SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
Segítségét kérném végső elkeseredésemben. Ismert PCO, IR betegségem van/volt még Szegeden. Lett 2 gyermekem kis különbséggel(második merckforminnal). Azóta elköltöztünk, nincs orvosom, Budapest ezen részén nincs Endorkinológus, csak pajzsmirigy rendelés. Volt vérvételem, a tüneteim rosszabbodtak, pajzsmirigy problémát kerestek, nem találtak. Laborértékeim: 3.cn: TSH1,600mIU/L (0,400-4,000) Anti-TPO 0,6U/mL(0,0-9,0) LH6,07😃U/L, FSH8,02(3,58-8,78) Prolaktin106, Ösztraidol212,8(99-447) Tesztoszteron1,3 Kortizol 202 (185-624) DHEA-szulfát 8,31. 21.cn: Progeszteron2nmol/L(16,4-59). Pajzsmirigy uh negatív.
Erős székrekedésem van évek óta, szőrösödés, hízás diéta(cukorbeteg diéta) és testmozgás mellett. Fogyni nem tudok, túlsúlos vagyok.

Ön szerint nőgyógyászati, endokrinológiai, milyen irányba induljak? Orvost kell keresnem, mert ebben a kerületben nem tudnak ellátni, sokat fáj a fejem, étkezés utáni cukraim sem mindig jók. Szeretnék egészséges életet, kezelést, gyógyszert, csak történjen már valami! Kérem segítsen! Válaszát várom, és köszönöm!
Tisztelt Kéredző!

Ezek a laboratóriumi vizsgálatok és eredmények nem alapvetőek a PCOS és az IR kérdésében.
Mi is a PCOS? A PCOS jelentése policisztás ovárium szindróma. Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos egyéb eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. Megközelítőleg a nők 5-10 százaléka lehet érintett.
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, de környezeti faktorok által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul..
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:

- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznem, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteimet PCOS okozza?

A PCOS vizsgálata az un. Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:

1./ két tünet jelen van a következő háromból:

a./ a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése,

b./ androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,

c./ ultrahanggal igazolt PCO és

2./ nem más hormonális eltérés okozza a tüneteket.

A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.

Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra is.
Kezelés
A kezelés első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a fokozott szőrnövekedés, aknék, a vérzészavar és a meddőség kezelése. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.

A gyógyszeres terápia mellett az életmódi kezelés is fontos szerepet játszik a gyógyulásban. Megfelelő diéta és rendszeres mozgás segíti az optimális inzulin szint elérését, ami az androgén tüneteket javulását és a meddőség kezelését egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát.
Endokrin kivizsgálást és a fentiekben jelzett életmódi és egyénre szabott oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-13 12:54:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok, pajzsmirigy alulműködéssel és autuimmun pajzsmirigy gyulladással kezel már 2009 óta. 2013-ban született meg a kislányom, azóta többször is változtattunk Önnel az Euthyrox adagon. (Időpontot Önhöz most idénre még nem kaptam. Egy várólistán vagyok, ha esetleg valaki kiesne, akkor el tudok Önhöz menni.)

Most tervezzük a 2. babát és ehhez kapcsolódna az alábbi kérdésem:
A múlt héten voltam laborvizsgálaton, amelynek az eredménye:
GOT 18 U/L
GPT 19 U/L
Gamma GT 14 U/L
Alkalikus foszfatáz 171 U/L
Össz.bilirubin 19,7 μmol/L
Karbamid 5,1 mmol/L
Kreatinin 71,0 μmol/L
eGFR (ml/p./1.73 m^2) >60 60,0 -
Húgysav 382 μmol/L
Glükóz 4,7 mmol/L
Nátrium 140 mmol/L
Kálium 4,4 mmol/L
Kalcium 2,33 mmol/L
Magnézium 0,92 mmol/L
Foszfát 1,12 mmol/L
Összfehérje 74,0 g/L
Albumin 46,5 g/L
C reaktív protein 1,85 mg/L
Vas 22,7 μmol/L
Transzferrin 2,6 g/L
Transzferrin telítettség 35 %
Teljes vaskötõ kapacitás 64,8 μmol/L
Ferritin 52,9 μg/L
B12 vitamin 206,3 pmol/L
Folsav 44,2 nmol/L

TSH 3,080 mIU/L
Szabad T4 10,44 pmol/L
Szabad T3 4,10 pmol/L
Tireoglobulin 28,62 μg/L
Anti-thyreoglobulin 3,1 U/mL
Total 25-OH D-Vitamin 53,0 nmol/L

Vérkép
Fehérvérsejt 8,7 Giga/L
Neutrofil 4,88 Giga/L
Limfocita 3,14 Giga/L
Monocita 0,39 Giga/L
Eozinofil 0,20 Giga/L
Bazofil 0,05 Giga/L
Neutrofil 56,30 %
Limfocita 36,30 %
Monocita 4,50 %
Eozinofil 2,30 %
Bazofil 0,60 %
Vörösvérsejt 4,9 Tera/L
Hemoglobin 145 g/L
Hematokrit 0,43 L/L
MCV 87,5 fl
MCH 29,8 pg
MCHC 340 g/L
Trombocita 294 Giga/L
MPV 11,4 fl
RDW-SD 42,6 fl

Jelenleg Euthyrox 50 mg-ot szedek, amelynek Ön szerint kell-e a dózisát emelni ahhoz, hogy a TSH fenti szintje a várandóssághoz megfelelő szintre csökkenjen?

Előre is köszönöm a válaszát.

Üdvözlettel,

Andrea


Tisztelt Andrea!

Emlékszem Önre, igen 1/2 tbl-val, azaz 25 ug-al (mikrogrammal!) célszerű volna emelni a dózist. Mielőbbi vizsgálatra várom.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-13 12:47:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur!

Az Ön betege vagyok, hashimoto thyreoditisem van. Ezzel kapcsolatban lenne egy aktualis kerdesem:
Egy regebbi tüdögyulladas miatt CT vizsgalatra kell mennem, es a kontrasztanyag miatt aggodom egy kicsit. Tudtommal jodot tartalmaz, es mivel nekem a pajzsmirigyem miatt kerülnöm kell a jodot, ezert nem vagyok benne biztos, hogy a pajzsmirigy karosoda nelkül is sikeresen elvegezhetö a vizsgalat. Az Ön velemenye szerint megoldhato ez a vizsgalat a kontrasztanyag beadasa nelkül is?

Köszönettel:
S. Timea
Tisztelt S. Tímea!

Ezt a CT vizsgálatot végző kollégától kell megtudnia, mivel nem minden kontrasztanyag tartalmaz egyaránt szervetlen jódot.

Bízom a sikerben, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-13 12:44:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Múlt október óta hullik a hajam, elkezdtem kivizsgáltatni a pajzsmirigyemet. A hajhullás mellett előfordul, hogy gombócot érzek a torkomban, valamint krákogok. Jellemzően fázós vagyok, a menstruációm rendszertelen. Az utóbbi időben előfordul, hogy enyhén fáj a fülem, felső légúti betegségekre (nátha, torokgyulladás) hajlamos vagyok. Mindezek elég zavaró tünetek, mivel énekelek. Leleteim alapján Ön mit javasolna?

TSH
2014.11.17: 3,710
2015.02.02.: 1,810
2015.03.30: 2,710
FT4: 8,63
FT3:4,54
aTG:304,5
a-TPO:667,3

Április óta L- Thyroxint szedek, 0,25 mg-t

2015.05.22: 1,610
FT4: 8,44

Ultrahang (2015.05.26)
A pajzsmirigy jobb lebenye 36*12*7 mm, bal lebenye 35*11*8 mm.
Az isthmus 3mm
A lebenyek minimálisan inhomogén szerkezetűek, keringésük kissé fokozott.
A nyakon kóros nyirokcsomó nem látható.
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm érdeklődését, lehet segíteni! Kétségtelen, hogy összetett problémáról van szó.Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés! Pedig ez a társulás az Ön esetében is nagy valószínüséggel fennáll.
Ugyanis a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
A napjainkban népbetegségnek számító pajzsmirigy problémák szerteágazó tünetek formájában jelentkezhetnek. A menstruációs zavarok is a betegség jelei lehetnek, ezért fontos, hogy vegyük komolyan a szokatlan, idő előtt megjelenő tüneteket.
Pajzsmirigy alul működés és menstruációs zavarok. A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.

Ezeknek a kizárását és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-13 12:39:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön betege vagyok, a májusi kontroll vizsgálat diagnózisa: substituáls hypothyreosis, autoimmun thyreoiditis remisszióban. Most IVF előtt állok. Két kérdésem lenne; az Ön által felírt és javasolt Letrox x 50 1/2 tbl/nap, ACC pezsgő tbl 3x1 tbl/nap, Maca 2x1 tbl/nap, DHEA 1 tbl/nap szedésén hogyan változtassak 1.) a stimulációtól és 2.) hogyan a beültetéstől kezdve. Válaszát megköszönve, tisztelettel: Adél
Tisztelt Adél!

A stimulációtól és a beültetéstől kezdve a DHEA-t és a Maca-t ne szedje.
A progesteront szinttől függően az Utrogestan szedés jön szóba.

Sok sikert és jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-13 12:26:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Kérem segítsen!
Most kellene döntenem, hogy vállalom-e a radiojód terápiát ami elpusztítja a pajzsmirigyemet.
Ugyanis hashimoto túlműködésem van.
De Ön azt írta egyik válasz levelében, hogy az autoimmun betegség nem a pajzsmirigy betegsége, hanem a szervezeté.
Akkor kérdezem én miért szeretnék elpusztítani?
Hova forduljak ahol az egész embert gyógyítják, és nem csak a szervet.
Önhöz szerettem volna menni, de sajnos a soron kívüli rendelésén is csak 2016. januárra tudnak időpontot adni.
Nagyon szépen kérem ,segítsen nem szeretnék egy ilyen döntést úgy meghozni, hogy nem kérdezem meg Önt.Hisz mégiscsak az ember további életéről van szó.
Nagyon szépen köszönöm.
üdvözlettel Tímea
Tisztelt Tímea!

Mindenek előtt azt kell írnom, hogy minden nap, így ma is volt soron kívüli betegem, mivel az egyik betegtárs kénytelen volt lemondani a vizitet. Tehát van rá lehetőség, még ebben a hónapban is!
A Hashimoto thyreoiditisnek valóban van túlműködéssel járó szakasza , azonban a radiojód kezelés ezekben az esetekben általában nem az elsőkén választandó kezelési mód.
A további kezelés betegségének stádiumától, tüneteitől függ, annál is inkább, mert a túlműködés alatt az izotóp kezelés nem kívánt mellékhatásokat okozhat.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-12 18:06:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Kérdésem az lenne, hogy a magas prolaktin szint hogyan okoz szőrösödést? Ha valaki, akkor Ön biztosan el tudja egyszerűen magyarázni.

Köszönöm: Tina
Tisztelt Kérdező!

Nagyon köszönöm bizalmát. A helyzet az, hogy az emelkedett prolactin szint valamilyen elváltozás következménye, tehát nem a prolactin okozza a szőrnövekedést, hanem egy kisiklott endokrin folyamat, esetleg immuno-endokrin folyamat követekezménye.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-08 17:28:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nekem a szőrösödés az egyedüli problémám. Nincsenek menstruációs panaszaim, az elhízásom a saját táplálkozásomnak és ülőmunkámnak köszönhető, melyet most orvosolok egészséges táplálozással és mozgással, de nem is nehéz fogynom. Mikor terhes voltam,a szőrösödésem szinte teljesen eltűnt (nem csak gyengültek a szőrszálak, de szinte nem is nőtt, maximum 1-2 pihe), de visszajött, ahogy abbahagytam a szoptatást. Jelenleg munka nélkül vagyok, így a tb nem fizetne egy endo vizsgálatot, ezért próbálom természetes úton visszaszorítani a férfi hormonjaimat... Engem tulajdonképpen az érdekelne, hogy ha majd eljutok vizsgálatra, akkor mennyi idő múlva lesz hatása a kezelésnek, mert a bőröm nem nagyon bírja a heti 2-3 alkalmas epilálást. :) Ez megoldható tablettával, vagy valami komolyabb kezelést igényel?
Köszönettel: Zsuzsanna
Tisztelt Zsuzsanna!

A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)(1. és 2. ábra).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-08 17:25:56
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Dr. Úr!
Kb. 2 évvel ezelőtt kimaradt menstruáció, hajhullás, és szőrösödés miatt kerestem fel egy nőgyógyászt, aki azt mondta pcos betegségem van. ( egy ultrahang vizsgálatot készített, cisztákat nem talált ). Semmilyen más vizsgálatra nem küldött , meforal tablettát írt fel nekem, amiből egy nap csak egyet tudtam bevenni, mivel súlyos hasmenésem volt tőle. Aztán tavaly ősszel véletlen meckformint írt fel helyette, azt mondta az is ugyanolyan lesz. Ebből szedek napi két tablettát. Viszont december óta szinte folyamatos bal borda alatti fájdalmaim vannak. Voltam vérvételen, amire a háziorvos azt mondta a pcos miatt nem tudja értékelni, és hogy menjek el endokrinológushoz kivizsgáltatni a dolgokat, mert kellett volna cukorterheléses vizsgálat, stb.. Ultrahang sem mutatott problémát. Sajnos időpontot csak júliusra kaptam, így azóta is rengeteget szenvedek vele, van hogy napokig szinte semmi fájdalom, van hogy nagyon görcsöl. Amit még észrevettem, hogy a gyógyszer sokszor szinte egészben távozik a szervezetemből, van hogy nem egy, hanem kettő adag is. Utána a fájdalom talán enyhébb. A kérdésem az lenne, hogy okozhat e a gyógyszer ilyen jellegű fájdalmakat? Lehetséges e hogy csak egyet vegyek be, amíg eljutok a kivizsgálásra, vagy az adag csökkentése okozhat e problémát?
Köszönettel:
Mónika
Tisztelt Mónika!

Az előjegyzési lista valóban hosszú, de próbálok még erre a hónapra időpontot adni. Továbbítom kérését Székely Melinda kolléganőmnek és meg fogja írni a pontos időpontot.
Addig is haladjunk, ha valóban PCOS volna:
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok). Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:az okoktól függnek.
A közeli találkozásig,üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-08 17:20:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Úr!
Kb. 2 évvel ezelőtt kimaradt menstruáció, hajhullás, és szőrösödés miatt kerestem fel egy nőgyógyászt, aki azt mondta pcos betegségem van. ( egy ultrahang vizsgálatot készített, cisztákat nem talált ). Semmilyen más vizsgálatra nem küldött , meforal tablettát írt fel nekem, amiből egy nap csak egyet tudtam bevenni, mivel súlyos hasmenésem volt tőle. Aztán tavaly ősszel véletlen meckformint írt fel helyette, azt mondta az is ugyanolyan lesz. Ebből szedek napi két tablettát. Viszont december óta szinte folyamatos bal borda alatti fájdalmaim vannak. Voltam vérvételen, amire a háziorvos azt mondta a pcos miatt nem tudja értékelni, és hogy menjek el endokrinológushoz kivizsgáltatni a dolgokat, mert kellett volna cukorterheléses vizsgálat, stb.. Ultrahang sem mutatott problémát. Sajnos időpontot csak júliusra kaptam, így azóta is rengeteget szenvedek vele, van hogy napokig szinte semmi fájdalom, van hogy nagyon görcsöl. Amit még észrevettem, hogy a gyógyszer sokszor szinte egészben távozik a szervezetemből, van hogy nem egy, hanem kettő adag is. Utána a fájdalom talán enyhébb. A kérdésem az lenne, hogy okozhat e a gyógyszer ilyen jellegű fájdalmakat? Lehetséges e hogy csak egyet vegyek be, amíg eljutok a kivizsgálásra, vagy az adag csökkentése okozhat e problémát?
Köszönettel:
Mónika
Tisztelt Mónika!

Az előjegyzési lista valóban hosszú, de próbálok még erre a hónapra időpontot adni. Továbbítom kérését Székely Melinda kolléganőmnek és meg fogja írni a pontos időpontot.
Addig is haladjunk, ha valóban PCOS volna:
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok). Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
Mi történt velem? Teszik fel a kérdést a PCOS-ban szenvedők
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
 Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
 Meddőség
 Sok, apró ciszta a petefészekben
 Aknés, pattanásos bőr
 Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
 Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
 Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
 Súlyproblémák, elhízás
 Gyakran társul a pajzsmirigy betegségeivel
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
PCOS kezelése
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:az okoktól függnek.
A közeli találkozásig,üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-08 17:19:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Érdeklődni szeretnék hogy normális prolaktinszint mellett is lehetséges-e a hipofízis adenóma, ha egyébként minden tünet stimmel? (barna foltok, térden könyökön, nyakamon.Szőrösödés állon, combon, lábujjak, kézfej,stb.. pukkadt kezek/lábfejek (jelenleg túlsúlyos vagyok, de mikor normál súlyú voltam akkor is meg volt a püffedtség) tompa látás az egyik szemre. 19 évesen elkezdtem fogamzásgátló tablettát szedni, majd rá 1 évre abbahagytam, ez volt 2012-ben, azóta nincs menstruációm, csak 1 évben 1-2x. Előtte is megvoltak már a nem kívánt szőrszálak, de az idő elteltével egyre csak erősödnek, terjeszkednek.. a foltok is megvoltak már kb 14 éves koromtól. Rengeteget híztam, kb 40 kilót ez idő alatt, illetve jó sok csíkom is lett, lehetetlen helyeken, pl a felső karomon teljesen. 16-17 évesen sokszor elájultam, főleg melegebb helyeken, pl fürdő, sokszor most is előfordulna, de ilyenkor azonnal leülök. Rengetegszer vannak hőhullámaim, és mostanság érzek egy megmagyarázhatatlan fura szagot magamon, leginkább mikor izzadok, de ez nem izzadság szag, ez valami más. Párom azt mondja ő nem érzi.. A vérnyomásom mindig alacsony volt 90/70 körüli. Rengetegszer fájnak az ízületeim (ez a túlsúly előtt is megvolt!!) főleg mikor melegfront jön. Izomgyengeséget is észrevettem magamon, főként alkar, csukló, és lábfej. Akármennyit alszom, nem elég.. Illetve sokszor mikor nevetek, erősen megfájdul a fejem.
Azért kérdezem és írtam mindezt le, mert rengeteg orvosnál jártunk már, és semmi sem javul, sőt, a tüneteim alapján mi Hipofízis adenómára gyanakszunk, mert ez mindent megmagyarázna, az öszes tünetemet, illetve felkészülve szeretnénk menni magához. És ha a normális prolaktinszint eleve kizárja ezt a betegséget, akkor nem csináltatjuk meg az mri-t. Illetve még azt szeretném megkérdezni, hogy milyen leleteket vigyünk ha mégiscsak lehetséges volna ez a betegség?

(diagnosztizált betegségeim): pm alulműködés, Inzulin rezisztencia, pcos ez utóbbi kettő nem 100% os)
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Szabina
Tisztelt Szabina!

Valóban összetettek panaszai és tünetei. A mellékelt leleteket is figyelembe véve kétségtelen, hogy endokrin betegsége van. Ugyanis a hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. leírtak alapján valóban lehetséges inzulin rezisztenciája, pajzsmirigygyulladása. Az agyalapi folyamat mindig felmerül ilyen esetben, de a mellékelt leletek ezt egyelőre szerencsére nem támasztják alá. Persze van hormonálisan inaktiv adenoma is, ezért célszerű volna mind a szemészeti vizsgált, mind az agyalapi MRI elvégzése. A cél az oki kezelés elkezdése.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-07 17:35:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Hashimoto thyreoditisben fogyasztható e halolaj? Abban az esetben ha az egyén tünetmentes és az ATPO szintje több mint 1 éve alacsony, normál határértéken belül van.

Válaszát köszönve, üdvözlettel.
Tisztelt Kérdező!

Általában ige, de tudni kellene róla, hogy milyen tisztaságú az olaj.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-06 16:00:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Pajzsmirigy alulműködésem van már évek óta, amire gyógyszert szedek. Rendszeresen járok ultrahang vizsgálatra, a 8 hónappal ezelőtti vizsgálatom eredménye : jl. 40x37x12, benne 4x4x4mm-es csökkent echogenitású göb, bl. 39x31x9 mm. A mostani vizsgálaton pedig: A pajzsmirigy mindkét lebenye a normális nagyság alsó határán, jobb lebeny: 10x13x35mm, kp. harmadában 3x5x6mm-es körûlírt echoszegény strumagöb láthaó. Bal lebeny: 12x11x40mm, finoman inhomogén szerkezetű. Ez azért elég nagy különbség, hozzátartozik, hogy két külön orvos végezte a vizsgálatot, de azért ekkora eltérés a két mérés között megijesztett. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez egyértelműen a sorvadásra utal? Mi az oka, ha a betegség kordában tartása mellet is sorvad a pajzsmirigy? Hogyan lehet ezt a folyamatot befolyásolni, esetleg megállítani? Az alulműködés jellemző tünetei nálam szinte teljesen megszűntek, jól érzem magam, a közérzetem is megfelelő, időnként egyedül a torokszorító érzés, nehéz nyelés ami jelentkezik. Köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel: P.Vivien
Tisztelt P.Vivien!

Ez valóban lehetséges, s attól függ, hogy mi okozza, ill. okozta az alulműködést.
A sorvadást nem tudom miből gondolták és nem világos, hogy ki ijesztette meg. Ne féljen!
Tisztázni kell(ene) a folyamat okát, hátterét.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-06 15:57:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Köszönöm kérdésemre adott válaszát, amellyel kapcsolatban jelezni szeretném Önnek, hogy átmenetileg vidéken tartózkodom, így nem tudom megoldani, hogy 2 héten belül felkeressem Önt. Ezért fordultam Önhöz levélben, mert azt feltételeztem, hogy az 1. trimeszter elején mért 2,1-es TSH szint alapján következtetni lehet a Letrox adagjának a növelésére. Ahogy előzőleg is írtam, egyelőre negyed szemmel növeltem az adagot, de amennyiben ezt kevésnek tartja (korábban, mintha említette volna, hogy a beültetéssel párhuzamosan vagy a létrejött terhesség esetén negyed-fél szemmel növeljem a Letrox adagját).
Nagyon megköszönném Önnek, amennyiben most ezúton tudna nekem segíteni, és azon leszek, hogy minél hamarabb eljussak Önhöz ismét.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Nóra
Tisztelt Nóra!

Amennyiben nincs erős szívdobogása, akkor egyelőre 1/2 tbl-val emelheti a dózist. A többit majd később meglátjuk.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-06 15:52:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

hashimoto jód

Tisztelt Professzor úr!

Kezelt betegeként (diagnózis: Hashimoto thyreoditis, szubklinikus hypothyreosis) szeretném elújságolni Önnek a jó hírt, miszerint a 2. lombik alkalmával sikerrel jártunk és a terhességet már nőgyógyász is megerősítette. Korábban abban maradtunk, hogy várandósság esetén változtatunk a Letrox adagján (korábban napi 1 szem 50 mg Letroxot + 2x1 szelént szedtem). 6 hetesen a TSH szintem 2,1 mIU/L, így a Letroxot egyelőre csak egy negyed szemmel növeltem, a napi 2 szem szelént természetesen továbbra is szedem. Ön mit javasol az adagolás növelésével kapcsolatban?
A másik kérdés, ami nyugtalanít az a Hashimoto és a jód kapcsolata. Mivel a jód gyulladásfokozó, ezért a Hashimotosoknak tilos az extra jód bevitel. Jelenleg még olyan terhesvitamint szedek (forgalomból kivont jódmentes Elevit), amelyben nincs jód. Viszont azt is olvastam, hogy várandóság esetén a baba miatt szükséges a jódbevitel, mert a jódhiány idegrendszeri károsodáshoz vezethet.
Hogyan járjak el a jóddal kapcsolatban a várandósság során?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Nóra
Tisztelt Nóra!

Mindenek előtt gratulálok a sikerhez és nagyon örülök.
A gyógyszer dózisának változtatása előtt vizsgálatot (soron kívülit) tartok szükségesnek (2 HÉTEN BELÜL!).
Ami a jódot illeti:
A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus (!) jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
A jód bevitelére valóban szükség van, s ezt meg is történik, hiszen jelenleg is kap szerves jódot (Letrox), amelynek 1 molekulája 4 jódot is tartalmaz. Ebben az esetben tehát a fölösleges szervetlen jód bevitele további kockázatos jelenthet, mivel az autoimmun folyamat fellángolásához vezethet.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-04 20:42:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Először is szeretném megköszönni a múltkori kérdésemre adott válaszát!

Merültek fel kérdéseim az antiTPO-val kapcsolatban.
Mi jelent TPO elleni antitest pozitivitást? Ha a felső határértéket meghaladja az antiTPO szint? Az itteni laborban ez 35IU/ml. Tehát ha ez alatt van az antiTPO szint, akkor az azt jelenti, hogy nincs TPO elleni pozitivitás?
Vagy már akkor TPO elleni pozitivitásról beszélünk, ha egyáltalán jelen vannak az antitestek, azaz ez már pozitívnak számít, csak a mértéke mutatja meg, hogy mennyire súlyos a dolog?

Konktrétan ezekre a kérdésekre érdekelne a válasz, azt, hogy mik az antitestek és mit befolyásolnak, hogyan működnek, már elolvastam, de a fenti kérdéseim megmaradtak.
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel, Zs.
Tisztelt Zs!

Köszönöm, hogy válaszomat elolvasta és ilyen szakszerű kérdéseket tett fel.
Kezdjem a legelejétől:
Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.
2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.

• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.
Ami az anti-TPO-t illeti:
Az anti-TPO egy, a pajzsmirigyben található és a szervezet működéséért felelős enzim a TPO ("thyroid peroxidase enzyme"pajzsmirigy hormonjának termelődését végzi. Az anti-TPO antitestek az enzim működését gátolhatják és gyulladást, majd csökkent működést indukálhatnak. Ezt azért tette, feltételes módba, mert az anti-TPO antitestek nem egységesek sem felépítésük, sem funkciójuk szerint. Ezt azért kell hangsúlyoznom, mert ezzel - tapasztalom - , hogy gyakran a kollégák sincsenek teljesen tisztában. Az anti-TPO szint nagysága csak az egyik faktor, mivel lehet károsító, de védő típusú antitest is!!!!
Mi a gyakorlati jelentősége?
Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható. A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológiás.A TPO elleni antitest pozitívakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb tartományban voltak! Az anti-TPO antitest termelését több tényező okozhatja, pl. a szervetlen jód. Az egyes laboratóriumok által megadott értékeket (35 IU/ml nem kell kőbe vésett értéknek tekinteni). Nem csak az abszolut érte, hanem a funkció és a titer változása lényeges
Összegezve:
1.Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
2.Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb!
3.Az alkalmazott pajzsmirigy hormon kezelés nem hat az antitestekre!

Jó egészséget kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-03 17:31:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

36 éves kétgyermekes Édesanya vagyok, az ön betege. Tavaly októberben autoimmun thireoiditist diagnosztizált nálam a Doktor úr. Múlt héten egy egészségnap keretén belül megnézték a csontsűrűségemet, amit elég rossznak találtak a koromhoz képest, azt mondta az orvos hogy ez már osteopenia, szedjek legalább naponta 9000 NE D-vitamint. Idáig én az ön utasítására 1000NE-t szedtem. Nagyon szeretnénk harmadik gyermeket, mit tegyek hogy megerősítsem a csontjaimat? Tényleg kell ennyi D-vitamin? Okozhatja ezt a pajzsmirigyproblémám? Másik kérdésem az lenne , mi a Professzor úr véleménye a paleo táplálkozásról? Sok helyen olvasom hogy kedvezően befolyásolja az autoimmun betegségeket. Válaszát előre is köszönöm, jó egészséget kívánok!

Tisztelettel: Andrea
Tisztelt Andrea!

Nem kell megijednie, mert a csontsűrűség mérésének sok módszere van és ez eléggé eltérő eredményeke adhat.
Ami a lényeget illeti:
1. Az utóbbi évek intenzív kutatásai igazolták, hogy a korábban „csak vitaminnak” gondolt biológiailag aktív anyag, lényegében hormonként viselkedik szervezetünkben. Ez nem meglepő, hiszen a D-vitamin szerkezete nagy mértékben hasonló a szteroid hormonokhoz (pl. mellékvese hormonjaihoz, a nemi hormonokhoz), amelyek közül többet gyógyszerként használunk már évtizedek óta. Ilyenek pl. az immunológiai és gyulladásos, ízületi betegségekben ma is használt bizonyos készítmények. A sokrétű kutatás bizonyította, hogy a D-vitamin több szervünkre, ill. szervrendszerünkre hat és szintjének meghatározása, a hiányzó hormon pótlása meghatározó fontosságú.
Nélkülözhetetlen elem
A D-vitamin az emberi testben számos szervünkre van hatással.
- A csontrendszer számára azért fontos, mert a D vitamin szabályozza a kalciumfelvételt a belekben, de megakadályozza, hogy a vizelettel túl sok kalcium ürüljön. Érthető, hogy a vitaminhiány a csontritkulás rizikóját növeli.
- Javítja a pajzsmirigy működését, csökkenti a gyulladásos folyamatot. Az autoimmun pajzsmirigy betegségekben a D-vitamin szint általában alacsonyabb és ezért pótlása előnyös
- Az izomzatra gyakorolt hatása abban rejlik, hogy segíti az izmok összehúzódását, az idegrendszer és az izmok közötti koordinációt, csökkenti ezáltal az elesés kockázatát, tehát így csökken a csonttörés veszélye is. Fontos megfigyelés az is, hogy az éjszakai fájdalmas izom összehúzódását is jelentősen mérsékli.
- Az immunrendszerre gyakorolt hatása bizonyította, a gyulladásos, reumatikus betegségekben szenvedők többségénél kimutatható a D-vitamin hiánya
- Az elhízottakban a D-vitamin szint meglepő módon alacsony. Az elhízással foglalkozó ún. obezitológiai kutatások bizonyították, hogy a D-vitamin hiány fontos az elhízás kialakulásában és a megfelelő fogyókúrákban.
- A szív- érrendszeri megbetegedések esetén is gyakran kimutatható a D-vitamin hiánya, melynek következtében gyakrabban jelentkeznek krónikus szív- és érrendszeri betegségek. A halálozási arány is magasabb, mint egyébként. A D-vitamin kihat az érrendszer belső falának sejtjeire, az erek izomzatára, a vérzsírra és a megfelelő mértékű véralvadásra. A megfelelő D-vitamin-szint ezért védelmet nyújt a trombózis, szívinfarktus és gutaütés ellen.
- Rákos megbetegedések is összefüggést mutatnak a krónikus D-vitamin-hiánnyal. A végbélrákban, prosztatarákban, méhrákban, hasnyálmirigyrákban és legfontosabbként a tüdőrákban lényegesen alacsonyabb a D-vitamin-szint.
- Az idegrendszer és az agy működését is befolyásolja, gátolja a súlyos D-vitamin-hiány. Az Alzheimer kórosokban a D-vitamin pótlással kedvező eredményeket tapasztaltak.
D-vitamin hiányában fellépő leggyakoribb tünetek
• Gyermekeknél angolkór (rachitis)
• Felnőtteknél csontritkulás, csontlágyulás, csontok deformálódása, rugalmatlansága, törése
• Daganatos betegségek kialakulásának vagy kiújulásának esélyét növelheti (egyes vizsgálatok szerint akár 60%-kal is)
• Fogak állapotának nagymértékű romlása (fogszuvasodás)
• Pajzsmirigygyulladás
• Izomgörcsök
• Fáradtság, levertség
• Haj fokozott hullása
• Ízületi gyulladás
• Hátfájás
A hiánybetegség veszélye azoknál a legnagyobb, akik kimozdulni képtelenek (csecsemők, öregek, betegek), illetve várandósoknál és azoknál a nőknél, akik az egész testüket elfedő ruhát hordanak.
Napi szükséges mennyiség
Az RDA alapján meghatározott mennyiség 100 - 200 NE, gyermekeknek, időseknek 400 - 800 NE, terhesség és szoptatás ideje alatt a nőknek 800 - 1 000 NE fogyasztása ajánlott.
Az újabb kutatási eredmények alapján a legtöbb szakértő napi 1000 - 2000 NE mennyiség bevitelét tartja szükségesnek egy átlagos felnőtt részére. A D-vitamin túladagolás 10 000 NE, vagy ennél több huzamos szedésével fordulhat csak elő, bár ilyen mértékű D-vitamin készítmény Magyarországon nem kapható. A D-vitamin szükségletet befolyásolja az életkor, vagyis a csontosodási folyamatok, így a gyermekeknek és a kamaszkorúaknak 10 µg D-vitamin napi fogyasztása ajánlott. A kimozdulni képtelenek, továbbá várandósok, szoptatós anyák, és idősek számára is a napi 10 µg bevitelét ajánlják.
A hiányállapot megelőzését segíthetjük, ha táplálkozásunkban is ügyelünk a magas D-vitamin tartalmú élelmiszerek rendszeres fogyasztására. Természetes forrásai a halmáj olajok, halak (tonhal, szardínia, lazac, hering, makréla), máj, virágpor, méz, méhpempő, tojássárgája, tej és tejtermékek (vaj, tejszín, margarin), csiperkegomba, zabpehely, búzacsíra, élesztő. Hozzá kell tennem, hogy nem mindegy, hogy melyik készítményt szedi a beteg!
2.A paleo étrend a beteg egy részénél valóban képes testsúly csökkenést kiváltani. Az autoimmun folyamatra azonban leginkább a gluténmentes vagy szegés étrend a legjobb.
Mire célszerű vigyáznia?
Tiltólistán a káposztafélék és a szója
A fogyókúra során lényeges, hogy kerüljük az olyan ételeket, amelyek lelassítják a pajzsmirigy működését. - Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének, vagyis meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez komponensek felszívódását. Golyvaképző ételeknek is hívják őket, mert a jód hasznosulásának gátlásával akadályozzák a T4 és T3 pajzsmirigy hormonok képződését. Jó hír azonban, hogy a goitrogének igen érzékenyek a magas hőre, így alapos főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. Mellőzni az étlapról csak az esetben szükséges, ha fogyasztásuk a főzés ellenére is negatívan hat a pajzsmirigy működésére, megnehezíti a hormonpótló gyógyszerek beállítását. A káposztafélék mellett a szója is gátolja a pajzsmirigy megfelelő működését, fogyasztása pajzsmirigy betegeknek nem ajánlott.
A gyógyszerek csökkent felszívódása is hizlal!!!Pajzsmirigy alulműködés esetén a fogyáshoz lényeges a gyógyszerek megfelelő beállítása, melyet aztán kiegészítünk diétával és a rendszeres mozgással. Előfordulhat, hogy mindent megteszünk, a várt súlyvesztés mégsem következik be, ennek pedig gyakran a gyógyszerek nem megfelelő szedése az oka. A pajzsmirigy betegségre felírt hormonpótló készítmények bevételével kapcsolatban a következőkre érdemes ügyelni:
- a kalcium- és vaspótló készítmények, tejtermékek rontják a gyógyszerek felszívódását, ezért legalább egy óra teljen el a kettő bevétele közt.
- a kávéivást szintén ez okból érdemes egy órával előbbre, vagy későbbre halasztani.
- a fogyást lassíthatja, ha egyéb gyógyszereket is szedünk – a savkötők, szteroidok, fogamzásgátlók és egyes antibiotikumok, szívgyógyszerek - szintén befolyásolják a pajzsmirigy működését - ilyen esetben kérdezzük meg kezelőorvosunkat a bevételük helyes sorrendjéről.
• Miképpen hatnak a szintjére egyes gyógyszerek?
Ez a betegek által feltett egyik gyakori kérdés, amelyet azért nagyon nehéz megválaszolni, mert valamilyen formában az összes gyógyszer hat a TSH szintre. A legfontosabbakat és a leggyakrabban használtakat emelem ki:
 Szervetlen jódot tartalmazó készítmények: Cordaron (szívgyógyszer), Betadin (bőrfertőtlenítő), Rtg kontrasztanyagok (CT és MR vizsgálatoknál használják), Terhességi vitaminok egy része
 Gyulladáscsökkentő szteroid készítmények (Medrol). Reumatológiában használt gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, szalicilát származékok ( Indometacin)
 Hormonális fogamzásgátlók
 Depresszió esetén használt gyógyszerek (pl. litium)
 Gyomorégés, gyomorfekély gyógyszerei (proton pumpa gátlók nagy csoportja)
 Csontritkulás esetén alkalmazott készítmények (kálcium készítmények)
 Béta-receptor blokkoló szívgyógyszerek, vérnyomáscsökkentők (Concor, Huma-Pronol, Betaloc)
 Szója tartalmú élelmiszerek és készítmények
Jó egészséget kívánok a következő kontorllig, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-03 17:02:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Március végén elmentem a háziorvoshoz, mert iszonyat módon híztam ( 20 kg összesen, volt , hogy heti 5 kg, sajnos előtte sem voltam vékony.) vérvételalapján 7,6 tsh szint, minden más eredmény jó, aztán pajzsmirigy ambulancia, vérvétel 1,7 tsh ( jelenleg nem hízom.) Ausztriában dolgozom, benzinkúton, álló munka, szóval 120kg-val nehéz ( 167 cm magassághoz). Szedek magnéziumot, C és D vitamint, zöldalgát. Tavalyi évben szinte naponta 1 óra szobabicikli, hasizom, és szinte 0 szénhidrát, mégsem sikerült lefogynom. Jövő év januárra kaptam időpontot Önhöz. Megtisztelő válaszát nagyon szépen köszönöm. Munkájához és magánélethez a legjobbakat kívánom.
Köszönettel: Kaiser Andrea
Tisztelt Kaiser Andrea!

Köszönöm aktuális kérdését. Mindenek előtt arra szeretnék kitérni, hogy -amennyiben kéri - korábban is kaphat időpontot, ugyanis kedves betegeimnek közbe jöhet valami és ilyenkor ezt jelzik, így mód van lényegesen korábbi vizsgálatra is. Ma is így történt!...
Ami konkrét kérdését illeti, a pajzsmirigy csökkent működése valóban az esetek nem kis részében felhívja a figyelmet a csökkent pajzsmirigy működésére.
E hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány (fentebb a cím olvasható), amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el.
Hozzá kell azonban tennem, hogy a TSH egyik szűrő módszer, de szintje önmagában nem jelenti a betegséget.
A következő dolog, amelyet rövidesen szándékomban áll megírni kedves Olvasóimnak, hogy önmagában a stressz által kiváltott nassolás, ill. anyagcsere károsodás, rendszertelen érkezés is felelős lehet a gyors elhízásért.Azt már régóta sejtettük, hogy az egyes stressz reakciók és a szervezet hormonális változásai, immunreakciói között összefüggés van. Azt azonban csak az utóbbi időszak kutatásai bizonyították, hogy a stressz és a nassolás között egyértelmű kapcsolat mutatható ki. Az elmúlt év végén publikálták a kutatók az erre vonatkozó bizonyítékokat, Daryl B. és munkatársai ugyanis azt vizsgálták, hogy a nassolás és a stressz között van-e összefüggés. A nagy számú betegben tett megfigyelésük lényeges az volt, hogy már 7 nap múlva lényeges változás mutatható ki az ételfelvétel gyakorisága és a stressz között. Vizsgálták az alacsony, közepes és magas motivációval járó, fokozott stressz hatás és a nassolás közötti összefüggést. Egyértelmű, hogy a magas stressz hatás többszörösére emelte az ételfogyasztás gyakoriságát
A stressz okai:

• Akut stressz: „harcolj vagy menekülj!” („Fight or Flight”)
– Éhség
– Munkanélküliség
– Baleset veszély
– Állás „interview”
– Rövid ideig tartó (súlyos) betegség
• Elhúzódó: („ poszttraumás stressz”)
– Szerencsétlenség(ek), katasztrófa helyezetek
– Háború
– Rablás, erőszak elszenvedése, megerőszakolás
– Szeretett személy, hozzátartozó halála
• Tartós, krónikus:
– Megoldhatatlannak tűnő munkahelyi konfliktus
– Családi gondok
– Pénzügyi nehézségek
Stressz hormonokra nő:
• Az inzulin szint, fokozódik az étvágy, a nassolás kísértése, csökken az étvágyat szabályozó hormon, a leptin szintje, ill. aktivitása
• a pajzsmirigy hormon-elválasztása (a szervezet energiaforgalmának szabályozása),növekszik a pajzsmirigy térfogata (nyak körfogat)
• Csökken az immunrendszer aktivitása, nő az autoimmun betegségek valószínűsége

Mit célszerű tenni?

 A szervi elváltozások, betegségek kizárása holisztikus megközelítéssel
 A beteg panaszainak megismerése, ennek alapján célzott vizsgálatok
 A stressz fogalmával való szembesítés, a megelőzési és gyógyítási technikák alkalmazása. Rendszeres étkezés, a naponta fogyasztott ételek leírása, a nassolás kerülése, ill. ha ez nem oldható meg, akkor nagyon alacsony kalória tartalmú ételek (gyümölcsök), ill. folyadékok (zöld tea) fogyasztása.
 Ha aktívan töltöttük a napot, és mindenáron nassolni akarunk, azért akad néhány olyan megoldás, amivel élhetünk, ilyen pl. a zsírszegény popcorn, az aszalt cseresznye vagy éppen egy gyümölcsturmix (cukormentes).
A stressz legyőzésére vonatkozóan itt hely hiánya miatt nem tudok kitérni, de ezt a legközelebbi cikkeim egyikében majd megtalálhatja.
Összegezve: nem egyetlen betegségre kell(ene) koncentrálni, hanem holisztikusan, az egész embert nézni.
S vizsgáltra várom, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-03 16:47:55
Olvasói értékelés: 5/5

Kedves Doktor Úr!
Már kb.20 éve alacsony pajzsmirigy működésemre L-Thyroxint szedek. Elősször alsó lábszáramon apró festékhiányos pontokat fedeztem fel.Ma már egyre több van illetve a lábamon zsúfolásig és sajnos már testszerte is szóródik. Mivel nagyon zavar,érdeklődnék mitől van,okozhatja az L-Thyroxin tabletta?
Köszönöm válaszát!
Farkas Ferencné

Tisztelt Farkas Ferencné!

Valószínűleg nem vizsgálták, de bizonyára autoimmun pajzsmirigy betegsége van. Ez gyakran társul festékhiányos betegséggel, vitiligóval. Fontos: az L-Thyroxin nem hat erre a bőrbetegségre.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
További részleteket illetően utalok ezen a honlapon olvasható korábbi írásomra: a "Pajzsmirigy betegségek bőrtüneteiről"
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-02 17:29:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm!

1 héttel, miután elengedtek a munkahelyről (márc 31), kezdődött a nehézlégzésem és a gyors szívverés. A munkahelyen depressziós lettem (nem igazán érdekel semmi) és kiégtem, majdnem minden nap ideges voltam, kevés folyadékot ittam és keveset is ettem, továbbá bőrszárazság is jelentkezett még bent és hasmenés szerű állapot, amire Immodium-ot szedtem. A nehézlégzésre visszatérve, a háziorvosom elküldött vérvételre (pajzsmirigy betegség címszóval) és még aznap éjszaka megjártam a sürgősségit is, mert azt vettem észre, hogy lassul a légzésem. Mindent rendben találtak, az artériából vett vérrel se volt baj, pánikbetegségre felírtak és adtak egy szem Frontin-t, (semmit nem hatott) de azt mondták, hogy próbáljak inkább citromfű,orbáncfű teát inni először, hátha segít. Másnap a vérvétel eredményét elvittem a háziorvosnak, aki mindent jónak talált, egyedül az össz-koleszterin és a T3 volt magasabb. Össz. koleszterin: 5,40 mmol/l , T3: 6,80, a TSH normális: 1,029....Ő is pánikbetegségre tippelt. Vettem mind a 2 teából, de abbahagytam, mert éjjel állandóan vizelni jártam. Elkezdtem szedni a háziorvos tanácsára Valeriana Relax-ot, bár nem minden nap. Abbahagytam a napi 1-2 pohár kávét, (nem is kívánom) helyette max. 2 3in1-es kávét iszok napi max. 2 szál cigi kíséretében. Mivel nem törődtem bele abba, hogy ezek a tünetek nem betegség miatt vannak, ezért elmentem a fül-orr-gégészetre, ahol az orvos talált egy göböt a nyaki pajzsmirigy középső részében. Nyaki UH-ra csak augusztus 14-re kaptam időpontot a kórházban...Gondoltam egyet és elmentem egy magánklinikára inkább 05.28-án. Az UH-n semmit nem talált az orvos, az "a göb meg annyira kicsi, hogy nem okozhat tüneteket". A háziorvos papírra leírta, hogy időpont endokrinológiára, nyaki uh utánra, előtte friss labor beutaló. Azt olvastam, hogy az endokrin-re beutaló kell, vagy ez a vérvételi labort jelenti? Nem értem, hogy kardiológiára miért nem utalt be...Most kb 3-4 napja nem szedtem a Valeriana Relax-ot és este nehezen tudtam elaludni a gyors szívverés és a 15 percenkénti vizelés miatt, pedig most se iszok olyan sokat.
Tisztelt Kérdező!

Panaszai valóban összetettek. Értelemszerűen így a leletek alapján nem zárhatom ki a pajzsmirigybetegség lehetőségét, annál is inkább, mert egy betegnek mindkét betegsége is lehet. Minden esetre azt tanácsolom, hogy pszichiátriai vizsgálatra menjen el és amennyiben a vizsgálat alapján indokoltnak tartják, akkor a pajzsmirigy vizsgálata is szóba jön.
Fontos: „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
Hormonális betegségek kezelése a holisztikus szemlélet jegyében
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége!!!!. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell!.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-02 17:23:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja