SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm!

1 héttel, miután elengedtek a munkahelyről (márc 31), kezdődött a nehézlégzésem és a gyors szívverés. A munkahelyen depressziós lettem (nem igazán érdekel semmi) és kiégtem, majdnem minden nap ideges voltam, kevés folyadékot ittam és keveset is ettem, továbbá bőrszárazság is jelentkezett még bent és hasmenés szerű állapot, amire Immodium-ot szedtem. A nehézlégzésre visszatérve, a háziorvosom elküldött vérvételre (pajzsmirigy betegség címszóval) és még aznap éjszaka megjártam a sürgősségit is, mert azt vettem észre, hogy lassul a légzésem. Mindent rendben találtak, az artériából vett vérrel se volt baj, pánikbetegségre felírtak és adtak egy szem Frontin-t, (semmit nem hatott) de azt mondták, hogy próbáljak inkább citromfű,orbáncfű teát inni először, hátha segít. Másnap a vérvétel eredményét elvittem a háziorvosnak, aki mindent jónak talált, egyedül az össz-koleszterin és a T3 volt magasabb. Össz. koleszterin: 5,40 mmol/l , T3: 6,80, a TSH normális: 1,029....Ő is pánikbetegségre tippelt. Vettem mind a 2 teából, de abbahagytam, mert éjjel állandóan vizelni jártam. Elkezdtem szedni a háziorvos tanácsára Valeriana Relax-ot, bár nem minden nap. Abbahagytam a napi 1-2 pohár kávét, (nem is kívánom) helyette max. 2 3in1-es kávét iszok napi max. 2 szál cigi kíséretében. Mivel nem törődtem bele abba, hogy ezek a tünetek nem betegség miatt vannak, ezért elmentem a fül-orr-gégészetre, ahol az orvos talált egy göböt a nyaki pajzsmirigy középső részében. Nyaki UH-ra csak augusztus 14-re kaptam időpontot a kórházban...Gondoltam egyet és elmentem egy magánklinikára inkább 05.28-án. Az UH-n semmit nem talált az orvos, az "a göb meg annyira kicsi, hogy nem okozhat tüneteket". A háziorvos papírra leírta, hogy időpont endokrinológiára, nyaki uh utánra, előtte friss labor beutaló. Azt olvastam, hogy az endokrin-re beutaló kell, vagy ez a vérvételi labort jelenti? Nem értem, hogy kardiológiára miért nem utalt be...Most kb 3-4 napja nem szedtem a Valeriana Relax-ot és este nehezen tudtam elaludni a gyors szívverés és a 15 percenkénti vizelés miatt, pedig most se iszok olyan sokat.
Tisztelt Kérdező!

Panaszai valóban összetettek. Értelemszerűen így a leletek alapján nem zárhatom ki a pajzsmirigybetegség lehetőségét, annál is inkább, mert egy betegnek mindkét betegsége is lehet. Minden esetre azt tanácsolom, hogy pszichiátriai vizsgálatra menjen el és amennyiben a vizsgálat alapján indokoltnak tartják, akkor a pajzsmirigy vizsgálata is szóba jön.
Fontos: „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
Hormonális betegségek kezelése a holisztikus szemlélet jegyében
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége!!!!. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell!.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-02 17:23:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Hashimoto thyreoiditisem van. Most lombik kezelés segítségével 17 hetes ikerterhes vagyok. Várandósságom előtt 25 ug L-Thyroxint szedtem, majd mikor kiderült, hogy sikeres volt a beültetés, akkor 50 ug-ra lett emelve az adag. Ezután 1 hónappal a TSH eredményem 2,72 lett, ami miatt újabb adagemelés következett, tehát 75 ug-ra. A következő havi TSH 0,26 és fT3 6,74 pmol/L(2,30-6,45), fT4 15,30(11,50-22,70) eredmény viszont túltermelésre utalt, így csökkentve lett az adag 2 egymást követő hónapban. Most 37,5 ug-nál (¾ tabl.) tartok és még mindig folyton éhes vagyok és nem igazán tudok hízni. Az lenne a kérdésem, hogy miként lehetséges, hogy a pajzsmirigyem túlműködésbe kezdett, ha jódmentes terhesvitamint és jódozatlan sót eszek? És hogyan lehet a 37,5 ug most hármunknak elég és még túltermelés mutatkozik, (hiszen nem áll jód rendelkezésre a termeléshez)? Tény, hogy elkezdtem szelént szedni, ami állítólag jó hatással van a pajzsmirigyre. Kíváncsian várom válaszát!
Köszönettel és tisztelettel, Gizella
Tisztelt Gizella!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-01 11:05:11
Olvasói értékelés: 5/1
Tisztelt Doktor Úr!
Az alábbiakban kérném szíves segítségét. Jelenleg 40 kg van vagyok. 157 cm magas. Ami az alkatomat illeti vékony vagyok.Tavaly sikerült 3 kg-ot felszednem.Volt egy stresszesebb időszakom/munkahelyváltás stb.,és azok a kilók sajnos lassan eltűntek.Nagyon szeretnék ismét hízni,de nem tudok. Voltam most vérvételen, ahol a koleszterin szintem 6,7 mmol/l (ref.<5,2) értéket mutatott. Tavalyi évben is volt vérvétel,ahol a koleszterin már akkor is 6,0 mmol/l (ref.<5,2) -t mutatott,de nem tulajdonítottak neki jelentőséget. Nézettem akkor TSH-t de az jó volt.
Szeretném megkérdezni,hogy a magas koleszterin érték,illetve a a puffadás,emésztési zavarok,nem hízás jele lehet e annak,hogy esetleg pajzsmirigy problémáim vannak.Nem vagyok fáradékony. Étvágyam nagyon jó. De nem tudok hízni.Néha olyan mintha pár dkg menne is le rólam.Pedig sokat eszem. Ha meg már a puffadás, erős bélmozgás fellép,már nem is tudok úgy enni,mert a közérzetem sem jó sajnos olyankor.
Most a magasabb koleszterinnél nem néztek a többi véreredménnyel együtt TSH-t.
Néha van olyan érzésem mintha gombóc lenne a torkomba, de az aztán csak bizonyos időközönként jön elő.

Segítő válaszát előre is köszönöm.
Üdv:Melike30


Tisztelt Melike30!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Nagy valószínűséggel nem pajzsmirigy eredetű betegségről van szó, a kiváltó okok közül a legvalószínűbb a krónikus stressz. Holisztikus megközelítést és a háttér pontos tisztázását javaslom

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-31 10:22:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy lombikos stimulacio alatt szabad- e homeopatias szereket alkalmazni? Pár hónapig szedtem a Folliculinum c9- et és a Progesteronum c9- et felváltva, hogy segítsen a hormonkeszletemet "rendbe rakni".
Ismeretlen eredetű a meddősegem, talán egyetlen probléma az alacsony AMH: 1,7. Emiatt (?) mindig nagyon kevés petesejtet nyernek lombik céljából ( 1- 2), amik végül nem tapadnak meg. Ezért fordultam természetgyógyászhoz, aki a fent említett szereket ajánlotta. Pár hónapig szedtem rendszeresen, holnap azonban kezdem a stimulaciot és tanácstalan vagyok, hogy tovatovábbra is szedhetem- e? ...
Köszönöm válaszát,
Fekete Virág
Tisztelt Fekete Virág!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Mindenek előtt az okokat kellene tisztázni, ahogyan egyik betegemnek is írtam és azóta már a lombik program sikeres is volt (képét alantabb láthatja)
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-29 17:51:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
23 éves lány vagyok. 2-3 éve szinte folyamatosan fázik a lábam. Voltam háziorvosnál aki megvizsgált és kizárta az érszűkületet és a keringési zavart. Elküldött vérvételre, de az sem mutatott ki semmi gondot. Olvastam, hogy esetleg a pajzsmirigytől is lehet, az nekem 2,940 lett. Ön szerint erre már kellene szedni gyógyszert? És ettől lehet a hideg láb, vagy mitől lehet még?
Előre is köszönöm a válaszát.
Üdvözlettel: Marina
Tisztelt Marina!


Ennek a jelenségnek több oka is lehet. Valószinüleg a TSH-ra utalt. Pajzsmirigy betegségek különös gyakorisággal fordulnak elő serdülőkorban, a változókor és a terhesség idején, illetve az azt követő időszakban. Az Amerikai Pajzsmirigy Alapítvány szerint 60 éves korára a nők 17 százalékának alakul ki valamilyen pajzsmirigy rendellenessége, és legtöbbjük nem is tud róla.

Ez egy ezerarcú betegség!
A pajzsmirigybetegségeknek több típusát ismerjük: létezik alul-, vagy túlműködés, különösen szülés után gyakori a pajzsmirigy-gyulladás, de kialakulhatnak hideg, vagy meleg göbök, vagy rosszindulatú daganat is. Az elváltozásokat - típustól függően - különböző tünetek jelzik a betegnél. A következő kérdőív kitöltése azt segíthet eldönteni, hogy panaszait okozhatja-e a pajzsmirigy rendellenes működése, illetve szükséges-e további vizsgálatokat végezni.

Pajzsmirigy-teszt
Tünetek-jelek igen nem
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg végtagok
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint
Nyakduzzanat, nyakfeszülés
Családban pajzsmirigy, ill. cukorbetegség előfordulása halmozottan

Értékelés: 5 „igen” válasz felett kóros elváltozásra utal
2-4 között határeset, további vizsgálatok indokoltak
0-1 nincs csökkent működés

A pajzsmirigy vizsgálata
1. Ha az eredmények alapján fennáll a pajzsmirigy elváltozás kockázata, akkor a betegség kivizsgálását endokrinológus végzi. A tapasztalt szakember már a külső jegyekből is sok információt szerez - az első konzultáción sokat elárul a beteg bőrének, szemének állapota.
2. A tünetek részletes kikérdezése és a nyak, a pajzsmirigy tapintásos vizsgálata mellett a vérvizsgálat segíti a diagnózis megállapítását. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hormonérték csak iránymutatásul szolgál, azt mindig az egyéb vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében értelmezzük.
3. A pajzsmirigy kivizsgálásának lényeges eleme, a pajzsmirigy ultrahanggal történő feltérképezése is. Az eszköz segítségével pontosan meghatározhatjuk a pajzsmirigy méretét, és az esetleges göbök, daganatok is láthatóvá válnak. A vizsgálat alkalmas arra, hogy segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) során eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát.
4. A képalkotó eljárások között az ultrahang mellett az izotópos módszer a legelterjedtebb. A vizsgálat leírja a pajzsmirigy méretét, elhelyezkedését, hogy vannak-e a pajzsmirigyben olyan helyek, ahol az izotóp dúsul (ún. meleg vagy forró göb), vagy ahol a szokásosnál kevesebb halmozódik fel belőle (ún. hideg göb). Normális esetben a pajzsmirigy két lebenye közel egyforma nagyságú, szimmetrikus, és egyenletesen dúsítja az izotópot.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-29 17:48:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Csináltattam pajzsmirigy vizsgálatot 2 nappal ezelőtt.
Az eredmények:

Megnevezés Érték M.e. Megjegyzés Eltérés Referencia értékek

TSH 5,65 mIU/l + 0,27 4,20

FT4 16,29 pmol/l 12,00 22,00

FT3 5,53 pmol/L 3,10 6,80

Anti-TPO < 5 IU/mL 0,0 34,0

TSH-nál látok eltérést, (megnéztem a referenciatartományt)
Ön mit javasol?

Köszönöm segítségét: Ónodi Timea
Tisztelt Ónodi Timea!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok laboratóriumi információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-29 06:32:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

2005.-2008.-ig ön kezelt engem pajzsmirigy túlműködés, basedow kórral.Akkor meg is gyógyultam.
Most ismét ez a helyzet de sajnos a propicyl, és a metothyrin sem vált be, ( lecsökkentették a fehérvérsejtem) ezért most radiojód terápiára küld
az orvosom, de nem tudom megoldani hogy a 2 éves kislányom nélkül legyek két hétig, ezért kérdezném más megoldás, ill. más gyógyszer erre nem is létezik?
Az értékeim a következők: Uh: pajzsmirigy jobb lebeny: 54*16*15mm
bal lebeny:50*15*12mm
az isthmus vastagsága: 2mm
a mirigy szerkezete foltos jelleggel echoszegény, inhomogén
göb nincs
Duplex UH fokozott keringés látható.
a pajzsmirigy tokjában a jugulumban kis reactív nyirokcsomók vannak.
a trachea nem disclocalt, nem comprimált.
a nyakon kóros nyirokcsomó nem látható.
a legutóbbi vérkép: HTSH 0,005, FT4 21,9 pmol
FT3 7,87pmol
kérdésem más mód nincs?

nagyon szépen köszönöm válaszát!
Aknai Timea
Tisztelt Aknai Timea!

Köszönöm kérdését, valóban van más mód, de ebben a kérdésben a kezelést indikáló orvos véleményére kell hivatkoznom etikai és jogi okok miatt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-29 06:29:17
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves doktor Úr!8 hetes kismama vagyok. Letrox 50 mg tablettát szedek 3 hónapja. (utolsó TSH értékem: 2,7). Sajnos figyelmetlen voltam és eddig étkezés után pár perccel vettem be a tablettát. Ezzel nagy hibát követtem el? Lehet ezért ennyi az TSH érték mert rosszkor vettem be gyógyszert? Ilyen érték árthat a magzatnak? Valamint azt szeretném kérdezni, hogy vérvétel előtt be kell venni a gyógyszert vagy csak utána? Köszönöm szépen
Tisztelt Kérdező!
Valóban figyelni kell az alábbiakra:A szükséges dózis napi egyszeri alkalommal beadható.Lenyelés: a teljes napi dózist kevés folyadékkal (pl. fél pohár vízzel), egészben kell lenyelni reggel, éhgyomorra, legalább fél órával reggeli előtt.
A gyógyszer hiánya valóban árthat a magzatnak és a kismamának is. A vérvétel és a gyógyszerszedés kérdésében eltérő vélemények vannak, ezért ebben a gyógyszerezést kezelő orvosai véleményét vegye figyelembe.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-29 06:21:03
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az ATPO-val kapcsolatosan lenne 2 kérdésem:

Korábbi levelekben olvastam, hogy az ATPO szintje hatással lehet a születendő gyerekekre (hipermotilitás, felfogóképesség). A kérdésem az lenne, hogy ez milyen magas ATPO szintnél jelenhet meg?

Szintén ezem a fórumon olvastam, hogy az anti-TPO-nak több formája van. Nálam jelenleg 480 körüli értéket állapítottak meg, kb. 3 éve állapították meg a Hashimotot. A THS eredményem 1,08. Milyen további vizságlatokat kell tenni, hogy ezt megtudhassuk? Több éve próbálkozunk babával és sajnos sikertelenül.

Segítségét nagyon köszönöm!
Angi
Tisztelt Angi!

Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?

Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszabb- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típusa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek membránját bombázzák és elpusztítják a sejteket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az imunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is igényelhet.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).

II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb.

III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005).

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-27 20:26:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!
39 éves nő vagyok. 17 éves koromban diagnosztizálták nálam a PCOS-t. Erre Meforalból 1500 mg-ot szedek.
3 sikertelen lombik után kiderült, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, erre jelenleg 150 µg Letrox-ot és 25 µg Trijodthyronin Sandoz-t szedek. Ezen gyógyzserek mellett a TSH: 0,01 mIU/l (ref.érték 0,27-4,2), FT4: 19,11 pmol/l (ref.érték 12-22), FT3: 4,78 pmol/L (ref.érték 3,1-6,8) Anti-TPO: 3,3 IU/mL (ref.érték 0-75), Anti-thyreoglobulin: 63,7 IU/ml (ref.érték 0-150)
Endokrinológusom zöld utat adott a lombiknak, de a meddőségi központban a Doktor Úr azt mondta, hogy emelni kell a TSH-n, mert túl alacsony. Attól félek, ha a TSH feljebb kúszik, akkor az FT3 és FT4 nem lesz megfelelő.
Kicsit elbizonytalanodtam. Abban kérném a véleményét, hogy tényleg rossz-e ez az eredmény egy következő lombikhoz?
Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelt Kérdező!

Értelemszerűen a két fél eltérő véleményét illetően sem etikai, sem jogi okok miatt nem foglalhatok állást.
Azt meglepőnek tartom, hogy a csökkent pajzsmirigyműködésre (helyesebben szólva az eltérő TSH értékre) csak 3 sikertelen lombik után derült fény.
Célszerűnek tartanám a folyamat immunológiai hátterének tisztázását.
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Milyen immunológiai mechanizmusok ismertek?
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ú.n. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.

A citokinek szerepe a vetélésben:
A Th1 sejtek által termelt anyagok ún. citokinek a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) citotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Egerekben az INFγ-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. Ennek az anyagnak az emelkedését figyelték meg az ismételten vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában.
Kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések közt
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából.
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.
Mi az ú.n. NK és uNK sejtek szerepe?
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
Az NK sejtek (ú.n. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Kiderült, hogy több olyan kezelési mód van, amelyekkel az eddigi eredmények biztatóak. Egyrészt igazolódott, hogy a pajzsmirigy hormonjainak szerepe van ezeknek a sejteknek a működésében (fokozza működésüket!), másrészt a szteroid hormonoknak (mellékvese és a progeszteron), ill. a hCG-nek, a szelénnek kedvező hatása van az NK sejtek működésének kedvező alakításában. Bízom benne, hogy ezeknek a kérdéseknek a tisztázása közelebb visz a sikerhez. Mellékelem annak az édesanyának és csodás babájának a képét, akik éppen ma kerestek fel, miután hosszas vizsgálatok és kezelések után siker kísérte erőfeszítéseiket.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-27 20:19:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Ùr!
Pajzsmirígyem két oldalán 1-1 12 mm nagyságú csomót talált az orvos egy ultrahangos-szurovizsgálat során. ezután vér- és vizeletvizsgálat következett, az eredmények teljesen rendben vannak, semmi feltünöt nem látni rajta a háziorvosom szerint. Valóban megnyugodhatok vagy nem ártana további szakorvosi vizsgálatra mennem?
Köszönettel!
Tisztelt Kérdező!

Ez a göb, ill. a csomó jellegétől, tapintási leletétől esetleges UH vizsgálati eredményétől (un. TIRADS beosztás) függ.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-27 17:49:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr!

Április elején 10 év szedése után abbahagytam a fogamzásgátló szedését (Triodena) és az áprilisi menstruációm még meg is jött, viszont a következő a májusi menstruációm 3. hete késik. Elmentem vele szakorvoshoz aki elküldött vérvizsgálatra- ennek eredményét csatoltam- majd az eredmények alapján Norcolut tablettát írt fel, viszont semmilyen tájékoztatót nem adott arról, hogy mi okozhatja a vérzés késését, kimaradását, és hogy a fent említett gyógyszert meddig kell szedjen. Az lenne a kérdésem a doktorúrhoz, hogy mi okozhatja a vérzés kimaradását? Esetleg valamelyik női nemi hormon nem termelődik megfelelően? Mindenképpen szükséges gyógyszer szedése hogy helyreélljon a ciklusom vagy lehetséges, hogy magától is rendeződik a dolog? Ilyen esetekben álltalánosságban véve meddig kell szedni a norcolutot? Befolyásolja a gyógyszer hatását ha mellette L-thyroxint is szedek? Előre is nagyon köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-27 17:47:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
A segítségét szeretném kérni, ugyanis a szeptember még nagyon messze van, amikorra is időpontom van Önhöz, és nem tudok ölbe tett kezekkel ülni, már csak azért sem, mert 2 héttel ezelőtt több pozitív teszt után már másodszor szakadt meg a terhességem az 5. héten.
2013 tavaszán döntöttünk a babavállalás mellett, de mivel több mint fél évig sikertelenek voltunk, 2013. decemberében nőgyógyászomhoz fordultam, aki a3. és 21. napi hormonsor mellett a TSH, T3, T4 értékeket is kérte:
2014.01.17.
3. napi eredmények:
TSH: 2,956 mIU/l
FT3: 13,77 pmol/l
FT4: 5,16 pmol/l
Tesztoszteron: 0,4 nmol/l
Prolaktin: 290 mIU/l
Ösztradiol: 134 pmol/l
Kortizol: 519 nmol/l
DHEA-S: 2,9 umol/
FSH: 8,9 mIU/ml
LH: 8,7 mIU/ml

21. napi eredmények:
FSH: 2,9 mIU/ml
LH: 1.8 mIU/ml
Prolaktin: 206 mIU/L
Progeszteron: 31,50 nmol/l
Ösztradiol: 470 pmol/l

Az eredmények szerint minden rendben volt, de mivel az interneten olvasgatni kezdtem, rátaláltam néhány cikkre, amelyek szerint a TSH-nak 2 alatt kell lennei babavállaláshoz, nálam pedig ez az érték 2,956 volt. Saját szakállamra lecseréltem a jódozott konyhasónkat jódmentesre, és szelépótlás gyanánt minden nap fogyasztottam néhny szem paradiót, majd áprilisban a TSH-m 2,49 lett. Később sikerült eljutnom endokrinológushoz, sikerült nézetnem egy antiTPO-szintet, ami éppennhogy a felső határérték (35) alatt volt, azaz 32.

2014.03.25.
TSH: 2.434 mIU6L
FT4: 14.48 pmol/l
FT3: 5,82 pmol/l
Thyreoglobulin: 8,6 ng/ml
ThyreoglobulinAT: <20,0 IU6ml (<40)
Thyreoidea peroxidáz AT: 32IU/ml (<35)

Inzulin 0 : 2,0 uIU/ml
Inzulin 120: 25.1 uIU6ml

Az eredményekkel nem jutottam vissza az endokrinológushoz, mert közben összejött a várva várt, 2014. július 2-án pozitívat teszteltem. A tesztek szépen erősödtek napról napra, de nem sokáig örülhettünk, mert egy hét múlva pecsételni kezdtem, bementem az ambulanciára, ahol benntartottak, kaptam Duphastont (napi1) és másnap megnéztek ultrahanggal, a méhnyálkahártyám nagyon vékony volt, 4,3 mm (ennek szerintem az lehetett az oka, hogy 10 nappal azelőtt hogy pozitívat teszteltem, rendesen jelentkezett a mensturációm, igazából meglepetésként ért, amikor a középidőt várva fájni kezdtek a melleim és hormonproblémára gyanakodva, csak a biztonság kedvéért csináltam egy tesztet) és nem láttak semmit, viszont a bétaHCG eredményem 1200 körüli volt, így felmerült a méhenkívüli terhesség esélye. 2 nap múlva a következő ultrahangon megtalálták méhen belül az 5 mm-es petezsákot, de a következő ultrahangon megint nem láttak semmit, és a HCG-msem növekedett megfelelően, 1 hét alatt sem duplázdott meg, sőt, folyamatosan az 1200 körül mozgott...végül úgy döntöttek, hogy hagyjam abba a duphastont és hazamehetek. Ezután 3 nappal megjött a mnstruációm, ami elég sokáig tartott, a következő ultrahangon az orvos mindent rendben talált. Ezután 2 hónappal újra próbálkozni kezdtünk, és 2015 május elején újra pozitívat teszteltem, de a tesztek egy hét alatt sem erősödtek, majd 1 hét késéssel vérezni kezdtem, ekkor a bétaHCG szintem 19 volt, az orvosom szerint ez nem is volt terhesség...de tudtommal, ha nem történik meg a fogamzás, HCG sem termelődik a szervezetben, tehát egészen biztos, hogy valami elindult, csak valamiért nem fejlődött.
Ami még fontos lehet: 28 éves vagyok, a családomban nem tudok pajszmirigybetegségről, jó az étvágyam de nem vagyok hízékony, a hajam elég vékonyszálú és nincs is túl sok, de szerintem ez alkati dolog, nőgyógyászati UH szerint minden rendben, a ciklusaim szabályosak, a menstruációm normális és 3-4 napig tart, 2 éve vezetek hőgörbét, szép, kétfázisosak, az alaphőm 36,5-6, ovuláció után pedig 36,9 körüli. Eléggé fázós vagyok, gyakran hidegek a végtagjaim. Van Autoimmun beteg a családban, anyukámnak SCLE betegsége van. Nálam is jelentkezik időszakosan ekcéma a kezeimen, de viszonylag ritkán, valószínűleg kontakt ekcéma lehet ez, mert azt figyeltem meg, hogy akkor jelentkezik, ha sokat babrálok földdel (pl. ültetek).

Még tavaly kértem Önhöz időpontot, és márciusra kaptam, de akkor sajnos nem tudtam elmenni, ezért lemondtam és újat kértem, szeptemberre kaptam. Addig viszont még nagyon sok idő eltelik, és szeretném tudni, hogy ha az antiTPO pontosan a felső határértéken van, az már jelez-e autoimmun eredetű gyulladást? Mert szeretnék valamilyen vitamin szedni, de tudom, hogy ha autoimmun folyamatok állnak a háttérben, a jódot kerülni kell. Vagy ez csak a szintetikus jódra vonatkozik? A természetes jód szedhető? Gondolok itt algákra, Jódaqua gyógyvízre, kékjódra.
Nagyon szeretnék tenni valami hasznosat addig is, amíg eljutok Önhöz szeptemberben. Arra gyanakszom, hogy a pajszmirigyemnek köze lehet ahhoz, hogy a pozitív tesztek után csak 1 hétig örülhettünk...félek egy harmadiktól.
A leginkább arra szeretnék választ kapni, ha lehet, hogy ha 35 az antiTPO felső határa és az én eredményem 32, ez jelez-e már valamit, vagy határértéken belül még nem tekintik pozitívnak az eredményt?
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
ZS.
Tisztelt Zs!

Köszönöm részletes és szakszerű levelét. Mindenek előtt arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy ilyen rendkívüli esetekben mód van soron kívüli vizsgálatra, ha azt kéri (Székely Melinda kolléganőm végzi:e-mail:Szekelym@vipmail.hu vagy szekelymelinda66@gmail.com), ugyanis - miként Önnel történt, nem tudott időben megjelenni - ilyenkor ha előre jelzik, akkor más beteg tud "beugrani" a vizsgálatra.
Sok dolgot helyesen csinált, de a problémát abban látom, hogy sem a vetélésnek, sem panaszainak hátterére eddig nem derült fény. Az autoimmun betegség családi előfordulása esetén különösen óvatosnak kell lenni, ezért sem Jódaqua-t, sem a kékjódot nem javaslom.
Az anti-TPO felső határa módszerenként eltérő lehet, másrészt az antitest szintnél többet mond annak funkciója (erről az elmúlt hónapokban ezen a honlapon már írtam!).
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2009 április 16-17 között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztak ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
• A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
• Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van vagy inzulin rezisztenciájuk van.
• Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.

Bízva a sikerben jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:58:50
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Kérném a segítségét a következőben.2005. január 12-én voltam 43 éves és méh kivételem volt myoma és vérzés miatt. 2009 óta szedek L-thyroxint 50 eset, mivel elkezdett a vérkép alapján alul működni a pajzsmirigy. Ezidáig maradt ez a mennyiség és 2014. decemberében TSH : 4,750mIU/L * 0,400-4,000 /tartomány/ lett az eredményem. Felemeltették az 50-es adagot 75-re, de heti 2 alkalommal. Készült egy vérkép márciusban ami szintén ez volt. Nem igazán bírom a 75-öset szedni. Remegek, feszült vagyok.Nem tudom, hogy akkor most hogyan szedjem, van aki azt mondja így, van aki 50-eset mond.Kérem a Doktor Úr szíves segítségét. 54 évet töltöttem áprilisban.
Köszönöm
Maradok tisztelettel: Mariann
Tisztelt Mariann!

Köszönöm kérdését. Fontos kérdést tett fel.Erről beszéltem a háziorvos kollégáknak az elmúlt héten.
A lényeg:a hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát. Tehát "nem laborleletet kezelünk, hanem beteget".
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:40:36
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

28 éves nő vagyok, és az utóbbi 1,5 évben az alábbi tüneteket tapasztalom:
- reggel nagyon nehezen kelek, bármennyit is alszom előtte, és utána persze egész nap nyomottnak érzem magam
- állandóan fázom, nyáron is csak 30 fok felett volt igazán melegem (ez a tünet zavar a legjobban)
- sokszor hideg a kezem és a lábam, időnként meghatározhatatlan fájdalmat is érzek
- híztam 7-8 kilót, ami nem nagyon akar lemenni, pedig nem eszem sokat, bár az is igaz, hogy sajnos mozgásszegény életmódot folytatok
- nagyon száraz a bőröm, főleg a végtagjaimon és arcomon, pedig rendszeresen kenem testápolóval, kézkrémmel, arckrémmel
- a hajam gyorsan zsírosodik, a fejbőröm ugyanakkor korpás
- gyakran savasodik a gyomrom, és fáj a hasam a köldököm környékén
- néha nagyon kívánom az édességet, ugyanakkor nem tudok belőle sokat enni, mert bizonyos mennyiség után émelyegni kezdek tőle
- feledékeny lettem
- sokat fáj a fejem
- sokszor nyomást érzek a fejemben a homlokomnál, mintha meg lennék fázva, ez sokszor étkezés után fél-1-2 órával jelentkezik, és egy hirtelen jött álmosság is társul hozzá
- erősebb lett a vérzésem az első napokban, és jobban is fáj ilyenkor az alhasam, illetve a pms tüneteim (gyomorfájás, alhasi fájdalom) is felerősödtek

Elmentem a háziorvoshoz, aki elküldött több szakorvoshoz. A gasztroenterológus megállapította, hogy refluxom van, a fül-orr-gégész szerint emiatt vannak a gégészeti problémáim. A hasfájás még kivizsgálás alatt áll, eddig annyit mondott az orvos, hogy valószínűleg hasnyálmirigyprobléma.

A tüneteim alapján a háziorvos azt is mondta, hogy pajzsmirigy alulműködésem is lehet. Február végén a TSH szintem 3,5 mIU/L lett, amit ő rendben lévőnek ítélt, így a pajzsmirigy hormonokat már nem nézték meg. A koleszterinem picit magas volt (5,4 mmol/L (ref. 0-5,2), de a háziorvos ennek sem tulajdonított különösebb jelentőséget. 

Ezzel viszont beültette a bogarat a fülembe, ezért április elején kértem egy laborvizsgálatot, ahol a következő eredmény született:
Koleszterin 5,6 mmol/L (ref. <5,2)*
HDL-koleszterin 1,69 mmol/L (ref. 1,03<)
LDL-koleszterin 3,66 mmol/L (ref. 0-3,3)*
Trigliceridek 0,65 mmol/L (ref. <1,7)

TSH 3,99 mIU/L (ref. 0,4-4)
Szabad T4 12,13 pmol/L (ref. 7,75-15,21)
Szabad T3 4,45 pmol/L (ref. 3,8-6))
TSH rec. elleni at. 0,8 U/L (ref. 0-1,5)
Tireoglubulin 9,94 ug/L (ref. 1,1-35)
Anti-thyreoglobulin <0,9 U/ml (ref. 0-115)
Anti-TPO <0.25 U/ml (ref. 0-9)
reverz T3 0,25 ng/ml (ref. 0,09-0,35)

A kérdésem, hogy a fenti tünetek és adatok fényében Ön szerint érdemes lenne elmennem endokrinológiai kivizsgálásra is, vagy valóban minden értékem rendben van, és nem endokrinológiai probléma állhat a tüneteim hátterében.

Köszönöm válaszát,
Hajnalka
Tisztelt Hajnalka!

Panaszai alapján több probléma is felmerül, ezek közül a pajzsmirigy az egyik, ezért további immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:36:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr,

Köszönöm szépen gyors válaszát. A második verzió szimpatikusabb lesz. Még egy kérdésem lenne, hogy hormonzavar következében alvászavar, hideg és meleg érzet is előfordulhat? Mindenképpen jelentkezem Önnél, nőgyógyászati vizsgálat is szükséges gondolom. Bár eddig több alkalommal mindig bebizonyosodott, hogy az a pici szerv a PM állt a háttérben a nőgyógyászati problémákban. Köszönöm válaszát.
Tisztelettel, Barbara
Tisztelt Barbara,

Valóban mind a hideg, mind a meleg érzet, hőhullámok egyaránt előfordulnak hormonzavar következtében.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:32:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Köszönöm szépen a válaszát!
Még arra a kérdésemre is legyen szíves válaszolni, hogy ha a TSH és egyéb pajzsmirigy értékem rendben van, de az anti TPO 80-90 körül mozog mit tudok tenni ennek csökkentése érdekében, hgy vállalhassak babát a vetélés után?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel!
Kérdező
Ennek megválaszolásához további vizsgálatok lennének szükségesek.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:30:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor ÚR!

Szülés utáni pajzsmirigy gyulladásomat követően pajzsmirigy alulműködésem lett. Anti tpo, tg emelkedett. Ön betege vagyok.
Most vesekő miatt felmerült kontrasztanyagos röntgen vagy ct vizsgálat, de Ön azt mondta nekem annak idején, hogy a jódot kerüljem minden formában. A kontrasztanyagot sem engedhetem? Diagnózishoz elengedhetetlen lenne, mert a natív felvételek nem ábrázolták pontosan.

Köszönettel várom válaszát
Tímea
Tisztelt Tímea!

Ez valóban így van, de a következő megoldást javaslom. A vizsgálat előtt 3 nappal és ezt követően 1 napon át 1 tbl (1 tbl 500 mg) litium carbonatot (Liticarb-ot szedjen). Így kivédhető lesz a kedvezőtlen hatása.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 17:28:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr! Erdélyből írok,Székelyudvarhelyről. 21 éves lány vagyok. Sajnos nem érzem jól magam,és gondoltam elmesélem a Professzor Úrnak,lám mit tetszik mondani. 1 éve kezdődött nekem a menstruáció kimaradása.Voltam nőgyógyásznál,ő elküldött tovább endokrinológushoz Marosvásárhelyre. Az endokrinológus rengeteg labort megnézetett.most télen kezdődtek a vizsgálatok.Az eredményeim a következők lettek februárban: TSH: 2,98 FT4: 13,51 Estradiol: 43,57 LH:49,19 FSH:77,60 Progesteron: 0,75 ATPO: 5,89....Ekkor a doktornő mondta hogy nem nagyon jók az eredmények,irt Duphaston tablettát 2x1-et 10napig,hogy jöjjön meg a mensruációm mert at 3 hónapot ki volt maradva. A Duphastont beszedtem és rá pár napra meg is jött a menstruációm,majd ezt követően a következő laborokat kellett megcsináljam,és ezek az eredmények lettek: FSH:89 LH:60,2 Estradiol: 210 Progesteron:2,19 AMH: 0,014....Közben márciustól már kezdem nem érezni jól magam. Kolozsváron járok egyetemre..nagyon furán voltam..Szorongást éreztem,nyugtalanságot,pánikoltam be mindentől,álmos voltam,fáradt,bágyadt...Visszamentem az eredményekkel a doktornőhöz,ő ismét irt Duphaston most áprilisba és elküldött laborba hogy nézzük meg a következőket: TSH,FT4,aNTICORPI ANTI-OVARIENI. A duphastont beszedtem de nem lettem beteg még azóta mostanáig. Voltam pszichiáternél hogy irjon valami gyógyszereket hogy legalább a közérzetem,szorongásom szünjön meg. Spitomin tablettát és Sedatif PC-t írt fel..szedem 2 hónapja,volt amikor jobban éreztem magam de volt amikor nem...Türelmetlen vagyok,nyugtalan,álmos,és szorongok...Ön szerint mindez a hormonoktól van?Mert már nagyon elijesztettem magam,nem ilyen voltam én..lassan azt érzem depressziós lettem. Elvégeztem a laborokat most áprilisben közben: TSH: 3,09 FT4: 14,16 Anticorpi anti ovarieni: 7,03 8,06... most a hétten vittem vissza az eredményeket a doktornőhöz,és kértem ár irjon fel valami kezelést a hormonokra,mert már nem érzem jól magam,elvagyok keseredve...nem jó a közérzetem,légszomjam is van,a menstruációm se jött meg a Duphastontól. Most írt Utrogestan 200mg-os tablettát és Euthyrox-ot. Én közben szedem a Spitomint,de nem vagyok jól,szorongok és álmos vagyok. 2.ik napja vettem be az Utrogestan teblettát de nagyon rosszul voltam tőle,szédültem,elment minden erőm rá 2-3 órára ahogy bevettem. Nem mertem ma reggel be venni újra. Viszont akkor igy a mensturációm se jön meg ha nem szedem...Mit tetszik ajánlani?Ön szerint ez a közérzet a hormonzavartól van?Én próbálok türelmes maradni,de egyszerűen már nagyon elvagyok keseredve és feszült vagyok.Fogamzásgátlót nem mert irni a doktornő mert azt mondta akkor a későbbieknek nem lehet gyerek. Őn mit tanácsol,mi a meglátása erről az egészről? Válaszát köszönöm nagyon szépen. Erika
Tisztelt Erika!

Panaszai, tünetei és eredményei összetettek. Ezekből diagnózist mondani és terápiát ajánlani nem volna szakszerű. Több dolgot kívánok kiemelni:
I. Tekintettel a tünetekre, az alacsony AMH, emelkedett FSH, LH szintekre, a petefészek elleni antitest emelkedett értékére (jóllehet ebben az esetben a módszerről nem esett szó) a részleges ovarialis elégtelenség nem zárható ki.
II. A progestron szint alacsony volta az ösztrogén dominancia lehetőségét veti fel. Mi az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.

Ösztrogén
Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
A menstruációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik (ábra lejjebb)
Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.

Progeszteron
• Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
• Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
• A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
• Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
• Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
• Terméketlenség, meddőség
• Tüszőrepedés nélküli ciklusok
• Vetélés
• Premenstruális szindróma (PMS)
• Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
• Migrén, krónikus fejfájás
• Alacsony libidó
• Endometriosis
• Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
• Hüvelyszárazság
• PCOS - policisztás petefészek
• Korai menopauza
• Korai serdülőkor
• Pajzsmirigybetegség
• Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
• Magas vérnyomás
• Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
• Hajhullás
• Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
• Osteoporosis - Csontritkulás
• Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
• Magnézium hiány
Mi okozza ezt a betegséget?

Sajnos ezt a betegséget az emberiség maga idézte elő. A XX. században az ipari fejlődés, a vegyipar, a rá támaszkodó gyógyszeripar, egy soha nem látott fejlődést (?) produkált. Olyan növényvédő szerek, háztartási vegyszerek és élelmiszerek termelése kezdődött - hatalmas mennyiségben - amik egészségre gyakorolt hatását, hosszú távú következményeit nem mérték fel kellően. Voltak ugyan figyelmeztető hangok, de ezt mindig elnyomták (elnyomják) a billió-dolláros nyereségek, a profit hatalma. Erről a fontos kérdésről a Magyar Endokrin Társaság Kongresszusán és ezen a honlapon is szóltam.
Kezdődött a mérgezési hullám az ún. xenoösztrogénekkel. Ilyenek azok a vegyszerek, amelyek ösztrogén hatásúak és nagyon nehezen bomlanak le (évtizedek alatt!) és a zsír-szövetben raktározódnak. Nézzük a diethylstilbestrolt (DES). A DES-t 1938-ban szintetizálták és klinikai alkalmazását az USA-ban 1941-ben engedélyezték. Csak az USA-ban 1941-1971 között kb. 7-8 millió nő részesült DES kezelésben. Időközben kiderültek alkalmazásának súlyos káros következményei. A magzati korban a DES hatásnak kitett leány magzatoknál gyakoribb a reproduktív traktus rendellenessége, fokozott a kockázata a hüvely karcinóma, a méhen kívüli terhesség, a koraszülés, a vetélés és a meddőség kialakulásának. Folytatódott ez a folyamat a fogamzásgátló tabletták bevezetésével (világszerte), annak magas szintetikus ösztrogén tartalmával. Ráadásul a kozmetikumokba is olyan anyagokat tettek (pl. paraben), amelyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője. Ezek a veszélyes anyagok a bőrünkön át hamarabb felszívódnak, mintha megennénk! Az élelmiszeripar "felfedezte" a szóját, és elárasztotta vele a világot. A szója 20 000-szeres mennyiségben tartalmaz un. fito-ösztrogént. Szerencsére ezeket a növényi eredetű ösztrogéneket sokkal könnyebben elbontja szervezetünk, ezért nem okoz olyan nagy problémát (pl. az ázsiai országokban, ahol a szóját nagy mennyiségben fogyasztják)

Hogyan lehet gyógyítani?

Cél: a harmónia, a hormonális egyensúly helyreállítása. A gyógyítás általában természetes progeszteron készítményekkel indokolt.

Mi a megelőzés módja?

Környezettudatos szemléletváltás és gyakorlat. A műanyag palackok helyett üvegedények használata! Az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az egyébként kitűnő ásványvizek, tej és termékeik műanyag csomagolásban kerülnek a piacra és nehezen ellenőrizhető a kioldódó vegyszerek mennyisége A mérgező anyagokat tartalmazó festékek, adalékok, rovarirtók kerülése! A friss zöldségekről, primőrökről azt gondoljuk, hogy minden esetben hasznosak. Ez csak alapos tisztítás, mosás után igaz!
Az ellenőrző (monitoring) rendszer fejlesztése. A mérgező anyagok kimutatására sok módszer van. Az egyik legegyszerűbb bizonyos rákok vizsgálata. Ezek a kis élőlényeg a mérgező anyagok jelenlétében elpusztulnak. Több hazai élelmiszert kellene fogyasztani! Az itthoni monitoring rendszer jobb, mint a külföldi, másrészt a hazai élelmiszerek lényegesen kisebb mértékben szennyezettek.
Kerülni a műanyagban tárolt ételeket, a teflon bevonatú edények használatát A méregtelenítés különböző formáit széles körben elterjeszteni:
- Szauna kezelés, wellness módszerek
- Szabad gyökfogók alkalmazása (Szelén, E vitamin)
- A testsúly fokozatos és nem gyors csökkentése. A zsírszövetben felraktározódott méreganyagok a gyors fogyás során gyorsan kerülnek a szervezetbe és ez rendkívül káros lehet.
Az endokrin, pajzsmirigy szűrővizsgálatokat ki kellene terjeszteni azokra, akik az átlagosnál nagyobb környezeti szennyezésnek vannak (ill. voltak) kitéve, ill. akik tartósan szedtek, szednek hormonális fogamzásgátlót. Gondolni kellene a családtervezés (meddőség esetén) erre a lehetőségre is.

További endokrin, ill. immuno-endokrin kivizsgálást és kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-25 10:42:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A héten jártam Önnél és a felírt SelenoPrecise100 miatt kérdeznék Öntől.
Sajnos a 100mg kiszerelésben sehol nem lehet kapni csak 50mg kiszerelésben és más dobozban gondolom más gyártótól mint amit Ön mutatott (Arany mozsár).
Kérdésem a következő!Ha ebből az 50mg-ból kettőt veszek be az is megfelelő?
Illetve még egy kérdés felmerűlt bennem,ha allúl működik a pajzsmirigyem az étkezések során használ só fogyasztásra oda kell e figyelnem,illetve ezzel kapcsolatban mire figyeljek?
Köszönöm
Üdv.:L.Á
Tisztelt L.Á.!

A készítmény általában beszerezhető a patikákban. Amennyiben ez most nem sikerült, akkor azt javaslom, hogy az 50 ug-os tbl-ból 2-t vegyen be. Inkább himalája sót használjon.
Jó egészséget kívánok, üdv:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-05-23 16:44:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja