SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Szakbarbár


Szakbarbár
TB szakértő

TB ügyintéző, családtámogatási (családi pótlék, GYES, GYET, anyasági támogatás) és pénzbeli egészségbiztosítási ellátások (táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed) szakértője.
Mielőtt kérdést teszel fel, kérlek, olvasd el bemutatkozásomnál az alapelveket!

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves szakértő!

Egy olyan kérdésem lenne önhöz, hogy ha én osztatlan - tanárképzésen folytatom tanulmányaimat nappali képzésen és jelenleg passzív félévem van és gyermekem fog születni, de nem fejeztem be tanulmányaimat még. És majd szeretném ezt folytatni újra nappali képzésen. Akkor ugyanúgy jogosult leszek nappali jogviszonnyal a diplomás gyedre, kapni fogom?

Válaszát előre is köszönöm!

Bébimama
Jogosult vagy a hallgatói gyedre – és nem is a minimálbér, hanem a garantált bérminimum után -, ha a szülés előtti két évben van legalább 2 félév aktív jogviszonyod és aktív időszak alatt, vagy utána 1 éven belül szülsz. A tanulmányok befejezése nem releváns.

Szakbarbár
2019-11-13 14:24:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
A 124530-as számú kérdésre rácsatlakozva szeretném kérdezni, hogy ha az első gyermekem betölti a 3. életévét, de a második már úton van, akkor a második megszületéséig anyukának milyen lehetőségei vannak? Táppénzen kell lennie? Hogyan kell eljárnia a munkáltatója/MÁK felé?
Válaszát előre is köszönöm.
Nincs olyan, hogy táppénzen kell lenni, de ha dolgozni nem akarsz, akkor a legpraktikusabb, ha táppénzre mész. Ez nem befolyásolja a csed és a gyed alapját, mert egyik ellátás összege a másikéba soha nem számít bele. A munkáltatónak beküldöd az igazolást, a kincstárral semmi teendőd nincs.

Szakbarbár
2019-11-06 22:53:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Szakbarbár!

Most nem kérdezek, csak egy nagyon rövid köszönőlevéllel tartanálak fel. Korábban több levelet küldtem Neked, ahogy változtak a paraméterek az életemben, többször válaszoltál, javasoltál megoldást. Pár hete megszületett a második gyermekem és a mai napon megkaptam a CSED számításos papíromat, mint EV és végre életemben először sikerült kihasználni egy olyan lehetőséget a segítségeddel, ami nem mindenki számára nyilvános és még a könyvelőm is azt mondta, hogy meg se próbáljam. Szóval örök hálám, egy család pár évét könnyebbé tetted és le a kalappal a munkásságod előtt! Minden elismerésem, igazán JÓ ember vagy! :)
Köszönöm, de az én tanácsom csak az egyik fele volt a sikernek, a másik fele Te voltál. Az esetek döntő többségében hiába javasolok valamit, a kismamák nem lépik meg, mert túl körülményesnek vagy drágának találják. De aki mer, az nyer.

Szakbarbár
2019-11-06 22:48:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Az alábbi lenne a kérdésem:
2010.ápr.óta dolgozom ugyanannál a cégnél, onnan jöttem szülési szabadságra. Kisfiam 2018.márciusában született. Mivel bruttó 600 ezer körüli a bérem, így a CSED nettó 320 ezer körül volt. A GYED 156 ezer. Babát tervezünk, de mivel a kisfiam 2 éves korára nem fog megszületni, így addigra már a GYES-t fogom kapni. Nem tervezek visszamenni dolgozni. Ha a GYES alatt fog megszületni a kistesó, akkor mennyi lesz a havi juttatásom az első baba 2 éves korától a kistesó megszületéséig illetve a kistesó megszületése után hogyan alakul? A 320 ezres CSED-et fogom kapni vagy mivel nem megyek vissza dolgozni az már nem jár? Ha csak akkor jár ez a magas összegű CSED ha újra munkába állok, van-e meghatározott idő, amennyit dolgoznom kellene? Válaszát köszönöm.
Tisztelettel: Mónika
Az egyetlen eset, amikor több lenne a következő csed, ha ketteske előtt lenne legalább 120 bérezett nap a korábbi csed alapjánál magasabb bérrel. Az összes többi esetben az új csed annyi lesz, mint amennyi a régi volt. A gyed pedig mindenképpen maximális.

Szakbarbár
2019-11-06 22:46:25
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Kisfiam 2021.02.08-án tölti majd be a 3. életévét. Kistesót tervezünk, visszamenni dolgozni addig nem szeretnék. A kistesót úgy tervezzük, hogy a kisfiam 3. szülinapján már terhes legyek. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben ugyanazt a CSED-et és GYED-et fogom kapni, mint az első gyermeknél? (Ugyanaz a munkahely, pozíció) Ahhoz, hogy ugyanazt kapjam, akár 1 napra is vissza kell mennem dolgozni, vagy “automatikusan” igényelhetem? Válaszát előre is köszönöm! Emese
Ha egyetlen napot sem dolgozol a két baba között, akkor a következő csed és gyed alapja az előző csed alapja és az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese közül a magasabb lesz. Vagyis vagy ugyanannyit kapsz (ha a régi átlagod az aktuális minimálbér kétszeresénél több volt), vagy többet (ha a régen a minimálbér kétszeresét el nem érő béred közben emelkedett), kevesebbet semmiképpen sem.

Szakbarbár
2019-11-01 12:20:01
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakértő!

Az alábbiakban szeretném kérni szíves tájékoztatásukat:

2020. június 13-án lesz a gyermekem 2 éves. Szeretnénk még egy babát, aki reményeink szerint vagy 2020 végén, vagy 2021 elején születne meg. 2020. 06.13-tól csupán gyesre leszek jogosult. A kérdésem, hogy a 2. születendő gyeremekem után is az 1. szülött után megállított csed és gyed összegét fogom kapni, vagy a 4-6 hónapos gyes összege befolyásolni fogja a 2. születendő gyermekem után járó juttatásokat?

Köszönöm válaszát!

Egy ellátás összege soha nem számít bele egy másiknak az alapjába. Bármi lesz is ketteske előtt - csak gyes, gyes és szabadság, gyes, szabadság, táppénz -, legalább 120 nap munka kivételével, az összes létező esetben ugyanaz a helyzet. A következő csed és gyed alapja az ezek első napján érvényes szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese és az előző csed alapja közül a magasabb lesz az új csed és az új gyed alapja.

Szakbarbár
2019-10-31 00:18:07
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm!

2018 augusztusától fizetetlen szabadságra mentem mivel apa vette igénybe a GYED exrát. Most 2019 szeptember 3.val a harmadik gyermekemmel lettem állapotos. Az orvosom tápénzre vett mivel munka képtelen vagyok. A munkáltatomnak jeleztem ezt ők az első levelükben elfogadták jelezték is hogy küldjem a továbbra is a tápénzes papírt és én kapom minden hónapba a pénzt. Én az nap fel is mondtam a Tb-mert mivel én magam fizettem magam után. Ezt követően Október 8.-án kaptam hogy elitasitják a tápénzes kérvényemet. Felhívtam őket és azt mondták hogy nem vagyok rá jogosult, de ugyan úgy küldjem a tápénzes papírokat de fizetést nem kapok.
Majd megint értesítettek telefonon hogy kiadják a maradék 35nap szabadságomat hogy legyen bevételem de azóta semmit sem kaptam.
Csatolom levelet amit kaptam.

Kérdésem az lenne hogy a Tb továbbra is menjek és intézem hogy magam fizessen vagy ők ezt fizetik? Szülés után esetleg igénybe tudom venni a GYED-et vagy más egyéb jutattást?

Köszönöm előre is válaszát!
Tisztelettel: R. Melinda
A kifizetőhely döntése és az indok is a jogszabálynak megfelelő. Amikor azt mondták, hogy küldd a táppénzes papírt, valószínűleg nem ugrott be, hogy Te nem egy sima kismama vagy, aki gyedet vagy gyest kap, hanem átadtad a gyedet apukának, így a Te helyzeted más.

Akinek szünetel a biztosítása, és a Tied szünetel, ha ellátás folyósítása nélkül babázol, annak nem járnak a biztosítottakat megillető ellátások. Táppénz a folyamatos biztosítással megegyező időre jár, úgyhogy ha kiveszed a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, akkor ahány naptári napig ez tart, utána annyi napra jogosult leszel táppénzre, de csak a minimálbér 50%-a után, mert rövid folyamatos biztosítás esetén ez van, a Te folyamatosságod pedig csak a szabadságtól kezdődik. Csedre és gyedre sem leszel jogosult, mert ha több,mint 1 éve szünetel a biztosítás, akkor nem tud lenni a szülés előtti 2 évben legalább 1 év biztosításban töltött idő. Az első 168 napra gyest tudsz igényelni, a 169. naptól pedig apuka kérheti a gyedet. Újabb másfél év fog kiesni a biztosításból és a szolgálati időből, ami alatt újból kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Szakbarbár
2019-10-28 20:59:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
KATA-s egyéni vállalkozónak, aki az 50.000.- ft KATA-t fizeti, a CSED-hez a 2 éven belül 365 nap biztosításban töltött időnél 1 nap 1 napnak számít vagy azt is arányosítani kell?

Válaszát előre is köszönöm.
A biztosításban töltött időt nem kell arányosítani, ha a szülés előtti 1 évben legalább 365 napig voltál katás ev., akkor megvan a szükséges előzetes biztosítás.
Még nyugdíjhoz sem kell arányosítani, ott is 1 évet szerez a katás ev. 1 év alatt, tehát öregségi teljes nyugdíjra jogosultságot lehet szerezni 20 év katás vállalkozással is. Az arányosítás akkor jön be, amikor a nyugdíj összegét állapítják meg.

Szakbarbár
2019-10-23 21:40:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!

2006. novembertől, 2018. októberig volt jogviszonyom egy cégnél, közben született 3 gyermekem (2010, 2012, 2015.) 2018. októberében közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, mert a cég már nem folytat tevékenységet. Ezt követően álláskeresési járadékon voltam, majd 2018 decembertől, határozatlan időre teljes munkaidőben munkát vállaltam egy másik cégnél. (az álláskeresési fennmaradó részének 80%-át megigényeltem, és meg is kaptam) 2019. szeptember 26-án közös megegyezéssel megszüntettük a munkaviszonyomat, a felmondási időm október 27-én ér véget. Kérdésem, hogy amíg nem találok állást, addig mit tegyek? Menjek GYET-re? Ha GYET-re megyek, és később sikerül elhelyezkednem, akkor ha véletlenül a gyerekek közül valamelyik beteg lesz, akkor ez negatívan befolyásolhatja a TP összegét? Vagy jelentkezzek be Munkaügyi Központba?

Előre is nagyon köszönöm a tanácsokat!

Zsuzsi



A járadékfolyósítási időt kimerítetted - a pénz felvétele olyan, mintha a járó napokat is igénybe vetted volna, így álláskeresési járadékra nem vagy jogosult - csak újabb 365 nap munkaviszony után fog majd újból járni. A gyetet viszont minden további nélkül megigényelheted. Ez semmit nem befolyásol hátrányosan, semmi köze a gyáp alapjához a gyetnek, ha esetleg erre gondoltál.

Szakbarbár
2019-10-22 10:37:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

Jelenleg kislányommal vagyok itthon Gyeden. Tervezem hogy a Gyed letelte után, a Gyes ideje alatt is itthon maradok vele. A fizetés nélküli szabim a 2. életév betöltéséig van jelenleg.
Kérdésem az lenne, hogy a fizetés nélküli szabit, a kérésemre köteles e meghosszabbítani a munkáltató (Állami cég) a gyermekem 3 éves koráig?
3 éves korig a fizetés nélküli szabadság biztosítása inkább csak formaság, nincs mit engedélyezni rajta. Bejelented a szándékot, a munkáltató pedig tudomásul veszi, nincs más választása, a jogszabály szerint megillet a fizetés nélküli szabadság.

Szakbarbár
2019-10-22 08:44:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Szakértő!

Az után szeretnék érdeklődni, hogy jelenleg felsőoktatásba járok nappali osztatlan képzésre és 2020 júniusában fogok diplomázni. Ha az egyetemi tanulmányaim alatt szülök akkor jogosult vagyok a gyesen kívül bármire mivel ugye nem dolgozok, csak iskolába járok?

Kismama
Ha aktív hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy ezután 1 éven belül szülsz és a szülést megelőző 2 éve belül van legalább 2 félév aktív hallgatói jogviszonyod, akkor a baba 2 éves koráig gyedre vagy jogosult. Az ellátást a garantált bérminimum után állapítják meg, ez idén havi nettó 102.000 Ft-ot jelent.



Szakbarbár
2019-10-08 22:19:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Uram!
Megváltozott munkaképességű vagyok.Olyan munkáltatónál dolgozom aki csak megváltozott munkaképességűeket foglalkoztat.Kérsésem a következő lehet e teljesítményre dolgoztatni meg túlóráztatni?Egyébbként a cég nem profit érdekeltségű!Ha cég nem tud munkát biztosítani munkát hazaküld majd ledolgoztass velünk!Mennyire jogos ez?
Köszönöm válaszát!
Túlóra és állásidő tekintetében nincs különbség megváltozott munkaképességű és nem ilyen munkavállalók között. Ha a munkáltató a beosztás szerinti munkaidőben nem tud munkát biztosítani, akkor arra állásidőre járó bért kell fizetni. Ha a rendes munkaidőn felül kell ottmaradni ledolgozni, az rendkívüli munkaidő, túlórára járó bérpótlékkal.

Szakbarbár
2019-10-07 22:05:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Kisfiam 2019.10.25-én lesz két éves. Szeretnék a jelenlegi munkahelyem megtartásával (fizetés nélküli szabadságon vagyok) 4 vagy 6 órás rész munkaidőben másik cégnél állást vállalni. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben ha a kisfiam 3 éves koráig azaz 2020.10.25-ig születne második gyermekem akkor ez a részmunkaidős kereset beleszámítana-e a második gyerekem után kapott csedbe/gyedbe, vagy az előző, ellátás előtti keresetet vennék figyelembe ugyanúgy mintha nem dolgoztam volna egyáltalán a 3 év alatt. Köszönöm szépen előre is.
Ha ketteske születése előtt az új helyen lesz legalább 365 nap biztosítási jogviszonyod, ami még a csed kezdetén is fennáll, akkor mindkét helyről jogosult leszel csedre, gyedre. A régi helyről az aktuális szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, illetve az előző csed alapja közül a magasabb összeg után, az új helyről pedig az ottani átlagkereset után. Ha a másik hely nem lesz meg szüléskor és/vagy vagy nem dolgozol ott legalább 365 napot, akkor az új helyről nem vagy jogosult csedre, gyedre. A régi helyről az előzőekben írtak szerinti összeget kapod.

Szakbarbár
2019-10-02 21:28:12
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Szakértők!

Kislányom 1,5 éves, rá jelenleg (2020. Március 6.áig) Gyed-et kapok. Jelenleg kisbabát várok és az érdekelne, hogy kaphatok-e egyidejűleg két ellátást, a nagyra Gyedet, míg a kicsire veszélyeztetett terhesség miatt - fizetés nélküli szabadság megszűntetésével és minimum 1 nap szabadság kivételével-táppénzt?!
Illetve hogy ennek pontosan mi a menete, milyen lehetőségeim vannak, mivel a gyed lejárta és a kicsi születésének időpontja között lesz kB 2 hónap.

Köszönettel és tisztelettel, Petra
Pontosan ez a menete, amit leírtál, hogy a fizetés nélküli szabadságot meg kell szüntetni és jogosult vagy táppénzre, ha keresőképtelen vagy, mert innentől kezdve értelmezhető az, hogy "keresni akarsz". A gyed mellé táppénzt már rögtön kaphatnál, az 1 nap szabadság ahhoz kell, hogy a gyed után gyest és táppénzt egyszerre kaphass, mert a gyes és a táppénz együtt már csak akkor jár, ha gyes melletti munkából vagy keresőképtelen.

Szakbarbár
2019-09-28 07:25:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy kislányom 2019 novemberben betölti a 2 évet, így mar csak a GYES re leszek jogosult. Jelenleg kisbabat varok, de csak jövőre fog megszületni. Szeretnem ugyanazt a CsEd es Gyest kapni amit eddig. Ehhez kell hogy visszamenjek dolgozni ugyanazzal a bejelentéssel, vagy nem szükséges? Előre is köszönöm
Ha dolgozol valamennyit, - 120 napnál biztosan kevesebbre gondoltál - , akkor az ebből számított átlagot, ha nem dolgozol, akkor az aktuális szerződés szerinti bért, de mindkét esetben legfeljebb a minimálbér kétszeresét hasonlítják össze az előző csed alapjával és az kettő közül a magasabb lesz a csed, gyed alapja. Ahogy látod, nincs különbség aközött, hogy dolgozol-e vagy sem, mert mindig ugyanoda jutunk vissza: kevesebbet semmiképpen sem kapsz, vagy ugyanannyi lesz a következő csed és gyed alapja, mint az előző csedé volt, vagy több lesz.

Szakbarbár
2019-09-26 22:47:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Érdeklődni szeretnék!A lányom 1 hónapja szült!Állítólag új törvény szerint a Nagyszülő is elmehet a baba után szabadságra!A munkahelyemen azt mondták én nem kaphatok mert nem vagyok közalkalmazott!
Csak azok a nagyszülők kaphatnak unoka születése után szabadságot akik közalkalmazottak?
Köszönöm válaszát!
Bné
Valóban csak a közszférában jár a szabadság a nagyszülőnek az unoka születésekor. Ez így soha nem lett kimondva, de sokan gondolják úgy hogy ezzel a minimális plusszal akarta a jogalkotó kárpótolni a nyugdíjas közalkalmazottakat, akitől - a versenyszférában dolgozó társaikkal ellentétben - idén is ugyanúgy vonódnak a járulékok.

Szakbarbár
2019-09-18 08:56:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő,
2010-től folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem. Jelenleg egy állami cégnél dolgozom, 2018 07. hó óta. Határozott munkaviszonnyal alkalmaznak, háromszor hosszabbítottak szerződést. A legutolsó szerződés ez év december végéig szól. Úgy alakult, hogy babát várok, aki ha minden igaz jövő májusra várható. A felmerült kérdésem a következő: -Ha állapotosságom okán nem hosszabbítanak szerződést (természetesen nem erre hivatkoznak a szerződés megszünésekor), akkor jogosult vagyok e csed, gyes, gyed ellátásra?
Válaszát előre is köszönöm.
Csedre akkor vagy jogosult, ha a biztosítás fennállása alatt vagy a megszűnését követő 42 napon belül szül. A gyed akkor jár, ha biztosított vagy az 1. napján, vagy ha a biztosítás a csed alatt szűnt meg. Tehát legalább a csed 1. napján biztosításban kéne lenni ahhoz, hogy járjon a gyed is. Lehet éppen álláskeresési járadék igénylésével biztosításba kerülni, de akkor csak a minimálbér az ellátások alapja, ezért célszerű lenne elhelyezkedni a munkaviszony megszűnése után, kéne találni egy helyet, ahol legalább a csed elejéig be vagy jelentve. Ebben az esetben az ellátások alapja az ezen a helyen elért átlag, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz.

Szakbarbár
2019-09-14 11:46:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok első gyermekemmel. 2019.10.25-én tölti be a két évet. Utána a GYES-re leszek jogosult. Úgy néz ki, hogy kisbabát várok, de még az elején vagyok, így a várható szülés 2020. május.
2017.10.25-ig folyamatos volt a munkaviszonyom 2007.10.01-e óta. Szülés előtt egy hetet voltam táppénzen. Szülés napjától kaptam a CSED-et.
Az lenne a kérdésem, hogy érdemes-e papíron visszamennem dolgozni? Én úgy gondoltam, hogy novembertől kivennem a felgyűlt szabadságaimat és utána táppénzre mennék a baba megszületéséig. Első kérdésem az lenne, hogy ez lehetséges-e, a másik pedig, hogy ilyen esetben jár-e a CSED a baba megszületésekor, illetve mi lesz a CSED alapjának összege és a későbbiekben a GYED alapjának összege.
Köszönöm szépen előre is a választ.
A táppénz mindenképpen jó ötlet, a következő csed és gyed összegét pedig nem befolyásolja sem a szabadság, sem a táppénz. Ami miatt praktikus legalább pár napot szabadságon lenni a gyed előtt az az, hogy táppénz és gyes csak akkor jár együtt, ha gyes melletti munka után vagy táppénzen - a szabadság ebből a szempontból olyan, minta dolgoznál -, egyébként választani kellene a kettő közül. Bár apuka gyesigénylésével a gyes is realizálható.

A szabadságnak azért nincs jelentősége az ellátások összege szempontjából, mert ha a béred kevesebb, mint a minimálbér kétszerese, akkor mindegy, hogy hány bérezett napod van, ha több, akkor pedig legalább 120 nap szabadság és munka lenne csak az érdekes, ennyi nem lesz. A következő csed és gyed alapja az aktuális bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese, és az előző csed alapja közül a magasabb lesz.

Szakbarbár
2019-09-13 14:01:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Szakbarbár!
Nagyon szépen köszönöm gyors válaszát! Már csak annyi szeretnék kérdezni a munkanélküli járadékkal kapcsolatban, hogy Ön szerint lehet-e megoldás az , ha a férjem – aki 8 órában van bejelentve – venné igénybe a GYES-t én pedig ( a szabadság letöltése után )az álláskeresés idejére a munkanélküli járadékot.
Amennyiben mégsem sikerülne munkát találnom, lehet –e módosítani, hogy a GYES-t inkább nekem folyósítsák?

Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel, Mária
Az minden további nélkül meg, hogy apuka igényli a gyest, Te pedig a járadékot. A gyest bármikor átveheted.

Szakbarbár
2019-09-11 16:55:27
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Szakbarbár!
Az alábbiakban szeretném szakértelmét kérni.2012 . 07. hónaptól folyamatos munkaviszonyom van.
Jelenleg GYED -en vagyok 3. gyermekemmel . Az ellátás október 14-től (amikor betölti a 2. életévét ) megszűnik . Szeretnék GYES mellett dolgozni, azonban a korábbi munkahelyemen –ahol jelenleg még állományban szerepelek – már nem lehetséges. A cégben ugyanis tevékenység már nem folyik, és egyedüli alkalmazott vagyok benne. A kérdésem az lenne, hogy a munkáltatóm köteles –e ez esetben is rendezni a GYED, illetve CSED alatt felgyűlt szabadságaimat?
Meddig köteles állományban tartani? Ha megszüntetjük közös megegyezéssel a munkaviszonyomat igénybe tudok-e venni álláskeresési járadékot és ha igen azzal párhuzamosan jár-e a GYES?
Van e esetleg a GYES összegénél magasabb ellátás amire jogosult lehetek?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,

Mária
A cég, amíg létezik, tehát nem szűnt meg jogutód nélkül, addig a jogi, pénzügyi, egyéb helyzetétől függetlenül köteles kiadni a babázás alatt felhalmozódott szabadságot, vagy ha nem adja ki, mert hamarabb megszűnik a munkaviszony, akkor pénzben kell megváltania. Fizetésképtelenség esetén előbb-utóbbi Tőled függetlenül felszámolás indul, vagy ha végelszámolás lenne, de nem tudnak Téged kifizetni, akkor - a bejelentésed nyomán - az eljárás átcsap felszámolásba, mindkét esetben végső soron ott a Bérgarancia Alap, ami majd kifizet.

Az álláskeresési járadékra jogosultság szempontjából nincs jelentősége annak, hogy milyen jogcímen szűnt meg a munkaviszony, de ha gyest vagy gyetet kapsz, akkor nem kaphatod a járadékot is.

Szakbarbár
2019-09-10 01:22:01
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja