SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
23 éves nő vagyok, és idén márciusban fedeztük fel hogy pajzsmirigy alul-működésem van. Rögtön el is kezdtem az L-Thyroxin tabletta szedését, fokozatosan emelve az adagokat, majd elérve a másfeles végső adagot. Azóta volt kontroll vizsgálatom és az eredmény kielégítőnek tűnt. Azonban az előzőleg megállapított tüneteim (indokolatlan mélyről jövő köhögés, hajhullás, túlzott fáradékonyság) kezdetben javultak, azonban a köhögés és a már már extrém fáradékonyság újból visszatértek. Mitől lehet ez? Igazából a fáradékonyság az ami zavar és aggaszt, ugyanis kb napi 8-9 órát alszom mégis fáradtan kelek és a 8 órás munka végére is teljesen elfáradok. Mit gondol, miért lehet ez?
Tisztelt Kérdező!

A dolog lényegét írta le. Az emelkedett TSH érték ugyanis nem azonos a betegséggel. Másrészt a jelenleg hazánkban alkalmazott készítményekkel valóban nem lehet megszüntetni minden tünete.
A kérdést így szokták feltenni:„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) (1. ábra). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző . Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat (2. táblázat). Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Összegezve: az okok kiderítése után egyénre szabott oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 18:17:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

31 éves vagyok és kisbabát szeretnénk. Két endometriózis műtéten és két sikertelen lombikon vagyok túl, a harmadik lombikra várakozva néhány laborvizsgálatot végeztettem el. Cukorterheléses vizsgálatot végeztem, melynek eredménye a következő:

Glucose 5,3mmol/L
60 perces glucose 7,9
120 perces glucose 6,9

Inzulin 6,9 mIU/L
Inzulin 60 perc 155.3
Inzulin 120 perc 51,9


A Doktor Úr véleményét szeretném kikérni, hogy mennyire jó vagy rossz-e ez az érték a babavállalás szempontjából.

Köszönöm a segítséget!
Tisztelt Kérdező!

A laboratóriumi lelet kevés a felelősségteljes véleméníhez.
Kétségtelenül nem ideálisak az értékek, de ezen lehet segíteni.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 18:11:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Professzor Úr,

Először is nagyon sajnálom, hogy így "elbántak" Önnel az Irgalmasrendi Kórházban... Pedig tényleg, Magyaroszágon egyedülálló módon, holisztikusan kezeli a hormonproblémákat. Én nagyon sokat olvasok ezekről a problémákról, mivel sajnos engem is érintenek... És munkám során is sok hasonló betegggel találkozom, akiket mindig Önhöz irányítok!
Októberre van is Önhöz időpontom, de mivel nagyon türelmetlen vagyok, és minél előbb szeretnék meggyógyulni, sokat kutatok-keresek, és megpróbálok mindent megtenni, a mielőbbi gyógyulásomért. (LÉ, Hashimoto T.) Pl. gluténmentes étrend, vitaminok, táplálékkiegészítők. Illetve sok vizsgálatot is megcsináltattam, nagyrészt magánlaborokban, mert erre volt csak lehetőségem. A mellékvese értékeim nem túl jók, folyamatosan alacsony az ACTH-m, illetve a Na-Kálium, vagyis a sóháztartásom is fel van borulva, ezért vizesedem is állandan.
Külföldi laborban csináltattam egy 24 rás kortizol nyálprofilt, amiből szintén az derült ki, hogy a mellékvesém nagyon kevés kortizolt termel. (minden értékem referencia tartomány alatt van).
Egyrészt azt szeretném kérdezni, hogy ezt csak gyógyszerrel lehet kezelni? (cortef)
Másrészt, korábban azt válaszolta valakinek itt a fórumon, hogy ilyen nyálteszt már Magyarországon is elérhető.
Erről nem tudok, sajnos, és a külföldi vizsgálat nagyon drága. Hol végeznek Magyarországon ilyen vizsgálatot?

És még egyszer nagyon sajnálom a történteket, és remélem, higy itt a fórumon hagyják még, hogy segítsen nekünk, betegeknek!

Köszönettel!

Tisztelt Kérdező!

Köszönöm Önnek is együttérző sorait.
Ami a betegségé és panaszait illeti arra következőtt válaszolhatom:
1.Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.

J. F. Kennedy (a képen látszik a kifejezett barna bőr, amely a mellékvese működés,  Addison kór jellegzetes tünete)


Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
2.A laboratóriumi vizsgálatok valóban nagyon drágák (ezt tudtam eddig betegeim számára eddig gyakorlatilag ingyen biztosítani. A nyálból történtő hormonmeghatározás is lehetsége.
3. A Cortef helyett , ill. mellett van más gyógyszer, ez attól függ, hogy mennyi a mellékvese maradék hormontermelő kapacitása.
4.Elérhetőségem:Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 18:08:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Megdöbbenve olvastam a Doktor Úr sorait! Szégyen és egyben Felháborító! Én a Doktor Úr betege vagyok és büszkén állítom, hogy sok-sok orvos után végre a Doktor Úr személyében találtam olyan orvost, aki rendesen átvizsgált és mostani értékeimet, tüneteimet nézve úgy gondolom, hogy megállította azt a folyamatot amire más orvosok /vizsgálat nélkül!/ javasoltak azonnali műtétet. Nem tudom megérteni, hogy miért van az, hogy olyan orvos ellen aki a betegeiért van, akit a betegek tisztlenek és szeretnek, aki jó a betegekhez, akihez időpontot is nehéz kapni annyira sok betege van, a kórház így lépjen fel. A kórháznak nem érdeke, hogy olyan orvost foglalkoztassanak akire méltán büszkék lehetnek? Elfogadhatatlan , hogy a kórház sem a Doktor Úr ennyi éven át befektetett munkáját, sem a Doktor Úr szakértelmét, de még csak a betegek érdekit sem tartja szem előtt!
Tisztelettel és Üdvözlettel
S.Mónika
Kedves S. Mónika!

És még valami:
A napokban az egyik kedves beteg meg megkérdezte tőlem, hogy miért maradtam itthon, amikor sikerrel kecsegtetve várt és vár a „Nagyvilág”. Valami olyan választ adtam, hogy ott sem minden csillogó és az itthon az mégis csak itthon és még talán – ha Isten engedi – szeretnék orvosként is valami jót cselekedni a saját hazámban.
Később azonban tovább rágódtam. Tényleg nincs igaza a kérdezőnek?
Mégis mi tartott vissza:
Ha moralitás helyett napjainkban tort ül az immoralitás,
Ha a szeretet helyét a rideg érdek vette át,
Ha az ifjú kori szent célokat és hivatástudatot a karrier hajszolás vette át,
Ha értéktelenné vált az érték.
Ha régi keletű szóvá vált a becsület,
Ha régebben csak az volt a kérdés hogyan élünk KEGYELEM nélkül, most pedig az, hogy miképpen élünk IGAZSÁG nélkül?”,
Ha hivatallá züllött a gyógyító munka,
Ha az adminisztráció feltételei (papír, patron) sem biztosítottak,
Ha több a pecsét, mint a jó szó és együttérzés, empátia,
Ha a frusztrációtól egyre több aggódó szempárt látok
Ha a többen azt mondják minden bizonytalan,
Ha a szemekben egyre több az aggodalom,
Ha munka nélkül tengődhetünk vagy a külföldihez képest megalázó a bérért dolgozhatunk (sőt már azt is megfelezték!),
Ha az un. „evidenciák” rendszerében kell dolgozni, amit úgy is neveznek, hogy „bizonyításon alapuló orvoslás”. Ráadásul az evidenciáknak különböző szintjeit, A, B,C,D szintjeit különítenek el. Az evidenciát a”tudomány köntösébe” öltöztetik és felruházzák a tévedhetetlenség jogával,
Ha a beteg nem osztályozható be az evidenciák által kreált kategóriákba, akkor kész a ki nem mondott ítélet: rossz a beteg vagy rossz az orvos,
Ha szétverik, szétverték az egészségügyi intézményeket. A több generációk által létrehozott kórházakat, rendelőket, szanatóriumokat,
Ha szolgáltatássá silányítják, silányították az egészségügyi munkát. A jövőben már csak „pedagógiai-, orvosi-egészségügyi-, papi szolgáltatás” lesz, azonos szintre süllyesztve bennünket a prostituáltak „szolgáltatásaival”.
Ha közigazgatássá válik, vált a gyógyítás. Az orvos munkaidejének többségében űrlapokat tölt ki, a beteg helyett a számítógépet nézi!. Meghatározzák neki, hogy hány akut és krónikus beteget láthat el, milyen gyógyszerből mennyit és melyiket írhatja fel. A „Nagy Testvér” erről havonta jelentéseket készít és küld ki azzal a fenyegetéssel, ha nem követed, amit mondok, akkor „ felfüggesztelek”. Az evidenciák álságos világába egyetlen úr van a finanszírozó érdeke és nem a beteg élete, egészsége. Az egyik ilyen orvosi egyetemet végzett (orvos?) mondta néhány éve: „Kérlek a legfontosabb nem a beteg meggyógyulása, s az sem számít, ha meghal, de jól legyen dokumentálva!” Ebben a „Szép szép Új Világban” a jelszó „régi dolgok el vele így jutunk csak felfele, „szóma” ha mondom segít a gondon, egy köbcenti helyre biccenti” (de mi a szóma: kábítószer? pénz?)(Huxley: Szép újvilág)
Ezzel ellentétben vallom azt, hogy tevékenységünk nem szolgáltatás, hanem szolgálat. Miként szolgálatnak tekinti munkáját a tanár, a pap, a közgazdász, az író, művész, a vadakat terelő juhász, a kenyérért izzadságával fizető földműves, a hajnal sötétjében dolgozó pék, a hazáját mindenkor védelmező katona és sorolhatnám tovább a becsületes hívatással végzett munkásokat.
Ha tudjuk, hogy az „idők bibliás múltjában Kain megölte Ábelt. Ma elegendő, ha megrágalmazza, befeketíti és lejáratja. Kezet sem kell mosnia” (Csoóri Sándor: Tizenhét kő a parton).
Akkor mégis miért? Talán maradt egy dolog a HIT, de miben?
Hiszek egy Istenben, hiszek a képére teremtett emberben.
Hiszek a lélek és test egységében.
Hiszek a hit gyógyító erejében még akkor is, ha tudom, hogy nem győzhetünk a testi fájdalmak, a kín és a halál felett.
Hiszem, hogy csak az én hal meg, mert aki önönénjével él, halálával él.
Nem hiszek a tévedésben, de tudom, hogy létezik.
Hiszek a reménytelenségben is bizakodó, földhözkötöttségében is szárnyaló emberi szellemben, amely nem akar a becsvágy őrületében Isten trónjára ülni.
Hiszek az orvosban, aki szamaritánusként teszi dolgát a betegek jerikói útján.
Hiszek az orvoslás humánumában és a humánus gyógyításban,
amely Veronika kendőjét nyújtja a verejtékkel érkezőknek,
a keresztet hordozóknak és a fájdalommal távozóknak.
Amen





Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 17:51:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Megdöbbenve olvastam a Doktor Úr sorait! Szégyen és egyben Felháborító! Én a Doktor Úr betege vagyok és büszkén állítom, hogy sok-sok orvos után végre a Doktor Úr személyében találtam olyan orvost, aki rendesen átvizsgált és mostani értékeimet, tüneteimet nézve úgy gondolom, hogy megállította azt a folyamatot amire más orvosok /vizsgálat nélkül!/ javasoltak azonnali műtétet. Nem tudom megérteni, hogy miért van az, hogy olyan orvos ellen aki a betegeiért van, akit a betegek tisztlenek és szeretnek, aki jó a betegekhez, akihez időpontot is nehéz kapni annyira sok betege van, a kórház így lépjen fel. A kórháznak nem érdeke, hogy olyan orvost foglalkoztassanak akire méltán büszkék lehetnek? Elfogadhatatlan , hogy a kórház sem a Doktor Úr ennyi éven át befektetett munkáját, sem a Doktor Úr szakértelmét, de még csak a betegek érdekit sem tartja szem előtt!
Tisztelettel és Üdvözlettel
S.Mónika
Tisztelt S. Mónika!


Nagyon köszönöm levelét, együttérző sorait. A leírtakat én is nagyon fájlalom......
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 17:42:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Nagyon nagy sajnálattal olvastam az előbb búcsúlevelét! Biztos vagyok abban, hogy Ön megtalálja majd a végleges megoldást a megfelelő szakmai működésére. A betegeknek nagyon nagy szüksége van Önre.
Üdvözlettel!
Szabó Renáta
Tisztelt Szabó Renáta!

Nagyon köszönöm, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 17:36:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Autoimmun thyreoiditisem van, meddőségi problémával. Az a kérdésem, hogy az alábbi értékek mellett (tekintettel az anti-TPO-ra) nem kizárt-e a teherbeesés:
TSH: 0,78mlU/l, szabad T4: 14,38 pmol/l, szabad T3: 4,74 pmol/L, Anti TPO: 116,9 U/ml.
Jelenleg 100-as Euthyroxot szedek.
Köszönettel: Szabó Renáta
Tisztelt Szabó Renáta!

A teherbeesés nem kizárt, de más endokrin és immunológiai faktorok vizsgálata is szükséges lehet.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 17:35:50
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! Nagyon sajnálom és mélységesen elítélem az ilyen aljas módon történő bánásmódot, olyan szaktakintélyről mint Ön! Aki legalább nézte a kis embert (sokan) tényleg nem tudnak eljárni magánrendelésekre. Én is tettem fel Önnek kérdést met nem tudtam hirtelen kihez fordulni! Sajnos mindent a politika és a hatalomvágy vezérel ebben a kis országban! Azt tudnám (segíteni) ha aláírást gyűjtenénk és személyesen eljuttatnánk az Egészségügyi miniszterhez! Ez már nem állapot hogy mindent és valólyában mindent megtehetnek! Tudom sok kis ember fél, de egyszer végre összetartás lenne valamit elérhetnénk! Az biztoshogy Én elindítok valamit, hogy ha nem is engedik vissza Profeszor Urat volt munkahelyére, de valami foganatja lenne az egész ügynek! Székesfehérvári vagyok ,itt a helyi rádiónál és újságnál el tudnám kezdeni, hogy végre ne engedjük magunkat, és főleg (úgyis amilyen az itteni egészségügy) miért a jó orvosokkal bánnak így, akik még tényleg a betegért dolgoznak!!!!!! Még egyszer nagyon sajnálom ami Önnel történt, és köszönöm eddigi munkályát, további sok sikert a (jó emberek úgyis megkapják) jó egészséget kívánva tisztelettel: Szabó Gabriella :-(
Tisztelt Szabó Gabriella !

Nagyon köszönöm együttérző sorait.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 17:31:05
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Ultrahang vizsgálati leletemről szeretnék érdeklődni.
Nyaki erek duplex sonographia: az intima ép, az IMT 0,06 cm, plakk csak a jobb oldali ACI kezdeti szakaszán található a lateralis falon, 0,4 cm átmérőjű, 0,17 cm vastag. A nyak mk. oldalán a jugularis láncnak megfelelően több reactivnak imponáló nyirokcsomó található, a legnagyobb jobb oldalon helyezkedik el, hossza 1,3 cm, vastagsága 0,6 cm. Az isthmus és a pajzsmirigy mk. lebenye megnagyobbodott, szerkezete inhomogén, göbös.
Vélemény: Lymphadenomegalia colli, Struma nodosa. Mit is jelent ez számomra? Köszönöm! Üdv. Edit
Tisztelt Edit!

Sajnos az UH nem elegendő a diagnózishoz. Ez sok dolog lehet, további vizsgálatok: fizikális vizsgálat, tapintás, esetleg izotópos és laboratóriumi vizsgálat tisztázza a lelete hátterét.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 07:55:18
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztekt Doktorúr!
Nem igazán értem hogy mi történhetett az ön munkahelyén...nagyon szeretnék továbbra is eljutnia doktor úrhoz egy magánrendelésre,kivizsgálásra...ezeket a sorokat olvasva,nem tudom lesz -e még rá lehetőségem?nagyon elkeseredtem a mondatai után,Önben bízom továbbra is,és szeretnék eljutni a rendelésre.kérem írjon egy pár sort ezzel kapcsolatban,lesz-e még rá lehetőségem..köszönettel Csodika
Tisztelt Csodika!

Nagyon köszönöm együttérző sorait.
A választ erre már csak a Budai Irgalmasrendi Kórház tulajdonosától és igazgatójától kaphatja meg.
Én nem tudom és nem is tehetem.
Amennyiben fel akar keresni, akkor sajnos már csak a "magánrendelés" állhat reményeim szerint rendelkezésemre, ahol segíthetek. Kérem hívja a 06-30-6319309-s telefont, ill. e-mail-t:Szekelym@vipmail.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-28 07:52:25
Olvasói értékelés: 5/5

Tisztelt Doktor úr!! 54 éves nő vagyok, a 165cm és 87kg. Túl vagyok a változó koron kb. 5 éve. A súlyom miatt kerestem meg önt.A változó kor után kb. 15 kg jött rám úgy, hogy az étkezésem nem változott.Normális, zsírban szegényebb étkezésem van, igaz, akkorában szoktam le a dohányzásról is, lehet,hogy ez is közrejátszott a hízásban.Érdekes azonban hogy mostanában talán még többet mozgok mint régebben,mégsem tudok fogyni. Reggel fél óra futás, naponta 4-5 óra intenziv fizikai munka, napi 1 óra kerákpározás,reggel 1 szelet kenyér sonkával,délben egy normál ebéd ,vacsora nincs, vagy alig,egy kis gyümölcs, ennek ellenére gyarapszom.A koleszterin szintem mindig 6,1-6,5 között van,régebben szedtem vérnyomás csökkentőt, most 130-145/80-90.Édesapám pajzsmirigy beteg, hideg és meleg göbök is vannak neki,ezért tavaly kértem én is vizsgálatot ez irányban. tavaly augusztusban a TSH 0,296, októberben 1,829, idén áprilisban 2,00.Ezen kívül ultrahang vizsgálat történt/ a jobb lebeny 13x15x38 mm, centro-medialis részében 6 mm-es echoszegény képlet látszik, bal lebeny homogén./ Szeretném kérdezni Öntől,hogy az eredmények tudatában lehetséges-e hogy állhat-e pajzsmirigy probléma a hízás mögött? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel:Éva

Tisztelt Éva!

A kérdése rendkívül időszerű és fontos! Bizonyásr sokkal részletesebben kellene erről a fontos kérdésről írnom. Az előzőkben igyekeztem röviden kifejteni, hogy nem a TSH az egyedüli boldogító módszer a pajzsmirigy állapotának megállpítását. Nagyon fontos a T3 szintje! A kezelésben erre kellene törekedni és az oki kezelésre. Nem állom meg, hogy egy fontos területet ne érintsek: napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben (1. ábra). A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
 

(1 ábra) Elhízott egér


Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok (T3) csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-27 20:19:20
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!
Tavaly október végén megállapították nekem,hogy pajzsmirigy alulműködésem van. Az Lthyroxin Henning 50 mikrogramm tablettát szedem. Januárban teherbe estem,de 5 hetesen elvetéltem.Akkor 3,4 volt az értékem, most pedig júniusban 4,2 lett.A háziorvosom megemelte az adagomat. A nőgyógyászom azt mondta, hogy most már júliustól belevághatunk a babadologba. Azt tudom,hogy a pajzsmirigyemre mindig kell már szednem a gyógyszert, de most azt hallottam, hogy amit én szedek, az L-thyroxint azt nem szabad terhesség alatt. Ez igaz? A barátnőm az Euthyroxot szedte a terhessége alatt. Tényleg nem jó amit én szedek így, hogy megint babát tervezünk?
Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A helyzet kicsit összetettebb, de igyekszem egyszerűen megválaszoni fontos kérdését.
A rendelkezésünkre álló módszerek ugyanis nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
• Az egyéni, azaz individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető. Gyakran hívtak ilyen betegekhez konzíliumba és nehéz volt a kollégákkal is elfogad-tatni, hogy betegeknek nincs fokozott pajzsmirigyműködésük!)
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A terhesség alatt a TSH szintje 3 havonta (trimeszterenként) változik, ezért a terhesek értékeit ezekhez a módosított referencia értékekhez kell hasonlítani!).
Napi gyakorlatomra hivatkozhatom, ugyanis a terheseknél megfigyelt alacsonyabb (pl. 0.1 mU/l) értéknél szegény asszonyokat azonnal vizsgálatra utalják, pedig egy élettani folyamatról van szó. Ugyanis terhesség alatt egy természetes pajzsmirigy túlműködés van, ugyanakkor a pajzsmirigy gyulladásos betegségeire nem vagy csak ritkán gondolnak.
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság 2011-ben dolgozta ki terhességben a TSH ún. normál értékeire és a kezelésre vonatkozó ajánlásait. (American Thyroid Association Pregnancy and Postpartum Guidelines. Stagnaro-Green, Alex, et. al. "Guidelines of the American Thyroid Association for the Diagnosis and Management of Thyroid Disease During Pregnancy and Postpartum." Thyroid. Volume 21, Number 10, 2011).
Első trimeszter: 0.1-2.5 mIU/L
Második trimeszter: 0.2-3.0 mIU/L
Harmadik trimeszter: 0.3-3.0 mIU/L
Ezért nyomatékkal szoktam a kollégák figyelmét is felhívni erre a tényre, hozzátéve, hogy nemcsak a TSH, hanem a teljes és szabad pajzsmirigy hormonjainak szintje is változik!
Fontos lenne tudni, hogy mitől volt kimutatható hormonszint emelkedése, s azt is, hogy milyen a T4 és T3 aránya.
Miért?
Néhány komplikáltnak tűnő folyamatot kénytelen vagyok leírni azért, hogy a kérdésre megfelelő választ tudjak adni. Fontos tudni ugyanis, hogy a T4-ből képződik a T3, amely hatásában 100x erősebb (!) a T4-nél. Ebben az átalakulásban meghatározó szerepük van a dejodináz nevű enzimeknek. A dejodináz-1 és 2 az aktív T3-t képezi, a dejodináz-3 pedig a hatásnélküli ún. reverz T3-t (rT3). Később mind az aktív T3, mind a rT3 lebomlik inaktív T2-vé. A szervezetben a 80-90%-ban a T4 van jelen, 10-20%-ban pedig a T3, de ez az arány változhat!
Sokan ugyanis csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Abban a szövetben, amelyikben ennek az enzimnek a szintje - örökletes vagy egyéb okok (pl. gyógyszerek) miatt - fokozott, ott az aktív T3 szint is magas lesz és a beteg gyakran fog erős szívdobogástól, ritmuszavartól szenvedni. Egyes szívritmus szabályzók (pl. Huma-Pronol) azért is előnyösek, mert megakadályozzák pajzsmirigy túlműködés eseték a nagy mennyiségű aktív T3 termelődését. Az ellenkezője is igaz, hogy a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna.
Az további továbbgondolás ignyel, hogy a hatékonyabb pajzsmirigyhormont kelle-e élete végéig szednie ?
A pajzsmirigyhormon pótló kezelésre ugyanis akkor van gyakran a beteg élete végéig szükség, ha:
o A beteg pajzsmirigyének nagy részét valamilyen okból műtéti úton eltávolították
o A beteg nagy dózisú izotóp kezelésben részesült
o Az hosszú évek során valamilyen gyulladás leggyakrabban autoimmun folyamat), ill. vegyszerek hatására a pajzsmirigy jelentős része elpusztult
Amennyiben a gyulladásos folyamat (korábbiakban már utaltam rá) oka kiderül és megfelelő kezelésben részesül, akkor nem kell a betegnek élete végéig a gyógyszert szedni.
Mikor és mennyi gyógyszert tanácsos szedni? Ezt egyénileg célszerű meghatározni!
Miként azt fentebb hangsúlyoztam, a pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban (pl. terhesség!!!) változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor. A meddőség, a terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség. Ezt még akkor is hangsúlyozom, ha napjaink orvosi gyakorlata az uniformisszerű ún. protokoll kezeléseket helyezi előtérbe. Arról már korábban írtam, hogy „miképpen kell téliesíteni a pajzsmirigyet”. Ez azt jelenti, hogy télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre van szükség. Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van (ez a leggyakoribb eset!).
Melyek a leggyakoribb esetek?
o Szívbetegségek, magas vérnyomás: általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
o Menzesz zavarokban szenvedőkben a dózis emelése válhat szükségessé
o Csökkent libidó esetén növelni célszerű a dózist
o Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor – amennyiben a pajzsmirigyműködés korábban már csökkent volt- szintén több gyógyszerre van szükség
A konrét kérdésére a válaszom: olyan készítményt ajánlatos szednie, amelyik leginkább megfelel az élettani, biológiai folyamatokna, tehát T4- t T3-t is tartalmaz (nem anorganikus jódot).
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-27 20:08:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor úr!
Én egy 31 éves nő vagyok,22 évesen volt egy struma műtétem mivel egy 5 cm-es átmérőjű hideg göböm volt, 27 évesen volt egy 5 cm-es petefészek cystám is, de nem tudtak belőle punctatumot venni mivel kidurrant a műtét idejére. Az utána következő évben 20 kg-ot híztam /egy év alatt/ és azóta sem tudok lefogyni. A nőgyógyásznál idén voltam cystám nincs. a vérképemen a tsh és az ft4 is a normális értékek között van. Grátiszként hirsutismus-om is van, amit nagyon szeretnék eltüntetni. Várom mielőbbi javaslatát, hogy mit tudnék tenni az elhízás és a hirsutismus ellen.
Köszönöm: Angéla

Tisztelt Angéla!
Válaszaim és búcsú az alábbiakban:
Két dologrólvan szó:
1. A struma műtéte után csökkent működés és újabb göbösödés lehet.
2. A hirzutizmus jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)

A gyógyulás több tényezőtől függ:

• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől

• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):

• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét

• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben

• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.

Ui. Búcsú:
Ez volt az irgalmasrendi utolsó e-mail-em. Remélem a jövőben is lesz módom segíteni a betegeken, de a módja még nem világos.
"Megkaptam az értesítést arról, hogy munkaviszonyomat közös megegyezéssel szüntetik meg. A közös megegyezésről nem tudtam.
A történet tényszerűen, amelyet más fórumokra is fel kívánok tenni a következő:
1. 2003 aug.04 kinevezésem és munkába állásom.
2. 2009 nov. 12.-én a szobámban P. Kozma Imre közölte velem, hogy az „osztály tőled elveszem”, indoklás nem volt. Még ezen a napon a megbeszélő helyiségben Dr. Bene Krisztián főigazgató, Dr. Lakatos Lajos orvos igazgató és néhány kolléga (Dr. Grosz Andrea és Dr. Nádai Mária előtt) kijelentette, hogy Dr. Kis Jánost kinevezi nov.15-től az osztály vezetésére (akinek főorvosi megbízatását 6 hónappal (!) korábban még én kértem. Mind a főigazgató, mind az orvos igazgató megjegyezte, hogy ehhez a szakmai kollégium állásfoglalása is szükséges. Ennek ellenére az osztályvezetői megbízatást megkapta, én pedig továbbra is osztályvezetői munkakörben maradtam
3. 2013 febr. 21.-én P. Kozma Imre szobámban közölte, hogy az osztály „bővülése miatt „ az osztályt hagyjam el.
4. 2013 március 27.-én Dr. Bene Krisztián főigazgató szobájában P. Kozma Imre jelenlétében abban állapodtunk meg, hogy a jelenlegi endokrin ambulanciára (fsz. 29.) költözök és ott folytathatom a munkámat (itt még az is elhangzott, hogy Székely Melinda kolléganővel hajlandó vagyok-e egy szobában dolgozni, válaszom igen volt). Ez azért is volt fontos, mert a kontroll és új betegek előjegyzése már ez év végéig megtörtént. Ebben meg is állapodtunk és ez év május15-én átköltöztem.
5. 2013 július 04-én Dr. Lakatos igazgató telefonált és 8.-ra szobájába rendelt, ahol közölte velem- indoklás és meghallgatás - nélkül, hogy július végével nem kíván az intézet velem dolgozni és „vagy én jelentem be ezt a munkaügynek, vagy ő személyesen teszi meg”. Ez utóbbi történt.
6. Fontos hangsúlyoznom, hogy velem semmiféle megbeszélés és egyezetés nem történt. Több jogi, s talán annál több morális kérdés felvetődik, amelynek tisztázására a megfelelő lépéseket megtettem.

Budapest, 2013 július 19"


Többen tanácsolták, hogy csak magánrendelést végezzek. A magánrendelés biztosan egyféle megoldást jelentene a számomra, de a betegeknek akik ezt nem tudják megfizetni, mit mondjak? Annak idején a Kenézy Kórház főigazgató helyettesi, az észak alföldi regionális tanács ügyvezető igazgatói állását hagytam ott, azért, hogy – naivan – valóban egy olyan közösségbe kerülje, amilyennek ez itt mutatta magát. Kár volt elpocsékolni 10 évet az életemből….
A magánrendelő anyagi megoldást jelenthetne, de nem vagyok üzletember, hogy önálló praxisba kezdjek.
Az Allergia Központban (új nevén Budai Endokrin Központ, helye a Mamut Áruház 5. emelete) szintén beosztott leszek, akiről azt gondolják szegény betegek, hogy nekem fizetnek.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-19 14:42:24
Olvasói értékelés: 5/5

Tisztelt Professzor Úr!

Tanácsot szeretnék kérni Öntől a problémámra.

2012 októberében egy térdműtétre készültem. Műtét előtt elküldtek egy orr fül gégei baktérium leoltásra. A kenetet levétel után a doktornő megkérdezte, hogy mióta vagyok pajzsmirigy beteg. Nem tudtam róla, hogy az lennék válaszoltam. Műtét után a háziorvos elküldött egy izotóp vizsgálatra. Az izotóp vizsgálati eredménye értékelhetetlen lett.

Ez áll az eredményben:
A pajzsmirigy az izotópot rosszul, egyenetlenül dúsítja, így sem morfológiája, sem a jugulumhoz való viszonya pontosan nem ítélhető meg.

Ezt követően elmentem egy ultrahangra, melynek az eredményei:
Bal lebenyben: 28x 23x 25 mm-es és 14-mm-es, jobb lebeny alsó harmadában 20 mm-es vele összefüggésben 10 és 11 mm-es göbök. Tc felvétel alacsony, forró göb nem ábrázolódott. Thyreoglobulin (TG)# 312,5 H IU/ml, TPO 358,7 H IU/ml <75,0

2013. január végén biopszián és klinikai vizsgálaton vettem részt, mely 2 nap kórházi bent létet jelentett. Az éjszaka folyamán vért vettek.

A kezelőorvosom felírt.: Letrox 75 mg napi fél szemet és a Rosuvastatint Teva napi 1 szemet koleszterinre.
Ezen kívül szedek még: Meforalt 500 mg napi 2x1 cukorbetegségre.

A vizsgálati eredményét május elején kaptam meg, mely a következőt tartalmazza:

Klinikai adatok: Bal lebenyben: 28x 23x 25 mm-es és 14-mm-es, jobb lebeny alsó harmadában 20 mm-es vele összefüggésben 10 és 11 mm-es göbök. Tc felvétel alacsony, forró göb nem ábrázolódott. Thyreoglobulin (TG)# 312,5 H IU/ml, TPO 358,7 H IU/ml <75,0

Makroszkópos leírás: A bal oldali domináns göbből 2 db szárított kenet 1 aspir. kísérletből.

Mikroszkópos leírás: A Giemsa festett kenetekben enyhén vérzéses, kissé colloidos háttérben elszórtan szokványos thyreocyta látszanak.

Diagnózisok: MALIGNITÁS NEM IGAZOLHATÓ

Vélemény: a minta benignus colloios pajzsmirigy állománynak felel meg.

A kezelőorvosom azzal fogadott, hogy a kezembe adott egy 32 oldalnyi tájékoztatás mely tartalmazott egy szerződést. Kaptam 10 percet melyre kiküldött a rendelőjéből, hogy olvassam el és miután visszahívnak, írjam alá.
A szerződés egy kísérleti vakcináról adott tájékoztatást.

A vakcina neve: AMG 145 20110115, az LDL-C-re kifejtett hatékonyságát vizsgálnák ezzel.

Visszamentem a rendelőbe és mondtam az orvosnak, hogy szeretném hazavinni a kapott dokumentumot és a családommal megbeszélni.
Egy hét múlva kellett visszamennem. A kezelő orvosom nem a rendelőjébe, hanem a korházi befekvő részre hívott, hogy megkapjam az első kezelést.
Én elolvastam a tájékoztatást és találtam benne számomra nem egyértelmű dolgokat. Ezek le vannak írva ebben a tájékoztatóban.

Pl.:
- Az AMG 145 egyelőre csak kísérleti szer, és semmilyen egészségügyi szabályozó hatóság nem engedélyezte (mint pl. az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) vagy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

- Sem Ön, sem vizsgáló orvosa, sem pedig a vizsgáló személyzet nem fogja tudni, hogy melyik vizsgálati készítménnyel kezeljük Önt.

Az orvosomnak elmondtam a kérdéseimet a vakcinával kapcsolatban és tájékoztattam, hogy nem vállalom ezt a kezelést. Ettől kezdve megkért, hogy fáradjak ki a rendelőből és hozza a papírjaimat, melyben az áll, a továbbiakban egy labor és egy ultrahang vizsgálatra menjek el és a kapott adataimat postai úton küldjem részére, általa postán kapom a további információkat.

A kért vizsgálatokat elvégeztem és postán feladtam az orvos részére. (A kórház földszintjén végezték a vizsgálatot, a kapott eredményt postáztam az orvosnak aki az első emeleten rendelt.)

Az ultrahang eredménye: A pajzsmirigy jobb lebenyében inferior és dorsal helyzetben egy kb. 15 x 17x 20 mm-es, vegyes echoszerkezetű, két egymás mellett álló kisebb göbből álló göb látható. A göb jelzett perinodularis vascularritast mutat. Felette egy 7 mm göb látható. A bal lebeny alsó részében egy 26 x 23 x 29 –mm-es göb látható, melyben kevés folyadék tartalmú terület is megfigyelhető. a göb szintén perinodularis vascularritast mutat. A nyaki nagyerek mentén pathológiás nyirokcsomó nem azonosítható.

Vélemény: A degeneratív göb a pajzsmirigyben, ahol a bal lebenyben látott göb az előzmény óta kissé növekedett.

A postázott leleteimre, 2 hét múltával kaptam levelet a kórházból. Amit elküldtem az orvosnak utolsó leleteket azt kaptam vissza, semmiféle információt nem mellékeltek hozzá.

A jelen helyzetem:

Tavaly októberétől idáig kiderült számomra, hogy pajzsmirigy alul működésem van. A nyakamban az ultrahangos orvos szerint, a gégém mindkét oldalán befelé növő strumma van, mely nyomja össze a gégémet. A kezelőorvosom annyit mondott, ezzel együtt lehet élni és egy kísérleti vakcina kezelésbe szeretett volna bevonni. Az utolsó vizsgálat alkalmával, mely júniusban volt, az ultrahang kimutatja, hogy lassan de növekszik a nyakamban ez a „valami”.

Tisztelt Professzor úr kérem, legyen szíves segítsen!

Jelenleg nem tudom mi a teendőm. -Kihez forduljak a panaszommal?
Meddig kell növesztenem a nyakamban?
Miért nem küldenek el műtétre?
A segítségét előre is köszönöm.


Tisztelettel:
Margaretta

Tisztelt Margaretta!

A leírt két oldalas levelét elképedve és elkeseredve olvastam!
Köszönöm bizalmát, de a leírtakra megoldást levélben adni nem tudhatok.
A vizsgálati leletei nem egyértelműek, néhol ellentmondást észleltem. Nem értem a kisérleti gyógyszerrel kapcsolatos történéseket, ez ugyanis a beteg számára nem kötelező!

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-19 12:31:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr

35 éves vagyok. Néhány éve műtöttek pajzsmirigy túlműködése miatt, rendbe jött de most újra "elcsúszott" 0.20 a Tsh érték, a TH3 és a Th 4 az jó. Ezzel a Tsh értékkel nem eshetek teherbe ugye? Melyik értéknél lehetséges a teherbe esés esélye? Köszönettel:Molnár Eszter
Tisztelt Molnár Eszter!

Sajnos a műtét nem véd a betegség esetleges kiujulásától.
Tel 06-30-631-9309)
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-19 08:02:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Köszönöm a válaszát, de sajnos a kérdésem megválaszolatlan maradt: a leleteim alapján szükségem van gyógyszeres kezelésre? Mert időpontom 2014. január 6.-ára van, az még ugye 5 hónap és kicsit messze van....Nem azt kérem, hogy minősítse a kollégái döntését, nincs bennem harag, csak gyógyulni szeretnék!
Tehát kérem, legyen szíves megírni, hogy Ön szerint, hová forduljak, ha van szükségem gyógyszeres kezelésre?
Még egy kérdés: egyik helyen azt olvasom, hogy tejmentes diéta, a másikon, hogy glutén-mentes, melyik a jó? Vagy mindkettő párhuzamosan? A tej csak a kávém miatt nehéz dió, mivel helyettesíthetem? Azt is olvastam, hogy szelén szedése javasolt, valóban így van és ha igen milyen adagban?
Válaszát és figyelmét előre is köszönöm, üdvözlettel Szűcs Gabriella
Tisztelt Szűcs Gabriella!

Az autoimmun thyreoiditis kezelést igényel.A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van)!
Az Ön esetében is fontos, hogy az immunológiai, autoimmun történések megelőzik a csökkent pajzsmirigyműködés kialakulását akár évekkel. Mellékelek egy ábrát, amely ezt talán jobban érzékeli és amelyre ismételten felhívtam és hívom a figyelmet bízván abban, hogy előbb vagy utóbb eredmény lesz. Tehát az örökletes alap meghatározó, a külső tényezők egész sora ismert, amely elindítja a folyamatot. Éveken át lappang és gyakran már csak a kialakult végeredménnyel szembesül a beteg. Arról már nem is szólva, hogy az autoimmun folyamat – még a csökkent pajzsmirigyműködés előtt! – gátja lehet a fogantatásnak. A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában lényeges az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést. Ezzel egyidejűleg emelkedik a koleszterin szint. Gyakran nem is gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1).
Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”
Az Ön által leírt diáták hasznosak lehetnek, de előtt tisztázni kellene, hogy autoimmun folyamt fennáll-e. (Tel. 06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-18 07:34:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! 2 éve kezelnek depresszióval ,asentrát,rivotrilt,frontint szedek rá.Refluszomra esomeprazolt.Vérnyomásra concor cort. Januárban derült ki pm. alulműködés.Akkor tsh:7,92 ft4:12,30 kaptam rá letroxot amit féllel kezdtem.Márciusban kerültem Endokrinológushoz aki felemelte az adagom 50 mkg letroxra.Májusban értékeim: tsh:3.21 ft4:15.98 aTPO:157 erre azt monda a Dr-nő hogy nagyon jók az értékek,tovább az 50mkg letrox legközelebb novemberben kontroll. Tegnap voltam hasi uh-n és pm. uh-n. A hasi értelmezést nem is írom le mert ott mindjárt megmondták hogy minden nagyon jó, a májtól,hasnyálmirigy........stb. Pm uh:Jobb és bal lebeny teljesen megegyező nagyságú 20x20x50, inhomogén szerkezetű, benne több 4-5mm echoszegény göb helyezkedik el. Környezetében kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem található. Thyreoditis. Tisztelt Professzor Úr önnek mi a véleménye? Nagyon várom megtisztelő válaszát! Egy elkeseredett 40 éves nő! Köszönettel:Gabi
Tisztelt Gabi!

Értem és megértem aggodalmát. Annál is inkább, mert a depresszió és a csökkent pajzsmirigy-működés gyakran fordulnak elő együtt.

„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet. A legfontosabb tüneteket az 1. táblázat tartalmazza.

Fontosabb tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam !!!!
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
A baj az, hogy csak a TSH szintet ellenőrzik és kezelés kizárólag ezen alapszik. Pedig ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) . Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző . Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe, főleg az agyba!
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy számos gyógyszer, így a depresszóra használtak egy része is befolyásolja hormonszinteket!
• Miképpen hatnak a szintjére egyes gyógyszerek?
A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek !!!!
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Komplex,holisztikus megközelítés javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-17 13:02:20
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!
V. Rita vagyok, a Doktor Úr betege, nemrég jártam Önnél kontrollon. Akkor azonban elfelejtettem megkérdezni két dolgot, és ezt most szeretném pótolni.
1. Meg szeretném kérdezni, hogy milyen vitamint szedhetek a terhesség alatt, ha majd ez aktuális lesz (hamarosan lombik beültetésem lesz). Jódot nem szedhetek, viszont szinte mindegyik készítményben van jód. Találtam azonban egy természetes vitamin készítményt (Egy amerikai organikus készítményt. A nevét nem szeretném leírni, a reklám miatt.), amiben ugyan van alacsony dózisú jód (90mcg, azaz 0,09mg), de az mégis organikus, nem szintetikus. Kérdésem, hogy ez bevállalható még, vagy keressek valami abszolút jódmentes készítményt? Gluténmentes étrendet tartok, 2×1 Wild Yam kapszulát és 100 mg szelént szedek.
2. A legfőbb problémám, hogy nincs rendszeres menstruációm. Jelenleg is a ciklusom 92. napján járok. Rábukkantam azonban egy vitaminra(?), ami segíthet, és ebben szeretném kikérni Doktor Úr véleményét. Inozitol a neve, és úgy tudom, hogy ez segíthet a PCOS, IR problémákon is.

A legújabb eredményeim (ciklusom 65. napján készült):
cukor: 5,17 mmol/l
inzulin: 5,19 mIU/l
TSH: 2,08 mIU/l
fT4: 16,18 pmol/l
fT3: 3,68 pmol/l
TPO-At: 90,6 IU/ml
TG-At: 14,86 IU/ml
FSH: 4,3 IU/l
LH: 4,9 IU/l
Ösztradiol: 18,4 pmol/l
Progeszteron: 1,6 nmol/l
Prolactin: 125,2 mIU/l
DHEA-S: 6,06 umol/l

Előre is köszönöm megtisztelő válaszát, üdvözlettel: V.Rita
Tisztelt V.Rita!
Köszönöm kérdését.
ad. 1. Anorganikus jód készítményektők kell óvakodnia, amelyet nem csak a gyógyszerek, de a kontrasztanyagok, fertőtlenítő szerek is tartalmazhatnak. A többi gyógyszert szedheti, kivéve a Wild yam-t, amely heleyet a lmbik program után progesteron készítményt fog kapni. Az Elevit kezelést javaslom.
ad 2. Az Inozitol -t szedgeht, de ha a ciklusa nem áll be akkor más készítményre is szorulhat.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-17 12:15:59
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Körülbelül 1998-ban lett bizonyítva pajzsmirigy betegségem. Propicil szedése mellett súlyom folyamatosan emelkedett. 62-ről 72 kiló lettem. 2007 májusában coeliakia igazol, egy éves diéta után fel lett függesztve-negatív vizsgálati eredmény miatt.
Hosszú huzavona után 2010 októberében struma totál eltávolításra került. Már klinikai tartózkodás alatt is növekedett a súlyom -vizesedés miatt.
Sajnos két év alatt sikerült újabb 10 kilót felszednem. 2012 márciusában kivizsgálásra bent feküdtem klinikán-eredmény nélkül. Cukorterheléssel próbálták igazolni a hízásom okát - éhgyomros cukrom 6,5 körül van. A műtét óta Letroxot szedek, általában 150 mg vagy 125 mg. Ezzel a mennyiséggel a TSH értékem jó.
Sajnos táplálkozási változtatással nem sikerül megoldani a fogyást, most még a mozgásom is korlátozottá vált a térd probléma miatt.
A szedett gyógyszereim: Vasakor, Valsatran Metoprorol, Gelbra, Torvalipin.
Az utóbbi időben reggelente rendszeresen hasmenésem van, ennek okát eddig nem sikerült kiszűrnöm (próbáltam laktózmentes tejet inni, reggeli kávét elhagyni...)
156cm magas vagyok, ehhez nagy sok a 82-kg-os súlyom, valószínű a súlyfeleslegem miatt ment tönkre a térdem is.
Nagyon el vagyok keseredve, nem tudom a súlynövekedésem mikor fog megállni. Próbáltam mindenféle "csodaszert", akkupunktúra sem segített.

Tudna nekem valahogy segíteni? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel!
Kati
Tisztelt Kati!

A részletes leírásából kiderül, hogy több gond is áll a panazsai, ill. az elhízás hátterében.

Az elhízás hátterében több ok is állhat. A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést A legújabb kutatások azt mutatták, hogy hiába a norm. TSH, ha a T3 szint nem megfelelő, akkor a fogyása nem vagy csak kis fokban lehetséges. Az erre vonatkozó irodalmat le kívánom írni ezen a honlapon is, de egyelőre az egyik közlemény összefoglalója álljon it, amelyről a legutóbbi endokrin továbbképzésen is részletesen beszéltem.
(Metabolic Effects of Liothyronine Therapy in Hypothyroidism: A Randomized, Double-Blind,
Crossover Trial of Liothyronine Versus Diabetes, Endocrinology, and Obesity Branch (F.S.C., M.Z., J.D.L., S.S., M.C.S., F.P.), National Institute of
Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; Rehabilitation Medicine Department (B.D.), Clinical Center;Translational Medicine Branch (V.S.), National Heart, Lung, and Blood Institute; and Departments of Nutrition
(M.K.) and Laboratory Medicine (G.C., R.C.), National Institutes of Health, Bethesda, Maryland 20892
Context: Levothyroxine (L-T4) therapy is based on the assumption that the conversion of T4 into T3
provides adequate amounts of active hormone at target tissues. However, in rodents, L-T4 alone
does not restore a euthyroid state in all tissues. Previous combination L-T4/liothyronine (L-T3) therapy trials focused on quality-of-life endpoints, and limited information is available on the effects
on other measures of thyroid hormone action.
Objective: Our objective was to evaluate the efficacy of thyroid hormone replacement with L-T4 or
L-T3 at doses producing equivalent normalization of TSH.
Participants, Design, and Setting: Fourteen hypothyroid patients participated in this randomized,
double-blind, crossover intervention at the National Institutes of Health Clinical Center.
Interventions: L-T3 or L-T4 were administered thrice daily to achieve a target TSH from 0.5–1.5
mU/liter. Volunteers were studied as inpatients after 6 wk on a stable dose and at the target TSH.
Main Outcome Measures: Serum thyroid hormones, lipid parameters, and indices of glucose metabolism were evaluated.
Results: No difference was observed in TSH between L-T3 and L-T4 treatments!!!. L-T3 resulted in
significant weight loss [L-T4, 70.6  12.5, vs. L-T3, 68.5  11.9 kg (P  0.009)] and in a 10.9  10.0%!!!!!decrease in total cholesterol (P  0.002), 13.3  12.1% decrease in low-density lipoprotein-cholesterol (P  0.002), and an 18.3  28.6% decrease in apolipoprotein B (P  0.018). No significant differences were observed in high-density lipoprotein-cholesterol, heart rate, blood pressure, exercise
tolerance, or insulin sensitivity.
Conclusions: The substitution of L-T3 for L-T4 at equivalent doses (relative to the pituitary) reduced body!!!!!weight and resulted in greater thyroid hormone action on the lipid metabolism, without detected differences"
Ami a lisztérzékenyésget illeti:
A betegség lényege: komplex felszívódási zavar (a bél nem képes felszívni a nélkülözhetetlen tápanyagokat), amely többnyire gyermekkorban kezdődik és kezelés nélkül halálhoz vezethet. A betegség kialakulásának oka: gluténnel (a búzafélékben található fehérjével) szembeni érzékenység, amely a bélbolyhok pusztulásához vezet. Az örökletes jelleg mellet szól, hogy a beteg szülőkben lévő gének hordozzák a betegségre való fokozott hajlamot. A legújabb nemzetközi kutatások (Setty M. és munkatársai: Celic disease: risk assessment, diagnosis and monitoring, Mol. Diag.Ther. 2008, 12, 289-98) bizonyították, hogy a szöveti antigének (HLA) II. régiójában található gének: DQ2 vagy a DQ8 felelősek a betegség öröklődéséért (1.ábra). A kóros gének megjelenése azonban nem egyforma. Ez azt jelenti, hogy nem mindenkiben azonos életkorban és súlyossági fokban manifesztálódik a betegség. A sokak által ismert típusos klasszikus tünettriász tagjai a hasmenés, a fogyás és a gyengeség nem mindenkiben egyformán jelennek meg. A klinikai kép többnyire jellegtelenül, fokozatosan, máskor akut bélfertőzés formájában fejlődik ki. Néha enyhék, vissza-visszatérő jellegűek a tünetek, emiatt a betegséget csak későn ismerik fel (vagy "félrekezelik”) A lisztérzékenység sajátosan egy jéghegyhez hasonlítható, amelynek csúcsán találhatók a legsúlyosabb esetek. klinikai tünetek gyermekkorban a szoptatás befejezésével, a gabonafélékkel történő táplálás megkezdése után, 6 és 18 hónapos kor között fejlődnek ki. Étvágytalanság, gyakori, nagy mennyiségű, híg, világos és bűzös széklet, szokatlan apátia és ingerlékenység lehetnek az első tünetek. A has puffadt lesz, a bőr alatti zsírszövet és izomállomány csökken. Folyadék-, elektrolit és fehérjevesztés, kiszáradás, alacsony vércukorszint, ill. kálciumszint, végtaggörcsök majd sokkszerű állapot jöhet létre. Ezt coeliakiás krízisnek nevezzük, amely többnyire halálhoz vezet. Ez a súlyos állapot ritka azóta, hogy felismertük a glutén megvonás gyors és eredményes terápiás hatását. Mindezeken kívül természetesen a felszívódási zavar általános tünetei is jellemzőek, hasonlóan a felnőttekben észleltekkel. A betegség a genetikailag meghatározott „szerv-specifikus” autoimmun kórképek közé sorolható. Az arra hajlamos egyénekben immunológiai folyamat alakul ki, amelynek lényege, hogy antitestek (fehérjék) képződnek a gliadinnal és a szöveti transzglutamináz enzim ellen. A gyulladásos folyamat következménye a bélnyálkahártya károsodása és a súlyos felszívódási folyamattal járó tünetek fellépése (vashiány, fehérjehiány, fogyás, osteoporózis, hormonális zavarok, nyelvgyulladás, szájgyulladás, a végtagokon ödéma, ritkán hasüregi folyadék is kialakulhat). A diagnózis általában nem könnyű a sokszínű tünetek miatt. A genetikai háttér, a kiegészítő, ill. társuló betegségek ismerete, a laboratóriumi vizsgálatok azonban sokat segíthetnek a minél korábbi felismerésben és kezelésben. Korábban a D-xilóz teszt és a bélnyálkahártya szövettani vizsgálata volt szükséges. A legújabb kutatások eredményei a következő fontos megállapításokat tették (Naiyer AJ és munkatársai, Thyroid, 2008, 18, 1171-78), hogy:
A transglutamináz II enzim (TGase II) elleni antitestek kimutatása segít a korai felismerésében A korábbi viszonylag időigényes módszer (ELISA) helyett az „immunszenzor vizsgálat meggyorsítja a laboratóriumi teszteket. Ráadásul ezen ígérete módszer alkalmas arra is, hogy az ételekből is kimutatja a nagyon kis mennyiségben jelenlevő glutén fehérjét (Kings College London, UK www.kcl. Ac.uk).Az a felismerés, hogy a pajzsmirigyben is van TGase II fehérje arra utal, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegségiben gyakori a tünetszegény, néha tünetmentes lisztérzékenység. Ezt mutatja, hogy az autoimmun pajzsmirigybetegség fő indikátora: az un. TPO elleni antitest és a TGase II fehérje elleni antitestek egyaránt pozitívak. .A végső következtetés, hogy a lisztérzékenyeknek gondolni kell pajzsmirigybetegségre és fordítva, akik pajzsmirigybetegségben szenvednek, azok között a lisztérzékenység gyakoribb. A csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakran panaszkodnak arról, hogy has puffadásuk van és az alkalmazott a pajzsmirigyhormontól nem fogynak. Ilyenkor a hormon csökkent felszívódásának oka a látszólag tünetmentes coeliakia lehet! Ez lehet atípusos és enyhe forma is, de időben kell gondolni rá.
Tel. o0-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-17 08:14:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

(Dg. Aut. thyr., Th: Letrox 75 ug, szelén, Villarosa, Verospiron, D3 vit.)

Az elmúlt 1,5-2 hónapban többször kijött herpesz a számon, ok nélkül, csupán a fáradtság/kimerültség miatt szerintem. Próbálok pihenni, de az alvásigényem is nagyobb, úgy érzem. Doktor úr mit javasol? Többször volt már példa erre a herpeszes problémára, akkor az Isoprinosine-t kúraszerűen 10-14 napig javasolta szedni, attól elmúlt. Ön szerint most is érdemes szednem, vagy valami mással ki tudnám kerülni, hogy ilyen gyakran előjöjjön?

Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Edina
Tisztelt Edina!

Sajnálom, hogy ismét jelentkezett ez a vírus. Az Isoprinosine jó választás ( 3x2 tbl/nap, sok folyadékkal!!!)

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-16 13:00:28
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja