SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Tájékozódni szeretnék Öntől az alábbi problémával kapcsolatban.
Lányom most 14 éves. Kb. egy hónapja vettük észre, hogy a nyaka alsó része "dudorodik", majd orvoshoz fordultunk, jelenleg a vérvételen vagyunk túl (nyaki röntgenre már elő vagyunk jegyezve). A vérvételi papíron feltüntetett értékek közül "rossz" lett nála az anti TPO (500), valamint elég jelentős vashiányt is megállapítottak. Egyebekben a pajzsmirigy hormonok szintje a megadott tartományban mozog. Különösebb panasza nincs a lányomnak, egyedül annyit vettünk észre, hogy talán fáradékonyabb, de ez sem biztos, hogy esetleg nem az iskolai megterhelés miatt van.

Mióta kiderült, hogy gondja lehet a pajzsmirigyével, azóta számos internetes cikket, irodalmat, stb. elolvastam, és persze hajlamos az ember "diagnosztizálni". Úgy hiszem, hogy a lányomnál -az eredményei alapján- pajzsmirigy alulműködése áll fenn. Mégpedig az ún. Hashymoto féle változat. Erre enged következtetni az, hogy az anti TPO-t mutatták ki a véréből.
Kérem szíveskedjen válaszolni, hogy valóban igaz-e, hogy amennyiben ez az anti TPO jelen van a vérben, akkor az a Hashymoto féle betegséget jelenti? Vagy ettől még lehet másféle pajzsmiriggyel összefüggő betegsége is?
Arra is várnám válaszát, hogy a serdülőknél a pajzsmirigy rendellenesség esetleg kinőhető-e, tehát lehet átmeneti állapot, avagy azzal kell számolni, hogy élete végéig kezelésre szorul? Köszönöm a türelmét és várom a válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt laboratórumi leletekből diagnózist nem szabad és nem lehet mondani.
1. A pajzsmirigy gyulladásának lehetősége fennáll.
2. A "kinőhetőség" kérdésében a beteg vizsgálata után és az esetleges kezelés függvényében lehet nyilatkozni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-03 07:08:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Szeretném segítségét kérni a leletem értelmezésében. Voltam vércukor- és inzulin terheléses vizsgálaton, aminek az alábbi lett az eredménye.
Glükóz 0 perces: 4,8mmol/L (ref.:4,10-6,00), 60 perces: 5,60mmol/L, 120 perces: 5,20mmol/L.
Inzulin 0 perces: 5,20uUI/ml, 60 perces: 31,70uUI/ml, 120 perces: 27,00uUI/ml. Inzulin ref. érték mindenhol 3,20-16,30. Létezik hogy a terhelt is csak ilyen alacsony lehet, vagy ez csak a számítógépes program hibája?
Babát szeretnénk, de sajnos nem akar jönni. Van már egy gyermekem, jelenleg meddőségibe járok. Teljesen ki vagyok vizsgálva én is és a párom is. Minden leletünk normális, csak a progeszteron értékem van az alsó határhoz közel, hsg szerint átjárható vagyok. Nem vagyok túlsúlyos, napi rendszerességgel sportolok. Étkezésünk egészséges, menstruációm rendszeres. Clostilbegyt-Merional kúrát kaptam amire elég jól reagálok (4-7 tüsző), most volt a 4. inszeminációm, de gyógyszer nélkül is rendszeres a peteérésem.
Most viszont tanácstalan vagyok, mert nem tudom, hogy ezek az eredmények jók-e? Kell-e orvoshoz fordulnom, valamilyen kezelést kapnom?
Nagyon szépen köszönöm hogy szakít rám időt.
Tisztelettel:vycu
Tisztelt vycu!

Sajnos a küldött adatok ahhoz nem elégségesek, hogy "távdiagnózist " mondjak és kezelést javasoljak.
Tisztázni kellene, hogy van-e egyéb endokrin vagy immunológiai betegsége.
A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
A jó hír az, hogy az asszonyok többségének lehet és születik is egészsége gyermeke. Nálunk szép csapatot alkotnak azoknak csöppségeknek a fényképei, akik érkezéséről már az orvosok lemondtak, de szerencsére az édesanyjuk nem!(utalok a fenti képre).

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-02 12:21:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Már írtam Önnek egyszer,de sajnos nem érkezett válasz.Én egy 20 éves lány vagyok,és pár hónappal ezelőtt PCOS-át diagnosztizáltak nálam.Már szinte minden lehetséges kivizsgáláson átestem,a hormon-vérvételen,aminél az FSH-LH arány nem lett túlzottan jó,és a totál tesztoszteron értékem is magasabb.Évekig szedtem a Diane35-őt,és minden tünet,akkor bukott ki,amikor azt abba hagytam.Sajnos már az ultrahang is kimutatta a cisztákat.Az orvosok,csak a fogamzásgátló újbóli szedését tudták javasolni,amit én nem szeretnék,mert tudtommal,az csak tüneti kezelést jelentene.A terheléses cukor és inzulinomról szeretném Önt megkérdezni,hogy mi a véleménye. glükóz: 0':3,9
60':8.0
120':4.7
inzulin:0':2.0
60':165(ez nem tudom,nem számít-e nagyon magasnak?Eddig nekem azt mondták,hogy igen.)
120':27,8
Megszeretném kérdezni,hogy Ön szerint ezeknél az értékeknél már indokolt lehet a metformin szedése? Túlsúlyos egyébként nem vagyok. Az IR diétát próbálom tartani,de nagyon nehéz.
Remélem,most megérkezik a válaszom.
Nagyon köszönöm előre is a választ!
Üdvözlettel:Gréta
Tisztelt Gréta !
Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-02 12:15:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigy betegségem 2008. őszén kezdődött, alvászavarral, idegességgel, erős szívdobogással
10 kg-ot fogytam is. Az endocrin és pajzsmirigy szakambulancián végzett vizsgálat kimutatta,hogy
hogy a hormon értékeim eltérnek a normál értéktől. TSH 0,01 , T4 3,54 , T3 13,02 Ekkor a Metothyrin tabletta napi 2x1 szedését javasolták. értékeim a gyógyszer szedését követően fél éven belül normalizálódtak. Egy idő után a napi gyógyszeradagot csökkenthettem, majd egy időre el is hagyhattam. 2011. októberében ismét kezdtem érezni a tüneteket, ekkor ismételt gyógyszerszedést javasolt az orvos. Ez idő alatt több nyaki ultrahang vizsgálat is volt, mindegyik negatív lett. Egyik sem mutatott eltérést a pajzsmirigyen. Az elmúth hónap végéig ismételten napi 2x1 tablettát szedtem. A március végi eredményeim ekkor már alulműködést mutattak. TSH 39,16 T4 0,38 T3 1,49 Ekkor készült TRAK vizsgálat is amelynek eredménye Anti-TSHR: 6,48 A limfocita értékem is mindíd magasabb a kelleténél. Most ott tartunk, hogy egy hétég nem kell szednem a gyógyszert,utána napi fél tablettát és május 18-án lesz ismételt kontroll vizsgálat. a belgyógyász doktor úr aki kezel legutóbb azt mondta, ő nem tudja mi okozza nálam ezt az autoimmun betegséget. keressek a neten olyan diétát amely esetleg csökkentheti az értékeimet. Még azt is mondta, hogy abban az esetbe, ha harmadszor is magas értékeim lesznek, akkor nem marad más lehetőség csak a műtét vagy az izotóp kapszula. Én egyiket sem szeretném. !!! Kérem Professzor Urat, hogy a további teendőkről tájékoztatni szíveskedjék. Mit tehetnék, kihez fordulhatnák a jövőben. Szertnék meggyőgyulni, de nem a fenti ,számomra drasztikusnak tűnő beavatkozások valamelyikével. Köszönöm a válaszát. Tisztelettel. Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Valóban tisztázni kellen hogy mi okozza a túlműködését, melyik típusú autoimmun betegség.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Oki kezelést javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-02 12:12:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Ön betege vagyok.Autoimm.p.m.gyulladás(Dvitamin,ProGastro825,Premens,Citromfű-Valeriana)
Azért fordulok ismét Önhöz mert a menstruációm február 8-óta nem jelentkezik.
Közben a meddőségi klinikára járok kivizsgálásra ahol azt mondták hogy a többi hormonérték jó de az ösztradiol szintem alacsony lett(nem tudom az értéket) és ha a menstruációm ismét jelentkezik menjek vérvételre és AMH-értéket fognak nézni és ha az alacsony lesz lombikot fognak javasolni.De aggódom mert ez már 2 hete volt és a menstruációm még mindig nem jelentkezik.
Azóta még az történt hogy kb.2 hete a szemem ismét nagyon fáj és fényérzékeny ami azóta javult még a múltkor Ön által felírt szemcsepptől.
Viszont a nyakam is fáj 2 hete és lüktet.Pár napig az izületeim is fájtak de azt most pár napja nem érzem.A fülem pedig szinte azóta fáj.
Lehet hogy ennek nincs köze a menstruáció kimaradáshoz mert ezek a tünetek csak 2 hete jelentkeztek a menstruációm pedig már február óta nincs.
Azt szeretném Öntől kérdezni hogy az ösztradiol szintet:
-befolyásolhatja-e egy esetleges (akkori vérvételkori) nagyobb fogyás (gastritis miatt de azóta javulóban van az Ön által javasolt diétát betartva)?
-befolyásolhatja-e esetleg a pajzsmirigy probléma?
-az Ösztradiol szint csökkenés egy olyan folyamat ami előbb utóbb elindul és nem befolyásolja külső tényező?

Tehetnék-e valamit a Doktor Úr szerint azon kívül hogy várakozok a menstruációra?Lehet-e ezen segíteni?A meddőségi klinikán nem mondtak azon kívül semmit hogy várjak,Önhöz pedig októberben van időpontom kontrollra.

Tisztelettel és köszönettel:Lukács Mónika
Tisztelt Lukács Mónika!

1. A korábbi gyulladásos panaszai állhtnak a menseszavar hátterében. Ráadásul többféle antibiotikumot is felírtak Önnek
2. Amennyibe gyoortáji panaszai vannak, akkor, miként azt jeleztem a gyomortükrözés indokolt lehet.
3. Egyébként a legutóbbi időben a mensese még rendben volt.

A javasolt gyógyszereket szedje (amennyiben szükséges ,. akkor korábbi konroll lehetséges)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-02 12:05:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretném megkérdezni,hogy pajzsmirigy túlműködés miatt szedett Letrox 50 tabletta mellett szedhető-e a Femibion 800,majd később(a terhesség 13. hetétől)a Femibion 400? Jód tartalma miatt kérdezem.

Válaszát köszönöm!

Üdvözlettel:

Erika
Tisztelt Erika!

A Letrox-t csökkent működésre adjuk. A jodid tartalmú gyógyszerek autoimmun pajzsmirigybetegségben nem javasoltak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-04-02 11:57:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

6 hónappal ezelőtt thyreoiditist diagnosztizáltak nálam.Voltam endokrinológusnál.Azt mondta,hogy jelenleg nem mutat alul működést(ugyanis azért is kerestem fel,mert nagyon sokat híztam),és már egy előző vérképből kiderült,hogy a pajzsmirigyem gyulladásban van,ezért gondoltam felkeresek egy szakembert.Letrox 50-et szedek,napi fél szemet,valamint 3-4 havonta kell nézetnem a TSH-t(amikor az orvos nézette akkor 2.6 volt).Azt mondta,hogy nincs akadálya a gyermekvállalásnak,de mi úgy döntöttünk várunk egy kicsit.Tegnap voltam vérvételen,ma meg is lett az eredmény,azt mondta a háziorvos,hogy tökéletes. Eredmény:TSH:2.042 mIU/l; T3:5.09 pmol/l; Szabad thyroxin:14.20 pmol/l Kérdésem az lenne,hogy Ön,mint szakember szerint ezen eredmények ismeretében merjünk e babát vállalni?Azért érdeklődnék efelől,mert olvastam már olyat is,hogy a TSH-nak 1 körüli értéknek kell lennie ahhoz,hogy terhesség esetén ne legyen vetélés.Viszont egy hasonló weboldalon olvastam,hogy egy endokrinológus azt írta egy kérdezőnek,hogy a 0.5-2.4 közötti érték normális.Már van egy 2 éves kisfiúnk,és jelenleg minden álmunk,hogy legyen egy kistestvére.

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Erika
Tisztelt Erika!

A kérdése kicsit összetetteb, minként a mellékelt rövid eszmefuttatásból is kiderül.
I. Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek, mit kell figyelembe venni?
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
A fentiekből talán érzékelhető, hogy a válasz nem egyetlen eredményben, a TSH-ban keresendő, ennél összetttebb a helyzte és holisztikus megközeliítés kívánatos.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-30 13:19:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteletem
Babát tervezünk eddig ég nem jött össze sajnos. Voltam Hüvely Uh ott minden rendbe volt
voltam Hormonviszgálaton következő eredménye lett? Mindenem a megfelelő tartományban van semmi eltérés.
Mégis aggaszt valami

TSH 3.08 (0.27-4.2 között jo)
T4 szabad Frakció 16.03 (12-22 közt mozoghat)
T3 szabad Frakció 5.93 (3.1-6.8 közt mozoghat)


Tökéletes igy az eredméynem vagy van okom aggodni s mindenképp keressek fel orvost. van esély teherbe esnem ilyen értékekkel???
Tisztelt Kérdező!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön több információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Talán nem véletlen, hogy nem vagyok a telefonos „konzultáció „ híve. Az Ön példája ékesen bizonyítja, hogy az ember nem azonos a laboratóriumi leleteivel. . Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ráadásul, a A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.
Ezért érthető talán, hogy szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-30 12:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Prof Úr!

Az Ön betege vagyok(2009.nov. óta, ) autoimmusn thyreoiditis-el (substituállt subklinikus). Fél évvel ezelőtt sajnos nem tudtam elmenni Önhöz, ezért itt vidéken prof.dr. Gál Istvánhoz mentem vissza kontrollra. Most lenne aktuális az újabb kontroll, fel akartam menni a BAK-ba, de október végére tudtak időpontot adni!! Kalkuláltam én hosszabb várakozási idővel, de ennyivel semmiképpen nem.
2011.10.28-i eredményeim: TSH:2,1; ft4:14,26; ft3:4,82; tg:1,92; anti-TPO: 0,7; anti TG: 46,7
Napi 1tbl Euthyrox50-et szedek, plusz napi 2tbl Selent. A tél vége felé éreztem, hogy eléggé feledékeny vagyok ismét, és a menstruációm is legutóbb 42 napra jött meg(azóta is eltelt már 30 nap, és csak várom). -Összességében is a pajzsmirigy betegségem kapcsán 23-31 nap között ismétlődik a havi vérzésem, tehát nem túl szabályos. De már megszoktam.-
Tudom, így távolról nehéz bármit is mondania, de ugye ez így nincs jól?
Hogyan tudnék október végénél előbb eljutni Önhöz?

Köszönettel:

Ildi
Tisztelt Ildi!

Sajnálom, hogy nem tudtunk találkozni. Kontorll vizsgálat panaszai alapján iondokolt. Előre láthatólag korábbi időpontot is fog tudni adni kolléganőm. Kérem írjon nek a következő e.mail címre: Szekelym@vipmail.hu Jelezni fogom és sürgetem majd az előjegyzés és a kontrolll vizsgálatot.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-30 12:04:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

33 éves nő vagyok. 2011. november 10-én egy laborvizsgálat alkalmával derült ki, hogy látens pajzsmirigy alulműködésem van, bár tüneteim nincsenek: TSH:5,64; T4:14,13; T3:4,53. Nyaki ultrahang: negatív. Anti TPO: 1,6. Anti Tg: 14,8. Tekintve, hogy 2012 januárjától kisbabát terveztünk, endokrinológusom 25 ug Euthyrox tablettát javasolt, amit 2012. december 2-tól el is kezdtem szedni. Január közepén teherbe estem, január 23-án laborvizsgálatot kértem, ahol kiderült, hogy TSH-m 4,68 (azaz alig csökkent szinte 2 havi gyógyszeres kezelés mellett). Január 27-től felemeltük 50 ug-ra a napi adagot. Február 1-re az eredményeim a következők voltak: TSH: 2,95; T4:13,37; T3:5,4. Endokrinológusom a 10. héten kontrollt javasolt, viszont sajnos már nem volt rá szükség. Ikerterhességemet műszeresen kellett befejezni (március 4-én, a 10. hét elején), ugyanis a magzatok elhaltak. Kérdéseim:
- A vetélésnek köze lehet látens pajzsmirigy alulműködésemhez? (Terhességem alatt Femibion 800 magzatvédő vitamint + Eurovit Folsavat szedtem).
- A három hónapos türelmi idő lejártával szeretnénk újra próbálkozni. Továbbra is szedem az 50 ug adagot és kb. április végén szeretnék újabb laborvizsgálatot kérni. Tehetek még valamit ebben az időszakban? TSH értékemet 2 alá célszerű vinni?

Válaszát hálásan köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Több kérdést tett fel, amelyre endokrinológusától kell(ene) választ kapnia, hiszen ő vizsgálta és neki állanak rendelkezésre a legfontosabb adatok.
Ezért csak általánosságban válaszolhatom:
Washingtonban megrendezték azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
10. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
11. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
12. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Szükség esetén további vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-30 08:24:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Problémám eléggé öszetett,és bár lehet,hogy nem ez áll minden mögött,de tenyésztéssel kimutatták a Candida Albicanst nyelvkaparékból.Bár nem is ezért írok.
Ma voltam pajzsmirigy UH-on,ahola következőket hozták:jobb lebeny 16x18x45 mm,kp. harmadában 4x8 mm átmérőjű,ettől dist. 2 mm-es strumagöb látható.Alsó harmadában egy-egy 3 mm-es colloid göb figyelhető meg.
Bal lebeny:17x18x40 mm-es,kp. harmadában 8x12 mm átmérőjű részben cysticus,részben solid elemeket tartalmazó nodularis képlet van.Alsó harmadában 3mm-es solid képlet ábrázolódik.
A 3 évvel korábbi leleten a jobb lebeny 18x17x66 mm,a bal pedig 20x15x54 mm.A TSH normál tartományban volt akkor is és most is.
A kérdésem az lenne,hogy:Miért mehet össze a pajzsmirigy és mit jelentenek a göbök és képletek?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:AA. Zsuzsanna
Tisztelt AA. Zsuzsanna!

I. A Candida fertőzés és a pajzsmirigybetegségek kapcsolatáról tartok a jövő hónapban referálót, ahol a szakorvosoknak fogom a legújabb ismereteket átadni.Candidát pedig a természetben is szinte mindenhol találhatunk. Ritkán okoz megbetegedést, akkor viszont gyakran rejtett és krónikus, idült formában jelenik meg és számos kellemetlen tünetet okoz a Candida albicans, a gomba eredetű fertőzés.
Az immun védekezésünknek két fő pillére van:
• Veleszületett forma: nem egyetlen kórokozóval szembeni, hanem a szervezet általános védekezését szolgálja
• Szerzett forma : specifikus egy-egy kórokozóval szemben, előzetes oltások és átvészelt fertőzések után alakul ki.
A fertőzés elleni fő védővonal a velünk született immunitás. Károsodásának sok formája ismert. Ezek többsége a gyermekkorban ki szokott derülni. Az egyik leggyakoribb forma (amely napjaink járványos időszakában különösen fontos) az egyik immunglobulin (védő fehérje) az u.n. IgA hiánya. Az IgA felelős a nyálkahártyák épségéért és véd a kórokozó megtapadásával szemben. Az IgA hiányos egyének számát nem ismertjük, mert hazánkban sajnos ilyen átfogó vizsgálat nem volt. Angliában minden 500.-ik egyénből hiányzik ez a fehérje és ezért hajlamos a fertőzésékre. Saját eddigi tapasztalataim szerint a helyzet nálunk is hasonló. Ráadásul ebben a hiányban szenvedők között nem csak a fertőzések, hanem az autoimmun betegségek (ízületi- bél- pajzsmirigy- száj gyulladások ) is gyakoribbak.
A veleszületett, természetes immunitást számos ok gyengítheti.
Ezek közül néhányat emelek ki:
• Krónikus stressz
• Gyakori antibiotikus kezelés
• Krónikus betegségek (autoimmun betegségek, cukorbetegség, daganatos és májbetegségek)
• Helytelen táplálkozás
• Az ételekben lévő káros anyagok (ezekről korábban már írtam)
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni . A sejtek immunhiánya is a veleszületett immunitás egyik része, a gombák jó részét a falósejtek bekebelezik, ha valamiért nem tudják ezt megtenni, az első vonalbeli védekező és eltakarító hadsereg károsodik, így a gomba meg tud telepedni a nyálkahártyán. Ha az immunrendszer a saját szöveteit, sejtjeit idegennek találja, és ugyanolyan támadást indít ellenük, mintha kívülről bevitt idegen fehérje lenne, autoimmun betegségről beszélünk. Ennek számtalan formája létezik, minden szervnek megvan a maga autoimmun betegsége a szívtől a beleken és a pajzsmirigyen át az endokrin rendszerig. Az ebben a betegségben szenvedők hajlamosabbak a Candida-fertőzésre is. Gyulladásos betegségek esetén szedett szteroid hormon tartalmú készítmények is kedveznek a gombás mérgezésnek, mert csökkentik az első vonalbeli immunvédekezés erejét. Az immunrendszer károsodásával járó hormonális megbetegedések például a mellékvese, az agyalapi és a pajzsmirigy hormonjainak csökkent működése esetén is könnyen megtelepedhet a Candida a nyálkahártyában. A környezeti ártalmak, az allergiára hajlamosító és kémiai anyagok is lehetnek okai a kialakulásának, ezek egyébként szinte felrobbantják az endokrin- és immunrendszerünket, ilyenek például az egyes rovarirtó szerek, amelyek számos rákfajta kialakulásáért is felelőssé tehetők.
Leggyakrabban a szájban, a bélrendszerben fordul elő a fertőzés. A nők hüvelyében is könnyen szaporodik a gomba, mert a nedvesség és a 37 fokos testhőmérséklet ideális feltételeket teremt számára. Azért nem kap azonban mindenki gombás fertőzést, mert működik az immunrendszerünk. Ilyen fertőzés esetén mindig célszerű megnézni, nem áll-e a háttérben valamilyen immunhiány. Veszélyeztettek a stresszben, feszültségben élők, a lisztérzékenyek vagy más ételre allergiásak, a helytelenül táplálkozók: túl sok szénhidrátot, édességet fogyasztók, a már említett gyenge immunrendszerrel rendelkezők, a gyakran antibiotikumot szedők, a fogamzásgátlót, hormonkészítményeket és szteroidokat szedők, a cukorbetegek, sőt még a terhesség és a havi ciklus alatt történő hormonszint ingadozás is szerepet játszik abban, hogy a gombák ellepik-e a nyálkahártyákat.
Tünetei
A Candida-fertőzés panaszai függnek az előfordulás helyétől. A gombák elterjedése akár több tünetet is okozhat egyszerre vagy külön-külön, amelyek gyakran más szervi betegség tünetei mögé bújnak A hüvelyben megtelepedett Candida rendszerint folyást okoz. A nőgyógyászati szűrésen nem szoktak rá figyelni, pedig a kenetből megállapítható a létezése. Sajnos a hüvely immunológiájával itthon keveset foglalkoznak, pedig klinikai jelentősége nagy. A hüvely vegyhatása, annak helyreállítása már önmagában is segíthet a panaszok leküzdésében.
A többi, nyálkahártyán lévő gombák kimutatása nyelvkaparékból, garat-torok váladékból történik.
II. Ami a göböket illeti: a leírt elváltozást gyulladásos tünetek szoktaák kiváltani. Tisztázni kellene, hogy ezek jelenleg fennállanak-e még. A kezelés ettől függ.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-30 08:18:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

38 éves vagyok, 4 sikertelen inszemináción és 3 sikertelen lombikon vagyok túl. Férjemnél minden rendben. Nekem volt 2 endomertiosis műtétem. Petevezetőim átjárhatóak, hormon szintek elvileg rendben. Illetve 2009-ben magas volt a prolactin szintem, amire Bromocriptint kaptam. Rövid idő alatt visszaállt normál szintre, ami napi 1 Bromo szedése mellett azóta is rendben van. Édesanyám autoimmun (SLE) beteg, így most foszfolipid-, annexin-, prothrombin antitest, továbbá Leiden mutáció illetve homocisztein génvizsgálatot tervezek. A TSH, T3, T4 szintek minden labornál rendben voltak.
Ön szerint a fentieken túl így is érdemes vagy szükséges lehet egy immuno-endokrin vizsgálat? Ha igen, ez pontosan milyen vizsgálatokat takar és hol érdemes elvégeztetni?

Köszönettel: Hope
Tisztelt Hope!

A prolactin és az autoimmun folyamatok összefüggenek egymással. Azt is tisztázni kellene, hogy más szerveben van-e autoimun folyamata (pajzsmirigy stb.). Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek ugyanis (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-30 08:09:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr! Már jártam Önnél, Hashimoto-s beteg vagyok. Utóbbi alkalommal jók voltak az értékeim, pár napja viszont nyirokcsomóduzzanatom van a jobb fülem alatt (ez egyébként viszonylag gyakran előfordul- bár hál'istennek 4-5 hónapja nem érzékeltem - ilyankor 4-5 nap alatt elmúlik magától). Emellett már jóideje rekedtes a hangom, hol jobban, hol kevésbé. A pajzsmirigyem tapintása is mintha változott volna....aggódom, nehogy pajzsmirigyrákom legyen. Tudtommal az csak göbös pajzsmirigy esetén fordul elő, nekem pedig nincs göb benne, pajzsmirigybiopszia sem mutatott ki semmit tavaly. Szeretnék majd időpontot kérni Önhöz, addigis tud valami megnyugtatót mondani?:-)
Illetve olvastam a D-vitaminról szóló cikkét, és rendkívül érdekesnek találtam. Hashimoto + nem differenciált autoimmun betegség (RA/SLE) mellett mekkora dózist javasol nekem? (jelenleg a sztreoidot nem kell szednem, csak Delagilt)
Köszönöm a segítségét!
Üdvözlettel, Zsuzsa
Kedves Zsuzsa!
A nyirokcsomóduzzanat gyulladás következmény. A daganattól szerencsére a biopszia eredménye miatt sem kell tartania. A D vitamin kezelés feltétlenül szóbajön az Ön esetében, egyelőre másnaponta 1000 IU-t javaslok.
A többit a találkozásunk során megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-29 07:22:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
Több éve babát szeretnénk, most a Meddőségi centrum endokrinológushoz irányított, mert a TSH akkor 3,7 volt (csökkenteni kellene 2-re). Újabb vizsgálat során kiderült, most a TSH 2,9, anti TPO 8,4, anti-thyreoglobulin 17,6. Ezek normálisnak számítanak? Elkezdhetem a lombikot? Köszönöm válaszát!
Üdv: Annamária
Tisztelt Annamária!

Jó volna több adatot és főleg Önt , mint beteget is látni, ahhoz, hogy szakszerű véleményt adjak.
Valszívüleg még ún. szubkliniusk hypothyreosisa van. Utalok ezen a honlapon általam leírtakra, ott a részleteket is olvashatja.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-29 07:18:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr! A terhességem 6. hetében kiderült hogy hypothyreosis-om van, letroxot és jodidot szedek rá.Most 24 hetes terhes vagyok és a súlyom annak ellenére nagyon gyarapszik, hogy oda figyelek az étrendemre. A kérdésem pedig az lenne önhöz hogy a terhesség után elmúlik -e ez a betegség nálam? Vajon a régi súlyomat is vissza nyerhetem? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon fontos kérdést tett fel. A hypothyreosist kezelni kell!!!. A jodid, ha gyulladásos betegsége van , akkor mindenképpen megfontolandó.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-29 07:15:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!
Jópár éve diagnosztizálta PCOSt nálam, az Irgalmas Kórházban.Azóta tanácsához híven kemény diéta és heti 4 sporttal javultam,de nem eleget. Babát szerettünk volna tavaly óta, a baba a Merckforminnal jött csak össze 3 hónap után.De lényeg, hogy sikerült :) Istennek hála, és 9. hétben vagyok. 12. hétig javasolták nekem a szedést. A leállást, hogyan célszerű csinálni? Lépcsőzetes, ahogy a bevezetéskor? Köszönöm tanácsát, minden jót kívánva
Tisztelt Kérdező!

Örülök a sikernek és bizonyosság arra, hogy megfelelő kezeléssel és kitartással lehet eredményt elérni. A leállást fokozatosan érdemes elvégezni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-28 07:30:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tünetek: szapora pulzus, naponta több alkalommal érezve, hogy még gyorsabb, ilyenkor meleghullám is érződik. Első vérvételen: TSH, FT3, FT4 norm. anti TPO 362. Rá ehy hónapra második vérvétel: TSH, FT3, Ft4 norm., anti TPO 262, tireoglobulin 2,8, anti tireoglobulin 12,9. Ez alapján tud dg.-t fel állítani? Több hónap mire endokrinológushoz időpont szerint sorra kerülök. Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-26 07:34:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Basedow-szindrómám van, de évek óta tünetmentes vagyok. Hangsúlyozva van, hogy akinek pajzsmirigy túlműködése van, annak kerülnie kell a jódot. Most azonban találtam egy nagyon jó étrend kiegészítőt, ami azonban tartalmaz jódot. Az egyik termékben tengeri vízből kivont ionos formában lévő 72 fajta nyomelem és ásványi anyag van(közte a jód is), míg a másik termék egy zöldségekből és gyümölcsökből álló multivitamin, ami tengeri moszatból kivont jódot tartalmaz (95mcg/nap). Szeretném megtudni, hogy ilyen formában fogyasztható jód? Ha nem, akkor milyen étrend kiegészítő szedhető, mert a jobb termékek tényleg a teljességre törekszenek, hogy minél több minden legyen benne a jobb felszívódás érdekében.
Köszönöm szépen.
Rebeca
Tisztelt Rebeca!

A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-26 07:32:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr! Köszönöm válaszát. Megpróbálok neki kezdeni megint ennek a kivizsgálás sorozatnak, csak már megint attól félek falakba ütközök. Mert mindenhol azt mondják fogyni kellene! Igen de ha valami nem enged? Mit tanácsol mik azok a fő vizsgálatok amiket ilyenkor mindenképp megnézetne? Cukor terhelés 120perces megvolt: 6,3 éhgy éu 6,2 , nőgyógyászati vizsgálat során,a jobb petefészekben egy23mm-es, a boi-ban belső septumokat is tartalmazó 38mm-es vékonyfalú cysta ábrázolódik.A méhet 5 éve eltávolították myoma növekedés miatt . Progeszteron 8,17 , Ösztrdiol 91,40 , HbAIC 41, TSH 14,148, FT4, 8,7. Ezért panaszaimat endokrin okkal magyarázni nem tudja a szakorvosom! Segítsen merre induljak! Köszönöm !!!!!!!!!!!
Tisztelt Kérdező!

Részletes, holisztikus immuno-endokrin kivizsgálsát javaslok (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-26 07:29:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Köszönöm tegnapi levelemre adott gyors válaszát! Néhány kiegészítés:
Tüneteim a hajhulláson és a súlygyarapodáson (4 év alatt közel 30kg) kívül nem volt. RR értékem 140/90 Hgmm, ami kicsit magasabb, de szerintem ezt a súlyfeleslegem okozhatja, hisz ezelőtt a 120/80 értéket sosem haladta meg. Vérkép eredményeim is jók voltak: HGB: 130 (norm 120-160) Hematokrit: 0.40 (0.36-0.46) FVS: 8.90 (4-10) VVT: 4.33 (4-5.6) Trombocita:292 (120-350) Semmilyen megbetegedésem nem volt még, a kisebb megfázásokon kívül. Az endokrin szakrendelésen kapott ambuláns lapon ez szerepel: \" Hypothyreosisa autoimmun eredetű, ugyan megfelelően substituált.\" Bár ezt nem értem pontosan mit takar.
Ha jól értelmeztem válaszát, sajnos nem tudok mit tenni annak érdekében, hogy az értékeim mihamarabb normalízálodjanak.
A korom miatt (39 év) sajnos sokáig nem várhatok, nehogy kifussak az \"időből\".
Ön szerint mennyi idő alatt állhat be a kívánt érték? Mikor lehetne a beültetés? Esetleg adjam fel és mondjunk le a babáról?( Ezt nem szívesen tennénk, hisz nagyon szeretnénk egy kistestvért!)
Válaszát ismét előre köszönöm!
Tisztelettel: Liliom
Tisztelt Liliom!

Köszönöm ismételten megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. és a gyógyszeres szedés indikálta. Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-03-26 07:27:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja