SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr/!
28 éves nő vagyok.
9 hónappal ezelőtt szültem. Az első hónapokban rengeteg stressz ért. 3 hónapig elhúzódó sárgaság miatt kórházban is voltunk kislányommal. Nagyon sokat idegeskedtem. Amikor végre elmúltak a gondok, a nyári kánikulában, és gondolom a kimerültségtől szívdobogásokat éreztem. Az egyik belgyógyász nem talált szívgondokat, de magas trombocita számra hivatkozva hasi és nyaki uh-ra küldött. Azzal ijesztgetett, hogy lehet egy gyulladás, vagy akár egy daganat. Daganatot nem találtak, de kiderült, hogy a pajzsmirigyem gyulladt, a tsh 7.378 az ft4 19.76 tpoat 507 volt. Ez szeptemberben volt.
"A pajzsmirigy jobb lebenye kb 18x43x17mmes jelzetten hosszabb. Szerkezete a diff. inhomogén, durvább, és vannak benne egészen apró 2-3 mmes echoszegény göböcskék. A bal lebeny uez, csak 22x48x17mmes. Az isthmus nem szélesebb, homogén. A nyálmirigyek szerkezete rendes. A nyak mko. van néhány 10mm alatti dom. reaktív, ill néhány echoszegényebb lgl."
Azt mondták, hogy valószínűleg a fél évvel ezelőtti szülésem után még nem rendeződtek a dolgok. Már akkor is erősen hullott a hajam, és azt mondták, hogy a gyulladástól van.
Most visszamentem 3 hónap múlva kontrollra, mert egyre jobban hullik a hajam, és a bőrgyógyász szerint hormonális jellegű a hajhullásom.Ő azt mondta, hogy 99%, hogy pajzsmirigytől van. Vettek vért. Mindhárom értékem magas lett, de még nem kaptam meg a leletet, annyit tudok, hogy a tsh 10. Azt mondta az orvosom, hogy nem kaphatok gyógyszert, mert nem a pajzsmirigyemtől van, hanem valami más az ok. Vagy gyulladás, vagy a mellékvese vagy az agyalapi mirigyen egy jóindulatú daganat. Kért MR-re időpontot, ami március 4. És jan végén vesz vért, hogy megnézze a mellékvese működésemet. Azt mondta, nincs igaza a bőrgyógyásznak, ettől nem hullhat a hajam. Már sávosan kopaszodok, és márciusig meg is fogok.
Voltam fogorvosnál, csináltak panorama felvételt, nincs gócos fogam. Volt egy petefészek cisztám is, de felszívódott.
Kicsit olvasgattam a pajzsmiriggyel kapcsolatban, és olvastam tünetnek a szédülést, bőrszárazságot, hajhullást, fáradtságot, a szemem is mindig véres.
Nem értem, hogy miért nem vizsgálják ki a hajhullásom okát.
Nem igazán tudom, mit csináljak. Nagyon sok ellentmondást tapasztaltam.
Ebben az évben már kétszer ijesztettek rám, hogy daganatom van. Várjam meg a januári vérvételt, vagy Ön szerint keressek másik orvost?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Azt gondolom, hogy a panazainak és tüneteinek sorbavételésvel a helyezete, betegsége tisztázható és gyógyítható.

1. Bebizonyosodott, hogy a szülést követő 3-12 hónap múlva autoimmune gyulladást (post-partum thyreoiditis) alakulhat ki a szülések 3-17 %-ban. Ennek népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség a hypothyreosis egyik leggyakoribb oka, korai felismerése azért is fontos, mert szubklinikus formában is jelentős rizikófaktora lehet menstruációs és fertilitási zavaroknak, spontán abortuszoknak, az újszülöttek mentális retardációjának, az anya későbbi szívbetegségeinek.
2.A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában A legújabb kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással. A hajhullás hátterében gyakran autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás áll, amelynek a kezelése segít a panaszok csökkentésében és a teljes gyógyulásban.
Összegezve: nem kell rosszindulatú betegségre gondolnia, immuno-endokrin kivizsgálást javaslok és oki kezelést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-12-13 12:15:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja