SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Pozitív teszt - TSH 4,25

Kedves Doktor úr!

Már korábban írtam Önnek a teherbeesési problémáimmal kapcsolatosan. Sokat segített a válaszaival. Köszönöm szépen még egyszer.

A régebbi állapothoz most annyi a különbség, hogy sikerült teherbe esnem, egyelőre csak egy pozitív teszt van a kezemben. Ugyanezen a napon kaptam kézbe a vérvételi leleteimet is, ami alapján a TSH értékem 4,25, a T3 - 3,9 és a T4 - 14,9.
A TSH értékeimben egy folyamatos emelkedő tendencia figyelhető meg, ugyan mindig határértéken belüliek voltak, de a következőképpen alakultak (2020.05.26 - 2,29, 2020.09.01 - 2,58, 2020.10.19 -3,85).

Kérdésem az lenne Ön felé, hogy miért emelkedik ennyire a TSH értékem? A gyógyszert ugyanúgy szedem. (Letrox 50 mikrogramm, egész, fél váltásban). Lehetséges, hogy a kialakuló terhesség is feljebb vitte az értéket? Több gyógyszert, magasabb mikrogrammot kellene szednem?

Baj lehet ebből most a terhességem nagyon korai szakaszában? A doktor úr beutalt endokrinológiára, de három hét múlva kaptam időpontot és magán rendelésre is csak május 26-ra.
Nagyon aggódom, hogy addig valami baj történik, hiszen régóta vágyunk már a babára, hosszú ideje most vannak biztató jelek.

Köszönöm szépen előre is a válaszát. Türelmes vagyok, megértem, ha nem tud azonnal válaszolni.
Minden jót és jó egészséget kívánok Önnek!
Üdvözlettel,
Tímea
Tisztelt Tímea!

Sajnos az endokrin rendelések valóban túlterheltek.
Örülök, ha válaszaimmal segíthettem, de amit leírt valóban nincs rendben.
Elegendő-e a TSH meghatározása meddőség, ill. visszatérő vetélések esetén?
Nincs nap, hogy nem keresnének fel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének lehetősége (gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik!). Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz, akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő. Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is {Miko E és munkatársai: Characteristics of peripheral blood NK and NKT-like cells in euthyroid and subclinical hypothyroid women with thyroid autoimmunity experiencing reproductive failure. J Reprod Immunol. 2017 Sep 28;124:62-70. doi: 10.1016/j.jri.2017.09.008. [Epub ahead of print]}.

Elegendő-e a TSH meghatározása?
Ismert, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát a autoimmun thyreoiditises nőkben.
Mi pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO)?
Ez egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 (trijódtironin) és T4 (Tiroxin) pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi.
Mi az anti-TPO?
A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett. Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a csökkent működés létrejöttében. Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Basedow-Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%-ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrófiás, tehát zsugorodással járó pajzsmirigygyulladásban jelen vannak. Ezek az antitestek normális pajzsmirigy funkciójú, egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki.
Eddig csak a TSH-t mérték, de kiderült, hogy ez nem elegendő!
A szerzők vizsgálatának célja az volt, hogy meghatározzák a női meddőség és a vetélések immunológiai hátterét. Arra voltak kíváncsiak, hogy az élettani pajzsmirigyműködéssel rendelkező nőkben, amikor minden hormon élettani tartományban volt, azaz a TSH, FT4 és FT3 értékük is fiziológiás értéket mutatott, van-e hajlamuk a vetélésére, ha az antitestek értékei emelkedettek, ill. magasak. Eredményeink azt mutatták, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségben szenvedő nők perifériás vérében a veleszületett immunitás Th1(„T helper-1”) aktivitása megváltozik. Az emelkedett NK (természetes ölő sejtek) sejtek aránya magasabb és az autoimmun folyamat a terhesség kimenetelére negatív hatást gyakorolt. Fontos megállapításuk, hogy az autoimmun pajzsmirigygyulladás élettani pajzsmirigy-működés esetén, amikor a pajzsmirigy hormonjainak és a TSH-nak a szintje sem tér az elvárhatótól már akkor kialakulnak a kedvezőtlen immunváltozások, mielőtt az endokrin diszfunkció kialakul, és önmagukban a pajzsmirigy autoantitestek jelenléte jelzi a kóros folyamatot. Ezért a reproduktív életkorú, egészséges nők szűrése a pajzsmirigy autoantitestek jelenlétének vizsgálata nem csak az endokrinológiai szempontból lényeges, hanem reproduktív szempontból is előnyös, mivel már önmagukban is felelősek a kialakult kóros folyamatokért, így a meddőségért, ill. a vetélésekét.
további immuno-endokrin vizsgálatot javaslok
(előjegyzés:
Székely Melinda kolléganőmnél email:szekelymelinda66@gmail.com, ill. info@endokrinkozpont
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2021-05-13 16:05:32
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja