SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Úr!

Kb. 5 éve nem esem teherbe, és idén leszek 40 éves.

Nőgyógyászom javaslatára pár éve szedem az akkor még magas prolactinra a Bromocriptint, napi 2xfél tablettát.

Két endokrinológusnál is jártam, ők nem javasolták már a Bromocriptin szedését, ugyanis kiderült, nagyon magas a pajzsmirigy antitest, Thyr. peroxidase AB(TPO) szintje : >600 IU/ml, és valószínűleg ennek folyománya a magas prolactin szint. Ezzel indult a kálváriám, ezt vizsgálták először(akkor még 1000 felett volt). A magas prolactin miatt Sella MR-t is végeztek, ami negatív lett.

Úgy tűnik HT-autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, ami később gondolom átcsap pajzsmirigy alulműködésbe. Ehhez kapcsolódó tüneteim:

fáradtság,álmosság, fogyás/alacsony testsúly, nem hízás!, hangulati ingadozás, termékenységi probléma, libidó csökkenése, hajhullás, bőrproblémák, korábban bélpanaszok, hidegintolerancia. Családban,anyai ágon szintén van pajzsmirigy beteg.

Olvastam, hogy ez a betegség összefügg a lisztérzékenységgel. Mennyire igaz, ez hogy hat ki az életemre, étkezésemet mennyire befolyásolhatja ?

A TSH mindig magas(4,42 L-thyroxin mellett is) volt ahhoz, hogy teherbe tudjak esni, erre kaptam a Letroxot, amiből most már napi 50 ug-ot szedek. Mellette szedek szelént is. Az utolsó TSH érték a ciklus 21. napján(februárban), 50 ug Letrox mellett 2,26 mlu/l, a prolactin 216 mU/l, progeszteron 42,4 nmol/l volt. Egy korábbi vérvételből a T4 szint 17,3 pmol/l volt.

Végeztem nálam petefészek átjárhatósági vizsgálatot is, ahol mindent rendben találtak.
Nem tudom mennyire tartozik ide, gyomorprobléma miatt(refluxom is van) vékonybélbiopsziát is végeztek, de de a bélszövet rendben van.

Nem tudom, mi lenne a következő lépés, mit lehetne tenni/vizsgálni/szedni, ugyanis az endokrinológus már csak annyit tudott tanácsolni, akkor menjek controllra, ha teherbe esem. De, ez nem igazán következik be.


köszönettel:

Fifilepety
Tisztelt Fifilepety!

Tüneteinek, helyenként ellntmondó leletei hátterében immuno-endokrin kórkép(ek) állhatnak, ezek részletes kivizsgálását javaslom.
Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-12 07:56:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pajzsmirigy túlműködés, és alulműködés esetén szedhető-e a pajzskomplex nevű készítmény, illetve más vitaminok pl. D vitamin,szelén, mert azt olvastam ez támogatja a pajzsmirigy működését.


Köszönettel Papp Béláné
Tisztelt Papp Béláné!

Ez attól függ, hogy túlműködést,ill. alulműködést mi váltotta ki.
Az utóbbi évek intenzív kutatásai igazolták, hogy a korábban „csak vitaminnak” gondolt biológiailag aktív anyag, lényegében hormonként viselkedik szervezetünkben. Ez nem meglepő, hiszen a D-vitamin szerkezete nagy mértékben hasonló a szteroid hormonokhoz (pl. mellékvese hormonjaihoz, a nemi hormonokhoz), amelyek közül többet gyógyszerként használunk már évtizedek óta. Ilyenek pl. az immunológiai és gyulladásos, ízületi betegségekben ma is használt bizonyos készítmények. A sokrétű kutatás bizonyította, hogy a D-vitamin több szervünkre, ill. szervrendszerünkre hat és szintjének meghatározása, a hiányzó hormon pótlása meghatározó fontosságú.

A D-vitamin az emberi testben számos szervünkre van hatással.
- A csontrendszer számára azért fontos, mert a D vitamin szabályozza a kalciumfelvételt a belekben, de megakadályozza, hogy a vizelettel túl sok kalcium ürüljön. Érthető, hogy a vitaminhiány a csontritkulás rizikóját növeli.
- Csökkenti a gyulladásos folyamatot. Az autoimmun pajzsmirigy betegségekben a D-vitamin szint általában alacsonyabb és ezért pótlása előnyös
- Az izomzatra gyakorolt hatása abban rejlik, hogy segíti az izmok összehúzódását, az idegrendszer és az izmok közötti koordinációt, csökkenti ezáltal az elesés kockázatát, tehát így csökken a csonttörés veszélye is. Fontos megfigyelés az is, hogy az éjszakai fájdalmas izom összehúzódását is jelentősen mérsékli.
- Az immunrendszerre gyakorolt hatása bizonyította, a gyulladásos, reumatikus betegségekben szenvedők többségénél kimutatható a D-vitamin hiánya
- Az elhízottakban a D-vitamin szint meglepő módon alacsony. Az elhízással foglalkozó ún. obezitológiai kutatások bizonyították, hogy a D-vitamin hiány fontos az elhízás kialakulásában és a megfelelő fogyókúrákban.
- A szív- érrendszeri megbetegedések esetén is gyakran kimutatható a D-vitamin hiánya, melynek következtében gyakrabban jelentkeznek krónikus szív- és érrendszeri betegségek. A halálozási arány is magasabb, mint egyébként. A D-vitamin kihat az érrendszer belső falának sejtjeire, az erek izomzatára, a vérzsírra és a megfelelő mértékű véralvadásra. A megfelelő D-vitamin-szint ezért védelmet nyújt a trombózis, szívinfarktus és gutaütés ellen.
- Rákos megbetegedések is összefüggést mutatnak a krónikus D-vitamin-hiánnyal. A végbélrákban, prosztatarákban, méhrákban, hasnyálmirigyrákban és legfontosabbként a tüdőrákban lényegesen alacsonyabb a D-vitamin-szint.
- Az idegrendszer és az agy működését is befolyásolja, gátolja a súlyos D-vitamin-hiány. Az Alzheimer kórosokban a D-vitamin pótlással kedvező eredményeket tapasztaltak.
Jó egészséget és célzott kezelés javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-12 07:52:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!Pajzsmirigyemben elváltozást találtak.Voltam UH,két izotópos vizsgálaton.A leleteket elküldtem a képfeltöltéssel Önnek.Kérem értékelje és milyen további vizsgálatot javasol?Ezt esetleg műteni kell?
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat. Épp az elmúlt héten volt nálam egy kedves hölgy, akinek 5 éven át ellenőrizték a TSH-át, de nem vizsgálták meg. Kiderült, hogy rosszindulatú pajzsmirigy-daganata van...
További célzott vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok.




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-12 07:48:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az interneten kutakodva találtam rá egy régebbi cikkére (Candida albicans a "gonosz gomba"). Február elején egy antibiotikumos gyógyszeres időszak után a torokleoltás kimutatta: Candida albicans. Erre akkor Flucohexalt kaptam. Ezután több problémával küszködtem: tartós hőemelkedés, jelentősebb fogyás és állandó torokfájás. A tüneteim láttán a háziorvosom előbb kardiológiára, majd nyaki/hasi UH-ra küldött, de szerencsére mindenhol negatív eredmények születtek. A vérképem is megnyugtató volt. Közben az étvágytalanság és az állandó szorongás csak rontotta az állapotomat. A fül-orr-gégészeten az orvos nem volt hajlandó újra torokmintát venni, majd végül a háziorvosom április végén vett. Az eredmény: Candida albicans - sok telep. Most Nystatint kaptam, a tüneteim azóta enyhültek. Eközben találtam az Ön cikkére, ezért fordulok Önhöz néhány kérdéssel:
- Milyen további gyógyszerrel/gyógymóddal tüntethetem el ezt a "gonosz gombát" a torkomból?
- Szükséges-e egy újabb Nystatin-kúra? (Most szedem az első doboz gyógyszereit, és rövidesen elfogy. 2x1-et szedek naponta.)
- Lehetnek-e következményei annak, hogy ez a Candida albicans több mint két hónapig a torkomban volt, vagy a szervezetem idővel regenerálódik?

Előre is köszönöm a válaszait!

Üdvözlettel:
B. Péter
Tisztelt B. Péter!

A kérdése aktuális, de a válasz a leírtal lapján nem egyszerű. összetett. Korábban már jeleztem, hogy a Candida fertőzé általában az immunrendszer veleszületet vagy szerzett betegsége
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a Candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni. Az immunhiányos állapot is hajlamosít a Candidára. Az immunhiánynak két fő formája ismert:
1. Veleszületett
- Ebbe a csoportba sok betegség sorolható. A lényeg az, hogy védekező képesség öröklött formája károsodott. Ide sorolható az úgynevezett immunglobulin képződés csökkent, esetleg teljes hiánya. A nyálkahártya védelemért az u.n. immunglobulin A (IgA) fehérje felelős. Ennek hiánya angol kutatások szerint minden ötszázadik embernél előfordul, és ez táptalaja a nyálkahártya-, többek között a Candida-fertőzésnek. Az immunsejtek is a veleszületett immunitás fontos részét, „frontvonalát” képezik. Ezek a falósejtek a gombákat bekebelezik és megemésztik. Ha károsodott működésük, akkor sok fertőzés, gyakran gombás infekció alakul ki.
2. A szerzett immunitás a veleszületett formára épül. Jellemzője, hogy működése az adott kórokozóval szemben specifikus. Ezek lehetnek vírus (pl. influenza) - baktérium- és gomba elleni antitestek egyaránt. Működésüket számos tényező gátolja. Ezek közül a leggyakoribbak a hormonális hatások (stressz), káros, mérgező anyagok (élelmiszeradalékok) vagy a dohányzás. Ha az immunrendszer a saját szöveteit, sejtjeit idegennek találja, és ugyanolyan támadást indít ellenük, mintha kívülről bevitt idegen fehérje lenne, autoimmunbetegségről beszélünk. Ennek számtalan formája létezik, minden szervnek megvan a maga autoimmun betegsége a szívtől a beleken és a pajzsmirigyen át az endokrin rendszerig. Az ebben a betegségben szenvedők hajlamosabbak a Candida-fertőzésre is. Gyulladásos betegségek esetén szedett szteroid hormon tartalmú készítmények is kedveznek a gombás mérgezésnek, mert csökkentik az első vonalbeli immunvédekezés erejét. Az immunrendszer károsodásával járó hormonális megbetegedések például a mellékvese, az agyalapi és a pajzsmirigy hormonjainak csökkent működése esetén is könnyen megtelepedhet a Candida a nyálkahártyában. A környezeti ártalmak, az allergiára hajlamosító és kémiai anyagok is lehetnek okai a kialakulásának, ezek egyébként szinte felrobbantják az endokrin- és immunrendszerünket, ilyenek például az egyes rovarirtó szerek, amelyek számos rákfajta kialakulásáért is felelőssé tehetők.

Vizsgálat nélkül a következőket javaslom:
1. Panaszok esetén a Nystatin vagy más gomba ellenes készítmény indokolt lehet.
2. Az immunrendszer aktivitásának javítása, stimulása jelenthet megoldást. Helyre kellen állítani a "mikrobiomot", utalok ezen a honlapon nem rég írt cikkemre.Probiotikus készítmények sokat segíthetnek.
3. A szervezet képes regenerálódni, de a szervezet egyensúlyát kell helyreállítani. Ehhez az integratív, holosztikus megközelítés szükséges.Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Szabályozás (reguláció) alatt olyan folyamatok összességét értjük, amelyek meghatározzák a szervezet működésének határait („set operating range”). Alkalmazkodás (adaptáció) viszont olyan biológiai folyamatok egysége, amelyek meghatározzák a szabályozó mechanizmusok összességét („adjust or reset operating range”). Ennek három formája van. 1. Genetikus, örökletes alkalmazkodás (genotípus szelekció) (több generációt érint!). 2. Ontogenetikus alkalmazkodás: az életciklus alatt létrejövő alkalmazkodás (pl. növekedés) (irreverzibilis és csak egy generációt érint). 3. Fiziológiás alkalmazkodás: a megváltozó külső és belső feltételek között az egyensúly biztosítása („jet-lag”)(reverzibilis). Ezekben a mechanizmusokban meghatározóak az ideg-, az endokrin-, az immunrendszer anyagai: a neurotranszmitterek, hormonok és citokinek. Ezek komplex kölcsönhatásai eredményezik a szervezet harmonikus működését. A reguláció és az adaptáció nem egy statikus állapot, hanem a közvetítő (mediátor) anyagok és azok jelfogóinak (receptoroknak) dinamikus kölcsönhatásaiból következik. Erre jellemző példa a hétköznapi stressz. Stresszornak nevezzük azt a szokatlan minőségű vagy mennyiségű fizikai, ill. pszichés hatást, amely átmenetileg megváltoztatja a szervezet egyensúlyát (homeosztázisát). A stressznek három fázisát ismerjük. Az első a vészhelyzet („alarm”), amelyben a szervezet minden reguláló és adaptációs mechanizmusát mozgósítja. Ezt követi a második, u.n. adaptációs szakasz, amelyben egy új egyensúlyi állapot jön létre (ez élettani folyamat). A harmadik a kimerülési fázis, amelyben már betegségek léphetnek fel.
Mielőbbi gyógyulást kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-12 07:45:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr,


Néhány éve diagnosztizáltak Hashimoto-val, 50 mikrogramm Letroxot szedek reggel, éhgyomorra. Az lenne a kérdésem, hogy problémát jelentene-e az, ha a Letroxot este, lefekvés előtt venném be úgy, hogy pl. 18h-kor eszek utoljára, a tablettát pedig 21-22h körül venném be?

Reggel ugyanis szeretnék járni futni, illetve edzeni, de nincs hozzá energiám, ráadásul hypoglikémiám is van, emiatt ennem kellene edzés előtt, de a gyógyszer ezt nem teszi lehetővé.

Szedhetem-e minden nap este a Letroxot, vagy probléma-e az, ha azokon a napokon veszem be este, ha edzek? Gondolom utóbbi rossz megoldás, mert nem telik el 24 óra egy-egy bevétel között.

Köszönöm válaszát.

Üdvözlettel,
Krisztina
Tisztel Krisztina!

Nyitott kapukat dönget! Már évekkel ezelőtt egy nemzetközi találkozón, workshopon is felvetettem ezt a kérdést és a következő konklúzióra jutottunk: este is be lehet venni a gyógyszerert, de az utolsó étkezés után legalább 60 percnek kell eltelnie.


Pontosan:
"The researchers suggested several explanations for the results:
• Even when waiting at least 30 minutes to eat, breakfast may be interfering with the intestinal absorption of levothyroxine thyroxine.
• “Bowel motility is slower at night,” which means that it takes longer for the levothyroxine tablet to transit through the intestinal system, resulting in longer exposure to the intestinal wall, and therefore, better uptake of the medication!!!
• The conversion process of T4 to T3 may be more effective in the evening!."

Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-10 17:29:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
49éves vagyok, 11 éve kezelt Hashimoto Thyreoditis-es és Hyperprolaktinemias vagyok (75mg Euthyroxot és 3/4 Bromocriptint szedek). 3 hete méh és petefészek eltávolító műtétem volt, előtte a TSH,fT3, fT4 és Prolactin szintem rendben volt, a pajzsmirigy UH is csak az ismert betegségnek megfelelő képet mutatott.
Az volna a kérdésem, hogy kelle-e a műtét után 6 héttel ellenőrizni a pajzsmirigy hormonokat és a Prolaktin szintet?
Várható-e hogy a méh és petefészkek eltávolítása felborítja az eddig jól beállított hormon háztartásomat?
Éjjel többször van hőhullámom, de napközben nincs, viszont nagyon fázik a kezem és lábam, ha éppen nem mozgok. Ha ennél több vagy zavaróbb klimaxos tünetem nem lesz, akkor is érdemes-e hormonpótlást kérni a nőgyógyásztól az esetleges korai csontritkulás megelőzése érdekében (eddig heti 3x futottam 5-6kmt+erősítettem, így amint lehet elkezdek ismét valamilyen rendszeres testmozgást, bár most a futásról le kell mondjak még egy ideig) ?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
diti
Tisztelt diti!

Célszerű volna, mind a hormon, mind az immunológiai vizsgálat ellenőrzése. Panaszok esetén hormonpótlást kaphat, amennyiben egyék ellenjavallata nincs.

Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-10 14:12:20
Olvasói értékelés: 5/5

hisztamin intolerancia u/ml

Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét szeretném kérni az alábbiakkal kapcsolatban. 28 éves nő vagyok, sportos testalkatú. Egészségesen táplálkozom már évek óta.
1 éve szenvedek különböző gyomor-bélrendszeri tünetektől (hasfájás, hasi görcsök, hányinger) gyakorlatilag az egész egy gyomorrontással kezdődött. Voltam belgyógyászaton, gasztroenterológián ahol kivizsgáltak (ultrahang, vérvétel, CRP, stb.) és minden eredményem tökéletes lett. Viszont a problémáim nem szűntek meg, minden orvos csak tüneti gyógyszereket írt fel, ami csak átmenetileg szüntette meg a problémáimat. Élet intolerancia vizsgálaton is voltam, ahol pozitív lett a tej (laktóz és kazein is), a tojás, a mandula és az élesztő. De ezek az ételek elhagyása után sem lettem jobban. 3 héttel ezelőtt elmentem egy vérvételre hisztamin intolerancia gyanújával, ahol a DAO enzim értékemet vizsgálták. Az eredmény 12,6 U/ml. Sokat utána olvastam és úgy gondolom, hogy a DAO enzim csökkent működése okozza a problémáimat. Azt olvastam, hogy a 20 U/ml alatti érték okozhat problémákat.
Viszont tanácstalan vagyok, hogy ez az érték visszaállhat-e a normál tartományba?
Vagy meddig szükséges a hisztamin diétát folytatnom?
Olvastam a Daosin nevű készítményről, hogyha szedném, akkor emelkedne a DAO szintem?
Válaszát és segítését előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt: az állapota a megfelelő diéta és az alábbiak figyelembe vételével rendeződhet!
Mi is a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia alatt az élelmiszerrel bejutó hisztaminra való túlérzékenységet értjük. Fontos, hogy általában nem örökletes betegség főleg a helytelen életmód, étkezési szokások, autoimmun betegségek, bélgyulladások, ill. a nyáron gyakoribb fertőzések következménye.
A betegség oka, hogy túl sok hisztamin jut be a szervezetünkbe (főleg élelmiszerekkel), ill. a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Értelemszerűen a klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, A kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek elszórtan fellépők, sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható, az allergének keresése nem jár eredménnyel. A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti.
Melyek a hisztamin intolerancia tünetei?
Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás,
Fejfájás, migrén, szédülés
Hányinger, émelygés
Menstruációs zavarok
Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma)
Kimerültség, fáradtság, alvászavarok
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
1. magas hisztamin tartalom miatt:
belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
hosszú érlelésű „kemény” sajtok (minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
savanyú káposzta
tartósított zöldségek
sör
ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
pezsgő
csokoládé, kakaó
paradicsom, ketchup (pizza is problémát okozhat!)
2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
ananász
papaya
avokádó
dió
gyógyszerek: diclofenac, aszpirin, indomethacin
jódtartalmú kontrasztanyagok, gyógyszerek (Betadin, Cordaron stb.)
Csökken pajzsmirigy működés esetén a hisztamint bontó enzim szinte is alacsonyabb lehet

Mit lehet tenni?
Mindenek előtt laboratóriumi módszerekkel ma már tudjuk bizonyítani a hisztamin intolerancia fennállását. Ezt követően a teendő nem az allergia elleni gyógyszerek szedése, hanem a magas hisztamin tartalmú ételek kerülés, ill, a hisztamin lebontását gától élelmiszerek, ill. gyógyszerek kerülése. Ez utóbbiak különösen fontosak, mert a pajzsmirigy- és mozgásszervi betegségekben szenvedők ilyenkor különösen veszélyeztettek lehetnek. Nyáron különösen fontos, hogy:
Friss vagy hűtőben egy napnál hosszabb ideig nem tárolt ételeket fogyasszuk.
Alkohol tartalmú italokat: a vörösbor és a sör kerüljük.
Erjesztéssel és érleléssel készült étel nem fogyasztható (pl. savanyú káposzta, pácolt és érlelt húsok…)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-10 08:58:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
26 éves anyuka vagyok. Egy éve szültem meg első gyermekemet. A várandósságom előtt pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam, amire Letrox-ot írtak fel. A gyógyszernek köszönhetően a TSH-m a megfelelő tartományba került és a ciklusom is helyreállt, így sikerült áldott állapotba kerülnöm első gyermekemmel. Ami után megszültem, a 4. és az 5. hónapokban megjött a ciklusom, de utána fél évig semmi, így hiába szedtem tovább a felírt mennyiséget, a pajzsmirigyemre gyanakodtam és elmentem laborba a TSH-t megnézetni, ami tökéletes érték volt. Ezek után csak a nőgyógyászhoz tudtam fordulni, aki megvizsgált és nem talált semmilyen problémát. Arra hivatkozott, hogy a hormonjaim még nem álltak helyre (amit kétlek, mert már 1 éves múlt a kislányom) és felírt egy gyógyszert, amitől megjött a ciklusom. Most ott tarok, hogy azóta sem jött meg, tehát most már másfél hete késik, szóval érzem, hogy akkor sincs rendben valami és már terveznénk a következő babát. A szülés óta sajnos megállt a súlyom és fogyni sem tudok, ami nagy problémám, mert most jelenleg túlsúlyos vagyok (5 éve 60kg voltam, jelenleg 85kg) és veszélyes lenne így nekivágnom a következő terhességemnek, illetve más tüneteket is produkálok. Nem tudom, ha a TSH-m rendben van attól még lehet e probléma a T3, T4 hormonokkal és ezért produkálom a tüneteket?
Előre is köszönöm a segítségét!
További szép napot!
Tisztelt Kérdező!

Utolsó mondatát leírhattam volna a kedves Ön előtt kérdezőnek. Valóban nincsez rendben, szülés után több immunológia és endokrin elváltozás következhet be, amiy hasonló tüneteket okozhat.
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.

- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Sok éve oktatom az immunológiai és endokrinológiai szakvizsgára készülő kollégákat, ezért mondhatom, hogy a probléma ott van, hogy az orvosok egyik része az immunológiához, a másik az endokrinológiához ért. Ezeken a továbbképzéseken 2 órában foglaltam össze 1 hónapja is a pszicho-neuro-endokrin-immunológiát, amely az Embert nem részeiben, hanem egységben, holisztikusan szemléli és gyógyítja. Az már csak a jó Isten rám mért „csapása”, hogy korábbi munkahelyemen önálló – országos referencia központkén szereplő - immunológiai- endokrinológiai- molekuláris genetikai laboratóriumot is szerveztem és vezettem, ezért az egyes laboratóriumi tesztek értékének tudatában kell lennem. Tovább lépve: hormonális rendszer immunológiájának kérdésén azt is tapasztalom, hogy a reproduktív szervek (petefészek, herék), a terhesség immunológiájáról keveset tudnak. Hozzá kell tennem, hogy a hüvely immunológiájáról egyre többet tudunk és ismerjük azokat a helyileg képződő antitesteket (fehérjéket), amelyek pl. a spermiumok ellen termelődnek. Az előző válaszaimban ismételtem kitértem rá és a kollegáknak is unos-untalan ismétlem :” nem egy szervnek van autoimmun betegsége, hanem az embernek”. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az egyik szerven autoimmun betegség lép fel pl. autoimmun pajzsmirigygyulladás, akkor nagy a valószínűsége, hogy vészes vérszegénységük is kialakul. Hozzá kell tenne, hogy nem a laboratórium teszteket kell gyógyítanunk, hanem a beteget, ezek a tesztek hasznosak és ezért is dolgoztam ki néhányat, ill. alkalmaztam, ezért hiszem és tudom és vallom ezt a nézetet. A fenti kérdéseket nemzetközi és hazai kongresszusokon az elmúlt évben többször elmondtam és cikkekben megírtam. Az eredményt illetően utalok az Ön tapasztalataira. A legújabb és a hazai irodalomban sem ismert adat az, hogy a pajzsmirigy gyulladása már még normális pajzsmirigy funkció mellett is terméketlenséges és vetélést, meddőséget, menzeszzavart válthat ki.
Tehát „Nem laborleletet kezelünk, hanem a beteget!”
További endokrin kivizsgálást javaslok és egyénre szabott oki kezelést.
Mielőbbi javulást kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-09 17:59:35
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

Kérdésem az lenne, hogy 2016. augusztusában volt egy 7 hetes vetélésem. Orvosaimtól kértem teljes körű kivizsgálást. Nézték 2016 novemberében a TSH 1,530 FT4 13,84 FT3 4,09. Ezekre az eredményekre azt mondták rendben van. Viszont 2017. januárban néztek Anti TPO-t annak az eredménye minimálisan emelkedett 41,67. Szelént kaptam rá félév múlva kontroll. Azt mondták ez mellett próbálkozhatunk újra a kis babával. Ön szerint ez tényleg rendben van így? Ez a minimális eltérés nem befolyásolhatta azt hogy elvetéltem?
Előre is köszönöm válaszát.
Üdvözlettel
Barbi2727
Tisztelt Barbi2727!

A laboratóriumi vizsgálat sajnos nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat. Épp az elmúlt héten volt nálam egy kedves hölgy, akinek 5 éven át ellenőrizték a TSH-át, de nem vizsgálták meg. Kiderült, hogy rosszindulatú pajzsmirigy daganata van...
Több dolgot kellene még tisztázni és egyénre szabott kezelést kapnia.

Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-09 17:46:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Ur!
53 eves no vagyok es 5 eve Paretin neu gyogyszert szedtem szorongasos tuneteimre.Hogy emiatt-e vagy sem,sajnos nem tudom de micriadenomam keketkezett,amit azota is Bromocriptinnel kezelnek es szerencsere kordaban is tarthato a jelek szerint.Sajnos a szorongasom ujra megneheziti eletemet es gyogynivenyek nem segitenek barmennyit is probalkozom.Az antidepresszansok tobbsege megnoveli a prolaktin szintet ezert tanacstalan vagyok.Sajnos a pszichiaterwk pedig csak kiserleteznek,hiaba emlitem meg betegsegem megis a gyogyszerek tajekoztatojan szinte mundegyiknel szerepel a prolaktinszint megnovelese Kerdesem az lenne leteznek-e olyan antidepresszansok amik nyugodtan szedhetoek a diagnozisom mellett.Koszonettel,Judith
Tisztelt Judith!

Ez valóban nem egyszerű kérdés.
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
Altatók
Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
Epilepszia elleni készítmények
Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)


Amennyiben a prolactin szint tartósan magas, akkor a micro- esetleg macroprolactinoma kizárása céljából az MRI vizsgálat indokolt!(az Ön esetében is!)
A kezelésnek több módja is lehetséáges attól függően, hogy van-e microprolactinoma az agyalapi mirigyben. „A dopaminagonista” (bromocriptin, valamint az újabban kifejlesztett quinagolid és cabergolin) kezelés az esetek közel 90%-ában hatásos, és nagyon lényeges, hogy nemcsak a szérum prolaktinszintjét redukálja, hanem többnyire a tumor méretet is csökkenti, ezért manapság prolactinoma esetén idegsebészeti műtét vagy sugárkezelés csak ritkán, speciális esetekben válik szükségessé.
Eygébként a ZYPREXA-nak nincsen ilyen mellékhatása.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-09 13:50:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Hol lehet önt felkeresni, rendelés keretében?
Tisztelt Kérdező!

A vizsgálat előjegyzés formájában történik,amelyet nem én végzek.
A következő e-mail-en lehet időpotnot kérni:

szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu
Vagy info@endokrinkozpont.hu
http://www.endokrinkozpon.hu.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-08 18:04:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professor úr!
Kislányomnál pajzsmirigy túl működést regisztráltak, nálam pedig alul működést. Szeretném megkérdezni, hogy fogyaszthatunk-e csukamájolajat?
Köszönettel.
Tisztelt Kérdező!

Igen, fogyaszthatnak (de ne a gyógyszerekkel együtt!)

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-07 16:33:03
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy túlműködés miatt napi 3-szor 1 Propycilt és ugyanennyi Huma-Pronolt is szedek két hete. Az elmúlt 3-4 napban lábdagadást és feszülést tapasztalok, amely reggelre csak minimálisan javul (előtte ilyet nem éreztem). Panaszomat okozhatják a szedett gyógyszerek, lehet ilyen mellékhatásuk?
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Nikol
Tisztelt Nikol!

Vizsgálat nélkül diagnózist nem mondhatok, azonban igen, hogy a Propycilnek lehetnek nem kívánt mellékhatásai. A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget . Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-07 08:30:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
2015-ben fordultam először endokrinológushoz, mivel a fogamzásgátló tabletta abbahagyása után egy évig nem volt ciklusom, és az általam felkeresett nőgyógyászok nem tudtak ebben segíteni. Ekkor 0.01 volt a tsh értékem, de a szélsőséges érték ellenére semmi különösebb tünetem nem volt. Több kör agyalapi mirigy stimuláló Clostilbegit kúra után, a ciklusom további kb. egy év után helyreállt. Azonban ezután az alkatomhoz és életmódomhoz képest indokolatlan hízásnak indultam (egy év alatt 6-7 kg+, anélkül, hogy kevesebbet sportoltam vagy többet ettem volna), vizesedtem, puffadtam, nagyon fáradékony lettem, rengeteget kellett aludnom, a híresen erős immunrendszerem pedig elég erős romlásnak indult, gyakori fertőzések, megfázás stb. Aztán hajhullással is küzdöttem. A pulzusom 50 körüli volt, nyugodtabb körülmények között akár kevesebb, amit amúgy eddig inkább a sportos életvitelnek tudtam be.

Az értékeim innentől így alakultak:
2016. 02.
tsh: 0,012

2016. 04.:
tsh:0,014, t3 : 4,25 pmol/L, t4: 14,87 anti tpo 96,1 pmol/L
itt feltételezték már az autoimmun pm. gyulladást

2016.09.
Tsh: 0,44 t3: 2,18 pg/mL t4: 0,83 ng/dL

2016.10.
Tsh: 0,81 t4:11,88 pmol/L anti tpo 1300 felett, itt már diagnosztizálták a hashimoto szindrómát, ultrahangon foltosan inhomogén szerkezetű, enyhén megnagyobbodott pajzsmirigy volt látható, de göbök nélkül. Továbbá a tüntetek erősödése miatt 25 –ös letroxot kezdtem szedni.
Továbbá gluténmentes diétát, jódozott só nélküli étrendet, organikus szelén szedését javasolta az orvosom, ezt azóta is tartom.

2017. 01.
Tsh: 0,78 t3: 3,67 pmol/L t4: 12,11 pmol/L anti tpo 1300 felett
Itt dózist emeltek: 37,5 letrox, mivel a fizikai állapotom továbbra is inkább romlott, mint javult. Továbbá jó néhány gasztroenterológiai vizsgálaton is túlestem, ahol semmilyen kóros dolog nem derült ki (hasi ct, calprotectin vizsgálat, lisztérzékenységre vérvizsgálat mind negatív).

2017.04.
Tsh 0,54 t3: 3,45 pmol/L t4: 13,66 pmol/L

Tehát a fő problémám az, hogy a tsh értékeim alapján úgy néz ki, mintha túlműködő pajzsmirigyem lenne, ugyanakkor a t3, t4 értékek inkább alacsonyak és fizikailag is inkább az alulműködés tüneteivel küzdök, olyannyira, hogy ez sokszor a munkavégzésben is akadályoz.
Mivel a tsh-mat lehúzza a letrox, most további dózis emelést nem javasolt az orvosom, helyette a syntroxine-ra váltást.

Most az orvosommal együtt tanácstalanok vagyunk, mit lehetne tenni/kivizsgálni a továbbiakban. (Kortizol szintem, májfunkciók rendben vannak, reverz t3 vizsgálat folyamatban).

Köszönöm előre is a válaszát!
Szabina

Tisztelt Szabina!

Sajnos az esete eléggé gyakori. Már a gyógyszer szedése is gondot, mellékhatásokat jelenthet, de elhagyása után is jelentkezhetnek gondok:
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, hosszú távon menstruáció kimaradása
-libidó csökkenés
- menstruációs ciklus felborulása

Értelemszerűen diagnózist ezekből a leletekből nem szakszerű mondani. A probléma kulcsát a holisztikus megközelitésben látom, azaz abban, hogy tisztázni kellene, hogy mi a pajzsmirigyelváltozás oka, ez gyakran társulhat ugynis az agyalapi mirigy betegségvel is.Ilyen irányú kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-06 18:44:13
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor úr!
ez ügyben kérném szíves véleményét.
prolaktin szintem 667 miU/l volt, amelyből az aktív prolaktin 197 miU/l
"A visszanyerés <40%: a minta többségében makroprolaktint és/vagy prolaktin oligomert tartalmaz."
Indokolt-e a bromocriptin szedése vagy sem? Korábban is volt emelkedett prolaktin érték, de visszanyerésről akkor nem kaptam eredményt.
Várom szíves válaszát.
Kedves Kérdező!

Nagy valószínüséggel ún. makroprolactinról van szó, amely további megfigyelést igényel, de panaszok nélkül nincs szükség kezelésre.
Kérdéses, hogy hypophysis MRI- volt-e? Remélem,hogy a korábbiak során ezeket kizárták.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-06 11:35:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

30 éves 36 hetes kismama vagyok. Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert a teherbe esés nagyon hamar (az 1. hónapban) sikerült. A terhesség a pajzsmirigyproblémát és a terhességi cukorbetegséget leszámítva problémamentesnek mondható.
A terhesség 16. hetében végzett vérvétel alkalmával derült ki, hogy a pajzsmirigy értékem nem megfelelő:
TSH 5,21 (0,4-4,0)
FT4 10,13 (7,75-15,21)
FT3 4,74 (3,8-6,0).
A vérvétellel egyidejűleg pajzsmirigy uh-t is végeztek, amelyen mindent rendben találtak. Ezt megelőzően a pajzsmirigy értékeim nem lettek mérve, erre irányuló panaszom nem merült fel.
A 22. héten végzett vérvételen az értékeim romlottak:
TSH 6,09 (0,55-4,78)
FT4 9,1 (11,5-22,7)
FT3 4,11 (3,5-6,5).
Ezt követően 37,5 ugr Euthyrox-ot kezdtem szedni.
A 29. héten végzett vérvételen a TSH 1.68 (0,55-4,78).
Az orvos szerint a TSH-mnak a teherbe esés idején valószínűleg jónak kellett lennie.
Kérdésem az lenne, hogy az Euthyrox szedését a szülést követően, a szoptatás ideje alatt is folytassam-e vagy mivel feltehetőleg a terhesség folytán alakult ki a pajzsmirigyprobléma, ezért hagyjam abba a gyógyszer szedését, és a szülést követően vérvétellel ellenőrizzem az értékeket?

Válaszát előre is köszönöm:
Andrea
Tisztelt Andrea!

Telefonon gyógykezelésre vonatkozó tanácsot adni ne etikus és nem szakszerű előzetes vizsgálat nélkül.
Mielőbbi vizsgálatot javaslok, a s addig a megkezdett kezelést folytassa!.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-06 11:33:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr Úr!
Köszönöm gyors válaszát. Milyen telefonszámon tudnék Önhöz időpontot kérni? És lenne lehetőség közeli időpontra, fontos lenne?
Köszönöm!
Tisztelettel:
Judit
Tisztel Judit!

Az előjegyzéshe az alábbi email címet javaslom:
szekelymelinda66@gmail.com vagy Szekelym@vipmail.hu

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-03 16:19:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
Szeretném kikérni véleményét, és ha elvállalná kivizsgálásomat, estemet, akkor azt is hálásan venném. A történetem a következő: 2009-ben rosszullétem után kiderült, pajzsmirigyem alul működik, viszont a mai napig nem tudom mitől, pedig három endokrinológust is felkerestem. Erre L-thyroxin-t szedek, a TSH eredmény értéke így jó is, viszont rendkívül sok egészségügyi problémám alakult ki. Vérnyomásom alacsony évek óta, a 100/60 már jó érték számomra. Tavaly márciusában bárányhimlős voltam, tavaly májusban kiderült hogy a bal vesémben van egy jóindulatú daganat, amit ellenőriznek. Tavaly nyáron a melleimben találtak, a jobból idén januárban ki is operáltak egy akkorra már 4 cm-es jóindulatú daganatot, a balban elvileg ciszta van, ezeket is ellenőrzik. Tavaly októberben a májamon is találtak egy jóindulatú érdaganatot. Idén tavasszal véres wc papír miatt, 3 pozitív székletvér teszt után tükrözést csináltak, ahol belső rögösödött aranyereket találtak, de nem tudtak teljesen átnézni, ezért még a ct vizsgálat hátra van. Körülbelül egy hónapja pedig nagyon gyenge, fáradt vagyok, zsibbadt a fejem és a végtagjaim, szédültem de nem forgó jelleggel, a kardiológus kéthegyű billentyű elégtelenséget állapított meg, amire esetenkénti gyógyszert írt, mivel folyamatos szedését a vérnyomásom nem bírná. Szerinte nem ettől voltam rosszul. Viszont néha még mindig rosszul vagyok, és folyamatosan gyenge. A melleimből nyomás hatására váladék ürül,szinté évek óta, emiatt nőgyógyászaton is voltam, de ott és az endokrinológusok is csak egymáshoz küldöttek. A műtétemnél pedig kiderült nem helyi ok. Én már nem tudom mitől nem vagyok jól, csak ide-oda küldenek, de semmi eredményessége nincs. Már nem tudom hová fordulhatnék.
Ezért szeretném kikérni az Ön véleményét, és a segítségét is szeretném kérni, ha tudna segíteni, a lehető leghamarabb, mert szeretném ha újra jól lennék, mert már nem tudok ezek miatt igazából kimozdulni sem.
Köszönöm!
Tisztelettel:
Judit
Tisztelt Judit!


Igyekszem segíteni. Sajnos az alulműködésnek sok oka lehet, ráadásul az autoimmun folyamat gyakran társul más betegséggel is.
A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: 1. típusú inzulinhiányos diabetes mellitus.
• Elhízás, korunk népbetegsége. Az esetek egy részében pajzsmirigy alulműködés következtében, csökkent étvágy mellett is jelentős súlygyarapodás, elhízás tapasztalható.
• Alacsony vérnyomás, mellékvese csökkent működése!!!
• A koleszterinszint emelkedését gyakran a pajzsmirigy csökkent működése okozza (az USA-ban 16millió ember koleszterin szintje a pajzsmirigy gyógyításával befolyásolható volt).
• Szíveredetű panaszok, ritmuszavarok hátterében gyakran (20-25%-ban) a pajzsmirigy betegsége áll.
• A lelki eredetű zavarok – pánik, depresszió - hátterében endokrin ok is állhat.
• A bőr festékhiányos betegségei – vitiligo.
• Meddőség, ismételt vetélés, menstruációs zavarok, emlő duzzanat, tejszerű váladék.

További kivizsgálást javaslok,tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-02 17:33:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

A napokban állapítottak meg nálam pajzsmirigy gyulladást (TSH: 6.930, FT4: 16.3, FT3: 5.1 és az a-TPO: 352.4). Ezzel egyidejűleg magas számban (kb 20ezer) egygócú kamrai extrasystolék vannak. Lehet-e a kettő között összefüggés? Csinálhat ilyet a pajzsmirigy?

Köszönöm válaszát, segítségét!
Tisztelt Kérdező!

Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Mielőbbi oki kezeléssel teljes gyógyulást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-01 18:26:21
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

3 éve derült ki nálam, hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van. Jelenleg Letrox 100 gyógyszert szedek és 3 havonta vérvételre járok. A legutóbbi vérvételnél 0,9es TSH szintem volt, amilyen alacsony még sosem volt és ennek nagyon örültem. Férjemmel kisbabát szeretnénk és a nőgyógyászom a Gravida terhesvitamint ajánlotta szedésre. Ez a vitamin tartalmaz jódot is, amit ezidáig kerültem orvosi utasításra. Ezzel kapcsolatban szeretnék érdeklődni, hogy szabad-e jódot fogyasztanom? Nem romlik ennek hatására ismét a laboreredményem? Szeretném ha a babának minden szükséges vitamin és ásványi anyag rendelkezésre álljon és ha a jód szedése ehhez javasolt akkor elkezdem a Gravida szedését is.

Köszönöm válaszát, segítségét!
Tisztelt Kérdező!

A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, Ausztráliában, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A jodid az autoimmun pajzsmirigybetegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás izületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver (!), az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jódidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!(sajnos a Gravida jelentékeny mennyiségű jodidot tartalmaz). Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.

A fentiek alátmáasztására itt olvasható továbbá:
Endocrinol Metab 2014;29:240-247
dx.doi.org/10.3803/EnM.2014.29.3.240
pISSN 2093-596X · eISSN 2093-5978
Review
Article
Effects of Increased Iodine Intake on Thyroid Disorders
Xin Sun, Zhongyan Shan, Weiping Teng
Department of Endocrinology and Metabolism, Institute of Endocrinology, Liaoning Provincial Key Laboratory of Endocrine Diseases, The First Affiliated Hospital of China Medical University, Shenyang, China
Iodine is a micronutrient essential for the production of thyroid hormones. Iodine deficiency is the most common cause of preventable mental impairment worldwide. Universal salt iodization (USI) has been introduced in many countries as a cost-effective and sustainable way to eliminate iodine deficiency disorders for more than 25 years. Currently, the relationship between USI and iodine excess has attracted more attention. Iodine excess can lead to hypothyroidism and autoimmune thyroiditis, especially for susceptible populations with recurring thyroid disease, the elderly, fetuses, and neonates. Nationwide USI was introduced in China in 1996. This review focused on the effects of iodine excess worldwide and particularly in China.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-01 10:41:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja