SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
A segítségét szeretném kérni, ugyanis a szeptember még nagyon messze van, amikorra is időpontom van Önhöz, és nem tudok ölbe tett kezekkel ülni, már csak azért sem, mert 2 héttel ezelőtt több pozitív teszt után már másodszor szakadt meg a terhességem az 5. héten.
2013 tavaszán döntöttünk a babavállalás mellett, de mivel több mint fél évig sikertelenek voltunk, 2013. decemberében nőgyógyászomhoz fordultam, aki a3. és 21. napi hormonsor mellett a TSH, T3, T4 értékeket is kérte:
2014.01.17.
3. napi eredmények:
TSH: 2,956 mIU/l
FT3: 13,77 pmol/l
FT4: 5,16 pmol/l
Tesztoszteron: 0,4 nmol/l
Prolaktin: 290 mIU/l
Ösztradiol: 134 pmol/l
Kortizol: 519 nmol/l
DHEA-S: 2,9 umol/
FSH: 8,9 mIU/ml
LH: 8,7 mIU/ml

21. napi eredmények:
FSH: 2,9 mIU/ml
LH: 1.8 mIU/ml
Prolaktin: 206 mIU/L
Progeszteron: 31,50 nmol/l
Ösztradiol: 470 pmol/l

Az eredmények szerint minden rendben volt, de mivel az interneten olvasgatni kezdtem, rátaláltam néhány cikkre, amelyek szerint a TSH-nak 2 alatt kell lennei babavállaláshoz, nálam pedig ez az érték 2,956 volt. Saját szakállamra lecseréltem a jódozott konyhasónkat jódmentesre, és szelépótlás gyanánt minden nap fogyasztottam néhny szem paradiót, majd áprilisban a TSH-m 2,49 lett. Később sikerült eljutnom endokrinológushoz, sikerült nézetnem egy antiTPO-szintet, ami éppennhogy a felső határérték (35) alatt volt, azaz 32.

2014.03.25.
TSH: 2.434 mIU6L
FT4: 14.48 pmol/l
FT3: 5,82 pmol/l
Thyreoglobulin: 8,6 ng/ml
ThyreoglobulinAT: <20,0 IU6ml (<40)
Thyreoidea peroxidáz AT: 32IU/ml (<35)

Inzulin 0 : 2,0 uIU/ml
Inzulin 120: 25.1 uIU6ml

Az eredményekkel nem jutottam vissza az endokrinológushoz, mert közben összejött a várva várt, 2014. július 2-án pozitívat teszteltem. A tesztek szépen erősödtek napról napra, de nem sokáig örülhettünk, mert egy hét múlva pecsételni kezdtem, bementem az ambulanciára, ahol benntartottak, kaptam Duphastont (napi1) és másnap megnéztek ultrahanggal, a méhnyálkahártyám nagyon vékony volt, 4,3 mm (ennek szerintem az lehetett az oka, hogy 10 nappal azelőtt hogy pozitívat teszteltem, rendesen jelentkezett a mensturációm, igazából meglepetésként ért, amikor a középidőt várva fájni kezdtek a melleim és hormonproblémára gyanakodva, csak a biztonság kedvéért csináltam egy tesztet) és nem láttak semmit, viszont a bétaHCG eredményem 1200 körüli volt, így felmerült a méhenkívüli terhesség esélye. 2 nap múlva a következő ultrahangon megtalálták méhen belül az 5 mm-es petezsákot, de a következő ultrahangon megint nem láttak semmit, és a HCG-msem növekedett megfelelően, 1 hét alatt sem duplázdott meg, sőt, folyamatosan az 1200 körül mozgott...végül úgy döntöttek, hogy hagyjam abba a duphastont és hazamehetek. Ezután 3 nappal megjött a mnstruációm, ami elég sokáig tartott, a következő ultrahangon az orvos mindent rendben talált. Ezután 2 hónappal újra próbálkozni kezdtünk, és 2015 május elején újra pozitívat teszteltem, de a tesztek egy hét alatt sem erősödtek, majd 1 hét késéssel vérezni kezdtem, ekkor a bétaHCG szintem 19 volt, az orvosom szerint ez nem is volt terhesség...de tudtommal, ha nem történik meg a fogamzás, HCG sem termelődik a szervezetben, tehát egészen biztos, hogy valami elindult, csak valamiért nem fejlődött.
Ami még fontos lehet: 28 éves vagyok, a családomban nem tudok pajszmirigybetegségről, jó az étvágyam de nem vagyok hízékony, a hajam elég vékonyszálú és nincs is túl sok, de szerintem ez alkati dolog, nőgyógyászati UH szerint minden rendben, a ciklusaim szabályosak, a menstruációm normális és 3-4 napig tart, 2 éve vezetek hőgörbét, szép, kétfázisosak, az alaphőm 36,5-6, ovuláció után pedig 36,9 körüli. Eléggé fázós vagyok, gyakran hidegek a végtagjaim. Van Autoimmun beteg a családban, anyukámnak SCLE betegsége van. Nálam is jelentkezik időszakosan ekcéma a kezeimen, de viszonylag ritkán, valószínűleg kontakt ekcéma lehet ez, mert azt figyeltem meg, hogy akkor jelentkezik, ha sokat babrálok földdel (pl. ültetek).

Még tavaly kértem Önhöz időpontot, és márciusra kaptam, de akkor sajnos nem tudtam elmenni, ezért lemondtam és újat kértem, szeptemberre kaptam. Addig viszont még nagyon sok idő eltelik, és szeretném tudni, hogy ha az antiTPO pontosan a felső határértéken van, az már jelez-e autoimmun eredetű gyulladást? Mert szeretnék valamilyen vitamin szedni, de tudom, hogy ha autoimmun folyamatok állnak a háttérben, a jódot kerülni kell. Vagy ez csak a szintetikus jódra vonatkozik? A természetes jód szedhető? Gondolok itt algákra, Jódaqua gyógyvízre, kékjódra.
Nagyon szeretnék tenni valami hasznosat addig is, amíg eljutok Önhöz szeptemberben. Arra gyanakszom, hogy a pajszmirigyemnek köze lehet ahhoz, hogy a pozitív tesztek után csak 1 hétig örülhettünk...félek egy harmadiktól.
A leginkább arra szeretnék választ kapni, ha lehet, hogy ha 35 az antiTPO felső határa és az én eredményem 32, ez jelez-e már valamit, vagy határértéken belül még nem tekintik pozitívnak az eredményt?
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
ZS.
Tisztelt Zs!

Köszönöm részletes és szakszerű levelét. Mindenek előtt arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy ilyen rendkívüli esetekben mód van soron kívüli vizsgálatra, ha azt kéri (Székely Melinda kolléganőm végzi:e-mail:Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com), ugyanis - miként Önnel történt, nem tudott időben megjelenni - ilyenkor ha előre jelzik, akkor más beteg tud "beugrani" a vizsgálatra.
Sok dolgot helyesen csinált, de a problémát abban látom, hogy sem a vetélésnek, sem panaszainak hátterére eddig nem derült fény. Az autoimmun betegség családi előfordulása esetén különösen óvatosnak kell lenni, ezért sem Jódaqua-t, sem a kékjódot nem javaslom.
Az anti-TPO felső határa módszerenként eltérő lehet, másrészt az antitest szintnél többet mond annak funkciója (erről az elmúlt hónapokban ezen a honlapon már írtam!).
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van vagy inzulin rezisztenciájuk van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.

Bízva a sikerben jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:58:50
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja