SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!

Azzal szeretnék önhöz fordulni, hogy van egy nagy problémám. Azt tudni kell rólam , hogy 29 éves vagyok, férfi nemű, korábban jó fizikai és szellemi állapotban voltam, de volt most pár év az életemben amikor nagyon megviselt a munkám, és a hozzá társuló mély feszült állapot. Dolgoztam 24 órában és váltott műszakban is, ennek már vége de sajnos mire kikerültem ebből, számos problémám alakult ki. Pl. : Először lefogytam majd szépen fokozatosan felszedtem, nem nagyon de nem éreztem jól magam a bőrömben, eközben folyamatosan kialakult egy aluszékonyság, ami ha leülök pl. a vonaton arra késztet reggel és este is hogy bóbiskolok, de gyakran el is alszom, hihetetlen fáradtságot érzek minden nap, és kiégettséget.. már nagyon gátol a mindennapjaimban, most szeretnék ismét tanulni, de nem bírok koncentrálni.. állandóan tompa vagyok, mintha fejbe ütnének és a memóriám is hagy maga után kívánnivalót, próbálok mozogni és sulyzós edzéseket végezni, de még ez is kihívás , szinte mindig visszacsúszok, ha már elértem egy eredményt benne, Ha az utcán sétálok, sokszor csak vonszolom magam és alig bírok megemelni bármit is. E-mellé a bal szemem szemhélyam kissé megvan ereszkedve ez nem tudom mennyire függ össze, és a bőröm sokat viszket, száraz, keratosis pilaris alakult ki. Oda jutottam, hogy mindenképpen meg akarok gyógyulni és mindent meg akarok ezért tenni. Kérem adjon tanácsot!

Tisztelettel: Zoltán

Tisztelt Zoltán!

Megértem és átérzem gondjait.
Panaszai részben krónikus stresszel, részben a pajzsmirigy csökkent működésével állhatnak kapcsolatba (vagy mind a kettővel).

I.A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább ismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a pszicho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktív anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a depresszióban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a pszichiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immunreakciókat. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.
II. Csökkent pajzsmirigyműködés
Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
Ha csökkent vagy alacsony a libidója
Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, ízületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 és 4.5 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába.A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével, ill. eredménytelenségével.A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elvet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, háziorvos szükséges.

További kivizsgálást javaslok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:23:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja