SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakbarbár!

Márc. 16-án már válaszoltál nekem, csak én nem elég egyértelműen fogalmaztam, ezért még egyszer szeretném a segítséged kérni:
Néhány előzmény:
- ’98-ban fejeztem be tanulmányaimat. Néhány nap kivételével volt egymás után 2 bejelentett munkaviszonyom, végül 2001. ápr. 1-től huzamosabb ideig voltam egy cégnél, elég jó pozícióban, papíron viszont csak 6 órásra bejelentve. Ezért 2005 szeptemberében született első gyermekem után rendkívül kevés pénzt kaptam.
- 2008. októberétől munkaviszonyom megszűntettem és munkanélkülire mentem. Alig 30 ezer forintot kaptam 1 évig. 2009-BEN CSAK A MUNKANÉLKÜLI JÁRULÉK ÉS AZ ÁLLÁSKERESŐ SEGÉLY VOLT.
- Majd 2009 októberében Start kártyát igényeltem. DE A CÉGNÉL NEM TUDTAK BEJELENTENI RÖGTÖN, HANEM CSAK 2010. január 22-től vagyok bruttó 140000-ért bejelentve (mindezt csak azért, mert szeretnék még egy babát ).EZT AZ ÖSSZEGET IS ÉN PRÓBÁLTAM KIKALKULÁLNI, HOGY MEGÉRJE. Fizetem magam után a járulékokat(start kártyával havi 6x000,-ft-ot, már januárra is elkért a könyvelő 30-at - mennyit kell utánam fizetni a cégnek?). AMÚGY EZ A PÁROMÉK CÉGE. A picinek 2011. jan. 22-ig ugyebár nem szabadna megszületnie, ahhoz, hogy kapjak tgyás-t és gyedet, és meglegyen a 365 nap munkaviszony. Mi van viszont ha ugyan februárra vagyok kiírva és megszületik jan.20-án? Bukta?
- Előző terhességemnél, veszélyeztetett terhes voltam, gondolom ez most is fennáll. Ha májusban már teherbe esnék, július 21-ig semmi esetre sem kéne táppénzre mennem. Viszont augusztustól jól jönne már a táppénz. (most építkezünk ) nem lenne költségünk a rengeteg járulék és még maradna is.
Azt szeretném tudni, hogy :
- ebben az esetben mennyi TGyás-t kapnék? A 180 ledolgozott napból számolnák?
- Ha táppénzre megyek pl. aug. 1-től, mennyivel kevesebb lenne így a Gyed? Mi a Gyed számításának alapja?

Előre is köszönöm válaszod!
Tisztelettel:
Annamária
Nem kell január 22-től 365 nap biztosítás, mert a szülés előtti 2 évben kell ennyivel rendelkezni és az álláskeresési támogatás és segély folyósításának az időtartama is teljes értékű biztosításban töltött idő. Úgyhogy ha már terhes vagy, akkor sem lesz semmi gond, járni fog a tgyás és a gyed is, utóbbi végig, 2 éves korig.

Minimálbér kétszeresét el nem érő bérrel tgyásnál nincs jelentősége a 180 bérezett nap meglétének, gyednél meg semmilyen bérnél nem számít. A tgyás és a gyed alapja a január 22-től a betegszabi utolsó napjáig kapott jövedelemből számított átlag. A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába.

Ami miatt Neked érdekes lehet a 180 napnyi járulékolás, az a táppénz, mert nem mindegy, hogy kevesebb nappal a minimálbér vagy legaláb ennyivel a 140.000-nél valamivel kevesebb (15 nap 70%-os betegszabi kissé lehúzza) átlag az alapja.

Ha emiatt a 180 nap meglétére hajtasz és július elejétől mész betegállományba (betegszabi 14 munkanapja is bérezett nap), akkor a kb. 134.000-es átlagodból a táppénz kb. 67.000, a tgyás nettó 88.000, a gyed 79.000 Ft körüli lesz.

Szakbarbár
2010-03-22 08:15:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

A párommal pillanatnyilag élettársi viszonyban élünk,neki 2 gyermeke van,a harmadik közösgyermekünk úton van!(a 91. napot már betöltötte)A párom emelt családipotlékot kap akét gyermek után,mivel ők tartós betegek,és nincs munkahelye!Az volna a kérdésem hogy én igénybe vehetem-e,a 3 gyemekre a családiadókedvezményt jelenleg,vagy csak ha összeházasodunk?(Májusban lesz az esküvőnk)!És ha igénybe vehetem jelenleg,akkor évközben,vagy csak az adóbevallásnál?Az én bruttó fizetésem 140 000 ft!
A válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:turicsi
Közös gyermeknél élettársként is megtehetednéd már előbb is, de mivel a 3-ból 2 nem közös gyermek, így csak májustól igénybe veheted a családi kedvezményt. Az előtte lévő időszakra viszont a bevallásban utólag tudod majd érvényesíteni - mert addigra már házastárs leszel és a házastárs gyermeke után Te is igénybe tudod venni.

Szakbarbár
2010-03-20 21:44:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Köszönöm válaszod! Újabb kérdéseim lennének:
Korábbi (márc. 15.) levelem:
Történetem a következő: 2002. nov-től folyamatos a munkaviszonyom. 2007 évben bruttó 119.200,-Ft havi, 2008 évben bruttó 130.800,-Ft havi jövedelmem volt. Jelenleg Gyed-en vagyok, 2008.09.20-án született kisfiammal.
A szülés előtt 2008.07.14-től táppénzen voltam, 2008.09.20-tól Tgyáson, 2009.03.07-től Gyeden vagyok.
Kérdéseim a következők :
1. Tervezünk második gyermeket is és azt szeretném megtudni, hogy a babának mikor kellene megszületnie, hogy én folyamatosan vagy továbbra is Gyed-et kapjak, anélkül, hogy visszamennék dolgozni?
2. Mivel a második baba nem fog már a Gyed időszak alatt megszületni, érdemes-e majd gyes helyett táppénzre mennem?
3. Férjem folyamatos 12 órás munkarendben dolgozik, ő igényelheti-e a gyest?
4. Kettő vagy három évig lehetek majd otthon a második gyermekkel? Anyagilag nem mindegy, hogy az elkövetkező években mennyi pénzt kapok majd, ezért szeretném megtudni a legoptimálisabb lehetőséget.
Válaszodat előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Móni

1-4. Ha a gyed vége után 2 éven belül szülsz és akkor lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod, akkor a következ babával is jogosult leszel tgyásra és a 2 éves koráig gyedre. Utána gyesre nem.
2. A táppénz több, mint a tgyás, de ha táppénzen (is) vagy a következő tgyás és gyed irányadó időszakában, akkor azzal negatívan befolyásolod ezek összegét, mert a táppénz előtti 70%-os betegszabadság bele fog számítani az átlagba és lehúzza azt (a táppénz maga nem számít bele semmibe).
3. Apuka nyugodtan igényelhet gyest. Nem napi 8 órához van kötve, bármennyit lehet dolgozni mellette, egyébként apuka is ugyanúgy teljes munkaidős, mint Te (és itt ez fel sem merül), csak neki a havi munkanapok*8 óra kevesebb munkanapra van elosztva - miért lenne különbség akkor? Szakbarbár tegnap, 18:21

További kérdéseim:
1.Ha sikerülne 2 éven belül szülnöm, akkor ugyanezt az összegű gyed-et kapnám, mint most vagy hogyan, miből fogják kiszámolni az összeget?
2.Kérlek magyarázd el bővebben mit értesz azon, hogy „és akkor lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod”. Az 1 év gyes az annak minősül? A fennmaradó 1 évben pedig munkaviszonyra gondolsz?
3. Ha nem születik meg a gyes végéig, de esetleg már úton a baba, akkor kénytelen leszek táppénzre menni, és akkor ahogy írtad az negatívan fogja befolyásolni a tgyást, gyedet, jól gondolom?
4.Ha úgy szeretnénk tervezni, hogy ne kelljen visszamennem dolgozni, akkor legkésőbb a gyes végére terhesnek kéne lennem?
Válaszodat előre is köszönöm!
Tisztelettel:Móni
1. Ez attól függ, hogy mit csinálsz a köztes időben. Ami a legvalószínűbb, arra ki fogok térni a 3. kérdésednél.

2. Aktuális biztosítási jogviszony: élő munkaviszony. (A gyes alatt vagy a munkaviszony fennállása miatt vagy biztosított, vagy ha nincs munkaviszonyod, akkor csak egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot ad a gyes, biztosítást - ami pénzbeli ellátásra is jogosít - nem.)

3. A táppénz nem számít bele az ellátások alapjába, de az előtte lévő 70%-os betegszabi igen. Ez le tudja húzni az átlagot, ezért érdemes előtte sok szabadságot kivenni, hogy az arra kapott 100%-os bérrel együtt átlagolódjon és így kevésbé húzza le azt a betegszabi. Az 1. kérdésedre válaszolva tehát ha szabadságon és táppénzen vagy szülés előtt, akkor a tgyás és a gyed alapja a szabadságból és a betegszabadságból számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

4. A gyes után kivett szabadság végéig is ráér.

Szakbarbár
2010-03-20 21:31:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Az alábbi helyzet megildásához szeretném a segítségét kérni:

Az előzmények:
-2005 nyarán befejeztem az egyetemet
-2005 szeptember 1-től 1 éves határozott idejű szerződéssel dolgoztam, így biztosított voltam.
-2006 szeptember 1-től PhD hallgató lettem, így biztosítottságom továbbra is fennállt (de a munkaviszonyom nem)
-2006 szeptember 1-től 2008 augusztus 31-ig hallgató voltam a doktori iskolában, ahova a 2008-as őszi félévre már nem iratkoztam be közelgő szülésem miatt
-2008 júliusától 2 hónapig dolgoztam, havi 140.000 ft bruttó bérért, ahonnan közvetlenül betegállományba mentem szeptembertől (tehát a 180 nap biztosítottság megvolt, + 2 hónap munkaviszony, aztán a betegállomány)
-2008. október 31-én megszületett a lányom, innentől kaptam a tgyást, 79.000 ft-ot, majd a gyed-et 70.000 ft-ot. A céggel továbbra is megmaradt eközben a határozatlan idejű szerződésem, ez a mai napig fennáll.

Kisfiamat 2010. április 3-ra várom, tehát biztos, hogy május 1. előtt meg fog születni, és nem lesz 2 év a két gyerek között.

Kérdéseim a következők volnának:
1. Nem tudom, ebben az esetben miből számolják újra a tgyást és a gyed-et, tehát érdemes-e kisfiam születésekor újraigényelni a tgyást majd a gyedet, vagy kb. annyi lesz az így kapott tgyásom, mint a jelenlegi gyed, tehát nem érdemes most ezzel foglalkozni, hanem továbbra is kapom a lányom 2 éves koráig a gyedet, és egyszerűbb akkor igényelni a fiam után a támogatásokat? (A gyedet, mert addigra az ő tgyásos féléve letelik).
2. Ha ezt a második verziót választom, nem félő-e, hogy hiába született a második gyermekem 2010. május 1. előtt, mivel az igénylés később történik, már a május 1. utáni szabályok alapján bírálják el a kérelmünket? (Ez azért lenne probléma, mert csak 2 hónapig voltam munkaviszonyban az első szülés előtt, tehát az új törvények értelmében csak 2 hónapig kapnék bármilyen munkaviszonyhoz és bérhez kötött támogatást).

Segítségét hálásan köszönöm:
Nóra

0 bérezett nappal szülsz a gyedbe, ilyenkor a tgyás és a gyed alapja az ezek első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

A mostani gyeded a 140.000-es bérből és a táppénz előtti 80%-os betegszabadságból számolódott. A következő tgyásod és gyeded minimum a 140.000 Ft-os bérből fog számolódni, de ez akár emelkedhetett is idő közben. Mindenképpen megérné a -28.naptól tgyást igényelni, mert még bruttóban is több valamivel, nettóban meg mindenképp, mert ebből nem vonnak 9.5% nyugdíjjárulékot/tagdíjat.

Az igény érvényesítésére (benyújtására) 6 hónapod van, a REP-nek pedig 22 napja van rá, hogy elbírálja. Ezen belül bármikor nyújtod be és bármikor bírálják el, a jogosultság (amikortól igényeled) időpontjában érvényes szabályok szerint állapítják meg az ellátást, tehát nem kell attól tartnod, hogyha nem vagy elég gyors, akkor más szabályozás vonatkozik Rád.

Szakbarbár
2010-03-20 21:18:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves szakértő!

Abban szeretném seggítségedet kérni hogy jelenleg gyeden vagyok. 2009.08.21.-én szültem. A tgyás alapja a 2008-as év volt."2010. február 5.-től jár a gyed.) 2009. január 9-ig dolgoztam és 2009. január 9-20.-ig betegszabin voltam. Ebből a januári 29 napból (amiben benne van a betegszabi is ) állapította meg a munkáltató a gyed alapját. kérdésem az lenne elég e a megállapításhoz ez a 29 nap, (ez igy nagyon kevés lett sajnos) nem kell e alapul venni hozzá az előző fél évet vagyis esetemben a 2008-as évet.
Köszönettel. M
2010.02.15-én induló gyed alapjához az irányadó időszak a 2009.01.01-2010.02.04-ig tart. Ha itt sehogy sincs 180 bérezett nap, akkor amennyi van, annyiból számolnak. De még ha egyetlen sem lenne, akkor sem mennek 2008-ra vissza. Tehát helyesen állapították meg a gyed alapját - gondolom az amúgy sem magas béredet a 80%-os betegszabi rendesen lehúzta.

Szakbarbár
2010-03-18 21:59:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg kislányommal GYED-en vagyok még 2010. október 31-ig. Tervezzük a második babát, de nem tudom mikor hogy járnék anyagilag.
Folyamatos munkaviszony: 1998 augusztustól
Legutolsó munkahely: 2007 decembertől (bruttó 315 000Ft)
Betegállomány : 2008. május 22 – október 30.
TGYÁS: 2008. október 31 – 2009. április közepéig ( kb. nettó 138 000 Ft )
GYED: 2009. április közepétől – 2010. október 31 ( maximum )
Kérdéseim:
Ha a második baba 2011-ben születne mi alapján számolnák a TGYÁS-t és a GYED-et? Ha amint terhes leszek elmegyek betegállományba akkor mi alapján számolják a táppénzt, a TGYÁS-t és a GYED-et?
Ha a az első baba 2 éves kora után megyek csak el betegállományba akkor mi alapján számolják a táppénzt, a TGYÁS-t és a GYED-et?
Lényeg, hogy mikor járok a legjobban?
Előre is köszönöm válaszát! Viktória
A tgyás alapja bármit csinálsz 180 nap munkán kívül, mindenképpen a minimálbér kétszerese. A gyedé a dátumoktól függően vagy ugyanennyi, vagy az egyszeres minimálbér, de ha már legalább 12 nap szabadság vagy betegszabadság van a tgyás előtt, akkor már nem kell attól félni, hogy a minimálbér jönne be alapnak.

A táppénz alapja szintén a minimálbér kétszerese, mert ott a gyed alapja jön vissza, az pedig felső határ nélkül ennyi, mert 180-nál kevesebb napból volt megállapítva.

Úgyhogy nemigen lehet itt arról beszlni, hogy mikor jársz a legjobban, mert teljesen izgalommentes a helyzet és bármit csinálsz, ugyanaz lesz a végeredmény.

Szakbarbár
2010-03-18 21:54:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Bocs,félreérthettem, akkor nekifutok még egyszer:
2007 jún. ig közalk, 169 bruttóval
2007jún-szept.30 ugyanott megbízási szerződéssel, összesen a 2,5 hónapra (nem volt mellette főállásom, ez volt a főállásom, fizettek a megbízási összeg után egbizt.járulékot). Ugyanott, ugyanazt csináltam mint addig, kirúgtak, majd „visszafoglalkoztattak”, közszférában nagyon megy az ilyesmi.
2007okt.1-2008jún. 1-ig 166brutto ismét közalk. jogviszony (ebben az időszakban volt kb. 3 hét betegszabi+táppénz) más intézményben
2008 jún1-aug20 táppénz 168075 brutto
2008 aug 20-tól 2010 febr. 3-ig tgyás 168075Ft brutto
2010 febr. 4-től gyed 100106 brutto
Ma kaptam értesítést, hogy a bérem megemelték 178 bruttora, ha ez számít gyed alatt. Légysz arra majd válaszolj, hogy kiszúrtam-e magammal, ha nem kértem az adójóváírást a 2009-es évre, vagy beleszámít? És elnézést, annyira lényegretörő akartam lenni, nem tépni a számat, hogy nem adtam meg minden infot. Köszönöm! Reizer Brigitta (előzmény: márc 15, 18.35-ös válasz és márc. 16 11.32-es válasz)
Ha 166.000-es bruttóból a 70%-os tgyásod 168.000 volt, akkor valami mégiscsak lehetett a béren és az ilyen összegű megbízási díjon kívül, ami megdobta az átlagot (és az nem a végkielégítés és a szabadságmegváltás volt, mert ezek nem számítanak bele), úgyhogy olyan nagyon nem lőhettem mellé azzal, hogy mennyi lehetett az átlagod.

Ha most viszont csak a 178.000-es szerződés szerinti béred van, akkor azzal már nem mindegy, hogy mit csinálsz, mert ha rögtön elvonulnál táppénzre, akkor annak a táppénz előtt még beszámító 70%-os betegszabadságra járó bér lenne az alapja, ami kevesebb lenne, mint a minimálbér kétszerese, vagyis kevesebb lenne, mint a legtöbb, ami a helyzetből kihozható és kevesebb lenne, mint a mostani maximális gyeded.

Ha maradsz gyeden és a -28. naptól tgyást igényelsz, akkor ennek is és a ketteske utáni gyednek is a minimálbér kétszerese lesz az alapja, ami adójóváírással nettóban kb. 96.000 illetve 86.000. Egy 30 napos hónapban a bruttó tgyás és a bruttó gyed teljesen egyforma, mert a maximális gyednek az a minimálbér kétszerese az alapja, ami egy 0 bérezett nappal, 178.000-es szerződés szerinti bérből számolt tgyásnak - ez ugye a 180 nap meg nem léte miatt legfeljebb csak a minimálbér kétszerese. Viszont a tgyásból nem vonnak 9.5% nyugdíjjárulékot. Így ha a tgyás kéred, akkor nettóban ennyivel többet tudsz kapni abban az egy hónapban, amikor választhatsz, hogy a két ellátás közül melyiket kéred.

Szakbarbár
2010-03-17 06:59:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Köszönöm a választ. Én várom gyed alatt ketteskét 2010.08.22-re(márc.15-én 18.35-kor adtál választ), kérted a brutto béreket, ami sajna kevesebb, mint kalkuláltad(talán a 2007-es összességében magas bruttója miatt, végkiel+megbízásos foglalkoztatás "megdobta" az átlag közalk.bért). 2009 januárban kaptam zgyást, februártól már a gyedet. Előbbi 168075Ft, utóbbi 100106 Ft. A neten van egy kalkulátor, ami kevesebbet számolt nekem, mint Te, Neked legyen igazad. Az számít, hogy évközben nem kéretm az adójóváírást, így a havi gyed alacsonyabb volt? Remélem ketteskénél beszámítják az utólag visszaigényelt adójóváírást is, vagy nem? Az adózónás kalkulátor brutto 74-77ezer tgyást és gyedet számolt nekem. Viszont mivel a gyedem most 86 netto, mégsem járok jobban (a kalkulátor alapján), ha előbb kérem a tgyást. Te a pontos bruttok alapján mit javasolsz? Előre is köszönöm a választ másodszor is!! Üdv, Reizer Brigitta
Könyörgöm, egy bruttó bért mondjál már végre, hogy utoljára mennyi volt az utolsó szerződés szerinti béred és ha esetleg tudod, hogy most konkrétan mennyi, az még jobb lenne.

(Egyébként a végkielégítés nem számított bele a táppénz, tgyás, gyed alapjába és ha a megbízásos munka egy heti legalább 36 órás munkaviszony mellett volt, akkor az sem.)

Szakbarbár
2010-03-16 11:32:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Szeretném a segítséged kérni. Néhány előzmény:
- ’98-ban fejeztem be tanulmányaimat. Néhány nap kivételével volt egymás után 2 bejelentett munkaviszonyom, végül 2001. ápr. 1-től huzamosabb ideig voltam egy cégnél, elég jó pozícióban, papíron viszont csak 6 órásra bejelentve. Ezért 2005 szeptemberében született első gyermekem után rendkívül kevés pénzt kaptam.
- 2008. októberétől munkaviszonyom megszűntettem és munkanélkülire mentem. Alig 30 ezer forintot kaptam 1 évig.
- Majd 2009 októberében Start kártyát igényeltem. 2010. január 22-től vagyok bruttó 140000-ért bejelentve (mindezt csak azért, mert szeretnék még egy babát ). Fizetem magam után a járulékokat. 2011. februárjáig ugyebár nem szabadna megszületnie, ahhoz, hogy kapjak tgyás-t…stb.
- Előző terhességemnél, veszélyeztetett terhes voltam, gondolom ez most is fennáll. Ha májusban már teherbe esnék, július 21-ig semmi esetre sem kéne táppénzre mennem. Viszont augusztustól jól jönne már a táppénz. (most építkezünk )
Azt szeretném tudni, hogy :
- ebben az esetben mennyi TGyás-t kapnék? A 180 ledolgozott napból számolnák?
- Ha táppénzre megyek pl. aug. 1-től, mennyivel kevesebb lenne így a Gyed? Mi a Gyed számításának alapja? 2010-es év jan. 22- dec. 31-ig?

Előre is köszönöm válaszod!
Tisztelettel:
Annamária
A biztosításod folyamatosan ketyeg 9 éve, az álláskeresési járadék és segély folyósítása is biztosításban töltött idő volt, így bármikor szülsz is, jogosult leszel tgyásra és gyedre, utóbbira végig, 2 éves korig.

A terhesség elejétől elmehetsz táppénzre, az is végig fog járni - de csak a -29. napig érdemes kérni, a -28. naptól jobb választás a tgyás - de ha június közepe előtt vonulsz el betegállományba, akkor csak a minimálbér lesz a táppénz alapja. Utána már a tényleges, legalább 180 napi átlagkereset.

A tgyás és a gyed alapja - ha ezek 2011-ben indulnak - a 2010.01.22 és a táppénz előtti utolsó nap közötti átlag. A táppénz tehát nem számít bele, nem befolyásolja hátrányosan.

Szakbarbár
2010-03-16 11:27:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Pár hete már elküldtem ugyanezt a levelet, de nem vagyok biztos benne, hogy elment. Ha ismerős lesz, akkor elnézést!!

Kedves Szakbarbár!
Segítséget szeretnék kérni. Egyeskével 2008. 08.20.-a óta vagyok ithhon, ketteskét 2010. 08.21-re várjuk. Megpróbálom összefoglalni az eddigi biztosítási jogviszonyomat. 2001 08.01-től kezdtem dolgozni, 2007. 07. hó valahanyadikáig tartott, határozatlan idejű közalk. jogviszony (160 bruttoval lettem elbocsátva, végkielégítést, szabadság megváltást is kaptam). 2007.07. valahanyadikától 2007. 09.31.-ig megbízási szerződéssel dolgoztam ugyanott (egbizt. járulékot fizettek utánam). 2007. okt.01-től újra határozatlan idejű közalk.jogviszonyban dolgoztam 200808.20-ig, egyeske születéséig (ebben volt táppénz is, januárban, ill. jún-aug20-ig, táppénzem 133 nettó volt). Aztán tgyás (133 nettó), majd gyed 2009 02.02-től (73 ezer Ft.). Most várom ketteskét, várhatóan 2010.08.21.-ére.
Kérdéseim: új szabályok szerint mire számíthatok? Érdemes-e kivenni a szabijaimat, majd táppénzre menni, és úgy gyásra? Vagy maradjak gyeden? Anyagilag hogy hozhatom ki a maximumot? Az új szabályok szerint melyik időszakból számítják nekem az ellátásokat?. Sajna az én melóhelyemen az ilyesmivel foglalkozók nem állnak a helyzet magaslatán. Én amennyire utána tudtam járni arra jutottam, hogy gyeden kell maradnom és a gyást 4 héttel a szülés előttől kérnem. Bár lehet, hogy ez a jelenlegi nettó 86 e. gyednél kevesebb, akkor mégsem.
Fizuk anno kb. 160 bruttó az első közalkalmazotti munkaviszonyban (végkielégítés és szabikiváltás az elbocsátáskor), majd a 2007.júl-szept végéig terjedően bruttó 850 (összesen megb. szerződéssel), aztán megint 160 bruttó, 2008. jún-aug 20. között a táppénzem 133 nettó volt. A gyás is 133 nettó, a gyed 73 nettó(nem kértem az adójóváírást).
Előre is köszönöm, ha sort tudsz keríteni a válaszra. Köszönöm! Brigi
Nem lett volna hátrány, ha megírod az utolsó bruttódat és nem a nettó tgyás összegéből kellene visszaszámolni, kb. bruttó 240.000-re jött ki, remélem, nincs nagy eltérés. Ezzel a bérrel teljesen mindegy, hogy mit csinálsz 180 nap munkán kívül - amire egyébként sincs idő - , a tgyás és a gyed alapja az összes létező más esetben (szabi és táppénz bármilyen aránya, sorrendje, kombinációja) a minimálbér kétszerese.

Valóban jobban jársz vele, ha a -28. naptól igényeled a tgyást, mert az nettóban kb. 10.000 Ft-tal több, mivel abból nem vonnak 9.5% nyugdíjjárulékot.
Az adójóváírást kérhetnéd, idén teljes egészében jár, ezzel a tgyás kb. nettó 96.000, a gyed 86.000.

Szakbarbár
2010-03-15 18:35:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Történetem a következő: 2002. nov-től folyamatos a munkaviszonyom. 2007 évben bruttó 119.200,-Ft havi, 2008 évben bruttó 130.800,-Ft havi jövedelmem volt. Jelenleg Gyed-en vagyok, 2008.09.20-án született kisfiammal.
A szülés előtt 2008.07.14-től táppénzen voltam, 2008.09.20-tól Tgyáson, 2009.03.07-től Gyeden vagyok.
Kérdéseim a következők :
1. Tervezünk második gyermeket is és azt szeretném megtudni, hogy a babának mikor kellene megszületnie, hogy én folyamatosan vagy továbbra is Gyed-et kapjak, anélkül, hogy visszamennék dolgozni?
2. Mivel a második baba nem fog már a Gyed időszak alatt megszületni, érdemes-e majd gyes helyett táppénzre mennem?
3. Férjem folyamatos 12 órás munkarendben dolgozik, ő igényelheti-e a gyest?
4. Kettő vagy három évig lehetek majd otthon a második gyermekkel? Anyagilag nem mindegy, hogy az elkövetkező években mennyi pénzt kapok majd, ezért szeretném megtudni a legoptimálisabb lehetőséget.
Válaszodat előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Móni
1-4. Ha a gyed vége után 2 éven belül szülsz és akkor lesz egy aktuális biztosítási jogviszonyod, akkor a következ babával is jogosult leszel tgyásra és a 2 éves koráig gyedre. Utána gyesre nem.
2. A táppénz több, mint a tgyás, de ha táppénzen (is) vagy a következő tgyás és gyed irányadó időszakában, akkor azzal negatívan befolyásolod ezek összegét, mert a táppénz előtti 70%-os betegszabadság bele fog számítani az átlagba és lehúzza azt (a táppénz maga nem számít bele semmibe).
3. Apuka nyugodtan igényelhet gyest. Nem napi 8 órához van kötve, bármennyit lehet dolgozni mellette, egyébként apuka is ugyanúgy teljes munkaidős, mint Te (és itt ez fel sem merül), csak neki a havi munkanapok*8 óra kevesebb munkanapra van elosztva - miért lenne különbség akkor?

Szakbarbár
2010-03-15 18:21:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Nekem olyan kérdésem volna hogy most április2-re várom a második babámat és van egy határozott idejű szerződésem ami április15-ig szól.Tehát így akkor jogosult vagyok a Tgyás-ra, ugye?
És Gyed-et is fogok kapni?(Mert én ahogy utána tudtam nézni úgy értelmeztem hogyha a Tgyás alatt szűnik meg a munkaviszonyom akkor jár Gyed.Vagy?)
És ez hogy is működik pontosan?Ennek a beadása?Ha én megszülök akkor a munkáltatómnak kell beadni 3 munkanapon belül a papírokat az OEP-nek? De a kicsinek még ilyenkor nincs meg a születési anyakönyvi kivonata, akkor azt utólag kell majd beküldeni? És a terhesgondozási kiskönyvet is be kel küldeni mert én az első gyermekemnél nem kellett beküldenem.
Előre is köszönöm válaszát
Ibolya
Ha a tgyás alatt szűnik meg a biztosítási jogviszony, akkor ugyan passzív jogon, de végig jár a tgyás és a gyed is. A biztosításra és jövedelemre vonatkozó adatokat ilyenkor is a - volt - munkáltatónak kell közölnie, úgyhogy az ő dolga a foglalkoztatói igazolás kitöltése.

A 3 munkanap a gyakorlatban betarthatatlan, ezt ne is várd el a munkáltatótól. Egyszerűbb, biztosabb, ha elkéred tőle, ami az ő része, ezt a bizonyos igazolást és hozzátartozó pótlapot és apuka intézi, akkor garantáltan (időben) el lesz intézve.
Az igényt akkor kell beadni, amikor megvan hozzá minden szükséges dokumentum. Minek mászkálnátok akár csak postára is többször és minek csinálnátok pluszmunkát az ügyintézőnek, akinek végzésben kell felszólítania hiánypótlásra - max azért, hogy ennyivel is később kapd meg a tgyást, ez gondolom nem célod.

Terhesgondozási könyv akkor kell csak a tgyáshoz, ha azt a szülés várható idejét megelőző 28 napon belüli időponttól igényeled és az orvos nem vesz fel terhesállományba (leginkább azért nem, mert nem tudja, hogy mi az). Ilyenkor a terhesállományba vételről szóló igazolás helyett, amin ez rajta lenne, a szülés várható idejének az igazolása miatt kell a kiskönyv. Ha a szülés napjától szeretnéd igényelni a tgyást, akkor Nálad egyikre sem lesz szükség.

Szakbarbár
2010-03-12 08:00:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

A kérdésed az volt, hogy időhúzás miatt szüneteltetem-e az álláskeresési segélyt. Nem értem pontosan mit jelent az "időhúzás". Azt mondták nekem, hogy azért kellene, hogy szüneteltessem, hogy a gyedre is jogosult lehessek. Egyébként a TGYÁST szerettem volna február 24-től igényelni, meg is vannak a kitöltött papírjaim (még nem adtam be, mert a tanácsodat várom), de azt mondták, hogy addig nem utalnak semmit, amíg meg nem szülök, mert akkor derül ki, hogy a biztosított jogviszony lejártát követő 42 napon belül vagyok-e.
Válaszod előre is köszönöm!
Az eredeti kérdésem ez volt:
Második gyermekem várható születési időpontja 2010. 03. 23.
Első gyermekemmel , aki 2005. december 11-én született végig TGYÁS-t, Gyedet illetve gyest vettem igénybe. A gyes megszűnt 2008. december 11-én. Utána kivettem az összes szabadságomat ami 2009. 03. 03-ig tartott. A bérem eközben bruttó 138 000 Ft-ra emelkedett. (2009. januárban bruttó 138 000, 2009. februárban bruttó 138 000, 2009 márciusban bruttó 12 000 forintot kaptam) A munkaviszonyom 2009. 03. 03.-án megszűnt (közös megegyezéssel). 2009.03.04-től munkanélküli lettem.Az átlagkeresetemnek 132 000 Ft-ot vettek, amiből a álláskeresési járadékomat megállapították 2009.03.04-től 2009. 11. 28-ig álláskeresési járadékon voltam (91 napig napi 2640 Ft-ot, utána 179 napig napi 1430 Ft-ot kaptam.) 2009. 12.01-től álláskeresési segélyen voltam (napi 953 Ft-tal) Az álláskeresési segély (és ezzel a biztosított jogviszonyom ) 2010. február 28-án szűnt volna meg, de azt javasolták, hogy szüneteltessem az álláskeresési segély folyósítását, hogy később gyedre is jogosult lehessek, így 2010. február 24-től ezt szüneteltetem. TGYÁS-t szeretnék igényelni ettől a naptól kezdve.
Kérdésem, hogy kb. mennyi TGYÁS-ra illetve GYED-re leszek jogosult és azt mi alapján számolják ki?
Válaszodat előre is köszönöm
Időhúzás alatt arra gondoltam, hogy azért volt egy szünet az álláskeresési segély folyósításában (lemondás és újraigénylés között), hogy mindenképpen kitartson addig, amíg kell, mert ugye elég necces. De akkor már értem, hogy nem erről van szó, hanem - nagyon helyesen - február 24-től tgyás igénylése miatt szünetel a segély.

A segély szünetelése alatt nem vagy biztosított, így a tgyás passzívnak minősül. Passzív tgyás annak jár aki a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, ezért kell megvárni, hogy ez valóban így lesz-e.

A tgyás alapja a 2009.01.01-2009.03.03 közötti átlagkereset lesz, bruttó 138.000-ből nettó 90.000 körüli tgyás várható.

A gyednek is ez az alapja és az abból már levonásba kerülő 9.5% nyugdíjjárulékkal/tagdíjjal, kb. 10.000 Ft-tal kevesebb nettóban, de ehhez előbb jogosultnak kell lenni rá. Ez nem kivitelezhetetlen, csak kissé macerás. A tgyásod 08.10-én jár majd le, utána vissza kell menni pár nap járadékra és úgy kell igényelni a gyedet, hogy legalább 1 nap segély még legyen, amit tudsz szünetelteni és a gyedigénylésre 1 nappal korábbi dátumot írj annál, mint amikortól majd szüneteltetik a segélyt. Tehát pl. tgyás 08.10-ig, segély 08.11-08.13-ig, segély szünetel gyed miatt 08.14-től, gyedigény 08.13-tól. Teljesen logikátlan (hogy akkor miért nem 08.14-től igényeled a gyedet), egy fából vaskarika szabály kikerülése miatt kell így csinálni, másképp nem lesz gyeded.

Szakbarbár
2010-03-12 07:53:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!Azzal a Kérdéssel fordulnék önhöz,hogy 2004 júliusig folyamatos munkaviszonyban álltam,majd kiléptem közös megegyezéssel a cégtől.És mivel utána nem találtam munkát így elmentem munkanélküli segélyre.Ahol szintén nem tudtak munkát adni,és közben kiderült hogy terhes vagyok az első gyerekemmel így 2005 májustól szüneteltetem a munkanélküli járadékot mivel ezt tanácsolták a munkaügyi központba.Lányom 2005.06.03-án született megkaptam utána Tgyást,gyedet majd újra terhes lettem és 2007.03.28-án megszületett a fiam aki után szintén kaptam Tgyást és gyedet majd 2010 március 28-ig kapom utána gyest.Az lenne a kérdésem hogy jelenleg megint terhes vagyok a harmadik babánkkal aki szeptember 10-15 között fog megszületni milyen ellátásokra számíthatok szeptembertől utána?Menjek el munkanélküli központba és vegyem fel a fennmaradó pár napomat ami bent maradt a lányom születése elött?Hogyan leszek biztosított a szülésig?hogyan lehetne megoldani hogy most is kapjak Tgyást meg gyedt a kicsi után?Elmehetek táppénzre ha az orvos felvesz?Vagy menjek el dolgozni?Nagyon fontos lenne a válasza mivel már nem sok idő van hogy a gyesem lejárjon és nagyon tanácstalan vagyok.köszönettel Moyzesné Farkas Krisztina
Ha kihúzod jálláskeresési járadékkal/segéllyel a tgyás kezdetéig (szülés várható idejét megelőző 28. nap), akkor egy minimálbérből számolódó tgyásod még lehet. A gyed viszont teljesen esélytelen és időd sincs már rá, hogy ezen változtass, úgyhogy tgyás után csak gyesre leszel jogosult.
A járadékkal/segéllyal biztosított vagy, de táppénzre nem vagy jogosult.

Szakbarbár
2010-03-11 09:54:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Gyesen vagyok az ikreimmel, gyes mellett visszamentem dolgozni. Elég sok szabadságom volt, most azon vagyok pár hónapig. A kérdésem a következő:igényelhetem-e az adójóváírást, hogy már a szabadság töltése alatt is kapjam.
Adójóváírás a bérjövedelem után érvényesíthető. A szabadságra járó távolléti díj bérjövedelem, úgyhogy ebből a szempontból nincs akadálya.
Viszont az adójóváírás csak meghatározott összegű éves jövedelemig jár és ebbe az ikergyes is beleszámít. Kb. havi bruttó 165.000 Ft-os bérig nincs gond, mert ennek a szuperbruttójának az éves összege plusz az ikergyes 12-szerese még nem éri el azt a határt, ami fölött már nem, vagy csak arányosítva jár az adójóváírás. Tehát bruttó 165.000 alatt nyugodtan kérheted. Ha ennél több a béred, akkor meg tudunk számolgatni, hogy meddig kérheted.

Szakbarbár
2010-03-11 07:54:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2007 májusa óta dolgozom munkáltatómnál, 2010 február 20 óta veszélyeztetett terheséggel táppénzen vagyok. Gyermekem születése várhatóan 2010 szeptember 1 lesz. Azt szeretném megkérdezni, hogy a táppénzt mi után számolják, mert ha minden igaz, akkor áprilistól kapuk egy kis fizetésemelést. Számít ez nálam valamit, ha nem megyek már vissza dolgozni szülés előtt, vagy esetleg valamennyi időre mégis érdemes lenne mondjuk szabadságot kivennem, hogy a magasabb összeg után kapjam a táppénzt?

Köszönöm válaszát!
Erika
A táppénz és a tgyás alapja a 2009.01.01-2009.12.31 közötti átlag, vagyis itt semmi jelentősége nincs annak, hogy 2010 márciusban mennyire változik a béred. A gyed alapja a 2010.01.01-től a betegszabi végéig, kb. 2010. március közepéig kapott jövedelemből számított átlag, tehát a táppénz és a tgyás nem számít bele. Természetesen a meg nem kapott (csak munkaszerződésben létező) magasabb bér sem számít bele.

Ha az év eleji átlag is több, mint a minimálbér kétszerese, akkor teljesen mindegy, hogy a magasabb béreddel lesz-e még bérezett napod (úgy, hogy kiíratod magad keresőképesnek és szabadságot veszel ki). Ha (lényegesen) kevesebb, akkor érdemes rajta gondolkodni, mert a szabadságra kapott magasabb bér emeli az átlagot, mivel ez beleszámít abba.

Szakbarbár
2010-03-10 09:07:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,

Megerősítést szeretnék kapni, hogy jól gondolom-e a TGYÁS-ra és a GYED-re való jogosultságomat. A szituáció a következő. Harmadik gyermekemet 2010 Aprilis közepére várom, így még ugye 180 nap bisztosítési időre van szükségem a szüléstől visszamenőleg két éven belül, hogy a GYED-et megkapjam. 2008 Jan-tól 2008 Sept végéig egy külföldi cégnek dolgoztam Magyarországon, itt kaptam a fizetésem forintban, be voltam jelentve az APEHnál tehát itt adóztam és itt fizettem az összes járulékot meg a cég is itt fizette utánnam a szükséges járulékokat. A bérem az akkori minimélbér kétszerese volt 138000 havi bruttó. Ez a munkaviszony 2008 Októbertől megszünt. 2008 November közepétől, December végéig pedig Angliában dolgoztam 6 hetet egy élelmiszeráruházban. Ha jól tudom ez a 6 hét is beszámít a bisztosítási időbe, de a kereset összege nem. 2009 Január óta tehát nincs munkahelyem és a 4950 Ft-os TB járulékot magam után fizetem de ez nem jogosít pénzbeli TB juttatások igénybe vételére, így ha jól értelmezem a TGYÁS-ra nem leszek jogosult mivel nincs aktuális bisztosítási jogviszonyom, de a GYED-et megigényelhetem, ugyan csak a mostani minimálbér kétszerese után de nekem ez teljesen megfelel. Az lenne a kérdésem, hogy jól gondolom-e a dolgokat és hogy a TGYÁS igényemet beadjam-e szülés után, így is, hogy tudom, hogy nem vagyok jogosult rá, vagy csak kivárjam a 168 napot és aztán adjam be a kérelmet a GYED-re. Válaszát előre is köszönöm.
Az előzetes biztosítási időd mindkét ellátáshoz rendben van, de ez mindkét ellátáshoz csak az egyik jogosultsági feltétel. A másik valamilyen aktuális biztosítási jogviszony lenne, az egészsgügyi szolgáltatási járulékfizetés az nem ilyen, tehát sem a tgyás, sem a gyed másik jogosultsági feltételével nem rendelkezel és így csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.

Ha csak ennyi munkaviszonyod volt, akkor álláskeresési járadékot/segélyt sem tudsz igényelni, hogy ezt szüneteltetve kapd a tgyást és a gyedet, úgyhogy teljesen esélytelennek látom a helyzetet egy gyesnél nagyobb összegű ellátásra.

Szakbarbár
2010-03-10 08:59:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

A harmadik gyerekem várhatóan 2010.07.07-én fog megszületni. A másodikkal jelenleg GYED-en vagyok, ami 2010.03.27-én jár le. Előzményként annyit, hogy 2007.01.01-től fizettem egyénileg havi 130.000 Ft után a járulékokat, majd 2007 augusztusában táppénzre kerültem egészen a TGYÁS kezdetéig(ami 2008. február volt).
A kérdésem az lenne, hogy a GYED lejárta után elmehetek-e táppénzre - mivel ez jobb volna, mint a GYES - , illetve hogy ez befolyásolja-e 3. gyerek után járó TGYÁS, GYED összegét? A férjem igénybe veheti-e a GYES-t a táppénz, illetve a TGYÁS (ha a táppénzes verzió nem kivitelezhető) kezdetétől a 2. gyerek után? Még annyi megjegyzés, hogy az én esetemben szabadság nem jöhet szóba, mivel egyéni járulékfizető vagyok.

Köszönöm előre is a választ!
Szilvia
Miért értesz egyéni járulékfizetés alatt? Mert ha arra gondolsz, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira megállapodást kötöttél, akkor ez a lehetőség 2006 novemberben megszűnt, az akkor életben lévő szerződések pedig 2007 május körül szűntek meg. Vagy esetleg egyéni vállalkozásra, adószámos magánszemélykénti munkára gondoltál egyéni járulékfizetés alatt?
Ezt tisztázzuk először - ehhez majd az egész kérdést írd le újra, ezzel kiegészítve, hogy be tudjalak azonosítani.

Szakbarbár
2010-03-09 10:34:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Az alábbiakban kérem a segítségét, jelenleg második kisfiammal vagyok itthon, 2010.01.21.-én szültem. A GYÁS igénylést 2010.02.04.-nyujtottuk be, mert férjem ezt megelőzően gyes-t vett igénybe. A GYÁS kiszámításánál az OEP számomra nagyon kedvezőtlen összeget (67.000 Ft) állapított meg. Kérem legyen szíves segíteni benne, hogy helyesen jártak-e el.

Az alábbi jogviszonyokkal rendelkezem:

2004.05.22. –től egy cég alkalmazottja
2007.09.01.-2007.11.26 táppénz veszélyeztetett terhesség miatt
2007.11.26- GYÁS (kb.60.000Ft)
2008.05.12.-GYED (kb.92.000Ft)
2008.08.01-től ismét munkába álltam munkáltatómnál 2008.12.31-ig 570.000Ft/hó, 2009.01.01.-től 520.000Ft/hó br. fizetésért
2009.06.02-től veszélyeztetett terhesként táppénz (06.23.-tól fizette az OEP a táppénzt).

Mit tehetek ebben a helyzetben, ha az adott időponttól már nem dolgozhattam ( a saját és a gyermekem egészsége miatt), viszont azt megelőzően normál bejelentett munkaviszonnyal rendelkeztem becsületesen fizetve a járulékokat???

Beszámítható-e a 2010.01.21.-2010.02.04. közötti időszak (ekkor már fizetés nélküli szabadságon voltam a gyás összegénak megállapításába? ( a szükséges 180 naphoz)

Segítségét előre is köszönöm:

Tisztelettel:

Kovácsné Medgyesi Márta
Amit kaptál, az egy minimálbér kétszereséből számított tgyás, adójóváírás nélkül, február 4-28-ra és ez így teljesen rendben is van. Max az adójóváírással (15.100) lehet több, amit nyugodtan kérjél, mert járni fog.

A tgyás alapja a 2009.01.01-2009.06.22 közötti átlag, de mivel ez nem volt legalább 180 bérezett nap - néhány hiányzott csak hozzá - , ezért nem lehet több, mint a minimálbér készerese. A a pár nap most százezreket jelent.

Kétféleképpen lehetett volna elérni, hogy a magas átlagod legyen a tgyás alapja: vagy 2009.12.31-től kellett volna indítani a tgyást (a -28. naptól már jogosult voltál rá), így az irányadó időszak eleje 2008.01.01 lett volna és onnan 2009.12.30-ig lett volna 180 bérezett napod, vagy a 180-ból hiányzó pár nappal korábban ki kellett volna íratni magad keresőképesnek és kiadatni pár nap szabadságot, hogy a tgyás kezdete előti nap és 2009.01.01 között meglegyen a 180 bérezett nap.

Most már ne variálj, mert nem tudsz mit tenni, a gyedhez pedig mindegy, az így is, úgy is maximális lesz. Illetve ha a tgyás után kiveszel pár (a 180-hoz hiányzó) nap szabit és - akár rögtön egy kis időre, akár később - táppénzt vagy gyermekápolási táppénzt igényelsz, akkor annak korlátlan lesz az alapja.

Szakbarbár
2010-03-09 04:08:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt „Szakbarbár”!

Érdeklődni szeretnék 19 éves lányom lehetőségeiről. Milyen támogatásokban részesülhet alanyi jogon és mi az, amit csak kérvény benyújtása alapján kaphat. Jelenleg kismama, 2010. szeptember 30. az unokám születésének várható napja. Párkapcsolatban él.

Előzmények:

Középiskolai tanulmányai:(nappali tagozaton)
2006-2009-ig (tanulmányait abbahagyta)

Középiskolai tanulmányai:(esti tagozaton)
2009- folyamatban

Bejegyzett igazolt munkaviszony ( Alkalmi munkavállalói kiskönyvbe)
2009.06.15 - 2009.11.11-ig összesen 18 nap

Jelenleg nincs munkahelye. TB-t maga után nem fizet. Nem kap munkanélküli segélyt.
2009.10.19-től Munkaügyi központba, pályakezdő álláskeresőként nyilvántartásba vették.

Köszönöm segítségét! Üdvözlettel Ildikó
Ahhoz, hogy tgyást és gyedet kapjon, legalább 185 nap biztosítási jogviszony kellene - ebből jelenleg 0 van neki. A jogosultsági feltétel 2 éven belül 365 nap, de 180 beszámítható lenne a nappali tagozaból. Felteszem, a 185 nap megszerzése esélytelen.

Az alanyi jogon járó ellátásokra: gyesre (nettó 25.795 Ft), családi pótlékra (12.200 Ft) és az egyszeri anyasági támogatásra (64.125 Ft) így is jogosult lesz.

Szakbarbár
2010-03-08 09:07:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja