SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr, Dr. Balázs Csaba!
Édesanyámnál hyperthireosis-t, vagyis paizsmirigy alulműködést állapítottak meg kb. 6 évvel ezelőtt. Euthyroxot szedett mindvégig, változó adagokban, az aktuális laboreredmény alapján. Rendszeresen kontrollra, laborra járt.
Az utóbbi hónapokban drasztikusan lesoványodott (most 39 kg), gyakorlatilag csak csont és bőr, viszont étvágya normális. Székrekedése van, figyelmetlen, türelmetlen, ingerlékeny, ez rá soha nem volt jellemző. Két éve a hallása is megromlott. Júliusi vizsgálati eredmények szerint paizsmirigy UH szerint egyenetlen felszínű, visszahúzódott, daganat nincs. Labor július 02.-án: TSH: 0.04, T3 5.58, T4: 27.54. Eddig az időpontig 100 mg Euthyroxot szedett. Az orvos a laboreredmény ismerete után 25 mg-ot javasolt. Július 30.-án a HO beutalóval kórház sürgősségére vittem, itt kivizsgálták: röntgen felvétel fibroticus rajzolatfokozódás látható, kóros eltérés nincs. Hasi UH vizsgálat negatív, pár 1 cm-es epeköve van. Labor: TSH: 4.40, FT3: 1.98, FT4: 0.90. Továbbra is 25 mg Euthyrox szedését javasolták. Ezen kívül Frisium-ot szed epilepszia miatt.
Kérdésem, mi okozza a drasztikus fogyását, fenti eredmények ismeretében továbbra is az Euthyroxot javasolná a Professzor Úr, ha igen, milyen mennyiségben? Mi lehet az oka a fogyásnak, mit javasol, mit tegyek arra az esetre, ha a testsúlya továbbra is ilyen alacsony marad?
Segítségét, tanácsait hálásan köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Valami félreértés lehetett. Hyperthyreosisban általában nem adunk Euthyroxot. A hyperthyreosis túlműködést jelent.
A fogyásának és aleírt panaszainak több oka is lehet, az egyik ezek közül a hormon túladagolása.
Ismételten kiderül azonban, hogy a pajzsmirigy túlműködés, ill. alulműködés csupán egy tünet és nem a betegség okozója, kiváltó oka. Ez olyan, mint a láz, amelynek nem tudjuk az okát és csupán lázcsillapitóval kezeljük!.
Egyébként, amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Részletes kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-08-09 07:55:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja