SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!
Háziorvos küldött rutin vérvételre, TSH-ra ahol az eredmény TSH:8,840, szabad tiroxi FT4:10,34 lett.
Majd pajzsmirigy UH-ra is.Ott pontosan ezt írták:
-A pajzsmirigy hullámos dorsalisan kissé lobulált felszínű jelleggel a szokottnál echoszegényebb ábrázolódik.A bal lebeny max. 1,5 cm,a jobb 1,8cm harántátmérővel szabályos 3,5 cm-s hosszanti átmérővel nagyságbeli eltérést nem mutat. A 6-7mm vastagságú isthmus nagyobb kissé.Felszíne felől keskeny fibroticus kötegek és kissé durvább echomintázat utalhat korábbi thyreoiditisre.Térfoglaló góc,környezetében invasio nem látszik.
Majd izotópos vizsgálatra is elküldtek,ahol a vizsgálatot ülve végezték el BPPV-s betegségem miatt ami hanyattfekvéskor,és balraforduláskor jelentkezik.Ilyenkor rögtön szédülni kezdek,és hányingerem van.A vizsgálat leletében ez áll:
-A betegnél szédülése miatt a vizsgálatot fekvő helyzetben nem tudtuk elkészíteni,így a felvétel ülő helyzetben készült.Ennek alapján megnagyobbodott,kiszélesedett isthmusu pajzsmirigyvetület ábrázolódott,melynek alsó széle a jugulum vonala felett 2cm-re helyezkedik el.A radioaktivitás eloszlása kissé egyenetlen,a bal lebeny alsó 2/3-a aktívabb.A nyakon göböt nem tapintottunk.
Struma diffusa
Ezek az eredményeim amivel majd Endokrinológiára kell mennem.
Ön kedves doktor úr mit mondana,javasolna nekem?
Azt nem tudom hogy pajzsmirigy probléma-e hogy nem bírom a meleget, a tömeget,és a zsivajt úgy érzem ha bemegyek egy vásárcsarnokba,vagy egy Plázába hogy mindjárt rosszul leszek.A bőröm is nagyon száraz,és a hajam is hullik,kezem-lábam hideg.Még nyáron is zokniban alszom.Ingerlékenyebb,idegesebb,türelmetlenebb vagyok.Nem tudom mi lehet ez.
Kérem segítsen!Köszönöm válaszát!Vörösné

-

Tisztelt Vörösné!

A leírtak alapján több, egymással összefüggő tünetegyüttese és betegség van. Ezek kivizsgálás és kezelés feltétlen szükségesnek látszik. Nagy valószínüséggel Önnek stresszes helyzete is van. A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” állítja a szakember. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség” figyelmeztet Professzor dr. Balázs Csaba.
Jó tudni!
A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stresszhelyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
Mit tehetünk a stressz okozta savasodás ellen?
Ha sikerül változtatnunk életmódunkon, akkor néhány egyszerű diétás tanácsot is érdemes betartanunk, annak érdekében, hogy testünk könnyebben visszanyerje sav-bázis egyensúlyát. Vacsorára mindig könnyű ételeket együnk. Kerüljük az édes és szénsavas italokat, inkább igyunk, naponta legalább két liter tiszta vizet. Építsünk be étrendünkbe kifejezetten lúgosító hatású ételeket. Burgonya, vaj, nyers tej, tejszín, joghurt, édes- és vöröskáposzta, kelkáposzta, karfiol, paprika, hagyma, petrezselyem, metélőhagyma, gombák, zöldborsó, fehérbab, tök, alma, körte, eper, uborka, fejes saláta, hónapos retek, káposzta, mazsola, ásványvíz, tiszta, természetes növényi olajok kerüljenek a tányérunkra.
Jó tudni!
A stressz olyan információkat juttat az agyba, amik az éhségérzetért felelős központot aktiválják. Ezért a túlterhelt ember szinte folyamatosan eszik, nem érez telítettséget, inzulinszintje állandóan magas, és nagyon gyorsan elhízik. Mindez cukorbetegséghez, vérnyomás problémákhoz, érelmeszesedéshez és pajzsmirigy működési zavarokhoz vezethet.
Stressz teszt
1. Gyakran érzek fáradtságot
2. Próbálok kikapcsolódni, de akkor is a munka jár a fejemben
3. Gyakran elfelejtek dolgokat
4. Reggeli ébredés után is fáradtnak érzem magam
5. Emésztési problémáim vannak
6. Nehezen alszom el, éjszakánként gyakran megébredek
7. Allergiás tüneteim vannak
8. Könnyen ingerlékennyé, dühössé válok
9. Kerülöm mások társaságát, nem járok össze a barátaimmal
10. Egyre gyakrabban kételkedem önmagamban
és abban, hogy helyesen cselekszem
Értékelés
- Ha igen válaszaink száma kevesebb, mint három, viszonylag stresszmentes életet élünk.
- Ha négy vagy öt igen választ adtunk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, mit kellene változtatni az életünkön nyugalmunk és egészségünk érdekében. Vásároljunk gyógyszertárban lakmuszpapírt, amivel megmérhetjük szervezetünk sav-bázis egyensúlya, hogyan reagált a stresszre.
- Öt igen felett viszont mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki a segítségünkre lehet.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-13 14:15:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja