SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Professzor Úr !
Autóimmun pajzsmirigy gyulladásom van,melyre Ön kezel,és azt szertném megkérdezni.hogy az autóimmunitás a belekre illetve a gyomorra is átterjed-e/ úgy olvastam az Ön irásából,hogy igen/, s ha igen,akkor azt miből lehet megtudni,illetva milyen panaszokat okoz ?
Azért érdekel,mert állandó gondom van a beleimmel,az egész hasammal,puffadás,szelesedés,hányinger.Colonoscópiát is végeztek,azt állapitották meg,hogy diverticulomok vannak a vastagbélben.
Nagyon szépen köszönöm előre is válaszát.Tisztelettel:Éva

Tisztelt Éva!
Valóban, az autoimmun folyamat a beleket is érintheti. A diverticulumok gyakran begyulladhatnak és panaszokat okoznak. A legfontosabb a rostdús étkezés. Rövid tanács:
a helytelen táplálkozás a rosszindulatú daganatok kialakulásában is szerepet játszhat. A kevés rostot, vitamint és ásványi anygot tartalmazó étrend, a túlzott zsiradékbevitel, a túlhevített zsiradék folyamatos használata, a mértéktelenül sózott és a pácolt ételek is mind rizikótényezők lehetnek.
Táplálkozás szempontjából kifejezetten csodadiéta nincs, de számos olyan nyersanyag, élelmiszer van, amely csökkentheti a rák és a gyulladás kifejlődésének kockázatát.
Túlzott energiabevitel : az elhízás többféle daganat rizikófaktora ( pl.emlő-, méhdaganat, prosztata , pajzsmirigy rák)
Zsiradékok : a zsírdús táplálkozás és az emlődaganat között egyértelmű összefüggést találtak. A zsírbevitelben elsősorban az állati eredetű zsiradékok növelik a kockázatot ( pl. disznózsír ).
Rostok : a rostdús táplálkozás elsősorban a vastag- és végbélrák kialakulásának megelőzésében fontos.A rostok a vastagbélbe jutva a bélcsatornában képződött káros, karcinogén anyagokat megkötik.
Vitaminok, ásványianyagok : legfontosabb vitaminok az A vitamin(pl. tojás), C vitamin ( pl. brokkoli), E-vitamin, D-vitamin (pl. olivaolaj), Béta-karotin ( pl. sárgarépa), Flavonoidok (pl. fejes saláta ).
Az étrend gerincét zsírszegény, vitaminokban- és ásványi anyagokban gazdag, rostdús táplálkozás adja.
A rákprevenciós étrendben ajánlott nyersanyagok, ételek és italok :Italok : - friss narancslé, 100%-os zöldség- és gyümölcslevek
Gabonamagvak és őrlemények, gabonából készült ételek : - csírával meszórva salátánkat még ízletesebbé és egészségesebbé tehetjük. müzli-joghurt, krémes bagel, zöldséges-, lazacos szendvics
Zöldségek / saláták : - brokkoli, cékla, fejessaláta, karfiol, káposzta, paradicsom és spenót - tonhal-, juhtúró-, sajt-, pulykasonka saláta - citromos olivaolajos öntet. Halak, húsok : - sushi, csirkesaláta, pármai sonkás szendvics
Desszertek : - gyümölcssaláta, gyümölcsrizs, gyümölcsös túrókrém
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-08 07:56:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ÚR!

Azzal a kéréssel fordulok önhöz, hogy két hónapja derült ki, alul működik a pajzsmirigyem a tsh: 6.2 majd egy hónap múlva 8.2. Endokrinologus euthyroxot irt fel két hétig 25 mg majd 50 mg..egy hónapig szedtem 25 mg mert nem mertem emelni egy útazás miatt. Hazaérve a tsh: 3.8 lett / de szedek napi 6 szem algát is / egy hétig próbáltam 50 mg szedni de akkor nagyon tachycard és szorongos lettem, így visszacsökkentettem 25 mg-ra../ TPO: 271 / A KÉRDÉSEM hogy lehetséges e az emelés miatt a kialakult tünetek, meg az is lehetséges e hogy elég a 25 mg? naponta?

Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

Az alga (magas jód tartalmú) jelentősen befolyásolja a hormon hatását, főleg, ha gyulladásos megbetegedése is van.Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-07 10:45:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Azt szertném megkérdezni,hogy az Euthyrox okoz-e mellben,illetve mell környéki fájdalmat,mert én voltam mammográfián,de ott azt mondták,hogy minden rendben,centrálisan kevés mennyiségü maradék mirigyállomány,mindkét oldalon előrehaladott zsiros involutio.
Csak azért,mert úgy godolom ez egy hormon tabletta,és lehet.hogy okoz ilyen panaszt.
Köszönöm szépen előre is válaszát !Üdvözlettel:Olga
Tisztelt Olga!

Az Euthyrox ilyen panaszt nem okoz.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-07 07:36:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Sokadszorra fordulok Önhöz, és tudom, hogy véleménye alapján, a lelet önmagában nem értelmezhető, és a beteg kezelendő, mégis feltenném a kérdésemet, ha nem haragszik meg érte.

Előzmények:
2009.12.17 TSH 5,96 (gyógyszert nem kaptam)
2010.02.16. TSH 7,07 (gyógyszert nem kaptam)
2010.04.08. TSH 7,26 (gyógyszer 2 hétig napi 25 mikrogtamm L-Thyroxin, utána 50 mikrogrammot kellett szedni)
2010.07.01. TSH 3,14 (75 mikrogramm Letrox)
2011.01.12. TSH 3,25 (100 mikrogramm Letrox)
2011.04.01 TSH 0,0516 (75 és 100 mikrogramm Letrox váltakozik másnaponta)

A fenti felsorolásból látszik, hogy milyen értékek mellett milyen gyógyszereket írtak Nekem elő magánrendelésen. A háziorvosom szerint ez így nem megfelelő, és sürgősen keressek egy másik szakorvost. Hashimoto-thyreodiditis-t véleményeztek Nálam tavaly februárban, és azért emelték folyamatosan a gyógyszeremet, mert szeretnénk egy második babát.

Kérem szíveskedjen tanácsot adni, hogy mit csináljak. Jó az előírt gyógyszer, vagy valóban sürgősen keressek fel egy másik szakorvost? Ha lehetséges, meg tudná mondani, Ön szerint mi lenne számomra jelenleg a helyes kezelési mód?

Válaszát előre is nagyon köszönöm:

Marcsi
Tisztelt Marcsi!

Kérdésével a kezelő orvosához, ill. orvosihoz kellene fordulni, mert ők ismerik a körülményeket, egyéb klinikai és laboratóriumi értékeit.
A következő észrevételeim vannak:
• Tisztázni kellene, hogy milyen módszerrel készült a TSH mérése. Ezen túlmenően el kell mondanom, hogy az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor génpolimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populáció specifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű.
• A fentiekből kitűnik, hogy amennyiben autoimmun folyamat van, akkor mások az ún. norm. értékek. A TSH szint függ a napszaktól, évszaktól és egyéb tényezőtől. Itt csak utalok az alábbiakra: Az egyes tiroxin készítmények eltérő hatásúak és más a biológiai hasznosulásuk. „Bioequivalence of levothyroxine The ATA Unveils New Data to FDA On Bioequivalence of Levothyroxine October 4, 2006” . Nem célom, hogy ezt a tanulmányt részletezzem, a lényeg: az egyes készítmények eltérő biológiai aktivitásúak.
• Az egyes készítmények változtatásának módja számomra nem érthető. A gyógyszer bomlása, életideje adott, kötődése a vérben és a szövetekben rendkívül eltérő, ezért az ilyen váltakozó dozírozás nehezen magyarázható.
• A terhesség és a pajzsmirigy kérdéséről az elmúlt héten tartottam továbbképzés az endokrinológus orvosok számára, továbbá ezen is honlapon is leírtam, tehát megtalálhatja az aktuális ajánlásokat, kezelési formákat.

Jó egészséget kívánok


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-06 12:37:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Fiam 34 éves . 2010. novemberében a székesfehérvári korházba került thyreotoxicosis,endrocrin ophthalmopathia miatt. Előzménye, nagyfokú fogyás, remegés, izgágaság,ödémásodott szemek, kettős látás, szapora szívverés.
A laboreredménye 2010. 11.08. TSH: 0,01 mU/l. - suprimalt
FT4: 100 pmol/l felett – igen magas
2010. 11. 15. FT4:54,44 pmol/l – magas

Pajzsmirigy UH: 2010. 11.12. Mko. Pajzsmirigy lebeny mérsékelten megnagyobbodott, a jobb lebeny 24x33x66 mm átmérőjű, a bal lebeny 20x20x56 mm átmérőjű. Mko. Lebeny alapállománya inhomogén echoszerkezetű, a jobb lebeny kp. fokban, a bal lebeny mérsékelten hypervascularisalt. Bal oldalon egy-egy 5-7 mm átmérőjű echoszegény göb látható. Jobb oldalon a kp. harmadban egy 11 mm átmérőjű echoszegény göb figyelhető meg, mely mellett a jobb lebenyben további elmosódott kontúrú mérsékelten echoszegény területek láthatók. Az isthumus az első harmadban kiszélesedett, 6 mm sagittalis átmérőjű, alapállománya a lebenyekével megegyezően inhomogén echoszerkezetű. A trachea középvonali helyzete megtartott. Mko. Submandibularisan egy-egy 10-13 mm hosszátmérőjű és számos isebb, 10 mm alatti hosszátmérőjű, részben egymással confluáló, reaktív lgl. látható.
A korházból való elbocsájtás után napi 3 tbl. Metothyrin , 3x1 tbl. Huma-Pronol és 2x1 tbl Nolicin 5 napig .
Egy hónap után azaz 2010. december 22-én a TSH: 0,01, FT: 19,04. Még egy hónapig 3 tbl. Metothyrin majd azt követően napi 2 tbl. lett csökkentve. A Huma-Pronol tbl. már tovább nem kellett szednie. A közérzete továbbra is rossz volt. A remegések megszűntek, de a kettős látása és az ödémák maradtak. Viszkető bőrkiütései lettek.
2011.02. 21.laboreredménye: TSH: 37,55 mU/l – magas
FT4: 1,23 pmol/l – alacsony
TSH receptor auto AT : 5, 86 IU/ml (magas reaktív)
Az eredmények hatására a Metothyrin szedését 2 hétre abba kellett hagynia, majd ezt követően napi ½ tbl. kellett szednie. Továbbá 3x1 tbl Chinotál szedését írtak elő.
A szakrendelésen az orvosi papírján még szerepel, hogy M BASEDOW bizonyított.
Időközben a kezelőorvosa eltávozott a korházból, így ez év március 10-én a csákvári járóbeteg szakrendelésre irányították. Ott a Metothyrin szedését megszüntették, a Chinotál szedését pedig 2x1 caps. mérsékelték.
2011. 03. 17, laboreredménye : FT3: 9.22 pmol/l – emelkedett
Anti-TPO: > 1000 IU/ml. – magas.
Ismételt kontrolra április 14-én kell mennie.
Általánosan nem jó a közérzete. A szemei ödémásak. Fáradékony s nagyon zavarja a kettőslátása. Nagyon aggódom az egészségéért, mivel betegségéről, annak lefolyásáról, következményekről , kilátásokról ez idáig senki tájékoztatást nem adott.
Kérem a Professzor Urat, mint ennek a betegségnek kiváló szakértőjét, tájékoztasson arról, hogy ezen betegség gyógyítására milyen lehetőségek vannak, s mit kell tudni erről a betegségről .
Székesfehérvár, 2011. április 5.

Köszönettel: Zsivin Lászlóné








Tisztelt Zsivin Lászlóné !
Elszomorít a története, mivel erről a fontos kérdésről sokat írtam (tankönyvekben is) és előadások sokaságát tartottam.
A lényeg a következő:
1.A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
2.A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
3.A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-06 07:57:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm Professzor Úr!
Először is köszönöm a lehetőséget,hogy kérdezhetek.Nagyon jó dolognak tartom,hogy lehetőség van erre és,hogy természetesen válaszolnak.
Nagyon röviden próbálom leírni kislányom kortörténetét.
Kb 7 évvel ezelőtt,mikor 9 éves volt a lányom,azt vettük észre kicsit vastag a nyaka,ezért HO-hoz fordultunk,beutaló,vizsgálatok,vérvétel,ultrahang.Kiderült,hogy PM alulműködése van a lányomnak,egyik oldalon felnőtt szerkezetű,másikon kisebb szerkezetű.Minimális ciszta a jobboldaliba.
L-Thyroxin 50mg tablettával ketdük azt hiszem,most 7 év után napi 100mg -ot szed melletet Maltiferfol tabletta mert anémiás.
Semmi tünete az alulműlödésnek,sem elhízás sem hajhullás sem bőrpír....a mai napig sem.Vékony,szőke hosszú hajú,fehér bőrű kislány.
A kezelő orvosától kérdezgetem állandóan mikor gyógyul meg,meddig kell gyógyszerezni....de sajnos autoimmun és azt az ellenanyagszáma mindíg több ezer:(
A válsz,hogy sosem gyógyul meg,mindíg beteg lesz,ha a pajzsmirigye jó is lesz más problémában nyilvánul meg az autoimmunitás.
Gyermekemet most vénás vassal tömik,mert 1.1-es vasa és 90-es hemiglobin szintje volt,amellett,hogy előtte 3 hónapig szedte a Maltofefol teblettát,nem gogy javult volna még rosszabb lett.Temészetesen ennek sem voltak tünetei,ha csak a tanulmányi eredménye nem számít annak,mivel mióta beteg a jegyekből tudom,milyen lesz a gyermek TSH-ja vagy a vasa.
Nos én,mint anyuka is voltam már pajzsmirigy vizsgálaton,mivel hirtelen híztam (1 hó)18 kilot,de a vérképem jo,a nyajam vastag,mindenki azt hiszi strummám van,de ott a szakorvos szinte leteremtett,hogy nem indokolt a biopszia ,mert a BMI kodom még mindíg jó,és biztos azért mentem mert nem men vagyok olyan karcsú és ez nekem gondot jelen.Mondanom sem kell,nagyon felhábrodta,....de Ő a szkorvos tiszteletben tarom válaszát.
Pár hónap múlva 2 hó alatt 20 kilót lefogytam ,speciális tápszerrel próbáltak hízlalni 2 éven keresztül,de a biopszia még mindíg nem indokolt.
Immunologiai klinikára jártam Pécsre,a vérképem 5-ból 5-ször jó volt.Sajnos sokizületi betegségem van és ebből kifolyólag kutakodtak mitől lehet ez a sok betegség.Orthopedia klinika Pécse visszautalt azzal,hogy lehet ma jo az ANA szám holnap már nem.Nos magasabb volt ,mint kellene,autoimmunitás kimutatható gyógyszert viszont nem kaptam,de hogy lehet az,hogy egyszer autoimmun az ember egyszer nem.....és a lányomnak mért ilyen magas állandóan??Örökülhette-e annak ellenére,hogy nála előbb kimutatták,mint nálam,és hogy lehet,hogy nálam jönnek a tünetek a PM rendellenes működésére de jó a vérkép,nála nincsenek tünetek és még is katasztrófa az eredménye??
Miért nem nyilvánították 7 évvel ezelőtt tartós beteggé,ha nem gyógyul meg??
Tanácstalan vagyok és aggódom a lányomért,vajon nem lesz -e ebből gondja felnőtt korában,van-e esélye meggyógyulni,lesz-e családja ,rendes egészséges korszaka,felnőtt kora.....
Bocsásson meg professzor Úr,hogy kissé hosszúra sikeredett a rövid kortörténet.
Nagyon jó egészséget kívánok éselőre is tisztelettel megköszönöm kimmerítő válaszát.
Tisztelettel:Anikó

Miért nincsenek tünetei a betegségeknél??Mikor gyógyul meg?Van-e valami
Megkérdeztem a kezel
Tisztelt Kérdező!

Sok és szerteágazó kérdéseket tett fel. Igyekszem pontokba foglalva megválaszolni:
1. Az autoimmun betegségek általában öröklődnek és egyénenként mám-más szervet érinthetnek (izület, pajzsmirigy, gyomor, bél stb).
2. Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór. A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
3. A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
4. . Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
5. .Környezeti tényezők:Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része. A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Tehát összegezve: a panaszai és az autoimmun betegségek ma már gyógyíthatók, részletes immun-endokrinológiai vizsgálat és sze. gondozás indokolt.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-06 07:48:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor!

Engem papillaris carcinomával műtöttek. Túl vagyok két radijód kezelésen. Jelenleg 10 hetes kismama vagyok. Az lenne a kérdésem, hogy milyen gyakran kell ellenőrizni egy endokrinológusnak ilyen esetben a pajzsmirigy működést. ( TSH, T3, T4 stb. szintet) Március 10-ei vérvétel eredményem: TSH 0,07, T3 2,82 T4 1,14 Ettől a naptól kezdve szedek 100 microgramm Letroxot. Mikor lenne esedékes Ön szerint egy következő vérvétel, a baba fejlődése szempontjából is kérdezném. Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Terhesség esetén általában 3 havonta célszerű az ellenőrzés.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-06 07:36:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A problémám az lenne hogy már 2 éve hajritkulásom van , és az államon szőrszálak jelentek meg ami nagyon kínos. ez gyógyszerrel megszüntethető?
A kérdésem az lenne, hogy ezzel a problémámmal endokrinológushoz forduljak vagy ne, már teljesen tanácstalan vagyok és kétségbeesett. Amikor bőrgyógyásznál voltam, vérképpel azt mondta ez hormon okozta probléma de neki részletesebb vérkép kellene, de nem tudta megmondani, hogy hova menjek a háziorvosom se tud ehhez hozzászólni .
Válaszát várom
Tisztelettel Xandra
Tisztelt Xandra!
A probléma hátterében endokrin, ill. immuno-endokrin betegség állhat.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei

A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-05 07:49:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! 2 éve autoimmun pm.gyulladásom és pm.alulműködésem van,agyalapi bevérzés elhalt microadenomával.A bevérzés nem tudom hogy egyáltalán jelen volt-e vagy jelen van-e,mert radiológus szerint 1 évvel ezelőtt ott volt,idegsebész ua.-on felvételen nem látta a bevérzést.Prl szint akkor 1200-al kezdődött,majd magától lement 300-ra(ez utóbbi 3 hónappal ezelőtt volt,azóta nem volt nézve).1 hónapja tsh:2,12.
Azt szeretném kérdezni,hogy szedhetek-e Betagen nevű gy.szert(fülész írta fel,mert sípol a fülem) ilyen probléma megléte esetén és L-thyroxin 50 gy.szer mellett?Köszönöm szépen! Tisztelettel:Mónika
Tisztelt Mónika!

Elvileg szedheti a gyógyszert. A gond az, hogy ebből az adatból nem egyértelmű, hogy a microadenoma gyógyult-e?
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-05 07:46:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigybeteg vagyok. Alulműködésre szedek Euthyrox 75mg-os tablettát. A szemem kidülledt és ödémás. A Doktor Úr fentebb írja egy válaszlevelében, hogy vannak már olyan gyógyszerek és infúziós kezelések, amelyek ezekben a szembetegségekben eredményesek. Kérem írja meg nekem az eredményre vezető módszereket, kezeléseket, valamint a gyógyszerek nevét, hogy felirathassam és gyógyulhassak általuk.

A pajzsmirigybetegségem miatt magas a koleszterinszintem is. A segítségét szeretném kérni: van-e olyan eljárás, módszer vagy szer a gyógyszereken kívül, ami le tudná vinni a 7,5-ös magas szintet?

Köszönettel várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínüséggel autoimmun pajzsmirigybetegsége zajlott le. Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-05 07:44:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A problémám a következő.
2008.szeptemberétől-2010.szeptemberéig Basedow kórral kezeltek az endokrinológián.Mind 2 év alatt panasz és tünet mentes voltam,a laborértékeim a TSH-t kivéve végig normál tartományba voltak(T3,T4,antitestek stb.).Orvosom gyógyultnak nyilvánított az ősszel ,akadályát a tervezett terhességemnek nem látta.
De novembertől hiába probálkozzunk-sikertelen még ez idáig a dolog.Kb.decemberztl számomra rohamosan nől a testsúlyom,ami soha nem volt Rám jellemző,159cm-hez,53-59kg-ig mozogtam,soha nem tornáztam ,se nem diétáztam.Ezt a testsúly növekedést a koromra és ülő munkámra fogtam részben.Hiú nőként rögtön neki állatam futni,almaecetet inni,fülakupunkturás kezelésre járni-teljesen erdménytelenül.Mivel a baba sem jött,nőgyógyászhoz fordultam -minden vizsgálatom,vérvételem negatív lett,kivétel a prolacton szintem,az kb.duplája a megengedettnek.Azóta Bromocriptintszedek este 1/2 tbl-t.A súlyom folyamatosan nő-már 70kg vagyok,és szép lassan megörülők.Már alig eszek de a mérleg már lassan kiakad.Kérem segítsen.Rendezzi-e a tbl. a prolactin szintemet és kb.mikor?Teherbeesek-e vagy mi lehet még a gond?Mitől ez a súlytöbblet?Csinos nő voltam,de lassan az utcára sem merek kimenni,és mi lesz ha várandós leszek 1 mázsa leszek.


Segitsen.Virág .
Tisztelt Virág!

Több olyan kérdést tett fel, amelyre levélben – a leírta adatok birtokában - nem lehet szakszerű és főleg kielégítő választ adni. Számomra több dolog nem világos ezekből (pl. az sem, hogy a pajzsmirigy túlműködésének valóban a Basedow kór volt-e az oka???...).
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). A betegség gyakran a prolactin szint emelkedésével is járhat.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:21:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
27 éves vagyok és a közeljövőben a párommal családot szeretnénk alapítani.Januárban magas pulzusszám miatt orvoshoz fordultam, aki teljes vérképvizsgálatot kért.Kiderült, hogy magas a TSH ( 7,05), de emelett a a T3 T4 normál tartományban volt.A pajzsmirigy ultrahangon sem találtak eltérést.Kérdésem, hogy mennyire fogja ez befolyásolni a terhességet? Kell-e ezt gyógyszeresen kezelni, esetleg sűrűbben ellenőriztetni?
Válaszát köszönöm: Berni
Tisztelt Berni!

A pajzsmirigy és tehesség közötti kapcsolat ismert, ezen a honlapon ismételten írtam erről az összefüggésről. A csaladalapítás időszakában részletes kivizsgálást javaslok!
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:11:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Balázs Csaba!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy március 18-án rosszul lettem szapora volt a pulzusom,egyszer fáztam, egyszer melegem volt,szédültem nem forgó jelleggel,kezem jéghideg volt.Elmentünk az ügyeletre és azt mondták vizsgáltassam ki magam.Pár napig még szédültem és rossz volt a közérzetem majd szépen lassan jobban lettem már csak fáradékony vagyok egy kicsit.Megjött a labor eredményem amiben 2 csillag volt Összkoleszterin: 5.8, TSH: 9.95. Ez pajzsmirigy alulműködés? Ez hogyan gyógyítható?
23 éves vagyok 160 cm 47 kg
Fogamzásgátló befolyásolhatja a TSH szintet?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:M.A.
Tisztelt N.A.!

Korábban már erről részletesen írtam ezen a honlapon, hogy a fogamzásgátlók hatnak a pajzsmirigyre és fordítva.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:09:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A véleményére lennék kíváncsi a problémáimmal kapcsolatban.Történetem a következő.36 éves vagyok, négy éve szeretnénk kisbabát, több nagyon korai vetélésem volt.Férjem leletei trökéletesek, és eddig az enyémek is azok voltak. A természetes úton történő próbálkozás után, a nőgyógyászom gyógyszeres rásegítéssel próbálkozott, majd a reprodukciós intézet következett nagyjából egy évvel ezelőtt. Minden eredményem jó volt, így 4 inszemináció következett eredménytelenül, majd a lombik. A lombik sikerült, bár csak 2 petesejtet tudtak leszívni, de minkettőt vissza is ültették, egyikük meg is tapadt, de csak a 8. hétig jutottam, csak a petezsák nőtt, így művi befejezésre volt szükség.Ezután kezdődtek bajaim, a műtét után kb. 2-3 órával iszonyúan szédülni keztem,és rezgett a szemem(mint később kiderült nystagmusnak hívják), meg egyebek.Akkor hazaengedtek, de 2 nap múlva visszamentem, és a neurológiára kerültem, volt minden vizsgálat:CT, BERA, hallásvizsgálat,látásvizsálat, MR(igaz ez egy hónappal később).Minden negatív.Diagnózis:vestibularis neuronitis, amit valószínűleg vírus okozott(de ez irányú vizsgálatok nem történtek).
Értágító gyógyszereket és B vitaminokat kaptam, ill. két hónappal később amikor még mindig eléggé szédültem Rivotrilt(felet este).Jártam nyaktornára és nyak masszázsra, amiknek nemigen éreztem hatását.Közben nőgyógyászom elküldött minket genetikai és immunológiai vizsgálatra.Mindkét vizsgálat negatív minkettőnknek. Szédülni azóta is szédülök, nem nagyon, de igen zavaró, és néha felerősödik, és elég sokszor fáj a fejem. Január óta elhúzódó hőemelkedésem, torokjfájásom, izületi fájdalmak, levertség, fáradság stb.van így háziorvosom elküldött mikrobiológiai vizsgálatokra, és kiderült Parvovírus B19-em van(IgM 2.1; IgG 5.1 IU/ml)az ismételt mintavétel eredménye majd csak a jövő héten vagy azután lesz meg, vitaminokat kell szednem rá.Voltam sima laborvizsgálaton is, ott pedig a TSH értékem alacsony(0.091 mE/l) a FT3 értékem pedig emelkedett(7.5 pmol/l).Így kaptam beutalót pajzsmirigy-nyaki ultrahangra, de mivel sokára kapnék időpontot(3 hét),így kénytelen vagyok magánrendelésre menni, aztán endokrinológushoz is megyek a jövő héten.Azért számít az idő, mert májusra vagyok előjegyezve a következő lombikra, bár nem tudom hogy így lehetséges-e.
Kérdésem az lenne, hogy ön szerint lehet-e összefüggés a dolgok között, és hogy esetleg van-e olyan vizsgálat amit érdemes lenne elvégezni?

Válaszát előre is köszönöm!

Katalin
Tisztelt Katalin!

Igen, a dolgok összefüggenek. A gyulladások (vírusos, bakteriális és autoimmun ) egyarán okozhatnak ilyen bajt. Sajnos a leírása alapján végleges véleményt nem tudok, nem is szabad mondani. Nyílván célszerű volna a korai vetélés, ill.meddőség okának tisztázása.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:01:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr ! Az Ön betege vagyok.Subklinikus hypothyreosis dig.-sal.Szedem a felírt terápiának megfeleő Eu thyrox 75 mg. 1 tbl. és napi 2 x 1 szelént.Sokáig panaszmentes voltam,de most kb 1-2 hete ismét fázékony vagyok,torkom fülem érzékeny és zúg reggeli vércukor értékem is emelkedett./ 5,8 ról 6, 1 ill.3 ra.Biztosan a gyulladás aktivizálódott a pajzsmirigyben mert duzzadtabbnak is érzem.Kérdésem forduljak-e a házi orvoshoz vagy orr-fül gégészhez,ha mindez a pajzsmirigy állapotával függ össze.Március végén szerettem volna kontrollra menni Önhöz,de csak május hó 2.án találkozunk.Nem szeretnék semmilyen gyógyszert feleslegesen a hormon mellé bevenni,remélhető hogy lassan magától is javulni fog az állapot.?Várom megtisztelő válaszát,Üdvözlettel:Mária
Tisztelt Mária!

Valóban az évszakváltáskor szokott ilyen ingadozás bekövetkezni a pajzsmirigy betegekben.
Amennyiben nincs láza, hőemelkedése, akkor sűrgős teendőt nem látok. A rendelésen - sajnos nem ritkán a betegek nem jelennek meg - ilyenkor ha kéri, akkor a kolléganők soron kívül értesítik!!!!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:49:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Sajnos évek óta hiába szeretnék áldott állapotba kerülni, nem sikerül, pedig most már 40 éves vagyok. Volt már két sikertelen inszeminációm. 3 évvel ezelőtt derült ki a hormonvizsgálatok során, hogy a pajzsmirigyem alulműködik. Jelenleg reggelente étkezés előtt 1 órával 87,5 Thyroxint kell szednem. Február 25-én az alábbi értékeket mérték a vérvétel során: TSH: 3,210 mlU/L; Szabad T4: 12,71 pmol/L; Szabad T3: 4,61 pmol/L; Anti-TPO: 730,7 U/mL; LH: 1,96 U/L; FSH: 2,62 U/L; Prolaktin: 562,8 mlU/L; Ösztradiol: 862,3 pmol/L; Progreszteron: 23,5 nmol/L; Tesztoszteron 2,0 nmol/L.
A nőgyógyász, aki megnézte az eredményeimet azt mondta, hogy hiába kezelnek nőgyógyászatilag, ha nincs rendbe téve a pajzsmirigyem, mert így nem fogok teherbe esni. Korábban jártam endokrinológus nőgyógyásznál is, akinek az volt a véleménye, hogy ezzel a problémával hiába szeretnénk kisbabát. Gyógyszerrel ugyan tudják pótolni a pajzsmirigy hormont, de ez szerinte nem elegendő és sajnos a bajomra nincs segítség.
A 2008-as pajzsmirigy vizsgálat során az alábbiakat írták:
„Gyermeket szeretnének, laborvizsgálatok során TSH: 5,1 ill. 7,3 mU/l volt. Progreszteron szint ovulációra utalt. Hypothyreosis alakult ki. Javasolt 1x50 mg Letrox szedése. 2009.01.22. TSH: 3,1; a TPO: >1000 U/ml. Pajzsmirigy UH: Mindkét lebeny normális nagyságú (16x14x38 mm), a jobb lebeny kp. harmadában, mediálisan egy 6x5 mm-es echoszegény terület ábrázolódik. Az isthmus nem szélesebb (3 mm vastag). A pajzsmirigy környezetében megnagyobbodott, kóros nyirokcsomó nem látható. Vélemény: Kis echoszegény göb a jobb lebenyben. UH és TPO eredmény autoimmun chr. Thyreoditist igazol.”
Szeretném megkérdezni, hogy lehet-e segíteni a problémámon a gyermekvállalás tekintetében?
Szíves válaszát és segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel: Erika

Tisztelt Erika!
Az elmúlt hét végén Velencén voltam és éppen erről a témáról tartottam referátumot az endokrinológusok számára, ezért késtem egy-egy válasszal.
A kérdése és betegsége is összetett, ezért igyekszem részletes választ adni.
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás (1. ábra) esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Panaszai további kivizsgálást és oki kezelést igényelnek (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:44:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

36 éves vagyok és pajzsmirigy alulműködésem van. 2010. novemberében emelték a gyógyszerem letrox 150 mg-ra. Most "elvileg" rendben vagyok. Májusban kell újra vérvételre mennem. Ami kérdésem volna hogy mit tegyek hogy fogyni tudjak a betegségem mellett? Mióta kialakult 20 kg-ot szedtem fel és az utóbbi időben örülök ha nem hízok tovább nem hogy le menjen egy pár kiló ! Kérem segítsen, mit és hogy csináljam hogy fogyni tudjak? 162 cm-es magasságomhoz a 80 kg nagyon sok! Mit ajánl ilyenkor a hasonló cipőben járóknak? Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel, Kissné Mária.
Tisztelt Kissné Mária!

A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Tehát mindenek előtt tisztázni kellene a csökkent működés okát, van-e kísérő más (pl agyalapi folyamat) a háttérben. Nem a laboratóriumi leletet, hanem a beteget célszerű kezelni,.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:32:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!Enyhe fokú hirsutizmusom van.24 éves vagyok,a menstruációm 15 évesen jött meg és sose volt rendszeres,18 évesen 3 hónapig szedtem Lyndinettet, utána a nőgyógyászom körülbelül 2009-ben felírt nekem Norcolutot ,ezután rögtön át kellett állnom Milligestre (3 hó).Utána kezdődött a szőrösödés. Elmentem endokrinológushoz.A TVS, alaphormon + anrogén,17-OHP, APC res. eredményeim rendben voltak bár az LH szintem alacsony volt. 6 hónapig cipromixet kellett szednem.Azért kellett abbahagynom,mert már havonta 4-5 alkalommal volt migrénem.Érdekes módon a szőrösödés enyhült, már nem is volt zavaró,a combom hátsó részéről el is tűnt. A doktornő szerint a szőrtüszőim fokozottan érzékenyek az androgénekre,így csak a kozmetikai kezelést javasolta. Tudom,hogy hormonálisan rendben vagyok,de kiskorom óta a nemi szervem meg van nagyobbodva (ezt az endokrinológián nem említettem) és migrénben szenvedek, elég erős, és változó mikor jön elő, ezenkívül mindig mosolygós és jókedvű voltam, 'hiperaktív' is.Néhány tünet egyezne az agyalapi mirigy bajainak figyelmeztető jeleire pl.: Fejfájás, depresszió, hangulatváltozások, düh (kitörés),memória problémák,alvászavarok, letargia , közöny, terméketlenség,szabálytalan ciklus,hideg végtagok,fráradtságérzet,’erőteljes’szőrnövekedés és még jópár. Régen csináltak EEG-t, CT-t és MRI-t.Nem találtak semmmit.Így Maga szerint lehet-e az agyalapi mirigyemmel probléma és Ön javasona-e természetes fitoösztrogén források fogyasztását szőrösödésre?Válaszát előre is köszönöm!
 

Tisztelt Kérdező!

Több dolgit kellene tisztázni a kezelés előtt. Nem egyértelmű a leírtak alapján, hogy hirsitizmusa vagy virilizmusa van? Van-e agyalapi folyamat a háttérben?
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:25:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Én egy 27 éves anyuka vagyok. A teherbe esésem nehezítette a pajzsmirigy alulműködésem, annak autoimmun gyulladása(ATPO535), valamint PCOS. Eutyrox 25, majd 50 szedésével és más természetes gyógymódokkal, 11 hónap próbálkozás után sikerült teherbe esnem. A kérdésem a következő, hogy az alapból anyajegyes bőröm(valószínűleg genetikailag is) a szülést követően még több jelent meg rajtam, amelyek a hasamon és a mellemen összpontosulnak. A hajam is elkezdett nagyon hullani, bár ezt tudom, hogy normális jelenség. Az anyajegyek nem csupán esztétikailag zavarnak, hanem talán összefügg a hormonális változásokkal is. Okozhat-e hormonzavar ilyen eredetű bőrproblémákat? Tudok-e esetleg tenni valahogy ellene? Jövő hónapban megyek endokrinológushoz ellenőrzésre. Érdemes ott is rákérdezni a problémámra?

Tisztelettel és köszönettel: egy 3 hónapos kisfiú anyukája
Tisztelt egy 3 hónapos kisfiú anyukája!

A szülés után ún. autoimmun tünetegyüttes szokott kialakulni, amelynek részjelensége mindaz a tünet, amelyet leírt (beleértve a hajhullást is!)A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában A legújabb kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A folyamat létrejöttéért az autoimmun folyamat a felelős.
Ilyenkor immuno-endokrin kivizsgálás és immunmoduláns kezelés válhat indokolttá.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 12:32:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!
34 éves leszek és bő 15 éve megállapították nálam a Bechterew-kórt, amit édesanyámon keresztül nagyapámtól örököltem. 2 éve annyira rosszabbodott az állapotom hogy „elkezdtük” a Humira injekciós kezelést, amelyet már bő másfél éve kapok. Sajnos már nincsen olyan eredménye, mint az első időkben. Hónapok óta nagyon dagadt a lábam nagyon fáradékony voltam és a szokásos kontroll vizsgálatnál kért az én Drága Seszták főorvos asszonyom egy TSH vizsgálatot is. Ennek az eredménye 0,0045, az utóbbi időben 18-35 közötti vérsüllyedésem WE:80 lett, az alacsony vérnyomásom mellett a pulzus számom 120 körül szokott lenni és kitapintott egy kis göböt a nyakam jobb oldalán.
A főorvos asszony Önhöz irányított, de sajnos az asszisztenciától megtudtam, hogy nem tartozom oda.
Természetesen a Humirás kezelést fel kellett függeszteni, amíg nem tisztázódik az állapotom körüli helyzet.
Az utóbbi időben nagyon fáradt, levert vgyk, állandóan fázom. Az étvágyammal nincs különösebb gond, mégis szűk 3 hónap alatt kb. 4-5 kg-ot fogytam és az elmúlt hetekben nagyon felgyorsult anyagcsere működésem az elfogyasztott étel néhány óráig \"tart\". Gyakran szédülök, hányingerem van, olykor probléma merül fel a látásommal, minimális megerőltetésnél majd „kiesik a szívem”.
Abban kérném szépen a segítségét, hogy elég hosszú idő van még a megkapott időpontomhoz, amit kaptam oda, ahová tartozom. Szeretném tudni az eshetőségeket, illetve mi az, amit én tudok tenni magamért.
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, jó egészséget és szép napot kívánok: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Az autoimmun betegségek gyakran társul(hat)nak egymással. Ezért a Bechterew-kórt is kísérheti más autoimmun betegség (így pajzsmirigybetegség is!). Az alacsony TSH érték nem feltétlen jelent túlműködést, vannak olyan kóros, főleg gyulladással járó betegségek, amikor a TSH alacsony, pedig a betegsnek nincs túlműködées (szakszóval:"Non-thyroid illness"). Tisztázni kellen azt is, hogy gyomor-bélrendszeri okai nincsenek-e panaszainak.Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Összegezve az alapbetegségnek megfelelő kezelést javaslok és célszerű volna (ha eddig nem tették volna meg) a kezelését D vitaminnal is kiegészíteni.
A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolya az immun és az autoimmun folyamatokat.
Mi a teendő?
• A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők minél előbb gondoljanak erre a betegségre. Különösen fontos azoknál, akik fokozott rizikójú csoportba tartoznak: nők (változó kor után), bizonyos gyógyszereket szedők (szteroidok, fájdalom-csillapítók), dohányosok, keveset mozgók, bél- és hasnyálmirigy- máj-betegségben is szenvedők.
• Korábban azt gondolták, hogy elegendő a csont sűrűségének megmérése (DEXA), azonban ma már tudjuk, hogy a csontanyagcsere számos „markerének”, többek között a D vitamin szintnek a meghatározása fontos.
• A pajzsmirigy működésének legalább évenkénti kontrollja indokolt.
• A megfelelő ételek (kálcium tartalmú ételek fogyasztása fontos
• Dohányzás elhagyása!
• Mindezek mellett a D3 vitamin bevitele azért is lényeges, mert a betegségben a D3 vitamin már eleve kevés a szövetekben (az értékek laboratóriumonként eltérőek, de általában 75-100 nmol/ l között található a normál tartomány).
• Másrészt a D vitamin (D3 vitamin) kedvező hatású más betegségek megelőzésére: javítja az izomerőt, csökkenti a görcskészséget, javítja az immunrendszer működését, csökkenti az emlő, a prosztata daganatok kialakulásának valószínűségét. A D3 napi dózisa életkortól eltérő, ezért ezt célszerű figyelembe venni
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 12:20:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja