SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Köszönöm a válaszát a #118629 kérdésre.
A feltett kérdés óta kicsit tisztult a helyzet: terhes vagyok.
Kérem segítsen a felmerült helyzet megértésében TB oldalról: a mai naptól kezdve nincs munkaviszonyom. November 25.-re vagyok kiírva.
Az A terv természetesen az új munkahely keresése.
A B tervet szeretném tisztábban látni, ami a CSED és a GYED maximalizálása a jelenleg fennálló körülmények alatt. Az előző válaszában azt írta, hogy „az aktuális jogviszonyban elért jövedelemből számolódnak az ellátások”. Ez a jogviszony a szülés pillanatában vagy az ellátás kérelmezése időpontjában fennálló jogviszony? A kérelmezés előtt kell-e hogy fennálljon ez a jogviszony bizonyos ideig? (pl. ha a 75.000 Ft-os KATA hozza a legnagyobb CSED és GYED összeget, kell-e pl. 6 hónapig KATA-snak lennem vagy elegendő a kérelmezés időpontjában?)
A lehetőségeim a következők: nagyjából ápr. 01. és dec. 01. között kell kigondolnom az optimális megoldást, ami lehet 3 hónap álláskeresési járadék, közfoglalkoztatott, KATA (75.000 Ft-os, ezt is bevállalom bizonyos ideig, amennyiben a CSED és a GYED magasabb összegű lenne), illetve az sem probléma, ha bizonyos ideig nincs semmilyen jogviszonyom – amennyiben ez még belefér a folyamatos jogviszonyba (ha jól tudom, 30 nap a két jogviszony között még folyamatosnak bizonyul).
Természetesen a szülésig tartó időszak is fontos, de leginkább a CSED és a GYED maximalizálása érdekel.
Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!
Aktuális jogviszonyban elért jövedelem: az ellátásra jogosultság 1. napján fennálló jogviszony jövedelme. Hogy az ellátás mennyivel később igényeled meg a fél éven belül, ameddig utólag megteheted, annak nincs jelentősége, nem a benyújtás, hanem a jogosultság dátuma az irányadó.
A 75.000-es kata a lehető legrosszabb választás. Ezért cserébe 158.400 Ft-os ellátás alapot kapsz, míg normál adózással 81.000-ért és később majd egy kevés SZJA-ért kaphatnál 271.000 Ft-os ellátásalapot is. Sőt nem sokkal többért még ennél is valamivel többet. Ha tényleg van ilyen terved, akkor nem érdemes a járadékkal sem húzni az időt, mert a táppénz - amire terhesen bármikor elmehetsz, nincs az az orvos, aki nem írna ki - több, mint a járadék, úgyhogy praktikus lenne a mihamarabbi táppénzre gyúrni. Ha vállalkoznál, akkor az a specialitásom, ehhez a fizetős szolgáltatásomat tudom ajánlani.

Szakbarbár
2018-03-30 09:25:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő! 12 év jogviszonyom van! Jelenleg gyesen vagyok a 2 éves kisfiammal és valoszínű hogy utban van a kistesó! Az lenne a kérdésem hogy ha visszamondanám a gyest és kivenném a szabadságot és utána valószínű tp lenne a körűlmények miatt mindezt a cég megtagathatná vagy sem? Ha jol gondolom így járnák anyagilag jobban vagy tévedek? Elég lenne a cégnek a könyvelőjével beszélnem erről a dologrol vagy maga a céggel is meg kellene beszélnem? Válaszát előre is köszönöm!
A munkáltató 2 dolgot tehet jogszerűen:
- késleltetheti a fizetés nélküli szabadság végét azzal a 30 nappal, amit az Mt. mond, hogy ennyivel hamarabb be kell ezt jelenteni, tehát nem muszáj jófejnek lenni és azt mondani, hogy ha holnaptól táppénzen akarsz lenni, akkor a mai nap a fizetés nélküli szabadság utolsó napja
- 15.800 Ft-ért felülvizsgáltathatja, hogy valóban keresőképtelen vagy-e
A munkáltatói jogkört nem a könyvelő gyakorolja, azt, hogy nem veszed tovább igénybe a fizetés nélküli szabadságot, a munkáltató felé kell jelezned. Biztosan nem fog tapsolni örömében, mert ami Neked jó, hogy a gyes mellé táppénzt is kapsz, az neki nem az, mivel a táppénz harmadát ő fizeti.

Szakbarbár
2018-03-30 09:12:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Első gyermekem 2016 január 31.én született, jelenleg Gyesen vagyok vele. A második babát várjuk szeptemberre. Kérdésem, hogy Gyes mellett el tudok menni táppénzre? A kettőt kaphatom együtt? Illetve, ahhoz hogy táppénzre tudjak menni meg kell szüntetnem a fizetés nélküli szabadságot, vagy azonnal el tudok menni táppénzre, anélkül, hogy szabadságot vennék ki? Vagy mindenképpen kell legalább 1 nap szabadságot kivenni? Várom segítő válaszát. Köszönöm!
Sokkal tisztább a helyzet, ha beiktatsz legalább 1 nap fizetett szabadságot a fizetés nélküli megszüntetése után, úgyhogy ezt javaslom. A kormányhivatalok és a kifizetőhelyek eljárása nem egységes, lehet, hogy enélkül is működne, de nem biztos. Ha nagyon szigorúan nézzük, akkor amit nagybetűvel kiemeltem, az nem teljesül.

Ebtv. 39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre, csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint – az e törvényben foglalt kivételekkel – csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele MELLETT MUNKÁT VÁLLAL és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Szakbarbár
2018-03-30 09:07:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Jelenleg második gyermekünkkel vagyok várandós, aki április végén fog megszületni. Veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. Első gyermekünk 2016.07.29-én született. Ő december óta bölcsibe jár, így apuka veszi igénybe a gyedet. Kérdésem az lenne, ha második gyermekünk megszületik, akkor a csed-re én leszek a jogosult és úgy tudom apuka ilyenkor már nem igényelheti a gyedet. Viszont, ha bölcsibe jár kislányunk, akkor én sem vagyok jogosult. Ilyenkor elesek a gyedtől és csak a csed jár? Ugyanez vonatkozik a gyesre is? Tehát csak egy gyermek után jár minden juttatás? Esetleg létezik valami kiskapu? :)

Nagyon köszönöm segítségét!
Betti
Ahhoz, hogy egyáltalán kaphass táppénzt, a gyedhez kért fizetés nélküli szabadságot meg kellett szüntetni és elméletileg aktív állományba kerültél, emellett pedig járhat bölcsibe a kicsi, hiszen dolgoznál, mert már nem vagy fizetés nélküli szabadságot, csak épp keresőképtelen vagy, ezért nem dolgozol. A ketteske utáni csedet pedig végképp nem befolyásolja, hogy egy másik gyermek bölcsis. Felesleges volt átadni a gyedet, de ha már így alakult, most nem tudod visszavenni. Tedd meg a csed 1. napjával és akkor mindkét gyermek után Te fogod kapni az ellátásokat.

Szakbarbár
2018-03-30 09:02:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Egy kft.-nél kezdtem dolgozni 2014. októberben teljes munkaidőben, heti 40 órában. 2016. augusztus 16-án munkaszerződés módosítás történt, részmunkaidős lettem a kft.-nél, munkaidő: heti 20 óra. Mindezt azért, mert egy közintézményben helyezkedtem el 2016. augusztus 16-án teljes munkaidőben, heti 40 órában (így nem fedte egymást a két munkaidő). 2017. 07.17-én megszületett gyermekünk. Közalkalmazottként május közepétől a gyermekünk megszületéséig szabadságon voltam, mivel volt annyi szabadságom, nem kellett táppénzre mennem. A csedet megkaptam mindkét munkaviszonyom után, viszont a gyed kérelmem még elbírálás alatt. A két munkaviszony miatt a gyed kérelmet a Kormányhivatal Egészségbiztosítási Osztálya bírálja el. Még nem kaptam határozatot, de előzetes érdeklődésemre (március lévén csak a 4 órás munkaviszony után kaptam gyedet) azt a választ kaptam, jelen pillanatban még vizsgálják, hogy egyáltalán jár-e gyed a teljes munkaidős munkaviszonyom után (mivel a kft.-nél nem szűnt meg a munkaviszonyom, amikor 8 órásból 4 órás lettem, csak szerződés módosítás történt, így nem akarják beszámolni előzményként a közalkalmazotti jogviszonyomhoz, hogy meglegyen az 1 év). Egyszerűen nem bírom felfogni, hogy megtörténhet-e az, hogy sosem dolgoztam csak 4 órás munkaviszonyban, mégis gyedet csak az után kapok? Nehezen bírom felfogni, hogy egy papíron múlik (szerződés módosítás helyett szerződés megszüntetése, s újbóli kötése 4 órásra), hogy kapok-e rendes gyedet? A kérdésem az lenne, van-e erre a helyzetre megoldás? Megalázónak érzem, hogy ennyit ért a munkám (8, illetve 12 órában dolgoztam (még állapotosan is, hogy minél magasabb elbírálásba kerüljön a gyed), s sosem csak 4 órában): havi kb. 40.000,- lenne a gyed a 4 órás munkaviszony után. Ha elutasító lenne a gyed iránti kérelmem a teljes munkaidős munkaviszonyom után, élhetek-e fellebbezéssel, illetve mire tudnék hivatkozni (mivel méltánytalannak tartom az eddig megállapított összeget)? De már akkor is előbbre lennék, ha a 4 órás munkaviszonyom után nem kapnék semmit, viszont a 8 órás munkaviszonyom után igen…
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
dupla

Szakbarbár
2018-03-30 08:57:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő,

egy kft.-nél kezdtem dolgozni 2014. októberben teljes munkaidőben, heti 40 órában. 2016. augusztus 16-án munkaszerződés módosítás történt, részmunkaidős lettem a kft.-nél, munkaidő: heti 20 óra. Mindezt azért, mert egy közintézményben helyezkedtem el 2016. augusztus 16-án teljes munkaidőben, heti 40 órában (így nem fedte egymást a két munkaidő). 2017. 07.17-én megszületett gyermekünk. Közalkalmazottként május közepétől a gyermekem megszületéséig szabadságon voltam, mivel volt annyi szabadságom, nem kellett táppénzre mennem. A csedet megkaptam mindkét munkaviszonyom után, viszont a gyed kérelmem még elbírálás alatt. A két munkaviszony miatt a gyed kérelmet a Kormányhivatal Egészségbiztosítási Osztálya bírálja el. Még nem kaptam határozatot, de előzetes érdeklődésemre (március lévén csak a 4 órás munkaviszony után kaptam gyedet) azt a választ kaptam, jelen pillanatban még vizsgálják, hogy egyáltalán jár-e gyed a teljes munkaidős munkaviszonyom után (mivel a kft.-nél nem szűnt meg a munkaviszonyom, amikor 8 órásból 4 órás lettem, csak szerződés módosítás történt, így nem akarják beszámolni előzményként a közalkalmazotti jogviszonyomhoz, hogy meglegyen az 1 év). Egyszerűen nem bírom felfogni, hogy megtörténhet-e az, hogy sosem dolgoztam csak 4 órás munkaviszonyban, mégis gyedet csak az után kapok? Nehezen bírom felfogni, hogy egy papíron múlik (szerződés módosítás helyett szerződés megszüntetése, s újbóli kötése 4 órásra), hogy kapok-e rendes gyedet? A kérdésem az lenne, van-e erre a helyzetre megoldás? Megalázónak érzem, hogy ennyit ért a munkám (8, illetve 12 órában dolgoztam (még állapotosan is, hogy minél magasabb elbírálásba kerüljön a gyed), s sosem csak 4 órában): havi kb. 40.000,- lenne a gyed a 4 órás munkaviszony után. Ha elutasító lenne a gyed iránti kérelmem a teljes munkaidős munkaviszonyom után, élhetek-e fellebbezéssel, illetve mire tudnék hivatkozni, mivel méltánytalannak tartom az eddigi megállapított összeget. De már akkor is előbbre lennék, ha a 4 órás munkaviszonyom után nem kapnék semmit, viszont a 8 órás munkaviszonyom után igen…
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Csedre sem letté volna jogosult a közalkalmazotti jogviszonyból, mert ha több jogviszonyod van, akkor mindkettőben rendelkezni kell a 2 éven belül 365 nap előzetes biztosítással, itt pedig csak 11 hónapod van.

Ezért a közalkalmazotti jogviszonyból kapott csed jogalap nélküli, ilyenkor a 90 napon belül kifizetettet a vétlentől is visszakövetelik, a többit csak akkor, ha Te idézted elő. A jogalap nélküli kifizetésben mindenképpen benne volt a kincstár mulasztása is, mert az adott jogviszonyban nem volt meg a 365 napod, emiatt az előzmények miatt kérni kellett volna a tb kiskönyvet, abból pedig ki kellett volna derülnie, hogy nincs a mostanihoz hozzászámítható, korábban megszűnt másik jogviszonyod, hanem egy párhuzamosan fennálló van, így pedig a nála kezelttől nem vagy jogosult csedre.

Ugyanemiatt nem leszel gyedre sem. Sajnos ez így van, a jogszabály, amiben mindig van pár igazságtalan helyzet, ezt mondja. Még csak azzal sem tudlak kecsegtetni, hogyha megszünteted a 4 órás munkaviszonyt és csak a 8 órás közalkalmazotti jogviszonyból igényelsz gyedet, akkor azt kaphatod a teljes munkaidős béred után, mert ugyanazon gyermek után csak egyszer állapítják meg a gyedet, ezt pedig már megállapították és mivel nem fellebbeztél ellene, a döntés jogerőssé vált, tehát már nem tudod visszacsinálni.

A legtöbb, amit tudok mondani, hogyha a teljes közalkalmazottas csedet visszakövetelnék, nem csak a 90 napon belül kifizetettet, vagy a 90 napnál trükköznének a levél dátumával - szoktak ilyet csinálni -, akkor a fellebbezésben szívesen segítek nonprofit.





Szakbarbár
2018-03-30 08:46:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2017.02.10.-született. Munkaviszonyom 2013.06.17-2017.02.28 -ig volt. Úgy néz ki, hogy idén novemberben érkezik a kis testvér. Kérdésem az lenne, hogy a kis testvérrel milyen ellátásra lennék jogosult? Érdemes-e munkát vállalni?
Válaszát előre is köszönöm.
Gyedre semmiképpen sem leszel jogosult. 2 éven belül kellene hozzá 1 év előzetes biztosítás, a Te biztosításod több, mint 1 éve végetért, így több, mint 1 év már kiesett a 2 évből, ha mostantól végig dolgoznál, akkor sem lenne meg szülésig az 1 év. Egy csedre viszont jogosult lehetsz, mert annak lazábbak a jogosultsági feltételei, ott a 2 éven belül 1 évbe beszámít a passzív csed és a passzív gyed is. Az előzetes biztosításod tehát rendben van a csedhez, még egy aktuális jogviszony kellene hozzá, ezt tudod produkálni azzal, ha a gyedet átadod apukának és a szülés előtt 1-2 hónappal álláskeresési járadékot igényelsz, utána ezt szüneteltetve kaphatod a csedet. Az alapja a járadékhoz beszámító átlagkereset, de - ha ez több is - legfeljebb a minimálbér lesz. Ennek vége után apuka tud gyedet igényelni, Neked pedig fizetned kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot, nem ketyeg a szolgálati időd és a biztosításod sem, de még mindig ez lehet a legjobb választás, mert apuka gyede többszöröse lehet a Te csedednek. Ahhoz, hogy apuka kapja majd a gyedet ketteskével, az is szükséges, az egyeske utáni gyest add neki a ketteske utáni csed végét követő naptól, mert a több ellátás csak egy szülőnél lehet.

Szakbarbár
2018-03-30 08:30:34
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
A kérdèsem az lenne, hogy jelenleg a 4 hónapos kisbabámmal vagyok Cseden. A bejelentett bruttó bérem 300 000Ft volt. Tudom-e ugyanezt az összeget kapni, amit most kapok a második babánál? Meddig kellene ehhez megszületnie a második gyermekemnek? Amennyiben nem tudom ugyanezt az összeget elérni, mennyi időre kellene visszamennem dolgozni, hogy ugyanúgy megkapjam, amit most?
Előre is nagyon köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel,
Sz. Mónika
Ha ugyanabból a jogviszonyból újra szülsz a gyed vagy gyes alatt, vagy ezek után 1 éven belül és az általános szabályok szerint - 120-nál kevesebb bérezett nappal legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja -, akkor a következő csed és gyed alapja annyi lesz, mint amennyi az előző csedé volt. Tehát ha egyetlen napot sem dolgozol, akkor is kaphatsz megint ugyanannyit.

Szakbarbár
2018-03-30 08:23:28
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Szakértő!
2010.májusától aktív dolgozó voltam .2017.03.27-megszuletett első gyermekünk, tehát most még gyeden vagyok.2018.novemberében érkezik a második baba.kerdesem az lenne hogy a terhesség alatt kaphatok e egyszerre a gyedet meg a táppénzt?és ha megszületik a baba akkor a gyedet meg a csedet?
Válaszát köszönöm
Ha a fizetés nélküli szabadságot megszünteted, amit 30 nappal korábban bejelentve megtehetsz, akkor kaphatsz egyszerre gyedet és táppénzt. A fizetés nélküli szabadság megszüntetésének legjobb módja az, ha legalább 1 napot vagy fizetett szabadságon, így tiszta lesz a helyzet. Egyeske után a gyed, majd a gyes, illetve ketteske után a csed, majd a gyed jár párhuzamosan.

Szakbarbár
2018-03-20 07:38:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Barátnőm szeretné maximalizálni a születendő 4. gyermeke után kapható támogatásokat. Újra dolgozna valamennyit a korábbi munkáltatójánál (ez az édesapja cége), mert a korábbi fizetése alapján már nem a maximum összeg járna neki. Folyamatos volt a munkaviszonya és most gyesen van. A kérdésem az lenne, hogy mennyi időt kell dolgoznia, hogy a magasabb új munkabér számítson?

Válaszát előre is köszönöm
Elvileg egyetlen napot sem, mert 0 bérezett nappal a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az ellátások alapja. De ha nagyon nagy a különbség az előző bér és a minimálbér kétszeresét egy kicsit meghaladó aktuális bér között, akkor azért nem árt legalább pár hetet lejárulékolni, hogy az új bér tényleges bér legyen, ez így jobban veszi ki magát, ettől pedig problémamentes lesz a helyzet.

Szakbarbár
2018-03-20 07:34:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

3 gyermekem van. 2018. május közepén tölti be a legkisebb gyermekem a 3. életévét. A munkáltatóm nem tud visszavenni, mert idő közben megszüntette a tevékenységét, tehát 3 gyermekkel a "nyakamban" kereshetek munkát. Kérdésem, hogy "szabályosan" mikor kell jeleznem a munkáltatóm felé, hogy szüntesse meg a fizetés nélküli szabadságomat, ergo mintha mit sem tudnék "vissza szeretnék menni dolgozni"? Mi lesz előnyös a számomra? Mikor mondhatnak fel nekem legkorábban? A a munkáltatóm minden ilyen esetben a közös megegyezésre törekszik a rendes felmondás szabályai szerint. Utána, amíg nem találok munkát mit javasolsz? Érdemes-e álláskeresésire menni, vagy inkább GYET-et igényeljek? A 2010-es bruttó fizetésem 289000 Ft volt. Ha álláskeresésire mennék, akkor annak megszűnése után lehet-e GYET-et igényelni? Előre is köszönöm a válaszod!
A munkáltató nem szünteti meg a fizetés nélküli szabadságot. Az vagy lejár akkor, ameddig kérted, ez gondolom, hogy hármaska 3 éves kora, vagy Te szüntetheted meg korábban. Előtte való héten kérj egy időpontot a továbbiak megbeszéléséhez, ennél többet nem kell tenned, ha erre nem reagálna a munkáltató, akkor pedig a gyes végét követően jelentkezz munkavégzésre. 3 hónapig kaphatsz álláskeresési járadékot, utána gyeten tudsz lenni addig, amíg nem találsz munkát. A gyet mellé jár az egészségügyi ellátás és ketyeg a nyugdíjhoz a szolgálati idő.

Szakbarbár
2018-03-20 07:32:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A kérdésem a következő: Az első gyermekemmel 2015. november hó-tól 2017.novemberig voltam otthon (előtte 8 évig ugyanazon a helyen dolgoztam). Novembertől ismét dolgozom. (míg gyed-en voltam meg lett a diplomám így magasabb lett a bérem és így gondolom majd a gyerekek után járó ellátások is). Jelenleg várandós vagyok a második gyermekkel, valószínűleg 2018- novemberben fog születni pont mint az első gyermek. A felől érdeklődőm, a mire számíthatok csed, és gyed ügyben? (Kalkulátorban már számolgattam, de nem igazán tudom, hogy pontosan hogyan kell, mert szerintem a 180 napon meg , de elvileg a szülést megelőző év keresete számít, az pedig nekem még a középfokú bérem után járó gyed összege volt.) viszont mivel a munkáltatóm nem lesz elragadtatva a fennálló helyzettől, illetve ügyfélszolgálatosként dolgozom és nagy a fertőzés veszély így minél hamarabb szeretnék elmenni táppénzre. Anyagilag hogyan tudnám a helyzetből kihozni a maximumot? mondjuk Ha már májusban elmennék táppénzre az hogyan befolyásolja a születendő gyermek után kapott ellátásokat (anyasági, csed, gyed)?
A járulékalapot képező jövedelem, vagy ennek hiányában az ellátás kezdő napján érvényes aktuális bér az ellátások alapja, tehát abból a bérből, ami csak ott szerepelt a szerződésedben korábban, amíg babáztál, abból semmiképpen sem számolódnak az ellátások. A táppénzhez nem feltétlen lesz ezek kezdetét megelőző 3. hónap végétől visszaszámolva 120 bérezett naptári napod, ebben az esetben a táppénz alapja az ennél kevesebb napi bérből számolt átlag. A csedhez és a gyedhez viszont már lesz. Ha lesz 180 is, akkor az utolsó 180 nap az alap, ha ennyi nincs, akkor pedig a 3. hónap végéhez legközelebb eső 120 napi átlag, ennyi már mindenképpen lesz. Ha egyszerű havibéred van, ami a visszatérés óta változatlan, akkor röviden azt lehet mondani, hogy minden ellátásnak ez az új bér az alapja.
A táppénz legfeljebb azt befolyásolja, hogy konkrétan melyik 180 vagy 120 naptól számolódnak az ellátások, mert minél többet vagy táppénzen, annál hátrébb nyúlik az időszak eleje és vége, de maga a táppénz nem befolyásol semmit, mert nem számít bele az ellátások alapjába.

Szakbarbár
2018-03-20 07:25:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

2018. 03. 25.-vel a munkáltató kezdeményezésére, közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonyom, ami 2016. 11. 02.-án kezdődött.
Az elmúlt 11 évben folyamatosan volt munkaviszonyom (kivéve amikor 2 gyermekemmel 1.5 - 2 évig itthon voltam, 2012-ben és 2014/15-ben). Most újra babát szeretnénk vállalni.

Kérem, segítsen abban, hogy ha terhes maradok, hogyan tudom a lehető legmagasabb ellátást kapni.
Azzal tisztában vagyok, hogy a GYED-et az előző évi béremből számolják ki (bár az én esetemben, nem tudom mit vennének alapul), a CSED igényléséhez munkaviszony (vagy akár álláskeresési járadék) megléte szükséges? Ha a CSED-et álláskeresési járadék alatt kérem, azt minimálbér alapján számolják ki? Ha esetleg elkezdek közfoglalkoztatottként dolgozni, terhesség esetén milyen ellátásokban részesülhetek, illetve azokat mi alapján számolják ki? (gondolom, itt is a minimálbért veszik alapul…)
A férjem KATA-s magán vállalkozó, esetleg abban is gondolkozhatunk, hogy oda betársuljak a CSED igénylése időpontjában?
Közben új munkát is keresek, nyilván egyszerűbb lenne a helyzetem, ha egy új munkahelyről mennék szülési szabadságra, de szeretném az összes lehetőséget tisztán látni.
Nagyon köszönöm a segítséget!
Csak az aktuális jogviszonyban elért jövedelemből számolódnak az ellátások és főszabályként nem az előző éviből, ilyen régre csak nagyon ritkán nyúlunk vissza és akkor is csak abban az esetben, ha ott már fennállt ez az aktuális jogviszony. Gondolom, hogy tervezel dolgozni, mielőtt terhes leszel, az ezen a helyen szerzett jövedelemből fognak számolódni az ellátások, ha álláskeresési járadékról szülsz - ami csak akkor lesz így, ha a járadékot csak nagyon sokára igényeled meg -, akkor pedig a járadék alapját képező átlagkereset, de legfeljebb a minimálbér. Te magad is 3 lehetőséget vázolsz, ennél alaposabban nincs értelme ezeket vesézgetni addig, amíg össze nem jön valami. Ha majd így lesz, akkor a konkrét helyzet ismeretében meg tudjuk tenni.

Szakbarbár
2018-03-20 07:18:06
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő!
2 eves gyermekemmel gyesen vagyok, pocakban egy 8 hetes magzat.tb biztositott vagyok önerőből, mert nemzetközi szervezetnél dolgoztam 2016 elött három évig Budapesten, mentesülve adozás és járulékfizetés alól. tb jogviszonyom fennáll min 2 évig a várható szülés előtt. Kérdésem milyen támogatást kapok a két gyermek után? Köszönöm válaszodat előre is!
Ha jól értem, magyar biztosítási jogviszonyod nincs, csak az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizeted magad után. Ebben az esetben csak gyesre leszel jogosult a következő baba után születésétől 3 éves koráig. Ha a saját tb rendszerrel rendelkező nemzetközi szervnél még fennáll a jogviszonyod, akkor elképzelhető, hogy onnan jogosult vagy valamire, talán még a megszűnt jogviszonyra tekintettel is .Az is biztos, hogy ilyenkor a magyar gyes nem opció mellé, de erről többet nem tudok mondani, mert ez annyira speciális helyzet, hogy soha életemben nem volt ilyennel dolgom.

Szakbarbár
2018-03-20 07:12:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Gyermekem 2015. 11. 23.-án született. Jelenleg Gyesen vagyok (Tgyás és Gyes után). Amennyiben a második gyermek a gyes lejárta után születne meg mi lenne a táppénzem, tgyásom és gyedem számításának alapja? Tervek szerint nem mennék vissza dolgozni, mielőtt a második gyermek megszületik.

Válaszát előre is köszönöm!
M.
A táppénz alapja az előző gyed és az aktuális szerződés szerinti bér közül a magasabb ebben az esetben. A csed és a gyed alapja pedig az előző csed alapja, illetve az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese közül a magasabb.

Szakbarbár
2018-03-20 07:07:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2018.08.04-re várjuk első babánkat. Én jelenleg mesterképzésre járok, az elmúlt 3 félévemben aktív volt a jogviszonyom, ami jogosulttá tesz a diplomás GYED-re, ha minden igaz.
Azonban 2017.11.17-től munkaviszonyom van egy kis cégnél, ahol bruttó 140ezer forintot kapok. Ezzel, és a hallgatói jogviszonyommal elvileg a CSED követelményeinek megfelelek, de a sima GYEDnek nem (nem lesz 365 nap munkaviszonyom). Az a kérdésem, hogy ebben az esetben mi az a legmagasabb összeg, amit kaphatok? Lehet CSED-et és diplomás GYED-et együtt vagy egymás után kapni? Vagy kaphatja a férjem a GYED-et, mondván, hogy én nem vagyok rá jogosult, vagy ezt az opciót megszünteti, hogy a diplomás GYEDre viszonyt jogosult vagyok?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Az eggyel alattad lévő kérdésben részletesen boncolgattam ezt a -
nem egyszerű, mert esethiány miatt nem igazán ismert - témát. Tedd fel később a kérdést, mert az előző kapcsán elkezdett foglalkoztatni és később talán többet tudok róla mondani. Addig annyit, amennyit az előző kérdezőnek válaszoltam.

Szakbarbár
2018-03-07 09:17:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

Köszönöm a korábbi 117915 kérdésre adott válaszát!

Beadtuk a javasolt hallgatói GYED kérelmet, melyet az államkincstár elutasított.

Indoklás:

Az Ebtv. 42/E § (1) bekezdése alapján három félév nappali tagozatos aktív hallgatói jogviszonya figyelembe vételével un. ¡hallgatói” gyermekgondozási díjra jogosultságot nem szerzett, mivel nevezett az Ebtv. 42/A§ alapján a gyermekgondozási díjra való jogosultságát megszerezte.

2015.02.16-től 2017.12.31 ig biztosítási jogviszonyban állt a Debrecni Egyetemnél (ez volt a 4 órás munkaviszony, hogy a véletlenszerűen kért ügyeleti besegítésekért tudjanak egyáltalán valahogy fizetni).
Ebből a számítási időszakból: 2017.01.02-től 2017.06.30ig 306.252 ft járulékalapot képező jövedelemből (osztó 180), 2017.09.05 től - 2018.02.19-ig napi bruttó 1,701 ft csecsemőgondozási díj lett megállapítva. 2018.02.20-tól pedig napi ~700 ft (kb havi 20.000  vicc ) lesz megállapítva GYED-nek.

És ez a „jelentéktelen” havi 4 órás munkaviszony akkor ezek szerint felülírja azt, hogy kvázi „fő állásban” 2014.09.01-től -2017.08.31-ig nappali tagozatos phd hallgató volt, a feleségem, és minden tekintetben megfelel hallgatói kritériumoknak?
Biztos korábban is írtam, hogy mivel kifizetőhely hallgatói gyedet nem bírál el, ezért nulla tapasztalatom van benne. De akkor is, most is megnéztem az Ebtv-t és most is úgy értelmezem, hogy a garantált bérminimum után jár - majd a gyed. A csed az nem, szerintem joghézag, hogy csak a gyednél gondoltak a tanulmányaik mellett dolgozókra, a csednél nem. (De ez sem sújtana, ha nem ilyen bután és szerintem szokatlanul van kitalálva a szerződés az ügyeletre. Ha ez annó megbízási szerződés lett volna, akkor az megszűnt volna azelőtt, hogy elkezdett volna teljes munkaidőben dolgozni és csak az utolsó, aktuális jogviszonyban elért jövedelem lett volna az alap.)

Abban igaza van a kincstárnak, és ezért az elutasítás jogos, így fellebbezni nem kell, hogy nem a hallgatói gyed az, amire jogosult, mert aki az általános szabályok szerinti gyedre jogosult, annak ezalapján állapítják meg. Abban is igazuk van, hogy a csed az tényleg olyan kevés, ebben nekem nem volt igazam először. De a gyed az már jó lesz.

Ebtv. 42/D. § (2) A gyermekgondozási díj naptári napi alapját a 48. § (1)–(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani azzal, hogy ha az ellátásra jogosult megfelel a 42/E. § (1) bekezdés b) pontja szerinti feltételeknek, az ellátás összege nem lehet kevesebb a 42/E. § (5) bekezdésében meghatározott összegnél.

Nem azt mondja a jogszabály, hogyha hallgatói gyedre jogosult valaki, csak akkor van összeg tekintetében ez a speciális szabály, amit a második mondat ír. Azt mondja, hogy ha a hallgatói gyedre jogosultság sok feltétele közül teljesül az az egy, hogy

42/E § (1) bekezdés b)a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe

akkor nem az általános szabályok szerint kell megállapítani az összeget, hanem figyelemmel kell lenni arra is, hogy mennyi a hallgatói gyed összege. Ha az általános szabályok szerint ennél több, akkor a többet kapja, ha viszont kevesebb lenne, akkor - normál gyedesként is - annyit kap, amennyi a hallgatói gyed.

Már 3 hete gyedre jogosult. Megállapították már a gyedet? Mennyi az összege?

Szakbarbár
2018-03-07 09:05:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Kislányom 2018.05.27-én betölti a 3. életévét, jelentkeztem a munkáltatómnál, hogy szeretnék ismét munkába állni tekintettel arra, hogy lejár a GYES. Közölték, hogy jelenleg a pozíciómat nem tudják biztosítani és közös megegyezéssel szüntessük meg a munkaviszonyomat és végkielégítést is kapok. Így jelenleg a felhalmozott szabadságomat töltöm, mely 2018.04.05-ig tart. Ezt követően 2018.06.13-ig a felmentési időmet fogom tölteni addig kapom a fizetésemet is. A kérdésem az lenne, hogy munkába állhatok-e a felmentési idő alatt? Vállalhatok -e teljes idős munkát vagy csak 2018.06.13 után? Van-e bejelentési kötelezettségem a régi munkáltató felé, ha új munkát találok a felmentési idő alatt?Végkielégítés összegét tényleg vissza kell ilyenkor fizetni? Milyen jogi szabályozás vonatkozik az esetemre?
Nagyon köszönöm a választ!További szép napot!!!!!
Akár egyszerre több helyen is dolgozhatnál, vagy megtehetnéd, hogy az egyik helyen fizetés nélküli szabadságon vagy, a másikon pedig dolgozol. Egyáltalán semmi akadálya nincs, hogy a szabadság kiadása, vagy a felmentési idő alatt máshol munkába állj, ettől még ugyanúgy jár minden, amiben korábban megállapodtatok. Egyedül arra kell figyelni, hogy nem veszélyeztetheted a munkáltató gazdasági érdekét, tehát pl. a konkurrenciához nem mehetsz, de ebben a helyzetben, amikor az eredeti helyen ténylegesen egyetlen percet sem dolgozol, feltehetően ezzel sem lenne semmi problémája a munkáltatónak, akivel ezt azért érdemes megbeszélni. Ha esetleg tartalmaz bejelentési kötelezettséget a szerződésed - mert a jogszabály ezt sem írja elő -, akkor ezt tedd meg.

Szakbarbár
2018-03-07 08:29:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Szakértő!

2016.07.27-én született első gyermekünk. 2017-ben megszűnt a munkahelyem, a munkaviszonyom 2017.08.31-én szűnt meg, az OEP-es igazolványomban a biztosított jogviszony megszűnése 2017.08.01. (Jól gondolom, hogy ez utóbbi a mérvadó?)
Második babánkat 2018. szeptember végére várjuk.
Milyen lehetőségeim vannak, mi a teendőm, hogy ebben a helyzetben a lehető legmagasabb ellátást kapjam?
Ha szülés előtt bejelentkeznék munkanélkülire, akkor az megoldaná azt is, hogy a 365 napom meglegyen, illetve hogy a szüléskor is biztosított legyek? Ebben az esetben csed és gyed is járna? Mekkora összegre számíthatok?
Köszönöm szépen!

A mérvadó a helyes valóság, az pedig úgy néz ki, hogy a munkaviszony vége egyben a biztosítási jogviszony vége is. Ügyfélkapu TAJ szolgáltatásoknál érdemes lenne megnézni, hogy vajon bejelentve is egy rossz dátum lett-e és akár csak az egyik, akár mindkét helyen szerepel rossz, javíttatni kéne.

Mivel egyelőre nem esett ki 1 évnél több a biztosításodból, ezért matematikailag össze tud jönni a 2 éven belül 365 nap, ami az egyik jogosultsági feltétel egy következő csedhez, gyedhez. A másik, hogy legalább a csed 1. napján fennálljon egy új jogviszony. Ez akkor is teljesül, ha kb. a 6. hónap elejétől a gyed lemondása - apának átadása - mellett álláskeresési járadékot igényelsz, mert ezt 3 hónapig kaphatod, a csedet pedig a szülés várható idejét megelőző 28. naptól, amikor még pont kapod a járadékot, már tudod igényeli. A járadékról igényelt csed, gyed alapja viszont csak a minimálbér.

Egy munkaviszony kéne, 2020-as minimálbér kétszeresét elérő bérrel, ami olyan bruttó 300.000 körül lesz talán. 1 hónap munka után táppénzen töltheted a terhességet, a táppénz nem befolyásol semmit hátrányosan. A helyzetben -nem akarsz/tudsz legalább 120 napot dolgozni - elérhető legmagasabb ellátás a minimálbér kétszereséből számolódik, ehhez az átlagnak ezt el kell érnie. Ha azt akarod, hogy a gyed a mindenkori maximum legyen, tehát emelkedjen, akkor annak az évnek a minimálbér kétszeresét kell megcélozni, amelyikben utoljára gyedet fogsz kapni.

Egyéni vállalkozásban is gondolkodhatsz.



Szakbarbár
2018-02-26 19:25:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A nyugdíj előtti álláskeresési segély után kell-e adózni?
Köszönöm szépen válaszát! Vica
A NYES úgy viselkedik, mint a nyugdíj, adómentes, csak 10% nyugdíjjárulékot vonnak belőle, SZJA-t nem.

Szakbarbár
2018-02-26 19:16:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja