SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Tisztelt Doktor úr!
Én egy 31 éves nő vagyok,22 évesen volt egy struma műtétem mivel egy 5 cm-es átmérőjű hideg göböm volt, 27 évesen volt egy 5 cm-es petefészek cystám is, de nem tudtak belőle punctatumot venni mivel kidurrant a műtét idejére. Az utána következő évben 20 kg-ot híztam /egy év alatt/ és azóta sem tudok lefogyni. A nőgyógyásznál idén voltam cystám nincs. a vérképemen a tsh és az ft4 is a normális értékek között van. Grátiszként hirsutismus-om is van, amit nagyon szeretnék eltüntetni. Várom mielőbbi javaslatát, hogy mit tudnék tenni az elhízás és a hirsutismus ellen.
Köszönöm: Angéla

Tisztelt Angéla!
Válaszaim és búcsú az alábbiakban:
Két dologrólvan szó:
1. A struma műtéte után csökkent működés és újabb göbösödés lehet.
2. A hirzutizmus jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

Ui. Búcsú:
Ez volt az irgalmasrendi utolsó e-mail-em. Remélem a jövőben is lesz módom segíteni a betegeken, de a módja még nem világos.
"Megkaptam az értesítést arról, hogy munkaviszonyomat közös megegyezéssel szüntetik meg. A közös megegyezésről nem tudtam.
A történet tényszerűen, amelyet más fórumokra is fel kívánok tenni a következő:
1. 2003 aug.04 kinevezésem és munkába állásom.
2. 2009 nov. 12.-én a szobámban P. Kozma Imre közölte velem, hogy az „osztály tőled elveszem”, indoklás nem volt. Még ezen a napon a megbeszélő helyiségben Dr. Bene Krisztián főigazgató, Dr. Lakatos Lajos orvos igazgató és néhány kolléga (Dr. Grosz Andrea és Dr. Nádai Mária előtt) kijelentette, hogy Dr. Kis Jánost kinevezi nov.15-től az osztály vezetésére (akinek főorvosi megbízatását 6 hónappal (!) korábban még én kértem. Mind a főigazgató, mind az orvos igazgató megjegyezte, hogy ehhez a szakmai kollégium állásfoglalása is szükséges. Ennek ellenére az osztályvezetői megbízatást megkapta, én pedig továbbra is osztályvezetői munkakörben maradtam
3. 2013 febr. 21.-én P. Kozma Imre szobámban közölte, hogy az osztály „bővülése miatt „ az osztályt hagyjam el.
4. 2013 március 27.-én Dr. Bene Krisztián főigazgató szobájában P. Kozma Imre jelenlétében abban állapodtunk meg, hogy a jelenlegi endokrin ambulanciára (fsz. 29.) költözök és ott folytathatom a munkámat (itt még az is elhangzott, hogy Székely Melinda kolléganővel hajlandó vagyok-e egy szobában dolgozni, válaszom igen volt). Ez azért is volt fontos, mert a kontroll és új betegek előjegyzése már ez év végéig megtörtént. Ebben meg is állapodtunk és ez év május15-én átköltöztem.
5. 2013 július 04-én Dr. Lakatos igazgató telefonált és 8.-ra szobájába rendelt, ahol közölte velem- indoklás és meghallgatás - nélkül, hogy július végével nem kíván az intézet velem dolgozni és „vagy én jelentem be ezt a munkaügynek, vagy ő személyesen teszi meg”. Ez utóbbi történt.
6. Fontos hangsúlyoznom, hogy velem semmiféle megbeszélés és egyezetés nem történt. Több jogi, s talán annál több morális kérdés felvetődik, amelynek tisztázására a megfelelő lépéseket megtettem.

Budapest, 2013 július 19"


Többen tanácsolták, hogy csak magánrendelést végezzek. A magánrendelés biztosan egyféle megoldást jelentene a számomra, de a betegeknek akik ezt nem tudják megfizetni, mit mondjak? Annak idején a Kenézy Kórház főigazgató helyettesi, az észak alföldi regionális tanács ügyvezető igazgatói állását hagytam ott, azért, hogy – naivan – valóban egy olyan közösségbe kerülje, amilyennek ez itt mutatta magát. Kár volt elpocsékolni 10 évet az életemből….
A magánrendelő anyagi megoldást jelenthetne, de nem vagyok üzletember, hogy önálló praxisba kezdjek.
Az Allergia Központban (új nevén Budai Endokrin Központ, helye a Mamut Áruház 5. emelete) szintén beosztott leszek, akiről azt gondolják szegény betegek, hogy nekem fizetnek.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-19 14:42:24
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja