SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Szakértő!

2016.07.27-én született első gyermekünk. 2017-ben megszűnt a munkahelyem, a munkaviszonyom 2017.08.31-én szűnt meg, az OEP-es igazolványomban a biztosított jogviszony megszűnése 2017.08.01. (Jól gondolom, hogy ez utóbbi a mérvadó?)
Második babánkat 2018. szeptember végére várjuk.
Milyen lehetőségeim vannak, mi a teendőm, hogy ebben a helyzetben a lehető legmagasabb ellátást kapjam?
Ha szülés előtt bejelentkeznék munkanélkülire, akkor az megoldaná azt is, hogy a 365 napom meglegyen, illetve hogy a szüléskor is biztosított legyek? Ebben az esetben csed és gyed is járna? Mekkora összegre számíthatok?
Köszönöm szépen!

A mérvadó a helyes valóság, az pedig úgy néz ki, hogy a munkaviszony vége egyben a biztosítási jogviszony vége is. Ügyfélkapu TAJ szolgáltatásoknál érdemes lenne megnézni, hogy vajon bejelentve is egy rossz dátum lett-e és akár csak az egyik, akár mindkét helyen szerepel rossz, javíttatni kéne.

Mivel egyelőre nem esett ki 1 évnél több a biztosításodból, ezért matematikailag össze tud jönni a 2 éven belül 365 nap, ami az egyik jogosultsági feltétel egy következő csedhez, gyedhez. A másik, hogy legalább a csed 1. napján fennálljon egy új jogviszony. Ez akkor is teljesül, ha kb. a 6. hónap elejétől a gyed lemondása - apának átadása - mellett álláskeresési járadékot igényelsz, mert ezt 3 hónapig kaphatod, a csedet pedig a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, amikor még pont kapod a járadékot, már tudod igényeli. A járadékról igényelt csed, gyed alapja viszont csak a minimálbér.

Egy munkaviszony kéne, 2020-as minimálbér kétszeresét elérő bérrel, ami olyan bruttó 300.000 körül lesz talán. 1 hónap munka után táppénzen töltheted a terhességet, a táppénz nem befolyásol semmit hátrányosan. A helyzetben -nem akarsz/tudsz legalább 120 napot dolgozni - elérhető legmagasabb ellátás a minimálbér kétszereséből számolódik, ehhez az átlagnak ezt el kell érnie. Ha azt akarod, hogy a gyed a mindenkori maximum legyen, tehát emelkedjen, akkor annak az évnek a minimálbér kétszeresét kell megcélozni, amelyikben utoljára gyedet fogsz kapni.

Egyéni vállalkozásban is gondolkodhatsz.



Szakbarbár
2018-02-26 19:25:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja