SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Dokort úr,

Az elmúlt két hétben diagnosztizáltak PCO sy., és pajzsmirigy alulműködéssel( minden ismert tünete jelentkezett nálam, 20 éves vagyok, visszagondolva már évek óta vannak tüneteim, de eddig nem fordítottam rá kellő figyelmet, most az utóbbi 3 hónap + 12 kg-ja rettentet el). L-tyroxin hemming 25 ug szedek mindennap éhgyomorra kevés vízzel. Mivel a mensesem se jött meg 3 hónapja ezért a nőgyógyászom TVUH után, norcolut 5mg sárgatesthormont írt elő. Jelenleg szedek még Fe komplex tabl.-t. De még kivizsgálás stádiumában vagyok; OGTT,és sex hormon, mellékvesehormon, TSH, FT4 ill aTPO vizsgálatokat tervezünk. A nőgyógyász ch diétát javasolt, amit tudnék is tartani, de mivel a pajzsmirigy mellett glutén,cukor és laktóz mentes táplálkozással próbálkozok elég nehéz helyzetbe kerültem. A gyógyszer és jód miatt még elég sok zöldségről is le kell mondanom.

Tudna esetleg bármit is javasolni nekem?


Köszönettel Kis Virág
Szeged
Tisztelt Kis Virág!

Mindenek előtt mi a PCOS lényege?
A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma . Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki.
Ma már egyértelmű, hogy a kialakulásában az ismételt hüvelygyulladások és a fogamzásgátlók játszanak döntő szerepet.
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt. Ráadásul a PCOS nem egyedüli betegség, mert gyakran társul más betegségekhez, leggyakrabban a pajzsmirigy autoimmun formájához.
A kezelés a kiváltó okoktól függ, a diétás kezelés viszont már a diagnózis megállapítás után alapvető:
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
További immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok:
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-20 10:39:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !
Alulműködő Hashimotos vagyok. Jó pár hónapja szenvedek állandó hüvelygyulladással, mely a hólyagra és a vesére (szúrkáló érzés, gyakori vizelés) is kihat. A nőgyógyász és az urológus kezelt már többféle antibiotikummal, ami a gyógyszerszedés alatt és után egy rövid ideig hatásos, azután újra előjönnek a panaszok. Vizelet bakterológiát 2x néztek, a veséket UH-n nézték, negatív lett, a nőgyógyászati citológiám is. Jelenleg gombaölő gyógyszert kaptam, amit még nem kezdtem szedni.
Okozhatja mindezt az autoimmun betegség ? A nőgyógyászom szerint IR betegség is állhat a háttérben, az okozhat hasonló panaszokat. Mi a véleménye ?
Előre is köszönöm válaszát: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Sajnos ilyen panaszokkal naponta fordulnak hozzám betegek. A helyzet az, hogy az autoimmun betegségekben általában immunhiány van és ez hajlamot teremt a fertőzésre. Éppen hétfőn fogok az immunológiai szakvizsgára készülőknek erről a témáról részletesen beszámolni. Sajnos a hüvely immunológiáját nem vagy csak ritkán vizsgálják, pedig a fertőzésekben és a meddőségben egyaránt fontos volna! Ráadásul a menstruációs ciklusokban eltérő a hüvely immunológiai státusza, a ciklus második felében nagyobb az esély a fertőzésre. Másrészt a hüvely által termelt immunológiai faktorok (sIgA és a savasító faktorok) egyaránt fontosak. (Manifestations of immunetolerance in the human female reproductivetract.GaryF.Clark* and DannyJ.Schust*,Frontiers of Immunology, 2013). Több lehetőség van az élettani funkció helyreállítására : a teljesség igénye nélkül:A Protexin Gynophilus hüvelykapszula alkalmazásával megőrizhető, illetve helyreállítható a hüvelyflóra mikrobiológiai egyensúlya, de más helyi és általános immunstimulánsok is eredményesek lehetnek. További immuno-endokrin vizsgálatokat javaslok. Addig is kerülje a cukros ételeket!
Jó egéssget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-18 17:04:24
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Tavasz óta napi egy db szelén tablettát szedek belgyógyász orvos javaslatára. Lehetséges-e, hogy ettől javul a menstruációs problémám, ami abban nyilvánul meg, hogy a vérzés előtt már 5-6 nappal "barnázok"?
Az utóbbi 4 hónapban 3 alkalommal csak 2 nap illetve egyszer 4 nap barnázás volt, valamint az utolsó menstruációm 27 napra jött meg, ami megint csak furcsa, mert évek óta 23-25 napos ciklusaim voltak.
40 éves vagyok.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Ágnes
Tisztelt Ágnes!

A szelénnek több hatása ismert, amelyekről korábban már írtam. Mindenek előtt ismerni kellene a vérzészavarának okát és az okot kezelni. Másrészt az sem mindegy, hogy melyik szelén készítményt szedi.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-18 15:03:22
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Egy furcsa, TSH-értékekkel kapcsolatos jelenség miatt fordulok Önhöz. Lombikprogram miatt (a férjem problémája miatt; az én hormonértékeim a legutóbbi időkig rendben voltak; egy kislányom már született lombikkal, második gyermeket szerettünk volna) gyakran készült vérképem, TSH-t magába foglalva. Irreleváns okok miatt a vérképek egyik részét a Corden, a másik részét a Centrum Lab laboratóriumban validálták, azonos referenciaértékek mellett. Kb. másfél éve tendenciaszerűen megfigyelhető (én sajnos csak később figyeltem föl rá), hogy az egyik laborban mindig ideális, 1,4-1,6-os értékeket kapok, a másik laborban (akár néhány nap eltéréssel a 2 vérvétel között) pedig az elmúlt másfél év során emelkedő tendenciával egyre magasabb értékeket, legutóbb már a referenciahatárt átlépve (4,14, majd 5,23). A T+, T! eddig még mindig ref.tartományon belül volt. Van egy autoimmun betegségem (Sjögren-szindróma), az immunológián történt legutóbbi vérvételen az anti-TG-érték is magas volt (422; 0-115 ref.tart. mellett; korábban az anti-TPO és az anti-TG is rendben volt; az anti-TPO most is normális), majd nem sokkal később a "rossz eredményeket produkáló" laborban normális (28,9; <40 ref.tart. mellett). Jártam pajzsmirigy-specialista endokrinológusnál, aki a pajzsmirigyemet rendben találta (ultrahang), annyit elmondott, hogy az autoimmun betegség miatt nagyobb az esélyem autoimmun pajzsmirigy-betegség kialakulására is, de a laborleletek láttán széttárta a karját. Tisztában vagyok vele, hogy a TSH-érték sok faktortól ingadozhat, no de ennyire, és ennyire laborhoz kötve??? Mivel a lombikprogram miatt a magas TSH-értékkel "valamit kezdeni kellene", úgy érzem, nem hagyatkozhatom arra, hogy a másik laborban meg ideális az érték. Tisztelettel kérem a véleményét, mi okozhatja ezt a furcsa kettősséget. Köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az egyes laboratóriumok eredményeit nem kommentálhatom etikai és jogi okok miatt. A baj az, hogy ma már mindenki hormonmeghatározást is vállal, de a hormonok ú.n. normál érékei félrevezetők lehetnek , p.l. ugyanazok az értékek vonatkoznak a 6 évesre, mint a 60 éves!....
A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében ugyanis azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
Ez is azt jelzi, hogy a kezelést egyénre szabottan célszerű folytatni.
További vizsgálatot és holisztikus megközelítést tartok kívánatosnak.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-16 17:11:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Megkérdezhetem, hogy miért nem javasolja a Trijodot? Volt FT4, FT3 és reverz T3 vizsgálatom ami felszívódási zavarra mutatott. A tünetek is kezdenek enyhülni.

köszönettel




Tisztelt Doktor Úr!

A lombikra Endometriózis miatt van és volt szükség. Márciusban lombik után ismét megműtöttek, eltávolították az endos szigeteket és a jobb petevezetéket.
Az anti-TPO 111 volt az áprilisi vizsgálaton. Letroxot szedek 100-as és Trijod sandost.
A NK funkció vizsgálatot úgymond önszorgalomból csináltattam meg, hogy a következő lombikra már úgy induljunk hogy tényleg kizártunk minden lehetséges negatív tényezőt.
Ön immunológiai kivizsgálást is javasolna?
köszönettel



Tisztelt Doktor Úr!

Hashimoto pajzsmirigy betegésget állapítottak meg nálam ,ami kezelve is van. Februárban volt egy sikertelen lombik programunk. A múlt héten megcsináltattam az NK funkció vizsgálatot, amelynek az lett az eredménye.
T lymphocyta % 69,5 % ref: 62,0- 81,0
B lymphocyta % 9,7 % ref:6,0- 23,0
NK lymphocyta % 18,6 % ref: 6,0- 23,0
T helper lymphocyta % 43,3 % ref: 28,0- 57,0
T supressor lymphocyta % 22,5 % ref:10,0- 39,0
Aktivált T lymphocyta % 5,9 % ref:1,0- 10,0
CD4/CD8 sejtarány 1,9 ref: 2,0- 5,0
NK funkció 25,8 %
NK funkció (számított) 80 % ref:80- 120
NK lymphocyta szám 0,29 G/l ref:0,29- 0,60
Vérkép automatával
FEHÉRVÉRSEJT 5,9 G/L ref: 4,4- 11,3
Neutrophil% 66,4 % ref:50,0- 70,0
LUC % 0,9 % ref:0,0- 6,0
Lymphocyta% 26,5 % ref:24,0- 40,0
Monocyta% 4,4 % ref:2,0- 8,0
Eosinophil% 1,3 % ref: 1,0- 4,0
Basophil% 0,40 % ref:0,00- 1,00
Neutrophil 3,91 G/l ref:2,20- 7,90
LUC 0,05 G/l
Lymphocyta 1,56 G/l ref: 1,10- 4,50
Monocyta 0,3 G/l ref:0,1- 0,9
Eosinophil 0,08 G/l ref:0,05- 0,45
Basophil 0,03 G/L ref:0,00- 0,10
VÖRÖSVÉRSEJT 4,60 T/L ref:4,10- 5,10
HAEMOGLOBIN 133,0 g/L ref:123,0- 153,0
HAEMATOCRIT 0,420 L/L ref:0,350- 0,470
-MCV (Vvt-k átl.tér 91,0 fl ref: 80,0- 96,0
MCH 29,0 pg ref:28,0- 33,0
MCHC 319,0 g/L ref:310,0- 370,0
RDW-CV 14,0 % ref:11,6-15,6
HROMBOCYTA 283,0 G/L ref:150,0- 450,0
MPV 8,0 fl ref:7,2- 13,0
Celluláris immunstátusz: A B ésT lymphocyta sejtarány normális. Az NK lymphocyta sejtarány emelkedett. Az aktivált T lymphocyta sejtarány normális. A helper/szupresszor sejtarány csökkent. NK funkció: A flow citometriával végzett (K562-s target sejtek segítségével számolt citotoxicitás index) NK funkciós vizsgálatnál normális aktivitást mértünk:80% (normálérték: 80-120%) Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK lymphocyta sejtarány értéke <15% legyen, ideális esetben 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
Kérdésem az lenne, hogy ezzel kell e mennem további kivizsgálásokra? Illetve hogy mennyire rossz ez az eredmény?
köszönettel

Prof. Dr. Balázs Csaba válasza:
Tisztelt Kérdező!

Nem egészen világos, hogy ¡mit jelent az a közlése:"Hashimoto pajzsmirigy betegésget állapítottak meg nálam ,ami kezelve is van."
Jelenti-e azt, hogy az autoimmun folyamat már nem aktív? Miért volt szükség az IVF-re? Volt-e korábbi vetélése?

Ugyanis az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is (!!!) kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Ilyen irányú további kivizsgálást és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget:





Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba válasza:
Tisztelt Kérdező!

A Letrox nem az autoimmun folyamatra hat, adása persze lehet indokolt. A Tirjód kezelést viszont nem javaslom a leírtak alapján.

Jó egészséget kívánok:
Prof. Dr. Balázs Csaba
Tisztelt Kérdező!

Erről ezen a honlapon is sokat írtam.
Röviden: . A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, Ausztráliában, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-16 17:03:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A lombikra Endometriózis miatt van és volt szükség. Márciusban lombik után ismét megműtöttek, eltávolították az endos szigeteket és a jobb petevezetéket.
Az anti-TPO 111 volt az áprilisi vizsgálaton. Letroxot szedek 100-as és Trijod sandost.
A NK funkció vizsgálatot úgymond önszorgalomból csináltattam meg, hogy a következő lombikra már úgy induljunk hogy tényleg kizártunk minden lehetséges negatív tényezőt.
Ön immunológiai kivizsgálást is javasolna?
köszönettel



Tisztelt Doktor Úr!

Hashimoto pajzsmirigy betegésget állapítottak meg nálam ,ami kezelve is van. Februárban volt egy sikertelen lombik programunk. A múlt héten megcsináltattam az NK funkció vizsgálatot, amelynek az lett az eredménye.
T lymphocyta % 69,5 % ref: 62,0- 81,0
B lymphocyta % 9,7 % ref:6,0- 23,0
NK lymphocyta % 18,6 % ref: 6,0- 23,0
T helper lymphocyta % 43,3 % ref: 28,0- 57,0
T supressor lymphocyta % 22,5 % ref:10,0- 39,0
Aktivált T lymphocyta % 5,9 % ref:1,0- 10,0
CD4/CD8 sejtarány 1,9 ref: 2,0- 5,0
NK funkció 25,8 %
NK funkció (számított) 80 % ref:80- 120
NK lymphocyta szám 0,29 G/l ref:0,29- 0,60
Vérkép automatával
FEHÉRVÉRSEJT 5,9 G/L ref: 4,4- 11,3
Neutrophil% 66,4 % ref:50,0- 70,0
LUC % 0,9 % ref:0,0- 6,0
Lymphocyta% 26,5 % ref:24,0- 40,0
Monocyta% 4,4 % ref:2,0- 8,0
Eosinophil% 1,3 % ref: 1,0- 4,0
Basophil% 0,40 % ref:0,00- 1,00
Neutrophil 3,91 G/l ref:2,20- 7,90
LUC 0,05 G/l
Lymphocyta 1,56 G/l ref: 1,10- 4,50
Monocyta 0,3 G/l ref:0,1- 0,9
Eosinophil 0,08 G/l ref:0,05- 0,45
Basophil 0,03 G/L ref:0,00- 0,10
VÖRÖSVÉRSEJT 4,60 T/L ref:4,10- 5,10
HAEMOGLOBIN 133,0 g/L ref:123,0- 153,0
HAEMATOCRIT 0,420 L/L ref:0,350- 0,470
-MCV (Vvt-k átl.tér 91,0 fl ref: 80,0- 96,0
MCH 29,0 pg ref:28,0- 33,0
MCHC 319,0 g/L ref:310,0- 370,0
RDW-CV 14,0 % ref:11,6-15,6
HROMBOCYTA 283,0 G/L ref:150,0- 450,0
MPV 8,0 fl ref:7,2- 13,0
Celluláris immunstátusz: A B ésT lymphocyta sejtarány normális. Az NK lymphocyta sejtarány emelkedett. Az aktivált T lymphocyta sejtarány normális. A helper/szupresszor sejtarány csökkent. NK funkció: A flow citometriával végzett (K562-s target sejtek segítségével számolt citotoxicitás index) NK funkciós vizsgálatnál normális aktivitást mértünk:80% (normálérték: 80-120%) Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK lymphocyta sejtarány értéke <15% legyen, ideális esetben 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
Kérdésem az lenne, hogy ezzel kell e mennem további kivizsgálásokra? Illetve hogy mennyire rossz ez az eredmény?
köszönettel

Prof. Dr. Balázs Csaba válasza:
Tisztelt Kérdező!

Nem egészen világos, hogy ¡mit jelent az a közlése:"Hashimoto pajzsmirigy betegésget állapítottak meg nálam ,ami kezelve is van."
Jelenti-e azt, hogy az autoimmun folyamat már nem aktív? Miért volt szükség az IVF-re? Volt-e korábbi vetélése?

Ugyanis az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is (!!!) kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Ilyen irányú további kivizsgálást és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget:





Prof. Dr. Balázs Csaba
Tisztelt Kérdező!

A Letrox nem az autoimmun folyamatra hat, adása persze lehet indokolt. A Tirjód kezelést viszont nem javaslom a leírtak alapján.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-15 18:40:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Ez év januárjában Melanoma Malignummal műtöttek, sentinel vizsgálattal nyirokcsomókat is eltávolítottak. Szerencsére nem volt olyan előrehaladott,hogy kemoterápiát alkalmazzunk, viszont azt a pontot túl léptem , hogy elég lett volna csak az eltávolítás. Ezért Roferon inj-val kellett szúrni magam 1 héten 3-szor.A pajzsmirigyemmel soha nem volt problémám kivéve most /1/2 éve adom magamnak az injekciót./ Eredményeim:TSH 0,01, T3 13,1, T4 42,6. Bőrgyógyászom azonnal elküldött Endokrinológushoz , aki hypertireosist állapított meg. Gyógyszereim Metothyrin 3x2 Tbl két hétig majd 3x1 Tbl, Propranolol 40 mg 3x1 Tbl .Ezeket a gyógyszereket 4 hete szedem és természetesen az inj. abba kellett hagynom.4 hét után az eredményem: TSH 0.01 , T3 6,5,T4 23,8. Szinte biztos a Roferon az oka, Viszont a bőrgyógyászom azt mondta, ha a gyógyszerekkel beállítjuk a hormonokat újra el kell kezdenem az inj. adását.Laikusként félek, hogy még nagyobb problémám lesz.Kérdésem, hogy Ön szerint tovább adhatom magamnak az inj., ha rendben lesznek eredményeim?Valamint gyógyszerszedés mellett nem változott a TSH eredményem mi lehet az oka.? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Ez valóban igaz, az interferon az egyik olyan gyógyszer, amely képes autoimmun folyamatot indukálni.
Sajnos a pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek diagnózisa és kezelése gyakran még orvoskollégák előtt sem kellően ismert. Ezért az elmúlt év végén az endokrin orvosoknak tartottam továbbképző előadást ebből a témakörből. Az alábbiakban a tisztelt Olvasók számára szeretnék egy nagyon vázlatos, leegyszerűsített összefoglalót adni ezekről a betegségekről.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A csökkent működés, azaz a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. Az USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka gyulladásos, leggyakrabban autoimmun folyamat.
Fontos: a thyreoiditisek rendkívül heterogén betegségek.
Kik a fokozottan veszélyeztetettek?
• Az 1. típusú (inzulin-függő) cukorbetegek
• Azok, akiknek a családjában már volt pajzsmirigybetegség
• A túl nagy mennyiségű szervetlen jód alkalmazás, esetleg bevitele (pl. Betadine kúp)
• Akik korábban interferon kezelésben részesültek

Az is lényeges, hogy ezekben az esetekben nem fokozott hormontermelésről van szó. Az emelkedett hormonszint oka az, hogy az autoimmun folyamat károsítja a pajzsmirigy sejtjeinek membránját és a raktáron lévő hormon hirtelen kizúdul a keringésbe.
Ez az oka annak, hogy ezekben az esetekben nem a Metothyrin nagy dózisa, hanem más immunmoduláns készítmény jelenti a megoldást. A lényeg az, hogy a hormon szintek normalizálódni fognak és a későbbiekben az interferon kezelést valóban folytathatja!

Jó egészséget kívánok:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-15 18:38:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Hashimoto pajzsmirigy betegésget állapítottak meg nálam ,ami kezelve is van. Februárban volt egy sikertelen lombik programunk. A múlt héten megcsináltattam az NK funkció vizsgálatot, amelynek az lett az eredménye.
T lymphocyta % 69,5 % ref: 62,0- 81,0
B lymphocyta % 9,7 % ref:6,0- 23,0
NK lymphocyta % 18,6 % ref: 6,0- 23,0
T helper lymphocyta % 43,3 % ref: 28,0- 57,0
T supressor lymphocyta % 22,5 % ref:10,0- 39,0
Aktivált T lymphocyta % 5,9 % ref:1,0- 10,0
CD4/CD8 sejtarány 1,9 ref: 2,0- 5,0
NK funkció 25,8 %
NK funkció (számított) 80 % ref:80- 120
NK lymphocyta szám 0,29 G/l ref:0,29- 0,60
Vérkép automatával
FEHÉRVÉRSEJT 5,9 G/L ref: 4,4- 11,3
Neutrophil% 66,4 % ref:50,0- 70,0
LUC % 0,9 % ref:0,0- 6,0
Lymphocyta% 26,5 % ref:24,0- 40,0
Monocyta% 4,4 % ref:2,0- 8,0
Eosinophil% 1,3 % ref: 1,0- 4,0
Basophil% 0,40 % ref:0,00- 1,00
Neutrophil 3,91 G/l ref:2,20- 7,90
LUC 0,05 G/l
Lymphocyta 1,56 G/l ref: 1,10- 4,50
Monocyta 0,3 G/l ref:0,1- 0,9
Eosinophil 0,08 G/l ref:0,05- 0,45
Basophil 0,03 G/L ref:0,00- 0,10
VÖRÖSVÉRSEJT 4,60 T/L ref:4,10- 5,10
HAEMOGLOBIN 133,0 g/L ref:123,0- 153,0
HAEMATOCRIT 0,420 L/L ref:0,350- 0,470
-MCV (Vvt-k átl.tér 91,0 fl ref: 80,0- 96,0
MCH 29,0 pg ref:28,0- 33,0
MCHC 319,0 g/L ref:310,0- 370,0
RDW-CV 14,0 % ref:11,6-15,6
HROMBOCYTA 283,0 G/L ref:150,0- 450,0
MPV 8,0 fl ref:7,2- 13,0
Celluláris immunstátusz: A B ésT lymphocyta sejtarány normális. Az NK lymphocyta sejtarány emelkedett. Az aktivált T lymphocyta sejtarány normális. A helper/szupresszor sejtarány csökkent. NK funkció: A flow citometriával végzett (K562-s target sejtek segítségével számolt citotoxicitás index) NK funkciós vizsgálatnál normális aktivitást mértünk:80% (normálérték: 80-120%) Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK lymphocyta sejtarány értéke <15% legyen, ideális esetben 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
Kérdésem az lenne, hogy ezzel kell e mennem további kivizsgálásokra? Illetve hogy mennyire rossz ez az eredmény?
köszönettel
Tisztelt Kérdező!

Nem egészen világos, hogy ¡mit jelent az a közlése:"Hashimoto pajzsmirigy betegésget állapítottak meg nálam ,ami kezelve is van."
Jelenti-e azt, hogy az autoimmun folyamat már nem aktív? Miért volt szükség az IVF-re? Volt-e korábbi vetélése?

Ugyanis az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is (!!!) kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerűek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Ilyen irányú további kivizsgálást és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget:






Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-14 17:30:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor úr!
Ha valakinek alulműködik a pajzsmirigye és alulműködik a mellékveséje is, akkor azt hogyan kell kezelni? És mindkettőre szükséges hormonpótlás?
Várom válaszát!
Köszönettel: Kati
Tisztelt Kati!

z autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Lisztérzékenység
Depresszió
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen!
Egyénre szabottan kell meghatározni a a pajzsmirigy és mellékvese hormon kezelést, sz.e. pótlást.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-14 13:30:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Pajzsmirigy alulműködés esetén L-tirozin táplálékkiegészítő szedhető e? (nem L-thyroxinra gondolok). Ha migrénes vagyok, akkor szedhető e, nem rosszabbodik e tőle a migrén?

Szép napot kívánok, üdvözlettel.
Tisztelt Kérdező!

Igen, szedheti.
Szép napot, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-14 13:25:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Kb. 1 hete diagnosztizáltak nálam Basedow kórt. Metothyrin tablettát kell szednem, 2015. 07. 28-ától szedem, a második nap után viszket a bőröm, a kezelőorvos azt mondta, hogy ha bőrkiütést észlelek magamom, akkor feltétlen menjek vissza, viszont a bőrviszketésről semmit nem mondott. A kérdés az lenne, hogy e miatt menjek-e vissza hozzá! Megtisztelő válaszát köszönöm! Tisztelettel: Eszter
Tisztelt Eszter!

Miként előzőkben írtam,amennyiben szükséges, akkor a gyógyszer váltása is szóba jöhet.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:29:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés


Tisztelt Professzor Úr!
Nagyon köszönöm fönti válaszát. (Petefészken, májon, vesén találtak több/sok cisztát. A sok aprót a májon.) A vékonytű biopsziát értem, és szeretném megkérdezni: a többi további vizsgálat mi lenne? Vérvizsgálat? Milyen? És még azt, hogy Ceglédiként melyik oep finanszírozott kezelésre mehetek, melyik Bp-i kórházba, vagy klinikára?
Sajnos egyedül nem tudom, és annyira egyedül maradva vagyok, mert nehéz az itteni orvosokkal beszélni, és rengeteg a beteg, az ember alig kerül sorra, nincs idejük, és ez vidék.
Kérem szépen, segítsen, hová mehetek, mit ajánlana, ha magánutat nem tudok megfizetni? De még fiatal vagyok ahhoz, h nagy baj legyen, szeretnék gyógyulni.
Előre is köszönöm Válaszát
44 éves nő kérdező
"Valóban összetett tünetegyüttesről van szó, amely további vizsgálatokat igényel.
• A jóindulatú göbök egy része ú.n. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető.
Mindenek előtt további vizsgálatot és vékonytű biopsziát javasolok."

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:28:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Elnezest elozo kerdezo voltam. A nutridrink jodtartalma: 40 mikrogramm/doboz.
A szervetlen jód valóban nem mindenki számára előnyös.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:27:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot ! Lányom 18 éves és 6 évig szedett gyógyszert pajzsmirigy alulműködésre. L-Thyroxin 50. Doktornő hat év után úgy döntött, hogy megpróbáljuk elhagyni a gyógyszert, mert lányom eredményei minden fél év után nagyon szépek voltak. Ez évben fokozatosan elvonta a gyógyszert. Júliusban már teljesen elhagytuk. Helyette napi 4ml Jodist ajánlott, amit naponta iszik. A gond az, hogy júliusban még megjött a menstruációja, de most augusztusban már nem. Jelei vannak, de mégsem. Aggódok, mert két napja pánik szerű rohama is volt. Gombóc a torokban, nehéz légzés, erős szívdobogás, hidegrázás, vacogott a foga. Tartott olyan 15 percig. Az endokrinológushoz 12 évesen került, mert állandóan menstruált. Lehet, hogy a gyógyszert vissza kellene kapnia és menstruációs zavart is ez okozza ? Köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A betegség okára ne lehet a leírtakból következtetni. Az azonban megfontolandó, hogy az L-Thyroxin 50 helyett jód kezelésre váltsanak.

További endokrin vizsgálatot javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:26:36
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

Pajzsmirigy alul működésem van A TSH 6.91
Csináltattak thyreoidea peroxidáz autoimmun vérvtel után a 2-6 közötti tartomány helyett 1670 az értékem ami extrém magas a doktornő azt mondta előbb az L- thiroxint emelte 50-es ből 1, 1/2 szedjek, 2-3 közötti tartományt kell elérni. mivel én még pánik betegségben is szenvedek a három hónapos kontrólt úgy érzem elég nehezen fogom elviselni, mert nem tudom mi árhat rám még ez után, ez a ezerszeres érték nem jelent-e veszélyt rám. Várom válaszát tisztelettel: Monyok Gabriella
Tisztelt Monyok Gabriella!

A csökkent pajzsmirigyműködés hátterében nagy valószínűséggel autoimmun folyamat áll. Ez utóbbi oki kezelését javaslom. A pánik tünetek miatt is odafigyelés, sz.e. kezelés válhat szükségessé.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:24:23
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Pénteken voltam Önnél rendelésen pajzsmirigy alulműködés miatt. Az egyik legzavaróbb tünetem elfelejtettem említeni: harmadik gyerekem születése óta enyhe, de állandó nőgyógyászati tüneteim vannak, most éppen pecsételő vérzésem a menstruáció után 2 héttel. Várható-e, hogy a 75 mikrogrammról 100 mikrogrammra emelt levotiroxin rendezi az állapotom, vagy keressem fel a nőgyógyászom? (Eddig a nőgyógyászom nem volt túl segítőkész, arra várt, hogy magától múlnak a tüneteim.)
Köszönettel, Orsi.
Tisztelt Orsi!

Valóban ilyen javulás várható. Amennyiben ez nem következne be, akkor további hormonális vizsgálat és kezelés válhat szükségessé.

Mielőbbi javulást kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:21:43
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Összetett problémával fordulnék Önhöz. 24 éves lány vagyok. Kezdeném ott, hogy kb. 8 éves korom óta tapasztalok a szokásosnál erősebb szőrösödést. Szüleim kérésemre sem vittek orvoshoz, mert azt mondták, sötét hajjal ez jár, ez a normális. Nem tudom, lehet-e ehhez köze, hogy különösen nyűgös, agresszív gyerek és kamasz voltam. Zavart, hogy nem fejlődöm úgy alkatilag, mint a többi lány, bár 13. születésnapom előtt megjött a menstruációm. Sokat bajlódtam vele, nem mondanám rendszertelennek, de sokszor nagyon fájdalmas és erős volt. Mostanában sajnos az egyetemi évek alatt hatalmas stressz ért, így újabb problémák jelentkeztek. Vérszegény lettem és autoimmun pajzsmirigy-alulműködést diagnosztizáltak. A vérszegénység már teljesen rendbejött, a pajzsmirigyre pedig fél szem 50-es Euthyroxot szedek. (Az egész szemnél túlműködésre utaló tünetek jelentek meg, ezek azóta rendeződtek). Ezek a betegségek hajhullás miatti kivizsgálásnál derültek ki. A kezelések hatására ez enyhült ugyan, de meg nem szűnt. Emellett borzasztó hajzsírosodással és bőrgyulladással küzdök főleg a fejtetőn, ami étkezés megváltoztatására, semmire nem javul. Vannak kis hajszálaim, de azok nagyon gyengék, bőrgyógyász szerint a férfihormonok miatt lehetséges ez, bár még nem nagyon feltűnő a dolog ahhoz képest, hogy mennyi hajam kihullott. Hormonlaborból kiderült, hogy magas az androsztendion és dhea-szulfát szintem, az androsztendion kétszerese a határértéknek. A tesztoszteron egyik laborban épp hogy a felső határon, másikban bőven a határ felett volt. Dexamethason próbát írtak elő, de a javasolt 2 szem helyett csak egyet kaptam tévedésből. Így is nagyon lecsökkentek a férfihormon szintek a hatására, annyira örültem, hogy végre 1-essel kezdődött a tesztoszteron értékem... Viszont a kortizolt is levitte az alsó határra (normálértéken belül volt előtte). Egyéb mellékvese hormonok, 17-OH progeszteron, ACTH mind rendben, mellékvese UH képe normális, petefészek UH normális. Peteérésem van (hőmérőzök is). Az orvosom erre csak azt tudta mondani, biztos a stressztől van...
Eddig a szőrösödésbe próbáltam belenyugodni, de most ezzel a hajproblémával együtt már nem igazán megy. Ahogy láttam a leletekből, hogy valami nincs rendben, még inkább szeretnék megoldást találni... Lehet ezt kezelni? A Professzor Úr mit tanácsolna? Valószínűleg mások számára nem feltűnő a problémám, de nekem igenis az, nekem kell szembenéznem vele nap mint nap.
Köszönettel,
L.Zs.
Tisztelt L.Zs.!

Minden bizonnyal lehet kezelni.A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)(1. és 2. ábra).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen gyakori és hogyan állapíthatjuk meg a betegség fennállását?
Az USA-ban a fogamzáskorú nők 10%-át érinti. A genetikai okok fontosságát jelzi, hogy egyes családokban, bizonyos népcsoportokban (mediterrán régiókban élőknél) lényegesen gyakoribb. A betegség diagnosztizálásához a „Ferriman-Gallway” által leírt módszert használjuk. Ennek lényege az, hogy a test 9 különböző részén határozzuk meg a szőrnövekedés mértékét és azt számokban („score”) fejezzük ki (ábra). Az érték (index) kiszámolása endokrinológus feladata. Annyit azonban célszerű tudni, hogy a 8. érték alatt a hirzutizmus enyhe, a 44. érték felett súlyos mértékű.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)
Az alábbi típusú gyógyszereket alkalmazhatunk (a betegség természetétől függően):
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
Összegezve: a hirzutizmus ma már gyógyítható, de célszerű az okok megkeresése. Az egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:19:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

16. Hétben lévő kismama vagyok, a 13. Heti vérvételnél kiderült, hogy az fT4 értékem 12,51. (Ref:12-22) TSH-t nem néztek, mondván az nem az igazat mutatja. Terhesség előtt TSH: 1,5-1,8 között volt, antiTPO: <5, AntiTg: 19. Kérdésem az lenne, kell erre hormonpótlás, és ez az érték árthat már a babának? Még egy dékát nem híztam, 165 cm 48 kg vagyok. Nincsenek tüneteim.
Válaszát köszönöm szépen!
Tisztelt Kérdező!

Amennyiben nincsenek tünetei ,akkor kezelés nagy valószínüséggel nem szükséges.

Jó egészséget:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:14:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

P. Barbara vagyok, 24 éves, visszatérő betege. 10 éve ismert és kezelt pajzsmirigy túlműködésem van. Legutóbbi találkozásunkkor Ön a műtétet javasolta, amelynek a tervezett időpontja a jövő héten esedékes. Azonban két hete torokgyulladásom volt, amelyből még nem teljesen sikerült felépülnöm, ezért lehetséges, hogy a műtét halasztásra kerül. A kérdésem az lenne Önhöz, -tekintettel arra, hogy most kezdem az utolsó évemet az egyetemen-, hogy lehetne-e még egy évet halasztani a műtétet súlyosabb következmények nélkül?
Az egy héttel ezelőtti laborlelet mindhárom pajzsmirigy paramétere normál tartományban volt (TSH 2,020 mIU/L, fT3 4,88 pmol/L, fT4 12,86 pmol/L.)
Ha mégis sor kerül jövő héten a műtétre, a jelenleg szedett gyógyszereket továbbra is kell-e szednem, ha igen ugyanilyen adagolásban? (Metothyrin napi 5 mg, Letrox napi 25 mikrogramm, Propranolol napi 20 mg.)

Válaszát előre is köszönöm,
Tisztelettel: P. Barbara
Tisztelt P. Barbara!

Emlékezetem szerint erre a kérdésre már válaszoltam.
A lényeg, hogy amennyiben műtétre kerül sor, akkor utána a Metothyrint nem kell szednie, hanem kontroll vizsgálatra célszerű jönni a további kezelés beállítása céljából.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:13:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Áprilisban diagnsztizáltak nálam Hashimoto pajzsmirigy alulműködést, amire 25ug Letroxot kaptam, és a magas prolaktin szintemre Bromocriptint (nincs adenomám). Ekkortájt derült ki, hogy búzaliszt, tojás és élesztő intoleranciám van. Az étkezésemből ezeket az elemeket kiiktattam, de fontolgatom, hogy belevágok a gluténmentes, tejmentes, cukormentes étkezésbe. Kisbabát szeretnék, így derült ki mindez.
Azt szeretném kérdezni, hogy Ön szerint elegendő-e azokat a táplálékokat kizárnom, amikre érzékeny vagyok, vagy szükséges-e ennél szigorúbb étrend (glutén, tej, cukormentesség)? Esetleg még ezeknél is jobb lenne paleo étrendre váltani?

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Ivett
Tisztelt Ivett!

Egyelőre azokat kell kerülnie, amelyekre érzékeny.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-09-12 15:10:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja