SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

Babát szeretnénk - sajnos már több éve próbálkozunk.
Hashimotot állapítottak meg már kb. 5 éve. Levotiroxint tartalmazó gyógyszert szedek. TSH-m már évek óta 1-2 között van, a legutóbbi anti TPO-m pedig 584 (ref: <9).

Olvastam már a Professzor Úr több cikkét is ezzel kapcsolatban, így kicsit nyugtalan és bizonytalan vagyok, hogy ezzel az értékkel lehet-e babát vállalni felelősséggel? A kellő hormonszint mellett lehet próbálkozni? Vagy mindenképp veszélyeztetem ezzel az antitest szinttel a leendő baba egészségét?

Köszönöm szépen a válaszát előre is!
Üdvözlettel:
Moncsi

Tisztelt Moncsi!

Fontos kérdést tett fel. A kérdés két részre bontható:
I. TSH , PAJZSMIRIGY HORMONJAI TERHESSÉG, MEDDŐSÉG:
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van vagy inzulin rezisztenciájuk van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.

II. MI AZ ANTI-TPO?

A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinban lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy autoimmun betegségeiben TPO elleni autoantitestek jelennek meg.A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett.Az anti-TPO antitestek aktiválják a komplement rendszert, és feltételezések szerint jelentős szerepet játszanak a pajzsmirigy-működési zavarokban és a hipotireózis patogenezisében.
Az anti-TPO antitestek az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők közül csaknem minden Hashimoto-tireoiditiszes betegben, a Graves-kóros betegeknek pedig több mint 70%ában jelen vannak. Az anti-TPO antitestek atrópiás pajzsmirigygyulladásban és elsődleges mixödémában szintén jelen vannak. Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú,egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki. Ennek a klinikai jelentőségét még nem határozták meg.
Továbbá igazolták a következőket:

• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb

További kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javasok, üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-06 11:02:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Balázs Csaba!
Megszeretném Önt kérdezni,hogy az orvostudomány mai állása szerint,ha valakinél hyperadnrogenizmust állapítanak meg,de a pajzsmirgyben,agyalapi mirigyben,mellékvesében nincsen eltérés,illetve, IR sem igazolható,akkor csak a fogamzásgátló-Cypromix és hasonló gyógyszerek- jöhet szóba megoldásként? Növényi ösztrogénekkel nem lehet ellensúlyozni ezt az állapotot?

Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel:
Evelin

Tisztel Evelin!

A hyperadnrogenizmust mint betegséget idegen szóval hirzutizmus-nak amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.

Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok és oki kezelést javaslok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-06 10:19:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Letrox 75ug-t szedek, Hashimotos vagyok. Lombik programra készülünk. Jelenleg a TSH-m 1,68.
A lombik-protokoll szerint fogamzásgátlóval kezdünk. A Letrox betegbájékoztatójában szerepelt, hogy aki fogamzásgátlót szed, megnövekedhet a tabletta szükséges adagja.
Kérdésem az lenne, hogy szükséges abban a kb. 2-3 hétben (amíg a fogamzásgátlót szedem) növelni a Letrox adagomat?

Köszönöm szépen a segítségét!
Üdvözlettel:
Erika
Tisztelt Erika!

Ez valóban így van, de a mértékről a kezelő orvosnak kell döntenie.
A kérdés gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-06 10:14:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
35 éves vagyok, fél éve elmentem egy pajzsmirigy ultrahangra, ami enyhe göbösödést mutatott, ezután az orvosom kérésemre elküldött laborba, de csak a TSH értéket vizsgálták, ami 6,35 μIU/ml lett. Babát szerettünk volna, és csakis ezért írt fel Letroxot, 25, majd 3 hónappal később 50 μg-ot, mivel az érték ezalatt sem változott. Ő is, és a nőgyógyászom is azt mondták, nyugodtan próbálkozzunk, addig, míg rendben nincs az érték úgysem lesz baba. Sikerült teherbe esnem, a magas TSH ellenére, múlt heti vérvétel alapján kb. 4-5 hetes terhesen 4,59 μIU/mL volt a TSH-m. Tegnap óta ismét emelt a doktornő az adagon, azt mondta, szedjek 75 μg-mot. Azóta utána olvastam és most meg vagyok ijedve, mivel mindenhol 1-2 TSH-t javasolnak, és vetélésről írnak. Mire kapnék időpontot endokrinológushoz, már késő lenne. A nőgyógyászom és a háziorvosom is azt mondják, minden rendben, nyugodjak meg. Tudok valamit tenni a baba érdekében?
Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelettel:

Rita
Tisztelt Rita!

Mindenek előtt gratulálok az áldott állapotához. A pajzsmirigyműködés és a graviditas, esetleges vetélés valóban kapcsolatban vannak.Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy mi okozta az emelkedett TSH értéket, tehát az okot megkeresni és próbálni kezelni. Az időpont kérdésében segítségére lehet, mivel kismamák soron kívüliséget élveznek. Az előjegyzést Székely Melinda Kolléganő végzi, aki az estleges "megüresedés" esetén soron kívüli vizsgálatra tudja beírni. Szekelym@vipmail.hu
Székely Melinda szekelym@vipmail.hu
Egyelőre az eddigi kezelés folytassa, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-06 10:10:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor úr!
Ön ajánlotta a Maca kapszula fogyasztását, viszont annyiféle termék van forgalomban, hogy nem tudom, melyik a jó: van 120mg-os, 300mg-os és 500mg-os. Az egyik leírásában naponta 1 kapszulát kell bevenni, valamelyik pedig azt írja, hogy naponta akár 3db-ot. Ön mekkora mennyiséget ajánl naponta?

Előre is köszönöm válaszát,
M.T.Petra
Tisztelt M.T. Petra!

A Maca 250 mg-os kapszulát javaslom ( Maca extraktum 250 mg.Lepidium meyenii Walp, C vit. 80 mmg RDA, http://www.interherb.hu).
Tehát egyelőre 1 kapszulást javaslok, a további dózis állapotának javulásától függ.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-05 19:16:38
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr.

Kérdéssel fordulnék önhöz:
32 éves vagyok, 12 éve szeretnénk babát. 20 évesen megműtöttek petevezeték elzáródás miatt és volt egy ciszta a jobb oldali petefészkemben. Utána sem sikerült teherbe esnem, szedtem clostylbegitet és duphastont mégsem sikerült egy terhesség sem. Azt mondta az orvos hiába próbálkozunk próbáljuk meg a lombikot, 2008 ban belevágtunk a lombikba három petesejtem lett a stimulációval de csak kettőt tudtak visszaültetni. Beültetést követően túlstimulációm lett infuzióra jártam az orvos biztatott hogy szerinte sikeres lett. azonban mikor letelt a két hét vissza mentünk és azt mondta meg voltak tapadva de megálltak a fejlődésben, ha nem ürül ki akkor kaparást kell csináljon. Végül megjött a vérzésem iszonyú kínok között. Azóta sem sikerült a terhesség, 2010 ben lett újra egy 5,5 cm es cisztám a jobb oldali petefészekben, azt mondták műteni kell de mivel megfertőződtem hepatitisz c vel nem vállalták a műtétet és gyógyszert sem szedhettem rá a májam miatt. 2011 bn újra csináltam egy petevezeték átjárhatóságit ahol kiderült hogy a jobb oldali petevezetékem a kezdeti szakaszon el van záródva a bal oldali telítődik de nem ürül ki. 2012 ben elkezdtem az interferonos kezelést végig csináltam a hepatitisz c re. 2013 decemberében fejeztem be a kezelést és 2014 januárjában elmentem nőgyógyászhoz mert nagyon fájt baloldalt a hasam, és jobb oldalról el tűnt a ciszta, baloldalt pedig a be volt gyulladva és a méhem, kaptam rá kezelést de csak nem szűnt a fájdalom, utána irt fel még a házi orvosom is gyógyszert de van még most is hogy fájdalmat érzek bal oldalon. Közben lett egy irritábilis bél szindrómám amivel egy évig kínlódtam. Asztmás vagyok, hörgőtágulatom van, allergia és egyéb problémák amivel kórházba kerültem egy hónapja, ott elkaptam egy klebsiella nevü baktériumot ami a tüdőmbe került. Közben probléma lett a pulzusommal amire kaptam Corlentort, és vérnyomás csökkentőt t Rawelt amit még eddig sosem szedtem. Vagy két hónapja állandó fejfájással küzdők, napi szinten, el küldtek endokrinológushoz kivizsgálásra a magas pulzusszámom miatt, pajzsmirigy problémára gyanakodtak. Csináltak ultrahangot,rendben van a pajzsmirigyem, a T3 értékem alacsonyabb lett. Az endokrinológus kért egy csomó vérvételt a meddőség miatt, Tsh, t3 t4, fsh, progeszteron, ösztradiolt, kortizolt, Lh t, mind rendben van. A prolaktinom 29, 12 ng ml lett. A t3 most jó nem kicsi. Elküldött a fejfájásom miatt röntgen felvételre de ott mindent rendben találtak, de a fejfájásom csak nem szűnik. Csak hónap végére kaptam időpontot vissza az orvoshoz az eredményekkel. Őn szerint ilyen prolaktin szinttel kell kezelés vagy okozhat ez az érték is meddőséget? A fejfájással elküldött a háziorvosom neurológushoz és oda még erre a hónapra sem kaptam időpontot. Ön szerint ha a röntgen eredmény jó akkor nem lehet baj az agyalapi miriggyel?
Köszönöm szépen hogy elolvasta a problémámat, előre is megköszönöm a válaszát. Köszönettel Éva
Tisztelt Éva!

Retteneten sajnálom, ami Önnel történt, mélységesen együtt érzek.
Valóban összetett kérdésről van szó. Mindenek előtt a hepatitis C fertőzés kezelést tartom fontosnak (ma már teljesen új készítmények vannak, s ezekkel sikeres lehet a terápia. Ezt követően komplex immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-05 19:12:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Professzor Úr! Azt szeretném kérdezni Öntől mit jelent az,ha a pajzsmirigy göb helyenként felritkulást mutat és zömében felszíni keringést. Echoszegény. Göb mérete: 9*6,5 mm. Célszerű -e ekkora méretű göbből citológiai mintavétel?(Állítólag 1cm alatt nem foglalkoznak vele) Véreredményeim nem igazoltak pajzsmirigy működési rendelleneséget.Az immunológiai vizsgálatnál sem találtak eltérést. Néhány ciszta található még mindkét lebenyben, a legnagyobb 4,5 mm. A háziorvos félévente ellenőrzést javasol,de engem nagyon megrémített ez a göb! Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül teljes értékű válasz nem adható. Azt jelezhetem, hogy az echoszegénység a gyulladás fennállását vagy lezajlást mutatja.
S biopszia kérdése egyénre szabott és ennek megfelelő mérlegelés kérdése, a rendszeres kontroll indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-05 19:07:50
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Ur!
Egy kerdessel fordulok onhoz Erdelybol vagyok mar par eve probalkozunk a gyerekvalalason de sajnos mindeddig sikertelenul volt mar 4 terhesegem ami mind vetelessel vegzodot a magzat fejlodese es szivhangja mindenik esetben 8-10 het kozott megallott igy a magzat elhalt.Megcsinaltunk minden laboratoriumi vizsgalatot aminek eredmenye jo volt.Genetikai vizsgalaton is voltunk Magyarorszagon az Istenhegyi Gendiagnosztikai kozpontban ahol megcsinaltak a citogenetikai vizsgalatot ahol normal ferfi illetve noi kariotipus jot ki eredmenynek, viszont a trombozis hajlam vizsgalatanal a genotipus meghatarozasa eseten az V es II faktor eseteben mindket allel normalis viszont az MTHFR gen a ket vizsgalt poziciojabol az egyik mutacios allellekkel rendelkezik( MTHRF:normal C677T es homozigota mutacios A1298C)ami kis mertekben noveli a trombozis elofordulasanak kockazatat igy megcsinaltatam a szerum homocisztein szintet is ami kisse emelkedetnek jott ki vagyis 10.8 micromol/l. Amit meg fontosnak tartok leirni hogy a vercsoportom AII Rh negativ igy minden veteles utan megkaptam a szukseges inekciot is.Hallottam es a neten olvastam az intralipid perfuzios kezelesrol itt erdeklodtem is a kezeloorvosomtol de nem tudott tanacsot adni vele kapcsolatban mivel itt nem hasznaljak.Az lenne a kerdesem onhoz hogy a leirtak alapjan on javasoljae az intralipid kezelest szamomra es esetlegesen milyen vizsgalatok szuksegesek a kezeles elott es ha ajanlott a kezeles hol lehetne elvegezni?
Elore is koszonom a valaszat!
Tisztelettel Monika
Tisztelt Mónika!

Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
Több vizsgálaton is részt vett. A thrombosis hajlam valóban egyik oka lehet a meddőségnek, ill. a spontán vetéléseknek. Kicsit részletesebben:a vér emelkedett homociszteinszintje az artériás és vénás trombózis, valamint terheseknél a magzati elhalás ismert kockázati tényezője. A homociszteinszint mérsékelt emelkedése a népesség 5-10%-ában fordul elő, a trombózis kockázata ilyenkor a normális homociszteinszintű személyekéhez képest csaknem 3-szoros. Az emelkedett homociszteinszint örökletes oki tényezői közül leggyakoribb a metiléntetrahidrofolát-reduktáz (MTHFR) enzim génjének pontmutációja. Az MTHFR enzim génjének C677T mutációja a mindkét génpéldányt érintő (homozigóta) formában is igen gyakori: mintegy 5-15% az előfordulása az átlagnépességben. A mutációt hordozókban a homociszteinszint emelkedésének nagyobb a valószínűsége, ha nem elég bőséges a szervezet folsav ellátottsága (sok folsavat tartalmaznak például a “leveles” zöldségek: sóska, spenót, saláta). Az A1298C mutáció szintén gyakori. A csak egyik génpéldányt érintő (heterozigóta) forma nem tekinthető kóroki tényezőnek, s még homozigóta formában is minimális a homociszteinszintet emelő hatása. A homozigóta formának még kis mértékű védő hatása is van vastagbélrákkal szemben. A trombózisnak ezek az egyébként enyhe genetikai kockázati tényezői kifejezett trombózishajlamot okoznak, ha ugyanabban a személyben Leiden-mutációval párosulnak. A vizsgálatokat érdemes elvégeztetni a trombóziskivizsgálás részeként, illetve a vér normálisnál magasabb homocisztein koncentrációja esetén.
A meddőség kialakulásában tovűábbi két fő tényező szerepét bizonyították:
• Hipotireózis, azaz a csökkent pajzsmirigy működés
• A pajzsmirgy autoimmun gyulladása
A pajzsmirigy csökkent működése gyakori oka a meddőségnek. A gondot az jelenti, hogy a csökkent működésnek nincsenek feltétlen, ún. „ordító” jelei, hanem alamuszi módon ún. szubklinikus formában van jelen. Ez nem csak a tünetek hiányát jelenti, hanem azt is, hogy az egy-egy alkalommal végzett TSH és T3, ill. T4 eredmények nem mindig elegendőek. A helyzete bonyolítja, hogy a szűrő vizsgálatokhoz jól használható TSH értékek a várt terhesség esetén célszerű az ún. normál tartománynál alacsonyabb szintre beállítani (0,5-2,5 IU helyett 1,5-0,4 IU közé). Fontos tudni azt is, hogy a TSH mellett más hormon is a kívánttól eltérő lehet (pl. prolactin). Meddőség esetén feltétlen célszerű a TSH és a pajzsmirigy hormonjainak a vizsgálata.
A pajzsmirigy autoimmun gyulladása
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típisa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek mebránját bombázzúk és eépusztítják a setjeket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is igényelhet.
A másik lehetséges mechanizmus immunológiai lehet.
Miért?
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Immunológiai mechanizmusok
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.

A citokinek szerepe a vetélésben
A Th1 sejtek által termelt anyagok ún. citokinek a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) citotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Egerekben az INFγ-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. Ennek az anyagnak az emelkedését figyelték meg az ismételten vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában.
Kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések közt
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából.
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Kiderült, hogy több olyan kezelési mód van, amelyekkel az eddigi eredmények biztatóak. Egyrészt igazolódott, hogy a pajzsmirigy hormonjainak szerepe van ezeknek a sejteknek a működésében (fokozza működésüket!), másrészt a szteroid hormonoknak (mellékvese és a progeszteron), ill. a hCG-nek, a szelénnek kedvező hatása van az NK sejtek működésének kedvező alakításában. Bízom benne, hogy a legújabb eredmények további reményt és lehetőséget adnak a még gyermektelen házaspároknak.
Konkrét kérdésére a válasz: amennyiben az NK sejtek működése kóros, akkor több további lehetőség van, így az intralipid, az immunglőbulin, a szteroid, a D3 vitamin kezelés egy-egy egyénre szabott formája. Hangsúlyozni szeretném, hogy ezek még nem mindenk által ismertek és nem tartoznak bele itthon az ún. "protokollokba". Megfelelő diagnózis után azonban sikerrel alkalmaztuk, miként erről a korábbiakban írtam (az elmúlt héten jelent meg egy rövid cikkem éppen ezen a honlapon).
Tehát ne adja fel!!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-02 16:50:47
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

2015 ősze óta emelkedett TSH (6) miatt kaptam 50mg Letroxot. 2 hónapi szedés után ( TSH 7,1-re emelkedett) emelték a gyógyszert 75mg-ra és most 2 hónapi szedést követően ismét kontroll 11 lett a TSH.
Kérdezném, ez mitől lehet?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Gődér Andrea
Tisztelt Gődér Andrea!

Aktuális kérdést vetett fel.Régóta foglalkozok ezzel a problémakörrel, ezért részletesebben válaszolok, annál is inkább, mert tapasztalhatja, hogy egy-egy laboratóriumi értéket "kezelne". Tapasztalatból tudom, hogy a vizsgálatot végzők (helyesebben automaták) megadnak egy értéket és nem mérlegelik az alábbiakat. Másrészt az orvosok nagy hányada nem is dolgozott laboratórium, pláne endokrin és immuno-lógiai laborban, ezért gyakran azt gondolják, hogy azok tévedhetetlenek!Pedig a laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében? A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a sok tényező közül legalább a következőket:
-a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét,életkorát!
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
-TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintik normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, alulműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó tehát a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára.
A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek. Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Mindezek figyelembe vételéve egyénre szabott kezelést javaslok!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel?:.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-02 16:18:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Egy kérdéssel fordulnék Önhöz:
Fél évvel ezelőtt kaptam egy Mirtazapin nevű gyógyszert, melyre elég rosszul reagáltam ( ájulások,stb), így 1hónap szedés után elhagytam. Az elmúlt 5hónapban egyértelműen a gyógyszerhez kapcsolható tüneteim voltak és vannak, melyek nem akarnak elmúlni annak ellenére, hogy hónapok óta elhagytam a gyógyszert (személyiségváltozás, tompa hallás, orrdugulás, orrvérzés, szaglás-ízlelés elvesztése, pattogás fülben és orrban, köhögés, fájdalmas menstruáció, migrén, gyulladt érzés a fejben és arcon, ájulások, tudatzavar, gyors szívverés, súlyos tájékozódási,memória és koncentrációs zavarok, hőmérsékletet nem érzékelek, nem tudok ásítani, nem érzek soha jóllakottságérzést, érzéketlen bőr, stb).
Kérdésem, hogy mi okozhatja azt, hogy a tüneteim nem szűnnek, csak súlyosbodnak?
Lehetséges, hogy érdemes lenne egy hisztamin vizsgálatot elvégezni?

Nagyon köszönöm előre is válaszát!

Tisztelettel:


Katalin
Tisztelt Katalin!

Sajnos a Mirtazapinnek sok mellékhatása lehet az Ön által leírtakon kívül: aluszékonyság, remegés székrekedés, étvágynövekedést, szájszáradás, bőrkiütések stb. A legfontosabb a gyógyszer elhagyása, sajnos a szerkiürülése a szervezetből gyakran elhúzódik.
Ha allergiás tünetei jelentkeznének, akkor volna érdemes a hisztamin intolerancia teszt elvégését kérnie.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-29 13:41:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Kismama vagyok, pajzsmirigy alulműködésre letrox 100-at szedek. Nemsokára mennem kell vérvételre, ahol tsh, t3 és t4-et is néznek. Eddig úgy mentem vérvételre, hogy éhgyomorra, a vérvétel után bevettem a letroxot. Viszont most cukorterhelés is lesz, így nem tudom mitévő legyek. Ha vérvétel előtt veszem be, akkor nem lesz valós az eredmény. Ha utána, akkor a cukor miatt nem éhgyomorra veszem be. Esetleg hagyjam ki azt a napot? Mit javasol? Köszönettel, Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Sajnos a Letrox felszívódását sok étel és gyógyszer befolyásolhatja. A gyógyszert azonban ne hagyja ki, hanem a cukorterhelés nem befolyásolja az eredményt. Persze azt jó volna tudnia, hogy mi okozza a csökkent működést....

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 18:28:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
Előző levelemben gyors tanácsért fordultam Önhöz, mivel csak későbbre kaptam Önhöz időpontot. Meglepődve olvastam válaszát, miszerint etikai okokból nem ál módjában válaszolni és kéri, hogy ahhoz forduljak, aki a diagnózist felállította. Ahogy a levelem elején is szerepel a Hashimotot Ön állapította meg és a gyógyszeradagot is Ön javasolta, éppen ezért nem tudom mire vélni válaszát.
Megértem, hogy ismeretlenül nem áll módjában senkit se kezelni, de az én esetemben nem erről van szó.
Remélem megérti, hogy friss tsh lelet birtokában (0,18) nem szeretnék 1 hónapot várni a gyógyszer adagjának megváltoztatásában.

Ismét bemásolom Önnek előző levelemet:
"Kezelt betegeként (Hashimoto) kérném a segítségét, mert csak későbbre van Önhöz kontroll időpontom. A terhesség létrejöttéhez 50 mg Letroxot szedtem, amivel szépen beállt a tsh értékem 1-1,5 közé. A terhesség ideje alatt negyed szemmel növeltük az adagot, így 61,5 mg Letrox szedése mellett 1,5 volt a tsh értékem. Most, a szülést követő 5. héten voltam vérvételen és a tsh értékem 0,18 (!!!) lett. Hogyan változtassak a Letrox adagján? Elegendő, ha csak a negyedszemes emelést hagyom el?"

Legyen kedves segítsen nekem, mert azt vettem észre, hogy a nem megfelelően beállított pajzsmirigy negatív hatással van a tejtermelsre.

Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Nagy valószínűséggel a szülés utáni pajzsmirigygyulladás fellángolása okozhatja panaszait.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. A gyulladás miatt átmenetileg a pajzsmirigy hormonjainak kiáramlása megnövekedhet, ezért ilyenkor az alkalmazott dózis csökkentése jöhet számításba, 50 ug-ra, ha panaszai is vannak.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 10:58:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Megöl a hisztamin?
Tisztelt Professzor Úr!
1,5 éve súlyos állapotban kerültem kórházba.Hiába ittam az eltávozott, a vérem sűrűsödött / ez akkor nem derült ki, de az infúziók hatására kissé jobban voltam/. Mellékvese problémát nem valószínűsítettek. Azt követő héten vittek fel Bp.-re s Ön diagnosztizálta " az igen régóta fennálló" hisztamin intoleranciát. Még kb. 1 hónap diéta közben is előfordult, de már egyre ritkábban hogy nagy mennyiségű vízfogyasztás ellenére száradt a bőrön a szám, a lábam hófehér és jéghideg lett, fizikailag is igen gyenge voltam. A vörös foltok már nem jelentkeznek.

Még két alkalommal ismét nagyfokú gyengeség, a szájon át bevitt víz nem marad meg, de már több infúzió után javultam. / ACTH 3,2 majd 2,1 volt 1 éve./ Ez diéta hiba lehetett amit soha többé meg nem kísérlek.
Augusztusban már jó állapotban mentem Professzor úrhoz kontrollra.
Később a szigorú diéta ellenére vissza-visszatérő hasi panaszok, amin a beszedett probiotikumok nem segítettek.
Ekkor gasztroenteorológushoz fordultam /jeleztem a hisztamin érzékenységemet / a gyomortükrözés gyulladt gyomor mellett helykobaktériumot mutatott ki. 2 erős antibiotikumot írt fel amit sajnos én be is szedtem.Mostmár tudom hogy nagy hibát követtem el. Ez véres székletet, fekete szurokszínű, szederszínű és friss piros vér is távozott. A háziorvos venter gyomorvédőt írt. Egyre rosszabb állapotba kerültem. Kéthete kaptam az első 2infúziót a háziorvosomtól, de délután már 180 volt a vérnyomásom. Délután ismét 2 infúzió ekkor még keveset járni és beszélni tudtam. Következő nap csak délután kaptam de akkor már igen rozzant állapotban.
Két egymást követő napon délelőtt és délután ia 1.1,5 infúzió után a hétvége már jobb erőnlétben ért .Két infúziómentes nap után már beszélni és járni is nehéz volt . A sok elfogyasztott víz mind távozott. /5,2 dl vizelet/ Erős hányinger miatt enni 5 napig csak 1-1 falatot erőltetve. A beszéd is nehezemre esett, olyan lettem mint egy rongybábu . B6-ot , c vitamint 1 alkalommal neotropilt kaptam az infúzióba. A dr nő labort kért , de én másnap reggel már segítséggel sem bírtam elmenni.
Az EKG "rosszabb mint az előző". A nyelvemen "hihetetlen vastag fehér lepedét" van ami 2 nap nagydózisú infúzió /de 1,5l du. 1l / után lassan csökkent. A Dr Nő súlyos erőtlen állapotomat látva joggal teremtett le hogy nem mentem laborba, de gondoskodott a hétvégi ellátásomról Ő konferenciára utazott
A két nap nagydózisú infúzió után tegnap már azt hittem a gyógyulás útjára léptem nint korábban. Az otthoni ellátás keretében már 2 nap csak 1-1 infúziót kaptam. Sajnos a mai napon ismét hányinger száraz bőr , lepedékes nyelv és emelkedő vérnyomás jelentkezik. A laborok közben azt mutatják hogy már több érték is a felső határon van klorid 104. A kalcium 2,65 ez korábban már volt emelkedett parath. diagnosztizáltak de a diéta után helyreállt. A nátrium142. karbamid 1,3. , protombin 11,9 kb 8nap 16l infúzió után.
Vajon lehet-e tudni hogy meddig nem árt.? Azt érzem hogy, most még az előzőek hatnak , de azt is észlelem hogy ez ismét negatív irányba fordul ami gyorsan alakul ki. / a vérnyomásom emelkedik amikor sűrűsödik a vérem, lepedékes ismét a nyelven , s megint étvágytalan vagyok/ Mellékvese hormonhiányt nem valószínűsítettek,mivel addigra kerülök orvoshoz mire a tünetek enyhülnek.
Jelenlegi háziorvosom felvetette s endokrin kivizsgálást javasolt. Vajon lehetséges-e hogy ismét a hisztamin támadja az immunrendszeremet , a mellékvesémet, az agyalapi hormont? Elnézést a hosszúra nyúlt regényért, de ilyenkor gondolkoznom is nehezebb .Mindig csakis az infúzió segített abban, hogy a kiszáradásom megszünjön, s visszatérjen a normális vízmegtartásom. Mit tanácsol Professzor Úr ?
Remélem hogy lesz még lehetőségem Önhöz kontrollra menni, de most még nem olyan az erőnlétem .












Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt.
A leírása és a korábbiak ismerete alapján két dolog is fennállhat, amely egymással szoros kapcsolatban van, nevezetesen az allergiás és a pszicho-neurológiai szabályozás.
A hisztamin szerepe a szervezetben rendkívül sokrétű. Ezért fordul elő hisztamin intoleranciában, hogy a kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható.
Hisztamin intolerancia leggyakoribb klinikai tünetei:
• Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
• Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
• Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás • Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
• Fejfájás, migrén, szédülés, hányinger, émelygés • Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
• Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma) • Menstruációs zavarok
A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti. A kórkép oka a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A hisztamint bontó DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, például magas hisztamin tartalmú élelmiszerek fogyasztása után.
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
1. magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok(minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta, tartósított zöldségek
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• sör, pezsgő
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• paradicsom, ketchup (pizza is okozhatja!)
• csokoládé, kakaó 2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• dió
• avokádó
• jódtartalmú kontrasztanyagok
• gyógyszerek:
diclofenac, aszpirin, indomethacin
3. nem friss ételek, melyekben hisztamin termelő baktériumok elszaporodhatnak
Amennyiben a panaszok alapján végzett allergia kivizsgálás negatív eredménnyel jár és a beteg IgE szintje normális, gondolni kell hisztamin intoleranciára.
A problémák azonban ennél összetettebb.Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.
Stressz és allergia kapcsolata:
A stressz és a különböző betegségek kapcsolatát már számos kutatás igazolja. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a stressz is egy olyan külső tényező, mely az allergiára hajlamos egyénnél előhívhatja a tüneteket, illetve fokozhatja azok súlyosságát.
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát.
Tehát a lelki folyamatok erősítése, feszültségoldó kezelésre is szükség volna.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 10:50:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr.Balázs Csaba Úr!
34 éves nő vagyok, férjemmel gyermeket szeretnénk, eddig sajnos sikertelenül.
Egy éve kezelnek pajzsmirigy alulműködéssel. A TSH-m a kéthavonta történő méréseknél 1,5 és 3 között ingadozik. 37,5Euthyroxot szedek reggelente. 49kg vagyok, jó étvágyú.
Szintén egy éve találtak nálam egy 6mm-es hipofízis adenomát, mert magas volt a prolaktin szintem (1440). Norprolacot szedek rá, az értékeim teljesen rendben vannak.
Ez év januárjában találtak egy 3x2,7-es miómát is nálam. Ezért kértem az orvostól egy hormonvizsgálatot, melyben az mutatkozott meg, hogy ösztrogéndominanciám van. De aztán előszedtem a régebbi leleteimet, s az ösztrogénnél a következő alakulást láttam:
Másfél év alatt kronológia sorrendben az ösztrogén alakulása:
292 pg/ml
238 pg/ml
S most a legutóbbi: 269,6 pg/ml (luteális fázis) /progeszteron: 34,3 nmol/l /

Nemsokára megyek majd az orvosomhoz, viszont szeretnék másfelől is véleményt kapni, hogy ez tényleg ösztrogéndominancia lehet-e? Ugyanis ezzel eddig egy orvos se foglalkozott, aki megnézte és kezelt engem. Ha igen, akkor mit lehet ezzel tenni? Évek óta natúr kozmetikumokat használok, egyáltalán nem használok NA-glutamátot a főzésnél. Házi jellegű dolgokat próbálunk mindenfelől beszerezni, illetve előállítani. Elkezdtem sportolni egy ideje. Méregtelenítő gyógynövényeket szedek (Máriatövis)... Kérdésem, hogy mit lehet még tenni?
Panaszom egyébként semmi nincs, egészségesnek érzem magam, csak sajnos a baba nem jelentkezik.
Nagyon köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémákat vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-27 13:42:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Tegnap voltam endokrinológus vizsgálaton, ahol megállapításra került, hogy ételallergiás vagyok, ami gyulladást okoz a szervezetben. (laktóz, és glutén érzékenység). A mellékvese értékeket jónak találták. Viszont heti 4-5 alkalommal kardió sportot végzek (futás és kerékpár), és nem tudom, hogy az közre játszhat-e a gyulladás meglétében.
Köszönöm előre is válaszát.
Lipóczi Kornélia
Tisztelt Lipóczi Kornélia!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-27 13:39:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztet Prof. Dr. Balázs Csaba!
Kezelt betegeként (Hashimoto) kérném a segítségét, mert csak későbbre van Önhöz kontroll időpontom. A terhesség létrejöttéhez 50 mg Letroxot szedtem, amivel szépen beállt a tsh értékem 1-1,5 közé. A terhesség ideje alatt negyed szemmel növeltük az adagot, így 61,5 mg Letrox szedése mellett 1,5 volt a tsh értékem. Most, a szülést követő 5. héten voltam vérvételen és a tsh értékem 0,18 (!!!) lett. Hogyan változtassak a Letrox adagján? Elegendő, ha csak a negyedszemes emelést hagyom el?
Gyors válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Nóra
Tisztelt Nóra!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-27 13:37:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Már többször fordultam nőgyógyászhoz,azzal a problémámmal,hogy a menstruációm egyre rövidebb ideig tart és egyre kevesebb,de eddig nem történt semmi. Azért is foglalkoztatott a dolog már egy ideje,mert régen épp azzal volt gondom,hogy volt mikor nyolc napig is tartott és nagyon erős volt. Majd miután elkezdtem szedni fogamzásgátlót rendszeresebbé vált és azóta is időben érkezik :) Viszont most már átlagosan két napig tart és az sem túl erős. Az üzemorvosunk -aki egyben nőgyógyász is- mondta,hogy kérjek beutalót inzulin rezisztencia vizsgálatra, majd kaptam ultrahangra is beutalót.
Ultrahangon ma volt,amelynek eredménye:
uterus hossza 68 mm
Nyh: 8,5 mm (most vagyok a ciklusom 21. napjánál)
Jobb ov. 33 mm, széli része zsúfolva 5-6 mm-es tüszőkkel
Bal ov. 32 mm, hasonló szerkezetű.

Az ultrahangon kérdezték,hogy voltam-e hormon vizsgálaton? (még nem) Arra miért lehet szükség? Abban szeretném a segítségét kérni,hogy az ultrahang eredményem mit jelenthet?

Ui.: kb 10 évvel ezelőtt voltam utoljára ugyanilyen ultrahangon és akkor is mondták a tüszőket,de akkor csak annyit fűztek hozzá,hogy figyeljek a vérnyomásomra,mert a későbbiekben előfordulhat,hogy magas lesz.

Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel : Mária (26 éves)
Tisztelt Mária!

A leírtak alapján nem zárható ki, hogy PCOS áll fenn. Ebbe az irányba további endokrin vizsgálatok indokoltak.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:43:18
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr! Egy éve teljesen kivették a pajzsmirigyemet.Jelenleg 175 mg szintetikus hormont szedek.Jót tenne nekem a jód és szelén pótlás,ha igen mennyi?Melyiket tartja jobbnak,a Letroxot vagy az Euthyroxot?Amikor a laborban t3 kerül meghatázozásra az melyik?Az Ön válaszaiban olvastam,hogy van szabad,aktív és reverz.Ezek közül melyik a legfontosabb,és azt hogyan lehet kérni.Üdvözlettel:V.I
Kedves Kérdező!

Köszönöm levelét.A pajzsmirigy rendellenes működéséből fakadó szerteágazó tünetek, jelentősen megnehezíthetik a betegség diagnózisát. Megeshet, hogy a laborértékek nem utalnak eltérésre, de a beteg mégsem érzi jól magát, ilyenkor másfelé kell folytatni a vizsgálódást. A betegek gyakran hosszabb-rövidebb leírás formájában küldik el a labor-, vagy ultrahang vizsgálati eredményeket és az ott szereplő számadatok alapján azt várják, hogy ítéletet mondjak az egészségügyi állapotukról. Többször hangsúlyoztam személyesen és a betegeknek szánt írásaimban is, hogy az adatok, számok fontosak ugyan a diagnózis megállapításához, de önmagukban nem elégségesek.
Ezerarcú betegség
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
Középpontban: az ember
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében.
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet!
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. A gyógyszeres kezelést meg kell előzze az okok megkeresése.
Tehát ne a laboratóriumi leletet kezeljük, hanem a beteget-
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:40:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön páciense vagyok. Az elmúlt 4 hétben estem át egy IVF programon, mely sajnos csak fél sikert hozott. Nem tudom mi lehetett a gond, a meddőségi kivizsgáláson minden érték hormonok stb. normális volt, volt spontán tüszőrepedés is, D vitamin szintem is remek volt, egyedül az antiTPO volt kicsit magasabb (70), de erre szedtem és szedem a szelént.
21 petesejtem lett, melyből 15 lett jó minőségű, illetve 8 embrió sikerült. 2 embrió került beültetésre, de sajnos a várt terhesség nem jött létre. A menzesz 2. napján - a sikertelenség okát kutatva, plusz, mert eléggé kimerültem - készült pár labor eredmény, melyből pár dolgot nem értek, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezi.
A menzesz 2. napján készült labor alapján:
1.TSH: 3,06 mlU/l, fT4: 19,72 pmol/l, fT3: 3,92 pmol/l volt,
míg közvetlenül a lombik előtt (ugyanabban a laborban, ugyanakkora Letrox adag mellett) TSH: 1,4 fT4: 22,08, fT3: 4,14 volt.
Érdeklődöm, hogy lehetséges-e, hogy a sok petesejt termelés miatt csökkent a működés? Le kellett volna vinni a TSH-t 1 alá? Továbbá a túlstimuláció elkerülésére a punkciótól kezdve naponta 3 liter folyadékot és 2 adag Nutri Drink fehérje italt kellett innom. Lehet, hogy ez a sok fehérje is zavaró volt? Szükséges-e emelnem most a Letrox adagon vagy várjak kicsit?
2. A progeszteron szintem a menzesz 2. napján (15 adag Crinone gél után) is csak 5,6 nmol/l volt. Lehetséges-e, hogy Gonapeptyl - GnRH analóg használata miatt, vagy pl. kevés Ovitrelle (1 doboz) miatt nem volt pl. elég LH anno?
Továbbá lehetséges-e, hogy az immunrendszerem nem hagyta a beágyazódást? 2011-ben készült immunológiai leleteim a következők voltak:
Lupus antikoaguláns 39,1 sec (ref.: 35,8-47,8)
ANA (ELISA) 15,7 U/ml (ref.: 0-25)
ENA screen negatív
ds-DNA negatív
Kardiolipin G/A/M, IgG, IgM mind negatív
B2-GPI IgG/IgA/IgM mind negatív
2011 –ben még 896 volt az antiTPO-m
Érdeklődöm, hogy a jövőbeli sikeres terhesség kapcsán nézessek-e egyéb immunológiai értékeket? Változhattak-e az értékek az elmúlt 5 év alatt?
Megtisztelő válaszát és fáradozását előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Orsolya
Tisztelt Orsolya!

Mindenek előtt nagyon sajnálom, hogy nem volt sikeres a beültetés, ennek sok oka lehet, s gondolom ennek egy jó részét megbeszélték-
Sok kérdést tett fel, amelyek nem kis része a laboratórium leletekre vonatkozik, ezekre külön-külön nem térhetek ki, de két dologra felhívhatom a figyelmet:
1. A hormonmeghatározások nem a biológiailag aktív hormonokat mérik, hanem az ún. immunreaktív hormonokat. Ez magyarul azt jelenti, hogy pl adott esetben az egyik egyén TSH 4,0 értékének biológiai aktivitása akár 1.0 is lehet
2. A különböző kezelések, az eltérő napszakban, eltérő ciklusban vett vérminták más-más eredményt adhatnak. Az immunológiai tesztek értéke is változhat akár 14-21 naponként is. A tesztek előtt a vizsgálatot tartom célszerűnek és célzott vizsgálatot javaslok. Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:31:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
Évek óta autoimmun pajzsmirigyes vagyok. Alul működök, 100-as Letroxot szedek. 53 éves vagyok. Szeptemberben, nőgyógyászom Angeliq tablettát írt fel. Minkét gyógyszert szedem, egyiket reggel, másaikat este. Ezen kívül csak vérnyomáscsökkentőt. Azt nem mondom, hogy szigorú diétán élek, sajnos egyre hízok. lassan, de biztosan. Nagyon zavar, nőként is, de nyilván az egészségügyi része is. Mit tegyek?
Köszönettel: Szibo
Tisztelt Szibo!

A leírt probléma valóban komplex megközelítést igényel. Kérdése, hogy a pajzsmirigybetegsége jól van-e beállítva, van-e inzulin rezisztenciája.
Miért? - kérdezheti.
E hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány, amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el
További vizsgálatot és oki, személyre szabott kezelést javaslok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-26 16:21:06
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja