SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
15 éve pajzsmirigy beteg vagyok, most 25 éves. Pajzsmirigy túlműködéssel kezeltek methotirin gyógyszerrel. Pár hónapja elhagyták a gyógyszerem mondván h lehet alulműködesem lesz...Tsh m ilyenkor 4,50 volt...Bekerültem a kórházba,mert olyan tüneteket produkàltam, hogy szedülés,kettos látás,pánik betegség,rossz közérzet. A tshm 5.50 volt. Elkerültem egy másik endokrinológushoz, aki letrox gyógyszert adott napi felet,és hidegült hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködesem van. Az Anti Tpo m 9000!! Míg az anti tg m 3000!! Azota eltelt másfél honap a tshm 3,50..anti testeket nem vettek le..Elegge megidetem..Kérdésém a következők lennenek.. a szedülés azóta is fennt áll (mr kimutatta nincs semmi neurologiai gondom) ez a pajzsmirigyről lehet? A magas anti test számok miatt félnem kellene a gyermekvállalástol?(menzeszem mindig rendben, és hamarosan szeretnénk babát) Kérem, adjon valamilyen tanácsot, és véleményt
Hálás köszönet: Gabi
Tisztelt Gabi!

Sajnálom, hogy ilyen helyzetbe került. Ezek miatt írom ezen a honlapon a cikkek egész során (most is megtalálhatók) és kezelem a betegeket. A rendelő folyosóját 8 tablón láthatók azoknak a babáknak a képei, akiknek a megszületéséről már lemondtak!!!
Röviden:
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológiás tartományban voltak!
A TPO elleni antitestek szerepe vetélésekben
• A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb
A TPO elleni antitestek szerepe a magzati fejlődésben
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében

Van remény!
Egyénre szabott, oki kezelést javaslok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-03 11:45:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

33 éves nő vagyok,160 cm 50 kg. 2 éve nem esek teherbe, férjemnél minden rendben. 2 inszemináción és már egy sikertelen lombikon vagyunk túl 2 hete.
2 éve inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak az alábbi eredménnyel:
0’ glükóz: 5,8
60’ glükóz:11,7
120’ glükóz: 8,6
0’ inzulin: 11,7
60’ inzulin: 81,7
120’ inzulin:135,6
HOMA:3,02

Azóta Meforalt szedek (reggel és délben 500,este 850),Inofolic-ot napi 2-szer. A ciklusom beállt 27-29 naposra,előtte nem jelentkezett spontán menstruáció sem,mióta elhagytam 3 éve a fogamzásgátlót.
Ezekkel a gyógyszerekkel az 1 hónappal ezelőtti eredményem a következő:
0’ glükóz: 5,0
60’ glükóz:7,1
120’ glükóz: 6,4
0’ inzulin: 7,0
60’ inzulin: 32,3
120’ inzulin: 58,0
HOMA: 1,56
A lombik-program mégsem hozott eredményt. A sportot csak kis mértékben tudom munka mellett az életembe iktatni.
Érdeklődni szeretnék,hogy Ön szerint ez utóbbi eredmény még mindig IR-t igazol?Ha igen,mennyire súlyos? Lehet ez még mindig az oka a meddőségemnek? Ezekkel az eredményekkel érdemes újabb lombikba kezdeni vagy ezeket még „rendezni” kellene előtte?
Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel:

Andrea
Tisztelt Andrea!

„Nincs nap, hogy ne keresnének fel ezzel a kérdéssel a meddő házaspárok, mivel a kivizsgálásuk során felvetődött a pajzsmirigy betegségének - gyakran egyedül a TSH szint emelkedése, mivel csak ezt nézik - lehetősége. Ilyenkor gyakran azt a választ kapják, hogy amennyiben a TSH szintjük már rendben lesz („1 alatt vagy 1-2 között”), akkor próbálkozzanak a baba vállalásával. Tapasztalatom, hogy ez nem elegendő! Ezt bizonyították a legújabb klinikai megfigyelések is.”
Ismert ugyanis, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége döntő szerepet játszik a nők meddőségben, a spontán és a mesterséges megtermékenyítések (IVF, ill. ICSI) utáni vetélésekben. A pajzsmirigy komponensei (pajzsmirigy-peroxidáz és a thyroglobulin) elleni autoantitestek (anti-TPO és anti-Thyreoglobulin) bizonyítottan kockázati tényezőt jelentenek a meddőség és a vetélés szempontjából, de ezt eddig csak a csökkent működéssel hozták összefüggésbe. Jóllehet a csökkent pajzsmirigyműködés esetén a tiroxin hormon alkalmazása mérsékli a szülészeti szövődmények kockázatát az autoimmun thyreoiditises nőkben.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-03 11:38:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

2 éve nem sikerül a baba és az ősszel elmentem egy endokrinológushoz. Elküldött vérvételre a 21. napon és a DHEA-s szintem 0, 44 umol/L lett és erre annyit mondott a doktor úr, hogy kritikusan alacsony, de nem fejtette ki igazán, mi is okozhatja. A prolaktinom is kicsit magasabb lett 523 mIUL/L és erre Bromocriptint írtak fel.
Érdeklődnénk, hogy a doktor úr meg tudná-e nekem nézni az eredményeimet és tudna-e valami tanácsot adni?

Köszönettel!
Tisztel Kérdező!

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Éppen erről a témáról fogok továbbkézést tartani ezen hónap 23.-án. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Személye konzultációt, egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-03 11:31:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr! Ma járok a 37.-ik ciklus napon a menstruációm még nem jött meg.
A ciklusaim általában 31-34 napra szoktak megjönni.
Vőlegényemmel óvszerrel védekezünk, tudom hogy ez sem jelent 100%-os védelmet.
Rendszeresen járok évente Nőgyógyászatra. Tavaly Februárban a nőgyógyászom Progeszteron gyógyszert írt fel 3 hónapra mert a Cytológiai eredményből azt mondta magas az ösztrogén szintem a progeszteron pedig alacsony. Azt mondta olyan mintha fogamzásgátló tablettát szednék. Soha nem szedtem és szigorúan tilos is azt mondta! 10 éve Gluténérzékeny vagyok, 168cm, 55kg. 22 éves (még nincs gyermekem)
Ön szerint ez lehet hormonprobléma miatt? Ez éven év vége fele szeretnék a vőlegényemmel babát. Õn szerintem érdemes felkeresnem egy jó Endokrinológus szakembert?
Terhességi tesztet még nem csináltam.
A választ előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Valóban kívánatos volna hormonális, sze. immuno-endokrin vizsgálatot végezni. A terhességi teszt elvégzés ésszerű volna.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-02 11:49:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor!

Olyan kérdésem lenne Önhöz, hogy 2015 Decemberében elkezdtek kezelni PM.alulműködéssél az akkori 17.9-es TSH értékkel. A háziorvosom nem mondta, hogy ez autoimmun vagy sem, Ő egyből ajánlotta a Jodid 100 tablettát mellé a Letrox 50mg-t amit késöbb 2016 végéig 75 illetve 100mg.-re emeltünk. Azóta is a 100mg-t szedem napi szinten. 2017 Nyarán feltették nekem a kérdést, mikor bekerültem az egészségügybe mint dolgozó, hogy antitpo-t néztek-e mert, hogy ez választ ad az autoimmunitás kérdése. Az antiTPO-m 0.0-0.9 közötti 0.7-re esett. Megnyugtattak, hogy nem autoimmun eredetű, szedjem továbbra is a letroxot. 2018 Decemberében teherbe estem, jelenleg 8 hetes kismama vagyok. A Jódot már külön nem szedem jó 1 éve, a mostani terhes vitaminom tartalmaz jódot. a Kérdésem az lenne, a mostani friss TSH: 2.3 ett 0.76 Szabad t4 hormonnal, ami kevesebbnek bizonyult 4 értékkel a 0.80-hoz képest. A háziorvosom csak 1 hét múlva jön vissza, szedhetem nyugodtan a jód tartalmú vitamint, vagy érdemes lenne egy friss antiTPO-t csináltatnom? Előre is köszönöm a válaszát,
Barbara
Tisztelt Barbara!

A jódról, mint kétélű fegyverről ismételten írtam. Szedése előtt jó volna meghatározni a vizelet vagy a vér jód tartalmát.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-02 11:46:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Kresákné Judit vagyok, az Ön betege.
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy valószínűleg nem tudok elmenni a soron következő kontrollra, mert nem igazán tudok lábra állni. Körülbelül 3 hónapja nem akarnak megtartani a lábaim, fájnak a derekamtól egészen a térdeim aláig.
Medence röntgen eredménye: mk.oldalon a csípőizületi rés medialisan kissé beszűkült. A femurfej izfelszine sima. Jobb oldalon a femurnyak medialis régiójábana crista inter-trochanterica alatt egy 5mm es cysta-szerű képlet ábrázolódik. Mk. oldalon az S-I izületi rés tágassága megtartott.
Gerinc ct eredménye: a lumbalis lordosis megtartott, balra convex scoliosis látható. A csigolyatestek magassága norm.
L.II-III korongok eltérés nélkül. A L.IV. korongon enyhe körkörös protrusio látható. L.V. korongon széles alapú medialis előbolltosulás figyelhető meg, mely a durazsákon benyomatot okoz, de gyöki compressio nem látható.
Az ideggyógyász küldött el ezekre a vizsgálatokra majd tovább küldött ortopéd orvoshoz.
Az ortopéd orvos szerint nem ezek okozzák a bajt, hanem idegi alapja lehet(sclerosis multiplex, sérv...) Ezért elküldött lumbalis mr vizsgálatra.
Ön szerint lehet ennek valamilyen köze a többi betegségemhez?(részben substituált hypothyreosis, marfan synd., mitralis prolapsus, hypophysitidem, hypadrenia, aps-3/a,obs. ad diab. insipidus, progreszteron hiány, szem látótér kiesése, több testrészemben jóindulatú daganatok)
Köszönöm!
Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Lesújtó amit állapotáról írt.
A fájdalmakat a leírt elváltozások magyarázhatják, de az nagyfokú izomgyengeséget nem.Kétségtelen, hogy az általam leírt elváltozások: St.p. Hypophysitidem, hypadrenia, lactorrhoea, APS-3/A autoimmun folyamatot jeleznek és ezekhez más ideggyógyászati betegség (SM) is társulhat.
Azt javaslom, hogy a megbeszélt kezelést folytassa, a Cortef dózisát emelje 2x2 tbl-ra, egyebekben az eddigi kezelést folytassa: Normoxil 1x1 tbl/nap, Concor Cor 1,25 mg, Panangin 3x2 tbl/nap, VitaminD3 Béres 1600 NE, Premens 1 tbl a ciklus második felében, rogeszteron krém.
Mielőbbi javulást kívánok és ebben az állapotban várom kontrollra.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-02 11:44:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy problémával küzdök. Terhességem előtt 3.95 volt a Tsh eredményem. Szülést követően (2016.február) hirtelen fellépő rosszullétek jöttek rám. Iszonyatosan izzadtam,remegtem, hányingerem volt, szédültem. Ez fél alatt többször előfordult. Majd egy vérvétel során a Tsh értekem magas lett. 2017.04.24. eredményem: Tsh 4.680 , T4 14.7. Ezt követően a nőgyógyászom is kért egy hormon vérvételt, mert a következő babával nem estem teherbe. Ő is kért Tsh-t. 2017.05.05. Tsh: 8.170, T4: 15.8, T3: 6.0. Az eredmények után felkerestem egy endokrinológust. Nyaki uh negatív lett. Letrox szedését javasolta. Fél év alatt rendeződött a Tsh eredményem. Ezután 2017 szeptemberben sikerült teherbe esnem. Pajzsmirigy túlműködés alakult ki. 2017.10.05. Tsh: 0.027, FT4: 23.14, FT3: 7.69. Letrox szedése mellett szépen normál tartományba értünk. 2018. júliusban szültem. 2018.08.16. Tsh: 1.3700. Letrox szedését folytatom kellett. 2018 decemberi Tsh eredményem túlműködést mutatott. Letroxot elhagytam. 2018.12.06. Tsh: 0.005, FT4: 29.340, FT3: 9.570. Egy héttel ezelőtti eredményem ennél rosszabb lett. Telefonon kaptam róla értesítést. T4 még magasabb lett. Pontos eredményt jövő héten tudok. Jelenleg is rettentően izzadok, szapora szívverés, fejfájás gyötör. És édesség utáni vágy. Mindig éhes vagyok. Szeretnénk tavasszal harmadik gyermeket. Milyen terhes vitamint szedhetek? Csak jód nélkülit? Szabad ilyen eredményekkel gyermeket vállalni? Lehet a babának bármi baja a terhesség során a túlműködés miatt? Az első terhességemet megelőzően soha nem volt ilyen problémám. Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszát! Üdvözlettel: Eszter!
Itt leírtam részletesen az összes eredményt. Volt amikor el kellett hagyni a gyógyszert, de volt amikor szednem kellett.
2017.04.24. Tsh: 4.680 , T4: 14.7
2017.05.05. Tsh: 8.170 , T4: 15.3 , T3: 6.0
2017.07.24. Tsh: 1.50
2017.10.05. Tsh: 0.027 ,FT4: 23.14 ,FT3: 7.69
2017.11.08. Tsh: 0.037, FT4: 21.12, FT3: 6.50
2017.12.05. Tsh:0.444, FT4:18.28 , FT3:4.98
2018. 03.29. Tsh: 4.33 , FT4: 13.26, FT3: 3.95
2018.06.05. Tsh: 3.73 , FT4: 13.48 , FT3: 3.75
2018.08.16. Tsh:1.3700
2018.10.12. Tsh: 0.052, FT4: 25.960, FT3: 7.930
2018.12.06. Tsh: 0.005 , FT4: 29.340, FT3: 9.570
Tisztelt Kérdező!

A baj az, hogy a leleteit próbálták kezelni és nem vizsgálták, hogy van -e autoimmun thyreoiditise!azaz gyulladása.
Ne a laborlelettől várjon diagnózist!
Miért?
A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást.


- A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében .
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre (!) szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Ultrahang
A pontos diagnózist segíti az ultrahang vizsgálat is. A képalkotó eljárások között az izotópos módszerek mellett ez a legelterjedtebb. Segítségével a pajzsmirigy felépítésére (göbös jellegére), a gyulladás fennállására, daganatok jelenlétére lehet következtetni. A vizsgálat nem csak fájdalommentes, gyorsan elvégezhető, de a pajzsmirigy egészének állapotáról is képet ad. A vizsgálat alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.

Nem a leletet kezeljük, hanem a beteget!
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigy betegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.

Üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-02-01 15:40:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

Elnézést a zavarásért.
27 éves várandós kismama vagyok: 26.hetes a kis magzatom. egészséges vagyok annak is érzem magam.Csak a pocakomra híztam......

A TSH szűrési eredményem:
TSH: 2.635 T4: 6.76 T3: 4.77 ANTI-TPO: 0.5

Kérdésem az lenne önhöz ,hogy ebben az állapotomban ezek az értékek elfogadhatóak-e ? Vagy van e más teendőm?

Köszönöm előre is a válaszát .
Andrea

Tisztelt Andrea!

Vizsgálat nélkül (nem tudom milyen gyógyszert szed?) euek az értékek elfogadhatók.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-31 10:51:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
1995 óta vagyok pajzsmirígy beteg / Hashimotó /, azóta L Thyroxint szedek. E mellé társult magas vérnyomás, 2. tip. diabetes is.Néhány hónapja a TSH érték nagyon leesett,0,04 lett. Ez mostamra javult 3 körüli. 2X 100, majd 1 X 125 L Thyroxint kell szednem. Ami nyugtalanít és megijeszt, hogy hetek óta különös szorító, görcsös fájdalmat érzek a mellkasomban, egész a torkomig, ha elindulok. Nem sietésről van szó, normál menésről, akár lassúbbról is.Kellemetlen rosszullét, meg kell állni és várni, míg múlik. Májusra kaptam Önhöz időpontot, de addig is szeretném tudni, mi erről a véleménye! Olvastam sok cikkét, rémlik, hogy a tüdőben történő elváltozásról, elvékonyodásokról is olvastam, de nem sikerül ezt a cikket megtalálnom.Kérdés előtt szerettem volna ezt is elolvasni, kiváncsi lettem volna, érinthet-e ez engem, vagy valami más a probléma.
Tisztelettel köszönöm szíves válaszát!
Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Valószínűleg az alkalmazott Thyroxin dózisa túl sok. Ismételten írom és mondom, hogy nem a TSH-t kellene kezelni, hanem a beteget. A túlzott Thyroxin valóban okozhat szívpanaszokat.

Vizsgálatra várom, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-27 18:05:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Nagyon köszönöm hogy mindig szán időt a betegek kérdéseinek megválaszolására! Mindig elolvasom, sokat lehet tanulni. Most én is szeretnék kérdezni. 14 éve van pajzsmirigy túlműködésem (Basedow kór) sokat szenvedek vele, mostanra egyre rosszabb. Jelenleg is gyulladásban van a pajzsmirigyem de már készül árfordulni alulműködésbe. Ami nagyon megvisel az a tompaság az agy nem működik úgy mint korábban. Ezt gondolom a jódhiány is okozhatja, amit nem tanácsos szednem.
Sajnos ebben a jód témában nem igazodom ki. Nekem mint pajzsmirigy betegnek szerves jódot lehet fogyasztani vagy nem? A szervetlen jódról sok rosszat olvastam. A családomnak ,2 gyermek 11, 13 évesek milyen formában és milyen mennyiségben adagolható a jód? Egyaltálat szükség van külön pótlásra is? Ha igen akkor milyen készitményt javasol?
Válaszát előre is köszönöm
Üdvözlettel
Horváth Szilvia
Tisztelt Horváth Szilvia!
A pajzsmirigy hormonok képződéséhez jódra van szükség. A szervezetbe bejutott jód a pajzsmirigyben tárolódik, és a szükségletnek megfelelően használódik fel a pajzsmirigy hormonok képződéséhez. A pajzsmirigy hormonoknak fontos szabályozó szerepük van szervezetünk működésében. Részt vesznek az anyagcsere-folyamatok összehangolásában, szükségesek a normális növekedéshez, a testi és szellemi fejlődéshez, a reprodukcióhoz, szerepet játszanak a hőszabályozásban, a vérképzésben, az ideg-izom működésében. Jódhiány esetén golyva alakuhat ki.
Miért és hogyan?
A jódhiányt a pajzsmirigy úgy próbálja kompenzálni, hogy a
hormonképződés felgyorsul, ugyanis a szervezet jódszükségletét csak fokozott működéssel tudja fedezni. A megnövekedett feladat viszont a mirigyállomány megnövekedését eredményezi.

A jódhiány geyes országokban népbetegség. A WHO adatai szerint a világon 800-1000 millió embernek van jódhiánya, és több, mint 10 millió gyermeknél okozott a jódhiány szellemi károsodást. Ugyanis a gyermekeknél különösen fontos a megfelelő mennyiségű jód, sőt már a terhesség alatt gondoskodni kell a megfelelő jódbevitelről. Hiszen a magzat pajzsmirigye már a harmadik hónapra kialakul és hormont termel. Ehhez jódra van szüksége.

Jódszükséglet a különböző életkorokban:

Életkor (év) Napi szükséglet (mikrogramm)
0-1 40-60
2-3 70
4-6 90
7-10 120
11 év felett 150
Terhesség alatt 175
Szoptatás alatt 200

Honnan, hogyan jutunk jódhoz?
Víz, étel, jódozott só. A 40-es években hozták forgalomba a jódozott sót. Ennél is sokkal jobb a természetes jód. Ilyen a tengervizekben előforduló jód is. (A jódhiánytól szenvedőknek például régen ajánlották a tengeri levegőn való tartózkodást, a sós, párás levegőt belélegezve is bejut a szervezetbe némi természetes jód.)
A jód azonban kétélű fegyver!!!! A túladagolása pajzsmirigy gyulladást , túl- és alulműküdést egyarántt okozhat. A gond az, hogy erről a témáról sok ellentmondásos hír jelenik meg. Ennek sok oka van, de a legfontosabb, hogy nem határozzák meg az egyes beteg vérének, ill. vizeletének jódtartalmát. Ez olyan, mintha a cukorbetegeknek úgy adnák az inzulint, hogy nem néznék meg a vércukrát, vagy a pajzsmrigybetegeknek nem néznék meg a hormonok szintjét!
Tehát egyénre szabott kezelést javasolok!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-27 12:54:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

30 éves vagyok, van már egy 2,5 éves kislányom, akit 2 éves koráig intenzíven szoptattam naponta 5-6 alkalommal. Már másfél éve próbálkozunk a kistestvérrel, eddig egyszer sem volt pozitív terhességi tesztem. A ciklusom 27-29 napos, és ovulációs tesztek, illetve a lenti vérvizsgálati eredmények alapján a ciklus közepén mindig volt peteérésem.

Augusztusban voltam nőgyógyásznál, aki elküldött hormonvizsgálatra. Azt követően felkerestem egy endokrinológust, aki a következő eredmények alapján állította be a gyógyszereim adagolását:

2018. augusztus (ciklus 21. napja):
TSH: 7.230
T4: 13.50
T3: 4.47
Progeszteron: 22.50
Prolactin: 280.00
ATPO: 21.60

Ezek alapján az endokrinológus napi 2x fél L-Thyroxin-t írt elő.

2018. szeptember (26. ciklusnap):
TSH: 1.850
Progeszteron: 27.50
Prolactin: 498.00

Ezek alapján az L-Thyroxin mellé el kellett kezdenem szedni napi 2x fél Bromocriptin-t is.

2018. október (21. ciklusnap):
TSH: 0.597
Progeszteron: 43.90
Prolactin: 88.00

Az endokrinológus továbbra is 2x fél Bromocriptin-t írt elő, de az L-Thyroxin-ból reggel fél, este negyed tablettát kellett ezt követően szednem.

2019. január (20/21. ciklusnap)
TSH: 2.80
Progeszteron: 36.30
Prolactin: 112.00

Még nem voltam az endokrinológusnál, nem kaptam időpontot.
Decemberben és most januárban is a rendes menstruációs vérzés előtti 3 napon folyamatosan volt rózsaszín váladék és barnázás, amik eddig nem voltak. Mit gondol Ön, ezt mi okozhatja?

Ön szerint megfelelő a gyógyszereim adagolása? Nem magas a 2.80-as TSH, illetve jó a prolactin és a progeszteron értékem a teherbeeséshez? Mennyi esélyünk van rá?

Valamint szeretném megkérdezni, hogy mi válthatta ki a TSH ilyen mértékű emelkedését? Lehet az oka, hogy a vérvizsgálat előtt hagytam abba a szoptatást néhány héttel? Vagy annak kicsi a valószínűsége, ha még mindig a gyógyszerek tartják helyükön a hormonszintjeimet? Első babámnál nem volt semmi gond se terhesség alatt. Utána nem voltak vizsgálva a hormonjaim.

Köszönettel:

V. Éva
Tisztelt V.Éva!

Köszönöm levelét. A problémája összetett. Valóban további immuno-endokrin vizsgálat nyújthat megoldást. Ez annál is inkább idokolt, mert az előző babánál nem volt gond.

Mielőbbi javulást és sikert, egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-26 14:03:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,

Korábban már írtam Önnek, feltételezhetően szilikon mellimplantátumaim okozta betegségeimmel, és tüneteimmel kapcsolatban. Szerettem volna Önhöz bejelentkezni, de nagyon késői időpontot ajánlottak. Ennél sürgősebb segítségre lenne szükségem, szeretnék találni egymegbízható plasztikai sebészt, aki végez implantátum eltávolítást, lehetőség szerint helyi érzéstelenítésben. Több helyen is érdeklődtem telefonon, és a legtöbb plasztikai sebész sajnos nem végez eltávolítást, csak cserét... Egyet találtam eddig, aki igen, de csak altatásban. Olvastam, hogy külföldön több helyen is végzik helyi érzéstelenítésben, csak sanos nagyon drága, és ehhez jönne még az utazási költség is.

Tud esetleg ajánlani valakit? Csak azért gondoltam, mert tudom, hogy volt már ilyen páciense és foglalkozott a témával, hátha tud javasolni egy megbízható szakembert..

Nagyon köszönöm!

Judit
Tisztelt Judit!

Nem kívántam az implantatummal megijeszteni. Nem a plasztikai beavatkozást tartom aggályosnak, hanem a szilikon tartalmúakat.
Amennyiben mást végeznek,akkor az nem jelent hátrányt.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-24 11:33:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
4 éve Metothyrint szedek autoimmun Graves -Basedow típusú túlműködésre. Végleges megoldásként a teljes pm. eltávolítás jött szóba. Kértem a sebészt a részleges eltávolításra, de nem igazán hajlik rá.
Elkerülhetem a műtétet? Hogyan?
A Metohyrint meddig lehet szedni, milyen szövődményei lehetnek a hosszú távú szedésének?
Rosszabb, ha ezt szedem esetleg életem végéig és nem vállalom a műtétet, mint a hormont alulműködésre? Teljes kétségbeesésben vagyok... Meggyógyulhatok valaha?
Anamnézisként pár dolog:
Édesanyámnak 50 évesen volt pm. műtéte, azután egyáltalán nem kellett gyógyszert szednie(ezért jutott eszembe a részleges eltávolítás gondolata).
Évekkel ezelőtt sajnos, több alkalommal használtam jódtartalmú hüvelykúpot fertőzés kezelésére, bár endokrinológustól megkérdeztem, hogy nem lesz-e ebből gond. Azt a választ kaptam, hogy bátran használjam. Mennyire lehet hinni Anthony William: Egészséges pajzsmirigy című könyvében írtaknak, miszerint az Epstein Barr vírusfertőzés felelős a pm. problémákért?
Válaszát előre is nagyon köszönöm és elmondhatatlanul várom.
Tisztelettel: Magyar Judit
Tisztelt Magyar Judit!

Engedje meg, hogy vizsgálat nélkül a történteket ne kommentáljam.
A Graves -Basedow kór javulásának és teljes gyógyulásának klinikai és laboratrórium kritériumai vannak.Nem minden esetben szükséges a métét, a szervetlen jód kerülése feltétlen indokolt!
A betegség kialakulásának több oka is lehet, erről korábban ezen a honlapon is írtam. A vírus és bakterialis fertőzés (pl. a YersiniaÖ kiváltója lehet a betegségnek. A kezelés lényege az immunmodulás terápiával a kóros folyamat megszüntetése (nem egyszerűena TSH értéken a javíása).
Egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-23 17:14:10
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Ùr,

Szeretnék segítséget kérni abban,hogy 30 éves vagyok, a kisfiam 5 éves, és most 1hónapja inzulinrezisztenciát igazoltak a terheléses cukor vizsgálaton,majd a mai napon a pajzsmirigy eredményem is megkaptam.
Melynek értékei: TSH: 6,06 , T3: 6,85 , T4: 22,7.
Jól gondolom,hogy ez alulmüködést igazol?

A tüneteim egész napos fáradság ( hosszú,pihentető alvást követően is), híztam 8 kg.ot, erőtlenség érzése, 2 óránkénti ( dietetikus által összeállított 160 gr.CH) étkezés közt is rosszullétek, ájuláshoz és a közeli állapot tüneteinek produkálása, ilyenkor erős izzadás, és hidegrázás, fejfájás. Tehát nagymértékű vércukor leesés,annak megfelelő diéta és rendszeres testmozgás mellett is.
Ön javasolna Metformin tartalmú gyógyszert vagy csak étrendkiegészítőt? És a pajzsmirigy normalizálására kellene hormon gyógyszert szednem, vagy pl.csak a Normoxil szedése is elégséges lehet esetemben?
És gyógyszer szedés mellett be fog következni a fogyás?

Nagyon köszönöm segítségét,
Tisztelettel: Riskó Lilla
Tisztelt Riskó Lilla!

A panaszai összetettek és ezekből diagnózis nem adható. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Egyénre szabott, oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-19 12:32:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! A segítségét szeretném kérni. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásra szedem pár éve a Syntroxine 13 mikrogrammos gyógyszert, ami nagyon jól bevált nálam. Most viszont a párommal kisbabát szeretnénk, és azt olvastam a gyógyszer leírásában, hogy terhesség alatt sem szabad megszakítani a szedését. Ebben szeretném kérni a Professzor Úr tanácsát, hogy Ön mit javasolna.
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:Noémi
Tisztelt Noémi!

Mindenek előtt a Syntroxine 13 nem a gyulladásra, hanem a csökkent funkcióra hat. Tisztázni kellene, hogy milyen jellegű és fokú gyulladása van.
Egyénre szabott kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-18 16:33:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hashimoto esetében terhességnél a kismama másodlagos, és jódot tartalmazó terhesvitamint kell szedni? Egy hét után újra olyan tüneteket okozott nálam, mint a diagnózis, és gyógyszerszedést megelőző kezeletlen időszakban. Amint visszatértem a jódmentes vitaminra, minden a régi lett, újra jól vagyok, de aggódom a kisbabáért, viszont nem értem, hogy használhat neki az, ami nekem árt.
Köszönöm megtisztelő válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A jód kétélű fegyver. Megfigyelése pontos és fontos! Jóllehet a pajzsmirigy hormonjainak képzéséhez szükséges, de nagy mennyiségben adva - az arra genetikailag fogékonyakban - pajzsmirigy gyulladást válthat ki! Szerencsére a babának nem okozott gondot!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-18 16:31:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!

49 éves nő vagyok, a mensesem már gyakrabban kimarad, de még időnként jelentkezik, azonban 2 éve havi 1-2 alkalommal migrén gyötör, ami flector rapiddal szinten tartható. Gyakran azonban a tompa fejfájás napokig elhúzódik. A vérnyomásom ezeken a napokon kiugrik, akár 160/100 köré is, ami több gyógyszerrel kísérletezve ( Norvasc, Varsaltan, Tensiomin, Covercard) is újra és újra visszatérő probléma. 2 éve egy alaposabb kivizsgáláson érdemi elváltozásokat női hormonokban és pajzsmirigyben nem találtak, nőgyógyászati rákszűrésem és UH képem rendben azóta is. Bele kellene törődnöm, hogy ez a hormonváltozásokkal jár? A havi 1-2 és több napokig elhúzódó fejfájást és a vérnyomáskiugrásokat azért nehezen tolerálom és aggódom az egészségemért. Korábban csak a gyermekvállalással kapcsolatos hormonkezelésnél volt hasonló problémám, előtte és utána mostanáig sem fejfájás nem gyötört, se vérnyomásproblémáim nem voltak. A háziorvosom azt mondja, neki is voltak ilyen problémái ebben az életkorban, ezen minden nő átesik, ki így ki úgy...valóban ennyi a teendő? Nyugodjak bele? Köszönöm a válaszát előre is! Minden jót kívánva: Jolika
Tisztelt Jolika!

A menstruációs zavarok okai gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok”. Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőzi annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenopauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejt kezdeménye van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában döntően a petefészek sejtjeinek öregedése következtében, az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége a korral csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehát egy fokozatos FSH szintemelkedés figyelhető meg. Ebben a periódusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. „anovulációs ciklusok” jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le, így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruációs ciklus a perimenopauza egyik legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemez, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zárni esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki.
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik.
• A hüvely nyáktermelése változik, érzékenyebbé válik.
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam.
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel.
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg.
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, mérsékeltebb munkaképesség.
• Csökken a libidó.
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik.
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek.
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban.
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre.
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés!
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigy betegségben is jelentkezik.

A pajzsmirigy betegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, alvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges
Perimenopauzában csökkent az ún. anti-Müller hormon (AMH) szintje
Mi is az AMH?
Ezt a hormont a petesejtek termelik. Ma már ismerjük a kémiai szerkezetét és funkcióját. Az AMH szintje a petesejtek funkcióját, „rezervjét” tükrözi. Ez talán az egyik legjobb tükrözője annak, hogy a petesejtek öregedése milyen mértékű. Ugyanis az életkorral általában párhuzamosan csökkent a szintje..
A termelődését azonban az öröklődésen kívül más tényezők is befolyásolják. Ezek között kiemelkedőek az autoimmun betegségek (szisztémás autoimmun betegségek, ill. a pajzsmirigy autoimmun betegségei), a fogamzásgátlók, a dohányzás. Az AMH meghatározása lényeges a mesterséges megtermékenyítések előtt. A meghatározásnak egyre több formája ismert. Azt is kiemelik, hogy célszerű az agyalapi mirigy stimuláló hormonjával az FSH-val együtt meghatározni. Fontosnak tartom azt az észrevételt, hogy a policisztás petefészek megbetegedésben (PCOS-ben) szenvedők vérében az AMH szintje feltűnően magas (!). Ennek egyelőre diagnosztikus jelentőséget tulajdoníthatunk, de nagy valószínűséggel a közeli jövőben terápiás szerepe is lesz.
Mi a teendő?
Amennyiben a perimenopauza tüneteit észleli magán, akkor célszerű az alapvető fizikális vizsgálatokon túlmenően tisztázni:
• A pajzsmirigy működését, a TSH-n kívül a perifériás hormonok (T3-T4 is!) szintjét,
• az esetleges autoimmun betegség fennállását,
• az elhízás fokát (ha van), vércukor és az inzulin szintjét.
A menstruációs ciklus jellegét, az ösztrogén és progeszteron mellett az FSH és az AMH értékét.

A megelőzés kérdései:
• Törekedni kell arra, hogy fiatal korban vállalják a gyermeket, amikor a fogamzás lehetőségei a legjobbak! Sajnos világszerte kitolódik ez az életkor, s ezért is van egyre több gond a gyermekvállalás körül.
• Egyre több ismerettel rendelkezünk az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k („Endocrine Disrupting Chemicals”) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg! (Erről a kérdésről korábban már részletesen írtam).
• A gyermekvállalás előtt célszerű kizárni az autoimmun betegségeket, ill. kezelni azokat (pl. pajzsmirigy betegségek).
• A hiányzó hormonok pótlása ma már sokat segíthet. Ma már növényi eredetű készítmények is rendelkezésre állnak. Ezeket egyénre szabottan célszerű alkalmazni!!!!!i.
• Nem szabad elfeledkezni olyan egyszerű dolgokról, mint a testsúly csökkentés (az AMH szint ilyenkor emelkedhet!), az ésszerű mozgás, fitness, a dohányzás elhagyása, a pajzsmirigybetegség kezelése.

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-18 16:21:16
Olvasói értékelés: 5/3
Kedves doktor úr!
A kérdésem nem endokrinológiai, de kérem, meg tudná nekem mondani, hogy mihez hasonló a kóros agyagszínű széklet? Mindenhol azt olvasom, hogy amíg barna a széklet, ha világos is, az jó, de agyagszín probléma. Az enyém a tejeskávéhoz hasonló színű. Ez probléma? Agyagszín az, ami már nem barna, hanem inkább szürkés?
Köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Ez lehet egyrészt az ételektől (pl sok sajt fogyasztása) és kóros állapotokban (pl. sárgaság, emésztési problémák, zavarok)

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-16 11:12:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Érdeklődni szeretnék. Antibiotikumot kellett szednem, a gyógyszer beszedését követően elég egy hónapot várni, és utána lehet próbálkozni már a gyermekvállalással? Mennyi idő az ajánlott, hogy a gyógyszer kiürüljön és biztonságosan lehessen próbálkozni a gyermekvállalással?

Válaszát köszönöm!
Tisztelettel:
Klaudia
Tisztelt Klaudia!

Ez persze az antibiotikumoktól is függ,de általában 6-8 hét elegendő a kiürüléshez.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-14 17:46:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Problémáim, tüneteim már 3 éve kinoznak! Mindig is nyugodt kiegyensúlyozott voltam. Ez sajnos 3 éve eltünt. Nagy nehezen kiderült hasimotom van. Jelenleg is iszonyatos szorongások és szédölgések jellemzik a napjaimat emiatt nem lelem boldogságom. Olyan mintha nem tudnék fel ébredni. Délutánra, estére sokat javul a helyzett sőt valamikor meg is szünik minden tünet. Ezek a reggeli szivdobogás és belső feszültséggel kelés kiveszi minden maradék erőmet. Probáltam gyógynövényes nyugtatót, frontint is de nem használ. 3. napja syntroxin 100-t szedek.
Jan.2 vérkép:
súllyedés: 8 mm/ó
crp: 0,7mg/L
folsav: 10,3 (12,9-54,4)
tsh: 5,83
ft3: 4,49
ft4: 16,69
Kérdésem az lenne, hogy alulmükődés okozhat ilyen jellegű tünetett? Sokszor nincs étvágyam se, nem tudok enni. 10 kg-t fogytam a nem evés miatt. Az a baj, hogy az is csak ront a helyzeten, hogy nem tudom mitől vannak ezek a tünetek. Csak kavarognak a gobdolatok. Van szép gyönyörű gyermekem akiknek szükségük lenne rám és férjemnek aki mindenben támogat, de így nem lehet! Gyógyszer adag módosítás hány nap múlva javíthat tüneteimen? Este amikor nincs feszültség szívdobogás érzetem sincs. Köszönöm válaszá!
Tisztelt Kérdező!

Megelőzött kérdésével, mivel éppen erről a kérdésről kívánok írni, hiszen ez nagyok sokakat érint.
A legújabb tanulmány szerint 19 174 résztvevőből álló 19 vizsgálat szisztematikus áttekintése és metaanalízise során az autoimmun tiroiditisben szenvedő betegek szignifikánsan magasabb depressziós és szorongásos zavarokat mutattak az egészséges kontrollokhoz képest (JAMA jamapsychiatry.2018.0190.). Ez a metaanalízis megállapítja az AIT és a depresszió és a szorongásos zavarok közötti kapcsolatot. Az AIT-ben szenvedő betegeknél nagyobb a valószínűsége a depresszió és a szorongás tüneteinek kialakulására, vagy a depresszió és a szorongásos zavarok diagnózisára. Ez a megállapítás fontos következményekkel jár a betegekre, és a korai kezelés - és nem csak a pszichoterápiás kezelés - megválasztásához vezethet.
A tanulmányok a hangulati zavarok és a depresszió tüneteinek kumulatív előfordulását mutatják be a hypothyreoid állapotban lévő betegeknél, valamint a gyakori pajzsmirigybetegségeket a depresszióban szenvedő betegek körében. Továbbá, az AIT-ben szenvedő betegeknél kevesebb vizsgálatban a szorongás tüneteit ismertetik. 24 Alkalmi vizsgálatok vizsgálják az AIT-hez kapcsolódó egyéb (neuro) pszichológiai tüneteket, mint például figyelem- és végrehajtási zavarok, fáradtság, vagy az életminőség csökkenése.
Az AIT pszichiátriai következményei iránti növekvő érdeklődés ellenére a legtöbb publikált tanulmány még mindig szomatikus hatásaira összpontosít. A társulás további vizsgálata fontos a közegészségügy, az orvosok és a betegek számára. A depresszió és a szorongásos zavarok okozta társadalmi és gazdasági költségek magasak és megfelelő és korai kezeléssel csökkenthetők. Az AIT, mint bizonyos hangulati rendellenességek lehetséges gyökereinek kvantitatív összegzésével ez a társulás fokozódik, és a pajzsmirigy és az antidepresszáns kezelés megfelelővé válik a pszichoterápián kívül. Továbbá megállapítható volt a depresszió és a szorongás tüneteinek szűrő vizsgálata az AIT-ben és az AIT-ben szenvedő betegeknél depressziós és szorongásos betegeknél.
A nagyszámú tanulmányból a következtetések:
Az autoimmun tiroiditis depresszióval és szorongásos zavarokkal jár. Ezért fontos, hogy fokozzák az orvosok tudatosságát e kapcsolatról a diagnosztikai folyamat felgyorsítása érdekében. Depressziós és szorongásos betegségben szenvedő betegeknél az AIT-vizsgálatot kell végezni, és az AIT-ben szenvedő betegeknél szükség van a pszichiátriai tünetek szűrésére. A betegek előnyei a megfelelő kezelés, figyelembe véve az antidepresszánsok korai alkalmazását és a betegségük jobb (biopszichoszociális) megértésének köszönhetően.
Ez még inkább aláhúzza a komplex integratív, holisztikus megközelítés és kezelés fontosságát ebben a betegségcsoportban is.
Egyénre szabott kezelést javasolok.
Mielőbbi javulást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-01-12 12:54:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja