SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Hat évvel ezelőtt emelkedett TSH szintet mutatott ki a laborvizsgálatom, két éve gyógyszeres kezelést kapok Hashimoto-betegségre (antitesteket kimutattak, Letrox 50-t, 75-t szedek váltva.) Két kérdésem volna.
- Okozhat-e a szükségesnél nagyobb dózisú gyógyszer szedése álmatlanságot, rémálmokat, idegességet, heves szívdobogás-érzést? Ha csak a Letrox 75-t szedem, ilyesmit tapasztalok, orvosom mégis indokoltnak tartaná, hogy azt szedjem (annak ellenére, hogy a legutóbbi vizsgálatkor már jó volt a TSH értékem).
- A másik kérdésem a gyermekvállalással kapcsolatos. Azt olvastam, hogy nem maga a konkrét autoimmun betegség öröklődik (esetemben Hashimoto), hanem az autoimmun betegségekre való hajlam. Egy konzíliumi jegyzetben találtam, hogy 25% esélye van lánygyermeknek a Hashimoto-betegség öröklésére, 1-2% a fiúnak. De mekkore az esélye annak, hogy a gyereknél valamely más autoimmun betegség jelentkezik? Nem túl kockázatos a gyermekvállaás így? 27 éves vagyok, meddig vállalhatok biztonsággal babát?

Válaszát, segítségét nagyon szépen köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
1. Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mit jelent " a nagyobb dózisú gyógyszer". Az Letrox50 és 75 ilyetén történő kezelés helyett a Letrox50-t szedje!
2.A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). Sajnos a konkrét betegség is öröklődhet, de a lényeg az, hogy más autoimmun betegség is társulhat a pajzsmirigybetegséghez.
Nem túl kockázatos a gyermekvállalás, ma volt bent nálam egy ifjú anya (Hashimoto thyreoiditises!), aki most várja a 8.-ik babáját!!!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:19:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja