SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

Elkészült a vérképem.
Eredmény: TSH: 6,2300 mIU/L, FT4: 10,93 pmol/L, FT3: 3,14 pmol/L

Ön szerint keressek fel egy endokrinológust? Régebben pajzsmirigy túlműködésem volt.

Fogyaszthatok vas illetve jód tartalmú vitaminokat?

Köszönettel: Erika
Tisztelt Erika!

Valóban szükséges lehet a gyógyszeres kezelés. Anorganikus jód tartalmú készítményt nem javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:56:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

38 hetes kismama vagyok és pajzsmirigy alulműködéssel kezelnek több éve. A terhesség alatt Euthyrox 162-t szedtem, így a TSH-m végig 0,372mIU/L volt a 0,400-4,000 referencia tartomány mellett. Az endokrinológusom szerint ez teljesen normális terhesség alatt. Viszont most, szülés előtt a védőnőm azt tanácsolta, hogy beszéljek az orvosommal ez ügyben, hiszen a szoptatás alatt valószínűleg változtatni kell a gyógyszer adagolásán. Sajnos az orvosomat nem tudom elérni több napja, így Öntől kérnék segítséget. Visszább kell vennem a gyógyszer mennyiségét? Ha igen, mikortól? Gondot okozhat szoptatás alatt a babánál az esetleges \\\\\\\"túladagolás\\\\\\\"?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Judit
Tisztelt Judit!

A gyógyszeres kezelés dózisa a csökkent működés kiváltó okától és az esetleges kísérő betegségtől is függ, ezért a dózis változtatásakor több tényezőt is figyelembe kell venni.
A csökkentés a szülés után válhat szükségessé.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:53:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
24 éves nagylányom 10 éve szenved állandó menstruációs zavarral. A gyerekklinikától kezdve az egyetemi klinikákig, már mindenhol megfordultunk.(Norcolut, clostilberg, E vitamin, fogamzásgátlók)A PCOS-t már régóta megállapították, de nála nem menstruáció elmaradással, hanem hormonok szedése nélkül állandó gyenge-középerős vérzéssel párosul a betegség. (Megjegyzem eddig valamennyi orvos hitetlenkedett ,mert elmondásuk szerint ez a betegség leginkább vérzéselmaradással szokott járni és azt mondták a közti vérzés ritka.)Ciklusa, peteérése nincs.Magas vékony lányról van szó, sem hajhullás sem egyéb más tünet nincs. Nemrégiben inzulin rezisztencia vizsgálatot is végeztek, mely szerint diétát , D vitamin szedést és rendszeres mozgást javasoltak. Metmorfin szedést nem, mert az értékek azt nem indokolták. A belgyógyász-endokrinológus a fogamzásgátló elhagyását javasolta, az állandó vérzés és a petefészkek cisztásodása ellenére, és újabb hormonvizsgálatot. A nőgyógyász-endokrinológus viszont a tabletta elhagyást kifejezetten károsnak tartja, és amíg az inzulinszint helyreállítás a diétával és mozgással helyre nem áll, addig újabb hormonvizsgálatot fölöslegesnek tart, mert szerinte az értékek nem lesznek használhatók.Jelen esetben teljesen tanácstalanok, és lassan bizalmatlanok vagyunk a további teendőket illetően. Ez ügyben szeretnék tanácsot kérni, mit tegyünk?Hova lehet még fordulni, ha már voltunk nőgyógyásznál, endokrinológusnál, belgyógyásznál és a javasolt kezelési mód eltérő! 2 éve volt egy három hónapos időszak, amikor a lányom abbahagyta a tabletta szedést a horminvizsgálatok elvégzése miatt, az első hónap után ismét jelentkezett a folyamatos vérzés,a petefészek "tüszősödés". A hormonvizsgálatot elvégezték, de eredményre nem jutottak, nem tudták megállapítani az okot, a tüneteket megmagyarázó eltérést nem állapítottak meg.
Ui: A legutóbbi laborképben(2 hónapja) a pajzsmirigy értékeknél az antitest szám magasabb lett a normál tartományhoz képest, de a hormonértékek itt is jók lettek
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom a történteket. Véleményt sem etikai, sem szakmai okból nem írhatok. Nem állanank rendelkezésemre azok az adatok, amelyek alapján a gyógyszer szedését javasolták, majd leállították. A pajzsmirigy betegségének társulás ilyen esetekben sajnos nem ritkasák.
További endokrin sze. immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:30:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Balázs Professzor Úr!
Inzulin Rezisztencia ügyében írnék Önnek, a véleményére lennék kíváncsi.
Az első IR vizsgálatom:
vércukor:
0 perces: 4,2
60 perces: 4,3
120 perces: 3,4
Inzulin:
0 perces: 2
60 perces: 59
120 perces 21
A Kontroll IR vizsgálatom:
glucose:
0 perces : 3,7
120 perces 2,9
Insulin:
0 perces: 4,8
120 perces 31,8
Addison kórós vagyok, a TSH-m már volt év eleje felé 0,022mlU/l és erre huma pronolt szedek reggel és este 1/4-et, és mostanában elfpgadható értéket ad. Viszont az Anti TPO.-m már 2007 óta magas, most az utolsó érték: 1052,3/ml ez februárban volt, akkor nézették meg.
A gondom és félelmem az, hogy tudom, hogy magas mégsem csinálnak semmit vele, merthogy nem kell, mivel a TSH.-m jó.
Az IR kapcsolataban pedig a véleményére lennék kíváncsi.
Köszönettel:

Era
Tiasztelt Era!

Az inzulin rezisztencia meghatározása laboratóriumoktól függően lehet más és más, ezért az illetékes laboratórium értékeire kell hagyatkozni.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:26:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr,

Az Ön betege vagyok, a legutóbbi vérvételem eredményei rendben voltak, csak a progeszteronszint lett nagyon alacsony, amire a vad jamszgyökér szedését javasolta. Most sikerült beszereznem a tablettát, azonban elfelejtettem Öntől megkérdezni, hogy nekem hogyan kell szednem és meddig? Napi egy darabot a következő vérvételig(4hónap múlva)?
Válaszát várom, üdvözlettel:
Harcos Hédi
Tisztelt Harcos Hédi!

Örülök, hogy sikerült beszereznie. Napi 2x1 tbl-t javaslok a ciklus második felében.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:20:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!
Az lenne a kérdésem, hogy ezzel a lelettel szükséges-e endokrinológushoz fordulnom.
A pajzsmirigy jobb lebenye 12×14×35 mm átm., kp. harmadában ventrálisan 4×5 mm átm. echoszegény solid képlet lát-
ható. A pajzsmirigy bal lebenye 10×13×42 mm átm., a bal lebeny-isthmus határán 8×11×12 mm átm. inhomogén echo-
szegény solid képlet látható. Az isthmus vastagsága 7 mm. A nyaki nagyerek mentén megnagyobbodott nyirokcsomó
nem látható. Vél: Struma nodosa I.u.
A vizsgálatra saját magamtól mentem el, de panaszaim nincsenek.
Köszönettel: Jakab Katalin
Tisztelt Jakab Katalin !

Igen, célszerű a további vizsgálat.Hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.
A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök)(1.ábra). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része ún. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel (3. ábra). Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékonytű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot sikerült leszívnom. A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telődött és ezért ún. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telődött Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:19:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

struma nodosa et diffusa

Tisztelt Professzor Úr!
Férjem pajzsmirigybetegsége miatt szeretném a tanácsát kérni. 2012. júliusában derült ki a pajzsmirigytúlműködése, az egyik jellemző tünete tünt fel háziorvosunknak, kidülledt szem, de mellette fogyott és a remegés is gyakori volt.
Eredményei: TSH: 0,0100 mU/l, szabad T4: 26,68 pmol/l, szabad T3: 10,73 pmol/l.
UH eredmény: A pajzsmirigy mindkét lebenye megnagyobbodott. A bal lebeny alsó polusában 16x12x17 mm átmérőjű
echoszegény udvarral határolt inhomogen göb ábrázolódik. Vélemény: Struma nodosa et diffusa.
Szcintigráfia: A pm mindkét lebenye nagyobb, alsó polusa nem éri el a jugulum vetületi vonalát. Az izotópeloszlás gócosan inhomogén. A jobb lebeny egész területén finom gócos radiopharmacon eloszlás. A bal lebeny alsó polusában látható egy körülírt, a környezeténél kissé magasabb aktivitásfelvételű terület, egyébként az eloszlás finom gócosan inhomogén. Vélemény: Multiplex apró göbös struma - a bal lebeny alsó polusában kis fokozottabb működésű göb.
Immunkémiai eredmények: TRAK: 2,03 IU/l, Anti-TPO és Anti hTg normál tartományban van.
Ekkor a szakorvos 3x1 Metothyrin-t és Huma-Pronol-t írt fel.
Szeptemberi eredmények: TSH: 0,0030 mU/l, szabad T3 és T4 a normál tartományban van.
A szakorvos ekkor csökkenti a Metothyrin-t 2x1-re.
Novemberi eredmények: TSH: 11,7500 mU/l, szabad T4: 6,07 pmol/l, szabad T3 a norm. tart. van.
Ekkor a szakorvos azt mondta, hogy túl lett gyógyszerezve, most alulműködik a pajzsmirigy és visszavette a Metothyrin-t 1x1-re. Ekkora már visszahízott a betegsége előtti súlyára és fáradékonyságra panaszkodott.
Azt szeretném Professzor Úrtól kérdezni Ön tapasztalt-e már ilyent, hogy két hónap alatt ennyire megváltozzanak az eredmények vagy más betegség is lehet a háttérben?
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Ildikó
 

Tisztelt Ildikó!
Igen, tapasztalatam és ilyen dózis mellett elég gyakori. Egyébként a szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes (ábrákat mellékelek)
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.


Kezelés előtt:

 

Kezelés után:


 

Jó egészséget kívánok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:13:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A vérvételi eredményemben a TSH 5,04 volt, és a koleszterinem is emelkedett. A hízástól eltekintve (162 cm/46kg) minden tünetem illik a pajzsmirigy alulműködésre: extrém fáradtság, állandó fázás, bőrszárazság, hajhullás. Jódozott sót használok, és olyan multivitamint szedek, amiben van jód. (Gravida)
A háziorvosom izotópos vizsgálatra küldött.
A kérdéseim: mire számíthatok, ha gyógyszert kell szednem, a súlyom hogyan fog változni? Két-három kg-t próbálok évek óta felszedni, eredménytelenül.
Általában mennyi idő alatt lehet beállítani a pajzsmirigyműködést? Már babát tervezünk, és elég rosszul esett szembesülni azzal, hogy egy darabig ez nem lehetséges.
A vizsgálathoz használt izotóp mennyi idő alatt ürül ki a szervezetből? Meddig kell kerülni a kapcsolatot gyerekekkel, és a vizsgálat után mennyi idővel lehet biztonságosan gyermeket vállalni?

Köszönettel,
Tímea
Tisztelt Tímea!

Nem tudhatom a leírtakból, hogy az izotóp vizsgálatra miértvan szükség. Tisztázni kellene, hogy a csökkent pajzsmirigyműködése (nem csak a TSH) miért alakult ki?
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-26 11:08:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Professzor Úr!
Az augusztusi ösztrogén-dominenciáról közzétett cikkével kapcsolatban tennék fel egy kérdést. A Dr. Lee által meghatározott 1:200 ösztrogén:progeszteron aránynak ugyanaznap mér eredmények esetén kell fennálnia, vagy az ösztrogént és a progeszteront egy cikluson belül különböző napokon kell meghatározni és összevetni?
Köszönettel,
Audrey
Tisztelt Audrey!

A kérdése kitűnő! Általában a ciklus 21. napját szokták meghatározni. Ez azonban nem mindig olyan egyszerű, ezért gyakra egy ciklus kezdeti (follicularis) stádiumát és a a menzesz előtti lutearis értékét veszik alapul. Az 1:200 érték nem köbe vésett szám, lényeglében megközelítő érték, amelyet többen vitatnak. A diagnózisban forntosak a klinkai tünetek, a rasszhoz tartozás és a környezeti tényezők, mivel a hormonok (pk pajzsmirigy hormon is fontos!) és az ún. EDC anyagok befolyásolják a betegség kialakulását és a diagnózist. Az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!A hazánkban a hatvanas évek elejéig engedélyezett és rendkívül nagy mennyiségben alkalmazott növényvédőszer, a DDT (dietil-difenil-triklóretán) is hasonló hatással rendelkezett. Klinikai vizsgálatok azt mutatják, a DDT bomlástermékei gyakorlatilag minden, ma élő ember szervezetében megtalálhatók, az idősebb korosztálynál éppúgy, mint a fiatal anyák tejében. E vegyület lebomlási ideje ugyanis rendkívül hosszú, becslések szerint akár 100 év is lehet, ráadásul a DDT-t egyes országokban továbbra is alkalmazzák, így az onnan érkező zöldségek és gyümölcsök révén mind a mai napig reális veszélyforrást jelent hazánkban is. A DDT fő mellékterméke, a DDE a testben rendkívül erőteljes anti-androgénként viselkedik, vagyis gátolja a férfihormon hatásait.
Az EDC-anyagok hormonháztartást megzavaró vegyületek, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötődését, reakcióját és kiürülését . Az EDC-ket egyre nagyobb mennyiségben állítják elő, és egyre számottevőbb dózisban kerülnek ki a természetbe, így az eddig elhanyagolható veszélyforrásnak hitt szennyezések jelentősége felértékelődött. Ilyen irányú kutatások korábban nem, illetve elvétve voltak, ezért csak napjainkban kezdjük felismerni a hormonhatású anyagok valós rizikófaktorait és következményeit: az orvostudomány, a biológiai és a biokémia már helyén kezeli a benne rejlő elképesztő veszélyeket, hiszen az EDC-k számtalan, erőteljes változást idézhetnek elő az emberi szervezetben. A felismerés egyik első állomása volt a hetvenes években a klórozott szénhidrogéneket tartalmazó növényvédő szerek káros hatásainak észlelése. Kutatók felfigyeltek arra, hogy a DDT hatására sirálypopulációkban relatíve rövid időn belül eltolódott a nemek aránya, a nőstények javára. Egyes országokban az ösztrogén-dominanciát kiváltó dioxin-szennyeződésnek tudták be, hogy a megfigyelt időszakon belül arányaiban közel felére csökkent az újszülött fiúk száma. EDC-hatású anyagok a levegőben is megtalálhatók: a gumi, a műanyagok égéstermékeinek belélegzésével kerülnek be a szervezetbe. Nem szabad szótlanul elmenni az éppen aktuális japán nukleáris katasztrófa egyik mellékhatásaként a pajzsmirigy működésében beálló változások mellett sem, melyek szintén megzavarják a hormonegyensúlyt!!!! ( Ösztrogen dominancia!!!).
Hormonhatású anyagok azonban minden háztartásban megtalálhatók: mosószerekben, mosogatószerekben, öblítőkben, kozmetikumokban, műanyagedényekben. A helyzetet súlyosbítja, hogy az EDC-k természetbeni elegyeinek hatáskombinációja egyelőre még feltáratlan, de az ösztrogén-szinergizmus nem pusztán feltételezés, hanem bizonyított tény. A hormonhatás észlelésére enzimtesztek és biológiai megfigyelések is alkalmasak. Az EDC-k kimutatására a helyi adottságoknak megfelelő monitoring-fajokat (Sentinel Species) érdemes alkalmazni, amelyek érzékenyebbek, mint más állatfajok és az emberi szervezet, így kellő időben felismerhetők a káros hatások, még mielőtt azok humán vonatkozásban jelentkeznének. Legkönnyebben a közvetlen EDC-hatások észlelhetők, melyek abnormális nemi viselkedésben, a nemek arányának eltolódásában és a hermafroditizmus kialakulásában nyilvánulnak meg.
A feladatunk ezeknek a tudatossá tétele, a kezelés mellett a megelőzés.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-23 12:34:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Cukor és inzulin terhelés vizsgálatnál a következő eredményeket kaptam:
Glük. 0p.: 4.4
Glük. 120p.:6.0
Inzulin: 4.9
Inz-glük 00p. : 4.9
Inz-glük 34.7
Ön szerint ez megfelelő eredmény? Esetlegesen inzulinrezisztencia nem áll fenn? Előzményeimről röviden, tömören, lényegretörően: 30 éves vagyok, nincs még gyermekem, de szeretnék, 3 vetélésen , 2 szubklinikai vetélésen vagyok túl, sok apró kis cisztával vannak tele a petefészkeim (pco-szerű, azt írták). Minden eredményemre azt mondták hogy jó, minden vizsgálaton túl vagyok. Immunológián is jónak mondták eredményeim (TPO: 42,10 ; sTSH: 1,080; Kétes pajzsmirigy elleni antitest pozitivitás a normál sTSH alapján teendőt nem igényel.) Kíváncsi lennék az Ön véleményére! Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Üdvözlettel: Ani!
Tisztelt Ani!

A leletek "normalitásának" kérdése mindig az adott laboratórium értékeihez viszonyítva értékelhető.
Az egyes vizsgálatok- az immunológiai tesztek is!!! - eltérő módszerekkel készülnek és az eredmények is elég megtévesztők lehetnek. Ráadásul, általában nincs hazai ún. egészséges kontroll, amihez hasonliítani lehetne (hacsak egy-egy labor ilyet saját maga nem csinált).
A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza.
Egyébként a kérdés bonyolultabb annál, minthogy egy-egy tesztre vissza lehetne vezetni egy összetett kérdéskört. Ugyanis az anyai immunválasz alkalmazkodása az immunológiai szempontból szemiallogén magzathoz, alapvető a termékenység, a terhesség sikeres kihordása és a szülést követő betegségek elkerülése szempontjából. A napjainkban felfedezett szabályozó T sejtek olyan sejtek, amelyek gátló aktivitásúak és alapvető szerepet játszanak a károsító immunválasz kivédésében és az autoimmun betegség megelőzésében. A terhesség alatt a Th1 (sejtközvetített immunitásért felelős) és a Th2 (humorális immunitásért felelős) sejtek egyensúlyára feltétlen szükség van. A terhesség első felében a Th1 cytokinek túlsúlyát a Th2 cytokinek képződésének fokozódása követi. Amennyiben ez a Th1-Th2 váltás kóros, akkor az a gyulladásért felelős cytokinek túltermelése miatt a terhesség megszakadását eredményezheti. A kényes immunhomeosztázisban fontos a HLA-G molekulák szerepe. Ezek a MHC I. osztály molekuláitól eltérően alacsony polimorfizmust mutatnak. A HLA-G molekulák expresszálódnak a placentán, a thymuson, azonban az MHC I osztály további antigénjei (HLA–A és B) nem mutathatók ki. A HLA-G molekuláknak és azok szekretált, szolubilis formáinak lényeges szerepe van az autoimmun folyamat megakadályozásában. A pajzsmirigy és a gonadális tengely kölcsönhatásban van a terhesség előtt, alatt és a szülés után. A pajzsmirigy autoimmun betegségei lényegesen gyakoribbak a terméketlen, mint a fertilis nőkben. Jóllehet az autoimmun folyamat önmagában nem akadályozza meg az élettani implantációt, azonban a korai vetélések arányát lényegesen növeli. A szubklinikus és manifeszt hypothyreosis a terhességgel kapcsolatos betegségek rizikóját fokozza. Egyelőre a terhesek szisztémás szűrése még nem elfogadott, a legújabb tanulmányok azonban azt bizonyítják, hogy a TSH és különböző autoantitestek meghatározása előnyös a magas kockázatú és főként az infertilis nőkben.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-23 08:11:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Balázs Professzor!

Köszönöm, hogy felhívta olvasói figyelmét az ösztrögén dominancia veszélyeire.
Néhány gyakorlati kérdésem lenne Önhöz.
1)
Az interneten böngészve ellentmondásos információkat találtam. Egyes honlapok ajánlják az avokádó, gránátalma, lenmag fogyasztását ösztrogén dominancia esetén, míg mások tiltják.
Mi az Ön véleménye? Milyen irodalmat ajánl, ami megbízhatóan leírja mit fogyasszon az ember, hogy helyreálljon az ösztrogén szintje.

2)
Egyik cikkében említi a mosószerekben, tisztítószerekben, öblítőben lévő káros, EDC anyagokat.
Konkrétan milyen összetevőre figyeljek, hogy ne legyen benne, annak érdekében hogy ne vegyek mérgező tisztítószert?
A kesztyű használata védelmet biztosít ezeknek az anyagoknak a felszívódása ellen?

3)
Említi, hogy kerüljük a parabént tartalmazó krémeket.
Van esetleg más hatóanyag amire szintén figyeljek oda a krém kiválasztásánal?

Köszönöm tanácsait!
Üdvözlettel:
Anna



Tisztelt Anna!

Köszönöm nagyon aktuális és fontos kérdéseit. Amennyire a terjedelmi korlátok engedik igyekszem válaszolni:
a. 1.)
Egyelőre mexikói vad jamszgyökér, ill. ennek kivonata rendelkezik bizonyítottan kedvező hatással. Az avokkádó a libidot javítja, a gránátalam is kedvező lehet, de ez nem bizonyított.

ad 2.)
A hazánkban a hatvanas évek elejéig engedélyezett és rendkívül nagy mennyiségben alkalmazott növényvédőszer, a DDT (dietil-difenil-triklóretán) is hasonló hatással rendelkezett. Klinikai vizsgálatok azt mutatják, a DDT bomlástermékei gyakorlatilag minden, ma élő ember szervezetében megtalálhatók, az idősebb korosztálynál éppúgy, mint a fiatal anyák tejében. E vegyület lebomlási ideje ugyanis rendkívül hosszú, becslések szerint akár 100 év is lehet, ráadásul a DDT-t egyes országokban továbbra is alkalmazzák, így az onnan érkező zöldségek és gyümölcsök révén mind a mai napig reális veszélyforrást jelent hazánkban is. A DDT fő mellékterméke, a DDE a testben rendkívül erőteljes anti-androgénként viselkedik, vagyis gátolja a férfihormon hatásait.
A dioxin az iparilag alkalmazott fehérítési folyamatok mellékterméke, erőszakos xenoösztrogén (idegen ösztrogén). Elsősorban olyan termékekben található meg, amelyek fehérítési eljáráson estek át, mint például a tamponok, betétek, a fehérített toalettpapír, zsebkendők, pelenkák. Gyakran bukkannak rá mezőgazdasági termékekben, mivel évtizedeken át jelen volt a növényvédő szerekben is. A leggyakoribb dioxin-forrás az iparilag tartott állatok húsa, és ebből adódóan tejtermékekben szintén előfordulhat.
Egyáltalán nem pesszimista becslések szerint jelenleg közel százezer (!), a hormonháztartást befolyásoló vegyület van forgalomban a világon. Ezek a kémiai anyagok sokkal nagyobb koncentrációban lehetnek jelen a szervezetünkben, mint a saját hormonjaink, hatásuk tehát rendkívül erős. A természetes ösztrogének óriásmolekulákhoz, ösztrogén-receptorokhoz kapcsolódva lépnek működésbe. A xenoösztrogének szintén ezekhez a receptorokhoz kapcsolódnak, és ugyanazt a hatást fejtik ki, mint a természetes ösztrogének: a különbség az, hogy a mesterséges hormonok és hormonhatású vegyületek több receptort tudnak aktiválni, ezzel erősebb az ösztrogénhatásuk. A xenoösztrogének elterjedése lehet az egyik magyarázata egyebek mellett a metroszexuális típus férfiak körében történő megjelenésére: ezekre a férfiakra jellemző egyebek mellett a szőrtelenség és a terméketlenség.
A keszty használata valamelyes védelmet jelent.
ad. 3).
A parabenen kivül nagyon sok anyga van, amelyet figyelni kellene és kiiktatni életünkből:

Még a növényvédő szereknél és a fogamzásgátlóknál is veszélyesebbek a háztartásokban mindennap használt, a bőrön keresztül is felszívódó, mosó-, mosogató- és tisztítószerekben és az öblítőkben fellelhető hormonhatású vegyületek. Ezek többezer tonnás mennyiségben szennyezik a környezetet, jelenlétük esetenként kimutató ivóvízből is. Nagy kockázatot hordoznak a klórszármazékokat tartalmazó tisztító- és fertőtlenítőszerek (például uszodák vizében, háztartási fertőtlenítőszerekben). Hormonhatásaik ellen nem elegendő kesztyűvel védekezni, hogy a bőrfelületen át ne jussanak be a szervezetbe, gondoskodni kell arról is (például maszkkal), hogy az orr nyálkahártyáján keresztül se lélegezzük be.
Hormonháztartást befolyásoló kémiai anyagokat tartalmaznak a teflonedények és a konzervek: a konzervek belső felületét egy műanyag borítással látják el, annak érdekében, hogy a tárolt élelmiszer ne kapjon fémes ízt. Kiderült, ez a borítás BPA-t tartalmaz. A BPA (biszfenol-A) radikális hatású xenoösztrogén, elsősorban a hőre lágyuló műanyagokban található meg, mint például az ásványvizek és az üdítőitalok palackjai: a BPA veszélyeivel maguk a gyártók is tisztában vannak, de azzal védekeznek, hogy az csak hő hatására oldódik ki. A gyakorlatban azonban ellenőrizhetetlen, hogy egy palack hányszor és milyen mértékben volt kitéve hő hatásának, mire eljut a fogyasztóhoz, illetve míg a benne tárolt italt elfogyasztják. . A felsoroltakon kívül a mindennapok során számtalan xenoösztrogénnel kerülünk kapcsolatba: ilyenek az avasodásgátlók az élelmiszerekben és a kozmetikumokban, de kockázatot jelentenek az ételszínezékek, a fakonzerválók, a rovarirtók és a napozószerek egyes alapanyagai is.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-23 08:00:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!Tegnap kaptam Önhöz időpontot 2013.Július 9-re, és menni fogok majd Önhöz. Viszont van egy dolog, amiben sajnos nagyon tanácstalan vagyok, és kérném legyen kedves addig is segíteni Nekem. Írtam már Önnek régebben, akkor az volt a dilemmám, hogy vajon nem probléma e- ha vegetáriánus étkezést folytatok alulműködő pajzsmirigy mellett. Most jelenleg Euthyrox 100 mg-ot kellene szednem, mert 75 mg mellett is 4,03 volt a TSH-m, a T4 pedig 8,7. Fel is írta a háziorvosom a 100 mg-ot, csak amint bevettem reggelenként a gyógyszert nagyon elkezdtem szédülni, és rosszul lettem, ez minden alkalommal megismétlődött. Úgyhogy most 75 mg-ot szedek, de igyekszem megpróbálni emelni 100 mg-ra.Már csak azért is, mert elég sok problémám van, nem tudom ennek lehet -e köze a pajzsmirigy nem normális működéséhez, az olvasottak alapján igen, de én nem vagyok orvos, és találgatni meg nem szeretnék, ezért kérném szépen az Ön segítségét. Furcsa tünetek kezdtek nyáron jelentkezni nálam, először csak a kezemnél, aztán már a lábamnál is, csontfájdalmakat éreztem. (A háziorvosom azt mondta, hogy az nem létezik, hogy ilyet érzek, és menjek el pszichológushoz, mert nem érezhetek ilyet a pajzsmirigy miatt.) Először csak ritkán, aztán már sűrűbben, és fájdalmasabban. Pár napja viszont ez a csontfájdalom már nem úgy simán jelentkezett csak , hanem mellette még mintha az egész kezem és lábam nagyon kellemetlenül zsibbadna, végén már fájdalmas is volt, nem csak kellemetlen. A másik tünet, a menstruációm pontos szokott lenni, de az utóbbi hónapokban először csúszott pár napot, aztán nem jött meg csak 46 napra, most meg 2 alkalommal is úgy nézett ki mintha megjönne, de aztán semmi.A harmadik dolog a folyamatos fáradtság a gyógyszer ellenére is(tudom, ha nem elég az adag, akkor jelentkezhet), állandóan álmos vagyok, és el tudok aludni bárhol-bármikor. A kérdésem az lenne, hogy ezek a tünetek lehetnek az miatt, hogy a felírt gyógyszer nem volt elég, és hogy ezek lehet hogy múlni fognak ha sikerül az emelt adagot bevennem? A másik amit még láttam több hozzászólásnál, hogy írta másoknak is, ha valaki lemondja az időpontot, lehet előbb is menni. Ezt esetleg kell jelezni valahol, ha én is szeretnék élni a lehetőséggel, vagy akkor úgy is szól az Ön asszisztense? Nagyon köszönöm a segítségét előre is, minden jót kívánok Önnek: Nikol
Tisztelt Nikol!
1. Valóban van lehetőség korábbi időpontra, érem,hogy ezt kolléganőmnél e-mail-be tegye meg:
Szekelym@vipmail.hu
2. Az hogy vegetarianus nem jelent problémát.
3. A menzeszzavar és a pajzsmirigyműködés között kapcsolat lehet.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek

• Korai menstruáció (10. év előtt) gyakran a pajzsmirigy csökkent működésével társul. A korai pubertás esetén is gondolni kell pajzsmirigybetegségre.
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
• Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. Gyakran próbálkoznak növényi eredetű készítményekkel azzal a feltevéssel, hogy azok nem tartalmaznak hormont. Ez az esetek többségében tévedés, mert a növényekben a hatóanyag is hormon, fitoösztrogén. Ezek tartós alkalmazása (még viszonylag kis dózisban tartós szedés esetén) nem veszélytelen módszer.
Mi a teendő?
Részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges, a panaszok alapos kikérdezése (kísérő betegségek, gyógyszerek), majd fizikális vizsgálat, ezt követően immunológia és hormonális vizsgálat, sz.e. ultrahang és izotópos teszt.
A kezelés a betegség kiváltó okaitól függ, de az esetek többségében műtét nem szükséges és gyógyszeresen gyógyítható.
4. Annak eldöntése, hogy 75 vagy 100 ug os készítmény a megfelelő, nem egyszerűen a TSH-tól függő kérdés. Erről korábban már írtam.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-22 11:46:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
24 éves nő vagyok(Hashimoto thyreoditis, Struma nodosa,laktóz és szójaérzékenység).Letrox 50-t és béres szelént szedek)
Elnézést, hogy újból zavarom, visszaolvastam előző levelemet és pontosítok:
Fenistil hidrocorttól egy heti használat alatt elmúlt az ekcéma, de a viszketés nem. ha kenem akkor jó, ha nem akkor aludni sem tudok.A bőrömön semmi sem látszik, csak nagyon viszket.Már alig merek enni, nem tudom mitől lehet. Fenistil tablettában van tejcukor azt nem szedhetek. Tud a professzor Úr ajánlani olyan kenőcsöt, amit hosszabb távon használhatok? Márciusra kaptam időpontot Önhöz!Válaszát előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel:
H.Wanda
Tisztelt H.Wanda!

Van megoldás:
1. Amennyiben tablettában van a laktóz, akkor az kis mennyiségű és laktáz tablettával, amelyik lebontja a tejcukrot sikeresen megelőzhető az allergiás tünetegyüttes.
2. Helyi kezelésre sok mód van, ezek közül a LATICORT kenőcsöt ajánlom.

Javulást, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-22 07:57:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
3 évvel ezelőtt pigment foltok (vitiligo) jelentek meg rajtam. Azóta sok bőrgyógyásznál jártam, ahol mindig nézték a TSH szintemet is. Nyáron észrevettem magamon egyéb olyan tüneteket, melyek alapján hormonváltozásra tippeltem. Egyre több vitiligo-s foltom lett, zavaró mértékű izzadás jelentkezett nálam, kissé felpüffedt az arcbőröm, indokolatlanul fáradt, feledékeny és ingerlékeny lettem és gyakran migrén gyötör. Anyagcserezavarokat tapasztaltam magamon és úgy vettem észre, hogy nagyon sokszor leszek szomjas. Az idei nyári szuperszenzitív meghatározás alapján a TSH szintem 2,760 mIU/l, ami a leleten a referencia határon belül van. Olvastam azonban arról, hogy a megadott határok hibásak lehetnek és az eredményem esetleg már kívül esnek. Kérem segítsen, hogy ezek a tünetek pajzsmirigy problémára utalnak és vizsgáltassam ki magam vagy minden tünet magyarázható más betegséggel, környezeti tényezőkkel.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Kata

Tisztel Kata!

Rendkívül aktuális kérdést tett fel. Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással az autoimmuni kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
A tásulásra vonatkozó ábrát mellékelem.



 

További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-21 12:44:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Szeptemberben voltam professzor úrnál(Hashimoto thyreoditis, Struma nodosa,laktóz és szójaérzékenység).Letrox 50-t és béres szelént szedek.Millgammát szedtem, de erős ekcémás tünetek jelentkeztek,ezért egy hónap után abbahagytam szedését. Az ekcéma egy időre elmúlt, de pár hete kiújult(nyak,mellkas, hát,kar) erősen viszket főleg éjszaka. Külföldön vagyok itt a gyógyszertárban adtak fenistil hidrocort kenőcsöt, amit, ha használok szépen javul a viszketés. Kérdésem az lenne, hogy meddig lehet ezt a kenőcsöt használni,itt azt mondták 3 nap(ha nem használom alig alszom) mitől lehet az ekcéma, van-e más fajta krém amit huzamosabb ideig lehet használni?
Válaszát előre is köszönöm!
üdvözlettel
H.Wanda
Tisztel H. Wanda!

Ez allergiás eredetű betegség. Ezt tovább is használhatja, de az okot majd meg kell keresnünk. A Milgamma általában nem okoz ilyen tünetet, de nem kizárt, hogy vivőanyag a felelős az allergiás tünetért. Egyébként van más, többféle krém, de nem biztos, hogy ezeket be tudja külföldön szerezni. Fenistyl tbl-t is beszedhet este, ha hozzá tud jutni.

Melőbbi javulást, gyógyulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-20 13:04:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr
35 éves nő vagyok. Hajam mennyisége egy év alatt kb. az 1/5-ére csökkent. Két éve Meforalt szedtem, amit a kellemetlen mellékhatása (hasmenés) miatt abbahagytam ( 20 kg-ot lefogytam, súlyom, cukrom, vérképem tökéletes, góc nincs.). A hajhullásom nem szűnt meg. A legutolsó diagnózis szerint androgén probléma okozza a hajhullásom. Antiandrogén kezelésként FLUTAM gyógyszert írtak fel. Elolvastam a mellékhatásokat , eléggé megrémisztett, és azt is olvastam, hogy csak férfiak szedhetik.Ezen kissé meglepődtem. A kérdésem: beszedjem ezt a gyógyszert? Illetve egyéb véleményét is szívesen fogadom. Köszönettel!
Tisztelt Kérdező!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt valóban lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait a kezelés megkezdése előtt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-20 12:33:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Évek óta babát szeretnénk, pajzsmirigy alulműködésem van, Letrox 100 gyógyszert szedek 1 éve, a TSH-m a kezdeti 10-es értékről ma már 1,8. Terheléses vércukor mérést végeztek 2 hónapja, ahol az értékeim a következők:
Glukóz 0' 4,8 mmol/l
Glukóz 60' 4,2 mmol/l
Glukóz 120' 3,9 mmol/l
Inzulin 0' 6,2
Inzulin 60' 62,9
Inzulin 120' 32, 0
Az endokrinológusom szerint nem szükséges gyógyszert szednem, mert a HOMA index csak 1,3. 2 sikertelen inszemináción vagyok túl. A kérdésem az lenne, hogy ez vajon akkor nem inzulirezisztencia? Ön szerint sem szükséges gyógyszert szednem a sikeres teherbeesés érdekében? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Minden jót kívánok!
Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Mindenek előzz tisztázni kellene a meddőség okát. Endokrinológiai, immunológiai vagy immuno-endokrin tényezők állnak-e a háttérben. Célszerű a problémát holisztikusan megközelíteni és nem egy-egy részkérdést kiragadni.
Erről most sokat írhatnék, mivel a kérdések özöne mellett e hónap végén a szakorvosoknak erről fogok továbbképzést tartani.A terhesség a pajzsmirigy számára kihívást jelent, mert egyrészt megnövekszik a jódigény, másrészt csökken az anyai jód hozzáférhetősége. Fokozódik a terhesség alatt a pajzsmirigy hormonjainak lebomlása, másrészt a méhlepény (placenta) által termelt hormon a hCG önmagában fokozza a terhes pajzsmirigyének méretét és funkcióját egyaránt. Ebből következik, hogy a TSH szint az első trimeszterben (három hónapban) alacsonyabb („fiziológiás hiperthyreosis”), ezért a perifériás hormonok (T4 szint ) meghatározása nélkül a TSH nem elegendő a pajzsmirigy funkció megállapításához A magzat fiziológiás transzplantátum, amelynek kilökődését számos védő genetikai, immunológiai és hormonális mechanizmus akadályozza. Ezen védő faktorok eredményeképpen az autoantitestek titere a terhesség alatt általában csökken, a szülést követően viszont emelkedik. Amennyiben ez a fiziológiás védő mechanizmus sérül (genetikai és környezeti faktorok miatt), akkor a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek. Bebizonyosodott az is, hogy policistás petefészek betegségségben (PCO) szintén gyakori az autoimmun pajzsmirigy gyulladás.A terhesség első 10-12. hetében a magzat még az anya keringéséből kapja a pajzsmirigyhormont, amely a szervek kifejlődéséhez szükséges. Legújabb vizsgálatok szerint amennyiben ez nem áll megfelelő mennyiségben a magzat rendelkezésére, az újszülöttekben elsősorban a neuro-psychiatriai fejlődés elmaradása figyelhető meg.
Oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-20 12:30:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Nagyon kedvelem az Ön írásait, rendkívül sokat tanultam már belőlük és többször kérdeztem már Öntől itt, nagyon jó válaszokat kaptam! :-)
Az ösztrogén dominanciával kapcsolatban szeretnék most kérdezni. Bevezetésképpen szeretném elmondani, hogy mint az Ön előtt is nyilvánvaló, Dr Lee munkásságából is ismert ez a fogalom. Nála olvastam többek között arról, hogy a főként nőket érintő autoimmun betegségek egy része (függetlenül attól, hogy öröklődhet a hajlam rá), így pl a Hashimoto-th. "kitörésének" az oka is kereshető az ösztrogéntöbblet miatt. Csak azt nem tudom sajnos, hogy a fennálló tünetek mellett hogy lehet vizsgálatokkal is pontosan meghatározni ennek tényét (az ösztrogéntöbblet meglétét)? Ha az ösztradiol és a progeszteron értéke megfelel a labor referenciaértékén belülinek, akkor hogy lehet kiszámolni, hogy mégis fennáll-e ez a dolog? Sajnos több IVF-en vagyok már túl, rengeteg hormont kaptam, sajnos egyenlőre nincs eredménye. A lombik kezelések hormonjai képesek arra, hogy ilyen irányban tovább súlyosbítsák az állapotot? Ha jó minőségű progeszteron krémet rendeltetésszerűen használok, azzal nem tudom a progeszteront túlságosan eltolni? Még egy utolsó kérdés, amennyiben nem voltam máris túl kíváncsi, hogy Önnek mi a véleménye a nyáltesztről, amit nálunk még nem alkalmaznak, de külföldről beszerezhető?
Megtisztelő válaszait nagyon szépen köszönöm előre is!
Üdv.: Timi
Tisztelt Timi!

Örülök, ha az írásaim segítséget nyújtottak.
Az ösztrogén dominancia estében a tünetek és az arány a lényeges. A kialakulásban környezeti tényezőknek is fontos szerepük van. A nők meddőségének ugyanis sok oka van, ezek egy része örökletes, egy, esetleg több gént is érint (ún. poligén öröklődésű), másoknak ismert az infekciós, autoimmun eredete, míg a kórképek egy részének kialakulása tisztázatlan. Fontos kérdés, hogy a környezeti kémiai ágensek hozzájárulnak-e a női reprodukciós szervek rendellenességeinek kialakulásához, különösen a fokozott érzékenység időszakaiban: méhen belül, újszülött korban, gyermekkorban, pubertás alatt és felnőttkorban. Egyre több kísérletes adat szól amellett, hogy állatokban, másrészt - humán epidemiológiai megfigyelések alapján - emberben a környezeti kémiai ágenseknek szerepük van a női reprodukciós rendellenességek kialakulásában. A leggyakoribb eltérések a genitális traktus kóros fejlődése, a policisztás petefészek szindróma (PCOS), a korai petefészek elégtelenség, a méh mioma kialakulása, az endometriosis és a méhen kívüli terhesség. Példaként említhetek meg egy korábban széles körben alkalmazott szert, a dietilstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az FDA 1941-ben engedélyezte. Az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben (!). Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és az infertilitás kialakulásának. Fontos az érintettek rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálata, és különösen fontos terhesség esetén fokozott ellenőrzésük. Adatok támasztják alá továbbá azt a hipotézist, hogy a környezeti kémiai ágensek szerepe pl. az ösztrogénhatást utánzó kemikáliák módosíthatják az emlőmirigy morfogenezisét és a mirigy hajlamosabb daganatos átalakulásra.
• Nőkben az autoimmun betegség lényegesen gyakoribb. Ennek hormonális, genetikai és immunológiai okai vannak.
• A lombik kezelés során alkalmazott gyógyszerek mind a hormonális egyensúlyt, mind az immunológai háztartást felboríthatják.
• A progeszteron kenőcsből is árthat a sok és nem mindegy, hogy mikor alkalmazza!
• A nyál teszt jó megoldás lehet, de valóban még itthon nem hozzáférhető.

Jó egészséget kívánok, üdv.:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-19 07:43:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!

2012 óta járok Önhöz és augusztusban voltam Önnél utoljára kontrollon autoimmun betegség miatt amit akkor már gyógyultnak tekintettünk. Akkor megbeszéltük, hogy legközelebb 6 hónap múlva kell mennem, de mostanában elég erős nyaki fájdalmaim vannak, amik hol erősebbek hol pedig nincsenek is.
Tegnap este alaposabban átvizsgáltam ezt a részt és a kulcscsontom és a nyak találkozásánál találtam egy kb 4 mm átm. kis csomót.
Mit tegyek, mert Önhöz csak februárban van időpontom és addig még nagyon sok idő van.

Várom megtisztelő válaszát!

Köszönettel,
Lengyel Rozália
Tisztelt Lengyel Rozália!

A leírtak alapján nem valószínű, hogy a csomó pajzsmirigy eredetű. Először góckeresést javaslok (fog-, madula stb). Amennyiben még ekkor is tapintható volna , akkor endokrin vizsgálat jön szóba.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-19 07:32:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Pajzsmirigy alulmüködésem van, terhesseg alatt 150mg euthirox tablettat szedtem. Szeretném kérdezni hogy most 4 hetes a gyermek, nincs elég tejem, szülés után szükséges e az euthirox tabletta adagjan változtatni? Illetve befolyasolja e a tejtermelest?
valaszat köszönöm.
Szekely Szilvia
Tisztelt Székely Szilvia!

Ez attól függ, hogy mi okozta a csökkent működést, másrészt kialakult-e ún. poszt-partum thyreoiditis?

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-11-18 12:55:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja