SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Véleményét szeretném kérni!

16 éves autoimmun thyreoiditis beteg fiamnak szeptember óta fáj a feje, halántékfájdalom mindkét oldalon, hol jobban, hol kevésbé

Sella MRI 6,5x9x4 mm-es elváltozást mutatott a neuro és adeno hipofízis között. Jól körülhatárolható, elvileg nem nyom semmit. Ezért nem gondolják az orvosok, hogy emiatt fáj a feje.

Laboreredményei decemberben:

TSH: 6,468 + uIU/ml ( 0,510-4,940)
T3: 6,41pmol/I ( 3,5-6,5)
SE szabad thyroxin: 17,41 pmo/I (11,50-22,70)
LH: 7,66 mU/I + ( 0,80-7,6)
Se prolactin: 386 mU/I + ( 53-360)

Januárban: TSH: 7,560+ uIU/ml
T3: 5,42 pmol/I ( 3,5-6,5)
SE szabad thyroxin: 19,30 pmo/I (11,50-22,70)


Februárban: Euthyrox gyógyszer adag emelés után:

Tsh: 3,227 uIU/ml
Prolaktin: 477 mU/I +

Szeretném megkérdezni, fájhat e a feje a fenti laborok és MRI eredmény miatt?

Köszönöm szépen!
Tisztelt Kérdező!

A válasz erre csak vizsgálat után adható. Arról azonban már több konkresszuson is adatok egész sorát mutattam be, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség viszonylag gyakran jár(hat) az agyalapi mirigy gyullásával. Ilyen irányú kivizsgálás célszerű volna.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-03-01 10:07:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A D vitamin szedéssel kapcsolatban szeretném a véleményét kérni.
PCOS,IR-es 42 éves nő vagyok.
Mennyi az ajánlott D vitamin mennyisége abban az esetben,amikor babát szeretnék?
Most is szedek 2200 NE-nyi adagot napi 1 kapszulát.(Eurovit)

Köszönöm szépen válaszát előre is:
É-T. Erika


Tisztelt É-T. Erika!

Fontos és rendkívül aktuális kérdést tett fel.Gyakran halljuk, hogy a zsírban oldódó vitaminok adagolásával óvatosan kell bánni, hiszen azok sokáig elraktározódnak a szervezetben. Az utóbbi évek tudományos kutatásai azonban rámutatnak, a D-vitamin megfelelő dózisban adagolva, valóságos kincs a szervezet számára!
A D-vitamin anyagcseréje egyedülálló az emberi testben. Minden szervrendszerünk működésére komoly hatást gyakorol: az agyban, illetve a központi idegrendszerben fokozza az idegszövet megújulását, emellett legfontosabb védelmi rendszerünket, a bőrünket érintő daganatok kialakulásának kockázatát is csökkenti. A vérképző rendszerben segíti az érett vér-sejtek kialakulását, javíthatja a vérszegény állapotot, erősíti a szívizomzatot, a test teljes védekező-rendszerét, májvédő hatású, emellett a cukorbetegség ellen is védelmet nyújthat. A vázrendszer illetve a belek egészséges működésében is szerepet játszik, nem beszélve endokrin működésünkről. – Az utóbbi évek intenzív kutatásai igazolták, hogy a korábban vitaminnak gondolt biológiailag aktív anyag, lényegében hormonként viselkedik a szervezetünkben. Nincs köze a vitaminokhoz, pusztán orvostörténeti okok miatt nevezik annak. Szerkezete nagymértékben hasonló a szteroid hormonokhoz, mint a mellékvese hormonjai és a nemi hormonok, amelyek közül többet gyógyszerként használunk már évtizedek óta. Az utóbbiak többek között immunológiai és gyulladásos, ízületi betegségek esetén segíthetnek a tünetek enyhítésében. Sokrétű kutatás bizonyította, hogy a D-vitamin több szervünkre, szervrendszerünkre hat, így szintjének meghatározása, szükség esetén pótlása meghatározó fontosságú. A D-vitaminhiányt az egyik legnagyobb egészségügyi problémaként tartják számon a nyugati országokban. Ezért nemrégiben számos hazai orvos társaság jutott konszenzusra azzal kapcsolatban, hogy a D-vitaminhiány súlyosságára együtt hívják fel a figyelmet, illetve iránymutatást adjanak a prevenciót és a kezelés javasolt módjait tekintve. Dermatológusok, endokrinológusok, immunológusok, gyermekgyógyászok, ideg- és elmeorvosok, kardiológusok és a szakma egyéb területein gyógyítók értettek egyet abban, hogy lényegesen nagyobb dózisra lenne szüksége szervezetünknek ebből az elengedhetetlen hormonból, mint amennyihez átlagosan hozzájutunk. A legfrissebb tanulmányok szerint ugyanis jelenleg a hazai lakosság körülbelül kétharmada D-vitaminhiánnyal küzd. Korábban ezt a tápanyagot kizárólag újszülötteknek adták speciális estekben, ám mivel a legkülönbözőbb betegségek megelőzésében kulcsfontosságú lehet, majdnem mindenkinek többre lenne szüksége a hormonból.
A D-vitamin a táplálékkal vagy napfény hatására kerül a szervezetünkbe, majd több lépésben aktiválódik. Az UV-B sugárzás hatására elsőként egy elővitamin, majd a D3-vitamin alakul ki. – A bőr D-vitaminképző kapacitása hatalmas: nyáron, amikor fürdőruhában napozunk, akár a napi ajánlott mennyiség három-hatszorosát is képes előállítani a szervezet, ám túladagolás ilyenkor semmiképpen sem alakulhat ki. Ennek oka, hogy a bőr fokozódó pigment-tartalma bizonyos okok miatt gátolja a D-vitamin előállítását. Így a sötét bőrű embereknek akár tízszer annyi napsugárzásra is szüksége lehet azonos mennyiségű D-vitamin előállításához, mint a világos bőrűeknek. Télen azonban más a helyzet. Becslések szerint a Föld északi féltekéjén élők legalább 40-50% százaléka D-vitaminhiányban szenved, különösen a téli hónapokban. A szoláriumok sem jelentenek megoldást, azok UV-A sugárzása ugyanis nem biztosítja a D-vitamintermelődést.Megfigyelték, hogy egyes bőrbetegségek tüneteit is enyhítheti a napsugárzás, mely hatás valószínűleg szintén a közben képződő D-vitaminnak tulajdonítható. A túlzott, védelem nélküli napozás és a D-vitaminhiány együttesen azonban fokozhatja a bőrrák kialakulásának kockázatát!!!!
A vérben keringő D-hormon a kalcium-anyagcsere szabályozásában is részt vesz, melynek a csontképződésben, az egészséges csontok fenntartásában van kulcsszerepe. – A D-vitamin a kalciumot legfőképp a bélből történő felszívódáson keresztül képes befolyásolni. Tehát a D-vitaminszint függvényében változik a napi kalciumszükséglet. is. A nemzetközi ajánlásokban szereplő javasolt kalciumbevitel csakis normális D-vitaminszint mellett elegendő. A csonttörések gyakoriságát befolyásolja a csontok mennyiségi és szerkezeti változása. Így csontritkulás esetén fokozott a csonttörések kockázata, mely D-vitamin hiányában tovább nő.
– A hormon segíti az izmok összehúzódását, az idegrendszer és az izmok közötti koordinációt, ezzel is csökkenve az elesés esélyét.

Autoimmun zavarra több ellenőrzés

Egy sor kórkép esetén is ajánlott a D-vitamin pótlása, például autoimmun pajzsmirigy betegségek kezelése során. – Ez a hormon javítja a pajzsmirigy működését, csökkenti a gyulladásos folyamatot, ráadásul megfigyelték, hogy a betegek vérében jellemzően a normálisnál alacsonyabb a szintje. Ugyanez igaz a reumatikus betegségekben szenvedők többségre is. A kutatók továbbá rájöttek, hogy más autoimmun betegségek, mint például a sclerosis multiplex illetve az 1-es típusú cukorbetegség előfordulásának gyakorisága geográfiai szempontból eltérő: észak-dél irányban csökkenő tendenciát mutat. Vagyis minél több a napsütéses órák száma, annál ritkábban fordulnak elő ezek az autoimmun zavarok, melynek szintén köze van a D-vitamintermeléshez. Kutatások bizonyítják, hogy a hormon hiánya részben okolható lehet az elhízás kialakulásáért is. Mi több, bizonyos hormonális hajhullás-típusok kezelésében is áttörést érhetnek el vele. A múlt évben jelentek meg azok a közlemények, melyek szerint már néhány hét alatt sikerült a D-vitamin egyik származékát felhasználó kezeléssel eltüntetni a lokális kopaszságot.
A D-hormon pótlása a meddőség egyes eseteiben is segíthet. Az endokrin rendszerben a reproduktív szervek igen finoman hangolt rendszert képeznek, melyek érzékenyen reagálnak minden külső és belső hatásra, így a stressz következtében kialakuló hormon-változásokra is. A termékenységi zavarok részben pszichés, részben endokrin eredetűek is lehetnek, vagy kialakulhatnak fejlődési rendellenességek és egyéb külső behatások miatt is. A D-hormonnak szerepe lehet a termékenység növelésében a nők és a férfiak esetében is.
Fontos! Azt tanácsolom, hogy az autoimmun betegségben szenvedők időközönként ellenőriztessék laboratóriumi vizsgálattal a vér D-vitamin szintjét. Mivel az a legtöbb ember vérében a normálisnál alacsonyabb, főként ősszel és télen, ezekben az esetekben fontos lehet ellenőrizni az értéket, és szükség esetén a kezelés részeként pótolni a hormon.
Ráadásul a PCOS-ról és az IR-ról kiderült, hogyautoimmun betegség, amely gyakran társul az autoimmu pajzsmirigy betegségekkkel. Ennek részleteibe itt nem tudok belemerülni, de angsúlyozom, hogy az IR meghatározásának ma már más módjai és kritériumai vannak (Adiponectin/(FBG_FIns) as a predictor of insulin sensitivity and metabolic syndrome in patients with polycystic ovary syndrome
Xiaohui Xu, MDa et al: Medicine (2016) 95:49(e5524)
Received: 8 July 2016 / Received in final form: 23 October 2016 / Accepted: 10 November 2016

Az euglikémiás-hiperinzulinémiás kapcsolat a jelenlegi körülmények között sok intézetben nem végezhető el. Egy hozzáférhető és olcsó mérés az inzulinrezisztencia (IR) vizsgálata sok más módszerrel is lehetséges a jelenlegiek mellett. Eddig ebből a célból a HOMA indexet határozták meg, amelyik már lényegesen könnyebb, de vércukorterheléssel és többszöri szúrással jár együtt, és nem megbízható!)(Polycystic Ovary Syndrome May Be an Autoimmune Disorder. Hindawi Publishing Corporation. Scientifica Volume 2016, Article ID 4071735, 7 pages dx.doi.org/10.1155/2016/4071735
Összegezve: a D3 vitamin dózisa függ a nemtől, évszakatól, az életkortól, a kísérő betegségektől egyaránt. Egyelőre a 2000 NE jónak tűnik, de további vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-28 16:52:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Segítségét szeretném kérni, 50 éves nő vagyok. 3 hete részt vettem a szokásos évi rutin labor vizsgálaton, ahol kiderült TSH 0,005mIU/L, T439,0pmol/L, /a többi eredményem rendben volt/. A háziorvosom felírta a Metothyrin tablettát, hogy kezdjem el szedni, semmi panaszom nincs, a vérnyomásom kicsit alacsony /110/60/, a pulzusom jó,nincs hasmenésem, nem vagyok felpörögve, az elmúlt 3 hónapban, híztam 2 kg-ot, csinált egy EKG vizsgálatot, az is rendben volt.
Javasolta a háziovos hogy menjek el egy USG vizsgálatra: A pajzsmirigy normális nagyságú,az isthmus nem szélesebb. A pajzsmirigy szerkezete szabályos,gócos képlet benne nem látható. a bal lebenyben kb,. 2 mm nagyságú cysta van. Color Dopperrel vizsgálva a vascularistio diffusan jelentősen fokozott. A nyaki lágyrészekben megnagyobbodott nyirokcsomó nem ábrázolódik.
Ősszel nagyon elkezdett hullani a hajam akkor vásároltam egy hajvitamint, amit 1,5 hónapig szedtem, 2 hete vettem észre, hogy van benne 40 mcg jód, rögtön abba is hagytam. Nem tudom, hogy esetleg ez a plusz jód bevitel okozhatta-e ezt a problémát, mennyi idő míg kiürül a szervezetből?
Félek elkezdeni Metothyrin tablettát, elég sok melléhatása miatt.
Nagyon el vagyok keseredve.
Mit javasolna Professzor Úr, kellene még egyéb vizsgálat, kezdjem el szedni a gyógyszert?
Esetleg , ha szükség van rá tudna-e fogadni?
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:Márta

Félek elkezdeni Metothyrin tablettát, elég sok melléhatása miatt.
Tisztelt Márta!

Már több alkalommal leírtam ezen a honlapon is, hogy "Ne a leletet kezeljük, hanem a beteget!"
Miért?
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, Ausztráliában, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros is lehet!!!!! Az valószínű, hogy a plusz jód bevitel okozhatta a problémát!!!
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-28 13:38:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
2014-ben végeztek ANA-MAX panelt Sjögren szindróma gyanú miatt, aminek negatív lett az eredmény és a RF is normál értéket mutatott. Most ismét felmerült autoimmun betegség gyanúja (izületi problémák, GI tünetek, szikka tünetek, izom fájdalom, PM érintettség), a laborleletek normálisak, a PM értékek (TSH, T4, T3) is, kicsit emelkedett a kreatinin és a HDL-koleszterin szint. Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e értelme megismételni az ANA-MAX vizsgálatot, lehet-e az, hogy 2014-ben még nem mutatta ki, hogy lenne AI betegségem?
Köszönöm válaszát, M. Enikő
Tisztelt M. Enikő!

Először vizsgálatot javaslok és ennek fényében célzott laboratóriumi teszteket.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-27 17:45:21
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves doktor úr!
Érdekelne , hogy
A lymphocita% mely esetekben csökken?Nagyon köszönöm

K.
Kedves kérdező!


Ez laboratórium-függő adat.....

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-26 17:40:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Most találkoztam a neten "Pajzsmirigybetegségek bőrtünetei" c. cikkével, melyben ezt írja a jellegzetes bőrtünetekről: célzott kezeléssel meggyógyíthatók. Mi a célzott kezelés a körmön megjelenő hosszanti csíkok esetén? Kezelt pajzsmirigy alulműködésem van, de a csíkok megmaradtak, és a körmeim a csíkok mentén a legkisebb igénybevételre vagy "csak úgy" repednek, törnek. Nem az esztétikai hiba miatt kérdezem, hanem ez balesetveszélyes. Hiába vágom a megrepedt körmöt a lehető legrövidebbre, a repedés beljebb nyúlik mint a levágható rész, a kis repedés beleakad valamibe nagy repedés lesz ami még inkább beleakad mindenbe aztán egyszer csak leszakad a köröm...
Tisztelettel
Vörös Nóra
Tisztelt Vörös Nóra!

Ha jól értem, akkor a Beau-f csíkokról van szó. Ezek akkor tünnek el, ha a pajzsmirigygyulladása gyógyul és nem a TSH.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-26 17:38:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Segítséget szeretnék kérni Öntől. 2018.04.27.-re kaptam időpontot Professzor Úrhoz, igaz már tavaly szeptemberben kértem. Nagyon várom, hogy mehessek Önhöz, hiszen 2016 tavaszától küzdöttem tünetekkel, de csak szeptemberben állapították meg, hogy basedow kórom van. Akkor voltam 30 éves és az értékeim TSH: 0,001 FT3: 19,3 FT4: 2.57 TRAK: 27,2 anti-TPO: 400 volt, gyógyszeres kezelést kezdtek metothyrin-t és propranolol-t kaptam.
A tüneteim minimálisan javultak, a labor eredmények is kicsi javulást mutattak. Igaz folyamatos ingadozással. 2017 szeptemberben a TSH: 0.035 Ft3: 3,577 FT4: 15,88 TRAK: 6,1 anti-TPO: 125
2017. 03.-tól elkezdtem közönséges galajteát inni, mivel eléggé kijött a pajzsmirigyem, majd október elejétől szurokfű teát és az Ön cikkeit olvasva D vitamint.

Október végére kicsi alulműködés lépett fel (TSH: 4.86 FT3: 5.04 Ft4: 14,68), így a gyógyszer csökkentését kezdtük el, mivel a nőgyógyász javasolta, hogy 1,5 alá kell vinnem a TSH-t, ahhoz, hogy a baba jöjjön. Tavaly nyár óta próbálkozunk babával, de nem sikerült teherbe esnem. Decemberben (TSH: 1.87, Ft3: 5,48 Ft4: 17,43)
Januárban szintén az Ön cikkeit olvasva, elkezdtem szedni mioinozitolt és folátot, valamint a szelént is lecseréltem organikus szelénre.
Januári vérvételen az eredményeim: TSH: 1,755 FT3: 4.97 FT4: 16,84.

Kérdésem a következő:
Jövő héttől kellene kezdenem a Clostilbegyt tablettát is szedni. Azt szeretném megkérdezni, Professzor Urtól, mivel csak áprilisba találkozom Önnel, hogy szedhetem-e a clostilbegitet, így, hogy basedow kórom van, illetve ezekkel a véreredményekkel? Lehet-e nagy pajzsmirigy eredmény változás a gyógyszer miatt?
Nagyon szeretnénk babát. Ugyanakkor nem szeretném, ha az eddig elért eredményeim összeomlanának.
A friss vérvételi eredményem hétfőn (26.-án) lesz meg.
A nőgyógyász szerint próbáljuk meg a clostilbegyt-t, mivel nem elég nagyok a tüszőim.
Bocsánat, hogy ilyen bő lére engedtem a kérdést, de nem tudtam, hogy milyen információkra van szükség ennek a kérdésnek a megválaszolására.

Előre is köszönöm a válaszát és a segítségét.
Nagyon szép hétvégét kívánok Önnek!
Tisztelettel:
Sipos Melinda
Tisztelt Sipos Melinda!

Köszönöm levelét, szerencsére korábbi időpontot is kaphat kolléganőimtől, mert már de és du és este is dolgozom.....
1.Mindenek előtt a pajzsmirigy állapotát kellene rendezni, nem a TSH-szintet...
2. A Clostílbegyt kezelést csak élettani pajzsmirigyműködés mellett javaslom. A próbálkozásnak nem vagyok híve, az ember nem kísérleti alany......
3. Tisztázni kellen, hogy miért nem lett várandós eddig!...

MIelőbbi javulást, gyógyulást kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-26 17:35:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az alábbi problémával kérném segítségét:
2011-ben rendszertelen menstruáció miatt endokrinológushoz fordultam, ahol a vizsgálatok után kiderült: hyperprolaktinaemia. MR vizsgálat után kiderült: 6x4 mm nagyságú kis adenoma. Napi 1 tabletta bromocriptin szedése hatására a menstruáió normalizálódott, prolaktin lecsökkent. 2013-ban megismételt MR vizsgálat során kiderült, hogy az adenoma minimálisan kisebb lett. 2014-ben a kontrollvizsgálaton endokrinológusom a napi 1 tabletta bromocriptin adagját napi fél tablettára csökkentette.2017 áprilisában prolaktin-szintem megnőtt 1195 (ref: 102-496) így orvosom visszaállított a napi 1 bromocriptin tablettára. Ekkor vizsgálta meg a pajzsmirigyem, így derült ki a szubklinikus hypothyreosys, melyre napi 1 tabletta normoxil szedését javasolta. 2017. 7.havi kontrollvizsgálaton prolaktin szint normalizálódott (513,0 (ref:40,0-530,0). A többi érték: TSH 4,980 (ref: 0,400-4,500), FT4 12,71 (ref:11,50-22,70) ATPO 375,0 (ref:0,0-35,0) volt. Orvosom ekkor napi 50 mg letrox, napi 1 szem bromocriptin és napi 1 szem letrox szedését írta elő. A 2017. 11. havi kontrollvizsgálaton TSH-m hirtelen drasztikusan lecsökkent: 0,004 (ref:0,400-4,500), a prolaktin szintem viszont kissé megugrott: 538,0 (ref: 40,0-530,0). ATPO 428,0 (ref: 0,0-35,0) volt ekkor. Orvosom rendelésére azóta napi 1,5 szem bromocriptint, valamint egyik nap 25, másik nap 50 ug letroxot és 1 tabletta normoxilt szedek. Kontrollvizsgálatom 2018. márciusában lesz legközelebb. Az elmúlt 3-4 hónapban a mestruációm rendszertelenné vált, szinte "megduplázódott", 2 hetente jelentkezik. Egyre fájdalmasabb, és nagyobb mennyiségű a vérzés is, és két menstruáció között gyakran van barnás, kellemetlen szagú folyásom és pecsételő vérzésem. Kérdésem a Professzor Úrhoz, hogy okozhatja-e ezeket a tüneteket és a gyakoribb menstruációt a gyógyszer szedése, vagy állhat valamilyen más dolog is a háttérben? Mindenképpen szeretnénk babát a párommal, ám az endokrinológusom szerint a jelenlegi értékekkel és helyzetben nincs sok esélyünk rá. Valóban így van? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A gyógyszer szedése önmagában nem okozhatja ezeket a tüneteket. A kiváltó okot kellene keresni, megtalálni és oki kezelést elkezdeni.
Bízom benne, hogy ebben az esetben a gyermekáldás megérkezik.
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-25 12:49:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Azzal a problémával fordulok Önhöz,hogy 10 évvel ezelőtt (27 évesen) diagnosztizáltak 2 db fibroadenomát a jobb mellemben. A bal mellemben pedig több apró cisztát. Évenkénti ellenőrzés alatt semmi változás nem történt, viszont a napokban észleltem,hogy a jobb mellemben a bimbó megnyomására anyatej cseppen. 2015-ben szültem meg második gyermekem akit 2 hónapig szoptattam így már nem kellene,hogy tejem legyen.
Az ez év januári rákszűrésem eredménye: P2 de a vizsgálat folyamán miómát találtak a méhemben.
Kérdésem az lenne,hogy van e ezek között valami összefüggés esetleg lehet e hormon probléma miatt??
Mielőbbi válaszát aggódva várom!
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt mammographiát és endokrinológiai kivizsgálst javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-24 12:45:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Az alábbiakban kérném a segítségét:
2011-ben rendszertelen menstruáció miatt endokrinológushoz fordultam, ahol a vizsgálatok után kiderült: hyperprolaktinaemia. MR vizsgálat után kiderült: 6x4 mm nagyságú kis adenoma. Napi 1 tabletta bromocriptin szedése hatására a menstruáió normalizálódott, prolaktin lecsökkent. 2013-ban megismételt MR vizsgálat során kiderült, hogy az adenoma minimálisan kisebb lett. 2014-ben a kontrollvizsgálaton endokrinológusom a napi 1 tabletta bromocriptin adagját napi fél tablettára csökkentette.2017 áprilisában prolaktin-szintem megnőtt 1195 (ref: 102-496) így orvosom visszaállított a napi 1 bromocriptin tablettára. Ekkor vizsgálta meg a pajzsmirigyem, így derült ki a szubklinikus hypothyreosys, melyre napi 1 tabletta normoxil szedését javasolta. 2017. 7.havi kontrollvizsgálaton prolaktin szint normalizálódott (513,0 (ref:40,0-530,0). A többi érték: TSH 4,980 (ref: 0,400-4,500), FT4 12,71 (ref:11,50-22,70) ATPO 375,0 (ref:0,0-35,0) volt. Orvosom ekkor napi 50 mg letrox, napi 1 szem bromocriptin és napi 1 szem letrox szedését írta elő. A 2017. 11. havi kontrollvizsgálaton TSH-m hirtelen drasztikusan lecsökkent: 0,004 (ref:0,400-4,500), a prolaktin szintem viszont kissé megugrott: 538,0 (ref: 40,0-530,0). ATPO 428,0 (ref: 0,0-35,0) volt ekkor. Orvosom rendelésére azóta napi 1,5 szem bromocriptint, valamint egyik nap 25, másik nap 50 ug letroxot és 1 tabletta normoxilt szedek. Kontrollvizsgálatom 2018. márciusában lesz legközelebb. Az elmúlt 3-4 hónapban a mestruációm rendszertelenné vált, szinte "megduplázódott", 2 hetente jelentkezik. Egyre fájdalmasabb, és nagyobb mennyiségű a vérzés is, és két menstruáció között gyakran van barnás, kellemetlen szagú folyásom és pecsételő vérzésem. Kérdésem a Professzor Úrhoz, hogy okozhatja-e ezeket a tüneteket és a gyakoribb menstruációt a gyógyszer szedése, vagy állhat valamilyen más dolog is a háttérben? Mindenképpen szeretnénk babát a párommal, ám az endokrinológusom szerint a jelenlegi értékekkel és helyzetben nincs sok esélyünk rá. Valóban így van? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Az agyalapi mirigy jóindulatú daganata és gyulladása gyakorta társul a pajzsmirigy betegségeihez és okozhat vérzészavart, továbbá meddőséget. Természetesen a menstruáció panaszainak más oka is lehet, ezt az endokrinológusa feltehetően elmagyarázta és kivizsgálta..A gyakoribb menstruációt a gyógyszer szedése általában nem okozza, de más tényező állhat a panaszai hátterében. Az okok megkeresését és ennek megfelelő kezelést javaslom.
Egyébként miért ne lehetne gyermeke?
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-24 12:43:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretnék érdeklődni, hogy rádiófrekvenciás ablációval kezelhető a túlműködés?
Ultrahang eredményem szerint göb nincs, 32x34x62 és 33x30x59 mm jelenleg a két lebeny.
3 szem Propycilt szedtem, így az eredményem: TSH: 0,005 mIU/l; FT4 26,5 pM/l; FT3 14,3 pM/l.
Műtétet nem szeretnék és a jódizotóp terápiát is szeretném elkerülni
Köszönöm a válaszát
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt a túlműködés okát kellene tisztázni és ebben az esetben lehet szakszerű választ adni kérdésére.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-24 12:34:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Remélem, a betegsége már javulóban, minden elismerésem, hogy betegen is válaszol a kérdezőknek.
42 éves, kétgyermekes anyuka vagyok. Anyai ágon voltak a családban pajzsmirigyproblémák és műtétek túlműködés miatt. 29 éve van göböm diagnosztizálva, ami fokozatosan nőtt az évek során. A TSH-fT3-fT4 értékeim 2017 júliusáig határokon belül voltak, két terhességem gond nélkül megfogant. Júliustól túlműködő TSH mellett (0.011) autoimmun betegség jelentkezett, decemberben mondta ki kezelőorvosom a Hashimoto-t. Augusztus óta Thiamazol-t szedek, egyre kevesebb mennyiségben, decembertől egyszer 5 mg-ot egy héten. A tüneteim már október óta alulműködésre utalnak, lelassultam, küzdök a kilók ellen, pulzusom, vérnyomásom alacsony. Hajhullásom most kezd megállni, szeptember óta minőségi, szerves vitaminkészítményeket szedek. Éjjelente viszont sokszor belső nyugtalanságra, remegésre ébredek. 2004 óta köhögök, abban az évben volt torokmandulaműtétem. A köhögésem reggeli órákban és délután egyszer erősebben jelentkezik, van, hogy végigkrákogom az egész napot egy kis slejm miatt. Tüdő és allergia ellenőrizve, nem okozhat problémát. Nem dohányzom, nem iszok alkoholt. Szőrösödésem kamaszkorom óta zavar.
Milyen vizsgálatokat érdemes még kérnem az orvosomtól, hogy jobban legyek? Milyen kezelés lenne most javasolt? Mellékvesére hormonvizsgálat esetleg? PM-műtétet is szóba hozta az orvos legutóbb. Műtétnél az érintett oldali pajzsmirigyet is kiveszik, vagy csak a göböt? Az értékeket lefotózva csatolom.
Ám le is írom a legfrissebbet: TSH: 2,17 (0,27-4,2), fT3: 3,28 (1,28-4,6), fT4: 1,07 (0,97-1,8), Thyreoglobulin Antikörper: 483 (0-115), TSH-Rezeptor Antikörper: 2,1 (0,0-1,5), ATPO: 226 (0,0-34,0)
Köszönöm válaszát előre is.
Betty
Tisztelt Betty!

Sajnos nem csupán pajzsmirigygyulladásra, hanem az un. Hashitoxicosisra is nagyon gyanus a betegsége!!!.
A műtét szóba jöhet, de a módját és kiterjedését így nem lehet vizsgálat nélkül eldönteni.
Ami a további vizsgálatait illeti. kétségtelen, hogy ezzel a betegséggel gyakorta társulhat más autoimmun betegség is.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. Ilyen irányú vizsgálatot is javaslok.
Jó egésszséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-22 10:44:23
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor úr!
Szeretném kérni a segítségét. Pajzsmirigy alulműködésem van 2005 óta.( autoimmun tgyreoiditis, substituált hypothyreosis) 2017.02.22-én született s kislányom, ezt követően 2018. augusztus elején a pajzsmirigy értékeim az alábbiak voltak: TSH : 0,76 FT4 :19,0 FT3: 4,6 anti -TPO: 217.
A gyógyszerem 100 helyett Letrox75 1tbl/nap lett, mellette Bio-Selen 1tbl/nap.Emellett szedek D, B vitaminokat, Magnéziumot.
Jelenleg szoptatok, kiegyensúlyozottnak mondható az étrendem, jódozott sóra figyelek, azt nem fogyasztom. Néha az egyik bölcsességfogam begyullad, egyébként újra erősen hullik a hajam, jellemzően idegesség, szorongás is társul mindehhez.
Az e havi (2018 február) értékeim a következőképp néznek ki: TSH: 0,96 (0,55-4,78 mlU/l), T3: 4,38 (3,5-6,5 pml/l), T4: 16,56 (11,5-22,7 pmol/l), anti-TPO: >1300 (0-60 IU/ml). Ez utóbbi érték nagyon letaglózott.
Hogyan, mitől lehet ilyen magas az antitest értékem? A pajzsmirigy gyulladását hogyan lehetséges lecsökkenteni? És a Letrox gyógyszert le kell/lehet-e csökkenteni 50 mikrogramra?
Köszönöm szépen a válaszát!
Ágnes



Tisztelt Ágnes!

Az előző kedves kérdezőnek jeleztem, hogy nem a laboratóriumi leleteket kell kezelni, azok- ha célzottan végzik- hasznosak lehetnek, de önmagukban nem elegendők.
A kérdést nem lehet és nem iszabad ennnyi adat alapján megválaszolni. A jobb laboratóriumok uhyanis minden esteben közlik a vizsgálat végén a következőket:
"LABOR DOKUMENTÁCIÓ:
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Jó egészséget kivánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-21 16:55:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Laborvizsgálat (felsőlégúti gyulladás miatt történt.)emelkedett TSH értéket mutatott (9). Ultrahang vizsgálat is történt, ahol két göböt találtak 11*7 és 8x5 méretekben, panaszom nincs.
Háziorvos további vizsgálatok nélkül felírta az L-Thiroxin Hemming 50 gyógyszert nap fél mennyiségben, 3 hónap múlva kontroll.

Kérdésem az lenne, hogy részletesebb hormon vizsgálat céljából keressek-e fel szakembert, vagy kezdjem el szedni a gyógyszert. (Attól félek hogy a pontosabb kivizsgálás nélkül esetleg többet árt, mint használ).

válaszát köszönöm szépen.


Tisztelt Kéredző!

A válaszom egyértelmű igen!
Miért?
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége.
Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell!!!!!
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Talán tanulságosak lesznek az alábbi betegek történetei:
Mikor és milyen laboratóriumi vizsgálatokat érdemes a pajzsmirigy betegség gyanúja és kezelése alatt nézni?


A fenti kérdést szinte naponta teszik fel a kedves Olvasók, a betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban.  Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
 
Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is).
A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők, és ami még fontosabb az, hogy a „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.).
Mielőtt a részletekre kitérnék, két olyan betegünk eseték kívánom röviden bemutatni, akik laboratóriumi vizsgálatai félrevezetőek voltak és további kezelés valóban életveszélyes állapotot eredményezett:
• Első beteg: 32 éves fiatalasszony, akit lényegesebb panasz és fizikális vizsgálat nélkül laboratóriumba küldték.  Az elvégzett TSH érték 100 feletti értéket (!) mutatott. A szakrendelésen elkezdett l-tiroxin kezelés először 100 ug-gal lényeges változást nem mutatott a leletében, amelyet a kezelés után 7 nappal ismételtek meg ugyanabban a laboratóriumban (!). Ezt követő hetekben az l-tiroxin dózisát 100 ug-gal emelték, annak ellenére, hogy szívtáji panaszok, rendetlen szívdobogás lépett fel! Amikor már 500 ug-os dózisig eljutottak szívpanaszai fokozódtak és súlyos ritmuszavar lépett fel, ezért akut intenzív osztályra utalták. Ekkor találkoztam a beteggel, akinek a pajzsmirigy megnagyobbodott volt, egész testében remegett, szabálytalan szív-működés (134/min!) volt észlelhető. Az elvégzett EKG súlyos ritmuszavart mutatott (pitvarfibrilláció). Az elvégzett speciális laboratóriumi vizsgálattal sikerült bizonyítani, hogy a biológiailaghasznos TSH, 4,8 IU/l volt!), az anti-TPO és a TSH elleni antitest egyértelműen pozitív volt. A gyógyszer dózisának radikális csökkentésével a ritmus-zavar megszűnt, a betegünk állapota 7 nap alatt fokozatosan rendeződött, a kontroll vizsgálatok során lényeges panasza nem volt.
• A második beteg: 38 éves asszony, aki az egyik intézményében (ún. ”kiemelt intézményben” történt szűrővizsgálata során elvégzett laboratóriumi eredményeiben a TSH értéket nem mérhetően alacsonynak mérték!  Ezt úgy értelmezték, hogy súlyos pajzsmirigy túlműködés áll fenn, ezért azonnal nagy dózisú gátlószeres kezelést kezdtek (Metothyrin). A kezelés előtt a pajzsmirigy nem volt nagyobb, nem volt sem gyors szívműködése, sem lényeges fogyása. A 3 havonként történt TSH értékek csak nem változtak, de a beteg egyre hízott, menstruációs ciklusa felborult. Időnkénti látás-zavara és gyengesége, ill. alacsony vérnyomása volt.  A második év végére 30 kg-t hízott, vércukor értékei megemelkedtek és ezért cukorbetegsége miatt gyógyszeres kezelést kezdtek. Ekkor jelentkezett szakrendelésünkön. Kiderült, hogy a cukorbetegség valóban fennáll, de a pajzsmirigye nem nagyobb, vérnyomás 90/60 volt, felálláskor a vérnyomása csökkent, szédülés lépett fel. A TSH értéke ismét 0,001 alatt volt.  Felvetettem, hogy a betegség hátterében nem a pajzsmirigy elsődleges folyamata áll, hanem az agyalapi mirigy elváltozása. Az elvégzett tiroxin (T4) trijódtironin (T3) és a kortizol (mellékvese hormon szint) egyaránt igen alacsonynak bizonyultak! Az elvégzett agyalapi mirigy MRI vizsgálata a mirigy károsodását mutatta ki (ún. „empty” azaz üres sella szindróma). Mi is ez az elváltozás? Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella kitágult, agyi folyadék („liquor”) tölti ki. A lényeg az, hogy mind a pajzsmirigy, mind a mellékvese és a szexuális hormonok termelődése károsodik, aminek következtében csökken pajzsmirigyműködés, mellékvese elégtelenség és menzeszzavar alakulhat ki. A beteg a megfelelő hormonok pótlásával fokozatosan fogyott, vércukorértékei normalizálódtak, szédülése megszűnt, menzesze rendeződött, de még nem jutott áldott állapotba. Ezt várjuk….!
A fenti példák persze nem azt jelentik, hogy az általam is végzett és javasolt vizsgálatok fölöslegesek volnának. Alábbiakban csak a laboratóriumi vizsgálatokra koncentrálva két fő csoportot lehet és kell elkülöníteni:
I. Szűrővizsgálatok
II. A betegek kezeléséhez szükséges kontroll tesztek
I. A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
 
Mi a TSH? 
(TSH=Thyroideae, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus csökkent működés laboratóriumi (!) kritériuma, hogy a TSH 2,5 és 10 között  legyen és ugyanekkor a pajzsmirigy hormonjai:  T4 (tiroxin) és a T3 (trijódtitorin) viszont ne legyenek a kóros tartományban. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak tájékoztató jellegűek, a klinikai tünetek nélkül a diagnózis nem készíthető el.
Fontos: egyyénre szóló, oki kezelést javaslok.
Jó egészsget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-21 16:48:53
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

nagyon köszönöm, hogy betegsége ellenére válaszolt korábbi levelemre. Melinda is volt olyan kedves, hogy mikor megbeszéltük a következő időpontot, megnyugtatott és Ő is Letrox 150-et javasolt.

Mielőbbi gyógyulast kívánok és sok erőt az influenza leküzdéséhez!

Tisztelettel
Erika
Tisztelt Erika!

Köszönöm jókívánságát. A Letrox150-t szedje egyelőre,a továbbiakat legközelebb megbeszéljük.

Jó egészséet kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-20 17:49:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!
21 éves lányom betegségével kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni. Tünetei kb. fél éve jelentkeztek. Fokozott szívverés, szédelgés, jó étvágy melletti folyamatos fogyás (most - 10 kg-nál tart), álmatlanság, idegesség, hajhullás. Hosszas kivizsgálás során (labor, neurológia, kardiológia, fül-orr-gégészet, szemészet, koponya és belső fül MRI, CT, nyaki UH, endokrinológia) mindent negatívnak találtak, biztos pszichés alapon. Ismereteim szerint ezek a tünetek pajzs (mirigy túlműködés jellemzői (én alulműködök, L-Thyroxin szedése mellett megfelelőek az eredményeim). A laboreredményeiben két jelentős eltérés van: anti-TPO 166,6 IU/ml, anti-Thyroglobulin TYRA 421,50 IU/ml. A többit megfelelőnek írják: TSH: 2,47 uIU/ml, T4 0,95 ng/dl, TSH receptor elleni antitest <0,3 IU/L, GFR-EPI >90 ml/min/l. Két endokrinológusnál is jártunk, mindegyik elküldött, hogy ez nem pajzsmirigy betegség. A lányom rosszul van, nagyon aggódok érte! Mindenhol azt mondják, milyen fontos a korai felismerés. Akkor kihez forduljak? Válaszát hálásan köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A laboratróriumi leletei alapján nem jelenthetem ki, hogy ez nem pajzsmirigy betegség.....A leleti alapján a pajzsmirigygyulladás sem zárható ki. Panaszok esetén további vizsgálatot javaslok.
Jelentkezzen kolléganőimnél.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-18 18:35:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy pajzsmirigy göbről az ultrahang ki tudja e mutatni,
hogy hideg, vagy meleg göbről van e szó.
Én azt olvastam, hogy ezt csak izotópos vizsgálattal lehet megállapítani.
Hideg göb esetén pedig elengedhetetlen a biopszia, hogy kiderüljön, nem rosszindulatú
elváltozásról van e szó.

Édesapámnak az ultrahangos vizsgálaton mondták, hogy hideg göb van a pajzsmirigyében.
További javaslatot nem kapott rá. Az Anti tpo szint vizsgálatát én ajánlottam Neki.
Így derült ki, hogy Hashimoto kóros. Sajnos utóbbi betegség nálam is kimutatásra került 1 éve.
Én is magánlaborban nézettem.

Szeretnénk magánorvost bevonva további vizsgálatokat végeztetni édesapámnál.
Határozottan aggaszt, amit a pm hideg göbökről olvastam. Feltéve, hogy ezt az ultrahang
egyáltalan ki tudta mutatni....pontosan mire alapozták akkoriban a diagnózist.

Várom megtisztelő válaszát, javaslatát!
Tisztelt Kérdező!

Elképesztő zavar van ezen a területen az interneten, de sajnos az orvosok fejében is (eltekintve néhány kivételtől).
A helyzete ráadásul nem egyedi. A betegek gyakran hosszú utat tesznek meg, amíg diagnózishoz és megfelelő kezeléshez jutnak. Gyakran a többségi vélemény dönt. Nagyon. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”.
Ami a konkrét kérdését illeti:
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
MINDEENEK ELŐTT :A MELEG ÉS HIDEG GÖB KÖZÖTT ELSŐDLEGESEN AZ IZOTÓ VIZSGÁLAT, az un. 99mTc scan tesz egyértelmű különbséget!

I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.

II. Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
Tumor marker (pajzsmirigy specifikus) vizsgálat
A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:
A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasolható
A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció, ill. RFA) is gyógyítható
Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-18 13:32:15
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor úr! 2 hete endokrinológusánál voltam fellépő panaszaim miatt. (Izzadás, néha fellépő erősebb szívdobogás, száraz bőr (leginkább az arcon) rendszertelen menstruáció,hajhullás,fokozott szőrnövekedés (bajusz,kell körül).
Elküldött egy teljes körű vérkép leadására es ugyan ugy a 3 hormonra.
Magam sem tudom hogy a leleteim miatt aggódjak e.Mivel a pajzsmirigy hormonjai mind normál értéket mutatott. De A LYMPH 38,7 (19-37 ír normálnak ). Illetve a PDW 14,4 (9-13 ír normálnak ).
Csatoltan küldöm az eredményt.Az írás ukrán nyelven van de bízom benne a számokat figyelembe véve eligazodik.
Doktor úr kérem segítsen.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a csatolt adatokat nem lehett megnyitni, ezért erről véleményt nem írhatok.Egyébként immunológiai tesztek lennének fontosak.
Jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-17 10:56:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Férjemet hypogonadotrop hypogonadismus miatt injekciókkal (Merional, Choragon majd Pregnyl) kezelték. Ennek köszönhetően természetes úton született kisbabánk.
Érdeklődni szeretnék Ön mit javasolna, ugyanis a fenti injekciók már nem elérhetők? (Több mint fél éve nincs kezelve) Az injekciók hiánya a tesztoszteronszintjén is meglátszik, értéke jelenleg 0,5.
Mit javasolna? Milyen lehetőségeink vannak? Mi legyen a tesztoszteronnal?

Köszönöm válaszát!

Tisztelt Kérdező!

Ebben az esetben a Pregnyl kezelés folytatható. Várhatók remélhetően további babáik!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-17 10:48:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Betege vagyok (Hashimoto thyreoiditis, substituált hypothyreosis, Coeliakia, TAD/III.), következő időpontot májusra kaptam. IVF programban veszünk részt, beültetés 2018.01.18-án volt. Pozitív vizelet és kettő petezsákot mutató uh miatt Melindával egyeztetve sikerült február 16-ra időpontot egyeztetnünk vizsgálatra Önhöz.

Február 2-án - szintén a családineten - kértem Professzor Úr segítségét, hogy találkozásunkig mi a teendőm.
Az akkor javasolt készítményeket febr 5-e óta szedem:
Letroxot 125 1 tbl/nap
Normoxil 1 tbl/nap
Béres VitaD3 orte 3000 NE 1 tbl/nap
Trimeszter 1 Jód nélküli változata, napi adagja 2 tabletta
Továbbá a Tapolcán a petesejt leszívás óta javasolt Crinone 80mg/g és Clexane 4000 NE/0,4 ml.

Február 7-ére kaptam időpontot laborba,
február 9-én megkaptam az eredényeket is, és kicsit megijedtem, hogy magas a TSH:

Laborbaérkezés ideje: 2018-02-07 14:59
Előző ellátást igazoló adat: 0
Jogviszony _________: Van
WHO Megnevezés Eredmény Egység Referencia tartomány Státusz/Validáló
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
23691 D vitamin : 145,40 nmol/L 25,00 - 150,00 Valid
24350 Progeszteron : >127 nmol/L Valid
Follikuláris: 1,0-3,8; Luteális:2,3-56,6; Postmenopausa: 0,0-3,20; Terhes nő
első trimeszter:29,6-106; Másodi trimeszter: 93,8-159; Harmadiktrimeszter:
264-509
24061 TSH : 9,630 mIU/l + 0,400 - 4,000 Valid
24021 Szabad T4 : 14,30 pmol/L 11,50 - 22,70 Valid
24031 Szabad T3 : 4,30 pmol/L 2,80 - 6,50 Valid
2661H ATPO : 176,00 IU/mL + < 35,00 Valid

Ezt megelőző laborvizsgálat (2017.12.28) előtt Letrox 100, majd TSH 4 körüli volt (Tapolcán hagytam a leletet, de hétfőn kikérem ismét az eredményt). Ezután naponta váltva kezdtem szedni Letrox 100 és 125-öt, február 5 óta pedig az Ön által javasolt Letrox 125-öt.

Tehát viszonylag gyorsan emelkedett a TSH, és bár tudom, nem csak ezt kell vizsgálni, tartva attól, hogy minden nap számíthat a babák fejlődése szempontjából, segítségét kérném, péntekig emeljem-e a Letrox dózisát?

Köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel:
Erika
Tisztelt Erika!

Sajnos jelenleg is influenzás vagyok (41C fokos lázzal).....Ezért nem tudtam febr 16.án bemenni, és főleg nem akartam másokat elfertőzni.A Letroxból egyelőre 150 ug-t szedjen(ne váltogassa, annak semmi értelme!)
A már javasolt gyógyszert szedje, s bízom a sikerben és minél előbbi találkozásunkban.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-17 10:43:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja