SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Szeretném segítségét kérni abban, hogy jelenleg gyesen vagyok július 28-ig gyermekemmel, és mint kiderült a munkahelyemre nem vesznek vissza. Időközben felmerült bennünk, hogy még egy babát vállalnánk.
A párom várhatóan egy-két hónapon belül elindítja kft.-jét és azon gondolkozunk, hogy majd oda bejelentene, mint ügyintéző vagy egyéb. Mikortól és mennyi jövedelemmel lenne ennek értelme, mennyi időre, hogy a különböző juttatásokat megkapjam.
Előre is köszönöm válaszát!
A gyes vége után 30 napig még felmondási tilalom véd. Ha eddig terhes leszel, akkor újabb terhességnyire plusz 3 évre bebetonoztad magad a céghez. A szabadságból és a táppénz - mert nyilván ez lenne - előtti 70%-os betegszabiból számított átlag lenne a következő tgyás és gyed alapja.

Még egy minimálbérre bejelentés után is kb. 36.000 Ft-ba kerülnek a járulékok, adóval nem számoltam, mert azt nullázná a családi kedvezmény - így lenne érdemes igénybe venni. De nem látom be, miért akarnál fizetni valamiért, amiből problémád lehet - nagyon hamar bebizonyítja az egészségbiztosítási pénztár, hogy kamu az egész és nem munkavégzés az egésznek a célja, hanem az ellátások megszerzése. Ha álláskeresési járadékról szülsz, akkor ugyanúgy jogosult leszel tgyásra és gyedre, ezek optimális összegét egyszerűen és gyorsan meg lehet alapozni - a konkrét dátumok ismeretében.

Szakbarbár
2011-03-15 14:59:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg a 2.babámat várom augusztusra!Az első után ápr.8-ig kapom a gyedet.Nem igazán tudom mi tévő legyek a köztes 4 hónappal,valaki azt mondja vegyem ki a szabit-táppénz-tgyás(szülés elött 28 nappal),a munkahelyemen azt mondták nem érdemes tp-re mennem,mert le rontja a gyedem.Jelenlegi szerződés szerinti bérem(2011.jan.1-től)br 94000ft!A béremre amikor dolgoztam jött még jutalék is,ebből adódoan mostani gyedem 75000-80000ft!
Szeretném Önt megkérdezni mit tanácsol,mi re menjek a köztes időben?Mert ha jól értelmezem az elöző válaszait akkor a következő tgyás és gyed a 2010-es bruttó béremből lesz számolva?(amin persze nincs jutalék).
Milyen estben veszik figyelembe a mostani gyedem alapját?
Válaszát előre is köszönöm:Baloghné Andi
Neked nem volt bruttó béred 2010-ben, de egyelőre még 2011-ben sem, csak gyeded volt, az nem bér.

4 lehetőséged van, de egyikkel sem lesz még csak közelítőleg annyi tgyásod és gyeded sem, mint egyeskével, akinél a jutalékok is az ellátások alapját képezték. Itt inkább csak arról lehet beszélni, hogy a 4 közül melyik az, amit semmiképpen se tegyél, mert az a rosszak közül is a lehető legrosszabb.

1. Ha gyesre mész és innen igényeled a tgyást a -2. naptól, akkor a 94.000 Ft-os szerződés szerinti bér lesz a tgyás és a gyed alapja.
2. Ha rögtön táppénzre mennél, amit mindjárt látni fogod, hogy miért nem javasolok, akkor a 94.000-nek a 70%-át kapod a pár nap betegszabira és ez a 70%-os átlag lesz az ellátások alapja, mert semmi más nem számít bele, csak ez. Ebből iszonyatosan kevés tgyás és gyed lenne.
3. Ha a gyes előtt vagy után kiadatod a szabidat, akkor arra a 94.000-es bért kapod, ebből az átlag is ennyi, tehát ugyanott vagy, ahol az 1. esetben.
4. Szabadság és utána táppénz, ebben az esetben a 100%-os szabadság és a 70%-os betegszabadság együtt átlagoldóik és lesz ellátás-alap, ha több a szabi, akkor annak irányában tolódik el.

A fizetős szolgáltatásom tudna itt segíteni, meg lehetne oldani, hogy a 94.000-es béred átlagban 134.000-nek nézzen ki.

Szakbarbár
2011-03-15 11:37:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Következő ügyben kérném a segítségét. Kisfiam 2008. április 2-án született, GYES-en vagyok vele, ami most áprilisban jár le. Viszont már a második babát várom, aki előreláthatólag 2011. szeptember közepén születik. Munkaviszonyom folyamatos, a kisfiammal TGYÁS-on, majd GYED-en voltam és most GYES-en vagyok. Kérdésem az lenne, hogy mi lenne számomra a megfelelő a GYES lejárta után, hogy a maximális TGYÁS-t és GYED-et kapjam? Ki kellene vennem a felhalmozott fizetett szabadságaimat, és táppénzre menni, vagy rögtön táppénzre menni? (Dolgozni már nem szeretnék visszamenni erre a maradék 5 hónapra, mert nem is lenne értelme.)
Mi lenne az a TGYÁS, GYED összeg konkrétan, amit kaphatok?
Ja, még annyit hozzá, hogy 2005 óta folyamatos a munkaviszonyom, kisfiam születése előtt 2007 novemberében jöttem el táppénzre, és születése után igényeltem a TGYÁS-t, majd a GYED-et. Bruttó fizetésem: 250 000 Ft.

Köszönöm előre is a válaszát!
A maximális tgyás nem értelmezhető, mert abból nincs maximális. 180 bérezett nappal korlátlan, annál kevesebb esetén pedig legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Ha nem lesz 180 bérezett napod, márpedig nemigen, mert szabid ennyi nincs, dolgozni meg nem tervezel, akkor teljesen mindegy, hogy mit csinálsz és azt milyen sorrendben, a következő tgyás és gyed alapja mindenképpen a 2011-es minimálbér kétszerese. Ez idén, adójóváírással, családi kedvezmény nélkül 100.000 körüli tgyást és 88.000 körüli gyedet jelent.

Szakbarbár
2011-03-11 16:19:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Azért fordulok Hozzád, mert senki nem tudott nekem segíteni ezekben a kérdésekben, a TB-nél sem, illetve a most nyílt „Kormányablaknál” sem… Láttam, hogy Te nagyon sok esetre tudsz választ adni, ezért is gondoltam, hogy írok.
2003. február 01-től dolgozok egy Kft.nél. 2008.október 23-án megszületett 1.gyermekem. Veszélyeztetett terhesség miatt 2008.június 30-2008.október 23-ig táppénzen voltam. Ettől kezdve TGYÁS-t kaptam 2009.április 8-ig. Szerződéses munkabérem 2008-ban bruttó 210.000Ft volt. (Nem tudom, ez számít-e, de leírom, mert írtad, hogy minden adat fontos. TGYÁS összege:2008.11hó: br 130.790Ft, 2008.12hó: br 135.150Ft, stb.) 2009.április 9-től 2010.október 23ig GYED-et kaptam max összeggel. 2010 október 24-től GYES-en vagyok jelenleg is. Második gyermekemet 2011. augusztus 20-ra várom.
1./ Érdekelne, hogy mi lesz a TGYÁS-om és GYED-em alapja? Esetleg a szerződés szerinti munkabérem? Vagy Gyesbe szülni pont rossz? Olyat is hallottam, hogy szülés előtt ki kell vennem a kb 1 hónapnyi szabimat, + Tgyás megkezdése szülés előtt 28 nappal…? Ekkor valószínűleg ugyanolyan (v hasonló) összegeket fogok kapni az TGYÁSként és GYEDként, mint az első gyermekemnél? Vagy más lesz az összeg? Lehet ezt az összeget körülbelül megsaccolni?
3./ Illetve érdemes lenne elmennem táppénzre? Vagy az rontana a helyzetemen? (Dolgozni semmiképpen nem tudok visszamenni, mert a gyerekkel kell otthon lennem.)
Válaszodat előre is köszönöm!
Ha maradsz gyesen - ebben az esetben a -28. naptól érdemes a tgyást igényelni - akkor a következő tgyás alapja a minimálbér kétszerese, mert ilyenkor a szerződés szerinti bért, de legfeljebb ennyit vesznek alapul. A gyed alapja már csak a minimálbér lenne, mert szerencsétlenül alakulnak a dátumok, de ezen könnyen lehet segíteni, mindössze legalább 12 naptári nap - ez munkanapban 10 vagy 8 - szabadságot kellene kivenni bármikor, de még a tgyás kezdete előtt. Ezzel 180 olyan napod lesz, ami vagy bérezett nap, vagy - mondjuk így - kedvezményezett ellátás és akkor már nem a minimálbér a gyed alapja, hanem annyi, amennyi a tgyásé volt, ez pedig a minimálbér kétszerese.

Ha táppénzre mennél, mindenképpen legyen előtte legalább 2-3 hét szabadság, mert ha csak a táppénz előtti 70%-os! betegszabadság lesz átlag alapjául szolgáló jövedelem, és ebben az esetben csak ez, mert a tgyás, gyed, gyes nem ilyen, akkor abból kevesebb az átlag, mint a minimálbér kétszerese és a kevesebb lesz az ellátások alapja. Ha van mellette szabadság is, akkor a kettő együtt átlagolódik, így már biztonságosan megvan a minimálbér kétszerese átlagban, aminél úgysem lehetne több semmi, a gyed azért nem, mert a maximálisnak ennyi az alapja, a tgyás pedig azért nem, mert ahhoz 180 bérezett napot kellene produkálni(munka, szabadság, ünnep, betegszabadság).

Szakbarbár
2011-03-11 16:15:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,
látom sokan írnak Önnek, én is érdeklődni szeretnék, remélem tud segíteni.
Kisbabám előtt 2004 szeptember óta folyamatos munkaviszonyom volt, bejelentett nettó 120 E. majd szülés előtt 3 hónappal 2008 augusztusban megszűnt a munkahelyem így át kellett mennem a családi Bt.-be 2008 augusztustól ahol minimálbérre voltam bejelentve. A kislányom 2008 novemberében született és 2011 novemberben tölti a 3-ik évet. Szeretnénk ismét babát, na most ha gyes alatt leszek terhes akkor, milyen T-gyásom, gyedem lesz, mi alapján fogják nekem ezt számolni? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.

Köszönettel


Felteszem, családi bt-ben babázás alatt felhalmozódott szabadság gyes utáni kiadása nem merül fel, úgyhogy ha novemberig terhes leszel, akkor vagy rögtön, vagy a gyes lejárta után táppénzre mész. Ebben az esetben a táppénz előtti pár nap 70%-os! betegszabadságból számított átlag lesz a következő tgyás és gyed alapja. A béredet emeljétek fel kicsivel a minimálbér kétszerese fölé és 100%-os bérrel számoljátok el a betegszabit - semmi nem tiltja - , így maximális lehet a gyeded.

Szakbarbár
2011-03-10 08:06:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Szeretnék Öntől tanácsot kérni. Tanítóként dolgoztam határozatlan munkaidejű szerződéssel. 2009. március 30-án született meg kisfiam. Újra babát várok, aki pár nappal Dani fiam 2. születésnapja előtt tölti be az első trimeszter végét. Az orvos azt mondta, kérdezzek utána, hogy nem lenne jobb nekem, ha kiírna táppénzre. Ezért keresném fel Önt, hogy tanácsot adjon, hogyan járnék jobban, mit csináljak, hogy a két baba között, s a baba megszületése után is jól járjunk.

Válaszát előre is köszönöm!
Nem ártott volna egy bért is írni, de remélhetőleg fogod tudod számszerűsíteni a lehetőségek végeredményét. 3 verzió jöhet most, nézzük, mi hogyan alakul ezekben az esetekben.

1. Gyed után gyest igényelsz és ebbe szülsz bele illetve erről igényeled a tgyást a -28. naptól. Ebben az esetben, tehát 0 bérezett nappal a következő tgyás és gyed alapja a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

2. Gyed után azonnal, közvetlenül táppénzre mész - ha így teszel, akkor a táppénz előtti pár nap 70%-os! betegszabadságból számolódik a tgyás és a gyed, gondolom, attól nem kell félni, hogy ez több lenne, mint a minimálbér kétszerese, ezért nem érdekes, hogy de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az ellátások alapja. Maga a táppénz tehát nem számít bele az átlagba, de az előtte lévő betegszabi igen és mivel ott a béred 70%-át kapod, ezért a 70%-naka 70%-a lesz a tgyás és a gyed - egy nem túl magas bérnél (bruttó 225.000 alatt) nagyon nagyot lehet ezzel szívni.

3. Gyed után szabadság, majd szülésig vagy tgyáskezdetig táppénz. Ebben az esetben a szabadság és a 70%-os betegszabadság képezi az átlag, és így az ellátások alapját is. Minél több az átlagban előbbinek az aránya, annál magasabb lesz az átlag, úgyhogy ha úgy gondolod, hogy a táppénzes verziót muszáj meglépni, mert a gyesből éhenhalnátok, akkor sokat legyél előtte szabin, így csak kevésbé húzod le az átlagodat, több hónap szabinál már nem számottevően.

Szakbarbár
2011-03-10 06:34:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A tegnapi kérdésemből lemaradt, bocsánat.
Mi történik, ha a munkáltató a Gyes után kivett szabadságok lejártáig semmilyen módon nem jelentkezik, hogy a továbbiakat tisztázzuk.
Menjek be dolgozni az első napon, mintha semmi nem történt volna? Tudom hogy nem akarnak visszavenni. De miért nem közlik ezt velem? Mondjuk nyíltam.

Köszönettel,
Ágnes
Szerintem a munkáltató ezt nem tartja annyira számon, mint Te, a hr-esen vagy hasonló munkakörű kollégán kívül valószínűleg azt sem tudja senki pontosan, hogy meddig vagy szabadságon. Neked ez az 1 munkaviszonyod van, neki több (tucat vagy száz) munkavállalója. Úgyhogy szerintem nem azért nem jelentkezik, mert kényelmetlen neki - tudja, hogy előbb-utóbb elkerülhetetlen - hanem mert nem tartja napirenden a kérdést, nem is tudja, hogy pontosan mikor lesz majd aktuális.

Mindkettőtöket együttműködési kötelezettség terhel, úgyhogy ha elfogyott a szabadság és nem vagy keresőképtelen, akkor munkára kell jelentkezni, aztán megbeszélitek,hogy mi lesz. Véleményem szerint egy olyan helyzetben, amikor Te sem akarsz ott dolgozni, a közös megegyezés az oda-vissza korrekt megszűnési mód.

Szakbarbár
2011-03-09 11:59:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

2009. május 11-től vagyok alkalmazásban, a munkaviszonyom most is él. 2009. szeptember 13-án született a fiam, akivel most maximális gyeden vagyok. Hála Neked!!
Úgy néz ki, hogy 2011. november elején születik 3-aska. Az új törvények alapján fogok-e tgyást, gyedet kapni? Mennyi idős koráig és mekkora összegre számíthatok. A bruttó bérem 150 e Ft, de nem tervezek dolgozni a szülésig, hanem gyeden vagyok, majd gyesen, amíg meg nem születik a harmadik. Köszönettel, Anikó
Ha gyesen vagy szabadságon leszel a gyed vége és a tgyás eleje (a -28. naptól már igényelhető) között, akkor a következő tgyás és gyed alapja az aktuális béred, de - ha ennél többre emelkedett volna - legfeljebb a minimálbér kétszerese. Hogy a gyedet meddig kapod, az attól függ, hogy egyeske előtt mennyit dolgoztál. Ha csak azt a kb fél évet, akkor egy speciális szabály miatt a tgyás 168 napja után 365 napig leszel jogosult gyedre.

Szakbarbár
2011-03-09 11:52:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Tisztelettel kérném segítségedet!

12 év munkaviszony után a 3. gyermekemmel lejárt a gyesem. Jelenleg szabadságomat töltöm.
Az már sejtették velem, hogy nem akarnak visszavenni, igaz a munkahelyemtől való nagy távolság miatt nem is tudnék visszamenni.
Mire kell odafigyelnem, hogy a lehető legjobban jöjjek ki erről a munkahelyről?
Közös megegyezéssel? Rúgjanak ki?
Mit kérhetnek? És mi az amit ne írjak alá?

Előre is tisztelettel köszönöm válaszát,
Ágnes
Ha ők sem akarnak foglalkoztatni és Te sem tudnál ott dolgozni (távolság), akkor az egy klasszikus közös megegyezés. Munkáltató rendes felmondása és az ezzel járó járandóságok kifizetése akkor merülne fel, ha Te nagyon akarnál (ott akarnál) dolgozni, de nem tudnának munkát adni. Úgyhogy ha a szabadságmegváltáson kívül bármi más szóba kerül, akkor annak örülj, fogadd el és ne akarj többet, mert ha megtudják, hogy úgysem tudnál visszamenni, akkor még annyit sem ajánlanának fel - mivel akkor ugye egyik fél sem akarja fenntartani a munkaviszonyt, vagyis ugyan miért fizetnének.

Szakbarbár
2011-03-09 11:48:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!
Előző levelem óta van egy kis változás.
Szóval:2000 óta van folyamatos munkaviszonyom,2008-ban megszületett a kisfiam,tgyást,gyedet kaptam.Jelenleg gyesen vagyok április 25-ig.A bruttó bérem 90000 ft volt.Idő közben a főnököm átadta a vállalkozást a feleségének Én viszont maradtam a főnököm alkalmazásában,aki a gyes utolsó napján kijelent.Viszont a felesége a következő nappal(április26)bejelentene.A lényeget még nem írtam szeptemberre várjuk a második babát.Lehetőségem van arra is hogy csak egy-két hónapot dolgozzak aztán elmehetek táppénzre.
Az lenne a kérdésen hogy az esetemben hány nap után mehetnék el táppénzre és mit fognak így számolni a tgyás,gyed alapjának hogy új munkáltatóm van de folyamatos munkaviszonyom?
Üdvözlet és szép napot!
Anett
Normál esetben nem javasolnám, hogy ilyen rövid idő után táppénzre menj, mert ilyenkor mindig felmerül, hogy csak színlelt volt a munkaviszony és nem a munkavégzés, hanem az ellátások megszerzése volt a cél. Itt ettől talán nem kell félni, mert ez egy munkajogi jogutódlásnak néz ki (dolgozó ugyanott marad, ugyanazt csinálja, ugyanolyan feltételekkel, csak a munkáltató személye változik). Hogy biztosan nyugtotok legyen, én ezt a kifejezést feltüntetném a táppénzhez, tgyáshoz, gyedhez kiállított ún. foglalkoztatói igazolás 2. oldalán, ahol a korábbi biztosítási jogviszonyokat kell beírni. Akkor is odaírnám, ha senki nem hallott még róla és nem így van lepapírozva.

A következő tgyás és gyed alapja a pár hét vagy hónap munkából és a táppénz előtti 70%-os! betegszabadságból számított átlag, de egy magasabb bérrel vagy ha ott az nem megy, akkor más megoldással lehetne ebből még maximális gyed is, mert csak rövid időre, erre a pár hétre kéne megfizetni a több után a járulékokat.

Szakbarbár
2011-03-09 11:44:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakbarbár!
A munkahelyemen a következőképpen számolták ki a táppénzemet: 4 napig voltam 5-ös kódú, gyermekápolási táppénzen. A béremet úgy vonták le, hogy az átlagjövedelmet 21 nappal osztották, így a térítményezett összeg 31.980 Ft volt. Viszont táppénzt csak 12.900 Ft-ot kaptam, mert azt 30 napra számolják. Ez így kb. 40 %. Helyesen számolták ki az illetményemet?
Köszönettel: Nagyné Dömötör Márta
Ha egy 21 munkakanapos hónapban 4 nap gyermekápolási táppénznél a bérből 4/21-ed részt vontak le (ennyi volt a térítmény), az rendben van, mert a munkabér munkanapokra jár. Tb ellátás naptári napokra jár, de amikor a táppénzhez átlagot számolnak, akkor is naptári napokkal osztanak, úgyhogy önmagában emiatt semmilyen hátrány nem ér.

Az, hogy 60% a táppénz, nem feltétlen jelenti azt, hogy ezekre a napokra a béred 60%-át fogod kapni. Előszöris azért, mert a táppénz alapja - alapesetben - nem az aktuális, hanem az előző évi bér, ez rendszerint valamivel kevesebb szokott lenni. Másodszor pedig azért nem, mert a hétvégék pozitív és negatív irányban is módosíthatják az arányt. Ha ebben a 4 napban volt hétvége és arra is kiírt volna az orvos, akkor másfélszer ennyi táppénzt kaptál volna, ezzel egy picivel még fölötte is lettél volna a várt 60%-nak.

Egyébként a nettók aránya valamivel jobb, mint a bruttóké, mert a táppénzből nem vonnak 17,5% ilyen-olyan járulékot, tehát a meg nem kapott illetmény nettóban 19.885 Ft lett volna, a táppénzed pedig 10.278 Ft volt nettóban.

Szakbarbár
2011-03-08 09:55:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
Köszönöm gyors válaszát, azt szeretném még megtudni, hogy ha most a gyes után mégis visszavennének a munkahelyemre de csak 4 vagy 6 órás részmunkaidőbe az milyen hátrányokkal járna? (nyugdíj,stb.)
Köszönettel
Ha részmunkaidősként is megkeresed a minimálbért, akkor teljes szolgálati időd van, viszont minden ellátás: táppénz, tgyás, gyed, álláskeresési járadék, nyugdíj bérfüggő, tehát a kevesebb bérből kevesebb lesz.

Szakbarbár
2011-03-08 09:43:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Korábban már kérdeztem, de még szeretnék kérni némi pontosítást:
2011.májusban lejár a gyesem, 2011. szeptemberre várjuk a következő babát. Közben elmehetek munkanélkülire, de ehhez az igényléstől számított elmúlt 4 évben nézik a munkaviszonyban töltött napjaimat. A kérdésem:
az elmúlt 4 évből a tgyás és gyed nem számít, és annyival visszább mennek az időben?
Mert 2008.május 31-ig volt munkaviszonyom, a 2011-hez a 4 év 2007 május, addig viszont csak 1 évnyit dolgoztam 2007-2008 között. Ha korábbit is nézünk, akkor lesz elég napom, mert 2006. szeptembertől dolgoztam.
Hogyan nézik a 4 évet?
nagyon köszönöm előre is a válaszát.
Anitaszu
A 4 évnél annyival mennek hátrébb, amennyi időt az utolsó 4 évben passzív tgyáson, gyeden, gyesen voltál. Ha 2011 májusban igényel valaki álláskeresési járadékot, akkor normál esetben a 2007 május - 2011 május közötti időszakot vennék alapul. Mivel itt 3 évig munkaviszony nélkül, passzív ellátásokat és utcáról igényelt gyest kaptál, ezért 3 évet visszamennek és 2004 májustól nézik, hogy mennyi munkaviszonyod van.

Ha 2006 szeptembertől dolgoztál (ha akkor voltál pályakezdő), akkor innen 2008 május végéig kb. 16 hónap munkaviszonyod van, ami után kb. 96 nap álláskeresési járadékra vagy jogosult. Úgy igényeld meg, hogy a szülés várható idejét megelőző 28. napon (amikortól indulhat a tgyás) még legyen hátra pár nap a 96-ból, hogy legyen mit szüneteltetni. A pontos napokat nem tudom, de szerintem pont elég lesz, max egy nagyon kicsit kell kivárni az igényléssel.

Szakbarbár
2011-03-08 09:38:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Szakértő.
Segitségre lenne szükségem.Jelenleg most gyeden vagyok a kislányommal aki juliuban betölti a két évet.Nem szeretnék visszamenni dolgozni,mert szeretnénk másik gyereket.Nem tudom hogy járnék jól pénzben.Gondolom nem mehetek papiron sem vissza gyes alatt nyolc órában.tehát ha visszamennék akkor kevesebb lenne a pénzem.Most amikor eljöttem szülni akkor brutto 185.000 ft volt a bérem.Én ebbö a mx gyedet kapom 85.000 ft-ot.
Ha nem megyek vissza és a gyes alatt szülök akkor mennyi gyedet kapok a máodik babára.miböl számolják a gyedemet akkor?persze tudom az elsöre akkor le kell mondani a gyest.
Köszönöm válaszát.
Ilona
Ha 0 bérezett nappal szülsz a gyesbe, akkor a következő tgyás alapja a minimálbér kétszrese. Egy 2012.12.31-ig induló gyedé ugyanennyi, egy 2013-ban indulóé viszont már csak a minimálbér.
Ez elkerülhető, ha ebben az esetben - tehát 2012 július utáni szülés esetén, amikor a tgyás 168 napja már a következő évben jár le és akkor indul a gyed - legalább 12 nap szabadságot veszel ki a tgyás előtt. Ha ugyanis ebből és a tgyásból együtt legalább 180 nap van, akkor ugyanúgy az előző ellátás, a tgyás alapja jön be gyedalapnak mint akkor, ha magától is szerencsés a helyzet és a dátumok miatt nem fenyegeti a minimálbér alapú gyed.

Ha táppénzre (is) mennél ketteske előtt, akkor számolj azzal, hogy a táppénz nem, de az előtte lévő 70%-os betegszabi beleszámít az átlagba és durván le tudja rontani. Sok szabadság kell előtte, hogy ezt ellensúlyozza.

Szakbarbár
2011-03-04 06:23:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A helyzetem a következő:
-2010. június 4.-től 2010. november 18.-ig TGYÁS-on voltam első gyermekemmel, jelenleg GYED-en vagyok itthon a kislánnyal
-2007. szeptember eleje óta áll fenn folyamatos munkaviszonyom
-TGYÁS előtti jövedelmem bruttó 230.000 Ft volt.
A kérdésem az lenne, hogy jobban járok-e a második gyerek után járó juttatás szempontjából, ha a GYED lejárta után 1,5 évre visszamegyek dolgozni, és utána születik a meg a második baba? Vagy ha 0 bérezett napom van, amikor megszületik ketteske ígyis-úgyis az élő szerződés alapján számolnak TGYÁS-t és GYED-et?
Második esetben juttatás szemponjából van jelentőssége, hogy GYED-be szülessen ketteske? Hogyan tervezzünk?
Válaszát előre is köszönöm: C.D.
A gyed hosszának és összegének szempontjából minden mindegy, az -a kezdés évében, mert utána nem emelkedik tovább - így is maximális lesz és mindenképpen 2 éves korig végig jár.

A tgyás az, ami izgalmas, ahhoz, hogy ez korlátlan legyen, legalább 180 bérezett napnak kellene lennie előtte. Ennél kevesebb esetén ennek az alapja is a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2011-03-04 06:16:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,

Kérném szíves segítségét/válaszát az alábbiakat illetően:

Jelenlegi munkahelyemen 2008. május 19. óta állok határozatlan idejű munkaszerződésben.
2009. október közepe óta táppénzen voltam veszélyeztett terhesként, kislányom 2010. április 14-én született.
Táppénz előtti bruttó havi jövedelmem 370.000 HUF volt.
2010. júliusában EU-n belül külföldre költöztünk ahol is jelenleg GYED-en vagyok.
Ismét babát várunk ez év szeptemb 20-ra, ezért néhány kérdés felmerült bennem terhességem ismeretében, illetve, hogy a második babánk külföldön fog megszületni.

- munkáltatómnak mikor kell bejelentenem az ismételt babavárást, szülés várható idejét?
- munkáltatómnál bármi gondot okozhat a tény, hogy GYED alatt külföldön vagyok, illetve külföldön fog történni a szülés?
- gondot okozhat-e, hogy nem járok otthon védőnőhöz/orvoshoz, nem otthon szülök a későbbi folyosításokat illetően, illetve milyen járandóságok illetnek majd meg? (egyszeri gyermekágyi segély, TGYÁS, GYED, GYES?)
- TGYÁS-nak, GYED-nek mi lesz az alapja esetemben, Ön szerint mennyi jár majd a második baba születése után, amennyiben jár valami? (táppénz miatt eleve csökkent a jelenlegi TGYÁS/GYED)
- felgyűlt szabadságaimat kivehetetem még a baba születése előtt, vagy nem érdemes, hogy járnék jobban a későbbi juttatások összegét tekintve?
- külföldi tartózkodásom miatt felmondhatja a munkáltatóm a határozatlan idejű szerződésem?

Előre is köszönöm szíves segítségét.
Üdvözlettel,

C. N.
A terjedelem meghaladja a nonprofit kereteket.

Szakbarbár
2011-03-02 21:27:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Korábban már kérdeztem, de még szeretnék kérni némi pontosítást:
2011.májusban lejár a gyesem, 2011. szeptemberre várjuk a következő babát. Közben elmehetek munkanélkülire, de ehhez az igényléstől számított elmúlt 4 évben nézik a munkaviszonyban töltött napjaimat. A kérdésem:
az elmúlt 4 évből a tgyás és gyed nem számít, és annyival visszább mennek az időben?
Mert 2008.május 31-ig volt munkaviszonyom, a 2011-hez a 4 év 2007 május, addig viszont csak 1 évnyit dolgoztam 2007-2008 között. Ha korábbit is nézünk, akkor lesz elég napom, mert 2006. szeptembertől dolgoztam.
Hogyan nézik a 4 évet?
nagyon köszönöm előre is a válaszát.
Anitaszu
A 4 év kitolódik azzal az időszakkal, amennyit az utolsó 4 évben munkaviszony nélkül voltál tgyáson, gyeden, gyesen. Ilyen gyakorlati ismereteim erről nincsenek, de gondolom, hogy ez nem bemondásra megy, hanem igazolást kell róla vinni. Gyesről megállapító és megszüntető határozatod van/lesz, a tgyást és a gyedet meg a kifiztőhely vagy az egészségbiztosító le tudja igazolni.

Szakbarbár
2011-03-02 21:24:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Segítségét kérném a jogszabályok személyreszabott értelmezésében TGYÁS-ra és GYED-re való tekintettel.

Első gyermekünk 2009.02.24-én született. Ezt követően Élettársam határozott idejű munkaszerződése 2009.03.31-én lejárt, megszűnt.Mivel jogosult volt rá (talán passzív alapon) TGYÁS-t és GYED-et kapott pár nappal ezelőttig. Mivel a GYES összege várhatóan alacsonyabb mint a munkanélküli járadéké, így regisztrált a munkanélküli központban.
Most tudtuk meg, hogy ismét babát várunk, akinek a várható születési ideje szeptember 20.

Kaphatunk-e TGYÁSt, GYED-et?
A születés várható időpontjától visszamenőleg 2 éven belüli 365 nap biztositási időszak azért nincs meg, mert terhességi gyermekágyi segélyben és gyermekgondozási díjban részesültünk.
Befolyásol-e bármit, ha párom munkába áll és esetleg a szüléskor megvan a munkaviszonya
Hogyan járnánk a legjobban?


Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: somag
Az előzetes biztosítása nem azért nem lesz rendben, mert tgyást, gyedet kapott. Ha ezek alatt lett volna munkaviszonya, akkor most rendben lenne, de ő munkaviszony nélkül, passzív jogon kapta, így bár a szolgálati ideje ketyegett és az egészségügyi szolgáltatásra jogosultsága is rendben volt, biztosítást, ami egy 3. kategória és csak pénzbeli ellátásoknál érdekes, azt nem szerzett.
Emiatt a következő gyed esélytelen, mert 0 napja van eddig és még egy teljes terhesség is kevés ahhoz, hogy 0-ból 365 legyen. Tgyásra viszont jogosult lehet, alapja annyi lesz, amennyi a járadék alapja, ez valószínűleg a minimálbér 130%-a, mert saját bére már régen volt és ilyenkor ennyit vesznek alapul.
Ha munkaviszonyt létesít - és itt most csak valósban gondolkodjatok, a kamuból csak gondotok lehet - , azzal ugyanúgy nem lesz elég napja, vagyis ugyanúgy csak a tgyás jár, a különbség csak annyi, hogy így legfeljebb a minimálbér kétszerese is lehet a tgyás alapja, ha legalább ennyi volt az átlaga.

Szakbarbár
2011-03-02 17:24:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!
A segítségedet szeretném kérni: jó e az a koncepció, amit egy tb-s ismerősöm ajánlott? 2 hét munkanélküli ellátás után igényeltem a tgyást, amit meg is kaptam. Ez az ellátás március 10-én szűnik meg. Az ismerős szerint 2011.03.11-től 03.18-ig igényeljem újra a munkanélküli ellátást, majd 03.19-től kérjem az ellátás szüneteltetését a gyed igénylése miatt. A munkaügyiben azt mondták, hogy csak akkor menjek be mindezt intézni, ha már nem jár a tgyás. Jó ez így?
Köszönettel: Anna
Jó a koncepció, annyi megjegyzésem lenne, hogy az egésszel nem érsz semmit, ha a gyed igénybejelentőre 03.19-et írsz, ahogyan az logikus lenne, oda 03.18-at kell írni. Muszáj a gyed előtt megint biztosításba kerülni és az 1. napján még biztosítottnak lenni, ezért van erre szükség. Akinek a tgyása 2011-ben kezdődött, annak már egyszerűbb a dolga, de a korábban indulóknál csak ezzel a trükkel van gyed.
03.13-én hétfőn már mehetsz, hogy már nem jár a tgyás.

Szakbarbár
2011-03-02 17:17:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!

A napokban már kérdeztem Öntől, de azóta felmerült még két kérdés bennem.
Ha én a második terhességem idején szabadságon és táppénzen vagyok, akkor a nagymama lehet az első babával gyesen?
A másik kérdés, hogy "a szülés előtti 180 bérezett nap" mi lehet, amit alapnak vesznek a tgyásnál? Vagyis ledolgozott idő, szabadság, betegszabadság, táppénz, tgyás közül melyik számít bele?

Előre is köszönöm a válaszát!
Ha a nagymama egyébként jogosult rá (nem dolgozik teljes munkaidőben), akkor elmehet gyesre addig, amíg Te tgyást igényelsz.

A bérezett napokat naptári napban mérik és a ledolgozott idő, szabadság, ünnep, betegszabadság számít bele. Táppénz, tgyás, gyed, gyes nem.

Szakbarbár
2011-03-02 17:13:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja