SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Remélem, a betegsége már javulóban, minden elismerésem, hogy betegen is válaszol a kérdezőknek.
42 éves, kétgyermekes anyuka vagyok. Anyai ágon voltak a családban pajzsmirigyproblémák és műtétek túlműködés miatt. 29 éve van göböm diagnosztizálva, ami fokozatosan nőtt az évek során. A TSH-fT3-fT4 értékeim 2017 júliusáig határokon belül voltak, két terhességem gond nélkül megfogant. Júliustól túlműködő TSH mellett (0.011) autoimmun betegség jelentkezett, decemberben mondta ki kezelőorvosom a Hashimoto-t. Augusztus óta Thiamazol-t szedek, egyre kevesebb mennyiségben, decembertől egyszer 5 mg-ot egy héten. A tüneteim már október óta alulműködésre utalnak, lelassultam, küzdök a kilók ellen, pulzusom, vérnyomásom alacsony. Hajhullásom most kezd megállni, szeptember óta minőségi, szerves vitaminkészítményeket szedek. Éjjelente viszont sokszor belső nyugtalanságra, remegésre ébredek. 2004 óta köhögök, abban az évben volt torokmandulaműtétem. A köhögésem reggeli órákban és délután egyszer erősebben jelentkezik, van, hogy végigkrákogom az egész napot egy kis slejm miatt. Tüdő és allergia ellenőrizve, nem okozhat problémát. Nem dohányzom, nem iszok alkoholt. Szőrösödésem kamaszkorom óta zavar.
Milyen vizsgálatokat érdemes még kérnem az orvosomtól, hogy jobban legyek? Milyen kezelés lenne most javasolt? Mellékvesére hormonvizsgálat esetleg? PM-műtétet is szóba hozta az orvos legutóbb. Műtétnél az érintett oldali pajzsmirigyet is kiveszik, vagy csak a göböt? Az értékeket lefotózva csatolom.
Ám le is írom a legfrissebbet: TSH: 2,17 (0,27-4,2), fT3: 3,28 (1,28-4,6), fT4: 1,07 (0,97-1,8), Thyreoglobulin Antikörper: 483 (0-115), TSH-Rezeptor Antikörper: 2,1 (0,0-1,5), ATPO: 226 (0,0-34,0)
Köszönöm válaszát előre is.
Betty
Tisztelt Betty!

Sajnos nem csupán pajzsmirigygyulladásra, hanem az un. Hashitoxicosisra is nagyon gyanus a betegsége!!!.
A műtét szóba jöhet, de a módját és kiterjedését így nem lehet vizsgálat nélkül eldönteni.
Ami a további vizsgálatait illeti. kétségtelen, hogy ezzel a betegséggel gyakorta társulhat más autoimmun betegség is.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. Ilyen irányú vizsgálatot is javaslok.
Jó egésszséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-22 10:44:23
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja