SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

30 éves vagyok egy éve szedek letrox 50-et autoimmun pajzsmirigy alulműködésre.
Jelenleg 6 hetes terhes vagyok. A háziorvosom aki egyben endokrinológus is elküldött vérvételre. Az eredményem: Tsh: 2,947, Ft4: 18,38, Ft3: 4,71

A kérdésem az lenne, (az internetem azt olvastam) hogy a terhesség ideje alatt emeli kell a hormonszintet. illetve 2 alatt kell, hogy legyen a Tsh. Mert ha nem kap elég hormont a baba vetélés következik be. Nekem ugye majdnem 3. A háziorvos azt mondta, hogy ez az érték teljesen jó. Én továbbra is aggódok, hogy nem-e jobb lenne a Letrox 75-öt szedni. Ami egyébként van is otthon, csak magamtól nem szeretném szedni.
Várom mihamarabbi válaszát egy aggódó kismama.
Tisztelt egy aggódó kismama!
Osztom aggodalmát, mert egyénre szabottan kellene a kezelést beállítqni.
A kívánt szintú pajzsmirigyműködésen kívül gondot jelent az antitestek jelenléte is. Miért,
Vetélésekben, mert
• A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban.
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-28 16:26:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztlelt Professzor Úr!

Hashimotot állapítottak meg kb. 6 éve. Szedem a Letroxot. Múlt héten sajnos felsőlégúti megbetegedésem volt, anitbiotikumot is kellett szednem. (Azibiot) Emellett köhögésre lándzsás útifű szirupot kaptam, azt a mai nap fejeztem be. (Erre a változatra nem volt ráírva, hogy pajzsmirigy alulműködésben nem ajánlott).
Augusztus végén kellene ellenőrző laborvizsgálatra mennem (TSH, Anti TPO).
Mi a Professzor Úr véleménye, befolyásolhatják-e ezek az eredményemet? Mehetek most a laborra?

Nagyon köszönöm a segítségét!
Csilla



Tisztelt Csilla!

Ezek valóban befolyásolhatnak egyes laboratóriumi vizsgálatot (nem tudhatom, hogy ezeken kívül mit terveznek!)

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-28 16:22:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A segítségét szeretném kérni, újra, mert már kétszer nagyon kedvesen válaszolt nekem, amit ismételten nagyon köszönök!
Hiperandrogenizmust állapítottak meg nálam, több éves kivizsgálások után. Az egész úgy kezdődött, hogy 4 évig szedtem fogamzásgátlót pattanások miatt. Amikor abbahagytam, kezdődtek a tünetek, mint hajhullás, szőrösödés, menstruáció kimaradása, pattanások. Az összes létező vizsgálaton átestem, ami ilyenkor csak lehetséges, IR nem igazolódott, mellékvesében sem találtak semmilyen eltérést,illetve annak hormonjaiban sem, MRI is készült, pajzsmirigy hormonok is határértéken belül voltak. Egyedül egyszer készült olyan ultrahang felvétel, amin cisztának "tűnő valamik" ábrázolódtak a petefészekben. Így kaptam azt a diagnózis, hogy PCOS, és ezen kívül, hogy hiperandrogenizmus. Ami a leginkább megviselt az évek alatt, az a hajhullásom. Újra fogamzásgátlót kezdtem szedni, bízva abban, hogy az majd megállítja. Ennek már 6 hónapja, de nem hogy megállt volna, mintha még jobban hullana. Már nagyon elvagyok keseredve, mert láthatóan kezd megritkulni.
Létezik erre valamilyen megoldás, vagy fiatal nőként el kell fogadnom, hogy meg fogok kopaszodni? Az lehetséges, hogy a fogamzásgátlóra már nem reagál a szervezetem, és attól hullik a hajam? Gondolom, már nem fog hatni, ha ennyi idő alatt sem történt változás.

Előre is nagyon köszönöm megtisztelő válaszát!

Üdvözlettel:

Zoé
Tisztelt Zoé!

Talán korábban már jeleztem, hogy ez a betegség gyógyítható,de egyénre szabott kezelést javaslok.Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Jó egészséget kívánok, üdvözettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-28 16:15:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr Úr!
2008 óta szenvedek pajzsmirigy alulműködéssel, melyre L-thyroxin tablettát szedek. Igazából még most sem tudom mitől alakult ez ki, pedig több orvosnál is jártam. Májusban derült fény rá, hogy a bal vesémben van egy jóindulatú daganat, amit egyenlőre megfigyelnek. Júliusban kiderült, hogy az emlőimben ciszták vannak, amit szintén ellenőriznek. 1-2 éve még nem álltak fenn ezek a betegségek. A kérdésem az lenne, hogy lehet-e ezekhez a kiderült problémákhoz köze a pajzsmirigy alulműködésemnek, illetve az foglalkoztat, hogy mindennek a hátterében nem állhat-e az agyalapi mirigy betegsége, mivel azokkal a szerveimmel vannak problémák amiket irányít. Azzal kapcsolatban nem voltak vizsgálataim. Köszönöm!
Tisztelettel: Judit
Tisztelt Judit!

Valóban fontos a pajzsmirigy alul működésnek az okát, ill. a hátterét kideríteni. Bizonyított tény, hogy egyes pajzsmirigybetegségek gyakran társulnak más kórképpel, az agyalapi mirigy gyulladásával, így az emlő cisztás és szerencsére ritkábban daganatos elváltozásaival.
Fontos! A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-27 10:21:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Hashimoto-thyreoiditis pajzsmirigy-betegségem van, Letrox-ot szedek. Azt szeretném megkérdezni Öntől, ihatok-e macskakarom teát? Sokat szenvedek reumatikus eredetű fájdalmaktól, kezeltetem is magam, most már a kis-ízületim is begyulladtak. Ezt a fájdalmat enyhíteném a kedves rokonomtól kapott szálas macskakarom teával, miután Ön lenne szíves tanácsával megtisztelni engem. Köszönettel várom válaszát: Klára
Tisztelt Klára!

A Hashimoto-thyreoiditis pajzsmirigybetegség gyakran társul más betegséggel is így reumát panaszokkal is. Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy nincs-e más betegsége is.Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e lisztérzékenysége?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-22 13:42:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
2015.július 25-én született meg a második gyermekem. Pár hónappal később, novemberben vettem észre, hogy a pajzsmirigyem megnagyobbodott. Előtte nem sokkal egy nagyon erős hajhullásom volt, sajnos azóta sem szűnt meg teljesen ez a problémám sem. A TSH: 0,92 , mindig a tartományon belül van. A scintigraphia eredménye: A pajzsmirigy vetületi képe szabályos helyzetű. A bal lebenyvetület megnagyobbodott. A nagy részét elfoglalja egy kb. 35x25 mm-es, caudo-medialis negyedében kb. normális mértékű, a maradék háromnegyedében intenzív dúsítású terület. A bal lebeny többi részén kifejezetten alacsony az aktivitásfelvétel. A jobb lebeny normális nagyságú és alakú, a radiofarmakon-felvétele egyenetlenül alacsony. Vélemény: Megnagyobbodott, szabályos helyzetű pajzsmirigy. A bal lebenyben nagy méretű, autonóm jelleggel fokozott működésű göb valószínű, mely caudo-medialis negyedének dúsítása alacsonyabb a többi részénél. Mintavételt nem javasoltak, mert, hogy tele van érrel. A megnagyobbodást érzem, alvásnál főleg. Az általam felkeresett orvos nemigen tud ezzel mit kezdeni. Más vizsgálatot nem is kezdeményez. Önhöz kértem időpontot, de csak február 4-re kaptam időpontot. Lehetséges lenne egy korábbi időpont? Két kisgyermeket kell ellátnom és a terhelhetőségem nem a régi, illetve érzem a nyomást a nyakamon. Válaszát előre is köszönöm: Horváthné Szücs Mónika
Tisztelt Horváthné Szücs Mónika!

Nagy valószínűséggel ún. post-partum thyreoiditis okozza panaszait.
Ismert jelenség, hogy szülés után 1-2 hónappal a mamák fáradtsággal, szívdobogás érzéssel, hangulatzavarral, kimerüléssel küszködnek. Ilyenkor az orvosok is ritkán gondolnak pajzsmirigygyulladásra.
Mi a szülést követő pajzsmirigygyulladás (poszt-partum thyreoiditis)?
Ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követően időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.
Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
1 Golyva (strúma kialakulása)
2 A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
3 Szívdobogás lép fel
4 Hajhullás jelentkezik
5 Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
6 Hasmenés, néha székrekedés lép fel
7 A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
8 Izomfájdalmak lépnek fel

Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
1 Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
2 Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang viszgálat segít a betegség megismerésében.

Kik a fokozottan veszélyeztetettek?
1. Az 1. típusú (inzulin-függő) cukorbetegek
Azok, akiknek a családjában már volt pajzsmirigybetegség
2. A túl nagy mennyiségű szervetlen jód alkalmazás, esetleg bevitele (pl. Betadine kúp)
Mi a veszélye a fel nem ismert betegségnek?
Az esetek egy részében 6-8 hónap múlva a tünetek megszűnhetnek. Sajnos a későbbiekben a betegség feltűnő tünetek nélkül fokozatosan a pajzsmirigy pusztulását és csökkent működést eredményezhet. Hozzá kell tenni, hogy a gyulladás a következő szülések után nagy valószínűséggel ismét jelentkezik. Ráadásul a fennálló autoimmun folyamat a betegek kb 30%-ában terméketlenséget, esetleg spontán vetéléseket tud kiváltani.
Hogyan lehet megelőzni a betegséget?
- A családtervezés során fel kell mérni a fentebb leírt kockázati tényezőket
- Immun-endokrin szűrővizsgálat elvégzése célszerű
- Kerülni kell a betegeknek a túlzott jód bevitelt

További kezelést javaslok, igyekszem korábbi időpontot biztosítnai:
e-mail:info@endokinkozpont.hu, vagy Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-22 13:38:13
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr
Február óta állandó bélfájdalmaim vannak!
áprilisban kevés bélflórát állapítottak meg azóta szenvedek valószinű felborult az imunrendszerem
Csináltattam pajzsmirigy vizsgálatot!
Tsh0,608 0400-4,00
t4 10,53 7.75-15.21
t3 5,08 3.80-6,00
anti-tipo eltérés 35.9 0,0-9,0 ez mit jelent bélfájdalmakat okozhat?
Köszönöm Soós Szilvia
Tisztelt Soós Szilvia!

Sajnos ezekből a leletekből nem volna sem szakszerű, sem etikus véleményt, s még inkább kezelést mondani.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-20 17:30:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!
3 éve diagnosztizálta nálam a Hashimotot és akkor voltam cöliákia vérvételen is, ami negatív lett. Mostabában azonban egyre többször belefutok olyan cikkekbe, hogy Hashimoto esetén a vérteszt tévesen negatív eredményt hozhat annak ellenére, hogy az érzékenység fennáll. Számos tanulmány is kimutatta a gluténérzékenység és a Hashimoto kapcsolatát, ami miatt minden Hashimotosnak gluténmentes diétát javasolnak. Önnek mi erről a véleménye?
Válaszát előre is köszönöm!
Nóra
Tisztelt Nóra!

Az elmúlt hónapban több kedves olvasó tette fel a kérdést, hogy van-e kapcsolat a pajzsmirigy autoimmun betegségei és a lisztérzékenység között.. A válaszom igen volt. Miért?
A betegség autoimmun eredetű és öröklődő jellegű, amelyet különböző névvel illet a szakirodalom: gyermek- és felnőttkori coeliakia, glutenszenzitív enteropathia, sprue, nem trópusi sprue, idiopathias steatorrhoea, lisztérzékenység.
A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért. A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges. A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették (Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk).Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes liszt-érzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak. A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott a pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet! Ez lehet atípusos és enyhe forma is, de időben kell gondolni rá. Mindez nem jelenti azt, hogy minden Hashimoto vagy helyesebben autoimmun thyreoiditises betegnek gluténmentes étrenden kell lennie, a legfontosabb, hogy a szervetlen jódot kerülje!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-20 17:29:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr Balázs Csaba Professzor Úr!
2008 óta állapìtották meg THS Labor alapján hogy pm alulműködésem van. Körzeti orvosom megnyugtatott hogy életem végéig L-Thyroxin szedésével életminőséget tudok élni és ezzel letudta a dolgot. Azóta eltelt 8 év és a gyógyszerszexéstől függően 16-34 között ingDozott a THS-em. Amennyiben nem szedtem ez >75-re módosult. Olvasva a pm alulműködés tüneteit ez rám mind jellemző. Magamon a gyors öregedés külső jeleit is tapasztatam holott még csak 55 éves vagyok. Nem tudom mi tévő legyek Professzor Úrtól ezèrt szeretnèk egy konzultációt kérni mert hiszem hogy van megoldás csak az okot nem tudom hogy mitől van ez az állapotom.
Várom megtisztelő válaszát üdvözlettel Nagy Károly
Tisztelt Nagy Károly Úr!

Jó volna tudni, hogy a TSH szint emelkedésének mi lehetett az oka, vannak-e a csökkent működésnek klinikai tünetei.
Miért?
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Több évtizedes tapasztalatom alapján a betegek a következő kéréseket szokták feltenni?
Mi a pajzsmirigy, milyen hormonokat termel? Mi a pajzsmirigy feladata a szervezet működésében?
A pajzsmirigy kicsi, 20-40 g nagyságú, jelentéktelen, különösebb törődést nem igénylő szerv – gondolják sokan, pedig helytelen működése minden alapvető életfolyamatunkra, és ezáltal az egész szervezetünkre kihat.
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
További immuno-endokrin vizsgálat és oki kezelés segíthet panaszain.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-20 17:23:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

41 éves nő vagyok, pajzsmirigyemet és nyirokcsomókat rosszindulatú daganat és áttét miatt szűk két éve eltávolították. Kontrollra járok, az anti-hTG mindig is magasabb volt a kelleténél, de a műtét időpontjához képest eddig csökkenő vagy stagnáló tendenciát mutatott. A legutóbbi vizsgálat szerint azonban a TSH-érték is drasztikusan emelkedik, fél év alatt 0,1-ről 6,9-re; az anti-hTG pedig párszázról 2183-ra nőtt. Napi 150 ug levotiroxint szedek, amit most 200-ra emeltek. Ezen kívül nyaki érzékenységet, tompa fájást, méhszúrásokat szoktam érezni, levert vagyok, valamint a bőröm erősen gyullad, sebesedik. A kérdésem az, hogy mi állhat a tünetek és a vizsgálati eredmények rosszabbodása hátterében?
Válaszát előre is köszönöm:

Gabriella
Tisztelt Gabriella!

Nagyon sajnálom, hogy Önnek is ilyen betegség van ( a szövettan típusa is fontos volna), Kicsit részletesebben válaszolok, mert úgy tűnik, hogy talán nem kapott meg több információt. Röviden:ez a betegségtípus gondos nyomon követést és célzott kezelést igényel.Célja egyrészt a hypothyreosis korrigálása, vagyis a szubsztitució, másrészt az endogén TSH szupprimálásával a residuális tumorsejtek TSH –dependens növekedésének gátlása. Ezért úgy kell a kezelést beállítani, hogy a TSH < 0,1 mIU/l legyen!!!! Későbbiekben a remisszióban lévő betegeken már nem szükséges a szuppresszió, csak a szubsztitució (a TSH 0,5 – 1,0 mIU/l között legyen).A szuppressziós kezelésnél csak arra kell törekedni, hogy a TSH 0,1 mIU/l-nél kisebb legyen, de nem szükséges jelentősen ez alá kerülni, mert annak az előnye nem bizonyított. A „szöveti thyreotoxicosis” lehetősége miatt indokolt az óvatosság. A TSH szint ellenőrzése 3 havonként indokolt, az optimális dózis megállapítása után 6-12 hónaponként. Szuppresszív kezelést kell évekig fenntartani a nagy rizikójú betegeken. A pajzsmirigy rákos beteg egész életén át gondozásra szorul. Ennek mikéntjét (az ellenőrzések gyakoriságát, az elvégzendő vizsgálatokat stb.) a betegség súlyossága szabja meg. Az összesített eredmények és tapasztalatok azt mutatják, hogy a differenciált pajzsmirigy carcinomás betegek alapvetően két nagy csoportba sorolhatók: alacsony vagy kis rizikójú és a nagy rizikójú betegek. E két csoport kórjóslata és gyógyszereredményei meglehetősen különböznek egymástól és meghatározzák a kezelés és a gondozás lényeges elemeit.
I.A kis rizikójú csoportba tartoznak azok a betegek, akiken a primér beavatkozás teljes volt (totalis thyreoidectoma és radiojód kezelés, ha utóbbi is indokolt volt), 45 évnél fiatalabbak, nem volt helyi vagy távoli metasztázis, és a tumor nagysága nem haladta meg a 4 cm-t. II. A nagy rizikójú csoportba sorolhatók a T3, T4 –es tumorok, vagy bármelyik tumor nagyság melletti nyirokcsomó vagy bármilyen távoli áttét. Ugyancsak ide tartoznak azok a betegek, akiken a pajzsmirigyrák perzisztálása vagy recidívája észlelhető.
A két nagy csoportba tartozó betegek nyomonkövetése, gondozása és kezelése eltérő, mindazonáltal a két csoport egymás között átjárható. Ha kis rizikójú betegen távoli áttét jelenik meg, át kell sorolni a nagy rizikójú csoportba. A kontinentális konszenzusos ajánlások az alacsony rizikójú betegek gondozási elveit rögzítik, mert ezek képezik a differenciált pajzsmirigy rákos betegek 80%-át.
A primér kezelést követően 3 hónappal csak a TSH szintet kell vizsgálni a thyroxin dózisának ellenőrzése céljából. A későbbiekben az UH vizsgálatnak és a szérum thyreoglobulin szintjének van meghatározó szerepe. Az UH áttekinti a pajzsmirigy ágyat és a nyirokcsomókat. Metasztázisra gyanús lymphoglandula esetén UH – vezérelt vékonytű biopszia végzendő.A thyreoglobulin és anti-thyreoglobulin antitest specifikus!!!!, igen hasznos tumor marker (megfelelő módszer és standardizálás esetén). Mivel anti-thyreoglobulin autoantitestek befolyásolják az eredményt, azokat is érdemes meghatározni. Gyógyulás esetén az antitestek eltűnnek a vérből, bár ez az antigén eltűnése után 2-3 évet is igénybe vehet. Sikeres műtét és izotopos abláció után a thyreoglobulin kimutathatatlanná válik. A TSH stimuláció javítja a thyreoglobulin meghatározás érzékenységét (specificitás csökkenése nélkül). Fals negatív thyreoglobulin eredmény esetén 20%-ban lehet kis nyirokcsomó metasztázis és 5 %-ban tüdőáttét.
Az endogén (T4 megvonás) vagy exogén (rhTSH) TSH stimuláció növeli a thyreoglobulin szintet, az előbbi valamivel jobban (a rhTSH viszont a szérum TSH szintjét emeli jobban s ennek a radiojódos ablációnál van jelentősége). Ha a thyreoglobulin kimutatható, annak mindenképpen jelentősége van. Műtét, radiojód kezelés után még hónapokig emelkedett lehet, ezért csak később érdemes vizsgálni.
6-12 hónappal a primér kezelés után fizikális vizsgálat, UH és szérum thyreoglobulin meghatározás szükséges – rhTSH adása után. Ha a bazális thyreoglobulin szint emelkedett, a stimuláció felesleges. Kis rizikójú betegen az UH negativitás mellett rhTSH stimulációt követően nem detektálható thyreoglobulin szint betegségmentes, gyógyult állapotot jelent, a recidíva valószínűsége elhanyagolható (<1 % 10 év után). Ha stimulálás után a thyreoglobulin szint 1-2 ng/ml, a vizsgálatot egy év múlva ismételni kell. Ha csökken, de még kimutatható, a thyroxin szuppressziót folytatni kell és 1 év múlva ismételni, ha nem mutatható ki: a beteg gyógyult.Thyroxin kezelés mellett nem detektálható thyreoglobulin szint remissziót jelez ( 98%-ban), viszont az minden távoli metasztázisos betegen emelkedett!
Ha a rhTSH – stimulált thyreoglobulin meghaladja a 2,0 ng/ml értéket, 30% lehet a valószínűsége annak, hogy a tumor perzisztál, 5-10 ng/ml értéknél be kell avatkozni: (műtét vagy radiojód indokolt. rhTSH adása után a thyreoglobulin szint beavatkozási küszöbértéke: 5,0 ng/ml, thyroxin megvonás után 10ng/ml.Ezen betegek egy részénél a scan negatív („thyreoglobulin pozitív – scan negatív” eset). Feltételezhető, hogy a kis daganatgócot nem tudjuk leképezni konvencionális módszerekkel (FDG-PET segíthet).Terápia: nagy dózisú radiojód (3,7 GBq), amely után posztterápiás scan végzendő. Amennyiben azon sem látszik jódfelvevő góc, újabb radiojód nem adható.A „betegségmentes” esetekben a hosszútávú nyomon követésnél évente TSH és thyroxin kezelés melletti thyreoglobulin meghatározás ajánlott, további stimulációra már nincs szükség.
Recidívára utal, ha a thyreoglobulin megjelenik a vérben és koncentrációja növekszik. Az antithyreoglobulin antitestek az antigén eltűnése után szintén eltűnnek (évek múlva), ha azonban perzisztálnak, vagy újra megjelennek, jelzik a betegséget.
További célzott kezelést és sz.e. a dózis módoísatását javaslom.

Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-19 16:30:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Kérdésem az lenne, hogy van rá esély hogy 4 hét alatt napi 1 tabletta 50 mikrogrammos Letrox szedése mellett a TSH érték 4,3-ról lemenjen 2 alá? Szeptemberben kezdenénk a lombik bébi programot?

Köszönettel.
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy mi okozta a TSH szint emelkedését.
A TSH ugyanis egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát!
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló, ill. a szervetlen jódott tartalamazó készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-19 16:17:29
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Érdeklődni szeretnék az alábbi nyaki Uh vizsgálat miatt,nem tudom mit jelentenek az eredmények.

Lelet: A pajzsmirigy lebenyek átlagos dimenziójúak,szerkezetük homogén. A bal lebeny alsó felében 25x13x18 mm hálóval körülvett,apró cysticus területekkel tarkított inhomogén göb decektálható, belső- és tokkeringése intenzív. A felső harmadban 6mm kjól körülhatárolt echoszegény góc látható. A jobb lebenyben kp. harmadában dorso- medialisan 8x3 ,, cysticus képlet ábrázolódik. Az isthmus nem szélesebb. A vascilarisatio normális. A nyelvcsont környékén a szájfenék lágyrészei között kóros nem látszik. A submandibularis nyálmirigyek, parotisok homogének, vezetékük nem tágabb. A nyak vizsgált régióban pathológiás lgl. vagy egyéb körülírt kóros képlet nem detectálható. A nyaki nyagyerek lefutása szabályos,lumenük szabadnak látszik.

A TSH véreredményem negatív. Eddig nem volt gond a pajzsmiriggyel. 3 éve vagyok lisztérzékeny.
Előre is köszönöm a segítséget!!
Melinda

Tisztelt Melinda!

A leírásból csak az következik, hogy göbös jellegű elváltozása van. A további diagnózis az endokrin vizsgálattól függ.
Az alábbiak figyelembe vételét javaslom:
A pajzsmirigy vizsgálata
1. Ha az eredmények alapján fennáll a pajzsmirigy elváltozás kockázata, akkor a betegség kivizsgálását endokrinológus végzi. A tapasztalt szakember már a külső jegyekből is sok információt szerez - az első konzultáción sokat elárul a beteg bőrének, szemének állapota.
2. A tünetek részletes kikérdezése és a nyak, a pajzsmirigy tapintásos vizsgálata mellett a vérvizsgálat segíti a diagnózis megállapítását. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hormonérték csak iránymutatásul szolgál, azt mindig az egyéb vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében értelmezzük.
3. A pajzsmirigy kivizsgálásának lényeges eleme, a pajzsmirigy ultrahanggal történő feltérképezése is. Az eszköz segítségével pontosan meghatározhatjuk a pajzsmirigy méretét, és az esetleges göbök, daganatok is láthatóvá válnak. A vizsgálat alkalmas arra, hogy segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) során eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
4. A képalkotó eljárások között az ultrahang mellett az izotópos módszer a legelterjedtebb. A vizsgálat leírja a pajzsmirigy méretét, elhelyezkedését, hogy vannak-e a pajzsmirigyben olyan helyek, ahol az izotóp dúsul (ún. meleg vagy forró göb), vagy ahol a szokásosnál kevesebb halmozódik fel belőle (ún. hideg göb). Normális esetben a pajzsmirigy két lebenye közel egyforma nagyságú, szimmetrikus, és egyenletesen dúsítja az izotópot.
Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-17 18:16:46
Olvasói értékelés: 5/5
Üdvözlöm! Több éve kezelnek pajzsmirigy alul működéssel, letroxot szedek 200mg-ot amit az orvosom ebben az évben felére csökkentett. kéz panaszaim bal kéz zsibbadás és dagadás, fogni nem birok vele, ki esnek a dolgok a kezemből milyen orvoshoz forduljak? Köszönöm válaszát
Üdvözlöm!

Ennek valóban lehet köze a pajzsmirigy csökkent működéséhez (utalok ezen a honlapon olvasható " kéz alagút"tünetegyüttesre utaló közélemre. Endokrin és ideggyógyászati vizsgálatot javaslok.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-17 18:12:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T. Professzor dr Balazs Csaba,
miert ne szabad a Seleniumot folyamatosan szedni a pajzsmirigy betegeknek?
(hypo) Vagyis mennyi ideig kell leallitani a szedeset?
Koszonom:
tyA
Tisztelt Kérdező!

A szelént gyógyszeresen szabad folyamatosan szedni,de orvosi kontroll mellett (sz.e. a vérben a szintet ellenőrizni célszerű).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-17 18:10:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

A doktor úr betege vagyok, Hashimoto-val kezel a doktor úr, tüneteim nincsenek. Terhességem 13. hetében járok, panaszmentesnek mondható eddigi terhességem. A minap megkaptam a kombinált teszt vérvétel eredményét, ami a down kórra nézve magas, 1:127 kockázatú volt, az ultrahang mindent rendben talált, sőt a baba 14 hetesnek felel meg.
A vérvétel eredménye nagyon elszomorított, és nem tudom hogyan tovább, magzatvízvételt javasolnak, de ez csak 3 hét múlva lehetséges, és félek a vetélési kockázattól is.
Érdekel a Doktor úr véleménye. Mit javasol? Milyen további vizsgálatok lehetségesek? Esetleg érdemes a kombinált tesztet (vagy más tesztet) ismét elvégezni? Van köze a pajzsmirigynek a rossz vérvétel eredményére?
Nagyon aggódok és nem tudom az elkövetkező 3 hetet, hogy fogom átvészelni.

Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel;
Henriett
Tisztelt Henriett!

A hír engem is elszomorított. Egyelőre a kombinált tesztet javaslom. A pajzsmirigynek nincs köze az eredményhez (ennek ellenére aggaszt az eredmény!).
Egyelőre a kezelésen ne változtasson.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-17 18:08:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr, véleményét szeretném kérni azzal kapcsolatban, hogy ha nekem hízást okoz egy ARB blokkoló (Valsartan), akkor nagy valószínűséggel egy másik típusú ARB blokkoló is ugyanúgy hízást fog okozni? Tudom, hogy nem jellemző az ARB blokkolókra, hogy hízást okozna, legalábbis nincs a köztudatba, de sajnos nekem 12 kiló felesleget okozott. (Minden más ki van zárva) Külföldi fórumokat olvasva elég sokan jelzik, hogy a legkülönbözőbb típusú ARB blokkolók (Telmisartan, Losartan) szedését követő 2-3 hónapon belül indokolatlanul meghíznak. Nem tudom mi lehet ennek az oka, nekem pedig pont azért írták fel pár éve ezt a gyógyszert mert a legmodernebb és a legkevesebb mellékhatásprofillal rendelkezik. De nagyon zavar a túlsúly. Ezek után úgy gondolom, hogy egy másik típusú ARB blokolóval ugyanígy járnék. Önnnek mi a véleménye erről? Sajnos leszűkíti a lehetőségeket, hogy én sem bétablokkolót, sem kálciumcsatorna blokkolót nem szedhetek. Professzor úr, ön szerint érdemes lenne megpróbálni centrális hatású vérnyomáscsökkentőket pl Tenaxum, Hyperlex szerintem ezeknek sem több a mellékhatása mint pl. egy ARB gátlónak. Kérem a segítségét. Köszönettel, Nóra.
Tisztelt Nóra!

Valóban más típusú vérnyomáscsökkentőre volna célszerű váltani, másrészt azt kellene tisztázni, hogy nem társult-e inzulin rezisztencia vagy csökkent pajzsmirigybetegség a magas vérnyomásához.
Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-17 07:32:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Inzulinrezisztenciámra Merckformin XR 500-at szedek naponta. Pattanásos a bőröm, a kozmetikusom kiegészítő kezelésként BHA hámlasztást is javasolt itthoni használatra, 2 naponta. Ennek fő hatóanyaga a szalicilsav. Viszont a merckformin betegtájékoztatójában szerepel, hogy szalicilsav tartalmú készítményeket (pl. Aspirin stb) óvatosan alkalmazzunk a szedése alatt. Igaz, hogy a hámlasztót bőrön át alkalmazom majd, de bőrön át ugyanúgy felszívódik. Használhatom e így a Mercforminnal együtt? Okoz e valami problémát?

Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban így van, más készítményeket sem célszerű ezzel a gyógyszerrel együtt szedni (gondolom ezekről részletes felvilágosítást kapott).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-15 17:24:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

34 éves nő vagyok, egy 3 éves kisfiú büszke édesanyja.
Több mint egy éve döntöttünk úgy, hogy jöhet(ne) a kistesó, de második babánk fél évet váratott magára. Nagy volt a boldogság 2016. januárjában, mely sajnos márciusra szertefoszlott. A babánk meggondolta magát, s a terhességet műtétileg be kellett fejezni. Ezt 3 hónap várakozás, regenerálódás követett. Majd nagy bizakodással vágtunk bele újra a projectbe.
Három hónap sikertelen próbálkozás után - mivel úgy érzem sürget az idő - elmentem vérvételre. (Korábban 2015. októberében voltam, akkor mindent rendben találtak.) A referenciatartományba két értékem nem fér bele, az egyik az Anti-TG 178,7 IU/ml, a másik a prolaktin 40,6 ng/ml. Mire utalhat ez a két megnövekedett érték?
A prolaktin szint csökkentésére kaptam gyógyszert (BROMOCRIPTIN), de a másik Anti-TG faktorról nem esett szó, pedig (így laikusként) az az érték jóval magasabb, mint a másik. Mi okozhatja? Nem kellene kezelni, ha babát szeretnénk?

Válaszát köszönöm, tisztelettel:
Goca
Tisztelt Goca!

Nem célszerű laboratóriumi értékeket magyarázni, pláne kezelni előzetes vizsgálat nélkül.
Ami a prolactint illeti:Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
Az anti-Tg lehet a pajzsmirigygyulladás, a szervetlen jód adásának következménye (magzatvédő vitamin?).
További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-15 17:22:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Gombócérzés a torokban. Emiatt indultam el vizsgálatokra. 54 éves vagyok. Mint kiderült, Hashimoto-m van.
UH: A pajzsmirigy alig nagyobb a jobb lebeny 46X16x17 mm, a bal lebeny 48X16X18 mm. A pajzsmirigy diffúzan kissé inhomogén, foltosan echoszegényebb és echodúsabb kissé kötegezett de jól körülírható kóros képlet nem különíthető el.
Hozzáteszem, az első PM UH-t végző doktornő szerint, több 1-3 mm átmérőjű echoszegény szolíd göböm van.
Labor: FT3: 4,75pmol/l FT4: 17,34, sTSH: 1,46 mIU/l, anti-TPO: 462 IU/ml, ntiTG: 15 alattIU/l
Az endokrinológussal aki elküldött a laborba, még nem sikerült a nyáron találkoznom. E-mailben azt írta,az eredményeim jók, illetve várja az UH eredményt is, amit most Önnek bemásoltam.
A tüneteim sajnos igen változatosak. Volt egy időszak amikor ebéd utáni időszakban szinte csak vonszoltam magam. Most inkább nem bírok aludni, bár igen rossz idegállapotban is vagyok. A hajam megritkult, viszont inkább fogyok, mint hízok. A vérnyomásom ingadozó lett, szedek is rá Tritace-t. A szemem sokszor zavaros, a fejem is többször fáj./ nyaki gerinc problémám is van/ A memóriám kihagy. Gyakori vizelési inger.
Az izomfájdalmak, esetenként zsibbadások is kisérő tünetei lehetnek ennek a problémának? Ez az, ami a legjobban aggaszt.
Nem tudom ilyen esetben, mit tehetek? Van-e erre gyógyszer akkor is, ha az antiTpo-n kívül a többi eredmény még a normál tartományban van? Egyelőre csak táplálékkiegészítőket eszem: O3, CaMg, Se, B komplex
Hashimoto esetén gluténmentes táplálkozással tényleg vissza lehet fordítani a folyamatot?
Milyen vizsgálatokat kellene Ön szerint megcsináltatnom még?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Judit
Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Judit
Tisztelt Judit!

A helyzet kicsit összetettebb, ugyanis a fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka gyulladásos, leggyakrabban autoimmun folyamat.
A pajzsmirigy betegségeinek beosztása a klinikai kép és lefolyásuk alapján
I. Heveny gyulladás
II. Elhúzódó (szubakut) gyulladás
III. Krónikus lymphocytás, autoimmun gyulladás (Hashimoto thyreoiditis)
I. Pajzsmirigy heveny gyulladása rendszerint fertőző ágens(ek) által kiváltott kórkép, amelynek jellemzői:
• Hidegrázás, magas láz!
• A pajzsmirigy egyik, esetleg mindkét lebenyének fájdalmas duzzanata jellemez (1. ábra)
• Gyakoriság: viszonylag ritka kórkép: becsült előfordulása (incidenciája) 1,5-2/millió/év
Leginkább veleszületett, ill. szerzett immundeficiens, azaz immunhiányos állapotokban fordul elő.
Erre a betegségre tehát jellemző, hogy viszonylag gyorsan 1-2 nap alakul ki, a beteg rendkívül rossz közérzetet és magas lázat tapasztal. Vizsgálattal a pajzsmirigy felett meleg bőrt tapintunk és a beteg heves fájdalmat jelez. Kiváltó okai a következők: leggyakrabban a következő baktériumok: Staphylococcusok és Haemophilus influenzae. Akut thyreoiditis diagnózisának lépései:
• Személyes találkozás után a panaszok megbeszélése, tehát az anamnesis felvétele
• A tapintás során megnagyobbodott és rendkívül érzékeny pajzsmirigy észlelhető
• A fehérvérsejt szám emelkedett, a We (süllyedés), CRP (az akut fázisfehérjék szintje) magas
• Az ultrahangvizsgálat segítséget nyújt a gyulladás pontos lokalizálásában
• Terápia
• Legfontosabb a minél korábbi diagnózis!
• Majd az antibiotikus kezelés (ciprofloxacinum 2x500mg/nap vagy clindamycin 2x300 mg/nap) elkezdése
• Lázcsillapítás mellett nem szteroid gyulladásgátló adása.
II. Vírusos, nem heveny, un. de Quervain-thyreoiditis
Nem gyakori betegség, becsült előfordulása (prevalenciája) 90/millió/év.
Kiváltó okai: A legvalószínűbb a vírusos eredet, ugyanis a betegek többségében a betegség felső légúti vírusos infekciókat követően alakul ki. Leggyakrabban bizonyos genetikai háttérrel rendelkezők körében. A szöveti antigének közül a HLA-B35 haplotípus a jellemző, azaz csaknem 100%-ban ezzel a genetikai háttérrel rendelkezők kapják meg a betegséget. Ennek oka, hogy a vírusok (ún. Coxsackie vírusok) behatolási kapuja a HLA-B35 típusú fehérje.
Tünetek:
• Típusos esetben felső légúti hurut előzi meg a tüneteket
• Láz, izomfájdalmak lépnek fel
• Ezzel egy időben jelentkezhet a pajzsmirigy mindkét lebenyének diffúz, esetleg göbös duzzanata, amelyet a fül irányába sugárzó fájdalom kísér (5. ábra)
• Gyors szívdobogásérzés, magas pulzusszám, gyengeség is megfigyelhetők
Laboratóriumi vizsgálatok:
• A vérsüllyedés gyorsult, a fehérvérsejt szám magas!
• A szérum tireoglobulin-szintje jelentősen emelkedett!
• A TSH- és a pajzsmirigyhormonok-szintje a beteg aktuális állapotától függ (lehet fokozott működés)
• Pajzsmirigy elleni antitestek pozitivitása nem kórjelző!
• A radiojód felvétel csökkent, ezért szcintigráfiát rendszerint nem lehet és nem is kell elvégezni
• Ultrahangvizsgálat a pajzsmirigy kóros megnagyobbodását és foltos hypo-echogenitását, „kirágottságát” mutatja
Kezelés:
• Az heveny fázisban, heves szívdobogás esetén béta-receptor blokkoló (pl. ún. ritmusszabályzó) szedése indokolt
• Nem szteroid gyulladás gátló adása a fájdalom csökkentésére eredményes lehet
• Szteroid hormonális kezelés is szóba jöhet, de előtte a heveny bakteriális folyamat kizárása feltétlen szükséges!

III. Idült, krónikus pajzsmirigygyulladás (ún. Hashimoto thyreoiditis)

Az autoimmun gyulladások tünetei és eltérő klinikai formái:
I. A krónikus, klasszikus Hashimoto pajzsmirigygyulladás általában pajzsmirigy megnagyobbodással strúmával jár, kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel, esetleg hőemelkedéssel, de a láz nem jellemző!. A csökkent működés a betegség kezdetén még nem mutatható ki. Ilyenkor tehát az egyes laboratóriumi vizsgálatok: TSH, FT4, FT3 még normális határon belül vannak (!). A pajzsmirigy szövetének komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése azért fontos, mert ezek megelőzik a pajzsmirigy állapotának változását, gyulladását.. Észlelésekor a pajzsmirigy vékony tű biopszia (szövettani vizsgálat) is szükséges lehet, de nem kötelező. Az esetek egy részében súlyos, máskor enyhe, esetleg rejtett (un. szubklinikus) hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). Az örökletes hajlam esetén a kiváltó okok (pl. szervetlen jód) hatására auto-antitestek jelennek meg, amely károsítják a pajzsmirigyet és néhány hónap vagy év alatt csökkent pajzsmirigyműködést okoznak.

II. IgG4-hez társuló gyulladás (rövidítve: IgG4-RD) (fontos tudni, hogy az IgG az egyik vérfehérje, amelyet az immunrendszer termel).
Az IgG4-RD jellemzői a következők:

• Fokozatosan növekvő tömött tapintatú pajzsmirigy
• Családban genetikai, öröklési hajlam
• Ez a betegség az autoimun thyreoiditis egy agresszív formája!
• Az IgG4-RT egy szisztémás megbetegedés, amelynek vezető tünete a pajzsmirigybetegség, de más betegségekkel (hasnyálmirigy-, máj-, bélgyulladás) gyakran társulhat
• Anti-TPO és az anti-Tg magas
• Emelkedett IgG4 szint! A szérumban az IgG4 szint magasabb mint 135 mg/dl Az IgG4 /IgG plazma sejt arány 40%-nál nagyobb

III. Sorvadásos, ún. atrofiás thyreoiditis
Ez a betegség gyakran későn kerül felismerésre, mert az alattomosan zajló gyulladás következtében a pajzsmirigy szövetek károsodik, sorvad, alig tapintható. Néha az ultrahangos vizsgálat is csak a heges területet mutatja ki. A csökkent működésű pajzsmirigy tüneteit nem kíséri az autoimmun tesztek pozitivitása, mert a folyamat már lezajlott, „kiégett”. Fontos tudni azonban, hogy kezelés szükséges és további autoimmun eredetű betegségek keresése is indokolt.
IV. Szülés utáni, ún. Post-partum pajzsmirigy gyulladás,thyreoiditis.
A posztpartum thyreoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Ismert jelenség, hogy szülés után 1-2 hónappal a mamák fáradtsággal, szívdobogás érzéssel, hangulatzavarral, kimerüléssel, hajhullással küszködnek. Ilyenkor az orvosok is ritkán gondolnak pajzsmirigygyulladásra, pedig ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követő időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.
Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
• Golyva (strúma kialakulása)
• A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
• Szívdobogás lép fel
• Hajhullás jelentkezik
• Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
• Hasmenés, néha székrekedés lép fel
• A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
• Izomfájdalmak lépnek fel
Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
• Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
• Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang vizsgálat segít a betegség kimutatásában.
Kik a fokozottan veszélyeztetettek?
• Az 1. típusú (inzulin-függő) cukorbetegek
• Azok, akiknek a családjában már volt pajzsmirigybetegség
• A túl nagy mennyiségű szervetlen jód alkalmazás, esetleg bevitele (pl. Betadine kúp)
Hogyan lehet kezelni a betegséget?
A tünetektől és az eredményektől függően, egyénre szabottan (!) lehet szükség a pajzsmirigy-hormon adásának.
Mi a veszélye a fel nem ismert betegségnek?
Az esetek egy részében 6-8 hónap múlva a tünetek megszűnhetnek. Sajnos a későbbiekben a betegség feltűnő tünetek nélkül fokozatosan a pajzsmirigy pusztulását és csökkent működést eredményezheti. Hozzá kell tenni, hogy a gyulladás a következő szülések után nagy valószínűséggel ismét jelentkezik. Ráadásul a fennálló autoimmun folyamat a betegek kb. 30%-ában terméketlenséget, esetleg spontán vetéléseket tud kiváltani.
Melyek a bizonyítékai az anti-TPO antitest és a meddőség, ill. vetélések összefüggésének?
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8%, a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt a meddők aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) élettani tartományban voltak!
• A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb
Összegezve: a thyreoiditisek rendkívül heterogén betegségek
A következő hajlamosító tényezői vannak:
A szervetlen jód autoimmun thyreoditist kiváltó hatására fogékonyak:
• Akiknek a családjában pajzsmirigy vagy más autoimmun betegség előfordult
• Idősebbek (60 év felett)
• Terhesek
• Újszülöttek
• Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
• Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb
A gluténmentes étrend nem a kezelés alapja, tartós alkalmazását csak akkor javaslom, ha valóba fennáll bizonyíthatóak a cöliákia diagnózisa.
További immuno-endokrin kivizsgálás javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-14 10:48:26
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!


Jobboldali pajzsmirigy csonkom van(műtét 2013 nov.), műtét előtt volt kiütésem, ami a nyaki részről ráterjedt az egész testre, a Honvéd kórházban kezeltek 2 hónapig járóbetegként!
Műtét után semmi ilyen gondom nem volt,
Múlt hónapban jártam Önnél kontrollon a Bajcsy kórházba, labor leletek jók voltak, Letrox50-et szedek,.... most újabban 3 hét alatt 2x is apró tűhegynyi nagyon viszkető kiütéseim lettek a műtétem körül a nyakamon! Cetirizint írt fel rá a háziorvosom, és Exoderil krémet de azt nem vettem meg, mert ez nem gomba, gyógynövényes krémekkel próbálom csillapítani a viszketést,.....de nem tudom mire gondoljak, fotocontact?,,,,, vagy jódhiány, vagy újabb műtétre lesz szükség??....aggódom!
Köszönöm válaszát, B.Éva
Tisztelt B.Éva!

A fényérzékenység lehetséges (ez attól is függ, hogy milyen kozmetikumot használ). A jód hiánya kizárható. E miatt újabb műtét nem szükséges. Claritine kezelést javaslok, ill. sze további allergológia kivizsgálást.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-14 10:34:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja