SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

26 éves nő vagyok, jelenleg egy ügyvédi irodában dolgozom jelöltként, de már az egyetemi éveimet is a teljesítés terhe révén a folyamatos stressz jellemezte. Ebben az időszakban kezdődtek az arcbőr-problémáim is, noha előtte még tiniként sem volt semmi gond az arcbőrömmel. Több vizsgálaton is részt vettem a célból, hogy kiderüljön, vajon valamilyen emésztési - felszívódási, nőgyógyászati probléma áll-e a háttérben, de nagy meglepetésemre végül egy pajzsmirigy-ultrahang vizsgálat mutatott ki eltérést. A leleten a következő áll: "A pajzsmirigy mindkét lebenye normális nagyságú, jobb oldalon több, bal oldalon néhány 3-7 mm-es hypoechogén, illetve vegyes echojú göb látható."

Az ezt követő vérvétel-vizsgálat eredményei:

TSH: 13,390 mIU/L *
Szabad T4: 10,85 pmol/L
Szabad T3: 5,33 pmol/L
Anti-TPO: 341,6 U/mL *
Helicobakter pylori AT: <0,4 U/mL

Részt vettem egy pajzsmirigy szcintigraphian is, melynek eredménye szerint: "Normális nagyságú, szimmetrikus, fiziológiás helyzetű pajzsmirigy vetület ábrázolódott. Az aktivitás eloszlása a lebenyekben egyenletes. Göb nem mutatható ki."

Személyesen érdeklődtem egy endokrinológustól, hogy mi állhat az ellentétes eredmények hátterében, a doktor úr pedig úgy nyilatkozott, hogy elképzelhető, hogy csak egy gyulladás okozta az ultrahang, illetve a vérvétel pajzsmirigy-elváltozásra utaló jeleit. Továbbá javasolta, hogy a nyári kontroll-vérvételig szedjek szeléniumot.

Nyugtalan vagyok, ugyanis egyik vizsgálat sem szolgáltatott konkrét diagnózist számomra, így a mai napig nem tudom, hogy van-e olyan egészségügyi problémám, ami kezelést igényel. Nem szeretném figyelmen kívül hagyni a problémát megállapító leletet csak azért, mert volt egy olyan, ami számomra jó hírrel szolgált – már csak azért sem, mert gyermekem még nincs, és nem szeretném, hogy később kiderüljön, egy nem kezelt betegség megakadályozza azt, hogy vállalhassak.

Azért fordultam Professzor Úrhoz, mert az ismeretségi körömben van olyan fiatal, aki Professzor Úrhoz jár autoimmun-pajzsmirigy betegségével, és az Ő tapasztalatai alapján bízom Professzor Úr ítélőképességében, és adok a szavára – ha Ön úgy véli, hogy indokolt további vizsgálat esetemben, akkor természetesen az egészségemet szem előtt tartva nem fogom sajnálni az időt, hogy megtegyem a szükséges lépéseket.

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

A leírtak alapján vizsgálat nélkül diagnózist, pláne kezelést mondani sem etikai, sem jogi szempontból nem célszerű. Az valószínűsíthető, hogy panasza hátterében pajzsmirigy betegség és krónikus stressz és állhat. Ugyanis az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
A pajzsmirigy UH és az izotóp vizsgálat nem ugyanazt vizsgálja, jóllehet a kép elemzésével a két dolog együttesen értékelhető. A legfontosabb azonban a beteg panaszainak meghallgatás után az egyénre szabott kezelés elkezdése.
Ami a TSH-t illeti:
A szubklinikus hypothyreosis jellemzői az emelkedett TSH és az élettani tartományban lévő pajzsmirigyhormonok a fT4 és fT3 szintjei. Mivel a TSH fontos adat, amely pajzsmirigy betegségeire vonatkozó nemzetközi irányelvek (quideline-ok), a hypothyreosis diagnózisában és kezelésében egyaránt lényegesnek tartanak, ezért ennek a laboratóriumi adatnak a megtévesztően alacsony vagy magas értéke a betegek inadekvát kezelését, rosszabb esetben az alkalmazott gyógyszerek által kiváltott szövődményeket eredményezheti. A TSH mérésének és az eredmények interpretációjának számos nehézsége és buktatója lehet. A kórosan magas érték általában általában hypothyreosist jelez, több esetben azonban a feltűnően magas érték mögött eltérő tényezők állhatnak. Ezek közül a legkorábban a TSH-t termelő hypophysis tumort (TSHoma), a pajzsmirigy hormonok iránti rezisztenciát mutatták ki . A megtévesztő adatok egy viszonylag kis hányadát az ún. heterofil antitestek képezik. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy az extrém magas TSH értékeket immunológiai okok, nevezetesen a TSH elleni antitestek okozhatják. Mivel a hypothyreosis kialakulásában világszerte a legfontosabb kiváltó tényező az autoimmun thyreoiditisek heterogén csoportja, ezért nem véletlen, hogy ebben a betegségcsoportban kell gondolni a TSH elleni antitestek, a TSH és az IgG típusú TSH elleni antitestek áltál kiváltott immunkomplexek jelenlétére. A prolaktin esetében már korábban ismert volt az immunkomplex által kiváltott, biológiailag inaktív, ún.„big” prolaktin, amely polietilénglikol (PEG) segítségével eltávolítható és így megközelítően reális képet kaphatunk. Az utóbbi időben több olyan beteg jelentkezett szakgondozásunkon, akiknek szérumában feltűnően magas TSH lehetett kimutatni, ugyanakkor a klinikai tüneteik nem mutatták a hypothyreosis fennállását, ezt követően retrospektív vizsgálatot végeztünk annak eldöntésére, hogy hazánkban milyen gyakran számolhatunk ezzel a tünet együttessel. Kiderült, hogy az esetek nem kis hányadában az elkezdett hormonális kezelés komoly szövődményeket okozott. Ezek után a további immuno-endokrin kivizsgálást javasolom.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-24 16:56:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja