SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
44 éves nő vagyok. 2015. október végén vérképet csináltattam az évek óta fennálló/visszatérő vashiányom ellenőrzésére. A háziorvosomat másik orvos helyettesítette, akivel ritkán találkozom, ő a soványságom miatt TSH-hormon ellenőrzést javasolt. 2 éve életmódváltás miatt fogytam kb. 13 kilót, a 178 cm-es magasságomhoz 65 kg társul. Az életmódváltás a cukor, gabona, tejtermék elhagyását jelenti, de nem 100 %-os mértékben. A vas 5,3, a TSH 7,010 lett, a koleszterinem 7,2. A háziorvosom azt javasolta, januárban ismételjük meg a vizsgálatot, addig nem szükséges a kezelés. Kaptam vastablettát, azt be is szedtem. Január 11-én megismételtettem a vizsgálatot, most a vas 34,50. Ilyen magas soha nem volt, amióta vizsgálnak. A vénás vaskezelés után, amit 1,9-es érték után rendelt el az orvosom 2014-ben, csak 16 lett. Most a TSH 11,200 lett. A szabad trijodthyronin 4,26, a szabad tiroxin 11,03. (Ezeket az első vizsgálatnál nem nézték.) A pajzsmirigy alulműködés tüneteit nem nagyon észlelem magamon, legfeljebb néha a fáradékonyság, fázósság, de nem annyira feltűnően. Fogamzásgátlót nem szedek. Évek óta visszatérő (vagy talán el sem múló) hüvelygyulladással küzdök, amire most szedek gyógyszert (Flucohexal). Más egészségügyi problémám nincs, amióta egészségesen étkezem, még megfázás is nagyon ritkán betegít meg, és nagyon hamar gyógyulok belőle.
Azt szeretném Öntől megkérdezni, hogy mi lehet a tüneteim hátterében, illetve hogy Ön szerint hova forduljak.
Tisztelt Kérdező!

Ezek az önmaguknak ellentmondó laboratóriumi leletek azt gondolom nem igényelnek kommentárt. Ez is azt mutatja, hogy a „Ne laborleletet kezeljük, hanem beteget.”
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is. megközelítés.
A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
A hüvelygyulladás (főleg a visszatérő forma) a helyi immunológiai tényezőkkel függ össze, ez s további immunológiai, immuno-endokrin kivizsgálást tesz szükségessé.
Jó egészséget, oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:31:46
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
32 éves nő vagyok, öt éve túlműködő pajzsmiriggyel élek. Időközben kiderült, hogy PCOS-m is van, így a gyermekvállalás csak tolódott A gyógyszeres kezelés (Metothyrin) sikertelen volt, ahogy az első radiojód kezelésem is. A második izotópos kezelést szeptemberben kaptam meg, ennek a következményeként a december 4-i vérvételen 89.4 lett a tsh és az Ft3 és Ft4 is rossz. Szinte ezzel egy időben gyulladt be a jobb mellem. Az elvégzett uh vizsgálat során kiderült, hogy mindkét mellemben több és eltérő méretű ciszta található, amelyből az egyik begyulladt. Erre antibiotikumos kezelést kaptam. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a cisztákat, vagy legalábbis a gyulladásos állapotot okozhatta-e a most kialakult pajzsmirigyalulműködés? Ha rendeződik a hormonháztartás elmúlhatnak-e a ciszták? Kis melleim vannak, melyek elég mirigyes állapotúak, így az önvizsgálat során nem éreztem korábban ezeket. Időközben kaptam Euthyrox-ot (75), de érdemi választ sehol. Az uh-n a doktornő szerint a pajzsmirigybetegségemnek nincs köze a cisztákhoz, a háziorvosom szerint igen. Egyenlőre az endokrinológushoz és a következő ultrahangos vizsgálatra is csak márciusra kaptam időpontot. Igen tanácstalan vagyok. Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos leveléből nem derült mi, hogy mi okozta a pajzsmirigy túlműködését, mivel egészen más a helyzet az autoimmun és a nem autoimmun eredtű között.
I.Az emlő folyamat és a pajzsmirigy betegségeinek összefüggése nem mai keletű. Jóllehet az emlőrák tüneteit már az egyiptomi papirusztekercseken is leírták, a betegség megelőzése és gyógyítása korunk orvostudományának egyik legnagyobb feladata. Magyarországon 2004-ben 2285 nő halt meg ebben a rettegett betegségben, a számítások alapján azonban 1,26 millióra teszik a veszélyeztettek számát! Az emlőrák rendkívül heterogén betegség nem csak kialakulása, mérete, kiterjedése, de lefolyása alapján is. Abban azonban minden tanulmány megegyezik, hogy a korai felismerés, a legalább évente elvégzett, nem fájdalmas emlőszűrés lényegesen csökkentheti a betegség halálozását. A megelőzés, a betegség kialakulásának jobb megismerése miatt a kutatások egyik fontos iránya az, hogy keressék azokat a rizikófaktorokat, amelyek a betegség létrejöttében és biológiai tulajdonságaiban szerepet játszanak. A genetikai (örökletes) és szerzett faktorok egész sorát sikerült már megtalálni. Az utóbbi időben vetődött fel, hogy ez a kórkép a pajzsmirigybetegségeivel is kapcsolatban lehet. A gyanú, hogy a két betegség összefügghet tulajdonképpen régi keletű. Beatson már 1896-ban megfigyelte és leírta, hogy emlőrákos betegeinek kezelése pajzsmirigy kivonatával előnyösnek bizonyult (Lancet 1896, 2: 104). Ez a korai megfigyelés feledésbe merült és csak a legújabb statisztikai adatok hívták fel a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy betegségei gyakran társulhatnak mellrákkal. Eddig azonban arra gondoltak, hogy csak véletlen egybeesésről lehet szó. A két mirigy felépítésének, működésének, immunológiájának jobb megismerése arra ösztönözte a kutatókat, hogy górcső alá vegyék ezt a fontos problémát. Japán szerzők 1982 óta vizsgálták a két betegég kapcsolatát és azt találták, hogy a mellrák előfordulási rátája magas a pajzsmirigybetegekben (16,4%). Azt is kimutatták, hogy, 201 emlőrákos betegből 33 betegnek pajzsmirigyműtétük is volt (Nio Y. Anticancer Res. 2009,29,1607). Jóllehet a pajzsmirigy gyulladásos betegségei és az emlőrák között közvetlen kapcsolatot eddig nem bizonyították, de a csökkent pajzsmirigyműködés (hipotireózis) és a daganat rosszindulatúságának foka között összefüggést tudtak igazolni. Ez év nyarán jelent meg ugyanis az a tanulmány, amelyben a szerzők az vizsgálták, hogy az emlődaganat sejtjei egérbe ültetve miképpen viselkednek (Martinez-Oglesisa O. és munkatársai, Plos, 4, 1-10, 2009). Azt a meglepő felismerést tették, hogy azokban az egerekben, amelyeknek a pajzsmirigyük csökkent működésű volt a daganatsejtek lényegesen gyorsabban növekedetek és vezettek az állatok pusztulásához. Miután a hipotireozis fő oka hazánkban is az autoimmun pajzsmirigybetegség, ezért a két betegség egyikének meglétekor minden esetben kell vizsgálni a másik esetleges meglétét. A csökkent pajzsmirigyműködés kezelése előnyös lehet az emlőrákos betegek számára.
Melyek a legfontosabb gyakorlati következtetések ezekből a megfigyelésekből:
1. A pajzsmirigy megbetegedései esetén feltétlen gondolni kell emlőrák veszélyére és fel kell hívni a figyelmet a mammográfia szükségességére.
2. Az autoimmun pajzsmirigybetegség fennállása hajlamosít a csökkent működésre, azért az emlőrákos betegek pajzsmirigyének vizsgálata és szükség esetén kezelése növeli a túlélés esélyeit.

II. A PCOS gyakran társul pajzsmirigy autoimmun betegségével

A PCOS genetikailag alapvetően meghatározott, de környezeti tényezők által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul. Létrejöttében több, részben egymást erősítő folyamat játszik szerepet. Alapvető az petefészkek fokozott férfi hormon (androgén) elválasztása, amihez a mellékvesék többé-kevésbé szintén aktívabb androgén termelése társul. A petefészkek kóros hormontermelése részben – alkati okok által meghatározott –az agyalapi mirigy hormonjának, az LH- termelődésnek a FSH rovására történő fokozódásának – a következménye. Ezen hormonzavar részben elsődleges, de részben a kóros női hormonok (ösztrogén, progeszteron) és az androgén arány eredménye is.
A magas inzulin szint (hyperinsulinaemia) is alapvető szerepet játszik a betegség mechanizmusában. A hyperinsulinaemia csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét, aminek fokozott nemi hormon, IGF-1 hatás lesz a következménye. A hyperinsulinaemia és inzulin rezisztencia egymást kölcsönösen fokozzák, ami a PCOS mechanizmusának egyik önerősítési körét hozza létre, s magyarázza, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
Tünetek:
A PCOS a serdülőkortól kezdődően okozhat panaszokat, menstruációs zavart, majd meddőséget, infertilitást, illetve hyperandrogen tüneteket: hirsutismust (fokozott szőrnövekedést, férfias jellegű hajhullást. A PCOS súlyfelesleg esetén gyakrabban manifesztálódik, ezért gyakori a túlsúly vagy elhízás. A PCOS és a metabolikus szindróma (kóroe elhízás) (MS) között olyan szoros kapcsolat van, hogy tágabb értelemben a PCOS a MS egyik manifesztációja. A PCOS a szénhidrát anyagcserezavar vonatkozásában – különösen, ha elhízás is társul – jelentős kockázati tényező: a relatív kockázat a 2-es típusú diabéteszre 7,5 szeres.
A PCOS gyakori, de pontos előfordulását csak becsülni lehet: a nők 5-10 %-a lehet érintett! Fontos tudni, hogy morfológiailag a PCO (a polycystás ovarium maga) még gyakrabban mutatható ki, kb. a nők 30 %-ában, klinikai tünetek és panaszok nélkül is. Egyéb hyperandrogen állapotok másodlagosan is okozhatnak PCO-t. Ugyanakkor lehetséges PCOS ki nem mutatott ciszták nélkül is.
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok (2003) alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha 1./ két tünet jelen van a következő háromból: a./ menstruációs zavar b./ androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei, c./ ultrahanggal igazolt PCO és 2./ nem más endokrin kórkép okozza a tüneteket.
A beteg vizsgálata
Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, ösztradiol, prolaktin. Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása (ami 4 feletti érték esetén számít emelkedettnek). Jellegzetes, de nem kellően érzékeny jel a ciklus elején mért, emelkedett, kettő feletti LH/FSH arány.
Szükség lehet a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy csökkent működés kizárása céljából TSH vizsgálatra.
Elkülönítő diagnózis
- Prolactinoma (prolaktin emelkedés mértéke alapján)
- Hypo-, hyperthyreosis
- Egyéb eredetű szekunder vérzészavarok
- Androgén termelő tumor
- Kortizol rezisztencia

A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek és az endometrium karcinóma kockázatának csökkentése.
A vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek).
2. A nemi hormon hatások normalizálása, a sex hormonkötő globulinok (az SHBG) szint emelésével
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Összegezve immuno-endokrin vizsgálat után lehet továbblépni a kezelésében.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:24:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
15 éve van pajzsmirigy alulmüködésem. Eddig letrox 100 mg-t szedtem. Decemberben az orvosom ezt a gyógyszert lecserélte 75 mg syntroxine, azzal az indokkal, hogy ez jobban felszivódik. Ekkor a TSH: 0,114; T4 21,5 volt. Mindkét gyógyszer levotiroxin-nátriumot tartalmaz, de árban nagy különbség van köztük. Van különbség a 2 gyógyszer között vagy visszatérhetek a letroxhoz?
Előre is köszönöm a válaszát
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. A kérdése világos és érthető, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól, kaphatja meg akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 11:26:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretném a segítségét kérni. Babavállalás előtt állok, pajzsmirigy alulműködéssel, melyre Letroxot szedek, enyhe IR-el, melyre gyógyszert nem kell szednem és PCOS-val. A gyógyszer, diéta és a sport mellett szépen enyhülnek a tüneteim, az IR is javult. Sajnos ennek ellenére a menstruációm még mindig rendszertelen, a ciszták is megvannak. Nőgyógyász küldött hormonvizsgálatra, amikor is néztünk Anti-Müllerian hormont, mely 21,4 ng/ml lett (ref: 0,03-7,15). Erre az orvos azt mondta, hogy ő még ilyen magas értékkel nem találkozott. Emellett az ösztrogén és progeszteron értékeim elég alacsonyak. A kérdésem az AMH-ra vonatkozna, ugyanis sok információt erről nem találtam. Mi a lehetséges oka, hogy ennyire magas? Milyen módon lehet csökkenteni? Ennyire extrém magas érték miképp befolyásolja a teherbeesést? Akár mesterséges körülmények között is?
Előre is nagyon köszönöm segítő válaszát!
Üdvözlettel: P. Vivien
Tisztelt P. Vivien!

Pedig ez a szakirodalomban ismert jelenség! (AMH can be used as an
alternative diagnostic criteria for PCOS patients with a cut-off
value of 4.45 ng/ml. AMH value rise when hyperandrogenism
is present therefore serum AMH levels also reflect the phenotype
of PCOS. Anti-mullerian hormone as a diagnostic and prognostic tool
for PCOS patients, J Assist Reprod Genet (2014) 31:1311–1316.
Az érték persze-miként azt korábban írtam függ a PCOS formájától, stádiumától és az addigi kezelésektől.
Az okok megkeresését javaslom és ennek megfelelő kezelést.
JÓ egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 11:22:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktorúr!
Szeretném megkérdezni hogy NK leletem mennyire számít rossznak?
NK funkció:53,0
NKfunkció számított:123
NK lymphocyta szám:0,33
NKlymphocyta % :14,4
Az 5.lombikomra készülök és szeretném megkérdezni,hogy esetemben elég lenne-e ,ha steroidot kapnék beültetés előtt már 2 héttel?Köszönöm előre is válaszát!Az első beültetésem ikerterhesség volt,de sajnos a 8.héten elvetéltem,megműtöttek a többi meg sem tapadt!Elméletileg csak a petevezetékeim nincsenek meg,más rendben van,de pénteken megyek méhtükrözésre,hátha ott találnak valamilyen elváltozást!Szívesen hallanék öntől jótanácsot!Köszönöm szépen!Üdvözlettel:Andrea
Tisztelt Andrea!

A kérdése összetett és valóban nagyon fontos. írhatnám, hogy erre a kérdésre a vizsgálatot indikáló orvos és a laboratóriumi adatokat értelmező kollégák értékelhetik. Valóban igaz az, hogy a laboratóriumi adatok néha fontosak lehetne, de önmagukban nem elegendők a diagnózishoz, s főleg nem a kezeléshez. Nem a laboratóriumi leleteket, hanem a beteget célszerű kezelni. A leírtak alapján nem világos, hogy mi okozta panaszait, mi a sikertelenség oka.
Hogyan segíthetek ezek után?
Fontos kimelni, hogy a magzat megmaradása: a természet csodája
A magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan mint egy átültetett szerv (pl. a vese, szív stb.), amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki. Ennek a védelemnek immunológiai és hormonális okai is vannak.
Milyen immunológiai mechanizmusok biztosítják a magzat megtapadását és fejlődését?
Az endokrinológia, immunológia és a genetika módszereinek alkalmazása forradalmi változásokat eredményezett a terhességgel kapcsolatos kutatásokban. A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (humorális immunitásért, azaz az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (celluláris, sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség 2.-ik trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson
Mik azok az NK és uNK sejtek?
Évtizedekkel ezelőtt már kísérletesen foglalkoztam az NK sejtekkel. Ezek a természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. A baj csak az, hogy a tumor gátló, a daganatos sejteket ölő tulajdonságuk mellett a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
A téma valóban óriási érdeklődést váltott ki és a legismertebb orvosi szaklapokba került (Natural killer cells in female infertility and recurrent miscarriage: a systematic review and meta-analysis Hum. Reprod. Update (May/June 2014). Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása vérből sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt (persze az egyes módszerek eltérőek! Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció a magzat megtapadását gátolja, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat. Fontos, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az ún. uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől (Uterine NK cells: active regulators at the maternal-fetal interface, Ashley Moffett, Francesco Colucci, J. Clin. Invest. 124(5): 1872-1879, 2014). Ez az felismerés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, ugyanakkor az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Milyen laboratóriumi vizsgálatok lehetségesek?
A visszatérő, spontán vetélés esetében a megtermékenyülés megtörténik, a magzat beágyazódik, de a magzat kezdeti fejlődése 6-12. hét körül megáll. Az embrió vagy spontán kilökődik, vagy elhal. Amennyiben a spontán vetélés mögött nincsen genetikai, endokrinológiai, mikrobiológiai, vagy más környezeti tényező, akkor olyan ismeretlen eredetű vetélésről van szó, amelynek hátterében immunológiai okok lehetnek. Ezek lehetnek autoimmun betegségek (autoantitestek!), (NK sejtek), az immunszabályozás zavarai. Ilyen esetben feltételezhető az ún. „immunológiai abortusz”. Ezekhez a vizsgálatokhoz vérből szeparált sejtek kellenek!.
1. Th1-Th2 citokin arányának mérése. A Th1 illetve Th2 sejtek a- szerint különíthetőek el, hogy milyen citokint termelnek. Visszatérő vetélés estén – miként arra fentebb utaltam - Th1, normál terhességnél Th2 dominancia figyelhető meg.
2. Természetes ölősejt (NK) vizsgálata. Az NK sejtek a szervezetbe kerülő idegen sejteket pusztítják el. Az NK sejtek számának növekedése, vagy a sejtölő aktivitás fokozódása immunreaktivitást jelez.
3. HLA keresztpróba, amely ún. mikrolimfocítotoxicitási teszt, melynek során az anyában az apa HLA antigénjeivel szembeni keringő ellenanyag mutatható ki.
4. ún. FACS keresztpróba melynek során azok az anyai szérumban lévő antitestek mutathatóak ki, melyek felismerik az apai T,- illetve B sejteket.
5. Kevert limfocita kultúra (MLC) és blokkoló antitest vizsgálata. A módszer az anya sejtjeinek az apa sejtjeivel szembeni reaktivitását méri. A vizsgálat során az anya sejtjeit az apai sejtekkel, illetve kontrollok összekevert sejtjeivel reagáltatjuk, anyai szérum jelenlétében, vagy a nélkül. A vizsgálat választ ad arra, hogy az anya hiperaktív-e az apa sejtjeivel szemben, illetve, hogy az anyában vannak-e olyan gátló faktorok melyek az apa elleni reaktivitást megakadályozzák.
További immuno-endokrin vizsgálatot, oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 10:54:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Érdeklődni szeretnék, hogy hallott-e Ön a Low Dose Naltrexone nevű terápia alkalmazásáról meddőség esetén? Ha igen, mi a véleménye róla?
Nálam feltételezhetően immun faktorok állnak a meddőség hátterében (TH1 túlsúly, erős partner elleni reaktivitás és emelkedett NK sejt), eddig a szteroid és a lipid nem segített ezen. Vajon az LDN terápia segíthet?

Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

Az alacsony dózisú(50 mg-nál kisebb dózisban)Naltrexone kezelésnek nagy irodalma van, sikeresnek bizonyult egyes kórképekben, pl. a Crohn, betegségben SM-ben. A PCOS, az inzulin rezisztencia az a
terület,ahol ez a kezelési mód biztató lehet. Ezen a területen már régóta dolgoznék, de egyelőre erre még nincs engedély hazánkban. Bízom benne, hogy a közeli jövőben sikerül előbbre lépnünk és ez újabb reménysugár lesz az autoimmun betegségben, sőt a meddőség és a PCOS kezelésében.
Bízva a sikerben, jó egészséget és kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-16 15:01:11
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Ur!Van egy 22honapos kisfiam,par honappal ezelott eszrevettem rajta h szorosodik a valla es a hata,elvittem orvoshoz o azt mondta h a gyermek orokolhette es kezelest nem kapott,azt mondta varjunk 6 honapot es meglatjuk mi tortenik.Ennek mar egy honapja es kisfiam hatan es karjan egyre surjebb es sotetebb a szorzet.Szeretnem a velemenyet kerni az analizisrol h on mit gondol mit tegyek? TSH_2.194 FT4_0.99 PROLAKTIN_28.80 ANTI TPO_2.70 ESTRADIOL_25.00 FSH_0.48 LH_0.98 TESTOSTERON_0.10 DHEA SO4_17.25 HIDROXI PROGESTERON_0.28!!! Valaszat es velemenyet elore is koszonom!!!Udvozlettel egy anyuka!!
Tisztelt Egy Anyuka!


Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket. Azt javaslom, hogy gyermek endokrinológust keressenek fel ezekkel a tünetekkel.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-15 17:52:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Csaknem tizenöt éve állapítottak meg nálam autoimmun pajzsmirigy alulműködést, amit hormonpótlással kezelnek. Évente ellenőrzik az állapotomat laboratóriumi és ultrahangos vizsgálattal, két alkalommal citológiai vizsgálatot is végeztek. Bár az ultrahangos vizsgálatokat minden évben más orvos végezte más vizsgáló berendezéssel, az értékelések csekély eltérést mutatnak, nem tapasztalható érdemleges méretnagyobbodás sem a göbök, sem a pajzsmirigy tekintetében. A hízékonyságon és feledékenységen kívül (amit a korom is indokolhat – 68 éves vagyok) különösebb panaszom nincs.
Azért fordulok Önhöz, mert semleges, őszinte, érdekmentes választ szeretnék kapni azokra a kérdésekre, amelyek foglalkoztatnak:
1. van-e időbeli vagy más korlátja az Autoimmun Hypothireoditis hormonpótlással történő kezelésének (pl. EP hozzájárulás megszűnése, tiltó rendelkezés stb.)
2. milyen esetekben indokolt a műtéti beavatkozás
3. milyen kockázattal járhat a műtét, illetve annak elmulasztása
4. a pajzsmirigy eltávolítása milyen hatással lehet a szervezetre, milyen következményekkel lehet számolni.

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:
http://www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg_orvos-valaszol/18076/az_orvosi_tanacsok_konziliumok_dilemmai

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:26:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Azzal szeretnék önhöz fordulni, hogy van egy nagy problémám. Azt tudni kell rólam , hogy 29 éves vagyok, férfi nemű, korábban jó fizikai és szellemi állapotban voltam, de volt most pár év az életemben amikor nagyon megviselt a munkám, és a hozzá társuló mély feszült állapot. Dolgoztam 24 órában és váltott műszakban is, ennek már vége de sajnos mire kikerültem ebből, számos problémám alakult ki. Pl. : Először lefogytam majd szépen fokozatosan felszedtem, nem nagyon de nem éreztem jól magam a bőrömben, eközben folyamatosan kialakult egy aluszékonyság, ami ha leülök pl. a vonaton arra késztet reggel és este is hogy bóbiskolok, de gyakran el is alszom, hihetetlen fáradtságot érzek minden nap, és kiégettséget.. már nagyon gátol a mindennapjaimban, most szeretnék ismét tanulni, de nem bírok koncentrálni.. állandóan tompa vagyok, mintha fejbe ütnének és a memóriám is hagy maga után kívánnivalót, próbálok mozogni és sulyzós edzéseket végezni, de még ez is kihívás , szinte mindig visszacsúszok, ha már elértem egy eredményt benne, Ha az utcán sétálok, sokszor csak vonszolom magam és alig bírok megemelni bármit is. E-mellé a bal szemem szemhélyam kissé megvan ereszkedve ez nem tudom mennyire függ össze, és a bőröm sokat viszket, száraz, keratosis pilaris alakult ki. Oda jutottam, hogy mindenképpen meg akarok gyógyulni és mindent meg akarok ezért tenni. Kérem adjon tanácsot!

Tisztelettel: Zoltán

Tisztelt Zoltán!

Megértem és átérzem gondjait.
Panaszai részben krónikus stresszel, részben a pajzsmirigy csökkent működésével állhatnak kapcsolatba (vagy mind a kettővel).

I.A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább ismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a pszicho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros mûködését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktív anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a depresszióban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a pszichiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immunreakciókat. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.
II. Csökkent pajzsmirigyműködés
Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?
Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
Ha csökkent vagy alacsony a libidója
Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, ízületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki
2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 és 4.5 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába.A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével, ill. eredménytelenségével.A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elvet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, háziorvos szükséges.

További kivizsgálást javaslok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:23:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jó napot kívánok!Figyelemmel kísérem hasznos tanácsait,ezért szeretnék tanácsot kérni.Történetem:2005-ben pajzsmirigy műtétenestem át.Két évig szedtem gyógyszert majd abba hagytam,néha ellenőrizték mindig magas tsh szintem volt.2115 Októberben terhes lettem (nem tervezett)most 15-héten vagyok 14-ik héten voltam ellenőrzésen tsh:34.400 ft4:9.5.Kérdésem lehet e a babának baja és hogy eshettem teherbe ilyen eredménnyel?Válaszát köszönöm!
Jó napot kívánok!

A leírtak alapján nagy valószínűséggel csökkent a pajzsmirigyének működése és ez veszélyeket rejt magában, főként ha autoimmun gyulladása is van. A magzat és az Ön érdekében a betegségének kezelését javaslom.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-13 18:14:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

alpicort plus vélemények

Tisztelt Professzor Úr!
Egyenlőre még nem vagyok a páciense, de látatlanban is nagy tisztelője vagyok, csodálattal olvasom a cikkeit. Kár, hogy a manapság sokat hangoztatott holisztikus szemlélet az orvosi gyakorlatban oly kevés esetben valósul meg. Éppen a Professzor úr egy 2012-es ösztrogén dominanciáról szóló írása gondolkodtatott el és késztetett arra, hogy írjak Önnek.
32 éves nő vagyok, még nincs gyermekem. Eddig teljesen panaszmentesen éltem az életemet, ami nem meglepő, hiszen egészségesen táplálkozom, sportos és kiegyensúlyozott vagyok. Igen ám, de már 8 éve szedem a Milligest 3 fázisú fogamzásgátló tablettát, mondjuk úgy, hogy kényelmi okokból.
10 hónappal ezelőtt, áprilisban elkezdett hullani a hajam, azóta is folyamatosan ritkul és vékonyodnak a hajszálaim (fejbőröm rendben, a bőrgyógyász androgén alopeciát állapított meg, és Alpicort Plus írt fel rá).
Később indokolatlan fáradtság, erőtlenség és lehangoltság lett úrrá rajtam, alig bírtam elvégezni a munkámat. Októberben autoimmun thyreoiditist állapítottak meg. TSH:3,79 mIU/L (0,400-4,000), fT4: 8,99 pmol/L (7,75-15,21), anti-TPO 1,7 U/mL (0,0-9,0), pajzsmirigy UH: inhomogén szerkezet, göb nincs. 50 mcg Letroxot szedek rá azóta, ami decemberre le is vitte a TSH-t 0,64-re, és az erőnlétem is visszatért, azonban a hajam egyre csak satnyul, leheletvékonyak lettek a korábban erős hajszálaim.
Feltételezem, hogy az autoimmun pajzsmirigy betegségnek is kell, hogy legyen kiváltó oka. Ekkor kapcsoltam össze a cikke alapján a fogamzásgátló hosszú ideje tartó szedésével,hogy talán az boríthatta fel az érzékeny egyensúlyt (ösztrogén dominancia??)
Mi a véleménye a Professzor úrnak, milyen eséllyel okozhatja a panaszaimat a fogamzásgátló?
Van-e értelme tablettaszedés mellett a gyógyszermentes héten hormonszinteket vizsgálni (pl. ösztrogén-progeszteron arányt)?
Ha nem lenne a haj problémám, azonnal abbahagynám a fogamzásgátló szedését, csak rettentően félek attól, hogy a gyógyszer elhagyásával még jobban felerősödik a hajhullásom.
Ha abbahagyom a gyógyszert, meg tudom-e támogatni a rendszert valamivel, amíg nem indul be újra a petefészek hormontermelése?
Nagyon várom a válaszát és jó tanácsait.
Üdvözlettel,
Lilla


Tisztelt Lilla!

Köszönöm elismerő sorait a holisztikus, általam jobban szeretett integratív orvoslásról. A holisztikus jelzőt, miként példája is mutatja eléggé lejáratták.
A leírtak alapján nagyon sok olyan kérdés merült fel, amelyre választ, de főleg gyógyírt kellene találni. A dolgok valóban egymással nagyon is összefüggnek és nehéz a döntést meghozni, ezért kell(ene) az okokat mindig megkeresni és nem a tüneteket próbálni kezelni.
Terjedelmi okok miatt csak néhány dolgot emelek ki.

I. Hormonális fogamzásgátlók mellékhatásai:
Gyakori mellékhatások (100 betegből 1-10 beteget érint):
- hangulatváltozások
- fejfájás
- hányinger
- emlőfájdalom, menstruációs zavarok, menstruáció kimaradása, orgazmus hiánya, csökkent libidó
- trombózis hajlam
- Vizesedés, vízvisszatartás
- Hajhullás

Nem gyakori mellékhatások (1000 betegből 1-10 beteget érint):
- depresszió, csökkent szexuális érdeklődés, idegesség, aluszékonyság
- szédülés, fonákérzés
- migrén, visszerek, magas vérnyomás
- gyomorfájás, hányás, emésztési zavar, bélgázosodás, gyomorgyulladás, hasmenés
- akne (pattanás), viszketés, bőrkiütés,
- fájdalmak, például hátfájás, végtagfájdalom, izomgörcsök
- hüvelyi gombás fertőzés, medencetáji fájdalom, emlő megnagyobbodás, jóindulatú csomók a mellben, méh-/hüvelyi vérzés (amely rendszerint elmúlik a folyamatos szedés során), hüvelyi folyás, kipirulás, hüvelygyulladás (vaginitis), menstruációs zavarok, fájdalmas menstruáció, kevesebb mennyiségű menstruáció, nagyon erős menstruáció, hüvelyszárazság,erőtlenség, Candida (gombás fertőzés) fokozott izzadás, folyadék visszatartás - testsúlynövekedés
- szembetegségek, például szemhéjgyulladás, szemszárazság
- szokatlanul gyors szívverés
- megnövekedett has, bélbetegség, felfújódás érzése, rekeszizomsérv, gombás szájfertőzés, székrekedés, szájszárazság
- epevezeték vagy epehólyag fájdalom, epehólyag-gyulladás
- sárgásbarna foltok a bőrön, ekcéma, hajhullás, pattanásszerű bőrgyulladás, száraz bőr, göbös bőrgyulladás, fokozott szőrnövekedés, bőrbetegség, csíkok a bőrön, bőrgyulladás, fényérzékenység okozta bőrgyulladás, csomók a bőrön
- fájdalmas nemi együttlét vagy közösülési nehézség, hüvelygyulladás (vulvovaginitis), vérzés nemi együttlét után, megvonásos vérzés, emlőciszta, szövetszaporodás az emlőben (hiperplázia), rosszindulatú csomók a mellben, méhnyak polip, méhnyálkahártya sorvadása vagy elhalása, petefészek ciszta, méhmegnagyobbodás

II. Hormonrendszerünk minden szervünkre hat, így a legkülönbözőbb tüneteket okozza, ha zavar keletkezik működésében. Nagy valószínűséggel első utunk nem egy endokrinológus orvoshoz vezet, és az sem biztos, hogy a háziorvos a megfelelő helyre irányít. Bizonyos endokrin- vagyis a hormonrendszerhez köthető- betegségek felismeréséhez pedig elengedhetetlen a részletes vérkép, melyet csak szakorvos rendelhet el. Így talán hetekig, hónapokig, évekig nem derül fény a valódi okra. – Képzeljük el a szervezetünket úgy, mint egy postát, mely a beáramló információk áradatát fogadja be. Testünk működése is elengedhetetlen jelek, információk nélkül, a hírvivők, a postások pedig nem mások, mint hormonjaink. Egészen apró mennyiségben, a gramm egymilliomod részében vannak jelen a vérben, mégis minden szervünk állapota függ mennyiségüktől, a „helyes kommunikációtól”. Az egész testbe szállítják a híreket, ha túl kis vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak annál a szervünknél mutatkozik meg, ahonnan elindulnak az információ továbbítására. Hatnak többek között erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energiaszabályozásunkra, bőrünk, hajunk állapotára. Fontos, hogy a hormonok és immunrendszerünk szoros kapcsolatban vannak egymással, ugyanis a csecsemőmirigy is hormonális szerv. Hormonjaink termelődését meghatározza életkorunk, nemünk, örökletes tényezők, sőt, a testet érő fény mennyisége, a külső hőmérséklet is. Eltérő lehet a különböző évszakokban, és megfigyelhető változás még napközben is. Mivel egy sor kulcsfontosságú üzenet szállításáért felelősek, nagyon érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és a különböző külső hatásokra. Nem is gondolnánk, hogy naponta mennyiféle kozmetikum, élelmiszer és vegyi anyag vesz minket körbe, melyek mind befolyásolják e kifinomult rendszer működését! Ráadásul napjainkban is minden értéket a vérből akarják megmondani, pedig gyakran az aktív hormon nem a vérben, hanem az egyes szervekben képződik. Így pl. a férfi nemi hormonból a tesztoszteronból a bőrben képződik dihidrotestoszteron, amely 100-szor aktívabb hormon. A magas DHT szint felelős a férfias kopaszodásért.

III. A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A férfiak jellegzetes típusú kopaszodásáért e férfi nem hormon (tesztoszteron) a felelős. A hajhullás főként nőknek okoz gondot és eddig csak a férfi hormon esetleges túltermelődésével hozták összefüggésbe.A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegség, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek, vitaminhiányok. Az autoimmun pajzsmirigy gyulladásért felelős immunológia faktorok nem csak a pajzsmirigyre, hanem a bőrre, bőrképletekre, így a hajhagymákra is hatnak.

Összegezve:
- a tartós , több éven át tartó hormonális fogamzásgátlás káros.
- a panaszai megszüntetése csak az okok megtalálása és kezelsée után hozhat tartós sikert.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 16:34:38
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Úr!

Ősszel bejelentkeztem Önhöz, rajta vagyok a várólistán.
Az asszisztense javaslatára novemberben elvégeztettem a nagy rutint és megnézettem az anti TPO-t. Novemberi adatok:
TSH - 1,180 mIU/l (ref. tart. 0,550 - 4,780). Módszerváltás 2015. 09.24-től.
anti TPO: 44,0 IU/mL (ref. 0-60) Módszerváltás 2015. 09.24-től.
A vérképen csak a koleszterin volt megcsillagozva: 6,3 mmol/L (ref. 2,6-5,2).

Családi anamnézis: lányomat ön kezeli október óta Hashimotó betegséggel, az édesanyámnak is pajszmirigybetegsége volt.

Panaszaim: rendszeres testmozgás (napi edzés) és diéta mellett sem tudok fogyni, székrekedés.
Természetesen most nem diagnózist szeretnék kérni, hiszen bejelentkeztem Önhöz. Csak mivel hosszú a várólista, ezért azt szeretném megkérdezni, hogy
-szedjem-e esetleg a szelént addig, illetve, ha igen, milyen adagban javasolja?
-nézessek-e meg még valamilyen pajzsmirigy funkciót vagy bármi mást?

Előre is köszönöm a válaszát!
Üdvözlettel:
Gabriella

Tisztelt Gabriella !

Köszönöm jelentkezését és javasolni fogom mielőbbi lehetőségét a vizitre. A vizsgálatig újabb gyógyszert ne szedjen. Nem vagyok híve a "vaktában" elvégzett ú.n. szűrő vizsgálatoknak.
Az elhízás és a pajzsmirigy egyes betegségei között valóban van kapcsolat, ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenkinek pajzsmirigy hormont kell szednie!Napjainkra ugyanis a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumok-ban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Kérését kolléganőmnek? Székely Melindának továbbítom,

A mielőbbi találkozásunkig jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 15:45:35
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzer úr!

Önhöz járok pajzsmirigy alulműködés, IR és PCO problémáim miatt. Legközelebb februárban megyek Önhöz, de addig is szeretnék megtudni valamit. Szedem a Letrxo 100mg-ot, a Meforal 1000mg-ot, szelént, Maca-t, Inofolicot, D3 vitamint. Babát szeretnénk és midenhol azt hallom, hogy terhésségi vitamint már a tervezés időszakában kezdjük el szedni. Azonban mind jód tartalmú. Kell jódot juttatnom a szervezetembe a baba érdekében? Vagy inkább szedjek olyan terhes vitamint, amiben nincs jód?
Előre is köszönöm válaszát,
M.T. Petra
Tisztelt M.T. Petra!

Igaza van. A terheseknek valóban szüksége van jódra és ezt a Letrox formájában meg is kapja, 1 molekulán 4 jód atom van. A gond a szervetlen jóddal lehet, a Maca-ban levő jód mennyisége, miként a konyhasóban nem sok, ezért alkalmazható.

Jó egészséget kívánok a következő kontrollig további javulást és gyermekáldást:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:54:14
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!

3 napja diagnosztizáltak nálam a baloldali pajzsmirigyben "hideg göböt".
Nem nagy, csak 1 cm-es, de nem vagyok nyugodt.
Tavaly kezeltek méhrákkal, 28 külső és 3 belső sugarat + 6 kemoterápiás kezelést kaptam.
A méhrákom eltűnt, de most itt van ez a hideg göb.
Milyen kilátásaim lehetnek?
Válaszát előre is köszönöm

Üdvözlettel:

Kevei Klára.
Tisztelt Kevei Klára!

Az ú.n. hideg göb nem feltétlenül jelent rosszindulatú betegséget, ezért a megfelelő kivizsgálással és kezeléssel életkilátásai nem lehetnek rosszak.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:50:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Az alábbi problémámmal fordulok Önhöz: 2015 év novemberében belefogtam egy teljes átfogó kivizsgálás sorozatba, mert a hajhullásomtól már szinte depressziós voltam. A hajhullásom csak a homlok feletti részre terjed ki, a többi területen egészséges és tulajdonképpen nem úgy kell elképzelni, hogy csomószámra hullik, hanem kb. két éve tűnt fel először, hogy ritkább mint szokott lenni a frufru résznél és most már eléggé vékony a hajréteg, nagyon látszik a fejbőröm. szóval két éve szép lassan kikopott ez a rész, egyébként meg pl. egy hajmosásnál is jó ha 20 szál kijön. Túl vagyok góckutatáson, megjártam a fogászatot, fül-orr gégészetet, bőrgyógyászatot, nőgyógyászatot, mellkas és arc üreg röntgen, hasi és nyaki ultrahang, mindenhol rendben találtak mindent. Voltam endokrinológusnál, aki adrogén alopéciát diagnosztizált és kezelésként 3 hónapra előre felírt 50-es Letroxot és androgén receptor blokkolónak 2X25 mg Verospiron vízhajtót....és emellett szedjem tovább az egyébként is szedett Yadine nevű fogamzásgátlót, mert beszámoltam róla, hogy amikor abbahagytam a gyógyszer szedését, sokkal jobban hullott a hajam.
Értékeim:
aTPo 2.8
Testosteron 0.82
TSH: 4.48 majd egy hónap múlva 6.18
T4 12.16
T3 5.04
Prolaktin 597
Transzglutamináz negatív
Nőgyógyászatilag is rendben van minden, egy 1 cm-es miomám van.
Nos, ezekre az értékekre a később felkeresett belgyógyászom, aki gasztroenterológus is, azt tanácsolta, hogy keressek meg még egy endokrinológust, mert bár nem a szakterülete, de az értékeim szerint nem kellene ezeket a gyógyszereket szednem. A gyógyszereket kiváltottam, de még nem kezdtem el szedni őket, teljesen tanácstalan vagyok. 38 éves, 164 cm magas 57 kg-os gyermektelen nő, a menstruációm is rendben van. Apukámnak is diagnosztizált pajzsmirigy alulműködése és az apai nagymamámnak is pajzsmirigy alulműködése van, neki szegénynek jelen pillanatban is egy 3 és egy 1 cm-es jóindulatú göb van a pajzsmirigyén.
Professzor Úrnak mi a véleménye a felírt kezeléssel kapcsolatban?
Várom megtisztelő válaszát, tisztelettel: Sz. Ildikó
Tisztelt Sz. Ildikó!

Nem véleményezhetem etikai okokból az előzményeket.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést

Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:48:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

1997 novemberében, immár 19.éve, hogy papillaris pajzsmirigy carcinoma miatt csaknem totálisan eltávolították a pajzsmirigyemet (a mellékpajzsmirigy kivételével), amit sugárkezelés és a jódizotóp követett. Évekig 175-200 mikrogramm L-thyroxint szedtem, amit Letroxra váltottam. A műtétet követően felborult a Ca háztartásom, amit alkalmanként pezsgőtablettával igyekeztem pótolni. Legutóbb 2013-ban voltam pajzsmirigy ultrahangon, melyen nem volt látható élő pajzsmirigyszövet. Továbbra is szedtem a Letroxot rendszeres orvosi kontroll mellett, de már kevesebb adagban, a folyamatos fáradékonyság, levertség azonban nem hagyott nyugodni. Idő közben hallotttam a reverz T3 szindrómáról és laborban megnézettem ezt az értéket, amely szerint szükség van T3 pótlásra is. Közben szelént is szedek, amivel sikerült a hormon adagot csökkenteni 88 mikrogrammra (jelenleg Syntroxin-t szedek + 25 gamma T3-at naponta). Már régebben is előfordult főként stressz hatására, hogy megemelkedett a vérnyomásom (akkor még nem szedtem T3-at), ami jelenleg is fennáll, kifejezetten a diasztolés érték magas (minimum 100). A kardiológiai vizsgálat semmi kórosat nem mutatott, az orvos viszont arra gyanakszik, hogy a trijodthyronin okozza a vérnyomás emelkedést. Magát a gyógyszert csaknem 1 éve szedem és alkalmanként előfordult vérnyomás kilengés, de nem huzamos ideig.
A kérdésem az volna, hogy Ön szerint is lehet-e köze a T3 gyógyszernek a vérnyomásom emelkedéséhez és amennyiben igen, Ön mit javasol?
Megtisztelő válaszát előre is hálásan köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel,
Tóth Csilla
Tisztelt Tóth Csilla!

A papillaris carcinomára vonatkozó kérdését illetően utalok az előző kérdezőnek leírt válaszomra. Az Ön esete is bizonyítja, hogy szerencsére a túlélési idő ebben a betegségben több évtized is lehet!
A T3 önmagában nem okoz vérnyomásemelkedést.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:44:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor!

Édesapámat 1 évvel ezelőtt pajzsmirigydaganattal műtötték. A műtét után radio jód kezelést kapott, és endokrinológushoz is rendszeresen járt, de csak mostanra sikerült a tireoglobulin szintet megfelelőre "állítani". 1 év alatt sem CT-re, sem egyéb vizsgálatra nem küldték el, ezért önállóan indult el ultrahangra és új orvosokhoz. A mostani ultrahang eredményén megnagyobbodott nyirokcsomók láthatók és újabb radiojód terápiát javasolnak.

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a szövettani eredménye szerint, milyen kórlefolyású a betegsége? Mennyire valószínű áttétek kialakulása? Mennyire veszélyes ez a betegség a lelete szerint?

"A jobb pajzsmirigy lebeny resecatum: A makroszkóposan látott idegenszövetnek megfelelően papillaris carcinoma infiltratioja figyelhető meg. A tumorsejtek javarészt papillaris és trabecularis szerkezetet képeznek, helyenként follicularis struktúrák is megfigyelhetőek. A trabeculák néhol sínszerűen összefekszenek. A tumorsejtek nagy fokú pleimorphiát mutatnak, a magok gócosan hyperchromak, máshol neuclearis „over lapping”, „groove”-ok, pseudoinclusiok megfigyelhetőek. Egy-egy gócban a tumorsejtek magassága szélességük háromszorosát meghaladja. A tumor a környező pajzsmirigy állományba infiltratívan terjed, egy gócban a tokot áttörve a zsírszövetet ill. izomszövetet infiltrálja, pT3. Az invasív tumor területén desmoplasticus reakció kifejezett, a lymphocítás válaszreakció enyhe fokú, Peritumoralis lymphovascularis és vérér terjedés megfigyelhető, perineuralis terjedés nem látható. "

Nagyon sokat jelentene nekünk a segítsége, hogy tudjuk, merre induljunk tovább, hogyan vigyázhatunk rá minél jobban!

Nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A kezelés minden esetben egyénre szabott, de vannak iránymutató módszerek, amelyeket korábban összefoglaltunk és a alábbiakban mellékelek.
Lényeges a további gondozás, ebben az esetben a betegek életkilátásai jók.

"A papillaris pajzsmirigy-carcinoma korszerû kivizsgálása, prognózisbecslése és kezelése: az orvostudományi egyetemek és az Országos Onkológiai Intézet ajánlása

Ésik Olga dr.1,2, Balázs Csaba dr.3, Boér András dr.4, Csernay László dr.5, Földes János dr.6, Füzy Márton dr

A papillaris pajzsmirigy (pm.)-carcinoma (cc.) mûtét elõtti kivizsgálásának legfontosabb eszköze a fizikális vizsgálat, a nyaki ultrahang (UH)-vizsgálat és az aspirációs citológia. Amennyiben ezek malignitás gyanúját vetik fel, a mûtét elõtt a staging érdekében nyaki és felsõ mediastinalis CT-, inkonkluzív eredmény esetén MRI-vizsgálat is ajánlatos. A primer kezelés eredményességérõl egésztest-jódszcintigráfia, illetve a szérum humán thyreoglobulin (hTG)-meghatározás segítségével gyõzõdhetünk meg. A betegkövetés eszközei a fizikális vizsgálat és a hTG-meghatározás (félévente), a nyaki UH és mellkasfelvétel (évente), az egésztest-jódszcintigráfia (kétévente), melyek eredményétõl függõen indikálhatók a további kiegészítõ vizsgálatok. A markert nem termelõ, illetve jódot nem halmozó, recidívára gyanús esetekben 201tallium-klorid és 99mTc-sesta-MIBI (metoxi-izobutil-izonitril) szcintigráfia, valamint 18fluoro-dezoxiglükózzal vagy 11C-metioninnal végzett pozitronemissziós tomográfia segítheti a kórisme tisztázását. A kórfolyamat prognózisának (daganatspecifikus túlélés) becslésére alkalmas a Mayo Klinika MACIS score-rendszere, mely a betegeket low-risk, illetve átmeneti/high-risk csoportra osztja. A papillaris cc. kezelésének standard sebészi technikája a közel totális thyroidectomia (2-4 g rnirigyállomány visszahagyása a kevésbé érintett lebeny felsõ pólusánál) és a centrális nyaki nyirokcsomók (nycs.-k) legalább diagnosztikai célú disszekciója. A 4 compartment (centrális, jobb és bal oldali nyaki, valamint felsõ mediastinalis) bármelyikének tumoros nycs.-érintettsége esetén terápiás célú disszekció indikált, melynek módozatát (radikális, módosított radikális, szelektív nycs.-eltávolítás, mikrodisszekció) a nycs.-áttétek kiterjedése határozza meg. A megfelelõ módon elvégzett mûtét után nem szükséges adjuváns radiojódkezelés ólyan low-risk esetekben, amikor a primer tumor 1 cm-nél kisebb volt. Egyéb low-risk, valamint az átmeneti/high-risk esetekben ablatív radiojódterápia végzendõ (R0N0M0), illetve terápiás radiojóddózis adható (R2N1M1). A lokális/regionális kiújulás szempontjából high-risk betegekben és jódot nem halmozó tumorok esetében a posztoperatív kezelés kiegészíthetõ külsõ besugárzással. A betegek a mûtét után 5 évig TSH szuppressziós kezelésben részesítendõk: 0,1 alatti TSH-szint elérése a cél (3. generációs módszerrel meghatározva). Amennyiben ezen idõ alatt nincs kiújulás és a prognózisbecslés alapján low-risk esetrõl van szó, akkor a továbbiakban a TSH .szubnormális szinten való tartása (0,1-0,3 között) is elégséges."

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:40:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Először is engedje meg, hogy Boldog, Sikerekben és Egészségben gazdag Új Évet Kívánjak! 2015. december 21-én jártam Önnél, akkor post-partum autoimmun thyeroditis hyperfunkciós stádiumát (jód indukált) állapította meg nálam a Professzor úr, és mivel négy hónapos kislányomat szoptatom, 2x1 Propycilt kaptam kezelésre, valamint napi egy seleonprecise 100-at és egy d3 vitamint is. Fennforgások miatt azonban a Propycilt csak a napokban tudtam elkezdeni szedni, ám a gyerekorvosunk közben azzal riogat, hogya esetleg abba kell hagynom a szoptatást, mert a gyógyszer káros hatással lehet a gyermekünkre. Természetesen nem szeretném, ha a kislányunknak baja lenne tőle, így Professzor úr, Önt kérdezném: milyen vizsgálatokra lehet szükség a kislányomnál, amennyiben szedem a gyógyszert? Kérem, nyugtasson meg, ugye nem lehet tőle baja? Továbbá azt is kérdeném, hogy úgy bő egy hete folyamatos, bal halántéktájon és szemöldökcsontnál jelentkező tompa fejfájást tapasztalok, mely nem múlik sem Panadolra, sem Algopyrin-injkekcióra.Ez a fájdalom nem erős, de folytonos, így nehezen elviselhető. Okozhatja ezt a pajzsmirigy-gyulladás?

december 08-i eredményeim: január 4-i eredményeim:

-TSH 0,027 mIU/L -TSH <0,004 mIU/L (0,4-4,5)
-freeT4 24,59 pmol/L -free T4 41.17 pmol/L (11,5-22,7)
-free T3 9,0 pmol/L -free T3 15.78 pmolL (3,5-6,5)-
-aTPO 528 IU/ml - aTPO 1182 IU/ml (0,0-35)
-aTG 146 IU/ml -aTG 190 IU/ml ( - 60)

TSH receptor elleni antitest változatlanul < 0,3 mindkét vérvételnél

Mennyiségi és minőségi vérképem, májfunkcióm, vesefunkcióm és vizelet-eredményem negatív volt.



Megköszönve megtisztelő válaszát,

Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Bizonyára valami félre- vagy meg nem értésre tudok következtetni. A lényeg ugyanis, hogy éppen azért javasoltam a Propycilt (egyébként nem szoktam), mert szoptat és ilyenkor minimális a kockázat, mert ez a gyógyszer nem jut át az anyatejbe! Egyébként a nemzetközi ajánlások is ezt támasztják alá:

"Question: Can Antithyroid Drugs for Hyperthyroidism Be Safely Taken While Breastfeeding?
The issue of breastfeeding while taking antithyroid drugs is controversial. Can a woman taking antithyroid drugs like methimazole (Tapazole), carbimoazole, or propylthiouracil (PTU) safely breastfeed her newborn or infant?
Answer: Breastfeeding advocates believe that mothers should continue to breastfeed even while taking the medication PTU, while some doctors are concerned about the potential impact of any of these medications on the nursing infant.
Concerns about antithyroid drugs center on the risk of thyroid suppression and goiter in the nursing infant, and cite concerns over potential nonthyroid side effects of antithyroid drugs, for example, autoimmune disturbances.
As far as safety, a number of studies have found no alteration in thyroid function, or effects on thyroid function and physical and intellectual development in infants who are breastfed by mothers treated with daily doses of PTU, ranging from 50 to 300 mg, methimazole at doses of 5 to 20 mg, and carbimazole at doses of 5 to 15 mg) for as long as eight months. Because methimazole (Tapazole) and carbimazole cross into milk more readily, and only trace amounts of PTU cross into breast milk, PTU is considered preferable and safer for use by a nursing mother with hyperthyroidism!!!!!!!."
Minél előbbi javulást és sikeres boldog Új Évet kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-09 13:19:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz!
3 babát veszítettünk el, 37 éves múltam és lassan próbálkozhatnánk újra.
A szeptember végi TSH: 1.3
anti tpo: 274 U/ml

a decemberi:
TSH:2.3
T3:3.8
T4:14.64
anti tpo: 1300 feletti IU/ml !!!!!!

Hashimotóval kezelt IRes vagyok , 10 hónapja beálltak az értékeim rendben találták 75 euthyrox mellett, 1 tbl D vit (3000 NE), napi 1 Premens mellett.
Gluténmentes diéta, 160 gr ch és sport, teljes jódkerülés. A terhelésem vc és inzulinjait rendben találták.
A két eredmény között csak annyi változás volt, h elkezdtem 2x1 tasak Inofolicot szedni.
Mitől lehet ekkora változás a pajzsmirigyemmel, mit tehetek magamért??
Nagyon szeretnénk már kisbabát, és ezzel az anti tpo val?????

Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel:
H.M.

Tisztelt Kérdező!

Hasonló kérdéssel minden nap találkozok. Sajnos a laboratóriumi adatok nem pótolják a beteg vizsgálatát. Ugyanis a hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:
A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%

Lényeges annak megemlítése, hogy az éretlen petesejtből (ún. oocisztából) kb 3 hónap amíg érett petesejt jön létre és válik alkalmassá e megtermékenyülésre. Nagyon fontos már a megtermékenyülés előtt 3-6 hónap, mert a káros hatások nemcsak a magzatban, hanem a petesejtben is kárt okozhatnak. Ezért már a gyermekvárás eltervezésekor alapvető hormonális és immunológiai-, genetikai vizsgálatok, életstílus, diéta és adott esetben gyógyszeres kezelés váltás is szükséges lehet.
A peteérés zavarai: a korai ovuláció, az an ovuláció (mikor az ovulació nem következik be), a szabálytalan menstsruációs ciklusok, a progeszteron, a prolaktin, a TSH szint ellenőrzése és annak korrekciója feltétlen szükséges.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”).
2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttõl 4-6 hónapig.
3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap.
4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az utóbbi időben derült csak ki, hogy teljesen ép pajzsmirigy (normális TSH) mellett is kialakulhat a meddőség és a korai vetélés, ha autoimmun gyulladás áll fenn. Ezt leginkább a fentebb említett enzim, a TPO elleni antitest jelenléte mutatja, ugyanis ezeknek az antitesteknek szerepük van:
I. Meddőségben, mert
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
II.Vetélésekben (Bussen S és mtsai. 2008), mert
• A TPO elleni antitest pozitivakban a spontán vetélések száma jelentősen magasabb, mint az antitest negatívakban (32% v.s. 6%)
• A 3-szor vagy több alkalommal vetéltek között a magas TPO elleni antitest titerüek száma kétszer nagyobb
III. Magzati fejlődésben, mert
• A magzat fizikai fejlődése (érése) 19.3%-ban gátolt a TPO elleni antitest pozitív anyákban (Ilijama T és mtsai, 2009)
• A szellemi fejlődés, az IQ érték 10,5 ponttal alacsonyabb a TPO elleni antitest jelenlétében (Pop VJ és mtsai, 2005)
Mi tulajdonképpen a TPO elleni antitest?
Az antitestekről általában azt gondolják, ill. vélik, hogy károsító hatásúak. A helyzet az, hogy éppen az autoimmun pajzsmirigybetegségek bizonyítják, hogy egy nem így van. Az antitesteknek azonban több típusa van:
• A védelmet szolgálják: pl. a kórokozók elleni antitestek egyes típusai (oltások után ezek megjelennek és hosszab- rövidebb ideig védik a szervezetet)
• Autoimmun antitesteknek is több típisa van:
- Sejtkárosítók , toxikusak, ezek a sejtek mebránját bombázzúk és eépusztítják a setjeket
- Stimulálók: ezek egy-egy sejt működését fokozzák, ilyenek a Basedow kóros betegekben lévő TSH-receptor elleni stimuláló antitestek, amelyek a pajzsmirigy túlműködéséért felelőek
- Neutrális, ill közömbös antitestek, amelyek a nem hatnak a sejtek működésére, de szabályozzák az immunrendszer működését
A TPO elleni antitestekről fontos tudni, hogy egy csoportot képeznek. Ez azt jelenti, hogy a méréseink során az antitestek teljes mennyiségét és határozzuk meg (azaz a toxikus, a stimuláló és neutrális antitesteket is). Ezért van az, hogy az antitestek szintjének változása nem feltétlen függ össze a pajzsmirigy állapotával. Ennek eldöntése a vizsgálatokat végző orvos feladata, amely adott esetben további vizsgálatokat is igényelhet.
Oki kezelést javaslok és jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-09 13:09:03
Olvasói értékelés: 5/3
Tisztelt Professzor Úr!

2015. nyarától kezdődően többször visszatérően heves szívdobogás érzésre keltem fel éjjelente. Novemberben rászántam magam és elmentem a házirovoshoz aki vérvételt írt elő. Itt minden rendben volt egyedül a TSH értékem volt 8. Elmentem egy endokrinológushoz aki l-thyroxin henninget írt fel nekem. Elkezdtem szedni a gyógyszert először 50 mg majd 25 mg-os adagokkal de nagyon rossz hatással volt rám. Folyamatosan szorongtam egész nap pánik tüneteim voltak. Abbahagytam a gyógyszert utána enyhültek a tünetek de nem múltak el sajnos. Decemberben újra vérvételen voltam aminél már a t4 szint normális volt a tsh viszont maradt 8,8. Az orvos azt javasolja szedjek 25 mg syntroxint egy hónapon át és utána ellenőrizzük a szintet. Közben voltam kardiológusnál is aki megállapította, hogy synus bradycardiám is van. Egyébként aszthmás vagyok seretide discusst és cetirizin ratiophramot szedek. A kérdésem az lenne,hogy a gygyszer még kis mennyiségben is okozhat ilyen tüneteket vagy esetleg lelki eredetű lehet ez a felfokozott közérzet? Valamint az aszthmás gyógyszereim nem zavarják meg ezt a gyógyszert? Aktívan sportolok e mellett továbbra is folytathatom? Köszönöm válaszát előre is!
Tisztelt Kérdező!

A legfőbb tanulság, hogy nem a leleteket, hanem a betegeket kell(ene) kezelni. Mindenek előtt tudni kellene, hogy mi áll az emelkedett TSH hátterében, milyen betegség. A gyógyszerek kis mennyiségben is okozhatnak ilyen tünetek, főleg ha pánik jelek is kimutathatók. A lelki folyamatok rendkívül fontosak és ezek kezelése is indokolt lehet.
Tehát további vizsgálatot javaslok, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-05 17:36:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja