SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Az Ön betegeként előtte hosszú kálváriát bejárva diagnosztizálta a hisztamin intoleranciát.
Sajnos a 1,5 éve többször jelentkezett vízmegtartási probléma, alacsony majd a hírtelen emelkedő vérnyomás szívtünetek hányinger napokig tartó étvágytalanság. Ez 4 hete szinte állandósult amit napi 4-6 infúzióval élek túl ./ háziorvosi + házi betegellátási szolgálat.
Többszöri hiányos kivizsgálás ACTH, kortizol, aldoszteron normál értékű úton az Ön közvetett javaslatára , s a háziorvos által " ADh hormonhiány?" miatt labor készült ami igen alacsony értékű. 2,5. A vesémet megviselték az eddigi kiszáradások.Márcsak fekszem iszom ami rövid idő után vízszínű vizelettel kiürül. Sokszor több a kiürült mennnyiség. Már igen gyenge vagyok / ezt a levelet a sokadik infúzió után írom/ A háziorvos gyorsan endokrinológushoz küldene de vidéki városban sokadik kivizsgálást már nem szeretnék .Már gyógyszer kellene , a 1,5 év alatt vészesen leromlott az állapotom.Nem lehet napi szinten infúzión élni ami 20 nap után 1-1 jobb közérzetett biztosít. Ezért kérem professzor urat ha felvinnének Bp-re soronkívüli idővel segítsen Ön a tünetek alapján is pontos gyógyszert javasol amire sajnos sürgősen szükségem lenne.Tisztelettel Klári
Tisztelt Klári!

Bizonyára igaza van, s intézeti kezelés sokat segíthet. Abban nem vagyok biztos, hogy erre csak Bp-en lenne mód. Minden bizonnyal a közelében lévő kórházban is be tudják állítani a szükséges kezelést.
Ha valami további szakmai tanáccsal segíthetek a továbbiakban, akkor azt örömmel megteszem
Mielőbbi javulást, gyógyulást kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-16 17:27:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A történetem tanulságos lehet az olvasóknak, és egyben kérdezni is szeretnék Öntől valamit. 47 éves nő vagyok.

A pajzsmirigy Hashimoto betegség tüneteit már gyermekkorom óta észlelem magamon, pl.: 20 kg ok nélküli fogyás rövid idő alatt, majd később ugyanennyi hízás; tartósan nagyon alacsony vérnyomás, hajhullás, aluszékonyság, koncentrációs zavarok, és még sorolhatnám azt a sok tünetet, amelyekről Ön rendszeresen ír.

Sajnos évek óta küzdök az orvosokkal, hogy küldjenek el labor vizsgálatokra, hogy pontos diagnózist kapjak.

A háziorvos évekig nem volt hajlandó beutalni egy TSH vizsgálatra, de endokrinológushoz sem. Tavaly nyáron már annyira könyörögtem neki, hogy végre megnézette a TSH értéket, ami: 4,66 volt. A T3 és T4 megfelelő volt. Ismét könyörögtem, hogy beutaljon UH vizsgálatra. Szerinte ez nem volt szükséges, mert ha pajzsmirigy gyulladásom lenne, ő ezt látna az általános vérképben… Letrox tablettát írt fel, napi 25 mikrogrammot.

Ezután kerestem egy másik háziorvost, aki hajlandó volt beutalni UH vizsgálatra. Ott azt mondták, hogy gyulladásom van! Mást nem találtak.

Ez a háziorvos is ellenezte, hogy elmenjek endokrinológushoz, mert szerinte ez egy „gyenge alulműködés”, az általános vérképem pedig jó. Végül mégis kaptam beutalót a MÁV kórházba (most Honvédkórház). Ott tájékoztattak, hogy 6 hónapot kell várni!

Kaptam egy időpontot, de a családom rábeszélt, hogy időközben menjek el egy magánorvoshoz. Interneten találtam egy magánrendelőt, ahol endokrinológus is dolgozik. Azt mondták, hogy az első vizsgálat 20 percig tart, az ára: 9.000,- forint. Elmentem oda. A doktornő a tüneteimre nem volt kíváncsi, csak a vérképet nézte meg, és azt mondta, hogy szedjem továbbra is a Letrox-ot, és a háziorvos állítsa be a TSH-t 2-es szintre. Tanácsot nem adott, nem kérdezett semmit, majd közölte, hogy végeztünk.

Kint ránéztem az órámra – mindössze 6 percig voltam bent!

A háziorvos jót nevetett a történteken, és azon is, hogy egy 47 éves nőnek miért kellene beállítani a TSH-t 2-es szintre?

Ezután úgy döntöttem, hogy kivárom a 6 hónapot, és talán kapok segítséget a Honvédkórházban.

Ott újabb meglepetés várt. Hat hónapos várakozás után, mindössze öt percig foglalkozott velem egy doktornő. Gyorsan elmondtam neki, hogy amióta a Letrox gyógyszert szedem, több energiám van ugyan, de elkezdtem nagyon hízni, gyakran farkas éhes vagyok, amikor azonnal ennem kell. Ez korábban nem fordult elő. A hajam viszont továbbra is nagyon hullik.

A doktornő közölte velem, hogy a tüneteket biztos, hogy nem a pajzsmirigy okozza, mivel most a TSH érték be lett állítva. Főleg a hajhullás nem a pajzsmirigytől van, a jól beállított TSH értéknél ez kizárt, ezért menjek vissza a háziorvoshoz és keressünk gócot a szervezetben.

Végül, beutalt vérvételre, de csak az Anti-TPO vizsgálatára. Azt mondta, hogy ez a vérvizsgálat nagyon bonyolult és hosszadalmas, 2-3 hónapig is eltarthat, ezért 3 hónap múlva jöjjek vissza!

Semmilyen tanácsot nem kaptam, pl. eszébe sem jutott elmondani, hogy szedjek szelént. Csak annyit mondott, hogy vegyem be rendszeresen a Letrox-ot.

Végül, csalódottan, és annak érdekében, hogy a jövőben elkerüljem a fent leírt, évekig tartó várakozásokat, és ne kelljen könyörögni, hogy valaki beutaljon vérvizsgálatra, úgy döntöttem, hogy elmegyek privát laborvizsgálatra.

Egy ilyen laboratóriumot már ajánlottak nekem, és – láss csodát – ott az Anti-TPO leletre mindössze 24 órát kell várni! Egy másik labort is megnéztem, ott 3 napot kell várni.

Kiderült, hogy sehol nem kell várni 3 hónapot!

A KÉRDÉSEM:

A Professzor Úr tanácsát szeretném kérni, hogy a privát laborban, az Anti-TPO érték meghatározásán kívül, mit érdemes még megnézetni, milyen vizsgálatot kérjek? (a TSH és a T3 és T4 értékek most jók)

Valaki azt tanácsolta, hogy nézessem meg, van-e D vitaminhiányom.

Ön milyen vizsgálatot tanácsolna, mit kérjek a laborban?

Az a célom, hogy az elkészült lelettel, ha eltérések vannak benne, megkeressek egy másik, rendes magánorvost.

Még egy kérdésem van: a Letrox gyógyszer okozhatja azt, hogy amióta szedem, folyton éhes vagyok és sokat híztam? (A doktornőtől erre semmilyen választ nem kaptam)

A segítségét előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Köszönöm részletes levelét. Ezek valóban elszomorítóak, úgy érzem felesleges oktatni, ha ilyen dolgok történnek. Sok dolgot írhatné, de a legfontosabb, hogy -miként előző válaszomban írtam - van mód viszonylag rövid előjegyzési periódus után a szükséges vizsgálatokat elvégezni, helyben (az ultrahangot is elvégzem).
Egyelőre laboratóriumi vizsgálatot nem javaslok, csak az előzetes fizikális vizsgálat után, így célzott személyre szóló laboratóriumi vizsgálat és kezelés lehetséges.
Tünetei nagyon típusosak és ennek birtokában lehetne elkerülni a további szövődményeket. Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-16 17:22:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Autoimmun thyreoditist diagnosztizáltak nálam 5 éve. Az orvos azt javasolta, hogy a jód szerves és szervetlen formáját is kerüljem, de nagyon sok helyen olvasom, hogy az én esetemben csak a szervetlen jód fogyasztását kell kerülni. 14 hónapos babám még szopizik és hamarosan tervezzük a következőt, így nem merem az Ön javaslata nélkül bevezetni az étrendben a szerves jód (pl. Himalája só) fogyasztását.

Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelt Kérdrző!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy a thyreoditise most is fennáll-e. A szervetlen jódot valóban nem javaslom, de a Himalája sót sem, mert az is szervetlen

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-16 17:10:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,
köszönöm válaszát, sok dolgot megértettem abból, hogy mi zajlik bennem.
1.Azonban félek a syntroxinetől, amire átváltok, habár állitólag jobb, mint a letrox. Más szervekben tehetnek kárt ezek a szintetikus hormonok, főleg nagy dózisban, hosszú idejű szedésükkor.(sziv, gyomor,máj, vese...)
2.Megnyugtatna, ha Önnnel legalább egyszer találkozhatnék, hisy a legjobb a szakmában, hogy megtapintaná, megvizsgálná a pajzsmirigyem, és elmondaná, hogy gyógyulhat-e. A sejtjeink cserélődnek,ha változtatok étrendemen, életstilusomon, javulhat. A pajzsmirigy lebenyek kisebbek a megszokottnál, finoman inhomogének, vascularisatiójuk jelzetten fokozott. Az isthumus nincs kiszélesedve. Az állományon belül néhány kötőszövetes sövény is látható. Körülirt kóros képlet nem elkülönithető. (ezt irja az ultrhang analizis) A nyakon megnagyobbodott, pathológiás morphológiájú nyirokcsomó nem azonositható. A submandibularis nyálmirigyek és a parotisok felületes vizsgálható lebenyeiben körülirt kóros képlet nem található. 6 hónapja volt ez, igyekszem egy második ultrahang vizsgálatot kieszközölni. Az endokrinológus orvos megtapintotta 1 hónapja, azt mondta, alig lehet érezni, azért is nem küldött antitest vizsgálatra, mert úgyis gyulladt. Néhány napja megtapintotta egy másik orvos, azt mondta, szerinte növekszik, gyulladt. Néztem videókat, hogy kell vizsgálni, de nem tudom megállapitani.Az új ultrahang majd többet mutat, remélem nem zsugorodik tovább, és golyvám se nő.
3. Mennyire komoly az állapotom?Szörnyű hallani minden orvostól, hogy örökké kell szedni a gyógyszert, de úgy fogjam fel, mintha vitamint szednék, örülhetek, hogy ez a betegségem, nem valami olyan, ami korlátoz életminőségemben. Nem rövidül meg az életem sem. Hát én nagyon nem örülök, hogy beteg vagyok. Veszélyes betegség ez. Sok cikket, blogot olvastam, videokat néztem, emberek kigyógyulnak ebből. Többen könyvet is irtak saját kigyógyulásukról, orvosok is vannak köztük, aztán pl.egy gyógyszerésznő...persze azt nem tudni, ők milyen stádiumban voltak. Azért fontos tudnom, hogy súlyos eset-e az enyém.
Tehat 18.20 volt a THS, 3 hónap múlva 25 majd 50 mcg mellett, aztán emelték 75re, 3 hónappal később 8.7 volt.
Fél éve a húgysav magas volt, 477, a múlt havi labovizsgálat idejen normális volt.
triglicerid 2.3 volt, az újabbb 2.53, de a koleszterin forditva változott, 5.3ról felment 6ra.
LD koleszterin 3.66 majd 4.41, HDL koleszterin 0.93 majd 0.99
aterogen index 5.7 majd 6.6 kreatilin normal, majd 89 (csak azt irtam ide, ami eltert a normálistól, +-al volt jelölve)Az első vizsgálatkor a neutrophyl granulocyta 6.2 volt, másodszor nem nézték, csak részleges vizsgálatot csináltak.
Elnézést, csak el vagyok keseredve, miért romboltam az egészségem, és most keringek valami gépezetben arctalanul, ha magamon próbálok segiteni, kárt okozok,műhibák is érnek, ennek egyik fő oka a vontatottság, félelmetes körforgás, és az életem függ attól, hogy lépek, hogy megtalálom-e a legjobb megoldást, esélyt a gyógyulásra.
Köszönöm megértését és türelmét. tisztelettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

Ne féljen, kehet segíteni! A személye találkozásnak nem látom akadályát. Jóllehet az előjegyzés későbbi időpontban szokott lenni, de gyakrabban előfordul, hogy egyik-másik kedves Betegünk nem tud valamilyen ok miatt bejönni, így soron kívüli vizitre lehet módja.
Ami a leírását és a leleteit illeti:A hormonrendszer valóban bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Előjegyzést kolléganőmtől Székely Melindától kérhet:
e-mail: Bejelentkezni és időpontot egyeztetni az alábbi módokon lehetséges:
Telefonon: 06 (70) 431 9728 vagy (recepciónk minden hétköznap - 8.00-20.00 között érhető el)
E-mailen: szekelym@vipmail.hu ill. info@endokrinkozpont.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-16 17:06:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr! Olyan kérdésem lenne ÖNhöz, hogy autoimmunk pajzsmirigy alulmüködés alakult ki nálam, most a tsh-mat szeretnénk beállítani 1-2 közé, ez mennyi időt vesz igénybe kb? ez a folyamat L-thiroxint szedek, emelett IR-em van valamint PCO-m , sajnos már volt 1vetélésem. A torkomba göbök vannak elenyésző méretüek, de folyamatos rosszullétek kisérnek. A közeljövöben számíthatok terhességre vagy sok időt vesz igénybe a gyógyszer mire beáll? számíthatok műtétre vagy szüksége lesz már kezelésre is a gyógyszeren kivül? nagyon köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Kérdéses az, hogy az autoimmun folyamat milyen mértékű és milyen egyénre szabott kezelést kap Utalok ezen a honlapon leírt cikkre.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-15 12:45:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

4 éve hypothyreosist diagnosztizáltak nálam, azóta L-thyroxint szedek, jelenleg 75 ug-ot. 20 éves vagyok, 49 kg és hízást sosem tapasztaltam. Legutóbbi véreredményekben a következő értékek szerepelnek: (2016.02.26.)

TSH 4,24 mIU/L * 0,4 - 4,0
Szabad T4 12,97 pmol/L 7,75 - 15,21

Emellett vashiányos is vagyok, amit napi 2 Neo-Ferro-Folgammával kezelek, így végre sikerült a ref. tartományon belülre feltornáznom az értéket.
Vas 11,7 umol/L 10,7 -32,2
Transzferrin 2,2 g/L 1,7 - 3,4
Transzferrin telítettség, teljes vaskötő kapacitás és ferritin szint is a normál tartományban található.

A hypothyrosisból adódóan 3 havi rendszerességgel vannak adataim ezekről az értékekről az elmúlt 4-5 évre visszamenően. Egy előző alkalommal megcsillagozott 2,8 mmol/L - es éhomi plazmaglükóz szint kapcsán leellenőriztem az előző leleteimet, és azt vettem észre, hogy az értékek 10-ből 5-ször 3,9 mmol/L alatt vannak, a másik 5 pedig 3,9 és 4,5 között. (Bár csillagot csak 3,5 mmol alatt adnak, tanulmányaim alapján a hypoglikémia 3,9 alatt megállja a helyét.) Ezt tapasztalom is reggeli szapora szívverés, émelygés kapcsán, de felkelés után szinte rögtön reggelizem, hogy a rosszullétet kivédjem. Ha pedig nem reggelizem, gondolom a glikogén raktárak helyreállítják egy kis időre a vércukrom, míg nem jut a szervezetem glükózhoz, tehát ebből komolyabb gondom még nem származott, mégis gondolkodóba ejtettek az eredmények.

A kérdésem az lenne, hogy annak érdekében, hogy felderíthessük, ezt az éhomi vércukor értéket mi okozza, az alulműködés velejárója vagy esetleg valami más, ajánlja-e hogy bizonyos ideig monitorozzam az éhomi és a napközbeni/lefekvés előtti értékeket vércukorszint mérővel, vagy felesleges tortúra? Én szívesen alávetném magam ennek a kísérletnek, mert jó lenne utána járni, hogy bár megfelelőnek tűnnek a pajzsmirigy hormon értékeim, évek óta nem nagyon tapasztalok kilengéseket, az alulműködés tünetei mégis fennállnak: feledékenység, kimerültség, motiváció hiánya, aluszékonyság és megnövekedett alvásigény (8-9 óra), gyengeség, száraz és viszkető bőr + fejbőr (seborrhea), bradycardia (60), alacsony vérnyomás (90/60).
Tisztában vagyok vele, hogy ezek a vashiány velejárói is, de így egymást erősítve kéz a kézben nem könnyítik meg az életem. Javasol esetleg gyógyszer váltást, vagy a vivőanyagnak csekély a jelentősége ebben az esetben?
Ha vércukor napló vezetését javasolja, mikor és mennyi ideig végezzem el a méréseket? Reggeli előtt, majd reggeli után is? Illetve napközben is hasonlóan mint a diabéteszes betegek?

Válaszát előre is köszönöm, és kérem bocsássa meg a "konspirációmat", ha úgy véli ezek az értékek nem adnak okot az aggodalomra! :)
Tisztelettel: Bettina
Tisztelt Bettina!

Problémája nem egyedi, több kérdésben utalok előző válaszaimra.
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
A vércukor kérdését illetően utalok arra, hogy valóba a vér cukor mellett az inzulin szinteket is mérni kellene terhelés előtt és után is.
Fontosnak látom a mellékvese működésének vizsgálatát is.

Célzott egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-14 13:02:01
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!
Szeretném kikérni a tanácsát. Már 7 éve pajzsmirigy alulműködésem van és 50 mikrogramm Euthyroxot szedek, 28 éves vagyok. Most szeretnék elkezdeni fogamzásgátlót szedni, de azt olvastam, idézem: "A Case Western Reserve University kutatóinak megfigyelése alapján a fogamzásgátlót szedő hölgyek több mint 30 százalékánál jelentkeznek pajzsmirigy rendellenességre utaló tünetek. A tabletták hatására ilyen esetben idegesség, memóriazavarok, fáradtság, hízás tapasztalható. A készítmények ösztrogén tartalma ugyanis befolyásolja a máj működését, olyan fehérje előállítására ösztönzi, amely megakadályozza, lassítja a pajzsmirigyhormonok szövetekbe történő felszívódását. Ha a panaszok a tabletta szedését követő első három hónapon belül jelentkeznek, mindenképp érdemes alaposabb kivizsgálás során utána járnunk, mi áll a tünetek hátterében. Ilyen esetekben a fogamzásgátló tapaszok jelenthetnek megoldást, melyek a máj érintése nélkül, közvetlenül a véráramba jutnak, ezáltal sokkal kevésbé valószínű, hogy pajzsmirigy problémákat okoznak."
Pontosan az lenne a kérdésem, hogy a tapaszon kívül, milyen fogamzásgátlókat tudna ajánlani, ami a legkevésbé van negatív hatással a májra és a pajzsmirigyre? Már ha van ilyen.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdv.: Andrea
Tisztelt Andrea!

Az olvasmánya helyes adatokat közvetített. Valóban a tapaszok által kiváltott mellékhatások ritkábbak. De..... a hormonális fogamzásgátlást általában nem szoktam támogatni legfeljebb kivételes esetekben és csak rövid ideig ( max. 1- 2 év)
Miért?
A hormonális fogamzásgátlók több mellékhatást idézhetnek elő, erre az alábbiak közül néhány példát hozok fel.
Gyakori (100 nő közül 1 – 10 nőt érint):
• a nemi vágy csökkenése; depresszió/nyomott hangulat; hangulatváltozás,
• fejfájás vagy migrén,
• hányinger,
• erős menstruációs vérzés; emlőfájdalom; kismedencei fájdalom,
• testsúlynövekedés.
Nem gyakori (1000 nő közül 1 – 10 nőt érint):
• étvágynövekedés; folyadék-felhalmozódás (vizenyő),
• hőhullám,
• haspuffadás,
• fokozott verejtékezés; hajhullás; viszketés; száraz bőr; zsíros bőr,
• a végtagok elnehezülése,
• szabályos, de gyenge havivérzés; emlőnövekedés; csomó az emlőben; tejtermelés, a terhesség hiányában is; premenstruációs szindróma; fájdalmas közösülés; a hüvely vagy a külső nemi szervek szárazsága; méhgörcs,
• ingerlékenység,
• a májenzimek szintjének emelkedése.
Ami a pajzsmirigyet illeti:
A tabletták szedését minden esetben személyre szabottan határozzuk meg, az alapbetegség függvényében:
1. Amennyiben a mirigy működése normális, élettani, de már autoimmun gyulladás fennáll (antitestek mutatható ki), akkor a beteg szedheti a fogamzásgátló tablettát. Ilyenkor esetekben alacsony hormontartalmú tabletta javasolt és legalább évente ellenőrizni célszerű a hormonszinteket.
2. Ha a pajzsmirigy működése fokozott, azaz hipertireózis áll fenn, akkor a szervezet anyagcseréje felgyorsult és ennek következtében a fogamzásgátló tabletta hormontartalma gyorsan csökkenhet, ezért hatástalanná válhat. Ilyen esetekben biztosabb megoldást – mechanikus fogamzásgátlás, például óvszerrel - tanácsos választani.
3. Amennyiben a pajzsmirigy működése csökkent, akkor ugyan szedhető a fogamzásgátló, de a pajzsmirigyhormon (tiroxin) dózisának változtatása, emelése válhat szükségessé. Az egyik vezető orvosi lapban (New England J. Med.-ben ) közölt adatok azt mutatták, hogy a megfelelő pajzsmirigyműködés helyreállításához nagyobb mennyiségű tiroxinra volt szükség azokban a nőkben, akik fogamzásgátló tablettát szedtek. Ilyen esetekben a pajzsmirigy működésének 6 hónaponkénti ellenőrzése szükséges.
4. Rosszindulatú, vagy súlyos pajzsmirigy betegségben a fogamzásgátlás nem javasolt és más megoldást kell választani.

Végezetül alapvető, hogy a családtervezéskor a fogamzásgátló tabletta elhagyása után sor kerüljön a pajzsmirigy hormonjainak és az autoimmun gyulladásért felelős antitesteknek a meghatározására is.
Jó egészséget kívánok, ÜDV

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-14 12:50:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt tanár úr!pajzsmirigy elégtelenségem van, de normális tartományban van a TSH,és az ft4is, 125mg Letroxot szedek, és már 1 hete ingadozik a vérnyomásom. Reggel147/98/elözö este 159/99/88 nekem inkább alacsony volt,a vérnyomásom. Érdemes lenne házi orvoshoz fordulni?Válaszát elöre is köszönöm, Ildikó..
Tisztelt Ildikó!

A válaszom mindenképpen IGEN. Annál is inkább, mert a pajzsmirigybetegségek más kórképpel is társulhatnak.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-14 12:40:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Mészáros Klára Zsuzsanna vagyok, az Ön két betegének, Molnár Patriknak és Molnár Patríciának az édesanyja. Mindenek előtt hálásan köszönöm, hogy fogadta a fiamat, diagnosztizálta betegségeit, s így végre az Ön törődő odafigyelésével gyógyulhat. Találkozásunkkor Ön DLE-t, struma diffusát és thyreoidist állapított meg nála. A debreceni immunológiai vizsgálat során kapott eredmények közül az ANF HEp-2: homogén, a Metafázis kr.: pozitív, az ANFtit. Hep2: 1: 320 volt. A kérdésem az volna, hogy utalhatnak-e ezek az értékek a pajzsmirigy-gyulladás autoimmun voltára, vagy a DLE miatt jelentek meg ezek az értékek a vérben? Türelmét és segítségét ismételten köszönöm! Tisztelettel: Mészáros Klára Zsuzsanna
Tisztelt Mészáros Klára Zsuzsanna!

Mindenek előtt köszönöm kedves sorait. Miként az előző tisztelt Olvasómnak is írtam, az autoimmun betegségek gyakran társulhatnak egymással, tehát a válaszom igen. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).
Lényeg azonban, hogy napjainkban az autoimmun betegségek gyógyíthatók!!!!
Tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-14 12:37:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr, 3 éve még normális volt a pajzsmirigyem, a vérkép és az ultrahang alapján is. Más településre költöztem, rengeteg stressz ért. A következő évi rutin vérvizsgálat azt mutatta az orvos szerint, hogy a koleszterinem és a pajzsmirigyem nincs rendben, a vérnyomásom kicsit magas, valami életreszoló gyógyszerekre akart rátenni. Mondtam, hogy fél évet kérek, mozogni fogok, mivel a súlyom felment 100 kgra, sokat ültem, számitógépeztem, rosszul ettem. Azt hittem, a pajzsmirigy probléma is olyasmi, mint a koleszterin, kis életmód változtatással beáll. Az életmódom nem változott, mivel a problémák tornyosultak. Csak másfél év múlva mentem el egy másik orvoshoz, aki elmagyarázta, milyen veszélyes, ha elhanyagolom a pajzsmirigyem. A TSH már 18 felett volt, a T4 10.4, alacsony, az előző értékeket nem tudom. 25 µg letrox-ot kezdtem szedni, alulműködést állapitott meg az orvos. Kétségbeestem, mivel azt mondta, hogy valószinűleg életem végéig szedni kell, elkezdtem utánaolvasni. Jódaquát és szelént kezdtem szedni. Mondtam az orvosnak, azt mondta, nem árthat. Ultrahangra 1 hónappal későbbre kaptam időpontot, endokrinológushoz 3 hónappal későbbre. Közben kullancs elleni oltást, egy évvel korábban tetanuszt kaptam. Meniscus szakadásom is volt, 5 éve műtöttek. Kaptam plazma platelet injekciót, azóta jó, de fennáll arthrosis gen. femoro-patelláris. Elmentem röntgenre nemrég, de nem tudják, hogy romlott-e. Nem hasonlitották össze a régi adatokkal, ami nálam volt. Egy hónappal később az ultrahangon chronicus thyreoditist mutattak ki, Hashimoto-t. A pajzsmirigy lebenyek kisebbek a megszokottnál, finoman inhomogének, vascularisatiójuk fokozott. Nem irjk a méretét sajnos.
Épp ekkor kaptam egy fogbeépitést titániumból, olvastam, hogy autonoimmun betegeknék nem szabad. Ki akartam vetetni, az orvos erősködött, hogy a titánium nem okoz, fokoz gyulladást alattomosan a szervezetben, ahogy én olvastam, ő tanulta. Én a legújabb kutatási eredményeket olvastam orvosi szakcikkekben, végül azért nem cseréltettem le hidra, mert ki kellett volna vésni. Az implantátum a meridiánok energiaáramlását is gátolja, irányukat megváltoztatja. A fogorvos a meglévő másik 5 koronámat akarta lecserélni, mondván, hogy a fém alap az ártalmas, nem a titánium. Azok is lehetnek, de régóta megvannak, amalgámom már nincs, nem cserélem le ezeket csak emiatt, veszitenék a fogállományból. Olvastam, hogy a gajajtea jó, a fenyő tűlevele, a szurokfű, a méz, a menta, a bazsalikom. Igyekszem gluténmentes lenni, habár állitólag nemcsak a búzalektin, de a kitinkötő lektin is ártamas, funkciójában a kettő hasonló, és ilyet tartalmaz pl. a burgonya, paradicsom, rizs, árpa, rozs. Nem jó tejet se inni, húst enni, szóját, karfiolt enni, ami jót tesz, az pl. a kókusztej, a sok nyers saláta, zöltség, gyümölcs. Sokat kell napon lenni, nem jó szintetikus vitaminokat szedni, a „természetes vitamin”-ként árult termékek még a legjobb esetben is csak természetes forrásból származó, de mesterséges módszerekkel kivont vitaminok lehetnek. A körzeti orvos felemelte a letroxot 50 µgra. A szakorvost nem érdekelte, hogy mi lehet az ok, a 3 hónapos vérképet nézte és a 2 hónapos ultrahang leirását. Voltam vérvételen, de csak a TSHt vizsgálták, magasabb volt, 19 felett. Az orvos megrótt, hogy egyénieskedtem a jódaqua-val, és mondtam neki, hogy este szedtem a letroxot, mivel reggel még nem tudtam leszokni a kávéról, dán és amerikai szakcikkekben olvastam, hogy a legújabb kutatások szerint jpbban hat, ha este veszik be. Lekezelően, gúnyosan nyilatkozott az alternativ gyógymódokról, ½kütyükről, ráolvasásról½. Felemelte az adagom 75 µgra. Én még mindig bízom abban, hogy nem reménytelen, nem kell örökké szintetikus hormont szednem, ami mellett, mégha helyesen is adagolják, tönkremegy a pajzsmirigy. Állandóan gyulladásban van, a szervezet támadja önmagát...a pótlás nem segiti a gyógyulását. A szív romlik, minden szervre hatással van a pajzsmirigy, az emésztőszervekre, az agyalapi mirigyre, én pl.nagyon feledékeny vagyok, lehet, hogy az IQ-m is romlik, depressziós vagyok, nem tudom magam összeszedni. 3 hónappal később inkább másik szakorvoshoz mentem. Közben chi gong-ot, tai chi-t, jógát kezdtem el gyakorolni, de főleg inkább tanulmányoztam csak ezeket, hogy melyik gyakorlat jó kifejezetten az én betegségemre. Végre rávettem magam, hogy sétáljak jó levegőn, meditálni kezdtem. Mudrák is segitenek, mantrák. Az orvos ugyanazt mondta, csak kevésbé volt megalázó a hozzáállása, mondtam neki, hogy próbálok aktÍvan résztvenni a gyógyulásomban, a keleti és más alternatÍv gyógyászat szerint ez is gyógyitható, az okot kell megszüntetni, és segÍteni kell a gyógyulást, mi betegÍtjük me magunkat, megyógyÍtani is nekünk kell, nemcsak fizikai síkon. Mindenki más. Azt mondta a doktor, hogy 25 éve ezt csinálja, de egy betege sem gyógyult ki ebből véglegesen. Lehet, hogy egy darabig tünetmentes, de néha berobban, és az veszélyes. A gyógyszerrel nem szabad leállni. 6 után nem eszem, igy maradhatok az esti gyógyszerszedésnél, a kávé elhagyása még amúgyse stabil. A szakorvos szerint a javulás nem megfelelő mértékű, 8.5 a TSH, már le kellett volna mennie normálisra. Viszont ez a lab. teszt mutatja a T4-et és T3-t, és mindkettő normális. 3 hónap múlvva, ha nem áll be, emeli az adagot. Váltott syntroxine-re, maradt a 75 µg. Még van letroxom, nem álltam át, de cikkek szerint ez is veszélyes lehet, pl. sokan kaptak mellrákot. Viszont az orvos szerint jobban tolerálja a szervezet, jobban felszÍvódik. Kérdeztem, hogy nem szükséges-e aTPO, aTG, TRAK, legyintett, hogy ugyis be van gyulladva, nem szükséges. A körzeti orvos azt mondta, hogy a szakorvosnak kell rendelni ezeket. Olvastam a TSH háborúról, sokak szerin a T4 s T3 érték a fontos, akkor miért kéne mégis emeni a dózisomat. Főleg, ha ők se tudják eldönteni, mi a helyes érték. Ultrahangra nem adott beutalót a háziorvos, mert a szakorvos meg tudja rögtön nézetni, ha akarja, mondta. Így eddig csak egyszer vizsgáltak az elején. A szakorvos megvizsgálta a nyakam kézzel, azt mondta, alig lehet érezni. Eléggé lesújtott az egész, letargiába estem ismét, abbahagytam a sétákat, gyakorlatokat. Kértem a körzeti orvost, hogy elmehessek ultrahangra, szeretném látni, hogy van-e változás. Azt monddta, csak félévente térÍti a tb. Elkezdtem szedni kb. 1 hete egy ashwaganda nevű gyógynövény kapszulát, amire sokan esküsznek, orvosok is, hogy kigyógyÍt a Hashimotoból, pm alulműködés-ből.Tartottam tőle, mivel megjártam már a jódaquával(nem tudtam időben, hogy hashimtom van az ultrahangra történő várakozás, időeltolódás miatt, csak azt láttam, hogy pm alulműködésem van), amire kifejezetten káros. Szerencsere lehetőségem nyÍlt egy ayuvedikus doktorral konzultálni. Abba kellett hagynom a kapszula szedését, mert a gyomromra rossz hatással volt. A doktor szerint a pajzsmirigyem növekszik. Nem valósznű, hogy az ashwaghandától, hisz csak néhányat vettem be. Ő kezelne, szerinte fél év alatt kigyógyulnék, de nehéz döntenem. Aztán a varga gombáról is mondják, hogy jó erre. Talán végleg kigyógyit, de ha nem is, jobb gombát szedni örökké, mint szintetikus hormont.Kinai orvoshoz is lehetne fordulni. Kicsit körbetelefonáltam, és kiderült, hogy havonta lehet ultrahangra menni. Megpróbálok beutalót szerezni. De nekem kell dönteni, hogy milyen irányba menjek, mi van, ha túl kezd működni, ciszták keletkeznek, vagy tovább kissebbedik, elhal...teljesen műhormonon kell élnem?Csak álljak be a sorba, adjam fel a kisérletezést, reményt? Azt mondták, ez jobb betegség, mint a többi, nem fáj, nem halok bele, az életminőségemet nem rontja. Mások szerint ez azért van, mert külön kezelik, ha valaki szivbeteg, nem is gondol arra, hogy összefüggés lehet. Elnézést, hogy hosszú, csak úgy érzem, az életem van válságban, veszélyben,½a pajzsmirigy az irányitótorony a reptéren, ha nem jól működik, a repülőgépek összeütköznek, lezuhannak´. Mehetnék magánklinikára, ott tesztelnének gyakran, több idő is lenne rám, nemcsak 10 perc. De ott ugyanazok az orvosok vannak, végsősoron ugyanazokat a módszereket alkalmazzák. Talán a részletesebb, körültekintőbb vizsgálat, több figyelem jobb diagnózist, eredményt produkál, de ahogy hallom, nem minden esetben. A bankszámlám meg lemenne egyből minuszba. Hisz azt mondják, azonnal kell a vérvizsgálat eredményt, ultrahangot, stb-t nézni, az értékek még egy napon belül is változnak, sőt laborok eltérő eredményt mutathatnak. Gyakran tesztelik a beteget, havonta. Az alternativ gyógymódok kockázatosak, ha már előrehaladott az állapot. Remélem, leszek még egészséges valahogy.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sok és fontos (életfontos) kérdést érintett. Érthető módon nem tudok terjedelmi okok miatt minden kérdésére kitérni. Minden esetre a leírtak arra ösztönöztek, hogy ezen a honlapon is próbálja egy rövid összefoglalót írni a pajzsmirigy szűrő vizsgálatinak problémájáról és arról, hogy milyen egyénre szabott teszteket és mikor célszerű elvégezni. Erre tehát majd ezen a honlapon megjelenő cikkben igyekszem kitérni.
Ami a holisztikus, illetve talán helyebben szólva integratív megközelítést illeti, azzal teljes mértékben egyet értek. Nem véletlenül oktatom közel 2 évtizede az immunológus szakorvos jelölteknek a "pszicho-neuro-endokrin immunológiát.
Mi ennek a lényege?
A 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezintegrációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Szabályozás (reguláció) alatt olyan folyamatok összességét értjük, amelyek meghatározzák a szervezet működésének határait („set operating range”). Alkalmazkodás (adaptáció) viszont olyan biológiai folyamatok egysége, amelyek meghatározzák a szabályozó mechanizmusok összességét („adjust or reset operating range”). Ennek három formája van. 1. Genetikus, örökletes alkalmazkodás (genotípus szelekció) (több generációt érint!). 2. Ontogenetikus alkalmazkodás: az életciklus alatt létrejövő alkalmazkodás (pl. növekedés) (irreverzibilis és csak egy generációt érint). 3. Fiziológiás alkalmazkodás: a megváltozó külső és belső feltételek között az egyensúly biztosítása („jet-lag”)(reverzibilis). Ezekben a mechanizmusokban meghatározóak az ideg-, az endokrin-, az immunrendszer anyagai: a neurotranszmitterek, hormonok és citokinek. Ezek komplex kölcsönhatásai eredményezik a szervezet harmonikus működését. A reguláció és az adaptáció nem egy statikus állapot, hanem a közvetítő (mediátor) anyagok és azok jelfogóinak (receptoroknak) dinamikus kölcsönhatásaiból következik. Erre jellemző példa a hétköznapi stressz. Stresszornak nevezzük azt a szokatlan minőségű vagy mennyiségű fizikai, ill. pszichés hatást, amely átmenetileg megváltoztatja a szervezet egyensúlyát (homeosztázisát). A stressznek három fázisát ismerjük. Az első a vészhelyzet („alarm”), amelyben a szervezet minden reguláló és adaptációs mechanizmusát mozgósítja. Ezt követi a második, u.n. adaptációs szakasz, amelyben egy új egyensúlyi állapot jön létre (ez élettani folyamat). A harmadik a kimerülési fázis, amelyben már betegségek léphetnek fel.
Az integratív medicina feltételezi a belső, örökletes mechanizmusok kölcsönhatásait. A génről tudott, hogy alapját a DNS molekula képezi. A genom alatt a sejtek összes örökletes anyagát értjük, a genomika a genommal foglalkozó tudomány. Napjainkban a humán genom projekt az ember összes örökítő anyagát felépítő struktúra titkos nyelvének megfejtését tette lehetővé. Kiderült, hogy a genomban tárolt információ digitalizálható és a bioinformatika nyelvére lefordítható. Ennek révén nemcsak jobban megismerhetjük a regulációért felelős anyagok képződését („biochipek”), hanem a genom digitalizációjával meghatározzuk az egyén örökletes reguláló és adaptációs mechanizmusok sajátosságait. A bioinformatika új dimenzióba helyezte napjaink medicináját, amelyben az információ újszerű áramlása „bibliomika” egyrészt érthetővé és prognosztizálhatóvá teszi az összetett regulációs folyamatokat, másrészt egyénre szabott diagnózist és kezelést (farmakogenomika) eredményez.
Nagyon fontos kérdést vetett fel a kezelések kapcsán is. Mindenek előtt a helyes diagnózis nélkül nincs helyes kezelés. Jó lett volna korábban tudni arról, hogy autoimmun eredetű betegsége van és ebben az esetben elkerülhető lett volna (reményeim szerint) a Jódaqua kezelés! Ez ugyanis a szabad gyökök fokozott képzése révén a genetikailag fogékony egyénekben a betegséget képes aktiválni.
A kezelés során valóban egyénre szabott módon kellene a dózisokat, a pajzsmirigy készítményeket is megállapítani.
Miért?
Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe. Sokan ugyanis csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés

Mikor szedje be a pajzsmirigyhormont a beteg? Ebben kérdésben is jó információkat gyűjtött. A lényeg az, hogy a gyógyszer felszívódása sok tényezőtől függ. Ezek közül csak egy az üres gyomor fontossága, mert egyébként a gyógyszernek csak töredéke jut be. Ugyanakkor az is igaz, hogy sokan ezt nem tudják betartani foglalkozásuk miatt. Ezért csináltunk felmérést, amelyben bizonyítottuk, hogy este az utolsó étkezés után 2 h-val nagyon jó eredmények érthetők el. A nemzetközi felmérések is etámaszották alá:"Effects of Evening vs Morning Levothyroxine Intake
A Randomized Double-blind Crossover Trial. Arch Intern Med. 2010;170(22):1996-2003).
A másik gond az, hogy az autoimmun eredetű pajzsmirigy- betegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Végezetül: Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-14 12:33:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Nagyon köszönöm gyors válaszát! Írtam az Endokrin központnak, és csatoltam az Ön hozzám írt levelét.
Mivel zongorista vagyok, nagyon nagy problémát jelent nekem az erős ízületi fájdalom, s nem tudom, mennyi ebből igazán a borrelia és mennyi az egyéb probléma. Most zongorázni nem tudok, ami nagy problémát jelent. Ezen felül fáj a fejem is állandóan és koncentrációs problémáim is vannak, fantomérzések, zsibbadások a kezemben, és lábamban is. Az infúziók által némileg csökkentek a tünetek, de még erősen fennállnak jelenleg is.
Bízom benne, hogy minél hamarabb tudok Önnel találkozni.
Tisztelettel: Szokolay Edina
Tisztelt Szokolay Edina!

Kétségtelen, hogy a Lyme betegség és annak ízületi manifesztációja komoly diagnosztikus és terápiád probléma világszerte. A kialakulásában a fertőzésem kívül több immunológiai faktor is szerepet játszik. Bízom benne, hogy panaszain lehet minél hamarább segíteni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-12 17:41:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

1,5 éve teljesen eltávolították a pajzsmirigyemet (hashimoto), azóta 112 mg L-Tyroxint szedek. A műtét előtt normális, 7 napig tartó menstruációm volt (tini lány koromtól- most 40 éves vagyok), ami a műtét után egyre csökkent és manapság már alig van. Voltam nőgyógyásznál, szerinte minden rendben van velem, mert ha még kevés is a vérzés, de rendszeres. Szerettem volna, ha legalább ellenőrzi a hormonháztartásom vérvétellel, de erre nem hajlandó, mert szerinte minden rendben van. Ön szerint? Lehet ez az L-Thyroxin hatása? (családomban minden női tag 55 év körül került a menopauza időszakába)

válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

Valószínűleg ún. perimenopausában szenved, ami a pajzsmirigy betegségével összefüggésben lehet.A menstruációs zavarok okai ugyanis gyakran felderítetlenek maradnak. Ritkán gondolnak arra (néha a szakemberek sem), hogy a zavarok hátterében a pajzsmirigy rendellenessége állhat. Az okok felderítésével viszonylag könnyen gyógyíthatók az addig makacs tünetek.
Mikor beszélhetünk menstruációs zavarról:
• Ha az erős vérzés 24 óránál hosszabb
• Ha szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb
• Ha a periódusok rövidebbek 21 napnál
• Ha 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak
• Ha ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek
• A pajzsmirigy túlműködése (hyperthyreosis) hátterében gyakran mutatható ki a vérzése 15 éves kor utáni fellépése
• A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira
Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hívás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
Mi a perimenopauza?
Ez egy olyan hormonális állapot, amely évekkel megelőzi az utolsó menstruációt. A betegek egy része azt mondja: „ én még menstruálok és csak a 40-s éveim elején vagyok” . Valóban a menopauza a menstruáció periódusok végét jelenti, amikor már 1 éve nincs havi vérzés. Ez az időszak az amerikai nőkben átlagosan az 51. év. Ezért a perimenopauzát úgy szokták definiálni, mint azt az időszakot, amely a menopauzához vezet és átlagosan 10 évvel megelőző annak bekövetkezését. Ez a harmincas évek végétől, a negyvenes évek elejétől szokott kezdődni.
Miért fontos ezt tudni? Mi történik a perimenipauzában?
Amikor Ön megszületik, akkor átlagosan egy millió petesejtkezdemény van, amelyből a pubertásig 75-300 ezer marad. Az első menstruáció után, a reproduktív periódusban 400-500 pete érik meg és válik potenciálisan megtermékenyíthetővé. A menstruációs ciklusokat az ösztrogén és a progeszteron szintjének váltakozása jellemzi. A perimenopauzában a döntően petefészek sejtjei öregedése következtében az általuk termelt hormonok: az ösztrogén és a progeszteron szint fokozatosan csökkenni kezd. A petesejtek hormontermelését az agyalapi mirigy hormonjai: az FSH és az LH stimulálja. Mivel a petesejtek érzékenysége csökken, ezért az agyalapi mirigy úgy próbálja kompenzálni (kezdetben sikerrel), hogy megnöveli ezeknek a stimuláló hormonoknak a mennyiségét. A perimenopauzában tehár egy fokozatos FSH szint emelkedés figyelhető meg. Ebben a periodusban egyre gyakrabban fordul elő, hogy a petesejtek nem érnek meg, a petesejt nem jut ki, progeszteron nem képződik és ún. anovulációs ciklusok jönnek létre. Ennek hatására a méh nyálkahártyája a szokásosnál korábban válik le így a menstruációs periódusok megrövidülnek. A rövidebb menstruáció ciklus a perimenopauza egyike a legáltalánosabb tünete. Az ösztrogén szint csökkenése és az FSH szint emelkedése összetett, nem mindenkinél egyformán és azonos időben jelentkező tüneteket vált ki.
Melyek ezek?
• A menstruációs periódusok szabálytalanokká válnak: fokozott vérzés lép fel, „fantom periódusok” jelentkeznek, amelyeket az jellemzi, hogy a tünetek hasonlítanak a menzesz előttiekhez, de vérzés nem következik be. Fontos tudni azonban, hogy a vérzészavarok esetén ilyenkor is ki kell zári esetleges daganat jelenlétét!
• Csökken a fogamzásképesség, fokozatosan meddőség alakul ki
• Az emlők mérete és konzisztenciája változik
• A hüvely nyáktermelése változik,érzékenyebbé válik
• Gyakoribb a vizelési inger, a fertőzésre hajlam
• Alvászavar lép fel, nehezebb elaludnia, gyakrabban ébred fel
• A testsúly növekszik: ráadásul a hason, a combokon, csökken az izomtömeg
• Hangulati ingadozás következik be: hőhullám, éjszakai izzadás, ingerlékenység, a stressz tűrő képesség csökken, szorongás, munkaképesség (energia ) csökkenése
• Csökken a libidó
• Hajhullás lép fel főleg a fejtetőn, de a test más részén is, ugyanakkor a „nem kíván helyeken” az arcon, a hason pedig fokozódik
• A bőr és a kötőszövetek szárazzá válnak, elvékonyodnak, viszketnek
• Görcsök jelentkeznek a lábban, a vállban
• Szívpanaszok gyors és néha szabálytalan szívdobogásban jutnak kifejezésre
Pajzsmirigy betegségem van-e vagy perimenopauzám? Ez fontos és gyakori kérdés
Ennek oka, hogy több tünet nem csak a perimenopauzában, hanem a pajzsmirigybetegségben is jelentkezik.
A pajzsmirigybetegségben ugyanis gyakoriak az alábbi tünetek:
• Menstruációs zavarok (a csökkent és fokozott működés esetén egyaránt)
• Feltűnő az elhízás
• Fokozott ingerlékenység, szívdobogásérzés, kialvatlanság éppen úgy lehetséges, mint az aluszékonyság, depresszió
• Hajhullás gyakori
• A bőr szárazság és fokozott izzadás egyaránt lehetséges.
További immuno-endorkin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-11 16:31:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Édesanyám pajzsmirigyében két cisztát találtak, a vékonytűs mintavételkor megállapították, hogy a nagyobbik cisztában(2,7 cm) sűrű cisztafolyadék van, a kisebbikben (1,4 cm) pedig meszes cisztafolyadékot láttak. Az eredményre még várnunk kell, de addig is szeretném megkérdezni, hogy a sűrű ill. meszes cisztafolyadék utalhat-e rosszindulatú elváltozásra. Az ultrahang során megállapították, hogy a mirigyállomány kissé echoszegény, egyéb nyaki képletek épek. A ciszták egy felső légúti betegség alatt jelentek meg, vagy legalábbis akkor váltak észrevehetővé a hirtelen megnövekedésük miatt, majd a méretük fokozatosan csökkent - az elmúlt két hónap alatt kb. 0,5 cm méretcsökkenést állapítottak meg.
Van komolyabb okunk aggódni, vagy az általam leírtakra is igaz, hogy a ciszták nagy eséllyel jóindulatúak?

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Luca
Tisztelt Luca!

A tünetek, ill. a cysta létrejöttében a gyulladásnak is lehet szerepe, ezért megfelelő kezeléssel van mód a javulásra. Az eseteknek csak egy részében kerül sor a műtétre.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-11 16:08:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
T.Doktor Ur.
2006ota pajzsm.alulmüködésem van.Jelenleg 125mg ltiroxint szedek.Javasolná-e az uj gyogyszert a syntroxint?Azt olvastam kevesebb hormont tartalmaz.Soha nem változtattak még eredeti gyogyszeremen bár sosem tudták még ténylegesen beállítani.Mivel 20éve RA-s beteg is vagyok azt mondták az erös gyogyszerek miatt.Köszönettel várom válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Az L-Thyroxin és az alkalmazott pajzsmirigyhormonok aktív komponense lényegében azonos, persze nem mindegy a vivő anyag szerepe. Előre megmondani, hogy Önnek a Syntroxine volna-e jobb vizsgálat nélkül nehéz volna, annál is inkább, mert RA-ban is szenved, aminek következtében hormon elleni antitest is lehet a érében.
Tisztázni kellene, hogy van-e és ha van milyen típpusú antitest.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-11 16:03:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor ÚR!

Szeretnék véleményt kérni Öntől.

x                                  Érték       Egység    Abn Referencia tart.

x  Megjegyzés

x  Glükóz                          5.3         mmol/L        4.1-5.9

x  Nátrium                        136        mmol/L        135-146

x  Kálium                         5.1         mmol/L        3.5-5.1

x  Karbamid                     5.6         mmol/L        2.8-7.2

x  Kreatinin                     65          umol/L        45-84

x                                  Érték       Egység        Abn.  Ref. tart.

x  GFR-EPI                 >90.0       ml/min/1.73 m2      90.0-120.0

x                                  Érték       Egység    Abn Referencia tart.

x  Se Húgysav               142         umol/L    L   154-357

x  Kalcium                    2.55        mmol/L        2.20-2.65

Foszfát                         1.33        mmol/L        0.81-1.45

x  Magnézium               0.89        mmol/L        0.77-1.03

x  Cholesterin                6.4         mmol/L    H   2.0-5.2

x  HDL-chol                  1.49        mmol/L        1.03-1.55

x  LDL koleszterin         4.73        mmol/L    H   0.00-3.30

x  Triglicerid                  2.27        mmol/L    H   0.00-1.70

x  Vas                             11.3        umol/L        10.7-32.2

x  Transzferrin               2.86        g/L           2.00-3.60

x  Transzferrin szaturáció    16          %             16-45

x  Ferritin meghat.                75          ug/L          10-120

x  T.bilirubin                     5.5         umol/L        5.0-21.0

x  GOT                             20          U/L           0-35

x  GPT                             23          U/L           0-35

x  Alkalikus foszfatáz          58          U/L           30-120

x  GGT                             55          U/L       H   0-38

x  LDH                             203         U/L           0-248

x  Kreatin-kináz                   54          U/L           0-145

 CRP                             15.50        mg/L          0.00-5.00


x==LAPDOBÁS=============================LAPDOBÁS================

===============

x

x  RF                              16         IU/mL         0.0-14.0

x  AST                             135         U/mL          0-200

x  viz. glükóz minőségi            negatív

x  viz.bil                         negatív

x  Viz.aceton                      negatív

x  viz.fajsúly                     1008        g/cm3

x  viz.vegyhatás                   5                         5-8

x  viz.fehérje                     negatív

x  ubg                             NORMÁLIS

 Nitrit                          negatív

x  viz.üledék                      negatív     /látótér


x   Megjegyzés:

x     (1): we: alvadékos minta

x

x  2016.03.07 07:50 - (KKKOPM) Pajzsmirigy vizsgálat

x                                  Érték       Egység    Abn Referencia tart.

x  TSH Supersens. meghat.          11.380      mU/L      H   0.300-3.600

x  T4 szabadfrakció meghat.        13.75       pmol/L        10.90-21.90

x  T3 szabadfrakció meghat.        4.85        pmol/L        3.40-6.50

x  ATPO                            94.90       U/mL      H   1.00-16.00

x

x  2016.03.07 07:50 - (KKKOCSTM) Csont- és Tumormarkerek

x                                  Érték       Egység    Abn Referencia tart.

x  CEA meghat.                     0.5         ng/mL         0.0-4.0

x  25OH D3-vitamin             5.4         ng/mL     L   30.0-60.0

PUKL Klinikai Laboratórium

x

x  2016.03.07 07:45 - (PUKLRUT) Pulmonologia Labor

x                                  Érték       Egység    Abn Referencia tart.

x  WBC                             11.82       G/l       **  4.00-10.00

x  Neutrofil granulocyta     69.8        %             53.00-75.00

x  Limfocita                       22.6        %         **  25.00-40.00

x  Monocita                        5.40        %             2.00-10.00

x  Eozinofil granulocyta     1.50        %             0.00-5.00

x  Bazofil granulocyta         0.700       %             0.00-1.00

x  L-LRBC                          4.62        T/l           4.10-5.10

x  L-HGB                           132         g/l           123.00-153.00

x  HCT                             41          %             35.00-45.00

x  MCV                             88.1        fl            80.00-96.00

x  MCH                             28.6        pg/sejt       28.00-33.00

x  MCHC                            324         g/l           320.00-360.00

x  Trombocita                      392         G/l           150.00-400.00

Neutrofil granulocyta           8.3         Giga/L    *** 2.00-6.90

Emellett lyme borreliát is megállapítottak, amivel kezelnek, 4 hétig kaptam összesen 20 infúziót, most szünet van...

Tényleg rossz ez az eredmény? Ha igen, belátható időn belül be lehet Önhöz jelentkezni vizitre?

Köszönöm, ha megtisztel válaszával.

Tisztelt Kérdező!

Laboratóriumi leletei között több kóros érték is szerepel, ezek azonban csak a betegek panaszaival, vizsgálati leleteivel együtt értékelhetők. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ebben az esetben szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kór-történetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.
Vizsgáltra van lehetőség: kérését továbbítottam kolléganőimnek, akik az előjegyzés végzik (e-mail: info@endokrinkozpon.hu
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-11 15:54:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nagyon köszönöm megtisztelő válaszát,a sok információt,amit megosztott velem a hirsutizmussal kapcsolatban!
Nekem az egész problémám úgy kezdődött,hogy 16 éves koromban,erőteljesen aknékra a nőgyógyász Diane 35 nevű fogamzásgátlót írt fel nekem,amit 2 évig szedtem,majd ezután még 2 évig a Cypromixet...
Miután abbahagytam kezdődött minden,szőrösödés,pattanások,hajhullás,menstruáció kimaradása,stb...
Mostanra csak a hajritkulásom az,ami még megvisel,de az nagyon. Sajnos,már nyugtatókon gondolkodom,mert ez az 5 év már nagyon sok nekem. Próbáltam visszagondolni az okokra,hogy mit csinálhatott ez a fog.gátló a szervezetemben,ami miatt hullik a hajam. Olvastam olyan emberekről,akiknek szintén a gyógyszer elhagyása után kezdődött a hajhullása,illetve azt írták,hogy DHt érzékenységet váltott ki náluk.Azt is olvastam,hogy ez amiatt is lehet,ha valaki túl hosszú ideig szedi ezt a gyógyszert.
Nem tudom,hogy nálam is ez lehet-e a helyzet,de talán tényleg volt/van nálam valamilyen genetikai oka ennek az androgén túlsúlynak,mert emlékszem,hogy már gyerekkoromban is,szőrösebb voltam,mitesszerek is viszonylag hamar jelentek meg az arcomon,illetve az erőteljes pattanásom sem akartak múlni,egészen addig,amíg fog.gátlót nem kezdtem szedni.
Már csak az a kérdés merül fel bennem,hogy később,vajon a hajam is hullani kezdett volna,vagy azt tényleg a gyógyszer,illetve annak elhagyása váltotta ki?
Van olyan endokrinológus,aki szerint csak a tabletta újabb szedése jelenthet megoldást. Megkérdezhetem,hogy Önnek mi a véleménye erről? Vissza nőhet még a hajam?
Előre is köszönöm válaszát?

Üdvözlettel:

Evelin
Tisztelt Evelin!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
Ezekből is következik, hogy részletes immuno-endokrin vizsgálat, ill. oki kezelés indokolt.
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-10 18:08:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Prof.Ur! Mivel nagyon sokára van időpont Önhöz, szeretném ha levélben adna tanácsot kérdésemre. Már korábban fordultam Önhöz hogy laparoszkópos epemütét óta fokozódott a viszketésem ami az egész testre már kiterjedt és elviselhetetlen. Bőrtünet nincs. Allergológián ételadalékvizsgálat negativ. Lendin nem csökkentette. Májfunkció véreredmén ye határon belül van, cukor 5,1, koleszterin 7.2. Nagyon sok ételtől ugy érzem megdagad a torkom, nyelés nehéz, de ugyanis a legtöbb gyógyszer is ezt okozza, gondolom a kisérőanyagok. Ön szerint elegendő er ez az ált. vérkép vizsgálast vagy további vizsgálat szükséges. Laktózt se candidát nem néztek. Kérem szives válaszát. Tisztelettel. Valéria.
Tisztelt Valéria!

Valóban további célzott vizsgálatokat javaslok.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-10 18:03:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Voltam laborban ahol kiderült, hogy a Kortizol értékem magas. Olvastam többféle tartományt, ahol nézték ott a felső határ 618.0 nmol/l az Én értékem pedig 649.7 nmol/l.
Utánanéztem, olvastam fórumokat és a Cushing-szindróma bizonyos tünetei sajnos meg is figyelhetők Rajtam.
Ön szerint ez az érték mennyire kóros? Érdemes tovább folytatnom vizsgálatokat?
Mi ilyenkor a teendő?

Köszönettel
Annamari

Tisztelt Annamari!

Ennek az eredmények a hátterében valóban állhat Cushing- szindróma. Ehhez azonban először a beteg, azaz az Ön vizsgálata, továbbá minden bizonnyal a cortisol érték napszaki ingadozásának (reggel és este) történő meghatározás, ill. sze. ún. szuppressziós test, esetleg CT vizsgálat jöhet szóba.
Tehát további endokrin vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-09 17:05:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A véleményét szeretném kikérni az esetemmel kapcsolatban. 2014 szeptember óta szeretnénk babát a férjemmel. Nőgyógyászati téren is és a férjemnél is mindent rendben találtak eddig az orvosok. Korábbi nőgyógyászom már inszeminációt javasolt, mikor is én magam nyomozásba kezdtem hogy mégis mi lehet a probléma amiért nem sikerül spontán teherbe esnem. Csináltattam egy terheléses cukor vizsgálatot . Az eredmény:
Éhgyomri glucose: 5,0 mmol/l
60 perces glucos : 6,1 mmol/L
120 perces glukoz: 4,7 mmol/L
Inzulin:5,9 mIU/L
Inzulin 60 perc: 110,4mIU/L
Inzulin 120 perc: 51,0 mIU/L
Homa index: 1,31
2015 augusztusi hormon eredmények: (ciklus 3-dik napján)
TSH: 2,83
FSH:5,9
LH: 4,4
Prolactin: 484,9 (Erre napi fél szem Bromocriptint szedtem)
Ösztradiol: 212,6
Tesztoszteron: 1,210
Néhány hete felkerestem egy másik nőgyógyászt , az ő segítségével a következő eredményeim lettek:
TSH : 2,570 mIU/l
FT4: 13,92 pmol/l
FT3: 5,15 pmol/l
TSH receptor elleni AT :0,4 U/l
progeszteron (ciklus 21-dik napján): 54,33 nmol/l
Anti-TPO: 788,0 IU/mL

A nőgyógyász szerint emelkedett a pajzsmirigy hormon ellenes antitest, és ajánlott is endokrinológiai kivizsgálást.
Ahova el is fogok menni két hét múlvára kaptam időpontot.
Addig is érdekelne a Doktor Úr véleménye. Inzulin rezisztenciám van és pajzsmirigy probléma is? Illetve lehetséges hogy emiatt nem jön még a baba? Ha igen ezt gyógyszerekkel kezelni lehet és van esély spontán teherbeeséshez?(Nem zárkózom el az inszeminációtól sem abban az esetben ha endokrinológus is javasolja.)
Nagyon köszönöm a válaszát!
Tisztelt kérdező!

Valóban problémát okozhatnak a a pajzsmirigy értékei és és az inzulin rezisztencia is. Persze más probléma is lehet, ezért immuno-endokrin vizsgálatokat , ill. oki kezelés javaslok. Nálunk sok olyan babának láthatja a képét, akiknek a megszületéséről már lemondtak.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-09 17:02:30
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Azt szeretném kérdezni, hogy egy picikét magasabb a TSH szintem (4,75), viszont 2-es érték alá kell vinnem, mert csak akkor tudunk tovább lépni a meddőségi központban. Jelenleg 100 mg Letroxot szedek (jelenleg 77 kg vagyok), és D vitamint, mert az az értékem is nagyon kevés volt.
Műtött pajzsmirigy beteg vagyok.
Az a kérdésem, hogy mennyivel kéne emelnem a gyógyszer adagot, hogy minél hamarabb 2 alá menjen az érték? Elég lenne a napi 125 mg?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Timi
Tisztelt Timi!

Érthető módon más adatot is figyelembe kellene venni (pl. van-e TSH elleni antitestje!). Tudom, hogy sürgető a válasz, ezért javaslom, hogy 125 ug-t szedjen egyelőre!!!!
Azért kell ezt kiemelnem, mert ez nem úgy van, mint a vércukornál, ahol a dózis emelése után a vércukor már néhány per múlva változik, csökken. Tervezem, hogy erről a kérdésről is írok a betegeknek, ha időm engedi.
Sok sikert, jó egészséget kívánok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-09 16:57:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja