SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Szakértő!
2017.január hónapban született a kisfiam, jelenleg Gyeden vagyok, a Gyest már igényeltem. 10 éves munkaviszonyből mentem szülni, munkahelyemen jelenleg is állományban vagyok, csak ugye nem dolgozom. Ha jól tudom a GYES a fiam 3 éves koráig jár, vagyis még 1 évig. Tervezzük a Kistesót, de elvesztem az információkban. Ha a GYES ideje alatt teherbe esek és szülők milyen juttatásokra számíthatok? És ha GYES ideje alatt leszek terhes de a lejárta után szülők? Ha szükséges meg tudom oldani hogy visszamegyek akár pár napra dolgozni, de ez csak vész terv. Fiammal jó CSEDet es Gyedet kaptam, azért lenne fontos. Minden információt szívesen fogadok.
Nagyon köszönöm válaszát!
Ha ketteske előtt nincs figyelembe vehető jövedelmed, mert egyáltalán nem kaptál bért - előtte végig gyesen és táppénzen voltál -, akkor a csed és a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. Ha az előző csed magas bérből korlátlan volt, akkor a következő csed is az lesz, akkor is, ha egyetlen napot sem dolgozol előtte. Minimálbér kétszerese fölötti gyedkezdetkori bérből pedig a gyed az összes létező verzióban maximális.

Szakbarbár
2019-01-03 11:34:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2016 decemberében született első gyerekem. Szülés előtt évekig dolgoztam (nem volt kérdéses a jogosultságom), 3hónap táppénzre mentem (utolsó trimeszterben) + születéstől CSED + 1-2 év között GYED és most decembertől mivel 2 éves elmúlt GYES-en vagyok. Eddig egyértelmű volt a támogatási rendszer, de tervezzük a második gyereket is. Érdekelne, hogy valóban "elegendő" ha csak a 91 napot tölti a magzat amikor az első gyerekünk 2019 decemberében betölti a 3 éves kort, ahhoz hogy újra indoljon a második gyerekre is minden támogatás? ha tehát 2019 nyáron fogan meg, akkor újra indul minden úgy ahogy az első babánál vagy GYES alatt meg kell szülessen? A bent maradt szabadságok számítanak valamit?
Ezt így diretben nem írtad, de a szabadsággal kapcsolatos kérdésből úgy gondolom, hogy a munkaviszonyod a gyed, gyes alatt fennáll. Ha így van, akkor még ha nem is dolgoztál egyetlen percet sem, az aktuális biztosításod és az előzetes biztosításod is nagyon rendben van, ha pedig rendelkezel mindkét jogosultsági feltellel, akkor minden további nélkül járni fog ketteskével a csed és a gyed. Alapja az ezek első napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb, tehát vagy ugyanannyit, vagy többet kapsz, olyan nem lesz, hogy kevesebbet.

Ha táppénz vagy csed előtt kiadatod a szabadságodat, akkor is ugyanez a helyzet, mert a szabadságra a szerződés szerinti béredet kapod, így akár a papíron lévő bérből, akár a szabadságra kapott összegből számolnak, ugyanannyi lesz belőle a figyelembe vett napi átlagkereset (ha nem is fillérre pontosan).

A 91 napos terhességnek kizárólag a családi kedvezmény szempontjából van jelentősége, pénzbeli ellátásoknál ez nem egy kitüntetett dátum, amihez bármi kapcsolódna.

Szakbarbár
2019-01-03 11:31:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Felvettek egy új állásra és a jelenlegit felmondom. 30 nap felmondási idő van, de nem szeretnék annyit ott lenni. (van 7 nap szabadságom 2018-ból is). Mivel nem voltam még ilyen helyzetben, van esetleg tanácsa arra hogy mire kell figyelni vagy hogyan lehet csökkenteni a felmondási időt ha a munkáltató ragaszkodik a 30 naphoz..(emberhiány miatt) köszönöm.
Esetleg lehet motiválni azzal, hogy azt mondod neki, ha már úgysem kezdhetsz a másik helyen, akkor a hátralévő egy hónapot kihasználod arra, hogy rendbetedd az egészségedet, mert praktikusabb ezt most megtenni, mint az új helyen, ezért várhatóan hetekig leszel táppénzen. Ha a munkáltató aközül választhat, hogy nem dolgozol és ez nem kerül pénzbe, illetve nem dolgozol, de fizetheti a 15 nap 70%-os betegszabit járulékostul, ennek lejárta után pedig a táppénz 1/3-át, akkor racionálisan inkább az előzőt választja. És akkor közös megegyezéssel bármikor meg tudjátok szüntetni a munkaviszonyt.

Szakbarbár
2019-01-01 16:54:11
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!
2017. december 25én született a kisfiam, akivel jelenleg GYED-en vagyok. Újra várandós lettem, 2019.augusztusban születik meg a második a gyermekünk. Ilyen esetben hogy GYED-be születik a második a gyermekünk rá is automatikusan jár majd a CSED/GYED vagy milyen ellátásokra vagyok jogosult? A kisfiamra pedig ilyen esetben továbbra is 2éves koráig jár a GYED? Köszönöm válaszát!
Ha a munkaviszonyod vagy más biztosítási jogviszonyod azóta is fennáll, akkor minden további nélkül jogosult leszel ketteskével csedre és gyedre, vagyis ha egyetlen napra sem mész vissza dolgozni, akkor is. Az új ellátások alapja az ezek kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb, vagyis legrosszabb esetben is ugyanannyit kapsz megint, jó esetben meg többet. Egyeskével a gyed, majd a gyes és ketteskével a csed és a gyed párhuzamosan kapható.

Szakbarbár
2019-01-01 05:52:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!
Eléggé komplex helyzet előtt állok, remélem tud segíteni nekem. 2016. 09 hóban született első gyermekem. 2014-től teljes munkaidős foglalkoztatott voltam. A Gyed-em 2018. 09 hóban járt le, és mivel időközben külföldre költöztünk, ezért 2018. októberével megszünt a jogviszonyom a munkahelyemen, azóta nem voltam bejelentve se Mo-on, se külföldön (nem fizettem Tb-t, nem dolgoztam). Most tervezzük a második gyereket és egyben a hazaköltözést Magyarországra. 1. Ha feltételezhetően 2019 szeptemberében vagy októberében születne meg a második gyermekem és most januártól munkába állok vagy egyéni vállalkozóit váltok ki Mo-on, akkor jogosult leszek-e Csed-re, Gyedre? Ha igen, akkor milyen időszak lesz a számítás alapja? 2. Ha jól számolom a biztosítási időmmel nincs probléma akkor sem, ha most nem mennék el doglozni, jól gondolom? 3. Ha most Angliában kezdenék januártól dolgozni, de a baba születésére hazaköltöznénk és a biztosítási időm megvan a régi munkaviszonyomból, akkor mi lenne az alapja a leendő Csed-emnek, Gyedemnek? Számíthat, bezavarhat valamilyen formában az Angliai munkaviszony? Vagy a legközelebbi 180 nap a Mo-i munkaviszonyom végétől (2018.10.hó) visszafelé számolódna? Ezesetben a szerződés szerinti munkabéremből, vagy a Gyed összegéből számolnák? Köszönöm a segítséget!
Csedhez, gyedhez jogosultsághoz két feltételt kell teljesíteni: legyen egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszonyod és a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosításod. Egyelőre 3 hónap esik ki a 2018. október utáni időszakból, mert még csak ennyi ideje nem ketyeg az előzetes biztosításod, úgyhogy bőven jó a helyzet, mert amíg 1 évnél kevesebb maradt ki, addig 2 éven belül meg tud lenni az 1 év, a dátumoktól függ, hogy ehhez mennyi friss biztosítás kell.

Ha 2018 októberben szűnt meg a munkaviszonyod, akkor egy 2019. szeptemberi vagy októberi szülésnél ha akár csak 1-2 hónappal szülés előtt megoldod a biztosításba kerülést, akkor simán rendelkezni fogsz mindét jogosultsági feltétellel.

Angliában Brexit előtti biztosítási jogviszony a magyar csed, gyed szempontjából a magyar biztosítással egyenértékű, hogy a Brexit után mi lesz, azt nem tudom. Csednek, gyednek kizárólag a hazai, aktuális jogviszonyban elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelem az alapja, tehát sem az előző munkaviszonyban szerzett bér, sem az angol munkaviszonyban kapott összeg, sem az előző ellátás alapja nem érdekes, ezek egyike sem befolyásolja a következő csed, gyed alapját. A jogszabály ismeri és rendezi az összes helyzetet, beleértve azt is, ha egyetlen nap figyelembe vehető jövedelem sincs (mert ehhez az irányadó időszak az ellátás kezdetét megelőző 3. hónap végig tart és lehet, hogy egy itthoni jogviszony ennél később kezdődött). Nagyon sok verziót kellene végigvenni, hogy ha ilyen jogviszonyod lesz és ennyi napod, akkor mi van, ezektől most eltekintenék, így legalább nem kavarodsz bele.

Szakbarbár
2018-12-31 20:20:20
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértő! 2017. 10.21- 2019.04.24-ig Passzív GYEDen vagyok a kislányommal. Az lenne a kérdésem ha 2019 augusztusában születne egy kistesó vele mire lennék jogosult illetve, hogy a kislányom után ugyanúgy járna e mellette a GYES az új törvények szerint. Segítségét előre is köszönöm.
A csednek és a gyednek 2 jogosultsági feltétele van, ebből egy aktuális biztosítási jogviszonyt nem nagy kunszt kreálni akár harmincvalahány hetes terhesen is, az előzetes biztosítással - szülés előtti 2 évben legalább 365 nap - rendelkezés szokott a problémásabb lenni.

A passzív gyed egy kényelmes állapot, mert azt érzékeled belőle, hogy zöld a lámpa az orvosnál, tehát az egészségügyi szolgáltatásra jogosultság rendben van, látod, hogy vonják belőle a nyugdíjjárulékot, úgyhogy ketyeg a szolgálati idő a nyugdíjhoz, de a biztosítási jogviszony, ami az előző két kategóriánál annyival több, hogy újabb pénzbeli ellátásra is jogosít, az nem ketyeg. Így pedig nagyon könnyű nem rendelkezni a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítással. A munkaviszony megszűnése és az újra biztosításba kerülés dátumától függ, hogy össze tud-e jönni, van, amikor már matematikai esély sincs rá.
A kérdésből nem derül ki egyértelműen, hogy a gyed már az első napjától passzív-e, vagy menet közben csapott át passzívba, ettől függ, hogy egyáltalán a matematikai esély megvan-e 2019. augusztusig a 365 nap összehozatalára. Ha igen, akkor még gyedet is kaphatsz, ehhez csak egy aktuális jogviszonyt kell generálni. Ha nem, akkor a legtöbb, ami sanszos lehet - biztosításba kerüléssel- , az egy csed.

A csednek lazább az előzetes biztosításra vonatkozó jogosultsági feltétele, ehhez a szülés előtti két évben a passzív csed és gyed időszaka is beszámít a 365 napba. Azt kéne tudni, hogy mióta kapod passzív jogon a gyedet, ehhez képest lehet számolgatni, hogy érdemes-e, és ha igen, mikortól érdemes valami biztosítási jogviszony után nézni (ismerős cégnél, ev-ként, legrosszabb esetben álláskeresési járadék jól ütemezett igénylésével).

Szakbarbár
2018-12-31 20:01:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!
Olyan kérdésem van hogy szülésem várható ideje 2019 juli 27. Viszont terhességem korai szakaszától veszélyeztetett terhesként táppánzen vagyok (2018.november.) a csedre 2019ben viszont a gyedre 2020-ban leszek jogosult. Ezek szerint a gyedet a 2019-es táppénzből számítják majd ki?
Egyik ellátás a másik alapjába soha nem számít bele. Ha a csedet a szülés napjától igényeled - lehet már a várható időt megelőző 28. naptól is -, akkor a 2020-ban kezdődő gyedhez 2019.01.01-ig nézve egyetlen bérezett napod sem lesz, ilyenkor a gyed alapja az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, vagyis ezt elérő bérrel így is lehet maximális a gyed.

Szakbarbár
2018-12-16 19:00:14
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!
2015.06.14.-én született gyermekem után tgyásban és gyedben is részesültem. Gyedem alatt felszámolták a munkahelyemet. 2018.06.14. járt le a gyesem. 3 hónapig munkanélküli ellátásban részesültem jelenleg regisztrált munkanélküli vagyok és várandós vagyok. Kérdésem hogy milyen ellátásokra leszek jogosult így?
Válaszát köszönöm!
Mónika
Még matematikai esély sincs csedre és gyedre, akkor sem tudod összehozni ezeknek az egyik jogosultsági feltételét, ha holnaptól munkába állnál. Csak az alanyi jogon járó gyesre leszel jogosult.
Túl sokáig voltál biztosítási jogviszony nélkül, a munkaviszony megszűnését követő naptól mostanáig egyedül csak a 3 hónap álláskeresési járadék alatt voltál biztosított, így semmiképpen sem tudsz felmutatni a szülés várható idejét megelőző 2 éven belül 365 nap biztosítási jogviszony, ami a csed és a gyed egyik jogosultsági feltétele lenne - egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony mellett.

Szakbarbár
2018-12-16 18:55:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt szakértő!

2016 január óta dolgozom jelenlegi munkahelyemen. 2016 októberében táppénzre jöttem és 2017 áprilisában megszületett az első gyermekem. Jelenleg gyeden vagyok,de januártól megyek vissza dolgozni 4 órában,tehát már a szabadságomat töltöm. Szeretnénk majd kistesót,de nem tudom,hogy járnánk a legjobban. Várjuk meg míg az első gyermek óvodába megy és újra 8 órás a munkaviszonyom? Ha igen,akkor mennyi ideig kellene úgy dolgoznom,hogy jól járjunk anyagilag? Ha most lennék újra terhes mennyiben számítana a 4 órás munkaviszony? Lényegesen kevesebb lenne a Csed és a Gyed összege a második gyermeknél?
Köszönöm.
Nem jársz rosszabbul a következő cseddel és gyeddel akkor, ha ezek kezdete előtt csak részmunkaidős béred lesz. Ez nem volt mindig így, de ma már megoldja a jogszabály, hogy a szorgalmas kismamák ne szívják meg. Ha a gyes alatt, vagy gyes mellett dolgozva vagy a gyes után egy éven belül születik a kistesó, akkor a csed és a gyed alapja az általános szabályok szerinti (ha 4 órás bér van a számítási időszakban, akkor az abból számolt átlag) alap és az előző csed alapja közül a magasabb lesz. Tehát ha kevesebb a friss átlag a részmunkaidő miatt, akkor újra annyit kapsz, mint egyeskével.

Szakbarbár
2018-12-16 18:49:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fondulok Önhöz, hogy gyeden vagyok itthon az első babámmal aki 2017 augusztusában született. 2013 szeptember 5.e óta van munkaviszonyom onnan mentem el veszélyeztetett terhesként táppénzre 2017 január elsejétől. Szeretnénk majd egy második babát. Az lenne a kérdésem, hogy ugyanúgy elmennék veszélyeztetett terhességi táppénzre gyes előtt. Ilyenkor a gyest és a táppénz megkapom együtt vagy nem? Ha nem akkor meglehetne úgy oldani, hogy az Apa igényli a gyest de ugyanúgy dolgozna 8 órás 3 műszakban míg én veszélyeztetett terhességi táppénzen lennék? Ha meglehet oldani akkor nekem hogyan alakulna a második babámmal a juttatások megkapnám ugyanúgy mint az első babámnál?
Válaszát előre is köszönöm!
Gyes és táppénz akkor jár együtt, ha vagy legalább 1 nap szabadságon vagy a táppénz előtt, vagy ha átadod apukának a gyest, aki teljes munkaidő mellett is kaphatja, Te pedig táppénzt igényelsz.
A táppénz nem befolyásol semmit, mert nem számít bele a következő ellátások alapjába. Ha a gyesbe szülsz bele és addig csak gyeden, gyesen, táppénzen vagy, akkor a csed és a gyed alapja az általános szabályok szerinti (ellátás kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese) és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2018-12-16 18:44:15
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2018. október 08-ától GYESen vagyok második gyermekemmel és még a GYES lejárta előtt születne meg a harmadik babánk. Ilyen esetben mi a teendő? Maradjak továbbra is GYESen, míg meg nem születik a pici vagy jelentkezzek vissza a munkahelyemre, kérjem ki a szabadságokat és utána táppénz? Dolgozni nem tudnék menni, mert veszélyeztetett terhes lennék a munkakörülmények miatt. Milyen opcióval járnék jobban?
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Ha a gyesbe szülsz bele, akkor a csed és a gyed alapja az általános szabályok szerinti (ellátás kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese) és az előző csed alapja közül a magasabb lesz. 120-nál kevesebb nap munka és a táppénz nem befolyásol semmit. A helyzet tehát a csed kezdetétől izgalommentes, inkább az addig tartó időszakra koncentrálj, mert ezt tudod kimaxolni, nem azt, ami utána van. Érdemes táppénzre menni, mert azt a gyes mellett kaphatod, vagy úgy, hogy 1 nap fizetett szabadság után mész táppénzre, vagy ha ez nem megoldható, akkor a gyest átadod apukának, Te pedig táppénzen vagy.

Szakbarbár
2018-12-16 18:41:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Jelenleg GYES-en vagyok 2019. augusztus végéig. Pár hete kiderült, babát várok. Július végén születne meg, tehát még GYES-en leszek, mikor megszületik.
A jelenlegi munkahelyemen br.250.000re vagyok bejelentve.
Ha visszamegyek dolgozni, a szabadságot kivegyem, vagy kifizessék?
Annyi csavar van a dologban, hogy az előző terhességem közepén szűnt meg az előző munkaviszonyom, majd beléptem a jelenlegi munkahelyemre, ahol 10 napot tudtam dolgozni, utána táppénzre mentem. Most sem szeretnék sok időre munkába állni, hisz veszélyeztetett terhesként nem tudom sokáig csinálni. A kérdésem, hogy kell e 30 ledolgozott nap, vagy elég, ha 5-10 napot bemegyek, majd táppénz. Befolyásolja e a CSED ill. GYED összegét az, ha minél hamarabb visszamegyek dolgozni. Vagy elég januárban, addig meg csak GYES-en lennék.
Illetve ha most többre lennék bejelentve arra a pár napra, majd ugye táppénzre mennék, befolyásolja e a CSED/GYED összegét?
Köszönöm mielőbbi válaszát!!!
A szabadságot pénzben megváltani csak a munkaviszony megszűnésekor lehet.

Ha a gyesbe szülsz bele, akkor a csed és a gyed alapja az általános szabályok szerinti (ellátás kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese) és az előző csed alapja közül a magasabb lesz. 0 és 119 bérezett nap között a plafon a minimálbér kétszerese, ebből számoldónak az ellátások, tehát 120-nál kevesebb ledolgozott napnak nincs jelentősége. Nem a munkára, hanem a béremelésre kellene koncentrálni. A jelenlegi munkáltató nyilván együttműködő, ha annó rá lehetett venni arra, amit játszottatok, emeljétek meg a béredet a minimálbér kétszerese körüli összegre. A szerződés szerinti bért csak közölni kell a foglalkoztatói igazoláson - persze nem árt a munkaszerződés módosításként is lepapírozni.

Szakbarbár
2018-12-16 18:37:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő,

Családi adókedvezmény érvényesítéssel kapcsolatos kérdésem lenne.

Jelenleg gyeden vagyok a második kisfiammal 2018.12.09-ig. A családi adókedvezményt egyedülállóként érvényesítettem havonta a max. gyedből 2 gyerek után. Az egyedülállóknak járó családi pótlékot kapom.


2018.12.10-től gyesen leszek, nem megyek vissza dolgozni. A gyesből családi adókedvezményt nem tudok érvényesíteni. (házastársam, élettársam jelenleg nincs)


2018-ban ingatlan bérbeadásból származó jövedelmem volt. A bérlő éves szinten fizetett a bérleti díj után 76.950.- SZJA-t.

1. kérdés:
2019-ben a májusi adóbevallásnál ebből az összegből kérhetem-e a családi adókedvezményt, hogy a 2018 decembert is ki tudjam maxolni (2 gyerek után 35.000 ft)?


2. kérdés: ha előreláthatóan 2019-ben szintén lesz ingatlan bérbeadásból származó jövedelmem, ugyanezzel az összeggel (76.950 ft/év SZJA-t fizet a bérlő) Akkor abból szintén tudok egy havi családi adókedvezményt 40.000 Ft érvényesíteni?

Kicsit a jövőbe tekintek :)
3. kérdés: mi történik abban az esetben, ha tegyük fel 2019. februárjában élettársi kapcsolatot létesítek valakivel. Ilyenkor lemondom az egyedülállóknak járó családi pótlékot. És mivel van ingatlan bérbeadásból származó jövedelmem, ezért 2020-ban a bevallásban kérhetem úgy, hogy 2019.01-hóban még én érvényesítem a családi adókedvezményt egyedülállóként, a 2019-es év fennmaradó hónapjaiban pedig az élettársam. Így lehet kérni?


Előre is köszönöm válaszát!


Üdv: Anyuka

A bérbeadásból származó jövedelem ún. összevonandó jövedelem, a családi kedvezmény pedig minden ilyennek minősülő jövedelemből érvényesíthető, tehát a bevallásban vissza fogod tudni igényelni azt az összeget, amit decemberben nem tudsz realizálni.
Jövőre a bérbeadásból származó jövedelmet terhelő adóelőlegből vagy bevallásban kimutatott adóból tudod érvényesíteni a családi kedvezményt. Ha magánszemélynek adod bérbe az ingatlant, akkor Te magad fizeted az adóelőleget negyedévente, ennél figyelembe tudod venni.
Élettárs év közben csak a saját gyermek után érvényesítheti a családi kedvezményt. A kapcsolatba vitt gyermek után az általad érvényesíteni nem tudott összeget a bevallásban, utólag tudja igénybe venni.

Szakbarbár
2018-12-16 18:30:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Szabadságmegváltás ügyében irok.
Munkaviszonyba állok jelenlegi munkahekyemmel 2009. augusztus.17-óta.
Születési evem: 1982.
Első gyermekem: 2011.12.19- én született.
2011- böl 12 nap ki nem vett szabadságom van.
Táppenz: 2011.11.15-2011.12.18.
Csed: 2011.12.19-2012.06.03.
Gyed: 2012.06.04-2013.08.31.
Második gyermek: 2013.09.30- án született
Csed: 2013.09.01-2014.03.16.
Gyed: 2014.03.17-2015.08.31.

Harmadik gyerek: 2015.12.16- án született
Táppénz ( emuatt kivettem 2 nap szabadságot)
Csed: 2015.11.21-2016.05.06.
Gyed: 2016.05.07-2017.12.16.

A munjahelyem megkeresett azzsl, hogy sajnálatos módon semmilyen papírom nincs meg neki 2015 előttről ( tulajdonosvàltás, stb...) egy munjaszerződésen kívül....
A ldnyeg, higy kèptelenek kiszámítani mennyi jár nekem ezért felajánlottak egy össszeget, hogy egyezzünk meg!

Sajnos nem értek hozzá én sem csak saccolni tudom mennyi járhatna...
Internetes kalkulatorok segitségével próbáltam számolgatni, nekem kb.brutto 450ezr forint körüli összeg jött ki így.
Tudna nekem ebben segíteni?

Köszönettel: Rita
Nagyon időigényes kiszámolni, hogy hány nap szabadságod van, erre itt nem tudok vállalkozni. Egyébként is inkább hálót adok és nem halat.
Szabadság a csedre és a gyed első 6 hónapjára jár. Meg kell nézni, hogy az egyes években hány olyan nap volt, ami szabadságra jogosít, ezt elosztani 365-tel és megszorozni az adott teljes évre járó szabadság napok számával. 3 gyermekkel durván 3 évnyi szabadság jár, ehhez hozzájön a 2011-es maradék és lejön belőle az a 2 nap, amit menet közben kivettél.
A megadott adatok - amiket a munkáltatónak tudnia kell -, elegendőek ahhoz, hogy pontosan kiszámolja a szabadságot a munkáltató.

Szakbarbár
2018-12-16 18:25:11
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
2009 óta folyamatos közalkalmazotti (oktatás)munkaviszonyból mentem gyedre 2016 márciusában született ikregyermekeimmel. 2019 tavaszától gyes-re mennék ( vagy fizetésnélküli szabadságra) egy évet. Ennek az oka, hogy babáink lombik program segítségével fogantak és tervezünk is még gyermeket, de egészségügyi gondok merültek fel újra. Nem tudjuk, hogy ebben az esetben, a további sikeres terhesség során mennyi gyedre számíthatok. Az első terhességem utánival egyezőt vagy a minimálbér utánit? Esetleg menjek vissza egy évet dolgozni?
Az sem világos, hogy a gyes megszakítható e?! Pl. Kiveszem a szabikat, majd nyári szünet idejére 2 hónap gyes és aztán munka vagy fizetés nélküli szabi vagy újra gyes?
Köszönöm a válaszát!
Ha hármaska a gyes alatt vagy után egy éven belül születik, akkor a csed és a gyed alapja az általános szabályok szerinti (ellátás kezdetén aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese) és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.
A gyest kaphatod akkor is, ha fizetés nélküli szabadságon vagy, illetve ha a babázás alatt felhalmozódott fizetett szabadságot veszed ki/dolgozol.

Szakbarbár
2018-12-16 18:18:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg még GYESen vagyok,ami idén decemberben lejár.Viszont ismét várandós vagyok,márciusra vagyok kiírva.Előző munkahelyemre a gyes lejárta után nem tudok vissza menni,mert sajnos veszélyeztetett terhes vagyok.Mi a teendő?A Gyes lejárta után menjek el táppénzre szülésig?Vagy munkahelyemnél mondjak fel és menjek el munkanélkülire?Hogyan járnék jobban anyagilag?(előző szülésem előtt bejelentett munkahelyről mentem szülni,tehát a fizetésem után kaptam a járulékokat)
Köszönöm
Eszedbe ne jusson felmondani! Miért tennéd? Mert nem tudsz veszélyeztetett terhesség miatt dolgozni? Erre a táppénz a megoldás, nem a felmondás. Azzal megszabadítanád magad a járó összeg egy részétől - álláskeresési járadékról legfeljebb a minimálbér a csed és a gyed alapja -, plusz bebiztosítanád, hogy egy esetleges hármaskával legjobb esetben is csak a minimálbér alapú csedet kaphass, utána esélytelen lenne a gyed.
A gyes végét követő naptól menj táppénzre - ne adasd ki előtte a szabadságot, mert egy jövőre induló táppénz kevesebb lenne, mint egy idén kezdődő. A táppénz nem befolyásol semmit, a következő csed és gyed alapja az előző csed és az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2018-11-18 22:03:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Dolgoztam egy munkahelyen a 2. gyerekem születése előtt (2016.03.18.) ott a mai napig évente hosszabbítják a szerződésem. Tavaly elkezdtem dolgozni gyed extrával egy gyógyszertárba ahol 3 havonta hosszabbítják a szerződésem. Most jön a 3. gyerekem amivel 2019 májusra vagyok kiirva. A kérdésem a következő lenne, ha mindkettő munkahelyen lenne szerződésem a szülésig , akkor mindkettőről járna táppén és gyed csed?
vagy ha nem, akkor melyik munkahely számit a gyógyszertári sokkal magasabb fizetés vagy a régi munkahely?
ha táppénzre szeretnék menni akkor át kell adnom a gyest a férjemnek?(2019.03ig jár)

Válaszát előre is köszönöm!

üdv:nandor26
Ha mind a két munkaviszony fenn fog állni a csed első napján, akkor mindkét helyről jogosult leszel csedre és gyedre, de gyedből így is legfeljebb az egyszeres maximumot kaphatod.

Ahol most dolgozol, onnan minden további nélkül el tudsz menni táppénzre. Az eredeti helyről akkor, ha visszamondod a fizetés nélküli szabadságot. A gyakorlatban jobb, ha ezután legalább egy nap fizetett szabadságot ki is veszel, mert akkor ebből egyértelmű (nincs szükség másra), hogy megszűnt a fizetés nélküli szabadság. Ha ez megoldható, akkor nem kell átadni a gyest apának.

Szakbarbár
2018-11-18 20:14:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Harmadik gyermekem 2016. július 19-én született. Határozatlan idejű szerződésem van. A szülésig időarányosan kivettem a szabadságaimat, így 12 nap maradt benn 2016-ra. Hány nap szabadságom gyűlhetett össze az otthon töltött idő alatt a szülés óta, amit a munkáltatónak ki kell adnia (és meg kell majd váltanom)?

Gyes alatt háztartási alkalmazottként lehet-e gyermekfelügyeletet, háztartási munkákat vállalni a gyermek 3 éves koráig? Mit kellene erről tudnom? Mire figyeljek? Eredeti határozatlan idejű szerződésem szeretném fenntartani, nem lenne aktív gyermekem 3 éves kora előtt.

Segítségét előre is köszönöm!
Üdvözlettel, Anya
Szabadság a csedre és a gyed első fél évére jár. Ha a csedet a szülés napjától igényelted, akkor ez azt jelenti, hogy 2017.07.02-ig. A 2016-os maradékhoz hozzá kell adni a 2017-re járó napok 183/365-öd részét, vagyis pont a felét.
Gyes mellett bármilyen jogviszonyban, bármennyit, bármennyiért lehet dolgozni.

Szakbarbár
2018-11-18 20:09:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Szakértő.

1986-os születésű vagyok, tanárként dolgoztam határozatlan idejű státusszal a gyermek vállalás elött. Eső gyermekem 2013.08.23-án majd második gyermekem 2016.05.02-án született és most babánkkal 2019.04.01 re vagyok kiírva. Első gyermekük születése napjától vagyok itthon. Sajnos a munkahelyemen nem tudnak segíteni benne, hogy hogyan járnék a legjobban. Egy barátnőmnek pl. egy másik munkáltató javasolta, hogy vegye ki idő közben a szabadságait.
Kérem adjon tanácsot, hogy mit tegyek!
Vegyek ki szabadságot?
A szabadságok összeadódnak az évek alatt?
Évente mennyi szabadsággal lehet számolni itthonlétemkor (5 éve vagyok itthon)?
Köszönöm segítségét!
Közalkalmazottak szabadságához annál jobban nem értek, hogy a csed idejére és a gyed első 6 hónapjára jár gyermekenként, mert ez ott is úgy van, mint a versenyszférában, ahol kizárólagos tapasztalatom van.
Teljesen mindegy, hogy mit csinálsz, az összes létező esetben - leszámítva a legalább 120 nap szabadságot+munkát -, ugyanannyi lesz a végeredmény. Ha egyáltalán nem vagy szabadságon, vagy 30 napnál kevesebbet, akkor a következő csed és gyed alapja az ezek első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb. 30-119 bérezett nap esetén, a 30-119 napi átlag - ez gyakorlatilag ugyanúgy a szerződés szerinti bér - , de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb lesz az alap.

Szakbarbár
2018-11-08 23:37:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
2011 óta dolgozom ugyanannál a cégnél. Jelenleg Gyeden vagyok első gyermekemmel (2017. augusztusában született és nem mentem vissza azóta dolgozni). Az lenne a kérdésem, hogy ha vállalnánk második babát a Tgyás és a Gyed összege hogyan alakulna? Úgy, hogy nem megyek vissza dolgozni, de még az első gyermekem után járó Gyed/Gyes alatt megszületik a második baba él az a kedvezmény, hogy ha magasabb az első gyermeknél megállapított Tgyás/Gyed összege akkor az jár a második után is?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Judit
Ha ugyanabból a jogviszonyból szülsz újra gyed, gyes alatt vagy ezek után 1 éven belül és az általános szabályok szerint kevesebb lenne az új csed, gyed alapja, akkor ehelyett az előző csed alapja jön vissza és ketteskével is az egyeske utáni csedhez beszámító átlag után kapod az ellátásokat. Az általános szabályok alapján 0 bérezett nappal az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese az alap, ezt hasonlítják össze az előző csed alapjával és a kettő közül a magasabbat állapítják meg.

Szakbarbár
2018-11-08 23:33:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja