SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
Eléggé komplex helyzet előtt állok, remélem tud segíteni nekem. 2016. 09 hóban született első gyermekem. 2014-től teljes munkaidős foglalkoztatott voltam. A Gyed-em 2018. 09 hóban járt le, és mivel időközben külföldre költöztünk, ezért 2018. októberével megszünt a jogviszonyom a munkahelyemen, azóta nem voltam bejelentve se Mo-on, se külföldön (nem fizettem Tb-t, nem dolgoztam). Most tervezzük a második gyereket és egyben a hazaköltözést Magyarországra. 1. Ha feltételezhetően 2019 szeptemberében vagy októberében születne meg a második gyermekem és most januártól munkába állok vagy egyéni vállalkozóit váltok ki Mo-on, akkor jogosult leszek-e Csed-re, Gyedre? Ha igen, akkor milyen időszak lesz a számítás alapja? 2. Ha jól számolom a biztosítási időmmel nincs probléma akkor sem, ha most nem mennék el doglozni, jól gondolom? 3. Ha most Angliában kezdenék januártól dolgozni, de a baba születésére hazaköltöznénk és a biztosítási időm megvan a régi munkaviszonyomból, akkor mi lenne az alapja a leendő Csed-emnek, Gyedemnek? Számíthat, bezavarhat valamilyen formában az Angliai munkaviszony? Vagy a legközelebbi 180 nap a Mo-i munkaviszonyom végétől (2018.10.hó) visszafelé számolódna? Ezesetben a szerződés szerinti munkabéremből, vagy a Gyed összegéből számolnák? Köszönöm a segítséget!
Csedhez, gyedhez jogosultsághoz két feltételt kell teljesíteni: legyen egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonyod és a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításod. Egyelőre 3 hónap esik ki a 2018. október utáni időszakból, mert még csak ennyi ideje nem ketyeg az előzetes biztosításod, úgyhogy bőven jó a helyzet, mert amíg 1 évnél kevesebb maradt ki, addig 2 éven belül meg tud lenni az 1 év, a dátumoktól függ, hogy ehhez mennyi friss biztosítás kell.

Ha 2018 októberben szűnt meg a munkaviszonyod, akkor egy 2019. szeptemberi vagy októberi szülésnél ha akár csak 1-2 hónappal szülés előtt megoldod a biztosításba kerülést, akkor simán rendelkezni fogsz mindét jogosultsági feltétellel.

Angliában Brexit előtti biztosítási jogviszony a magyar csed, gyed szempontjából a magyar biztosítással egyenértékű, hogy a Brexit után mi lesz, azt nem tudom. Csednek, gyednek kizárólag a hazai, aktuális jogviszonyban elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelem az alapja, tehát sem az előző munkaviszonyban szerzett bér, sem az angol munkaviszonyban kapott összeg, sem az előző ellátás alapja nem érdekes, ezek egyike sem befolyásolja a következő csed, gyed alapját. A jogszabály ismeri és rendezi az összes helyzetet, beleértve azt is, ha egyetlen nap figyelembe vehető jövedelem sincs (mert ehhez az irányadó időszak az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végig tart és lehet, hogy egy itthoni jogviszony ennél később kezdődött). Nagyon sok verziót kellene végigvenni, hogy ha ilyen jogviszonyod lesz és ennyi napod, akkor mi van, ezektől most eltekintenék, így legalább nem kavarodsz bele.

Szakbarbár
2018-12-31 20:20:20
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja