SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Nem olyan rég voltam Önnél kontrollon és említettem, hogy párszor, pontosan eddig kétszer maradt ki menstruációs ciklusom-a pajzsmirigyem alul működik, TSH:7 volt. Sajnos most is kimaradt egy ciklusom,ez lehet a pajzsmirigytől vagy esetleg PCOS? Hüvely ultrahangom még nem volt és ugy tudom, azzal kiszűrhető.
Köszönettel: Anna
Tisztelt Anna!

Mind a PCOS, mind a pajzsmirigy alul működés lehet panaszainak hátterében, annál is inkább, mivel a két betegség gyakran társulhat egymással.
Az UH csak egyik vizsgálati formája a PCOS-nek. Ez azt jelenti, hogy kimutatott ciszta nélkül is lehet PCOS.
A diagnosztika talán kissé szokatlan gondolatmenetű: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nál ritkább, de más kezelésmódú endokrin kórképek kizárásával igazoljuk. A vizsgálatok természetesen alátámaszthatják a hiperandrogén állapotot (és az inzulin rezisztenciát) más jelek hiányában is, de leginkább a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására, és a metabolikus szövődmények keresésére szükségesek. A kivizsgálást célszerűen belgyógyász-endokrinológus irányítsa.
A menses 3-6. napja között reggel, éhgyomorra végzendő hormonvizsgálatok: szérum tesztoszteron, SHBG, Δ-4-androszténdion, 17-OH-progeszteron, TSH, prolaktin (kövérség, magasvérnyomás esetén kortizol, rendetlen menstruáció esetén ösztradiol, LH, FSH is), ugyanaznap lehetőleg transvaginalis alhasi ultrahang. A peteérést a ciklus 21. napján szérum progeszteron meghatározással vagy sorozat- ultrahang vizsgálattal vizsgálhatjuk, oligo- vagy amenorrhoea esetén felesleges.
Emelkedett férfihormon-szinteket, fokozott szabad androgén indexet (FAI) gyakran találunk, de normál leletek sem szólnak PCOS ellen! Nem általános (és nem megkövetelt) az LH/FSH arány lényeges megemelkedése sem. Durva androgén hormonemelkedéseket, ill. egyéb hormoneltéréseket tovább kell vizsgálnunk, a szóba jövő kórképek csökkenő valószínűségi sorrendben: a pajzsmirigyfunkció eltérései, prolactinoma, hormonálisan aktív mellékvese- vagy petefészek betegségek (mellékvese hypertrophia, Cushing, tumorok).
Orális cukorterhelés és a lipidek vizsgálata is szükséges a már meglevő metabolikus rendellenességek kimutatására. A cukorterhelés során mért inzulin szintekkel a hyperinsulinismust és az inzulin rezisztenciát vizsgálhatjuk.
Ultrahang vizsgálattal a policisztás ovárium-tünet (PCO): petefészkenként legalább 12 db, 2-9 mm átmérőjű ciszta (kiéretlen folliculus) és/vagy a petefészkek 10 ml-t meghaladó térfogata. A PCO tünet önmagában nem betegség és megléte sem szükséges a diagnózishoz, ha a hyperandrogenismus és az ovuláció zavara egyértelmű.
A kezelés a leletek ismeretében egyénre szabott legyen,ezt a következő alkommal megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-26 10:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja