SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
44 éves nő vagyok. 2015. október végén vérképet csináltattam az évek óta fennálló/visszatérő vashiányom ellenőrzésére. A háziorvosomat másik orvos helyettesítette, akivel ritkán találkozom, ő a soványságom miatt TSH-hormon ellenőrzést javasolt. 2 éve életmódváltás miatt fogytam kb. 13 kilót, a 178 cm-es magasságomhoz 65 kg társul. Az életmódváltás a cukor, gabona, tejtermék elhagyását jelenti, de nem 100 %-os mértékben. A vas 5,3, a TSH 7,010 lett, a koleszterinem 7,2. A háziorvosom azt javasolta, januárban ismételjük meg a vizsgálatot, addig nem szükséges a kezelés. Kaptam vastablettát, azt be is szedtem. Január 11-én megismételtettem a vizsgálatot, most a vas 34,50. Ilyen magas soha nem volt, amióta vizsgálnak. A vénás vaskezelés után, amit 1,9-es érték után rendelt el az orvosom 2014-ben, csak 16 lett. Most a TSH 11,200 lett. A szabad trijodthyronin 4,26, a szabad tiroxin 11,03. (Ezeket az első vizsgálatnál nem nézték.) A pajzsmirigy alulműködés tüneteit nem nagyon észlelem magamon, legfeljebb néha a fáradékonyság, fázósság, de nem annyira feltűnően. Fogamzásgátlót nem szedek. Évek óta visszatérő (vagy talán el sem múló) hüvelygyulladással küzdök, amire most szedek gyógyszert (Flucohexal). Más egészségügyi problémám nincs, amióta egészségesen étkezem, még megfázás is nagyon ritkán betegít meg, és nagyon hamar gyógyulok belőle.
Azt szeretném Öntől megkérdezni, hogy mi lehet a tüneteim hátterében, illetve hogy Ön szerint hova forduljak.
Tisztelt Kérdező!

Ezek az önmaguknak ellentmondó laboratóriumi leletek azt gondolom nem igényelnek kommentárt. Ez is azt mutatja, hogy a „Ne laborleletet kezeljük, hanem beteget.”
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. megközelítés.
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
A hüvelygyulladás (főleg a visszatérő forma) a helyi immunológiai tényezőkkel függ össze, ez s további immunológiai, immuno-endokrin kivizsgálást tesz szükségessé.
Jó egészséget, oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:31:46
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja