SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! 2 éve kezelnek depresszióval ,asentrát,rivotrilt,frontint szedek rá.Refluszomra esomeprazolt.Vérnyomásra concor cort. Januárban derült ki pm. alulműködés.Akkor tsh:7,92 ft4:12,30 kaptam rá letroxot amit féllel kezdtem.Márciusban kerültem Endokrinológushoz aki felemelte az adagom 50 mkg letroxra.Májusban értékeim: tsh:3.21 ft4:15.98 aTPO:157 erre azt monda a Dr-nő hogy nagyon jók az értékek,tovább az 50mkg letrox legközelebb novemberben kontroll. Tegnap voltam hasi uh-n és pm. uh-n. A hasi értelmezést nem is írom le mert ott mindjárt megmondták hogy minden nagyon jó, a májtól,hasnyálmirigy........stb. Pm uh:Jobb és bal lebeny teljesen megegyező nagyságú 20x20x50, inhomogén szerkezetű, benne több 4-5mm echoszegény göb helyezkedik el. Környezetében kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem található. Thyreoditis. Tisztelt Professzor Úr önnek mi a véleménye? Nagyon várom megtisztelő válaszát! Egy elkeseredett 40 éves nő! Köszönettel:Gabi
Tisztelt Gabi!

Értem és megértem aggodalmát. Annál is inkább, mert a depresszió és a csökkent pajzsmirigy-működés gyakran fordulnak elő együtt.

„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet. A legfontosabb tüneteket az 1. táblázat tartalmazza.

Fontosabb tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam !!!!
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
A baj az, hogy csak a TSH szintet ellenőrzik és kezelés kizárólag ezen alapszik. Pedig ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT) . Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző . Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe, főleg az agyba!
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy számos gyógyszer, így a depresszóra használtak egy része is befolyásolja hormonszinteket!
• Miképpen hatnak a szintjére egyes gyógyszerek?
A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek !!!!
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Komplex,holisztikus megközelítés javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2013-07-17 13:02:20
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja