SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
26 éves anyuka vagyok. Egy éve szültem meg első gyermekemet. A várandósságom előtt pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam, amire Letrox-ot írtak fel. A gyógyszernek köszönhetően a TSH-m a megfelelő tartományba került és a ciklusom is helyreállt, így sikerült áldott állapotba kerülnöm első gyermekemmel. Ami után megszültem, a 4. és az 5. hónapokban megjött a ciklusom, de utána fél évig semmi, így hiába szedtem tovább a felírt mennyiséget, a pajzsmirigyemre gyanakodtam és elmentem laborba a TSH-t megnézetni, ami tökéletes érték volt. Ezek után csak a nőgyógyászhoz tudtam fordulni, aki megvizsgált és nem talált semmilyen problémát. Arra hivatkozott, hogy a hormonjaim még nem álltak helyre (amit kétlek, mert már 1 éves múlt a kislányom) és felírt egy gyógyszert, amitől megjött a ciklusom. Most ott tarok, hogy azóta sem jött meg, tehát most már másfél hete késik, szóval érzem, hogy akkor sincs rendben valami és már terveznénk a következő babát. A szülés óta sajnos megállt a súlyom és fogyni sem tudok, ami nagy problémám, mert most jelenleg túlsúlyos vagyok (5 éve 60kg voltam, jelenleg 85kg) és veszélyes lenne így nekivágnom a következő terhességemnek, illetve más tüneteket is produkálok. Nem tudom, ha a TSH-m rendben van attól még lehet e probléma a T3, T4 hormonokkal és ezért produkálom a tüneteket?
Előre is köszönöm a segítségét!
További szép napot!
Tisztelt Kérdező!

Utolsó mondatát leírhattam volna a kedves Ön előtt kérdezőnek. Valóban nincsez rendben, szülés után több immunológia és endokrin elváltozás következhet be, amiy hasonló tüneteket okozhat.
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.

- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Sok éve oktatom az immunológiai és endokrinológiai szakvizsgára készülő kollégákat, ezért mondhatom, hogy a probléma ott van, hogy az orvosok egyik része az immunológiához, a másik az endokrinológiához ért. Ezeken a továbbképzéseken 2 órában foglaltam össze 1 hónapja is a pszicho-neuro-endokrin-immunológiát, amely az Embert nem részeiben, hanem egységben, holisztikusan szemléli és gyógyítja. Az már csak a jó Isten rám mért „csapása”, hogy korábbi munkahelyemen önálló – országos referencia központkén szereplő - immunológiai- endokrinológiai- molekuláris genetikai laboratóriumot is szerveztem és vezettem, ezért az egyes laboratóriumi tesztek értékének tudatában kell lennem. Tovább lépve: hormonális rendszer immunológiájának kérdésén azt is tapasztalom, hogy a reproduktív szervek (petefészek, herék), a terhesség immunológiájáról keveset tudnak. Hozzá kell tennem, hogy a hüvely immunológiájáról egyre többet tudunk és ismerjük azokat a helyileg képződő antitesteket (fehérjéket), amelyek pl. a spermiumok ellen termelődnek. Az előző válaszaimban ismételtem kitértem rá és a kollegáknak is unos-untalan ismétlem :” nem egy szervnek van autoimmun betegsége, hanem az embernek”. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyik szerven autoimmun betegség lép fel pl. autoimmun pajzsmirigygyulladás, akkor nagy a valószínűsége, hogy vészes vérszegénységük is kialakul. Hozzá kell tenne, hogy nem a laboratórium teszteket kell gyógyítanunk, hanem a beteget, ezek a tesztek hasznosak és ezért is dolgoztam ki néhányat, ill. alkalmaztam, ezért hiszem és tudom és vallom ezt a nézetet. A fenti kérdéseket nemzetközi és hazai kongresszusokon az elmúlt évben többször elmondtam és cikkekben megírtam. Az eredményt illetően utalok az Ön tapasztalataira. A legújabb és a hazai irodalomban sem ismert adat az, hogy a pajzsmirigy gyulladása már még normális pajzsmirigy funkció mellett is terméketlenséges és vetélést, meddőséget, menzeszzavart válthat ki.
Tehát „Nem laborleletet kezelünk, hanem a beteget!”
További endokrin kivizsgálást javaslok és egyénre szabott oki kezelést.
Mielőbbi javulást kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-09 17:59:35
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja