SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!

Március végén elmentem a háziorvoshoz, mert iszonyat módon híztam ( 20 kg összesen, volt , hogy heti 5 kg, sajnos előtte sem voltam vékony.) vérvételalapján 7,6 tsh szint, minden más eredmény jó, aztán pajzsmirigy ambulancia, vérvétel 1,7 tsh ( jelenleg nem hízom.) Ausztriában dolgozom, benzinkúton, álló munka, szóval 120kg-val nehéz ( 167 cm magassághoz). Szedek magnéziumot, C és D vitamint, zöldalgát. Tavalyi évben szinte naponta 1 óra szobabicikli, hasizom, és szinte 0 szénhidrát, mégsem sikerült lefogynom. Jövő év januárra kaptam időpontot Önhöz. Megtisztelő válaszát nagyon szépen köszönöm. Munkájához és magánélethez a legjobbakat kívánom.
Köszönettel: Kaiser Andrea
Tisztelt Kaiser Andrea!

Köszönöm aktuális kérdését. Mindenek előtt arra szeretnék kitérni, hogy -amennyiben kéri - korábban is kaphat időpontot, ugyanis kedves betegeimnek közbe jöhet valami és ilyenkor ezt jelzik, így mód van lényegesen korábbi vizsgálatra is. Ma is így történt!...
Ami konkrét kérdését illeti, a pajzsmirigy csökkent működése valóban az esetek nem kis részében felhívja a figyelmet a csökkent pajzsmirigy működésére.
E hónap elején látott napvilágot a vezető amerikai folyóiratban az a tanulmány (fentebb a cím olvasható), amelyben a szerzők a pajzsmirigy hormonjának hatását vizsgálták elhízottakban. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el.
Hozzá kell azonban tennem, hogy a TSH egyik szűrő módszer, de szintje önmagában nem jelenti a betegséget.
A következő dolog, amelyet rövidesen szándékomban áll megírni kedves Olvasóimnak, hogy önmagában a stressz által kiváltott nassolás, ill. anyagcsere károsodás, rendszertelen érkezés is felelős lehet a gyors elhízásért.Azt már régóta sejtettük, hogy az egyes stressz reakciók és a szervezet hormonális változásai, immunreakciói között összefüggés van. Azt azonban csak az utóbbi időszak kutatásai bizonyították, hogy a stressz és a nassolás között egyértelmű kapcsolat mutatható ki. Az elmúlt év végén publikálták a kutatók az erre vonatkozó bizonyítékokat, Daryl B. és munkatársai ugyanis azt vizsgálták, hogy a nassolás és a stressz között van-e összefüggés. A nagy számú betegben tett megfigyelésük lényeges az volt, hogy már 7 nap múlva lényeges változás mutatható ki az ételfelvétel gyakorisága és a stressz között. Vizsgálták az alacsony, közepes és magas motivációval járó, fokozott stressz hatás és a nassolás közötti összefüggést. Egyértelmű, hogy a magas stressz hatás többszörösére emelte az ételfogyasztás gyakoriságát
A stressz okai:

• Akut stressz: „harcolj vagy menekülj!” („Fight or Flight”)
– Éhség
– Munkanélküliség
– Baleset veszély
– Állás „interview”
– Rövid ideig tartó (súlyos) betegség
• Elhúzódó: („ poszttraumás stressz”)
– Szerencsétlenség(ek), katasztrófa helyezetek
– Háború
– Rablás, erőszak elszenvedése, megerőszakolás
– Szeretett személy, hozzátartozó halála
• Tartós, krónikus:
– Megoldhatatlannak tűnő munkahelyi konfliktus
– Családi gondok
– Pénzügyi nehézségek
Stressz hormonokra nő:
• Az inzulin szint, fokozódik az étvágy, a nassolás kísértése, csökken az étvágyat szabályozó hormon, a leptin szintje, ill. aktivitása
• a pajzsmirigy hormon-elválasztása (a szervezet energiaforgalmának szabályozása),növekszik a pajzsmirigy térfogata (nyak körfogat)
• Csökken az immunrendszer aktivitása, nő az autoimmun betegségek valószínűsége

Mit célszerű tenni?

 A szervi elváltozások, betegségek kizárása holisztikus megközelítéssel
 A beteg panaszainak megismerése, ennek alapján célzott vizsgálatok
 A stressz fogalmával való szembesítés, a megelőzési és gyógyítási technikák alkalmazása. Rendszeres étkezés, a naponta fogyasztott ételek leírása, a nassolás kerülése, ill. ha ez nem oldható meg, akkor nagyon alacsony kalória tartalmú ételek (gyümölcsök), ill. folyadékok (zöld tea) fogyasztása.
 Ha aktívan töltöttük a napot, és mindenáron nassolni akarunk, azért akad néhány olyan megoldás, amivel élhetünk, ilyen pl. a zsírszegény popcorn, az aszalt cseresznye vagy éppen egy gyümölcsturmix (cukormentes).
A stressz legyőzésére vonatkozóan itt hely hiánya miatt nem tudok kitérni, de ezt a legközelebbi cikkeim egyikében majd megtalálhatja.
Összegezve: nem egyetlen betegségre kell(ene) koncentrálni, hanem holisztikusan, az egész embert nézni.
S vizsgáltra várom, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-03 16:47:55
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja