SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Először is szeretném megköszönni a múltkori kérdésemre adott válaszát!

Merültek fel kérdéseim az antiTPO-val kapcsolatban.
Mi jelent TPO elleni antitest pozitivitást? Ha a felső határértéket meghaladja az antiTPO szint? Az itteni laborban ez 35IU/ml. Tehát ha ez alatt van az antiTPO szint, akkor az azt jelenti, hogy nincs TPO elleni pozitivitás?
Vagy már akkor TPO elleni pozitivitásról beszélünk, ha egyáltalán jelen vannak az antitestek, azaz ez már pozitívnak számít, csak a mértéke mutatja meg, hogy mennyire súlyos a dolog?

Konktrétan ezekre a kérdésekre érdekelne a válasz, azt, hogy mik az antitestek és mit befolyásolnak, hogyan működnek, már elolvastam, de a fenti kérdéseim megmaradtak.
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel, Zs.
Tisztelt Zs!

Köszönöm, hogy válaszomat elolvasta és ilyen szakszerű kérdéseket tett fel.
Kezdjem a legelejétől:
Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.

• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.
Ami az anti-TPO-t illeti:
Az anti-TPO egy, a pajzsmirigyben található és a szervezet működéséért felelős enzim a TPO ("thyroid peroxidase enzyme"pajzsmirigy hormonjának termelődését végzi. Az anti-TPO antitestek az enzim működését gátolhatják és gyulladást, majd csökkent működést indukálhatnak. Ezt azért tette, feltételes módba, mert az anti-TPO antitestek nem egységesek sem felépítésük, sem funkciójuk szerint. Ezt azért kell hangsúlyoznom, mert ezzel - tapasztalom - , hogy gyakran a kollégák sincsenek teljesen tisztában. Az anti-TPO szint nagysága csak az egyik faktor, mivel lehet károsító, de védő típusú antitest is!!!!
Mi a gyakorlati jelentősége?
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható. A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológiás.A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb tartományban voltak! Az anti-TPO antitest termelését több tényező okozhatja, pl. a szervetlen jód. Az egyes laboratóriumok által megadott értékeket (35 IU/ml nem kell kőbe vésett értéknek tekinteni). Nem csak az abszolut érte, hanem a funkció és a titer változása lényeges
Összegezve:
1.Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
2.Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb!
3.Az alkalmazott pajzsmirigy hormon kezelés nem hat az antitestekre!

Jó egészséget kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-03 17:31:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja