SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr!
36 éves vagyok.1 gyermekem (3 éves) van.
Van 12 éve egy (kezelt, rendszeresen ellenőrzött) pajzsmirigy alulműködésem.(1 hónapja TSH: 1.9, fél tabletta 175mg-os Euthyroxot szedek) (A diagnózisomban az szerepel, hogy pajzsmirigy gyulladás jelei a pajzsmirigyen, és Hashimoto Thyreodithis, és AntiTPO nem kimutatható. Valamint, hogy enyhe magas prolaktin és magasabb ösztrogén szint)

Kisbabát szeretnénk és ezzel kapcsolatban érdeklődnék.
Menzeszeim nélam mindig nagyon pontosak 27-29 naposak, soha nem maradt még ki, és mindig 5-6 napig tart.
Fogamzásgátlót 12 éve nem szedek! (csak az Euthyroxomat szedem, Elevitet és Jodid100 tbl)
Problémám eddig a következő volt:
Eddig az elmúlt 10 évben a menzeszeim előtt, 8-9 nappal erős mellfeszülésem volt a menzeszig, és a menstruációm is nagy darabos alvadékos volt!
Többször vizsgáltak UH val, nézték a hormonokat, minden rendben, kivéve, hogy az ösztrogénből kissé több van még miután a pajzsmirigyemet beállították utána is.
Abban maradtunk, hogy akkor ez alkati sajátság,nem nagy gond, egy kis ösztrogén dominancia és kész.
Kislányom egyébként anno 4 éve azonnal megfogant és problémamentes terhességem volt, a mellfeszülés, és alvadék ellenére is.

Most azonban 4 hónapja próbálkozunk a kistesóval eddig még eredménytelenül. (Férjemnél minden ok)
Nálam viszont előjött egy új tünet, ami épp ellenkező azzal amit az elmúlt 10-12 évben tapasztaltam!!!!(??)
Az elmúlt 2 menszezem előtt nincs mellfeszülés (ennek örültem!) de olyan kevés a vérzésem, mint még soha, és rövid.
Sehol a megszokott nagy mennyiség, a nagy darabok szövetek a vérzésben, és 3 nap alatt véget ér, és szinte naponta 1-2 tisztasági betét is elég.
(Ovulációm van egyébként, ezt UH val, és LH tesztettel most nézettem, és pajzsm. is be van állítva.)
Arra gondoltam, hogy esetleg életmódváltás okozhatta ezt a nagymértékű változást vagy menjek orvoshoz vele azonnal?)
Az ösztrogén dominanciám miatt ugyanis, váltottam az életmódon 2-3 hónapja!
(Amit "nem ajánlott" sok ösztrogénnál azt nem teszem pár hónapja:
Nincs kávé, alkohol, lenmag, szója, gránátalma, édesgyökér, oregánó stb......kevés állati zsíradék, sokkal kevesebb húst és kevesebb tejterméket fogyasztok, tisztított vizet kezdtem inni,
elkezdtem heti 4x20 percet rendszeresen tornázni (lépcsőzőgép stb, pedig már vagy 4éve nem tortáztam semmit)
és gyakrabban fogyasztok olyan ételt ami segít az ösztrogént megkötni lebontani (brokkoli, káposzta, karfiol, zabpehely és sok rost..)
Őszintén szólva nagyon jól is kezdtem magam érezni, és eszem eleget, (amúgy is van kb 10-15 kiló feleslegem) de a sok rost, zöldség, gyümölcs kevés hússal, és kis rendszeres mozgással, úgy éreztem nagyon-nagyon-nagyon jót tett nekem, van elég energiám, kiegyensúlyozott, tetterős lettem stbstb,,,,,még annak is nagyon örültem, hogy vééééégre...már az a nagyon kellemetlen mellfeszülés sincs, erre...a menszeszem annyira kevés, mint még soha...akkor most már nem tudom, hogy hogyan legyen ?
Soha életemben nem volt ennyire kevés!
Nem éheztetem magam, abszolút eszem változatosan, és nagyon egészséges dolgokat .....nem tudom mi legyen, és már szeretnénk egy kistesót a pocakba. Nem tudom, hogy egyáltalán folytassam az új (szerintem egészségesebb "ösztrogén csökkentett" életmódot) vagy ne? Lehet épp ez a baj, hogy lecsökkent az ösztrogén?
(olyat sem tapasztaltam eddig soha, hogy a 14. ciklus- napon enyhe barnás 1 napos vérezgetésem van, csakis most 2 hónapja, de erre elméletileg azt mondták ez normális)
Szaladjak gyorsan orvoshoz, vagy várjak-e még?
Mitől lehet ez?
Remélem nem épp most kavarodott fel a teljes hormonháztartásom, mikor épp kisbabát szeretnénk.:-(
Előre is köszönöm!!!

Üdvözlettel: B.E.
 

Tisztelt B.E.!

Megtisztelő, részletes levelére igyekszem tömör választ adni. Annál is inkább, mert panaszai és betegsége sokrétű és helyenként ellentmondásokat érzek, amelyek miatt érdemes volna betegségét áttekinteni és holisztikusan megközelítve kezelni.
1. Az írja, hogy Hashimoto thyreoiditist véleményeztek, amely miatt nagy dózisú hormonkészítményt szed. Ha a TPO elleni antitest negatív, akkor a gyulladás vagy kiégett, vagy nem volt a betegségének kiváltó oka. Amennyiben autoimmun thyreoiditse volt, esetleg van , akkor a jodid tbl szedését erősen megfontolnám. Napjainkban ugyanis a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet!
2. Az ösztrogén dominancia fennállását a közölt adatok nem látszanak alátámasztani.
3. A Prolactin emelkedett szint valóban gondot okozhat. Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• ritkábban az agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
A prolactinnak egyébként fontos szerepe van- erről kevesen tudnak – az autoimmun folyamatok kialakulásában és fenntartásában. A nyiroksejtek ugyanis (nemcsak az agyalapi mirigy) prolactint termelnek (mellékelem egyik képemet).

 

Prolactint termelő nyiroksejtek (a kék a sejtmag, a zöld a prolactin)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Végezetül: nem gondolom, hogy valami kapkodásra volna szüksége, de arra igen, hogy összefogottan, holisztikusan áttekinteni eddigi tünetet, panaszait és erdményeit, továbbá már csak azért elkezdeni hatékony kezelés, hogy baba megérkezehessen.
Jó egészséget kívánok: 
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-10 12:55:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja