SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Problémáim, tüneteim már 3 éve kinoznak! Mindig is nyugodt kiegyensúlyozott voltam. Ez sajnos 3 éve eltünt. Nagy nehezen kiderült hasimotom van. Jelenleg is iszonyatos szorongások és szédölgések jellemzik a napjaimat emiatt nem lelem boldogságom. Olyan mintha nem tudnék fel ébredni. Délutánra, estére sokat javul a helyzett sőt valamikor meg is szünik minden tünet. Ezek a reggeli szivdobogás és belső feszültséggel kelés kiveszi minden maradék erőmet. Probáltam gyógynövényes nyugtatót, frontint is de nem használ. 3. napja syntroxin 100-t szedek.
Jan.2 vérkép:
súllyedés: 8 mm/ó
crp: 0,7mg/L
folsav: 10,3 (12,9-54,4)
tsh: 5,83
ft3: 4,49
ft4: 16,69
Kérdésem az lenne, hogy alulmükődés okozhat ilyen jellegű tünetett? Sokszor nincs étvágyam se, nem tudok enni. 10 kg-t fogytam a nem evés miatt. Az a baj, hogy az is csak ront a helyzeten, hogy nem tudom mitől vannak ezek a tünetek. Csak kavarognak a gobdolatok. Van szép gyönyörű gyermekem akiknek szükségük lenne rám és férjemnek aki mindenben támogat, de így nem lehet! Gyógyszer adag módosítás hány nap múlva javíthat tüneteimen? Este amikor nincs feszültség szívdobogás érzetem sincs. Köszönöm válaszá!
Tisztelt Kérdező!

Megelőzött kérdésével, mivel éppen erről a kérdésről kívánok írni, hiszen ez nagyok sokakat érint.
A legújabb tanulmány szerint 19 174 résztvevőből álló 19 vizsgálat szisztematikus áttekintése és metaanalízise során az autoimmun tiroiditisben szenvedő betegek szignifikánsan magasabb depressziós és szorongásos zavarokat mutattak az egészséges kontrollokhoz képest (JAMA jamapsychiatry.2018.0190.). Ez a metaanalízis megállapítja az AIT és a depresszió és a szorongásos zavarok közötti kapcsolatot. Az AIT-ben szenvedő betegeknél nagyobb a valószínűsége a depresszió és a szorongás tüneteinek kialakulására, vagy a depresszió és a szorongásos zavarok diagnózisára. Ez a megállapítás fontos következményekkel jár a betegekre, és a korai kezelés - és nem csak a pszichoterápiás kezelés - megválasztásához vezethet.
A tanulmányok a hangulati zavarok és a depresszió tüneteinek kumulatív előfordulását mutatják be a hypothyreoid állapotban lévő betegeknél, valamint a gyakori pajzsmirigybetegségeket a depresszióban szenvedő betegek körében. Továbbá, az AIT-ben szenvedő betegeknél kevesebb vizsgálatban a szorongás tüneteit ismertetik. 24 Alkalmi vizsgálatok vizsgálják az AIT-hez kapcsolódó egyéb (neuro) pszichológiai tüneteket, mint például figyelem- és végrehajtási zavarok, fáradtság, vagy az életminőség csökkenése.
Az AIT pszichiátriai következményei iránti növekvő érdeklődés ellenére a legtöbb publikált tanulmány még mindig szomatikus hatásaira összpontosít. A társulás további vizsgálata fontos a közegészségügy, az orvosok és a betegek számára. A depresszió és a szorongásos zavarok okozta társadalmi és gazdasági költségek magasak és megfelelő és korai kezeléssel csökkenthetők. Az AIT, mint bizonyos hangulati rendellenességek lehetséges gyökereinek kvantitatív összegzésével ez a társulás fokozódik, és a pajzsmirigy és az antidepresszáns kezelés megfelelővé válik a pszichoterápián kívül. Továbbá megállapítható volt a depresszió és a szorongás tüneteinek szűrő vizsgálata az AIT-ben és az AIT-ben szenvedő betegeknél depressziós és szorongásos betegeknél.
A nagyszámú tanulmányból a következtetések:
Az autoimmun tiroiditis depresszióval és szorongásos zavarokkal jár. Ezért fontos, hogy fokozzák az orvosok tudatosságát e kapcsolatról a diagnosztikai folyamat felgyorsítása érdekében. Depressziós és szorongásos betegségben szenvedő betegeknél az AIT-vizsgálatot kell végezni, és az AIT-ben szenvedő betegeknél szükség van a pszichiátriai tünetek szűrésére. A betegek előnyei a megfelelő kezelés, figyelembe véve az antidepresszánsok korai alkalmazását és a betegségük jobb (biopszichoszociális) megértésének köszönhetően.
Ez még inkább aláhúzza a komplex integratív, holisztikus megközelítés és kezelés fontosságát ebben a betegségcsoportban is.
Egyénre szabott kezelést javasolok.
Mielőbbi javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-12 12:54:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja