SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor úr!

Édesanyámat közel 10 hónapja kezelik pajzmirigy-túlműködéssel, azonban a kezelés ellenére a TSH érték továbbra sem rendeződik. A betegség felfedezésekor már nagyon rosszul látott, gyakorlatilag csak foltokat. Segítség nélkül éppen csak a mosdóba tudott kimenni, az elé tett ételt is alig látta. A kiinduló állapot a következő volt:
TSH 0.00 mIU/L
T3 szabadfrakció 15.97 pg/mL
T4 szabadfrakció 3,71 ng/dl

Az orvos Metothyrint írt fel neki, eleinte napi 3, majd napi 2 szemet kellett szednie, ennek hatására a T3 és T4 értékek jelentősen javultak, de még mindig a normál tartományon kívül voltak, viszont a TSH érték alig javult (mindössze 0,03-ra változott). Később azonban szüneteltetni kellet a gyógyszert, mert az értékek megint romlani kezdtek. Kb. egy hónap szünet után napi 1 szem gyógyszert írt elő az orvos, majd megint szünet következett, utána napi fél szem gyógyszer naponta, jelenleg pedig egyik nap fél szem gyógyszert, másik nap 1 szem gyógyszert kell bevennie. A legutóbbi (október 8-ai) eredmények a következők:
TSH 0.13 mIU/L
T3 szabadrakció 2.63 pg/mL
FT4 szabadrakció 0,8 ng/dl

Az utóbbi két érték egy ideje már a megfelelő tartományon belül van, azonban a TSH érték még mindig nem jó. A látása az elmúlt hónapokban fokozatosan javult ugyan, de még közel sem jó annyira, hogy dolgozni tudjon (betegállományban van év eleje óta), ráadásul a javulás úgy látom, hogy megtorpant, illetve a látása változó (valamikor jobbnak érzi, valamikor rosszabbnak ). Még hónapokkal ezelőtt két szemorvoshoz is elküldtem, hogy megbizonyosodjunk róla, nincs-e a szemével gond, azonban mindkét esetben közölték, hogy a szemén nem találtak semmi elváltozást és a pajzsmirigybetegséget jelölték meg a homályos látás okaként. Az endokrinológus kezelőorvos édesanyám szerint még nagyon fiatal, valószínűleg nem rendelkezik még elég tapasztalattal és nem igazán tud mit kezdeni a szemproblémával. Édesanyám eddig viszonylag türelmes volt, de most már ő is és jómagam is szeretnénk a végére járni a problémának, hiszen a munkahelye sem fog rá várni a végtelenségig. Kevés szabadidőmben megpróbáltam utánajárni a betegségnek és arra jutottam, hogy ilyen mértékű szemprobléma nem igazán jellemzi a pajzsmirigybetegséget, esetleg a kidülledt szem, de ilyet nem tapasztaltunk, csupán annyit, hogy eleinte úgy látszott, hogy a szemét nem tudta „elég nagyra” nyitni, olyan volt, mint aki nemrég kelt fel, de ez már megszűnt. Én úgy látom, hogy a Metothyrin használt ugyan eddig, de többre nem képes. Ha csupán szimpla pajmirigy-túlműködés lett volna, akkor ennyi idő alatt már a látása is helyre kellett volna, hogy jöjjön. A betegség kezdete óta még azt vettem észre, hogy édesanyám feledékenyebb lett. Arra következtetek, hogy az agyalapi miriggyel lehet valami gond, ez okozza a feledékenyéget és a rossz látást, illetve az alacsony TSH szintet, de én nem vagyok szakértő.
További információ (hátha lényeges):
Édesanyám 47 éves, szemüveget visel, régóta magas a vérnyomása, de arra most megfelelő gyógyszereket szed. Pajzmirigy betegségére úgy derült fény, hogy érszűkület (láb) miatt meg akarták műteni, emiatt kivizsgálták és megállapították a pajzsmirigy-betegséget. A műtét a rossz értékek miatt elmaradt, egy injekciós kezeléssel azonban helyrehozták a lábát, már nem szükséges a műtét. Más betegsége (pl cukorbetegség) nincs, műtétje sem volt még. A betegsége kezdetén csináltattunk egy teljes vérképet és „csak” a pajzsmirigy betegséggel kapcsolatba hozható értékeknél volt eltérés. Ha van rá mód szeretnénk bejelentkezni vizsgálatra, azonban addig is szeretném kikérni a Doktor úr véleményét, hogy miért nem javult még vissza édesanyám szeme a betegsége előtti szintre. Mi lehet a probléma?

Köszönettel: Anikó

Tisztelt Anikó!

Valóban összetett kérdésről van szó. Ma már "képes" választ adtam egyik kedves kérdezőnek a szemtünetekkel kapcsolatban. A leírtak alapján nem kizárt, hogy ún. ocularis maysthenia áll fenn (képet mellékelek), amelyet jól lehet gyógyítnai.
 

Kezelés előtt:


Kezelés után:


További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 12:24:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja