SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor Úr!
Elnézést a hosszú levélért, de szeretnék minden információt leírni, hogy lássa a helyzetemet.26 éves vagyok, férjemmel kisbabát szeretnénk, március óta sajnos sikertelenül. Korábban, 8 évig fogamzásgátló tablettát szedtem, amit 2011.novemberében hagytam abba. A gyógyszer abbahagyását követően a ciklusom 26-38 nap között volt. Utoljára májusban jött meg, és azóta tegnapelőtt csak. Júliusban így elmentem a nőgyógyászomhoz, aki végzett hasi ultrahangot, majd elküldött vérvételre is. Felvetette a PCOS lehetőségét is. A vérvételt követően norcolut tablettát írt fel, és a megvonásos vérzés 3. napján megismételték a vérvételt.
Az eredmények:
1 vérvétel után:
FSH:8,6 (ref.érték:3,4-33,4)
LH:18,16 (ref.érték:0,0-0,1)
PRL:10,6 (ref.érték:9,7-208,5)
E2: 89,2 (ref.érték:-------)
DHEAS 2,48 (ref.érték:2,68-9,23)
TT 3,25 (ref.érték:0,50-2,60)
OGTT vc? Inz. 8,0-35,25;
SHBG 103,2,
THS 0,518- (ref.érték:0,550-4,780)

Norcolut után:
FSH: 7,9 (ref.érték:3,4-33,4)
LH: 10,8 (ref.érték:0,0-0,1)
PRL:10,2 (ref.érték:9,7-208,5)
E2:28,2 (ref.érték:-------)
DHEAS: 1,99 (ref.érték:2,68-9,23)
TT 1,18 (ref.érték:0,50-2,60)
THS 1,450 (ref.érték:0,550-4,780)

Beutalt az endokrinológiára, ahol okosabb sajnos nem lettem.
A vizsgálati lapomon ez áll: ts:58 kg, tm:173 cm, 2 hónap alatt -6kg stressz miatt.
Dg:olygo-amenorrhoea(post pill), autoimmun thyreoiditis(euthyreoid status), PCOS incip?
Javaslat: autoimmun thyreoiditis zajlik, jelenleg pm.funkciózavar nem igazolható, gyógyszeres kezelést nem igényel.OGTT vizsgálat során vc eredmények hioányoznak, de hyperinzulinizmus nem igazolható.Most Vc, D3 vit, 1 hó múlva kontroll, UH folliculometria. Leletekkel kontroll, amennyiben sp. Ovulatio igazolható, spec.nőgyógyászati teendő nincs, ha grav.6 hónapon belül nem következik be további részletes kivizsgálás(spermiogramm, petevezeték átjárhatósági is szükséges)Amennyiben sp. Ovulatio nincs, indukciós th szükséges, első lépésben clomifemmel.
Javaslat. Vitamin szedése, roborálás.
Kéredéseim a következők lennének:
1) én most már semmit nem értek, azt mondta a doktor hogy a leletek alapján különösebb gond nincs, de akkor miért nem jött meg 6 hónapig?
2) Kiolvasható e a leletekből, hogy mégis mi lehet a baj?
3) Mikor derül ki hogy van e PCOS vagy nincs?
4) Megfelelő kezelést írt elő az orvos?
5) Milyen gyakran kellesz uh-ra járni?
6) És mekkora esélyem lehet a teherbeesésre vajon?
7) Felmerül a meddőség lehetősége?
 

Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
 

Az orvosi tanácsok, konziliumok dilemmái

Jó egészséget kívánok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-18 11:31:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Ur,

Inzulin rezisztenciaval kapcsolatban szerentek kerdezni Ontol.
Osszefoglalva:
4 eve kinlodok eddig ismeretlen eredetu diffuz hajhullassal, (100-200 per nap hajmosastol fuggoen, hajtomegem a felere ritkult)32 eves no vagyok.
Ami kivalto ok lehetett kizartuk, hormoneredmenyeim jok, fogaim szinten, pajzsmirigy rendben,
goc nincs, mandulamat kivetettem, csaladban nincs kopaszodas. Autoimmun betegseget verkeppel ket hete kizartuk. Anti andogen szereket korabban probaltam, allapotom csak rosszabbodott toluk.
Jelenleg ket lehetoseg maradt az ok felderiteseben, mert mas otletem mar nincs:
1. Liszterzekenyseg vizsgalat, november kozepen lesz egy biopsziam amibol kiderul nincs e ilyen jellegu problemam.
A ferritin ertekem mar 4 eve a minimum hatar alatt, vagy epp egy picit folott van, tartos vastabletta ( a letezo osszes fajta) szedese mellett=> felszivodasi zavar szerintem.

2. Inzulin rezisztenica: tobb hajhullasos forumon olvastam hogy regota fennallo hajhullas oka lehet ez a betegseg. A gondom az hogy Franciaorszagban elek es az itt konzultalt orvosok kizartnak tartjak hogy az IR hajhullast okoz. NAgy nehezen csinaltattam egy 3 pontos terheleses inzulin es vercukor vizsgalatot, ami elviekben szinten nem letezik ebben az orszagban (csak ehgyomri inzulin vizsgalat). Ez azt jelenti hogy az inzulin ertekem nem is tudom kiertekeltetni senkivel. Arra kernem Ont hogy nezze meg es irja meg nekem mit gondol rola, feltetelezheto e nalam az inzulin rezisztencia, illetve milyen kivizsgalast javasolna meg hogy megtalaljuk a hajhullasom okat.
A vercukor vizsgalat 75 g cukrot tartalmazo folyadek ehgyomorra valo fogyasztasa utan tortent:

Ehgyomri vercukor:5.3 mmol/L => ez az eredmeny 2 hettel kesobb 4.6mmol/L
60 perces vercukor: 3.4 mmol/L
120 perces vercukor: 4.7 mmol/L

Ehgyomri inzulin: 15.3 mU/L
60 perces inzulin: 38.3 mU/L
120 perces inzulin: 38.9 mU/L

Valaszat elore is koszonom.
Tisztelettel,
Ava

Tisztelt Ava!

Az inzulin rezisztencia közvetlenül nem okoz hajhullást. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• Mérgező anyagok (EDC)
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• Vitamin- és nyomelemhiányok.

A hajhullás megszüntetésének új módja(i) is ismertté váltak, ezekről rövidesen ezen a honlapon kívánok beszámolni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-18 08:30:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Úr!

Nemrégiben jóindulatú 32*20mmes sima felszínű cystát találtak a pajzsmirigy bal lebenyében. Ez fájdalmat nem okoz, viszont egy ponton nagyon bedagad a fültőmirigyemben egy nyirokcsomó, főként lehajlásnál, amit a nyaki UH is kimutatott, sőt a mandulaszögletben is láthatók nyirokcsomó megnagyobbodások(ezek 6-7,5mmesek). Cytológia eredménye negatív, enyhén véres, átlátszó folyadékot tudtak leszívni. A leszívás sikeres volt, azonban a cysta visszatelítődött.
Van már egy 2 éves kisfiam, de szeretnénk hamarosan kistestvért. Az orvosom azt mondta, hogy én döntsek, hogy műtsenek-e, vegyék-e ki a fél oldali pajzsmirigyet? Mert terhesség alatt nőhet a cysta és akkor terhesség közben kell megműteni. Mennyire lenne ez veszélyes a babára? Mennyi az esélye, hogy tényleg megnő? Viszont, ha műtenek, akkor előfordulhat ugye pajzsmirigy alulműködés, ami nehezíti a teherbeesést. Úgy tudom, ez gyógyszeresen kezelhető, de nem tudom mennyi időbe telik. És azt olvastam, hogy akkor, egy életen át szedni kell. A jobb lebenyt is ultrahangozták, abban nem találtak rendellenességet. Ön mit javasolna?
Olvastam, hogy hasonló esetekben ön végez szklerotizációs eljárást? Hány % ban sikeres ez az eljárás? Ezt csak magánrendelésen vehetem igénybe? Mivel nyíregyházi vagyok, nem tudom, hogy csak Budapesten vagy máshol is elérhető-e ez a kezelés?
Köszönöm válaszát, üdvözlettel: Olga
Tisztelt Olga!

Valóban sokszor végeztem már ilyen "szklerotizációs" eljárást. A kérdése megválaszolásához azonban először nyilvánvalóan azt kellene eldönteni, hogy ebben az esetben ez a módszer sikerrel kecsegtet-e? Ehhez először ambuláns vizsgálatot javaslok. Tisztázni kellene azt is, hogy gyulladás fennáll-e?
Az előjegyzést az alábbi e-mail címent kérhetSzékely Melinda kollégamnőmtől:Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-18 08:24:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Pajzsmirigy szcintigráfiával kapcsolatban szeretnék kérdezni.
Édesanyámat évek óta megfigyelik struma nodosa miatt. Göbök is vannak a pajzsmirigyében. Pár hete 131-I pajzsmirigy szcintigráfiát végeztek rajta.
Akkor azt mondták egy nap alatt kiürül a szervezetéből a sugárzó anyag. Jelenleg én szoptatok, van egy pár hónapos kisbabám. A vizsgálat után 4 nappal később már találkoztunk, de az egyik orvos ismerősünk azt mondta, hogy az 131-I felezési ideje 8, 2 nap. Szerinte két hétig nem szabadott volna találkoznunk. A mai nap megint el akarták végezni ezt a vizsgálatot, mikor rájöttek, hogy mégsem kell és arra jutottak, hogy a pár hónappal ezelőtti szívkatéterezésénél visszamaradt benne jód és azért nem értelmezhető a lelet, csak fél év múlva egy újabb vizsgálattal.
A kérdésem az lenne, hogy ez a visszamaradt jód (úgy írták jód expozíció) veszélyt jelentett-e, jelent-e a kisbabámra, vagy sem?
Anyukám asztali sót használ egy éve.
Mit tegyünk? Ne találkozzunk hetekig?
A leleten ez áll: Továbbra is observer, jód kontamináció kerülése, struma multinoid.

Köszönettel: Alma
Tisztelt Alma!

Az aggodalomra valószínüleg semmi oka nincs, mivel ma már technéciummal végezzük a vizsgálatot és nem 131-I-dal. A gond általában nem is a vizsgálat során, hanem a kezelés után lehetséges, ebben az esetben viszont csak szcintigráfia történt.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-16 12:10:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Jelenleg 13 hetes terhes vagyok. A 9. héten végeztek nálam laborvizsgálatot, ahol a következő eredmények születtek:
szabad T3: 8.94, szabad T4: 21.52, és TSH-3GEN: 0.039
Majd ezen eredmények alapján elküldtek endokrinológára, ahol csináltak nyaki lágyrész+pajzsmirigy ultrahangot, ami szerint minden rendben van, illetve vettek vért, aminek most kaptam meg az eredményét. Az ATPO érték 1.49 lett. Annak ellenére, hogy kismama vagyok, csak hetek múlva kaptam időpontot újra. Ezen eredmények alapján tudna esetleg valami szakvéleményt adni? Lehetséges hogy hyperthyreosisom van, árthat e a babának?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-16 12:06:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy Ön szerint a 3,3-as tsh érték megfelelő-e számomra, ha gyerekvállalás előtt állok?
Anyukámnak nemrég 10-es értéke volt, és az orvos mondta neki, hogy vizsgáltassam meg magam én is, mivel ez örökölhető, és ha babavállalás előtt állok, akkor a magasabb tsh érték megnehezítheti a teherbeesést.
3 hónappal ezelőtt a tsh-m 4,17 volt, akkor a háziorvosom azt mondta, hogy ez csak egy picivel van a határérték felett, ezért még nem szorulok gyógyszeres kezelésre. Most 3 hónappal később ez az érték 3.3 lett, viszont több helyen is olvastam, hogy valakit már 2.5-ös értékkel is kezeltek gyógyszeresen, és hogy szülés előtt ezt az értéket le kell vinni 2-esre.
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Tisztázni kell(ene) hogy a betegsége öröklődő típusú-e?
A TSH érték több egyéb tényezőtől függ, mint azt ma már egyik kedves kédezőnek leírtam.
Egyébként utalok az alábbi elérhetőségre:
 


Jó egészséget:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 11:09:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor úr!

Édesanyámat közel 10 hónapja kezelik pajzmirigy-túlműködéssel, azonban a kezelés ellenére a TSH érték továbbra sem rendeződik. A betegség felfedezésekor már nagyon rosszul látott, gyakorlatilag csak foltokat. Segítség nélkül éppen csak a mosdóba tudott kimenni, az elé tett ételt is alig látta. A kiinduló állapot a következő volt:
TSH 0.00 mIU/L
T3 szabadfrakció 15.97 pg/mL
T4 szabadfrakció 3,71 ng/dl

Az orvos Metothyrint írt fel neki, eleinte napi 3, majd napi 2 szemet kellett szednie, ennek hatására a T3 és T4 értékek jelentősen javultak, de még mindig a normál tartományon kívül voltak, viszont a TSH érték alig javult (mindössze 0,03-ra változott). Később azonban szüneteltetni kellet a gyógyszert, mert az értékek megint romlani kezdtek. Kb. egy hónap szünet után napi 1 szem gyógyszert írt elő az orvos, majd megint szünet következett, utána napi fél szem gyógyszer naponta, jelenleg pedig egyik nap fél szem gyógyszert, másik nap 1 szem gyógyszert kell bevennie. A legutóbbi (október 8-ai) eredmények a következők:
TSH 0.13 mIU/L
T3 szabadrakció 2.63 pg/mL
FT4 szabadrakció 0,8 ng/dl

Az utóbbi két érték egy ideje már a megfelelő tartományon belül van, azonban a TSH érték még mindig nem jó. A látása az elmúlt hónapokban fokozatosan javult ugyan, de még közel sem jó annyira, hogy dolgozni tudjon (betegállományban van év eleje óta), ráadásul a javulás úgy látom, hogy megtorpant, illetve a látása változó (valamikor jobbnak érzi, valamikor rosszabbnak ). Még hónapokkal ezelőtt két szemorvoshoz is elküldtem, hogy megbizonyosodjunk róla, nincs-e a szemével gond, azonban mindkét esetben közölték, hogy a szemén nem találtak semmi elváltozást és a pajzsmirigybetegséget jelölték meg a homályos látás okaként. Az endokrinológus kezelőorvos édesanyám szerint még nagyon fiatal, valószínűleg nem rendelkezik még elég tapasztalattal és nem igazán tud mit kezdeni a szemproblémával. Édesanyám eddig viszonylag türelmes volt, de most már ő is és jómagam is szeretnénk a végére járni a problémának, hiszen a munkahelye sem fog rá várni a végtelenségig. Kevés szabadidőmben megpróbáltam utánajárni a betegségnek és arra jutottam, hogy ilyen mértékű szemprobléma nem igazán jellemzi a pajzsmirigybetegséget, esetleg a kidülledt szem, de ilyet nem tapasztaltunk, csupán annyit, hogy eleinte úgy látszott, hogy a szemét nem tudta „elég nagyra” nyitni, olyan volt, mint aki nemrég kelt fel, de ez már megszűnt. Én úgy látom, hogy a Metothyrin használt ugyan eddig, de többre nem képes. Ha csupán szimpla pajmirigy-túlműködés lett volna, akkor ennyi idő alatt már a látása is helyre kellett volna, hogy jöjjön. A betegség kezdete óta még azt vettem észre, hogy édesanyám feledékenyebb lett. Arra következtetek, hogy az agyalapi miriggyel lehet valami gond, ez okozza a feledékenyéget és a rossz látást, illetve az alacsony TSH szintet, de én nem vagyok szakértő.
További információ (hátha lényeges):
Édesanyám 47 éves, szemüveget visel, régóta magas a vérnyomása, de arra most megfelelő gyógyszereket szed. Pajzmirigy betegségére úgy derült fény, hogy érszűkület (láb) miatt meg akarták műteni, emiatt kivizsgálták és megállapították a pajzsmirigy-betegséget. A műtét a rossz értékek miatt elmaradt, egy injekciós kezeléssel azonban helyrehozták a lábát, már nem szükséges a műtét. Más betegsége (pl cukorbetegség) nincs, műtétje sem volt még. A betegsége kezdetén csináltattunk egy teljes vérképet és „csak” a pajzsmirigy betegséggel kapcsolatba hozható értékeknél volt eltérés. Ha van rá mód szeretnénk bejelentkezni vizsgálatra, azonban addig is szeretném kikérni a Doktor úr véleményét, hogy miért nem javult még vissza édesanyám szeme a betegsége előtti szintre. Mi lehet a probléma?
 

Tisztelt Kérdező!

A pajzsmirigy túl-, vagy alulműködése lényegében tünet. Hasonlóan a lázhoz jelzi a betegség jelenlétét, de a kiváltó okokról nem árul el semmit. A túlműködésnek több oka lehet ezek közöl vannak immunológia és nem-immunológiai okok, ezeket célszerű megkeresni és az oki kezelést választani. A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes.
Mellékelek egy-egy képet a kezelés előtti és utáni állapotról.

 

Kezelés elött

 

Kezelés után


Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. Elérhetőségem: 06-30-631-9309 vagy e-mail: Szekelym@vipmail.hu.
Jó egészséget kívánok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 08:00:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Ön kezel Autóimmun thyreodotisre,Euthyroxot szedek,e mellett a szivemre Dilzem retardot,Preductal MR.Aspirin portectet,valamint Lucetamot és Vasilipet az egyéb problémákra.Mostani vérvételnél a labor eredményeimnél a májfunkciós értékeim magasabbak a ref.tartománynál /GOT,GGT 61, alkalikus foszfatáz 340 /.Megvagyok ijedve,szeretném a májamat egy kicsit regenerálni,csak nem tudom mi lenne a jó,illetve Ön mit javasolna ? Állandó emésztési gondjaim vannak,pedig alkoholt egyáltalán nem fogyasztok, de gondolom hosszú évek óta szedem a gyógyszereket és az nem igazán jó a májnak.
Olvastam a Máriatövisről /májméregtelenités végett/,de a cikkben az orvos azt irta,hogy magas vérnyomás,angina pectoris,valamint aki pajzsmirigy promlémákkal küzd,nem szedheti.
Kérem legyen kedves segiteni javaslatával,melyet előre is nagyon köszönök.Tisztelettel:Éva
Tisztelt Éva!

A májfunkciós értékek miatt az E vitamin szedését javaslom, amely ezekben az esetekben mellékhatás nélkül nagyon jó eredményt szokott adni.
Mielőbbi gyógyulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 07:51:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Tanácsát szeretném kérné az alábbiak ismeretében:
2009-struma nodosa, hyperthyreosis, min magasabb antiTPO, magas We alapján subac. thyreodisits merült fel, folyadék került leszívásra. gátlószeres kezelés, majd euthyreoditis. Nagyobbm göbös tapintású pajzsmirigy.
2011 OGTT, hyperinsulinaemia. Adimet, majd hízás miatt merckformin XR. További hízás, menses elmaradt. Nőgyógyászati laparaskopia IVF kezelést javasol.
AMH 0,1 alatti, emelkedett FSH, menses továbbra is nagyon ritkán jelentkezik.
Napi 25 ug Letrox, majd napi 50 ug.
2012 július, tsh: 0,01 !! ft3 6,15 ft430,94. Letroxot elvették.
2012 szeptember 13: tsh 0,42 ft34,6 ft4 17,3 antiTPO 40,28
2012 október 12: tsh 1,0 illetve a napokban igazolták laktóz intoleranciámat kilégzéses teszttel, helicobacter negatív lett.
Jelenleg adimetet szedek továbbra is, ill. a Kaáli intézet javaslataként marvelont.
Minden szükséges vizsgálatom megvolt, minden negatív. Csak az anti-TPO- magasabb minden esetben.
Sajnos túlsúllyal rendelkezem, 116 kg-ról nagy nehezen majdnem 1 év alatt fogytam le 103 kg-ra. Ha valamennyit le tudok adni, utánra rögtön vissza is jön. Sajnos addig nem is tudunkk belevágni a lombik programba, amíg még egy 10 kg-ot le nem adok.
Segítségét előre is köszönöm!
Anikó
Tisztelt Anikó!

Valóban nem egyszerű ilyenkor a helyzet, de van megoldás.
Figyelmébe ajánlom, ha eddig nem tették volna a következőket.
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez elmúlt év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. A pajzsmirigygyulladás esetén KONTRAINDIKÁLT! A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták
Természetesen ezek általános érvényű megállapítások, egyénre szabott kezelést javaslok (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 07:47:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. úr!
49 éves vagyok, tejcsorgás miatt Bromocriptint kell szednem. A vérképem jó, de az MR 2-3 mm-es mikroadenomát mutatott ki. Mammográfia, citológia rendben.
Kérdéseim:
1. A gyógyszer okozhat-e hízás? Amióta szedem, főleg a hasamra kezdtem el hízni. (kb. 71 kg vagyok, 68-69kg voltam a nyáron). Pedig odafigyelek az étkezésre, mozgásra.
2. Lehetséges, hogy a mikroademoma mellett jó prolaktin szintem (két vérvétel is volt)?
3. Menstruációm április óta nem volt, előtte is egyre ritkábban jött meg. A gyógyszer meghozhatja, vagy ez már a klimax lehet?
4. Több évi gyógyszer szedés gyógyíthatja, megszüntetheti a mikroadenomát?
Köszönöm
Mirjam
Tisztelt Mirjam!
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
A további részletet, ill. kérdést illetően nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 07:40:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
Augusztusban voltam vérvételen. A koleszterinszintem magas volt, erre szedek pár éve gyógyszert, és évek óta rendben van. Minden értéken teljesen jó, egyedül a TSH 0.060 mIU/L. Ez pajzsmirigy alul- vagy túlműködésre utalhat? Vagy csak a változó korral jár, mert néha kimarad már a menszeszem is. Egyéb tüneteket nem észlelek magamon, bár elég stresszes a munkám, és 49 éves vagyok. Kezdjek aggódni és menjek vissza az orvosomhoz, vagy betudhatom a változó kornak? Valaki ajánlotta a kék jód szedését. A jód szedésével ártok vagy használok magamnak? Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Mi a TSH? Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy (nem a pajzsmirigy!) állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fiatal koromban nagyon örültem annak, hogy saját fejlesztésű módszerrel a hormonok szintjét meg tudjuk határozni. Azt reméltük, hogy ezzel a dolgok nehezén túl vagyunk. Tévedtünk! A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Részletes immuno-endokrin vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 07:37:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!


Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a párommal már két éve próbálkozunk és sajnos a gyermek nem jön össze..
Párom sok évig rákos volt és elveszítette a pajzsmirigyeit, de már 8 éve gyógyult és semmi baja, teljes életet él szerencsére! Már nyugodt szívvel vállalna gyermeket de sajnos nem jön össze!
A kérdésem az az lenne, hogy előfordulhat e,hogy a gyógyszere miatt nem jön össze a kisbaba?
L-Thyroxin nevezetű gyógyszert szed az mellett rengeteg kálciumot. Ugyebár hormongyógyszer és ezért megfordult a fejünkben, hogy esetleg befolyásolja a nemzőképességet!

Válaszát előre is nagyon nagyon köszönjük!

Tisztelettel: Boglárka
Tisztelt Boglárka!

Elviekben semmi akadálya a gyermekáldásnak.
Tisztázni kellene azonban a következőket férje esetében:
1. A milyen a pajzsmirigy működése, van-e autoimmun gyulladása?
2. Milyen kezeléseket kapott (pl .radiojód?)
3. Miylen a sprematogramja?
4. Önnek milyen a pajzsmirigyműködáse, van-e más betegsége?

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-15 07:33:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Nagyon köszönöm előző kérdésemre a válaszát, nagyon elgondolkodtató volt amit írt, majd személyesen feltétlen feltenném a kérdéseim a következő találkozásunkkor.

Más kérdésem: a hévízi tóban fürdés a víz összetétele miatt hashimoto thyr. esetén kártékony lehet? Az adatok, amiket találtam a víz kapcsán:

"A gyógytó vize kalcium- és magnéziumtartalmú, hidrogén-karbonátos, kénes, enyhe radontartalmú gyógyvíz. Biológiai aktivitása a szerves vegyületek jelenléte következtében jelentős."

Illetve:

Kationok mg/l
Kálium 6,8
Nátrium 27
Ammonium 0,32
Kálcium 81
Magnézium 36
Vas 0,04
Kationok összesen 151

Anionok mg/l
Klorid 23
Bromid 0,11
Jodid 0,021
Fluorid 1,4
Szulfát 64
Hidrogénkarbonát 378
Szulfid 3,2
Anionok összesen 470


Metaborsav 0,5
Metakovasav 43
Szabad szénsav 86
Oldott oxigén 3,6
Összesen 754

A radon és a jód aggaszt, nem tudom, hasznos-e, vagy inkább kerüljem el, ha ide mennék pihenni?

Válaszát előre is köszönöm, jó hétvégét!

Üdvözlettel: Edina

Tisztelt Edina!
Ne aggassza, ez a koncentráció nem kártékony.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-12 15:37:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!

Ismét a barátcserjés kérdező vagyok. Nem tudom, mikor tudok bejutni Önhöz, és a legfrissebb vérvételeim megijesztettek. Az aTPO-t is nézettem most, és még ugyanolyan mérhetetlenül magas, mint májusban, pedig szorgalmasan szedem a 200mcg szelént.

Aktuális aggasztó 3. cn-i vérvétel:
FHS: 7,7
ösztr: 1014,8 (nem tudok korábbi ilyen dominanciára utaló értékről, idei egész évben sem volt)
LH: 18,4

Előző ciklusok:
6.cn:
FSH: 13,3
ösztr: 407,3
LH: 9,1
21. cn progeszteron: 16

még előtte szept.
4.cn:
FSH: 15,6
ösztr: 189,9
LH: 5,3
21. cn-i progeszt: 32,8

aug.
3.cn:
FSH: 25,0
ösztr: 120,2
LH: 6,8
21. cn-i prog: 38,7

Azt szeretném kérdezni, hogy érdemes lenne-e progeszteron tartalmú krémet alkalmazni most aktuálisan az ösztrogén ellensúlyozására? Vagy az ilyen külsőleg bevitt hormon is káros hatású, mert csak egy mankó a szervezetnek?

Utasításának megfelelően augusztus közepén 50mcg-ra emeltem a Letroxot, de a mostani mért TSH-m még mindig 3 feletti. Azt is szeretném kérdezni, hogy mennyi idő kell, míg a gyógyszer hatására ez csökken?

Mandulám miatt két hete diólevél teás öblögetést végzek. Ez ugye nem lehet ilyen hatással az ösztrogéntermelésre? Év elején egy cickafark-palástfű kúrára nagyon érzékenyen reagáltam, azért gondolok most esetleg erre.

Válaszát előre is köszönöm

P

Tisztelt P!

A laboratóriumi leletektől ne ijegjen meg, mert:
1. választ kap az alábbi írásaimban: 
 


2. Az anti-TPO mérése során általában az ún. összértéket mérik és nem az ún károsító antitestet, ezért ez nem perdöntő.

3. A progesteron tartalmú krém alkalmazását majd megbeszékjük személyes találkozás során.

4. A teás öblögetést megpróbálhatja, de óvatosan bánjon vele.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-12 11:36:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Szeretném kikérni tanácsát!Gyerekeim /felnőttek/ több órás repülőút előtt /12 órás/ állnak,van egy kis visszér a lábukban,és trombózis megelőzés érdekében mit javasolna Professzor Úr? OLvastam,hogy a hosszú üléstől is kialakulhat a lábban trombózis. Lányom Euthyroxot szed,ha esetleg ez számit a vélemyénye szempontjából.
Nagyon köszönöm előre is válaszát.TisztelettelOlga
Tisztelt Olga!

Az Euthyrox nem okoz problémát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-12 07:14:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
Olvastam a „Gyógyszerszedési kisokos pajzsmirigybetegek részére” című cikkét a családinet.hu-n. Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ha az L-thyroxin mellett protonpumpagátlót (Rabeman) és szívgyógyszert (Concor) is rendszeresen szednem kell, hogyan vegyem be ezeket a gyógyszereket, hogy a cikkben említett káros kölcsönhatásokat elkerüljem?
Válaszát előre is köszönöm.
 

Tisztelt Kérdező!

Miként korábban is írtam a gyógyszerek, élelmiszerek egy része megakadályozza a pajzsmirigy hormonjainak felszívódását. A konkrét esetben azt tanácsolom, hogy proton pumpa gátlót (Rabemant) és szívgyógyszert (Concort) a hormon előtt szedje be ½- 1 órával.
Sajnos más készítményeknek is van a felszívódást, ill. a biológiai hasznosulását gátló hatása, amelyek közül csak a legfontosabbat emelem ki: 
-  Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része 
-  Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin) 
-  Hormonális fogamzásgátlók 
-  Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium) 
-  Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények) 
-  Tej, Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Jó egészséget kívánok:

 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-11 11:25:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
35 éves nő vagyok. Van egy 8 éves lányunk. Két éve szeretnénk kisbabát. Van egy-két betegségem, amelyek összefüggéséről szeretném kikérni a Doktor Úr véleményét.
1998. óta pajzsmirigy betegségem van. Kissebb-nagyobb megszakításokkal Metothyrint ill. Propycilt szedtem. Legutóbb februárban függesztette fel az orvosom a kezelést. Az utolsó eredmények: TSH:1,099 mlU/L; antiTPO:346,8 IU/ml. Decemberben kell visszamennem.
A hajam kb. 20 éves korom óta őszül és nagyjából 10 hónapja hullik is. A homlokomon a nyáron vettem észre egy barna foltot.
A hónom alatt 5 éve érzek egy csomót, ami a menstruációs ciklus második felétől a melleimmel együtt fájdalmas. A ciklus első felében alig érzem. A mellemet vizsgálták, azt írták: mastopathiara jellemző Uh képet mutat.
Allergiás vagyok többféle pollenre. Jelenleg nem szedek rá gyógyszert.
Meddőség miatti kivizsgálás során a magas testömeg index (33,2) miatt cukorterheléses tesztet végeztek.
Eredménye: 0. perc inzulin 20,96 uU/ml
120. perc inzulin: 207,3 uU/ml
Endokrinológus javaslatára, azóta rendszeresen futok és diétázom, így a testtömeg index lement 25,9-re. Az ismételt vizsgálat eredménye:0. perc inzulin 6,4 uU/ml
60. perc 52,74 uU/ml
120. perc 49,64 uU/ml
Nagyjából két éve magas vérnyomás miatt gyógyszert kell szednem. Bíztam abban, hogy a testsúlycsökkenés javít rajta, de úgy néz ki, hogy nem.
A menstruációm rendszeres 28-29 napos.
A jobb oldali petefészkemben van egy 70x43 mm-es solid echoju képlet, melyben echodus területek is ábr. Ez már hosszabb ideje ott van, de az utóbbi időben nőtt. A nőgyógyászom szerint, ezt ki kell venni. A műtétre még nincs időpontom. A baj az, hogy a bal oldali petevezető nem átjárható, így ha kiveszik a petefészkemet, akkor kizárólag mesterséges megtermékenyítéssel lehet gyermekünk. A kérdésem az, hogy ezek a tünetek, betegségek összefügghetnek-e egymással? Ha igen, akkor milyen irányban kéne elindulnom? Hova kéne fordulnom, hogy ne csak egyenként kezeljék a tüneteimet?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Petra
Tisztelt Petra!

Amit leírt tipikus és bizonyára elkeserítő, de lehet segíteni!
1. Nem derült ki, hogy – nagy valószínűséggel túlműködés – miatt melyik pajzsmirigybetegség miatt szedte a gyógyszert. A helyzet az, hogy a túlműködésnek is több oka van és kezelés, ill. a kórlefolyás elég eltérő.
2. A hajhullás hátterében nagyon sok alkalommal a pajzsmirigybetegség áll, gyakaran autoimmun folyamat
3. A petefészek ciszta, a PCOS elég gyakran társul pajzsmirigybetegséghez. A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója. A kezelés elvi céljai:
-a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni.
Végezetül fontos figyelmeztetés ezek a kórformák gyakran összefüggenek egymással, ezért a kezelés során werre oda illendő figyelni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-10 13:19:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Professzor Úr!
36 éves vagyok.1 gyermekem (3 éves) van.
Van 12 éve egy (kezelt, rendszeresen ellenőrzött) pajzsmirigy alulműködésem.(1 hónapja TSH: 1.9, fél tabletta 175mg-os Euthyroxot szedek) (A diagnózisomban az szerepel, hogy pajzsmirigy gyulladás jelei a pajzsmirigyen, és Hashimoto Thyreodithis, és AntiTPO nem kimutatható. Valamint, hogy enyhe magas prolaktin és magasabb ösztrogén szint)

Kisbabát szeretnénk és ezzel kapcsolatban érdeklődnék.
Menzeszeim nélam mindig nagyon pontosak 27-29 naposak, soha nem maradt még ki, és mindig 5-6 napig tart.
Fogamzásgátlót 12 éve nem szedek! (csak az Euthyroxomat szedem, Elevitet és Jodid100 tbl)
Problémám eddig a következő volt:
Eddig az elmúlt 10 évben a menzeszeim előtt, 8-9 nappal erős mellfeszülésem volt a menzeszig, és a menstruációm is nagy darabos alvadékos volt!
Többször vizsgáltak UH val, nézték a hormonokat, minden rendben, kivéve, hogy az ösztrogénből kissé több van még miután a pajzsmirigyemet beállították utána is.
Abban maradtunk, hogy akkor ez alkati sajátság,nem nagy gond, egy kis ösztrogén dominancia és kész.
Kislányom egyébként anno 4 éve azonnal megfogant és problémamentes terhességem volt, a mellfeszülés, és alvadék ellenére is.

Most azonban 4 hónapja próbálkozunk a kistesóval eddig még eredménytelenül. (Férjemnél minden ok)
Nálam viszont előjött egy új tünet, ami épp ellenkező azzal amit az elmúlt 10-12 évben tapasztaltam!!!!(??)
Az elmúlt 2 menszezem előtt nincs mellfeszülés (ennek örültem!) de olyan kevés a vérzésem, mint még soha, és rövid.
Sehol a megszokott nagy mennyiség, a nagy darabok szövetek a vérzésben, és 3 nap alatt véget ér, és szinte naponta 1-2 tisztasági betét is elég.
(Ovulációm van egyébként, ezt UH val, és LH tesztettel most nézettem, és pajzsm. is be van állítva.)
Arra gondoltam, hogy esetleg életmódváltás okozhatta ezt a nagymértékű változást vagy menjek orvoshoz vele azonnal?)
Az ösztrogén dominanciám miatt ugyanis, váltottam az életmódon 2-3 hónapja!
(Amit "nem ajánlott" sok ösztrogénnál azt nem teszem pár hónapja:
Nincs kávé, alkohol, lenmag, szója, gránátalma, édesgyökér, oregánó stb......kevés állati zsíradék, sokkal kevesebb húst és kevesebb tejterméket fogyasztok, tisztított vizet kezdtem inni,
elkezdtem heti 4x20 percet rendszeresen tornázni (lépcsőzőgép stb, pedig már vagy 4éve nem tortáztam semmit)
és gyakrabban fogyasztok olyan ételt ami segít az ösztrogént megkötni lebontani (brokkoli, káposzta, karfiol, zabpehely és sok rost..)
Őszintén szólva nagyon jól is kezdtem magam érezni, és eszem eleget, (amúgy is van kb 10-15 kiló feleslegem) de a sok rost, zöldség, gyümölcs kevés hússal, és kis rendszeres mozgással, úgy éreztem nagyon-nagyon-nagyon jót tett nekem, van elég energiám, kiegyensúlyozott, tetterős lettem stbstb,,,,,még annak is nagyon örültem, hogy vééééégre...már az a nagyon kellemetlen mellfeszülés sincs, erre...a menszeszem annyira kevés, mint még soha...akkor most már nem tudom, hogy hogyan legyen ?
Soha életemben nem volt ennyire kevés!
Nem éheztetem magam, abszolút eszem változatosan, és nagyon egészséges dolgokat .....nem tudom mi legyen, és már szeretnénk egy kistesót a pocakba. Nem tudom, hogy egyáltalán folytassam az új (szerintem egészségesebb "ösztrogén csökkentett" életmódot) vagy ne? Lehet épp ez a baj, hogy lecsökkent az ösztrogén?
(olyat sem tapasztaltam eddig soha, hogy a 14. ciklus- napon enyhe barnás 1 napos vérezgetésem van, csakis most 2 hónapja, de erre elméletileg azt mondták ez normális)
Szaladjak gyorsan orvoshoz, vagy várjak-e még?
Mitől lehet ez?
Remélem nem épp most kavarodott fel a teljes hormonháztartásom, mikor épp kisbabát szeretnénk.:-(
Előre is köszönöm!!!

Üdvözlettel: B.E.
 

Tisztelt B.E.!

Megtisztelő, részletes levelére igyekszem tömör választ adni. Annál is inkább, mert panaszai és betegsége sokrétű és helyenként ellentmondásokat érzek, amelyek miatt érdemes volna betegségét áttekinteni és holisztikusan megközelítve kezelni.
1. Az írja, hogy Hashimoto thyreoiditist véleményeztek, amely miatt nagy dózisú hormonkészítményt szed. Ha a TPO elleni antitest negatív, akkor a gyulladás vagy kiégett, vagy nem volt a betegségének kiváltó oka. Amennyiben autoimmun thyreoiditse volt, esetleg van , akkor a jodid tbl szedését erősen megfontolnám. Napjainkban ugyanis a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet!
2. Az ösztrogén dominancia fennállását a közölt adatok nem látszanak alátámasztani.
3. A Prolactin emelkedett szint valóban gondot okozhat. Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• ritkábban az agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
A prolactinnak egyébként fontos szerepe van- erről kevesen tudnak – az autoimmun folyamatok kialakulásában és fenntartásában. A nyiroksejtek ugyanis (nemcsak az agyalapi mirigy) prolactint termelnek (mellékelem egyik képemet).

 

Prolactint termelő nyiroksejtek (a kék a sejtmag, a zöld a prolactin)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Végezetül: nem gondolom, hogy valami kapkodásra volna szüksége, de arra igen, hogy összefogottan, holisztikusan áttekinteni eddigi tünetet, panaszait és erdményeit, továbbá már csak azért elkezdeni hatékony kezelés, hogy baba megérkezehessen.
Jó egészséget kívánok: 
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-10 12:55:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

A párommal kisbabát szeretnénk, de kiderült, hogy ez nem ilyen egyszerű a mi esetünkben.
Ráadásul a dolgot még az is nehezíti, hogy külföldön dolgozunk.
Találtunk otthon egy kis csapatot, akik IVF-fel foglalkoznak, és elkezdtük a vizsgálatokat.
Először mindenféle vérvételt csináltak, voltam vércukor terhelésen is. Az akkori eredményeim :
Glükóz terhelés a 0. Percben 6,40 - a 120. Percben 10,57.
Az orvosom tanácsára kerestem fel Önt, mert ő nincs megelégedve ezekkel az értékekkel és azt javasolta, hogy előbb ezeken változtassunk. Volt a családunkban cukorbeteg és nem akarok egyáltalán kibújni a megoldás alól, de azt hiszem ezek az értékek annak tudhatók be, hogy általában amikor hazajutunk, évente 3x, akkor az étkezés terén ” ereszd el a hajam “ van, ugyanis az ételek otthon egészen másabbak, mint Angliában.
Van vércukormérőm és rendszeresen ellenőrzöm a cukromat, de eddig még nem voltak ilyen értékek.
Egyszer megcsináltam 12 órás éhgyomorra a vércukor terhelés, és az akkori adataim voltak. A 0. Percben 6,6 – a 120.percben pedig 4,8 volt.
Nem is igazán tudom mit jelent ez az egész vércukor emelkedés, meg hogy mit kezdjek vele. Vagy hogy egyáltalán hogy lehet ezt étkezéssel szabályozni. Mit ehetek, és mit nem, stb.
A vérvétel óta változtattam egy kicsit az étkezésemen, fehér kenyér helyett teljes kiőrlésűt eszem, barna rizst a fehér helyett, és inkább salátával, vagy párolt zöldséggel eszem az ételeket krumpli helyett. Rendszeresen mozgok is naponta. A legnagyobb baj, hogy imádom az édességeket, meg a tortákat, és nagyon nehezemre esik lemondani róla. Ezt már visszafogtam, hogy csak hétvégén eszem sütit, és azt is mértékkel, hétköznap meg ha nagyon ennék valami édeset, akkor 2 kocka 75% feletti étcsokit eszek, és úgy tűnik ez segít. Remélem tudna nekem segíteni, mert ez az egyetlen esélyem, hogy kisbabám legyen.
Előre is köszönettel: Krisztina


Tisztelt Krisztina!

Valami tévedés lehet. Ugyanis nem egyszerűen a vércukor értékek, hanem az terhelésre jelentkező inzulin szintnek, ún. inzulin rezisztenciának, a pajzsirigy autoimmun betegségeinek jelenléte jelenthet gondot. Ezt nem vizsgálták?
Miért kezdték az IVF-el? Előtte más vizsgálat nem volt?
A diéta helyes.Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától
Jó gészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-10 07:36:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Október végén megyek Önhöz. Olyan panaszom van , hogy már szerintem egy éve is van, hogy érzek egy mozgatható dudort a fülem alatt az állkapcsomon( leginkább akkor lehet érezni, ha nagyon lehajtom a fejem, tehát normál esetben nem) Utóbbi fél évben azt is érzem, mintha az egész nyakam fája,az erek mentén, különösen a jobb oldalon, ahol ez a dudor is megfigyelhető. Ultrahanggal kimutatható, ha valamilyen nagyobb gond lenne? Ugye nem kell nagyon megijednem? Várom biztató szavait! Köszönettel,
Zsuzsi
Tisztelt Zsuzsi!

Nem kell megijedni. Mind UH-gal, mind más képalkotó eljárással kimutathatók a "dudorok" és tisztázhatók azok természete is, ha pajzsmirigy eredetűek volnának. A pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-10-09 12:27:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja