SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
T. Professzor úr!
Köszönöm válaszát.
Tisztelettel szeretnék kérni öntől egy személyes konzultációt, amennyiben tudna segíteni a lányom kezelésében.
Tisztelettel.
Szakács Rajmund
Tisztelt Szakács Rajmund!

Köszönöm levelét. Az előjegyzést kolléganőim végzik:Budai Endokrin Központban:
Bejelentkezni és időpontot egyeztetni az alábbi módokon lehetséges:

Telefonon: 06 (70) 431 9728 vagy (recepciónk minden hétköznap - 8.00-20.00 között érhető el)

Emailen: szekelym@vipmail.hu info@endokrinkozpont.hu,

Tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-31 12:28:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Doktor úr!!
Nk sejt hiányt diagnosztizáltak a kislányomnál.
Olyan orvost ketesnék neki akinek van tapasztalata ennek a kezelésében. Illetve tudja mi a helyes kezelése, ha létezik.
Amennyiben ön, vagy egy ön álltal ajánlott orvos tud segíteni kérem írja meg hogy hogy tudom felvenni a kapcsolatot önnel.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.
Tosztelettel
Szakács Rajmund
T.
Szakács Rajmund Úr!

A kérdéséből nem derül ki, hogy az NK sejt meghatározást miért végezték. A kérdése fontos, ezért írok erről, remélem hasznos lesz.
A NK sejtekkel több évtizede kezdtem el foglalkozni, amikor még nem volt ennyire ismert az orvosok számára sem.
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat. Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció a magzat megtapadását gátolja, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat. Fontos, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az ún. uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől (Uterine NK cells: active regulators at the maternal-fetal interface, Ashley Moffett, Francesco Colucci, J. Clin. Invest. 124(5): 1872-1879, 2014). Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, ugyanakkor az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Milyen laboratóriumi vizsgálatok lehetségesek?
A visszatérő, spontán vetélés esetében a megtermékenyülés megtörténik, a magzat beágyazódik, de a magzat kezdeti fejlődése 6-12. hét körül megáll. Az embrió vagy spontán kilökődik, vagy elhal. Amennyiben a spontán vetélés mögött nincsen genetikai, endokrinológiai, mikrobiológiai, vagy más környezeti tényező, akkor olyan ismeretlen eredetű vetélésről van szó, amelynek hátterében immunológiai okok lehetnek. Ezek lehetnek autoimmun betegségek (autoantitestek), (NK sejtek), az immunszabályozás zavarai. Ilyen esetben feltételezhető az ún. „immunológiai abortusz”. Ezekhez a vizsgálatokhoz vérből szeparált sejtek kellenek!.
Az NK sejtek működésének gyógyszeres befolyásolása több úton lehetséges, ezek általában egyénre szabott kezelés formájában történik.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-31 11:33:58
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Ur!Van egy 22honapos kisfiam,par honappal ezelott eszrevettem rajta h szorosodik a valla es a hata,elvittem orvoshoz o azt mondta h a gyermek orokolhette es kezelest nem kapott,azt mondta varjunk 6 honapot es meglatjuk mi tortenik.Ennek mar egy honapja es kisfiam hatan es karjan egyre surjebb es sotetebb a szorzet.Szeretnem a velemenyet kerni az analizisrol h on mit gondol mit tegyek? TSH_2.194 FT4_0.99 PROLAKTIN_28.80 ANTI TPO_2.70 ESTRADIOL_25.00 FSH_0.48 LH_0.98 TESTOSTERON_0.10 DHEA SO4_17.25 HIDROXI PROGESTERON_0.28!!! Valaszat es velemenyet elore is koszonom!!!Udvozlettel egy anyuka!!


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-30 17:55:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!


nemrég voltam inzulinrezisztencia vizsgálaton, az alábbi eredményeket kaptam:
Éhgyomri glucose :4,60 mmok/liter
60 perces glucose: 5,7 mmol/l
120 perces glukóz:4,0 mmol/l
Inzulin :4,1 mIU/L
Inzulin 60 perc :63,3 mIU/L
Inzulin 120 perc:18,3 mIU/L

Inzulin rezisztencia (HOMA index):0,84

Érdeklődnék hogy az értékek alapján szükséges -e kezelés.

Köszönettel:
Tóth Krisztina
Tisztelt Tóth Krisztina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-30 14:35:12
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr
38 éves nő vagyok, decemberben teljes pajzsmirigy eltávolítást végeztek nálam. A műtét óta L Thyroxint szedek az 50 mikrogrammosból 1.5 szemet. A műtét után teherbe estem és jelenleg 8 hetes terhes vagyok. A tsh,T3,T4 eredményeim január második hetében jók voltak, de a mostani vérvétel 11 .380uluML tsh értéket igazolt. A T3 3.74, T4 15.62 értékeket mutatott. Azóta 2 szemet szedek naponta.
Kérdésem az volna, hogy mennyire veszélyezteti az embrió normál fejlődését ez a tsh érték ill. mennyire számít ez az érték magasnak terhesség során.
Válaszát nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

A rövid válaszom az, hogy NAGYON! Tegnap volt nálam egy kedves beteg, akinél a 2. hónapon megszakadt terhessége!
Persze ez attól is függ, hogy mi okozta a műtéten kívül a csökkent működést, másrészt mi volt a szövettani eredmény stb.

A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van vagy inzulin rezisztenciájuk van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát további vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-30 14:34:00
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm szíves, megtisztelő válaszát.
Szerettem volna bejelentkezni Önhöz, mivel nagyon rosszul érzem magamat, de augusztus közepére van legkorábban hely a rendelésére. A segítségét szeretném kérni, hogyan tudnék belátható időn belül eljutni Önhöz!?

Köszönettel:
M. Renáta
Tisztelt M. Renáta!

Ne adja fel, mert sajnos több beteg rajta kívül álló okok miatt nem tud bejönni (tegnap is volt ilyan eset)
Kérem jelentkezzen Székely Melinda kolléganőmnél: (Szekelym@vipmail.hu).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-29 18:13:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

35 éves vagyok, még nem szültem. A problémám azzal kezdődött, hogy már kb. 1,5 éve hullik a hajam és zsírosodik is. A szerkezete is megváltozott, a hajfesték nem fogja be. Ráadásul állandóan pattanásos az arcbőröm, tehát elég ramatyul nézek ki. Igazából akkor kezdődtek ezek, amikor abba hagytam a fogamzásgátlót (Mirabella). Ezt a nőgyógyász azért írta fel, mert volt egy 58x45 mm-es cystám. Laporascopiás eljárással eltávolították, de mivel még nem volt aktuális, hogy szüljek, a nőgyógyász mindenképpen a fogamzásgátlót javasolta. Ezt 1,5 évig szedtem, amikor magamtól abba hagytam. Ekkor kezdődtek a problémák. Valamint ekkor le is fogytam 67 kg-ról 59-re (175 cm magas vagyok). Igaz ekkor magánéleti problémáim is voltak és lehet azért. Tehát a hajhullás miatt elkezdtem járni az orvosokhoz. Első fél évben jártam fogászaton. Volt némi gond, de megoldódott.
Aztán második fél évben nagy nehezen eljutottam hormonvizsgálatra. Itt a véreredmény alapján enyhe vérszegénység mutatkozott, ami szinte mindig fenn áll nálam. A hormonvizsgálatra beutalót adó nőgyógyász nem jelezte, hogy fontos lenne, hogy a menstruációs ciklus hányadik napján végezzék el (ezt később az internetről tudtam meg). Így én mentem, amikor tudtam. Tehát a menstruációs ciklus 12. napján történt a vizsgálat. Az eredmény a következő. Kortizol: 262; DHEA-S: 2,8; Progeszteron: 2,27; HbA1c IFCC: 23; Prolaktin: 225,7;Ösztradiol: 754,8; LH:39,4; FSH: 13,8; Tesztoszteron: <0,35; FT3: 5,24; FT4: 13,9; TSH: 1,110; HbA1c: 4,3.
Amikor kiadta a beutalót felírta a Minerva nevű fogamzásgátlót, hogy szedjem és a leleten az szerepelt diagnózisként: Polycystás ovarium syndroma. Amikor visszamentem a lelettel, szinte rá se nézett. Annyit mondott szedjem a fogamzásgátlót. Később utána néztem az interneten, hogy mi is az a POS. Erről a doki semmit nem mondott. Ekkor jöttem rá, hogy miért vannak különböző panaszaim. A hajhullás, zsíros bőr. A mentruációm rendben van így is, hogy nem szedek gyógyszert, de a ciklus felénél annyira görcsölök, hogy görcsoldót kell bevennem. Aztán a vérzésnél már annyira nem. Nem sok vérzésem van, de 1 hétig elhúzódik. A szőrösödéssel mindig is problémám volt. Nem fekete szőreim vannak, de kipusztíthatatlan. Epilálás után is már 1-2 nap múlva borostás vagyok és hosszú égnek álló szőrök nőnek. A lábaimon, a karomon. De szinte az egész testfelületem van szőr. Az arcomon is, csak nem fekete, hanem világosbarna színű, máshol sötétbarna. 1 éve használok itthon villanófényes végleges szőrtelenítő gépet, de semmi eredmény. A szüleim nem szőrösek, az édesapám sem. A pajzsmirigyem elvileg rendben van. Kb. 1 éve nézték. Glükóz vérvételkor 4,4 volt. A melleim is nagyon kicsik. Eredetileg sem volt nagy, de az utóbbi időben mégjobban összement. A menstruációs ciklus alatt sincs már az a mellfeszülés, amit régebben még éreztem. A libidóm is nagyon le van csökkenve, pedig régen az átlagosnál nagyobb volt. Sajnos olyan helyen élek, ahol minden messze van és elnézést kérek, de nem foglalkoznak rendesen az emberrel. Legközelebb 50 km-re van endokrinológus, csak még nem tudom, hogyan tudnék oda eljutni, mivel nem oda tartozom területileg. Ezért kérem az Ön véleményét. A fogamzásgátlót kiváltottam, de nem szívesen kezdem el szedni. Ön szerint milyen kezelés segíthetne rajtam?
Előre is köszönöm szíves tájékoztatását, segítségét! Andrea
Tisztelt Andea!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt. Sok információt leírt, a a panaszai alapján a PCOS valóban nem zárható ki.
Mégis miben segíthetek?
A policisztás ovárium szindrómával (PCOS) kapcsolatos ismereteink az utóbbi években sokat fejlődtek. Ez a leggyakoribb női endokrin zavar, az egész szervezetre kihat, nőgyógyászati vonatkozásai ellenére nem nőgyógyászati betegség! Panaszokat a serdülőkortól okoz, metabolikus összetevői pedig cardiovascularis elváltozásokhoz vezetnek. A kórkép felismerésének, modern kezelésének megértéséhez alapos szemléletváltásra is szükség van.
A PCOS fogalma

A policisztás ovárium szindrómával (PCOS) kapcsolatos ismereteink az utóbbi években sokat fejlődtek. Ez a leggyakoribb női endokrin zavar, az egész szervezetre kihat, nőgyógyászati vonatkozásai ellenére nem nőgyógyászati betegség! Panaszokat a serdülőkortól okoz, metabolikus összetevői pedig cardiovascularis elváltozásokhoz vezetnek. A kórkép felismerésének, modern kezelésének megértéséhez alapos szemléletváltásra is szükség van.

A PCOS a nők mintegy 10%-ában kimutatható. A szindróma nevét hallva sokakban valami ritka nőgyógyászati betegség ködlik fel. A tájékozott betegek viszont megrökönyödnek, ha panaszaik alapján a kórképet sejtve orvosuktól efféle javaslatot kapnak: „Szedjen fogamzásgátlót…”, „Hogy lenne magának az a baja, hiszen nem is kövér…”, „Akkor jöjjön vissza, ha gyereket akar, majd megstimuláljuk”, sőt: „Laparaszkópiával a probléma meggyógyítható”. Az sem jár jobban, aki a kórkép gyakoribb, nem-nőgyógyászati megnyilvánulásának tüneti kezelésével bajlódik, eredménytelenül.
Panaszok és tünetek

A PCOS számos örökletes és környezeti hatásoktól is befolyásolt megnyilvánulása változó kombinációkban jelentkezhet. A krónikus anovuláció gyakran, de nem feltétlenül jelent menstruációs zavart vagy a teherbeesés lehetetlenségét, ugyanakkor a PCOS a női infertilitás és számos terhességi probléma vezető oka (korai vetélések, placenta-rendellenességek, terhességi cukorbaj, óriásmagzat).

Sokkal általánosabbak és egyszerűen felfedezhetők a hyperandrogén tünetek: zsíros bőr, acne, az androgén dependens bőrterületek szőrösödése (enyhe bajusz- és szakállképződés, szőrök jelentkezése az emlőbimbók körül, a háton, a sacralis tájon, a fanszőrzet felhúzódása a köldök felé és fölé), férfias típusú hajritkulás, a derék-csípő körfogat hányados megnövekedése.

A folyamatok hátterében álló inzulinérzékenység-csökkenés (inzulin rezisztencia) következményes inzulin túltermelődés (hyperinsulinismus) révén fokozza az androgén hormonok aktivitását is. A beteg sorsát a romló cukortolerancia és a lipidanyagcsere-zavarok miatt kifejlődő cardiovascularis eltérések határozzák meg. A betegek nagyobb része a még fellelhető hiedelemmel ellentétben nem túlsúlyos. A hyperinsulinismus közvetlen megnyilvánulása lehet az édesség iránti vágy, hypoglycaemiás epizódok. Kövéreken néha acanthosis nigricans is található.

A tünetek felől közelítve tehát a serdülőkor utáni acne, hirsutismus, menstruációs zavarok, teherbeesési nehézség, spontán vetélések, placenta-problémák, terhességi diabetes, óriásmagzat, hízási hajlam különösen a hasi területen, fiatal korban jelentkező 2-es típusú diabetes bármelyikének leggyakoribb oka a PCOS. A kórkép gyakoriságánál fogva a felsorolt tünetek bármelyikének észlelésekor fel kell vetnünk a PCOS lehetőségét, és keresnünk kell a többi lehetséges tünetet esetleges meglétét is. Nem kell minden tünetnek meglennie! Ha az anamnesis és a fizikális vizsgálat PCOS-re gyanús (egy-egy hyperandrogenitási és/vagy egy-egy nőgyógyászati tünet is elég), indítsuk el a más betegségektől való elkülönítéshez szükséges vizsgálatokat.
Alábbi vizsgálatok indokoltak:
A diagnosztika talán kissé szokatlan gondolatmenetű: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nál ritkább, de más kezelésmódú endokrin kórképek kizárásával igazoljuk. A vizsgálatok természetesen alátámaszthatják a hiperandrogén állapotot (és az inzulin rezisztenciát) más jelek hiányában is, de leginkább a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására, és a metabolikus szövődmények keresésére szükségesek. A kivizsgálást célszerűen belgyógyász-endokrinológus irányítsa.
A menses 3-6. napja között reggel, éhgyomorra végzendő hormonvizsgálatok: szérum tesztoszteron, SHBG, Δ-4-androszténdion, 17-OH-progeszteron, TSH, prolaktin (kövérség, magasvérnyomás esetén kortizol, rendetlen menstruáció esetén ösztradiol, LH, FSH is), ugyanaznap lehetőleg transvaginalis alhasi ultrahang. A peteérést a ciklus 21. napján szérum progeszteron meghatározással vagy sorozat- ultrahang vizsgálattal vizsgálhatjuk, oligo- vagy amenorrhoea esetén felesleges.
Emelkedett férfihormon-szinteket, fokozott szabad androgén indexet (FAI) gyakran találunk, de normál leletek sem szólnak PCOS ellen! Nem általános (és nem megkövetelt) az LH/FSH arány lényeges megemelkedése sem. Durva androgén hormonemelkedéseket, ill. egyéb hormoneltéréseket tovább kell vizsgálnunk, a szóbajövő kórképek csökkenő valószínűségi sorrendben: a pajzsmirigyfunkció eltérései, prolactinoma, hormonálisan aktív mellékvese- vagy petefészek betegségek (mellékvese hypertrophia, Cushing, tumorok).
Orális cukorterhelés és a lipidek vizsgálata is szükséges a már meglevő metabolikus rendellenességek kimutatására. A cukorterhelés során mért inzulin szintekkel a hyperinsulinismust és az inzulin rezisztenciát vizsgálhatjuk, de a módszer az egyéni diagnosztika szempontjából megbízhatatlan. Pozitív esetben viszont szolgálhatja a gyógyszeres kezelés „legalizálását”
Ultrahang vizsgálattal a policisztás ovárium-tünet (PCO): petefészkenként legalább 12 db, 2-9 mm átmérőjű ciszta (kiéretlen folliculus) és/vagy a petefészkek 10 ml-t meghaladó térfogata. A PCO tünet önmagában nem betegség és megléte sem szükséges a diagnózishoz, ha a hyperandrogenismus és az ovuláció zavara egyértelmű.
A PCOS más betegségekkel együttesen is fennállhat, ami csak akkor derül ki, ha a másfajta kórkép sikeresen kezelése ellenére PCOS-ra utaló tünetek perzisztálnak.
Kezelésnek: egyénre szabottnak kell lennie!!!

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-29 18:10:35
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Professzor Úr!

Kérem szives véleményét, hogy a lenti értékek alapján lehet-e IR-em?

glucose
0 perc: 5.17
60 perc: 4.81
120 perc: 4.08

Insulin
0 perc: 8.28
60 perc: 38.7
120 perc: 11.64

HOMA-index: 1.9

Az orvos, aki a vizsgálatot csináltatta, az azt mondta, hogy az íve nem jó a glucose-nak, mert a 60 perces értéknek nem kevesebbnek, hanem magasabbnak kellene lennie a 0 percesnél, ezért ez IR.
PCOS-om szerencsére nincs.
Ha esetleg ez mégsem IR, akkor lehet valami más probléma? Hogyan lehet ennek a végére járni?
Előre is köszönöm válaszát Andrea
Tisztelt Andrea!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-29 18:00:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
2014-ben pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam (TSH: 4,22, Anti-TPO:973), azóta L-tiroxint szedek. A kérdésem az, hogy Echinacea kivonatot szedhetek-e a téli időszakban.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Ez attól függ, hogy az autoimmun folyamata milyen mértékű. Továbbá, hogy van-e immunhiánya.
A laikusoknak általában kissé homályos fogalmuk van erről a kérdésről. Tudják, hogy az immunrendszer valamiféle védelmet jelent számunkra, de hogy nem egyszerűen csak „jó” vagy „rossz”, az már nem egyértelmű. Az immunrendszer tulajdonképp az élő szervezetek védelmét jelenti. Általában az emberhez kötik, holott védekező rendszere nemcsak a magasabb rendű élőlényeknek van, hanem még a növényeknek is.
Az emberek hajlamosak meglepődni azon, hogy egy betegség kialakul, de hogy miért, azzal ritkán foglalkozunk. Pedig érdekes, hogy a védelemnek hányféle útja van, és hogy ez a mechanizmus hogyan alakul ki. A kórokozók elleni védelmünk két fő részből áll: természetes és szerzett immunitásból. Előbbit minden élőlény megszerzi az előző generációktól, ezek öröklött készségek. Európa lakosságának jelentős részét nem háborúk, hanem járványok irtották ki, és ez a XX. századra is érvényes. Ám ezek a járványok nem múltak el nyomtalanul: amikor az élőlények találkoznak egy kórokozóval, viszonylagos védettséget szereznek vele szemben, és a túlélők átadják az információkat utódaiknak. Ennek az alapvető fontosságát ismerte fel három tudós: Bruce A. Beutler, Jules A. Hoffmann és Ralph M. Steinman, amiért 2011-ben Nobel-díjat kaptak. A másodlagos védelmet az előbbire épülő szerzett immunitás adja, de ez nem jelenti azt, hogy a szervezet teljesen védett minden fajta kórokozóval szemben.
Ha idegen betolakodó jelenik meg, a fehérjék elpusztítják, lebontják, tönkreteszik, és ezzel megvédik a szervezetet. Csakhogy ennek a védelemnek van egy hibája: nem specifikus az adott kórokozóra. Ha új vírussal találkozunk, hosszú a lappangási időszak, mert sokáig tart küzdelem, amíg elpusztítják az ellenséget. De ezek a sejtek szerencsére képesek együttműködni a specifikus immunrendszerrel: kiismerik a kórokozók tulajdonságait, és ha legközelebb megjelenik a kórokozó, antitest termelődik, és már nem telik el több hét a gyógyuláshoz: néhány nap alatt lezajlik, vagy ki sem alakul a betegség.
Mivel mindig új vírusok jelennek meg, ez egy vég nélküli folyamat?
Az, hiszen a kórokozók mutálódnak, de szerencsére általában csak egy-egy részük. Nyugodtan bízhatunk a szervezetünkben, ha immunrendszerünk genetikailag érett és kellőképpen aktivált állapotban van.
Változó az, hogy ki milyen erős immunrendszerrel születik?
Igen, eltérő tulajdonságokat öröklünk. A láz például a védekezés tünete, mégsem mindenkinél jelenik meg azonos kórokozónál. De az öröklésen kívül rengeteg mindennek van szerepe: az életkornak, a hormonális hatásoknak, a környezetnek… és persze az életmódnak. A veleszületett immunitáson nem tudunk változtatni, ám a szerzettért nagymértékben felelősek vagyunk: legalább 50 százalékban rajtunk múlik, hogy mennyire ellenálló a szervezetünk.
Mit tehetünk azért, hogy ez a lehető legjobb szintű legyen?
Mindenki azt hiszi, hogy állandóan csúcsra lehet járatni az immunrendszert, holott ha meggondoljuk: még egy sportoló sem tud mindig csúcsközelben teljesíteni, az előbb-utóbb visszaütne. Ehelyett kell egy alapvédettség, aminek több feltétele is van: egészséges életszemlélet és életvitel, minőségi étkezés, mozgás és elegendő alvás. És persze különféle készítményekkel lehet stimulálni az immunrendszert például akkor, a tudjuk, hogy jön az influenzajárvány. Védelmező rendszerünknek amúgy is van egy szezonális ingadozása; a vitaminraktárak kimerülése mellett ez a másik ok, ami miatt ősszel vagy télen könnyebben betegszünk meg.
Van, aki az első hideg napon megfázik, más betegállomány nélkül vészeli át a telet. Miért?
Sokat számítanak a környezeti faktorok és – bár sokan nem is gondolnák – a pszichés tényezők. Pszichológiai, neurológiai, endokrin- és immunológiai folyamatok egymásra hatnak, ez együttesen adja a szervezet adaptációját. A stresszhatás például jelentősen befolyásolja ezt. Nem egy ideges dühkitöréssel van a gond, hanem azzal, ha tartós feszültségnek vagyunk kitéve, és nem tudjuk kiadni magunkból. Mindenki le akarja győzni a stresszt, pedig nem legyőzni kell, hanem alkalmazkodni hozzá, fokozatosan edzeni a testünket.
A dolog másik oldala, hogy az immun stimulálással árthatunk is. Ez különösen igaz az autoimmun betegségben szenvedőkre, Egyénre szabott kezelést javaslok:

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-27 16:43:08
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

39 éves férfi vagyok. Két éve műtöttek heredaganattal, bal herém eltávolításra került, kemoterápiát nem kaptam.
Az utóbbi egy évben, egyre nehezebben viselem a fizikai megterhelést, (nincs kedvem sportolni sem) a libidóm jelentősen csökkent, cukrom a műtét óta némileg emelkedett (6 mmol/l körül mozog), nagyobb lett az alvásigényem, nagy mértékben híztam hasra.
Elvégeztettem a tesztoszteron szinttel kapcsolatos vizsgálatokat:
TSH: 1,6 mIU/l
LH: 3,53 IU/l
FSH: 11,93 IU/l
Prolaktin: 109 mIU/l
Totál tesztoszteron: 9,33 nmol/l
SHBG: 25,9 nmol/l
Albumin: 48 g/l

Szabad tesztoszteron: 0,185 nmol/l
Bioaktív tesztoszteron: 4,82 nmol/l
Szabad tesztoszteron: 1,98 %
Bioaktív tesztoszteron: 51,66 %

A szabad tesztoszteron szintem mennyire tekinthető alacsonynak?
Okozhatja-e a tüneteimet az alacsony szabad és totál tesztoszteron?
Érdemes-e esetemben valamilyen tesztoszteron növelő kezelésben részesülnöm?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
tocsy
Tisztelt Tocsy!

Nagy valószínűséggel hormonpótló kezelésre fog szorulni. A gyógyszer és az alkalmazás módja a kísérő betegségektől függ.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-27 16:36:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Menstruációs zavar miatt (3 nap normális vérzés után 1-2 nap kimaradás után újraindul a vérzés, mintha egy lufi kidurranna) elküldött a nőgyógyászom terheléses cukor vérvételre, ahol inzulinszintet is mértek.Az éhgyomri glükóz és inzulin értéke is normális volt, azonban a 120 perc elteltével az inzulinszintem 8,46 µU/ml a 22-79 referenciaértékhez képest, a glükóz referencia értéken belül volt.

Éhgyomri glükóz: 5,54 mmol/l
120p glükóz: 4,96 mmol/l
szérum inzulin 5,04 µU/ml
szérum inzulin terhelés után 120 perccel 8,46 µU/ml.

Emellett a D-vitaminszintem is alacsony lett,33,7nmol/L a 75-500 referenciához képest.Más hormonális eltérés a vérvétel eredményben nem látható (női hormonpanelt vizsgáltak).
Érdeklődni szeretnék,hogy az alacsony inzulinszintet a 120 perc elteltével mi okozhatja?

31 éves vagyok, 2 szülésen túl,már 2. szülésem, illetve terhességem óta is vannak problémáim.
A 2. terhességemnél a kötelező terheléses vérvételnél is rosszabbul éreztem magam,szaporán vert a szívem, hányingerem volt, de ott inzulint nem néztek, a glükóz normális volt. A pulzusom akkor is magasabb volt már, de 120-nál nem volt több,ami terheseknél még megfelelő, vérnyomásom normális volt, a fülem sokszor bedugult.
Szülés után magasabb pulzusom volt,akár éjszaka is arra ébredtem, de 90-nél nem volt több;
éjszakai remegés (mióta nem szoptatok,azóta nem jelentkezett és azóta végig tudom aludni az éjszakát,addig alvászavarom is volt);
ingerültség minden ok nélkül;
sokszor megéhezem;
reggelente,illetve lefekvés előtt sokszor nagyon éhesnek érzem magam;
gyomrom összeszorul;
torkom sok folyadék fogyasztása után is száraz;
hígabb állagú széklet.

Szíves válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:Orsi
Tisztelt Orsi!

A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Panaszainak és leleteinek több oka is lehet, ezért immuno-endokrin kivizsgálást javaslok. A legvalószínűbb a poliendokrin autoimmun tünetegyüttes (APS-3), ill. az inzulin érzékenység fokozódása a stressz hormon(ok) miatt.
Miért?
Az immuno-endorkin betegségek kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-27 16:09:03
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!
43 éves vagyok.2014 év elején már nagyon zavart a súlyfeleslegem,a látás és hallásromlásom,a "szita agyam".Akkor még tanultam,nyelvvizsgáztam,amivel sokkal többet szenvedtem,mint előzőleg. Utána akartam járni a dolognak,nyaki ultrahanggal kezdtem,mely a normálisnál kisebb pajzsmirigyet mutatott. Majd endokrinológiai vizsgálat és a vérvétel igazolta az alulműködést. Ezt azóta 62,5 ug Letrox szedésével pótolják. A tüneteim enyhültek,persze el nem múltak,de fogytam,az izzadás enyhült,érzékszerveim mintha jobban működnének és a memóriám is javult. Tavaly újra elkezdtem hízni,egy hónap alatt 8 kg ugrott fel,pedig rendszeresen tornázom és diétázom is. (2015,11.09. TSH: 1.744 mlU/l; FT4: 17.82 pmol/l; FT+: 4.74 pmol/l; Tgl AT:20,0 IU/ml;TPOAT: 133(H) IU/ml) Novemberben inzulinrezisztencia igazolódott,melyre Merckformin XR 500 mg-ot kaptam,180 g CH 1200 kcal diétát tartok szigorúan és a testmozgás is rendszeresebb lett. A 8 kg el is tűnt. De a memóriazavar újra előjött és nagyon megijedtem,napokat,időpontokat felejtek el,szavak,nevek nem jutnak eszembe.
Nem dohányzom,nem iszom,nem szedek ezeken kívül gyógyszert,fizikailag jó állapotban vagyok. A nagypapám Alzheimer-kórban szenvedett,de 70 éves kor körül kezdődött! Eléggé kétségbe vagyok esve.
Azt szeretném kérdezni Öntől,hogy ha ez a memóriazavar valóban a pajzsmirigy alulműködés jele,akkor miért ennyire hullámzó,illetve van e erre is valami gyógyszer,vitamin,diéta...
Nagyon várom válaszát és előre is köszönöm!
Kata
Tisztelt Kata!

A kérdésére a választ a kezelő orvosától kaphatja meg, aki Önt megvizsgálta és ismeri adatait is.
Miben segíthetek mégis?
Az Ön esete jól példázza, hogy mennyire összetett az emberi szervezet és nem lehet egy-egy laboratóriumi értékből diagnózist mondani („A természet nem Isten, a feltevés nem tény, az ember nem gép”!). Gratulálok a remek leírásához, mert saját magán nem csak tapasztalta, hanem rendkívül pontosan leírta a tankönyve illő tüneteket. Ezek alapján a csökkent pajzsmirigyműködés már nem is lehet kétséges. Ezt csak megerősítheti a laboratóriumi adata. A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. Tehát nem helytállók a korábbi és gyakran ma is használt ún. referenciértékek. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni.
Másrészt egyénre szabott kezelés szükséges.
a betegek) számára a legfontosabb gyakorlati kérdésekről egy rövid összefoglalót szeretnék adni, amely remélhetőleg segítséget ad a kezelésben és a legújabb kutatási irányok megértésében.
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet. A legfontosabb tüneteket az alábbi táblázat tartalmazza.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint

Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) . Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni? Alapos kivizsgálás után egyénre szabott kezelés indokolt!
A vizsgálatig is néhány jó tanács:

Kövesse ezeket a lépéseket az anyagcseréje fokozásához.

1. Első lépés: részletes állapotfelmérés, endokrinológus-dietetikus szakember segítségével (amennyiben indokolt hormonok és anyagcseremarkerek meghatározása).
2. Második lépés:Ne hagyja ki a reggelit. Amíg alszik, a teste energiamegőrzési módba megy át, azáltal, hogy lassítja az anyagcseréjét. Az evés maga adja meg a kezdő lökést az anyagcsere felgyorsításához. Egy jó reggeli összetett szénhidrátokból áll, mint zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcsből, mint banán. Étkezzen naponta 5-6 alkalommal. Nem kell nagyobb mennyiséget fogyasztania, csak gyakrabban étkezzen. Ha ezt teszi, akkor a teste tudni fogja, hogy állandóan rendelkezésére van energia és több energiát fog égetni ahelyett, hogy zsírként raktározza későbbi felhasználásra. Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.
3. Harmadik lépés: Válogassa meg amit eszik. Magas cukortartalmú ételek fogyasztása vércukorszint kiugrást okoz, ami arra kényszeríti a testét, hogy zsír formájában tárolja azt. Próbáljon több teljes kiőrlésű lisztből készült ételt, gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Győződjön meg arról, hogy étkezéseiben egyensúlyban vannak a fehérjék (mint tojásfehérjék és sovány húsok) és az egészséges zsírok (esszenciális zsírsavak találhatók a diófélékben és a halakban).
4. Negyedik lépés: Igyon zöld teát, ill személyre tervezett italokat. A zöld tea bámulatos zsírégető tulajdonsággal rendelkezik. Számos tanulmány igazolja pozitív hatását az anyagcsere gyorsítására. Emiatt számos étrendkiegészítő tablettában találhat zöld teát.
5. Ötödik lépés: Mozogjon. Rendben, ez nyilvánvaló, de a legtöbb ember nem teszi ezt. Ha nem edzett, kezdje azzal, hogy tesz valamit, sétáltassa a kutyáját vagy játsszon a gyerekekkel. Kell a testedzés az anyagcsere felgyorsításához és kalória égetéshez.
6. Hatodik lépés: Tréningezzen szakaszosan. Észrevette valaha, hogy néhány ember rengeteget diétázik, de egy idő után megáll a fogyásban? Ez azért van mert az anyagcseréje stabilizálódott. A szervezete anyagcseréje gyorsan alkalmazkodik a környezethez. Hogy fixálja, alkalmazza a szakaszos edzést, kezdje alacsony sebességgel és ugorjon egy magasabb sebességre, majd lassítson vissza. Sok lehetőség van erre. A lényeg, hogy különböző szintre tolja a szervezetét. Ha jól csinálja, felgyorsíthatja az anyagcseréjét és rengeteg kalóriát égethet el.
7. Hetedik lépés:Amennyiben célt nem ért volna el, akkor kiegészítő, betegséget megelőző, az anyagcserét fokozó készítményeket szedhet orvosi felügyelet mellett.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 18:12:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

Autoimmun pajzsmirigy betegségem van, melyet radiojóddal kezeltek a nyáron.
Nemrég voltam önnél kontroll vizsgálaton, melyen ön kérdezte, hogy vannak -e izomfájdalmaim?
Nos akkor egyáltalán nem voltak, de 2 hete viszont éjjel nappal fájnak az izmaim, mindenféle módon,
Reggel teljesen elviselhetetlen legalább egy óra mire " bejáratódnak"
Éjjel pedig rendszeresen elzsibbadnak a kezeim, hol a jobb hol a bal.
Érdeklődni szeretnék hogy mi tévő legyek a fájdalmaim elviselhetővé tételére?
Egyenlőre a 75g euthiroxot szedem, és a selenor precízből 1 tablettát.
Segítségét és válaszát előre is köszönöm.
üdvözlettel: Aknai Tímea
Tisztelt Aknai Tímea!

Nem véletlenül kérdeztem, mert a radiojód kezelés után ez elő szokott fordulni. Egyelőre az eddigi kezelés mellett Bio-Karnitin kapszula (2-3 x 1 ), ill. sze Aflamin 1 tbl/nap szedését javaslom. Amennyiben panaszai nem szűnnek meg, akkor kontroll jön szóba.
Jó egészséget kívánok,üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 17:59:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
2015.majus 17 en szultem . Mivel terhesseg utan kivsncsi voltam h megmaradt e a verszegenysegem /vashiany kertem egy teljes labort . Itt julius 30an a tsh 0.01 volt majd 1honap mulva 76 a t3, t4 is joval eltero volt. Erre a haziorvos azt mondta erre gyogyszert kell szednem , majd elmentem a robert karoly maganklinikara ahol 2 honapig 100microgram letroxot kaptam es kiderult rosszul irtak fel mert 50 mcgr kellett volna erre csak annyit mondott az orvos h bocs elb...tuk. itt a bizalmam elszallt elmentem a budai endokrin kozpontba ahol egy nagyon ajanlott amerikai/msgyar? Professzor 88mcgr syntroxine t irt ettol 1 hetig nagyon rosszul voltam volt h hanytam hasmenes izomgyengeseg laz hidegrszas stb azt mondta hivhatom barmikor miutan nem lehetett soha elerni felhivtam az elozo orvost aki mondta h szedjem inkabb a 75 mcgram letroxot. Jobban lettem . Most voltam az uzsokiba oket is dicsertek itt azt mondtak h orok eletemre szednem kell a gyogyszert de en ezt nem szeretnem az a kerdesem milyen modja van a gyogyszer elhagyasanak. Ja a helyettesito hszi orvos azt mondta nem verti miert szedetnek velem gyogyszert mert a tsh idokozbe beallt.Bocsanat elfelejtettem irni az utolso ket gavi labor tojeletes csak az 2 honappal ezelitti antitpo nagyobb mint 1300 most a legfrissebb nagyobb mint 1000 a tsh t3 t4 tokeletes . Tanacsot szeretnek kerni .(szelent,d vitamint szedek)
Tisztelt Kérdező!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
• A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
• A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben.
Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
• A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
o Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
o a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
o a beteg lakóhelyének jódellátottságát
o a beteg nemét
o az évszakot
o napszakot
o a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
o az alkalmazott gyógyszereket!
o a vizsgálati módszereket
o az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
o felszívódási viszonyokat
o TSH elleni antitest jelenlétét
Összegezve: lehet segíteni a megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után oki, egyénre sabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 17:54:31
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Van egy 4 éves fiam csináltak nálla pajzsmirigy vizsgálatot az első eredmény tsh 6.3 Ft4 13.3 volt azt mondta a gyerekorvosunk hogy alulmüködése van ezért csináltatott pár hónap múlva megint egy vérvételt az eredmény Tsh 5 Ft4 14.9 Ft3 6 egész volt és erre a az eredményre azt mondta 2 hónap múlva még egy vérvételt csináljunk és ha ott is eltérés lesz akor tovább küld endokrinologiára.Én szeretném ki kérni az ön véleményét is.elöre is köszönöm válaszát
Tisztelt Kérdező!

Ebben a kérdésben a gyermekgyógyász endokrinológus véleményét célszerű kikérnie.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 17:49:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

62 kg-os súlyomat régóta tartó 61éves nő vagyok, 2015 decemberben góckutatás során a jobb oldali pajzsmirigy lebenyemen ( aminek mérete 16x16x45 mm ) ultrahang vizsgálat során egy 11x9x6 mm-es inhomogen, echoszegény, jól határolt göböt találtak, ami a környező ereket ívben dislocálja és a környező pajzsmirigyállománynál fokozottabban vascularizált. A pm. jobb lebenyének kp. ill. felső harmadában néhány echoszegény max. 6x3 mm-es göb látható. A ventrális felszín közelében a kp. harmadban 3 mm-es echoszegény-echomentes, mögötes hangfelerősítést mutató jól határolt képlet látható. Szabályos trachea légsáv. A pajzsmirigy és mellékpajzsmirigyre működésre irányuló eredményeim megfelelőek.
Leleteim: 2015.12.12. TSH 1.050 mU/l, a-TG 8.7 IU/ml, a-TP0 4.7 IU/ml
2014.05.07. TSH 0.697 mU/l
Orvosom biopsziát javasol /FTAB/. Kérdésem az lenne, hogy Ön szerint szükséges-e feltétlenül a bopszia és aggódom az miatt is hogy ha rosszindulatúnak bizonyul az eredmény, a szúrással nem szóródik-e a testben a betegség? Kérdésem még az is, hogy ezt a biopsziát kötelezően ultrahang biztosítással kell-e végezni? Bevallom félek ettől a szúrástól, és tartok attól, hogy esetleg problémát okoz ha ultrahang biztosítás nélkül történik.

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Ágnes

Tisztel Ágnes!

Ez attól függ, hogy a göb "hideg" jellegű-e. Ez izotóp vizsgálattal dönthető el (99mTc scan) ennek birtokában a vizsgálataival együtt lehet s kérdésben dönteni.A pajzsmirigy göbös betegségei azért is fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 17:48:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
2015.majus 17 en szultem . Mivel terhesseg utan kivsncsi voltam h megmaradt e a verszegenysegem /vashiany kertem egy teljes labort . Itt julius 30an a tsh 0.01 volt majd 1honap mulva 76 a t3, t4 is joval eltero volt. Erre a haziorvos azt mondta erre gyogyszert kell szednem , majd elmentem a robert karoly maganklinikara ahol 2 honapig 100microgram letroxot kaptam es kiderult rosszul irtak fel mert 50 mcgr kellett volna erre csak annyit mondott az orvos h bocs elb...tuk. itt a bizalmam elszallt elmentem a budai endokrin kozpontba ahol egy nagyon ajanlott amerikai/msgyar? Professzor 88mcgr syntroxine t irt ettol 1 hetig nagyon rosszul voltam volt h hanytam hasmenes izomgyengeseg laz hidegrszas stb azt mondta hivhatom barmikor miutan nem lehetett soha elerni felhivtam az elozo orvost aki mondta h szedjem inkabb a 75 mcgram letroxot. Jobban lettem . Most voltam az uzsokiba oket is dicsertek itt azt mondtak h orok eletemre szednem kell a gyogyszert de en ezt nem szeretnem az a kerdesem milyen modja van a gyogyszer elhagyasanak. Ja a helyettesito hszi orvos azt mondta nem verti miert szedetnek velem gyogyszert mert a tsh idokozbe beallt.Bocsanat elfelejtettem irni az utolso ket gavi labor tojeletes csak az 2 honappal ezelitti antitpo nagyobb mint 1300 most a legfrissebb nagyobb mint 1000 a tsh t3 t4 tokeletes . Tanacsot szeretnek kerni .(szelent,d vitamint szedek)
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom ami Önnel történt.
Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a szülés után nagy valószínűséggel gyulladás alakult ki. Ne a laboratóriumi adatokat kezeljük, ez ebben az esetben is igaz!.Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és talán másoknak is segíthetek. A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás. Ennek okát sokáig nem tudtuk. A legújabb vizsgálatok azonban egyértelmű választ adtak erre a kérdésre. Azt már régebben is tudtuk, hogy a magzati sejtek átjutnak a méhlepényen és kimutathatók a vérben. Azt azonban csak a legutóbbi vizsgálatok igazolták, hogy a magzati sejtek nemcsak átjutnak, hanem örökítő anyaguk, kromoszómájuk még 27 évvel a szülés után is kimutatható az anya szöveteiben. A fiú gyermekek nemét az Y kromoszóma határozza meg. A fiú magzatból származó Y kromoszóma detektálható az anya pajzsmirigyének szövetében. Az ábrán látható nyillal jelzett piros pont az anyai pajzsmirigyében kimutatott Y kromoszómát jelzi. Mi ennek a jelentősége? A magzati eredetű sejtek ugyanis beépülnek a pajzsmirigybe és több évtizeddel a szülést követően is kimutathatók és un. “mikrokimerizmust” hoznak létre. Ezzel agy a szervátültetéseknél megfigyelt kilökődési reakcióhoz hasonló elváltozást, gyulladást tudnak kiváltani. A jelenség klinikai jelentősége, hogy azok a mamák, akinek fiú gyermekük van, ráadásul a családban pajzsmirigybetegség is előfordul feltétlenül gondoljanak arra, hogy gyulladásos (“autoimmun”) pajzsmirigybetegségük alakulhat ki, különösen akkor, ha környezeti tényezők (stresszes életmód, szelén hiány, túl nagy mennyiségű jód bevitele, vírusos fertőzések) is fennállnak.
A rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
a beteg lakóhelyének jódellátottságát
a beteg nemét
az évszakot
napszakot
a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
az alkalmazott gyógyszereket!
a vizsgálati módszereket
az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 13:46:44
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr, 2012 óta az betege vagyok,pajzsmirigy-gyulladásom megszűnt, jól vagyok. Ami visszamaradt, az a Cipralex, 10mg/nap. Megbeszéltük legutóbb , hogy az orvosságot lehetőség szerint fokozatosan csökkentem, majd elhagyatom. Nagyon előrelátóan fogtam hozzá, fokozatosan csökkentettem a napi mennyiséget, mégis 1 heti 5mg/napi dózis után rosszul érzem magam, nem tudok aludni, hangulatom romlott, dekoncentrált vagyok. Természetesen ezen tapasztalások miatt egyből visszatértem a 10mg/napra ...Kérdésem lenne, hogy jól tettem-e, maradjak-e a 10mg/napnál és nyugodjak bele, hogy most csak így "működök" kielégítően vagy próbálkozzak még?Szeretnék orvosság nélkül jól lenni. Minek köszönhetem a kellemetlen tüneteket, amiket akár elvonási tünetnek is nevezhetnék?
Megtisztel válaszával, üdvözlettel
Anna
Tisztelt Anna!

Ebben az esetben maradjon egyelőre a 10 mg-nál, majd nyári időben ismét lehetséges a csökkentés, ezt majd megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-26 13:40:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Elnézést hogy már megint "zaklatom" levelemmel, de ha orvoslásról van szó, már csak az ön szakértelmében bízom, így hát bátorkodom megkérdezni, hogy ha D vitamint szeretnék szeretnék szedni, ön szerint melyik készítményt lenne célszerű választanom? Ugyanis a legtöbbnél sajnos olvasható az összetevők között a szójaolaj. De tekintve a pajzsmirigy, és a PCOS problémámat így nem merném kockáztatni.

Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Farkas Szabina

Ui.: További Szép napot és Jó egészséget kívánok a Doktor Úrnak!
Tisztelt Farka Szabina!

Ma már sok D3 (!) vitamin van a forgalomban. A Béres D3 (1600 NE),ill. a D3 Fresenius1000 is sikerrel alkalmazható.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-24 12:05:37
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktorúr!

November 30-án voltam először Önnél magánrendelésen, fél év múlva kell újra mennem. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, valamint PCOS, inzulin rezisztencia, kétoldali petevezeték elzáródás, ételallergiák és intoleranciák. Ami számomra mint diagnózis új, az a krónikus stressz. Lombik programban veszünk részt, az első szeptemberben volt, januárban készülünk a 2-ra. Doktorúr a november 30-ai találkozásunkkor megemelte a 37,5 Euthyrox adagomat 50 mickrogrammra, és mondta, hogy kell vagy 4 hónap, mire beáll a pajzsmirgyem. Olyan kérdésem lenne, hogy
1. az autoimmun pajzsmirigy gyulladás okoz rossz petesejt minőséget, vagy "csak" a megtapadásnál okoz bajt?

2. egy héttel azelőtt, hogy eljutottam Önhöz, voltam autoimmun szakrendelésen, ahol Medrolt javasoltak, egy hétig 4*4 mg-ot, majd 2*4 mg-ot, mivel egy vizsgálatra az jött ki, hogy ANF granuláris, valamint ASCA IgG magasabb. Doktorúrral ezt nem beszéltük, meg, hogy akkor ezt szedjem-e vagy sem.

3. ha nem várjuk ki a 4 hónapot, amiről Doktorúr beszélt, hogy annyi kell a pajzsmirgynek, hogy beálljon, hanem igénybe vennénk a szintén szóba került intralipid kezelést, akkor az Euthyrox adagon módosítani kell majd utána? Valamint akkor szükségtelen a Medrol, vagy attól szükséges?

4. tudom, hogy az inzulin miatt hogyan kell táplálkoznom, de a pajzsmirigy miatt van-e valami kikötés a táplálkozásban? Gluténmentesség, vagy valamilyen étel, zöldség, gyümölcs bármi kerülése? Az élvezeti cikkeket egyértelmű, hogy kerülni kell...

5. Ön szerint mi okozza, hogy egyáltalán nincs vérzésem? Elég későn jött meg először a vérzésem, utána nagyon rendszertelen volt, 3-4 hónapra jött meg... Majd elkezdtem szedni a fogamzásgátlót, 5 évig szedtem szünet nélkül, és ahogy abbahagytam 2013. januárjában, azóta nincs spontán vérzésem. Csak ha Duphastont szedek előtte, és megvonásos vérzés jelentkezik. De Duphastont is csak inszeminációk meg lombikok előtt kaptam, hogy tudjuk kezdeni a stimulációt. Tehát mi lehet a vérzéstelenségem oka? Soksaktól hallotam már, hogy a Hashimoto okoz cikluszavart, de senkiről nem hallottam még, akinek nem lenne egyáltalán vérzése...

6. eddigi összes stimulált inszeminációm és lombikom alkalmával az volt a helyzet, hogy a pajzsmirigyem szépen be volt állítva, TSH anti TPO rendben, majd stimuláció után, mijkor néztük, már rossz volt. Ez lehet a sikertelenség hátterében? Hogy a negatív hcg vérvétel után, mijkor néztük a pajzsmirigy értékeket, már nem voltak jók? Ha ez lehetett a sikerteenségek oka, mit tegyek, hogy ne romoljon el az érték, ami stimuláció előtt még jó volt?

Tisztelettel és köszönettel!
Tisztelt Kedves Kérdező!

Sok kérdést tett fel, a terjedelmi okok miatt nem tudok olyan részletesen válaszolni, mint szeretnék, de dolgozok egy olyan cikken, amelyik talán részletesebben ad információt. Addig is:
ad 1.Az autoimmun pajzsmirigy gyulladás okozhat petesejt érési zavar, minőségromlást és a megtapadási rendellenességet is.

ad 2. Valóban vannak olyan protokollok, amelyekben a kis dózisú szteroid kezelés alkalmazzák. Előtte azonban a mellékvese hormonok szintjét célszerű meghatározni.

ad 3. Az IVIG és az intralipid mellett a szteroid kezelés általában nem szükséges. Az Euthyrox adagon valószínűleg változtatni kell.

ad 4. Diétában a legfontosabb a cukormentes étrend,a gluténmentes étrend előnyös lehet az autoimmun folyamat szempontjából.

ad 5. Mind a tartós hormonális fogamzásgátlás, mind a korábban alkalmazott kezelés okozhatja panaszát.

A korábbi hormonális fogamzásgátlás kérdése gyakran merül fel azokban a hölgyekben, akiknek ismert pajzsmirigybetegségük van és valamilyen gyógyszeres kezelésben részesülnek. A válasz összetett, aszerint, hogy a betegnek milyen pajzsmirigybetegsége van. Lényeges, hogy a fogamzásgátló tabletták a hormonok kötéséért felelős fehérje termelődését is befolyásolják, ezért a pajzsmirigy hormonjai szintjére is hatnak. A kérdés másik oldala, hogy a pajzsmirigy a szervezet energia háztartásának irányítója és túlműködése esetén más anyagok (pl. gyógyszerek) mennyisége hamarább bomlik le a szervezetben.
a. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
b. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon ( tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges

ad 6. Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigy-betegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszabb- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típusa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek membránját bombázzák és elpusztítják a sejteket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is igényelhet.
Továbbá:
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológiás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).

Végezetül egyelőre a megbeszélt kezelést folytassa. Fontos és legalább ilyen fontos a lelki folyamatok rendezése, engedni, hogy a szervezet pszicho-neuro-hormonális harmóniája helyreálljon.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-24 12:03:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja