SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

62 kg-os súlyomat régóta tartó 61éves nő vagyok, 2015 decemberben góckutatás során a jobb oldali pajzsmirigy lebenyemen ( aminek mérete 16x16x45 mm ) ultrahang vizsgálat során egy 11x9x6 mm-es inhomogen, echoszegény, jól határolt göböt találtak, ami a környező ereket ívben dislocálja és a környező pajzsmirigyállománynál fokozottabban vascularizált. A pm. jobb lebenyének kp. ill. felső harmadában néhány echoszegény max. 6x3 mm-es göb látható. A ventrális felszín közelében a kp. harmadban 3 mm-es echoszegény-echomentes, mögötes hangfelerősítést mutató jól határolt képlet látható. Szabályos trachea légsáv. A pajzsmirigy és mellékpajzsmirigyre működésre irányuló eredményeim megfelelőek.
Leleteim: 2015.12.12. TSH 1.050 mU/l, a-TG 8.7 IU/ml, a-TP0 4.7 IU/ml
2014.05.07. TSH 0.697 mU/l
Orvosom biopsziát javasol /FTAB/. Kérdésem az lenne, hogy Ön szerint szükséges-e feltétlenül a bopszia és aggódom az miatt is hogy ha rosszindulatúnak bizonyul az eredmény, a szúrással nem szóródik-e a testben a betegség? Kérdésem még az is, hogy ezt a biopsziát kötelezően ultrahang biztosítással kell-e végezni? Bevallom félek ettől a szúrástól, és tartok attól, hogy esetleg problémát okoz ha ultrahang biztosítás nélkül történik.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Ágnes

Tisztel Ágnes!

Ez attól függ, hogy a göb "hideg" jellegű-e. Ez izotóp vizsgálattal dönthető el (99mTc scan) ennek birtokában a vizsgálataival együtt lehet s kérdésben dönteni.A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 17:48:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja