SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!

Párommal kisbabát tervezünk, de sajnos nem vagyunk tisztában azzal kapcsolatosan, hogy milyen ellátások járnak majd nekünk a baba születése után.
A terhesség alatt képződő munkaviszony, illetve az álláskeresési járadék beleszámít a gyesbe/gyedbe/tgyásba?
Én 2011.11.08-tól 2012.01.15-ig álláskeresési járadékban részesültem ( 68 nap )
2012.01.16-tól 2012.03.01-ig munkaviszonyom volt (45 nap)
és 2012.05.02-től van folyamatos, határozatlan munkaviszonyom

Jogosult vagyok a fent említett tgyásra/gyedre/gyesre, ha esetleg még idén születne meg a baba?
Nekem több ismerősöm azt mondta, hogy a szülés előtti évet veszik alapul, de én úgy tudom, hogy a szülést megelőző 2 éven belül kell lenni 1 év munkaviszonynak ( biztosításban eltöltött időnek ).. Így már nem értek semmit sem..

Nagyon szépen köszönöm válaszát.

Tisztelettel: Márta
Két dolog keveredik itt. Egy dolog a jogosultsági feltétel és egy másik az ellátás alapja.
A jogosultsági feltétel a szülés előtti 2 évben 1 év biztosítás és egy aktuális biztosítás. Ez Neked rendben lesz, ha mostanában leszel terhes és a szüléskor, vagy legalább a szülés várható idejét megelőző 28. napon még lesz munkaviszonyod.
Ha valaki jogosult az ellátásokra, akkor a következő kérdés, hogy milyen időszakban elért jövedelem képezi ezek alapját. Itt a főszabály az, hogy ha az előző évben volt legalább 180 bérezett nap, akkor az előző év az alap, de a jogszabály rendezi az összes többi esetet is.

Szakbarbár
2013-03-02 21:26:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Éppen most várom a második gyermekemet, aki még a Gyedem lejárta előtt születne meg. Mivel vannak komplikációk, ezért fontolgatom a veszélyeztetett táppénzt, viszont nem tudom, hogy ebben az esetben mekkora összegreszámíthatok (2011. októberében szültem). Most jelenleg a gyedem anapoktólt függően kb 100e ft.

A válaszát előre is köszönöm.
Ha nem dolgoztál egyeske és ketteske között legalább 180 napot, akkor a táppénz ugyanannyi lenne, mint most a gyed, mert ennek az alapja ugyanannyi lenne, mint a gyedé volt, csak amíg a gyed 70% és az SZJA mellett 10% nyugdíjjárulékot is vonnak belőle, addig a táppénz 60% és nem terheli nyugdíjjárulék. A végeredmény ugyanaz, csak azt elaprózva kapnád, mert mindig csak annyit, amennyi táppénzes papírt leadsz és még költséget is csináltál a munkáltatónak, mert a táppénz 1/3-át vele fizettetik ki. Úgyhogy ebben az esetben semmit sem nyernél a táppénzzel.

Ha volt a két baba között 180 bérezett napod, akkor az ottani átlagtól függ, hogy több tud-e lenni a táppénz a gyednél.

Szakbarbár
2013-03-02 21:21:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár,
Jelenleg 8 órában vagyok bejelentve 114.000Ft-tal,tavalyi évben is 8 órában voltam bejelentve 108.000Ft-tal a saját
Szeptemberre várom a második gyermekemet.Az szeretném tudni ,hogy mennyivel emeljem meg a fízetésemet és mikortól ahhoz ,hogy majd a legjobb összegű gyedet kapjam.
Köszönettel,
Kati
A tgyásod az már annyi, amennyi, mert az a 2012-es átlagból számolódik. A gyed akkor fog a 2013-asból, ha idén elsz legalább 180 bérezett napod, tehát ha június végéig dolgozol. Ha hamarabb táppénzre mész, akkor a gyed alapja is annyi lesz, mint a tgyásé volt, tehát akkor semmit sem tudsz tenni a magasabb gyedért.

Ha dolgozol legalább júniusig, akkor horribilis béremelés vagy jutalom kellene, aminek a járulékait a folyamatosan minimálbéren tartó munkáltató kétlem, hogy bevállalná, Neked pedig kétlem, hogy lenne ennyi pénzed. Hogy jövőre mennyi lesz a maximális gyed, azt nem tudni, egy ideihez 196.000 Ft-os átlag kell, ennek a többlet közterhe a garantált bérminimumodhoz képest havi 55.860 Ft és ezt 6-szor kell venni.

A megoldás: a munkaviszony megszüntetése és a fizetős szolgáltatásom.

Szakbarbár
2013-03-02 21:15:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Kérdésem a következő lenne: jelenleg 2. gyermekemmel vagyok itthon passzív GYED-en. Kaptam egy jó állásajánlatot, de mivel még nem szeretnénk bölcsibe adni a kicsit, legalább kétéves koráig (még fél évig) a férjem venné át a GYED-et. Az állás még nem biztos, de ha az lesz, mikor kell a férjemnek bejelentenie a munkahelyén, hogy GYED-re szeretne menni? Már egyből az igénylőlapokkal jelentse be, vagy előtte szólni kell? Kirúghatják-e emiatt, ha hamarabb szól? Közben kirúghatják-e, és miután visszament dolgozni mikor? Neki is összegyűlik szabadsága, amit a GYED lejárta után kivehet? Ha visszament dolgozni őutána is jár a munkáltatójának a kedvezmény (mármint, hogy kevesebb járulékot kell fizetnie utána)? Ő is kérheti a csökkentett munkaidőt, miután visszament dolgozni? Egyszóval ugyanazok vonatkoznak rá is, mintha én töltöttem volna itthon a GYED-et a gyerekkel, még így is, hogy ő csak az utolsó fél évre igényli? Nagyon félünk, hogyha a munkahelyén megtudják, kirúgják, viszont nekem nagyon jó lenne ez az állás, ha megkapnám. Előre is köszönöm a válaszát! boglárka
A gyermek 3 éves koráig a fizetés nélküli szabadság megilleti a munkavállalót, az apát is, úgyhogy ezt csak be kell jelenteni, nincs mit engedélyezni rajta. A felmondási tilalom is jár a fizetés nélküli szabadság mellé, tehát amíg gyeden van apuka, addig nem lehet kirúgni. Utána már igen...

Adja be egyszerre a fizetés nélküli szabadság igénybe vételéről szóló bejelentést és a gyedigényt, így nem lehet gond, visszamenőleg nem fogják kirúgni, ha pedig bepróbálkoznának azzal a nappal, akkor így még mindig jogosult gyedre, mert az 1. napján még volt biztosítási jogviszonya

A fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár a szabadság, ezt ki kell adni neki, amikor vége a gyednek.

Csökkentett munkaidő alatt nem tudom, hogy mire gondolsz.

Gyedről visszatérve a munkáltató igénybe veheti utána az adókedvezményt, ehhez rendelkezni kell a megfelelő igazolással a gyed végéről.

Szakbarbár
2013-03-02 20:52:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,
csak Te vagy, akihez fordulhatok, és érdemben tud válaszolni! 8.hónapos terhes vagyok, most szűnt meg a munkáltatóm.
Cég (munkáltató) felszámolása után még kiadható a szabadság? A tgyásnál nem lesz baj, hogy a biztosítás nem lesz folyamatos? Mert a munkaviszony megszűnése és az álláskeresési járadék kezdőnapja között lesz 1-2 biztosítás nélküli hetem.

A cég a cégjegyzéktől való törlése után nem létezik, a munkaviszonyod sem létezik, úgyhogy nem tudsz szabadságon lenni.

Igényelj álláskeresési járadékot - ha legalább 1 évet dolgoztál, akkor jár -, ha ezt szünetelteted, akkor innan ugyanúgy jár a tgyás és a gyed, mintha munkaviszonyból szülnél, márciusi szülésnél még a mininálbér alapú gyed sem fenyeget, ami járadékról igényelt gyednél néha gond.

A biztosítás folyamatos, ha nincs benne 30 napnál hosszabb megszakítás, semmi gond nincs az 1-2 nap szünetből.

Tudjál róla, hogy a passzívnak minősülő tgyással és gyeddel sokminden jár, ami fontos: egészségügyi szolgáltatás, szolgálati idő, de biztosítotti státusz nem, vagyis egy következő tgyáshoz és gyedhez nem termeled az előzetes biztostást, így ha testvért tervezel, akkor előtt dolgozni kell majd, a jelenlegi szabályok szerint 1 évet, egyébként csak a gyesre leszel vele jogosult.



Szakbarbár
2013-03-02 19:48:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

2013. augusztus végére várom 2. gyermekemet.
2012. okt. 31-én (közös megegyezéssel) megszűnt a 4 éves folyamatos munkaviszonyom (6 órában voltam bejelentve, átlag brutto 100ezer Ft-os bérrel).
2012. november 10-től vagyok regisztrált munkanélküli és 3 hónapig kapok/kaptam onnan az ellátást.
Mivel márciustól már nem jár a fenti támogatás, így csak a 22.800 Ft-os segélyt tudom igényelni.
Időközben lettem várandós, kérdésem az lenne, hogy milyen támogatásokat, segélyeket tudok igényelni a baba születése után (TGYÁS, GYED, GYET...)?
Helyi TB kirendeltségen azt a tájékoztatást kaptam, hogy mivel jelenleg nincs munkaviszonyom (nem vagyok biztosított), nem jár csak GYES!!!
Kérem segítségét, mit lehet és mit kell ilyen helyzetben tenni, hiszen az erre vonatkozó jogszabályt értelmezve előző évben (2012. jan.1-dec.31 között) volt 180 bérezett napom, vagyis ezen időszakot figyelmbe véve GYED mindenképp járna.
Köszönöm segítségét!
A 180 bérezett nap megléte vagy hiánya akkor érdekes, ha valaki jogosult tgyásra és gyedre, mert ez dönti el, hogy mi lesz az ellátások alapja. Előbb jogosultnak kell lenni hozzá és a Te paramétereiddel nem leszel az, mert a jogosultsági feltétel a szülés előtti 2 évben legalább 365 nap biztosítás - ez még rendben is lenne - és legalább a tgyás 1. napján fennálló aktuális biztosítási jogviszony, ami Neked jelenleg nincs.
Biztosításba kéne kerülni, ha valós munkaviszony nem megy (mert a szívességi bejelentést nagyon nem javaslom), akkor még mindig ott van az egyéni vállalkozás. Bármire, elvégre hülyének lenni és azt hinni, hogy be fog jönni, ez állampolgári jog...

Szakbarbár
2013-03-02 19:43:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot!!
Azt szeretném kérdezni,jelenleg Gyeden vagyok még(májusig) DE ha felveszik a is fiamat a bölcsibe akkor ősszel vissza megyek dolgozni,viszont addig nyilván Gyesen maradok.Nekem ezt valahol kell jeleznem,hogy itthon maradok Gyesen vagy a munkáltatóm elintézi(a munkáltató a kifizető) mert úgy hallottam egyik ismerősömtől,hogy nekem kell jelezni az Államkincstárnál.
Válaszát előre is köszönöm!!!
A gyes idejére fizetés nélküli szabadságot kell kérni, hogy ennek idejére a munkajogi státuszodat rendezzétek, a munkáltató innen fogja tudni, hogy egyelőre ne számoljon Veled. Ha visszatérsz dolgozni, azt meg nyilván jelzed neki előtte, hiszen tisztázni kell a munkába állásod részleteit. Ha 8 órában fogsz dolgozni, akkor pedig le kell mondani a gyest a kincstárnál, mert teljes munkaidő mellé nem jár. A MÁK ezt nem tudja, hogy dolgozol-e és hány órában, így be kell nekik jelenteni, ha már nem vagy jogosult a gyesre.

Szakbarbár
2013-03-02 19:39:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakértő!

Azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy milyen juttatások járnak az én esetemben, ami a következő:
2011. január óta van bejelentett állásom a jelenlegi munkahelyemen, határozatlan szerződéssel. Amennyiben április elején kérem a táppénzre való felvételemet terhesség miatt (munkahelyi adottságok miatt), viszont közben Budapestről Szegedre költözöm férjem áthelyezése miatt, továbbra is jogosult maradok-e a megítélt táppénzre?
Ezen kívül az érdekelne még, hogy az én esetemben mikor érdemes a TGYÁS-t megigényelni?
Jelenleg tervezzük a gyermekvállalást, viszont amennyiben most áprilisban felmondok a munkahelyemen, de még nem várunk babát, akkor milyen juttatások illetnek meg a terhesség ideje alatt, illetve utána?

Előre is köszönöm válaszát!
Attól, hogy máshol laksz, még ugyanúgy keresőképtelen vagy, úgyhogy jogosult vagy táppénzre. A kérdés másik része nagyon nem világos, még az sem derül ki belőle, hogy most terhes vagy-e vagy sem. A béredről sem írtál meg arról sem, hogy mi lesz április után, ez egyébként is még képlékeny. Így nem tudok mit mondani azon kívül, hogy táppénz a biztosítási jogviszonyban állónak jár, tgyás és gyed meg annak, aki legalább a tgyás 1. napján még biztosított volt.

Szakbarbár
2013-03-02 19:36:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár !
Nagyon köszönöm válaszát az anyai táppénz idején való -nagymamai GYES-re vonatkozólag. Még annyit azonban szeretnék kérdezni, ami lemaradt sajnos az előző kérdéskor,mert igyekeztem rövidre fogni, de talán fontos, hogy az ügyintézés során amikor rákérdeztem, hogy hallottam másnál ez működött,anya táppénzre, nagymama meg gyesen, akkora válasz ennyi volt \"ja, csalni mindenki tud\" :-( ettől bevallom elbizonytalanodtam ott, ezért is írtam Önnek. Mert csalni nem áll szándékomban, de elesni megillető összegtől sem szeretnék.

Viszont ami még ide tartozik,hogy első körben, (még a hó elején) én igényeltem meg a gyest, akkor még nem tudtam,hogy mód van rá,hogy a felgyűlt szabijaimat visszamenőleg 2013 január 14-től kivegyem és utána meg táppénzre menjek. Így ezt az igénylésemet, amit kb egy hónapja adtam be és -2013 január 13-ai kezdettel- sajnos már utalták is rá (egy fél hónapnyi összeget, a januárit még csak)ezt majd vissza kell fizetnem, tudom, szóval ezt mentem gyorsan a múlt héten lemondani és helyette megigényelni nagymama részére. Ekkor az ügyintéző kérésére szigorúan rá kellett írjam a GYES lemondási papírra indokként,hogy szabadságaimat kiveszem majd táppénzre megyek ! valamint a nagymamának meg lelkére kötötte, hogy kötelessége bejelenteni,ha anyuka táppénzre megy.Kérdés,hogy most ilyen esetben akkor már eleve nincs esély a pozitív megítélésre? Mert ha külön az anyai GYES lemondó papíron ott a táppénzre menetelről az előzetes info, saját kézírásommal, ilyenkor már nem szabályos ha mégis felvesszük a nagymamai gyest azaz \"megüthetjük a bokánkat\" ? nem tudom milyen jogkövetkezményekkel járhat, ha úgy ítélik meg, jogtalanul vettük fel...viszont szükség lenne a pénzre, ha Cst szerint járna akkor nem szeretnék elesni tőle....Nagyon köszönöm előre is válaszát.Üdv Éva
Taktikai hiba volt leírni, hogy táppénzre készülsz. Én azt mondtam volna, hogy ok, majd megírom levélben, előtte mégegyszer átgondolom és annyit írtam volna levélben, hogy 8 órában dolgozom - a szabadság ezzel egyenértékű.Nem tudom, hogy milyen formában tárolják az iratanyagot a kincstárban, de felteszem, hogy olyan módon, hogy akár digitálisan, akár papíralapon együtt van minden előzmény. Így nem javaslom a nagymama gyesigénylését.

A régi gépemben van egy egyelőre nem megnyitható 2006-os levél az akkori ESZCSM főosztályvezetőjétől, aki szerint nem zárja ki a nagymama gyesjogosultságát az anya táppénze. Ha nagyon rá fogok érni, fogok ezzel foglalkozni, bevetem ezt a korabeli választ, hogy találja ki a MÁK, hogy mi volt a rossz vele, vagy ha nem rossz, akkor most miért járnak el másképp. (A jogszabály nem változott azóta.) Nem ígérek semmit, de ha lesz fejlemény, akkor felkerül ide.

Szakbarbár
2013-03-02 19:27:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A feleségem jelenleg dolgozik, kiváltotta a vállalkozói igazolványt munka mellett, melyből eddig bevétele nem volt, sajnos az orvosa szerint veszélyeztetett terhes és táppénzre kényszerül, mely után pár hónapra igénybe veszi a TGYÁST, mivel megszűnik a munkaviszonya pont a szülés előtt. Így legalább jogosult a TGYÁS-ra és GYED-re. Majd szeretnénk 2. gyereket is még a GYED vagy a GYES alatt, de azt mondták, hogy attól hogy egyéni vállalkozó sajnos passzív TGYÁS-on és GYED-en lesz mivel a főállásból származó munkaviszonya megszűnt az első gyerek születésénél. Igaz ez? Illetve az lenne még a kérdésem, hogy a 2. gyerek esetében amennyiben a fent említett esetben GYED, illetve GYES alatt születik, hogyan számolják (mi a számítás alapja?) a TGYÁS-t és a GYED-et?
Előre is köszönöm a választ!
Üdvözlettel: Henrik
Ha a dátumok ezt lehetővé teszik, akkor a tgyást már a munkaviszony megszűnése után, a vállalkozóként fennálló jogviszonyából igényelje, mert ezzel tiszta és egyértelmű lesz mind az, hogy hol igényelje - székhely szerinti egészségbiztosítási pénztár - és hogy mi lesz az alapja - az előző évi, munkaviszonyban elért jövedelem, mert a megszűnt biztosításból származó jövedelmet beszámítják.

A párhuzamosan fenálló jogviszonyknál - ha a tgyást még a munkaviszony fennállása alatt igényelné - annyira összetett a helyzet és akkora bonyoldalmak tudnak belőle lenni, hogy egy konkrét eset kapcsán valószínúleg ez lesz a szakdolgozatom témája, mert ez egy ilyen terjedelmű téma...

Szakbarbár
2013-03-02 18:08:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

Jelenleg határozott idejű munkaszerződésem van, ami 03.31-vel lejár. A főnököm nem hosszabbítja meg, mivel terhes vagyok. Veszélyeztetett terhesség miatt az orvos nem örül neki, hogy eddig is dolgoztam, így ki fog írni táppénzre. Az lenne a kérdésem, hogy ha 03.31-én megszűnik a munkaviszonyom, akkor kiírhat-e az orvos a szülésig vagy csak 03.31-ig? Ha tovább írna ki, akkor a tp automatikusan megszűnik 03.31-vel, vagy azt be kell jelenteni valahová?

Válaszát köszönöm.
Passzív jogon (a munkaviszony megszűnése után) már nem jár táppénz, csak a munkaviszony utolsó napjáig vagy rá jogosult. A táppénzes papírokat a munkáltatón keresztül lehet benyújtani, minden egyes papír mellé kell tőle egy nyomtatvány, neki pedig jeleznie kell, ha valamilyen ellátás alatt a munkaviszony megszűnik.

Egyszerűbb, ha csak március 31-ig igazolja a táppénzt az orvos, tovább úgysem jár, zárja le úgy, hogy a táppénzjogod lejárt. Ha mégis tovább lenne igazolásod, akkor azzal csak pluszmunkát okozmál magadnak, az orvosnak, a munkáltatónak és az egészségbiztosítónak.

Ha az előzetes biztosításod (2 éven belül 1 év) rendben van is, tgyásra és gyedre csak akkor leszel jogosult, ha a tgyás 1. napján van valamilyen fennálló biztosítási jogviszonyod. Ha álláskeresési járadékhoz elég munkaviszonnyal rendelkezel, akkor ezzel (ennek a megfelelő időben való igénylésével) rendben tud lenni az aktuális biztosítás.

Szakbarbár
2013-03-02 17:56:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
A napokban válaszolt nekem az új munkahelyen 4órás bejelentéssel kapcsolatban.Hétfőn már munkába is állok,emlitettem a fönökömnek a 8órás bejelentést,azt mondta ha nekem megéri -20ezer havi szinten a zsebembe akkor bejelent 8órára.Nem igazán értette miért is eröltetem de nem fogja megtudni hogy mért lenne fontos csak ha már sikerülne a teso!Mindig 8órás minmálbéres voltam hogy alakulna ha mondjuk 3hónap 4órás lenne,és ha sikerülne is a tervünk akkor szólnék persze egyből hogy ez és ez van akkor lenne 8órás,persze a különbözet az én saram lenne,de nem szeretnék végig ugy babázni,hogy csak szinte gyest kapjak.Legalább ugyanannyit szeretnék elérni T-gyas és Gyed ügyben mint az első babával.Megtudná még nekem azt irni,hogy egy 8órás minimálbéres bejelentésre mennyi az összes járulék amit fizetni kell?
Köszönöm szépen!
Ez 2 olyan dologtól függ, amiből az egyiket hamar tisztázhatnánk - szakképzettséget igénylő munkakörben dolgozol-e , a másikhoz viszont olyasmit kéne tudni, amit csak a munkáltató tud. Többféle adókedvezményt lehet a szociális hozzájárulási adóból érvényesíteni, 2 legalább szóba jöhet, de a korodtól függően akár 3 is lehet, a munkáltató dönti el, hogy melyiket választja, ez pedig befolyásolja az őt terhelő közterheket. Tehát ebben nem tudok segíteni.

Szakbarbár
2013-02-24 07:26:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár !
Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdéskörben. Kislányom idén januárban betöltötte a 2. életévét és most ismét kisbabát várok. A GYED lejártával megbeszéltem munkahelyemen, hogy a felgyűlt szabadságaimat kivehetem majd utána táppénzre mennék szülésig. Azt hallottam, hogy nagyszülő is igénybe veheti a gyest (nyugdíjas és nem dolgozik mellette) ezt az infot viszont a MÁK-nál úgy korrigálták,hogy ha én -az anya- táppénzen leszek szülésig - akkor nagymama nem veheti igénybe a gyest, csak és kizárólag amíg én-az anya- a felgyűlt szabadságomat töltöm. Kérdés,hogy ez valóban így lenne vagy rosszul tájékoztattak?Mert több helyen olvastam,hogy másnál ez nem volt probléma. Válaszát és segítségét előre is hálás köszönettel, üdv Éva
Bele lehet magyarázni mindkét értelmezést a Cst-be. Aki nem olyan megyében lakik, ahol ezt így kezelik, ahogy Neked mondták, vagy ilyen megyében lakik, de nem jelöli a nagyi igénybejelentőjén a táppénzt, illetve ha az igénylés kezdetén még nem volt táppénz, de később lett és ezt nem jelentitek be, szóval ezekben az esetekben nincs gond az anya táppénzéből.

Szakbarbár
2013-02-24 07:21:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

"A terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és
• a biztosítás fennállása alatt, vagy
• a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
• a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül. "

Így szól a jogszabály, ehhez kapcsolódik a kérdésem: Jogosult vagyok-e a Tgyásra, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon BELÜL kezdődik el a tgyás folyósítása (-28 nap), de a szülés napja a 42 napon KÍVÜLRE esik?

Köszönöm válaszod!
Nem. Szülni "kell" 42 napon belül, nem a -28. napnak kell 42 napon belül lennie.
Felteszem, hogy azért kérdezed, mert a munkaviszonyod megszűnik a terhesség 7. hónapja körül. Ha dolgoztál legalább 1 évet, akkor álláskeresési járadékot igényelhetesz és innen kérheted a tgyást. A járadék folyósításának az ideje biztosításban töltött idő, úgyhogy így már meglesz a jogosultsági feltétel.

Szakbarbár
2013-02-24 07:16:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Gyeden vagyok 2013 májusáig. Tervezünk második babát is, ami valószínű, csak május után sikerül. Érdeklődni szeretnék, hogy gyesről elmehet-e táppénzre és igényelhetem-e majd a tgyást, ill. újra a gyedet a második babával, ill. ezeknek az összege is kb. ugyanannyi lesz majd, mint az első babával volt? Van folyamatos munkaviszonyom. Válaszát előre is köszönöm!
A táppénznek a "tb-s feltételeivel" rendelkezel, ha ezek mellé még keresőképtelen is leszel, akkor kérheted gyes helyett a táppénzt. 0 bérezett nappal - mert amiket mostanában kapsz, egyik sem olyan, ami beszámítana az átlagba - a következő tgyás és gyed alapa a tgyás 1. napján aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese.

Szakbarbár
2013-02-24 07:13:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Első gyermekem után én igénylem a családi adókedvezményt és a családi pótlékot is. Bejelentett bruttó bérem 162700 forint, ez alapján kapom az ellátást (gyed). Jelenleg második gyermekemmel vagyok várandós, 2013.szeptemberre várjuk. Márciustól már igényelhetnénk a második baba után is a családi adókedvezményt de nem tudom, igényelhetem-e én vagy inkább a párom? Párom sajnos elég alacsony bérre van bejelentve és idén májusig start programos is, így is igényelhetné a családi adókedvezményt? Hogy járnánk a legjobban, melyikünk igényelhetné?
Válaszát előre is köszönöm!
A Start kártya a munkáltató oldalán jelent kevesebb kötelezettséget, az adója attól még ugyanannyi, mint egy nem Start kártyásnak. 2 gyermek utáni kedvezmény teljes kihasználásához bruttó 125.000 Ft bér kell. Ha táppénzen, tgyáson, gyeden leszel, akkor nem lesz ennyid, de addig simán érvényesítheted egyedül is.

Később pedig megoszthatjátok, 1 gyerek itt, 1 gyerek ott, így fejenként 62.500 Ft-nyi bérrel már az egészet ki tudjátok használni. Ha nem vagytok összeházasodva, akkor apuka magzati kedvezményt nem érvényesíthet, csak a szülés hónapjától kérheti, de utólag a bevallásban már igénybe tudja venni a korábbi időszakra is. A bevallásban egyébként Neked is lesz elég adód a "ledolgzott" hónapokból, aminek a terhére éves szinten igénybe tudod venni azt az összeget, amit később a kevesebb ellátások miatt nem tudsz érvényesíteni. Úgyhogy a pénz semmiképpen sem vész el.

Szakbarbár
2013-02-22 06:14:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Kérdésem a következő: 2 évnyi munkaviszony után tavaly dec. 31-én felmondtam a munkahelyemen és idén jan. 2-től vállalkozó lettem. Volt munkahelyemen 150.800 ft volt a bruttó bérem, most vállalkozóként jóval többre jön ki a havi bruttóm. Férjemmel babát várunk, és az lenne a kérdésem, hogy a táppénzt melyik munkaviszony után kapom majd? Azt hallottam, hogy az előző évi átlagkeresetből számítják ki. Ez valóban így van?

Köszönöm: Zsuzsa
A biztosításod folyamatos - az 1 nap kihagyással is az -, ilyenkor az előző évi átlag az ellátások alapja.

Nem hinném, hogy annál több után akarnál járulékolni, mint ami kötelező: vállalkozóként 3 féle járulékot 3 féle alap után kell fizetni, ami Neked érdekes, az egészségbiztosítási járulékot, azt a minimálbér vagy szakképzettséget igénylő főtevékenység esetén a garantált bérminimum 150%-a után. Ez 147.000 illetve 171.000 Ft-os ellátás alapot jelent. Ha ennél több után akarnál fizetni, akkor a másik 2 járulékot - amit így elegendő az alap 112,5%-a illetve 100%-a után fizetni - is a több után kell és még SZJA-t is kell fizetni.

Szakbarbár
2013-02-22 06:09:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Szeretnénk a Tgyás és Gyed-et lehetőségeink szerint a legjobban kihasználni, de a párom munkaviszonya miatt a Gyed mértéke a kérdés.
2006-tól mint egyéni vállalkozó működött, majd 2011 júniusától egyszemélyes kft-ben folytatta a munkát. A fizetési kimutatások alapján 2011-ben 78,000ft-al, 2012 november 30-ig 108,000ft bérrel volt bejelentve. 2012 november 30-án az egyszemélyes kft-t eladta. December közepén munkanélküli állományba vették és munkakeresési járulékot március közepéig kapja.
Ezt követően elhelyezkedni valószínű már nem tud 3,5 hónapos terhesen, tehát a 2013-as év jövedelme mindössze ez az álláskeresési járulék lesz.
Tudomásunk szerint a Tgyást a szülést megelőző év (2012) keresete alapján állapítják meg amikor még folyamatos munkaviszonya volt november 30-ig.
A GYED-et pedig a Tgyes 6 hónapos folyósítását követően állapítják meg az előző év keresete alapján, ez azért gond, mert ez a 6 hónap átnyúlik 2014-re, így a 2013-as keresetet veszik figyelembe a Gyed számításánál, ami tulajdonképpen a 2,5 hónap álláskeresési járadék lenne.

Kérdésünk, hogy mennyi a GYED minimuma, illetve mit tehetünk, hogy javítsunk az ellátás mértékét?

köszönettel
Gábor
Tgyás és gyed összegéről akkor érdemes beszélni, ha valaki jogosult ezekre. Ezekkel a paraméterekkel a párodnak ezek nem fognak járni, mert legalább a tgyás 1. napján kellene egy aktuálisan fennálló biztosítási jogviszony. Utcáról nem lehet tgyást, gyedet igényelni, az kevés, ha csak az egyik jogosultsági feltétellel, az előzetes biztosítással rendelkezik.

A járadék egyébként nem alapja a tgyásnak és a gyednek és a jogszabály kezeli azt a helyzetet is, amikor valakinek egyetlen bérezett napja sincs.

Szakbarbár
2013-02-20 22:33:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár,

Köszönöm az alábbi kérdésre küldött válaszod, ezzel kapcsolatban szeretnék még kérdezni. Ha a második baba nem születik meg idén, csak 2014 tavasza környékén, mi a legideálisabb választás anyagi szempontból? Tegyük fel, hogy 2013 júliusában lejár a gyedem, ezt követően kiveszem a felgyülemlett szabadságomat (idén szeptember és október kb.) és szerencsés esetben már terhes leszek a babával. Ha azután táppénzre megyek a szülésig, akkor a táppénzt a korábbi br.200.000-es béremből számítják majd? És ha táppénzen maradok a szülésig, a tgyás és később a gyed alapja is a minimálbér kétszerese lesz majd?

Előre is köszönöm az újbóli segítséget.




Kedves Szakbarbár,

Az alábbi kérdésben kérném a segítségedet. Kisfiam 2011 július 31-én született, (2011. május 31-ig dolgoztam, július 31-ig táppénzen voltam, a szülés napjától igényeltem tgyást.) Szeretnénk majd még egy babát vállalni. Előtte azonban újra munkába állnék, hogy a GYED összege ismét a maximum lehessen. Bejelentett bruttó alapbérem 200.000 Ft. Kisfiam a tervek szerint idén szeptember 1-től megy bölcsődébe. Mennyit kell dolgoznom a következő szülés előtt, hogy a tgyást és a gyedet a fizetésem alapján kaphassam? A bruttó bérem elegendő a maximum gyedhez? (A szülésem előtt jutalékot is kaptam a bérhez, most azonban csak az alapbérre számíthatok majd)
Hány nap felgyülemlett szabadságra számíthatok, és ha a szabadságot augusztus 1-vel kezdem el letölteni, majd azt követően munkába állnék, mi lehetne a szülés leghamarabbi "ideális" időpontja, amikortól már a fizetésem lenne az alapja a számításoknak?

Válaszodat és segítségedet előre is köszönöm.

Ha egyetlen percet sem dolgozol és idén szülnél, akkor a tgyás és a gyed alapja a minimálbér kétszerse, bruttó 196.000 Ft. Ennyi lenne az ellátások alapja 200.000 helyett, mert ahhoz legalább 180 napot kellene dolgozni. Tehát bruttó 4.000 Ft-nak a 70%-ának a közterhekkel csökkentett összegéről beszélünk. Érdemes ennyiről beszélni? Szerintem nem...

A szabadság az életkortól és a szülés évében felhasznált napoktól függ, ezeknek az információknak a hiányában még csak nagyjából sem lehet megmondani, hogy hány nap szabadságod van.
Nem derült ki, hogy a gyed legalább 180 bérezett napból számolódott-e, de annyira minimális a különbség a minimálbér kétszerse és a béred között, hogy tulajdonképpen nincs is jelentősége, hogy melyik jönne be táppénzalapnak - a gyed alapja az, ami ilyenkor feléled,ez lesz a táppénz alapja, ha gyed miatt nincs legalább 180 bérezett napod.

A táppénz nem számít bele semmibe. Ha szabadságból van egy rövid bérezett időszakod, akkor az ebből számított átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese a tgyás és a gyed alapja. A kettő közül mindig az alacsonyabb, elképzelhető, hogy addigra a béred lesz az alacsonyabb.

Szakbarbár
2013-02-20 22:30:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

28 hetes kismama vagyok; veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok 2012. dec. 4-e óta. Jelenleg egy iskolánál dolgozom 2012. szept. 1-től 2013. június 30-ig, határozott idejű szerződéssel. Kérdésem az, hogy a 2013-as évre jár-e nekem szabadság, (30 napon túli táppénz) ha valószínűleg nem mehetek már vissza egy napra sem dolgozni (a szülés várható ideje: 2013. május 13.)? Ha igen, mennyi?

Előre is köszönöm:
Enikő
Közalkalmazottas kérdés, ezt sajnos passzolnom kell.

Szakbarbár
2013-02-20 22:25:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja