SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor ÚR!

Problémám állandó candida fertőzés, nőgyógyászati ami semmilyen gyógyszerre nem reagál.

Kérdésem, hogy mi állhat ez mögött? Mit javasolna?
Tisztelt Kérdező!

Rendkívül aktuális kérdést tett fel, amelyről a szakorvosok is keveset tudnak, miként ezt tapasztalhatta. Igyekszem a legfontosabbat, nem immunológus szakértelmet igénylő módon röviden összefoglalni. Mindenek előtt kérdését megfordítva az a meglepő, hogy nem mindenkinek alakult ki a hüvely gombás fertőzése. Ez a hely ugyanis „ideális” a gombák számára: nedves, meleg és így a kórokozók szaporodása gyakorlatilag végtelen volna.
Az elmúlt hetekben több beteg keresett fel, akik valamilyen nyálkahártyát érintő gombás fertőzésben szenvedtek (pl. hüvely-gyulladás). A legutolsó beteg szájában volt elviselhetetlen gyulladást okozó gombás fertőzés. A baktériumok és gombák döntő többsége előnyös az emberi szervezet számára. Candidát pedig a természetben is szinte mindenhol találhatunk. Ritkán okoz megbetegedést, akkor viszont gyakran rejtett és krónikus, idült formában jelenik meg és számos kellemetlen tünetet okoz a Candida albicans, a gomba eredetű fertőzés.
Az immunvédekezésünknek két fő pillére van:
• Veleszületett forma: nem egyetlen kórokozóval szembeni, hanem a szervezet általános védekezését szolgálja
• Szerzett forma : specifikus egy-egy kórokozóval szemben, előzetes oltások és átvészelt fertőzések után alakul ki.
A fertőzés elleni fő védővonal a velünk született immunitás. Károsodásának sok formája ismert. Ezek többsége a gyermekkorban ki szokott derülni. Az egyik leggyakoribb forma (amely napjaink járványos időszakában különösen fontos) az egyik immunglobulin (védő fehérje) az u.n. IgA hiánya. Az IgA felelős a nyálkahártyák épségéért és véd a kórokozó megtapadásával szemben. Az IgA hiányos egyének számát nem ismertjük, mert hazánkban sajnos ilyen átfogó vizsgálat nem volt. Angliában minden 500.-ik egyénből hiányzik ez a fehérje és ezért hajlamos a fertőzésékre. Saját eddigi tapasztalataim szerint a helyzet nálunk is hasonló. Ráadásul ebben a hiányban szenvedők között nem csak a fertőzések, hanem az autoimmun betegségek (ízületi- bél- pajzsmirigy- száj gyulladások ) is gyakoribbak.
A veleszületett, természetes immunitást számos ok gyengítheti.
Ezek közül néhányat emelek ki:
• Krónikus stressz
• Gyakori antibiotikus kezelés
• Krónikus betegségek (autoimmun betegségek, cukorbetegség, daganatos és májbetegségek)
• Helytelen táplálkozás
• Az ételekben lévő káros anyagok (ezekről korábban már írtam)
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni . A sejtek immunhiánya is a veleszületett immunitás egyik része, a gombák jó részét a falósejtek bekebelezik, ha valamiért nem tudják ezt megtenni, az első vonalbeli védekező és eltakarító hadsereg károsodik, így a gomba meg tud telepedni a nyálkahártyán. Ha az immunrendszer a saját szöveteit, sejtjeit idegennek találja, és ugyanolyan támadást indít ellenük, mintha kívülről bevitt idegen fehérje lenne, autoimmun betegségről beszélünk. Ennek számtalan formája létezik, minden szervnek megvan a maga autoimmun betegsége a szívtől a beleken és a pajzsmirigyen át az endokrin rendszerig. Az ebben a betegségben szenvedők hajlamosabbak a Candida-fertőzésre is. Gyulladásos betegségek esetén szedett szteroid hormon tartalmú készítmények is kedveznek a gombás mérgezésnek, mert csökkentik az első vonalbeli immunvédekezés erejét. Az immunrendszer károsodásával járó hormonális megbetegedések például a mellékvese, az agyalapi és a pajzsmirigy hormonjainak csökkent működése esetén is könnyen megtelepedhet a Candida a nyálkahártyában. A környezeti ártalmak, az allergiára hajlamosító és kémiai anyagok is lehetnek okai a kialakulásának, ezek egyébként szinte felrobbantják az endokrin- és immunrendszerünket, ilyenek például az egyes rovarirtó szerek, amelyek számos rákfajta kialakulásáért is felelőssé tehetők.
Leggyakrabban a szájban, a bélrendszerben fordul elő a fertőzés. A nők hüvelyében is könnyen szaporodik a gomba, mert a nedvesség és a 37 fokos testhőmérséklet ideális feltételeket teremt számára. Azért nem kap azonban mindenki gombás fertőzést, mert működik az immunrendszerünk. Ilyen fertőzés esetén mindig célszerű megnézni, nem áll-e a háttérben valamilyen immunhiány. Veszélyeztettek a stresszben, feszültségben élők, a lisztérzékenyek vagy más ételre allergiásak, a helytelenül táplálkozók: túl sok szénhidrátot, édességet fogyasztók, a már említett gyenge immunrendszerrel rendelkezők, a gyakran antibiotikumot szedők, a fogamzásgátlót, hormonkészítményeket és szteroidokat szedők, a cukorbetegek, sőt még a terhesség és a havi ciklus alatt történő hormonszint ingadozás is szerepet játszik abban, hogy a gombák ellepik-e a nyálka-hártyákat. Továbbá a hüvely szempontjából fontos tényező a pH, azaz a savasság. Élettani körülmények között ugyanis a hüvely savas pH savas tartományban van!
Tünetei:
A Candida-fertőzés panaszai függnek az előfordulás helyétől. A gombák elterjedése akár több tünetet is okozhat egyszerre vagy külön-külön, amelyek gyakran más szervi betegség tünetei mögé bújnak A hüvelyben megtelepedett Candida rendszerint folyást okoz. A nőgyógyászati szűrésen nem szoktak rá figyelni, pedig a kenetből megállapítható a létezése. Sajnos a hüvely immunológiájával itthon keveset foglalkoznak, pedig klinikai jelentősége nagy. A hüvely vegyhatása (!), annak helyreállítása már önmagában is segíthet a panaszok leküzdésében.
A többi, nyálkahártyán lévő gombák kimutatása nyelvkaparékból, garat-torok váladékból történik.

A Candida gomba által kibocsátott méreganyag számos tünetet okozhat, ezek közül néhány:
- fáradékonyság
- letargiaérzés, rosszkedv, labilis kedélyállapot, depresszió, pánikbetegség, halálfélelem, öngyilkossági hajlam
- feledékenység, emlékezet és memóriazavar, szétszórtság, koncentrációs képesség csökkenése fiatalkorban, gondolkodási képtelenség, bizonytalanság, határozatképtelenség
- fejfájás
- ingerlékenység, robbanékonyság, intolerancia
- gyomorégés, fájdalmas haspuffadás, hasmenés vagy székrekedés
- éhség esetén jelentkező rosszullét
- vastagbélgyulladás
- hüvelyfolyás, égő, viszkető érzés
- gyakori felfázás, hólyaghurut
- libidócsökkenés
- méhnyálkahártya gyulladás, visszatérő petefészek ciszták, gyulladások, meddőség
- menstruációs zavarok, PMS tünetek
- makacs prosztatagyulladás
- látásromlás, kettőslátás
- ismeretlen eredetű izomfájdalom, görcs, merevség, izületi bántalmak
- allergiás reakciók
- tartós hőemelkedés

Mi a teendő?

I. Legelőször keresni kell a fertőzésre hajlamosító tényezőket! Fizikális, laboratóriumi vizsgálat indokolt Ezekre fentebb kitértem.

II. Diéta:A Candida-diéta során kerülni kell minden olyan ételt, amelyeket a gombák szeretnek, ilyen a finomított cukor, az édességek, a cukros üdítőitalok, az élesztővel, erjedéssel készült termékek, az ecetes, a penészgombás és a megterhelő, nehéz ételek. A speciális diétával sem szabad azonban túlzásokba esni .
A Candida-diéta során a gomba által kedvelt, ezáltal tiltott ételek:
kefír
tejföl
sütőpor
élesztő
kész salátaöntetek, mártások, szószok, ketchup, majonéz, mustár
sör, bor, pezsgő
fehérlisztből készült termékek
édességek
szárított gyümölcs
szójatermékek
dinnye
gomba
gyümölcslevek

A szigorú diéta alatt tiltott, később ehető ételek:
bab
banán
szőlő
borsó
kukorica
tej
alma
körte
gombás érleléssel készült könnyű sajtok
avokádó
cseresznye
Az ehető ételek
padlizsán
zeller
sárgarépa
fehérrépa
karfiol
brokkoli
spenót
burgonya
natúr rizs
hagyma
fejes saláta
fehérkáposzta
vöröskáposzta
petrezselyem
zöldpaprika
paradicsom
uborka
retek
spárga
cékla
ananász
grapefruit

- A zöldségeket, gyümölcsöket frissen fogyasszuk!
- A grapefruit, főleg a magjában található vegyület gombaölő hatású.
- Az alkohol nagyrészt cukor, a gomba terjeszkedését megakadályozza, ha egy decinél nem iszik többet.
- Az immunrendszer erősítéséhez sok vitamint és nyomelemet kell a szervezetbe juttatni.

Az immunrendszert erősítő szerek fogyasztása segítheti a gyógyulást, valamint jótékony a szervezet méregtelenítő funkciójának elősegítése is. Probiotikus készítményekkel a bél mikroflóráját erősíthetjük, és szükség lehet gomba elleni szerek alkalmazására is. Helyi és szájon át alkalmazható gombaölő szerekre is szükség szokott lenni. A pajzsmirigy-gyulladásra hajlamosaknak ezeknél a szereknél fokozottan figyelniük kell, mert a jódtartalmuktól az autoimmun folyamat fellángolhat.
Az immuno-endokrinológiai kivizsgálás során az okok megkeresése után egyénre szabott kezelés lehetséges.

Jó egészséget kívánok:














Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-03 11:43:17
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönettel vettem a kolléganője által elküldött mikrobiológiai leletet az ön szakmai kiegészítésével. Ugyanakkor szeretném megkérdezni a Mycoplasma IgG/Elisa 8.540 kétes eredménynek mi lehet az oka? Jelenti- e azt, hogy hordozom a fertőzést? Unokáimra nézve kell-e óvatosnak lennem? Néha fáj még a hátam, és ritkán, de köhögök.
Tudom, ezek egy laikus aggódó kérdései. Köszönöm a megértését és segítségét, kívánok nagyon jó nyarat, szívélyes üdvözlettel, hozsu
Tisztelt Hozsu!

Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Helyesnek tartom azt a laboratóriumi figyelmeztetést, hogy „ A laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együttesen, orvos szakmailag szükséges értékelni, ezért kérjük, keresse fel a kezelőorvosát!”
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-02 13:14:28
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Segítségét szeretném kérni a laboratóriumi lelteim értelmezésében. Először röviden a tüneteim: Már a 20 as éveimtől érzek gyakran indokolatlan fáradtságot (jelenleg 34 éves vagyok), annak ellenére, hogy 7- 8 órát alszom. Gyakran érzem magam enerváltnak, és szellemileg tompultnak. Szintén azóta székrekedéssel is küzdök, ami hol jobb hol rosszabb. A bőröm nagyon száraz, télen a lábamon gyakran pikkelyesen hámlik. 2-3 kg súlyfeleslegem van ami a has tájékra lokalizálódik, és nagyon nehéz tőle megszabadulnom. 3 éve volt egy vetélésem a 9. terhességi hétben, és azt követő évben újra terhes lettem (akkor már sikeresen). Maga a teherbeesés sem volt egyszerű 1,5 - 2 év próbálkozás után fogant meg a kislányom. A terhesség időszaka nagyon nehéz volt, heamatoma a méhben, barnázás (kaptam utrogestant), erős kismedencei fájdalmak 16-18. hétig, amit nem tudtak mivel magyarázni. Továbbá gestacios diabetes is volt, amit diétával kordában lehetett tartani. A szoptatást ez év márciusában hagytam abba, rá 1,5 hónapra készültek a laboreredmények.
Szeretnénk a tüneteim végére járni, illetve a közeljövőben szeretnénk egy kistestvért is, ezért fordultam Önhöz segítségért. További kérdésem lenne még, hogy milyen táplálékkiegészítőket javasolna az esetemben? Ajánla-e a mioinozitol+folsavat? Illetve van-e szükség egyéb vizsgálatokra, ill bármi egyéb dologra.

A laboreredményeim a következők:

C-reaktiv protein 0,3 mg/L (0-5)
Vas 20,7 µmol/L (10,7-32,2)
TSH 2,21 mIU/l (0,55-4,78)
FT4 12,31 pmol/l (11,5-22,7)
FT3 4,6 pmol/L (3,5-6,5 )
rT3 (reverz T3) 0,19 ng/ml (0,09- 0,35)
D vitamin 88,1 nmol/l (> 75: megfelelő)
anti TPO 42 IU/ml (0-60)
Anti-thyreoglobulin < 15 IU/ml (0-60)
tTG IgA 3,8 U/ml (negativ 0-10)
tTG-IgG 3,8 U/ml (negativ 0-10)


Éhgyomri glukóz plazmából 5 mmol/l (3,8-6)
60 perces gluóz 4,5 mmol/L (-)
120 perces glukóz 4 mmol/L (4,1 -7,8)

Inzulin 7,6 m IU/L (3-25)
Inzulin 60 perc 40,6 mIU/L (-)
Inzulin 120 perc 26,2 mIU/L (-)

Inzulin rezisztencia (Homa index) 1,69 (normális <2)

Válaszát előre is köszönöm!

Köszönettel:

Nelke
Tisztelt Nelke!

A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ú.n. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
A pajzsmirigy rendellenes működése nem csak a gyermekvállalást nehezíti meg, de szülést követően is kialakulhat, különösen fiús anyák esetében. Korábban már kimutatták, hogy azokban az anyákban akik fiú magzatot hoztak a világra, lényegesen gyakrabban alakul ki pajzsmirigybetegség, gyulladás.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-02 13:12:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ur! Erdeklodni szeretnek hogy 31 hetes kismama vagyok. A pajzsmirigyem alulmukodik. Kerem legyen szives elmagyarazni nekem ez milyen veszellyel jarhat kisbabam eseteben, mert nagyon aggodom.
Sokan azt mondjak hogy igy nem fejlodik rendesen a kisbabam idegrendszere es lelassitja a fejlodeset.

koszonom elore is valaszat!
Ildiko
Tisztelt Ildikó!

Remélem, hogy kezelő orvosa, ill. orvosai ezt megtették.
Lényeges, hogy a nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
Miként a vezető nemzetközi orvosi lapban is olvasható (Thyroid Maternal Thyroid Autoimmunity During Pregnancy and the Risk of Attention Deficit/Hyperactivity Problems in Children: The Generation R Study , Vol. 22, Issue 2: February 1, 2012) a pajzsmirigy autoimmun gyulladása, a TPO elleni antitest jelenléte befolyásolhatja a születendő gyermek magatartását. Az már korábban is ismert volt, hogy a csökkent pajzsmirigyműködés nem csak a meddőségnek lehet egyik oka, hanem a gyermek szellemi képességének, az intelligencia kvóciensének (IQ) 20%-os csökkenését eredményezi. A több centrumban végzett tanulmányba 3139 gyermeket és anyját vonták be és a laboratóriumi teszteken kívül vizsgálták az immunológiai folyamatokat, különös tekintettel a TPO elleni antitestekre, amely az anyai pajzsmirigygyulladás egyik jelzője. Vizsgálták a megszületett gyermekek szellemi felfogó, kognitív képességeit és viselkedését 3. éves korukig. Azt a meglepő eredményt kapták, hogy azoknak az anyáknak a gyermekei, akiknek a terhesség alatt a TPO elleni antitestük emelkedett volt figyelmetlenebbek és hipermotilisabbak voltak, mint az antitestet nem hordozó anyák gyermekei. Ezt a jelenséget nem tudták a csökkent pajzsmirigy-működéssel magyarázni, mert a két csoport a pajzsmirigy funkcióban nem különbözött egymástól. A szerzők véleménye arra utalt, hogy ez a megfigyelés nem jelenti azt, hogy a pajzsmirigygyulladásban szenvedők gyermekei feltétlen károsodottak lesznek, de a családtervezés során mindenképpen célszerű a pajzsmirigy-működés meghatározásán túlmenően az immunológiai folyamatot is tesztelni. Hozzá kell azonban tennem, hogy néha a szakemberek esetében is előfordul, hogy összemossák a hiperaktivitás és a hipermotilitás fogalmát. Ezért mindenekelőtt fontos tisztázni a két tünet együttes pontos tartalmát, mert különböző okokra vezethetők vissza, és ennek megfelelően különböző kezelést és fenti tanulmány alapján megelőzést igényelnek.
Jó egészséget kívánok és sz.e. további vizsgálatot javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-01 13:18:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Ùr!
Segìtségét szeretném kérni.Párommal babát szeretnénk.Voltam párszor hormonvizsgálaton de az utobbinál magas 5,62 lett a TSHm.Letrox 75 szedek február ota.Elött letrox 100 szedtem annál az érték 3.86 volt.Most akkor ujra térjek vissza a100asra?Mert az endokrinologus azt mondta.De nem lehet hogy annál kicsit magasabbat kellene szednem inkább?Illetve pajzsmirigyesként szedhetek jod nélküli terhedvitamint vagy csak folsavat?Ön mit tanácsol?Várom válaszát.
Köszönettel Andrea
Tisztelt Andrea!

Nem lehet sem etikai, sem jogi okok miatt az endokrinológus javaslatát kommentálnom. A lényeg, hogy ne a laboratóriumi leleteket kezeljék. Immunio-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-01 13:06:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr ! 63 éves nő vagyok ,4 évvel ezelőtti antiTPO értékem 360,egy héttel ezelőtti vérképemen a T3 6,21 a TSH érték 4,62 vérsejtsüllyedés 25,további magasabb értékeim .monocyta 8,17 illetve PDW 17,30:Készítettek nyaki UH-t melyen a következők szerepelnek: a pajzsmirigy nem nagyobb,diffuse kissé inhomogen.Jobb lebenybenkb.6mm-esechodusabb ,a balban és az isthmusbanegy-egy kb.6-7 mm-es echoszegényebb göb látható,vascularisatio átlagos,kóros nyirokcsomó nem látható.Kérdésem:további pajzsmirigy vizsgálatokat javasol-e ? Tisztelettel és köszönettel:vasmara
Tisztelt vasmara!

Néhány további vizsgálat szóba jöhet attől függően, hogy a pajzsmirigy tapintata milyen és milyen más kísérő tünetei vannak.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-01 13:03:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Segítségét szeretném kérni a folyamatos fogyásom miatt.Tavaly január óta 15 kg-ot fogytam. Ebben az időszakban 3 műtétem volt.
Még ezek előtt ( 2002-ben )volt egy struma műtétem, ami után minden rendben volt.
2015.januárjában ismét meg kellett műteni strumával, a gyógyulási időben két oldali gége és hangszál bénulatot kaptam.

2015.februárjában jobb oldali hangszál laterofixiót csináltak Lichtenberges szerint, egy öltést tudtak behelyezni a szűk viszonyok miatt.

2015.júniuásban ( fulladás miatt ) ismét megműtöttek, jobb oldalon ismét laterofixiót végeztek és a hangszalag medialis széléből 1mm vaporisaltak.

A struma műtétem után legelőször áprilisban tudtam elmenni vérvételre
TSH 7,3, FT4 10, FT3 4,1 ekkor Letrox 75-ösből fél tablettát kellett szednem

Augusztusba volt a következő: TSH 2,6 se CA 2.05

2016.februárban TSH 3,6, seCA 2.18 Letrox 75 fél tabletta reggel, D vitamin, Calcium pezsgő tablatta tovább, amit már egy éve minden nap ittam. Ekkor gastroenterológiát javasolt a Doktor Úr, erre nem mertem még elmenni, 3mm-es légcső átmérőm, nehezen kapok levegőt, de voltam hasi utrahangon, rendben volt,
székletvér 3 ez is negatív lett, nagy vérvételen TSH 3,83, itt a koleszterin volt magasabb 7,7, a többi jó,
nőgyógyászaton a citológiai eredmény még nem jött meg.

2016.júniusban TSH 3,8, seCA 2,3, most mellkasfelvételre kell mennem, és gastro-colonoscopiára.
Mivel a fogyásom a Letrox szedése után kezdődött, hasmenésem volt, naponta többször, igaz volt közben műtétem is,amikor antibiotikumot és többféle gyógyszert kellett szednem, novemberben egy gyulladás a hangszalag kikötésénél, amire a 3 szem erős antikbiotikumot írtak fel. Gyomorvédőt pedig már én is később kezdtem szedni.Azt szeretném megkérdezni a Professzor Úrtól, hogy lehetséges volna-e másik gyógyszert szedni a Letrox helyett, olvastam azt is, hogy nem elégséges csak a TSH-t nézni,még akkor is ha jó állományban van , más vérvizsgálat is szükséges lehet. Valamint még azt is szeretném megkérdezni,hogy a Calcium sandoz helyett is lehetne-e más kalciumot tartalmazó gyógyszert szedni, már kb másfél éve szedem,lehet hogy ez hosszú idő? Vérnyomáscsökkentőt Perinevát reggel 1 szemet este felet, ezen kívül csak aLetroxot és Calcium sandozt.
Hasi fájdalom, görcs, hányás nincs, a reggeli hígabb széklet után már nincs hasmenésem, 3 hete laktózmentes tejföllel főzök, tejet nem iszok.A struma műtétem után kb fél évig folyadékot nem tudtam inni, mindig mellément, nagyon sok kefirrel, kekszes teával-gyümölcslével, sűrű levessel próbáltam pótolni a folyadékot, a darabos ételekkel nem volt gondom.
53 éves, 165cm és 56 kg vagyok.
Mindenképpen szeretnék egy soron kívüli időpontot kérni a Professzor Úrtól, de addig várom megtisztelő válaszát.
Köszönettel: Csíkné


Tisztelt Csíkné!

Nagyon sajnálom, hogy ennyi szövődménnyel is járó műtéte volt.
Értelemszerűen a leírtakból diagnózist mondani nem volna sem szakszerű, sem etikus, sem jogszerű. Nagy valószínűséggel a mellékpajzsmirigye is részben áldozata lehetett a műtéteknek. A jelentős fogyása bizonyára nem a csökkent pajzsmirigyműködéssel áll összefüggésben, ebben az irányban további vizsgálatok válhatnak szükségessé. A hasmenések idején a Letrox nem szívódhatott fel, a tartós antibiotikus kezelésnem is lehet ilyen nem kívánt hatása.

Jó egészséget kívánok,

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-28 17:58:12
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Ur!

5 hetes varandos vagyok es az alabbi immunologiai ertekek miatt tajekoztatva lettem, hogy szivproblemaval szulethet a babam. (complete congenital heart block)
Pozitiv Ana, Anti Ro es anti-La, illetve RF is pozitiv
Tunetem nincs, jol vagyok. Emelett Hashimotos beteg vagyok.

Elegge megijedtem, On szerint ez a kockazat mennyire fenyeget? Milyen gyakran hallott On errol? Ugye nem kell keszpenznek vennem?

Koszonettel,
Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Nem törvényszerű a complete congenital heart block vagy egyéb rendellenesség kialakulása. A statisztikai esély kicsiny.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-28 13:38:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Férjemmel már több, mint 1éve kisbabát szeretnénk, eddig sikertelenül.
Nemrég voltam vérvételen és a következő eredményeket kaptam, melyhez a hozzáértő segítségét szeretném kérni.
Természetesen személyesen is elmegyek orvoshoz, de sokára kaptam időpontot és addig is szeretnék tájékozódni, mennyire nagy a baj?
A ciklusom 12. napján voltam vérvételen.
Glükóz: 5,1 mmol
TSH: 4,79 mIU/L
Szabad T4: 10,95 pmol
Szabad T3: 5,64 pmol
LH: 8,03 U/L
FSH: 7,56 U/L
Prolaktin 262,5 mIU
Ösztradiol: 491,3 pmol
Progeszteron: 14,5 nmol
Tesztoszteron: 1,9 nmol
Kérem segítsen, hogy mit lát ezekből az eredményekből?
Gravida vitamint és folsavat azt szedek, de nem szeretnék esetlegesen ártani.
A pajzsmirigyszintem magas, ez akkor azt jelenti, hogy alulműködésem van?
Egyébként 30 éves vagyok, normál testalkatú, kb 1,5 éve élek szexuális életet és sosem szedtem fogamzásgátlót, sem gyógyszereket.
Nagyon szeretnénk kisbabát, kérem segítsen.

Köszönettel és tisztelettel!
Dina
Tisztelt Dina!

Valóban nem negatívak az eredményei, de ezek csak számok, amelyek nem feltétlenül jelentenek diagnózist. Azt szoktam mondani, hogy ez olyan, mint egy pillanatfelvétel, amelyből a folyamat egészére nem lehet következtetni. A pajzsmirigybetegség és a meddőség kérdéséről sokat írtam és ezeket ezen a honlapon megtalálhatja. Egyébként időpontot sokkal korábban is kaphat, ha jelentkezik kolléganőmnél, Székely Melindánál.
e-mail: szekelymelinda66@gmail.com vagy Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-27 17:48:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy-alulműködés miatt februárban naponta fél 75 mikrogrammos letrox tabletta szedését javasolta az endokrinológus szakorvos. A TSH értékem 14.860, a szabad T4 11.6, a TPO 600 feletti volt. 6 éve jártam endokrinológushoz évente ellenőrzésre emelkedett TPO szint miatt. Előfordult már 1000 feletti, de 380-as érték is, alulműködést egyszer tapasztaltak, akkor a TSH-m 7,9 volt. Rá 1 hónapra gyógyszer szedése nélkül 2,8 lett.
A rendszertelen menstruáción kívül más tünetem nem volt.
Tavaly novemberi TSH értékem 2,1 volt, a januári pedig már 14.86. Most kaptam először gyógyszert a pajzsmirigyre, inzulin-rezisztenciára Meforal tablettát szedtem tavaly szeptemberig.
A Letrox tabletta szedését követően kb. 1 hónap múlva kezdődtek a rosszullétek, főként éjszaka: szédülés, 2 esetben ájulás, forróság érzés, kéz- és lábdagadás, fejfájás, a tarkóm lüktetett, gyengeség, álmosság, izomgyengeség és hízás. A gyógyszer szedése után 6 héttel a TSH 3,7 volt. Az endorkrinológus ekkor emelte meg az adagot 50 mikrogramm Letroxra, mondván, hogy a fenti tüneteket nem a gyógyszer okozza. Jelenleg is az 50 mikrogrammos Letroxot szedem, a TSH értékem 1,8 volt.
A menstruációm a gyógyszer szedésének megkezdése után teljesen helyreállt. A nőgyógyász hormon labort kért (menstruáció 2 napján), melyben nagy eltérés nem volt, pedig a rosszullétek valamennyire összefüggésbe hozhatók a menstruációs ciklussal. A TSH értékem jelenleg jó 1,8, a tünetek azonban csak részben enyhültek, az éjszaki rosszullétek ritkábban fordulnak elő, de a gyógyszeradag megemelése után is híztam (diéta és torna ellenére, korábban sokat ehettem, nem jöttek fel rám a kilók, sőt nagyon sovány voltam), a szédülés kéz és lábdagadás is előfordul.
Szeretném megkérdezni, hogy a gyógyszer szedése váltotta-e ki ezeket a tüneteket, esetleg a fenti adag csökkenthető-e, vagy a gyógyszer akár el is hagyható? Február óta a TSH értékem rendeződött, de a tünetek maradtak, sőt a gyógyszer szedése után többet híztam és az izmaim is sokszor fájnak.
Elnézést, hogy kicsit hosszúra sikerült a kérdésem.
Előre is köszönöm Professzor Úr válaszát!

Tisztelettel: Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Pajzsmirigy alul működés és menstruációs zavarok kapcsolatban vannak egymással. A női ciklus különböző tényezők hatására átmenetileg felborulhat. Stresszesebb időszakokban, betegség, gyógyszerek szedése következtében, de olykor még az időjárási változások hatására is jelentkezhet a korábbitól eltérő erősségű, fájdalmas, vagy hosszabb ideig tartó vérzés. Probléma, ha a felsorolt panaszok ismétlődnek, huzamosabb időn át jelentkeznek. Menstruációs zavarról valójában az alábbi tünetek kapcsán beszélünk:
- az erős vérzés 24 óránál hosszabb,
- szabályos ugyan, de 7 napnál hosszabb,
- a periódusok rövidebbek 21 napnál,
- 3 hónapnál hosszabb ideig kimaradnak,
- ismételten és szokatlanul fájdalmasak és görcsös jellegűek.
A szabálytalan periódusokban, a vérzés elmaradása és a fokozott vérzés esetén feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy autoimmun gyulladásos betegségeire és működési zavaraira. Leggyakrabban a pajzsmirigy csökkent működése, az autoimmun thyreoiditis esetén fordul elő „nem magyarázható” vérzészavar. Ilyenkor gyakori a viszonylag csökkent étvágy melletti hízás, fáradékonyság, feledékenység, hajhullás, depresszió hajlam. További gond az, hogy a pajzsmirigy autoimmun betegsége lényegesen gyakoribb nőkben, másrészt az aránya a 20. életévtől kezdve egyre gyorsabban növekedik. Ez többször oka a csökkent működésnek és a meddőség egyre nagyobb hányadának.
A laboratóriumi értékei változásának sok oka lehet, hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)
Fentiekből következik, hogy ne mechanikusan (protokollok) alapján, vizsgálat nélkül (!), s ne egyszerűen a leletet kezeljük, hanem a beteget!Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okokat.Továbbiakban oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-27 17:42:32
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Ur,
Par kerdessel fordulok Onhoz, tanacsot szeretnek kerni. Masfel eves kislany anyukaja vagyok es jelenleg ismet babat varunk, 6 hetes a kis Pocaklakonk. A lanyom szuletese elott és utana is volt veszitesem, az orvosok azzal nyugtattak, hogy termeszetes szelekcio, aztan a csaladorvosom kuldott el vervetelre. Pajzsmirigy vizsgalatot is vegeztek, az alabbi eredmenyeket kaptuk. 2014ben Volt nezetve Tsh- 2,48 az akkori ertek. 2016 aprilisaban a Tsh 1,9570 az fT4 0,83ngdL 10,68pmol/L az ATPO 322,0 UI/mL. Ennel a labornal a referencia ertekek Tsh 0,55-4,78. Ft4/ 0,89- 1,76. Atpo < 35. Juniusban megismeteltem a vizsgalatot egy masik korhazhoz kuldott az endokrinologus, akkor az ATPO 175,17U/mL lett az fT4 0,79 a TSH 0,84. A referencia ertekek ebben az esetben Atpo 0-50. FT4. 0,89-1,72.Tsh 0,3-4,5. A szelenium szint 83,6 (min 50-max120 keretertekek kozott). Az eredmenyek alapjan autoimmun pajzsmirigybetegseget allapitott meg az endokrinologus es enyhe hipotireoditiszt. Ettol nagyon megijedtem mert azt szeretnenk, hogy egeszseges babank szulessen. Euthyrox 50 est irt fel az Orvos, de semmi magyarazatot nem adott ra, szeretnem tudni, hogy tenyleg kell e szedjem a gyogyszert vagy minden rendbejon. Az elozmenyekhez tartozik, hogy a szules ota Masfel Eve szoptatom a lanyom, az elmult ket hetben kezdtuk a leszoktatast, ekozben ismeteltem meg a vizsgalatokat. Tobb mint 8 honapja a mandullam is gyakran begyullad, tuszok jelennek meg rajta. A szoptatas es a mandullagyulladas lehet e hatassal a pajzsmirigy mukodesere? Ezekkel a gondokkal eddig akupunkturara jartam, ami segitett a mandulagyulladas kezeleseben es talan az Atpo ertek csokkeneseben. Azt szeretnem kerdezni, hogy mitevo legyek? Tenyleg pajzsmirigybetegsegem van vagy csak a szules, szoptatas miatt mukodik igy egyenlore a szervezetem? Eddig 4 nap vettem be gyogyszert, de mindig azzal a ketellyel, hogy joi teszek e ezzel vagy bizzak a tester egeszseges mukodeseben? Elnezest a Magyar karakterek hianya miatt. Valaszat elore is koszonom, tisztelettel egy aggodo anyuka, Reka Erdelybol.
Tisztelt Réka!

Korábban már írtam arról, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara állhat. A korábbi írások legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennyiség egészségesekben 250-300 mikrogram naponta.
8.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
 Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
 Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
 Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
 Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
 Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
 Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
 Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
 Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
 Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülést, fejlődési zavarokat.

További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, tisztelettel:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-27 13:33:49
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Azt szeretném megkérdezni Öntől, hogy a Pajzsmirigy slim nevű étrendkiegészítőt
szedhetem-e, ha autoimmun pajzsmirigy alulműködésem van (hashimoto...)?
Mivel azt olvastam, hogy jódot ebben az esetben nem jó pótolni, mert a gyulladás fellángolásához vezet,
a termékben viszont van, ugyan azt írja, hogy barna alga kivonatból.
Sehol nem találtam erre vonatkozó leírást.
Másrészt azt szeretném tudni, ha babát tervezek, akkor szedhetem- e legalább a teherbeesésig a készítményt?
Fogyasztószernek is minősítik, ezért vannak aggályaim!
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel
Tisztelt Kérdező!

Aggályait teljes mértékben osztom!


Üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-26 11:12:47
Olvasói értékelés: 5/2
Tisztelt Professzor Úr!
Én már többször írtam Önnek és decemberre van időpontom a cukrommal kapcsolatban. Már 3,5 fél hónapja egyáltalán nem szedek cukor gyógyszert és az inzulin értékeim valamint a C peptid értékem egyre javul. Az éhgyomri inzulinom 1O,9 mIU/L a 6O perces inzulinom 19,9 mIU/L. A C peptid értékem a gyógyszer elhagyása után közvetlenül 2,3 ng/mL volt most már 3,5-re emelkedett az érték. A diétát hol betartom hol nem. A vércukor értékek még ugyan magasak 18-26 között étkezés után, az éhgyomri az is magas 13 és 14 között, bár olyan,hogy 12 órát egyfolytában ne egyek ilyen nem szokott lenni. Az lenne a kérdésem,hogy a szervezetem inzulin működése kezd helyreállni, és ez amíg teljesen helyreáll jól gondolom-e,hogy ez kb fél év vagy még több, mivel 23 évig szedtem cukor gyógyszert és ez "lebutította" az inzulin termelést?
Tisztelt Kérdező!

A leírtak alapján a diéta mellett minden bizonnyal szüksége lesz gyógyszerre is.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-26 11:10:08
Olvasói értékelés: 5/5
Több órája az Ön válaszai között olvasgatok, eddig még egyszer sem „vetemedtem” internetes vélemény kérésére. Most azonban a sorai között olvasva, úgy gondolom hogy talán tudna segíteni nekem.
27 éves vagyok és körülbelül 4 éve erősen hullik a hajam, kezdetben a halánték két oldalán egy pénzérme nagyságú helyen jött elő a hiányos terület, ahol csak a babahajam maradt meg. Ez a terület az évek múltával feljebb húzódott és megnövekedett.
Az utóbbi 1 hónapban a bal hátsó részen egy kb. 5*3cm-es sávban teljesen megritkult a hajam, enyhén vöröses fejbőröm látszódik. Természetesen elkezdtem a kivizsgáltatását még amikor a hajhullás megindult, de sajnos azóta sem csökkent a foltos terület, az amúgy is vékony szálú hajamnál.
A mellkasomon ez idő tájt megjelent egy morphea nevű bőrbetegség (autoimmun eredetű), ekkor elmentem egy hozzá értő orvoshoz. Ott fény derült az 1300 feletti AntiTpo érték mellett a Hashimoto kórra, ennek lassan 2, 5 éve. Elkezdtük az immunszupresszív kezelést az orvosommal a morphea miatt. Ezt 1-2 hónapja abba hagytuk, mivel a morpheás terület fellazult. Mindemellett rheumatoid arthritist is diagnosztizáltak nálam (térd fájás, kézremegés tünetek mellett), továbbá pikkelysömört is, de ez sajnos a Trexan nevű gyógyszer mellett is megmaradt. Asztmás is vagyok, körülbelül 14 éves koromban diagnosztizálták nálam.
Jelenleg az AntiTpo értékem 270-400 között ingadozik. Nem szedek rá gyógyszert, viszont rengeteg sok tünetem van ezeken kívül is:
- elég sokszor alacsony a testhőmérsékletem (35,5 is volt már), télen is mindig fázom, melyet izzadás is kísér,
- rendkívül fáradékony vagyok, néha hírtelen tőr elő a fáradtság érzet, a memóriám is nagyon rossz, sokszor elfelejtem, hogy miért is mentem át egy másik helyiségbe,
- puffadok, ritkán van székletem (heti 1, maximum 2)
- sohasem állt be a menstruációs ciklusom, csak fogamzásgátló gyógyszer mellett, amit most is szedek (cypromix), amikor nem szedtem volt, hogy 3 hónapot is kimaradt a menszesz
- erős szemszárazságom van, melyre műkönnyet kell használnom.


Kérdésem lenne, hogy a magas AntiTpo szintre, kellene-e szednem gyógyszert, hogyha a TSH értékem csak ritkán ment 6 környékére (friss múltheti tsh: 1,8) Gondolom jól sejtem hogy a hajhullásom csak az AntiTPO érték helyreállásával fog elmúlni?! Gondolom a hajhullás csak az AntiTPO érték helyreállásával múlna el, vagy ilyen drasztikus hajhullást a hashimoto nem okozhat doktor Úr szerint?

- Interneten nagyon sokat böngésztem, hogy próbáljak segíteni betegségemen, ha természetes módon is. A jódot kerülöm. Szedek szelént, igaz a napi mennyiséget éppen csak eléri.
- Kérdésem lenne, hogy a 384-es kortizol érték mennyire megfelelő? Lehet e mellette mellékvese fáradtság? B12 vitaminszintem jó volt, tejérzékenység negatív. Glutén folyamatban, de egy éve 2-3 havi glutén mentes diéta után egy hónapig fogyasztottam glutént és negatív lett az érték, de felkiáltó jelet tettek oda, így idén újból elvégeztettem (most szándékosan fogyasztottam a glutént).
- Felkerestem egy endokrinológust, aki azt mondta hogy a megfelelő tsh mellett ő nem szedetne velem gyógyszert, csak ha más okot nem találunk a rendszertelen mensturációra és az erős hajhullásra. Vérvételt kért tsh, t3-t4, prolaktin, tesztoszteron, DHEA-s, Hemoglobin A1C-re és vércukorra (ez az érték 4,5 volt márciusban), de ennek az eredményére várni kell.
-További kérdésem lenne hogy kialakulhatott-e nálam áteresztő bél szindróma, ezek mellett a tünetek mellett és elég erős gyógyszert is szedtem?

Nagyon félek a hajhullás miatt, hogy nem találjuk a kiváltó okát! Ki szeretném próbálni az autoimmun paleo diétát, mi erről a doktor úr véleménye? segíthet visszaállítani az eredeti hajkoronámat és levinni az AntiTPO szintet? Sok jót olvastam már a diétáról.

Előre is köszönöm doktor Úr válaszát és elnézést a részletes, hosszú levélért!
Ágnes
Tisztelt Ágnes!

Köszönöm részletes kérdését, de attól tartok, hogy terjedelmi okok és a vizsgálat hiánya miatt csak egy-egy kérdésre térhetek ki.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
Stressz
Hormonok
Fogamzásgátló,
Autoimmun betegség
Mérgező anyagok g
Gyógyszerek,
Sugárkezelés,
Táplálkozási rendellenességek.
Az autoimmun betegségekhez, főleg pajzsmirigybetegségekhez (gyulladásokhoz) gyakran társul a fokozott hajhullás. Ennek okait ismerjük és tudjuk gyógyítani. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki.
A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.Másrészt, a pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?

Ezek tisztázása után oki kezeléssel panaszai megszüntethetők.
Jó egészséget kívánk:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-26 10:53:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! 50 mikrogramm Letroxot szedek évek óta. T3, T4 és anti-TPO értékeim mindig jók voltak, egyedül a TSH-m emelkedett egy kicsit, Letrox nélkül olyan 4 körüli érték általában. 2 hete szültem. Javasolja-e a Letrox további szedését, vagy abba lehet hagyni, annak fényében, hogy második gyereket is szeretnénk, viszonylag kis korkülönbséggel? Legújabb TSH értékem 1,06, ezt néhány napja mérték. Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az nem derült ki leírásából,hogy mi okozta a csökkent működést. Ennek tisztázását javaslom és ennek birtokában oki kezelés lehet indokolt

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-26 10:35:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Nem olyan rég voltam Önnél kontrollon és említettem, hogy párszor, pontosan eddig kétszer maradt ki menstruációs ciklusom-a pajzsmirigyem alul működik, TSH:7 volt. Sajnos most is kimaradt egy ciklusom,ez lehet a pajzsmirigytől vagy esetleg PCOS? Hüvely ultrahangom még nem volt és ugy tudom, azzal kiszűrhető.
Köszönettel: Anna
Tisztelt Anna!

Mind a PCOS, mind a pajzsmirigy alul működés lehet panaszainak hátterében, annál is inkább, mivel a két betegség gyakran társulhat egymással.
Az UH csak egyik vizsgálati formája a PCOS-nek. Ez azt jelenti, hogy kimutatott ciszta nélkül is lehet PCOS.
A diagnosztika talán kissé szokatlan gondolatmenetű: a klinikai gyanút nem pozitív laboratóriumi leletekkel, hanem a PCOS-nál ritkább, de más kezelésmódú endokrin kórképek kizárásával igazoljuk. A vizsgálatok természetesen alátámaszthatják a hiperandrogén állapotot (és az inzulin rezisztenciát) más jelek hiányában is, de leginkább a hasonló tüneteket okozó egyéb betegségek kizárására, és a metabolikus szövődmények keresésére szükségesek. A kivizsgálást célszerűen belgyógyász-endokrinológus irányítsa.
A menses 3-6. napja között reggel, éhgyomorra végzendő hormonvizsgálatok: szérum tesztoszteron, SHBG, Δ-4-androszténdion, 17-OH-progeszteron, TSH, prolaktin (kövérség, magasvérnyomás esetén kortizol, rendetlen menstruáció esetén ösztradiol, LH, FSH is), ugyanaznap lehetőleg transvaginalis alhasi ultrahang. A peteérést a ciklus 21. napján szérum progeszteron meghatározással vagy sorozat- ultrahang vizsgálattal vizsgálhatjuk, oligo- vagy amenorrhoea esetén felesleges.
Emelkedett férfihormon-szinteket, fokozott szabad androgén indexet (FAI) gyakran találunk, de normál leletek sem szólnak PCOS ellen! Nem általános (és nem megkövetelt) az LH/FSH arány lényeges megemelkedése sem. Durva androgén hormonemelkedéseket, ill. egyéb hormoneltéréseket tovább kell vizsgálnunk, a szóba jövő kórképek csökkenő valószínűségi sorrendben: a pajzsmirigyfunkció eltérései, prolactinoma, hormonálisan aktív mellékvese- vagy petefészek betegségek (mellékvese hypertrophia, Cushing, tumorok).
Orális cukorterhelés és a lipidek vizsgálata is szükséges a már meglevő metabolikus rendellenességek kimutatására. A cukorterhelés során mért inzulin szintekkel a hyperinsulinismust és az inzulin rezisztenciát vizsgálhatjuk.
Ultrahang vizsgálattal a policisztás ovárium-tünet (PCO): petefészkenként legalább 12 db, 2-9 mm átmérőjű ciszta (kiéretlen folliculus) és/vagy a petefészkek 10 ml-t meghaladó térfogata. A PCO tünet önmagában nem betegség és megléte sem szükséges a diagnózishoz, ha a hyperandrogenismus és az ovuláció zavara egyértelmű.
A kezelés a leletek ismeretében egyénre szabott legyen,ezt a következő alkommal megbeszéljük.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-26 10:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!

Napi 25 mg Euthyrox mellett a TSH: 1,8 mIU/L; fT4:15,4 pmol/L ; fT3: 5,2 pmol/L; anti-tireogl.: < 20 IU/mL; anti-TPO: 10 IU/mL. 4 hónap alatt állt be ez az érték (TSH szedés előtt 4,2, majd szedés közben 2,7 volt). Érdeklődni szeretnék, hogy ilyen esetben mi okozhatja a magas TSH szintet? Az okát szeretném mindenképpen kideríteni, ill. TSH 2 alatt szeretnék maradni. Merre induljak tovább?
Nagyon szépen köszönöm! Tisztelettel: Bogdán Gabriella (31 éves)
Tisztelt Bogdán Gabriella!

Az emelkedett TSH szintnek több oka is lehet. A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mire jó akkor a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára. A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (ún. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek . Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-23 09:53:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

Azt olvastam egy endokrinológiai oldalon, hogy "Magyarországon a pajzsmirigy alulműködés kizárólagos oka a Hashimoto betegség az olyan esetekben, amikor nem műtét vagy gyógyszeres kezelés okozza." Ezt tényleg igaz? Mert nekem alulműködésem van, de nem műtét vagy gyógyszeres kezelés okozta, ez biztos, mert nem volt ilyen. Viszont az anti TPO-m még a normál tartományba esett, 24 volt, (ref. 0-35).

Azt is olvastam, hogy a normál érték nem jelent semmit, mert néha már olyan gyenge a pajzsmirigy, hogy nem tud antitesteket sem termelni, tehát lehet, hogy Hashimotom van, de még sincs elég antitest. Ez igaz?
És miért van bármennyit antitest egyáltalán, nem 0-nak kéne lenni az eredménynek? Miért 24?

Nagyon köszönöm előre is a válaszát, nagyon szeretném tudni, hogy nekem akkor a 24-es anti TPO értékkel
vajon lehet-e Hashimotom vagy nem? Milyen vizsgálattal lehetne kideríteni?
Tisztelettel:
Marianna
Tisztelt Marianna!

A kérdéskör kicsit összetettebb, de igyekszem szándékosan leegyszerűsítve válaszolni.
1. Hazánkban a pajzsmirigy alulműködésnek nem egyedüli oka a Hashimoto thryeoiditis.

2. Az anti-TPO nem a pajzsmirigyben termelődik, hanem a B limfociták produkálják.

3.Az alacsony anti-TPO nem jelenti azt, hogy korábban nem volt emelkedett ez az érték. Az is könnyen belátható, hogy abban az esetben, ha a keringésbe a pajzsmirigyből sok TPO került, akkor az leköti az anti-TPO-t.

4. Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
• Immunsejtekből
• Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immunvédelem létrejöttét és működését.

2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.

Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
• Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
o Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
o Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
• Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.

Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb)..

Végezetül hangsúlyozom, hogy önálló immunológiai-, endokrin-, molekuláris genetikai laboratóriumot szerveztem és vezettem, ezért joggal állíthatom, hogy ezek a vizsgálatok fontosak lehetnek, de soha nem szabad önállóan, a betegek panaszaitól és fizikális adataitól függetlenül értékelni. Az ember nem azonos a leletek összességével, a leletek nem jelentenek diagnózist, bár tudom, hogy ezt sokan szeretnék. "A természet nem Isten, a feltevés nem tény, s az embe nem gép" (Diderot)

Tisztelettel:








Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-22 10:06:15
Olvasói értékelés: 5/4
Kedves Doktor úr.Hashimotóm van.Letrox 75 mg-ot szedtem.De a mai tsh-m 8 fölötti.Nehezen tudtam az 50 mg-ről emelni annak idején 75 mg-ra a Letroxot.Heves szívdobogásom volt.Akkor kaptam azt a tippet egy orvostól hogy reggel vegyem be a szokásos 50 mg-ot,délután pedig kb 3-4 órás nem evés után a maradékot.Így megszokta a szervezetem,és egy idő után be tudtam venni reggel egyben.Jó ez hogy így szoktatom a szervezetem a nagyobb mg gyógyszerhez? Második kérdésem.Úgy tudom pajzsmirigy betegeknél nagyon jó a gyömbér fogyasztása.Hashimotóra nem tér ki sehol.A gyömbér összetevőjénél olvastam hogy trijód-tironint tartalmaz.Akkor ez rossz? Köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

A Hashimoto thyreoiditisnek nem oki kezelése a Letrox, ezt már csak a csökkent működés esetén mérlegelendő. Egyébként a Letrox T4 hormont tartalmaz, amelyből a dejodáz hatására bomlik le egy jód és így képződik az aktív T3. Mivel ennek az enzimnek az aktivitása egyes égyénekben is eltérő, sőt egyes szövetünkben is, ezért a laboratóriumi adataink csak megkésve és nem pontosan jelzik az ideális kezelési módot. A T3 szedésére vonatkozóan korábbi cikkemben már kitértem.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-21 16:10:54
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Legutóbbi konzultációnkon volt szándékomban megkérdezni Öntől, ám sajnos a sok más kérdésem mellett ez elmaradt.
Szeretném, ha megírná a véleményét David Brownstein, M.D. autoimmun pajzsmirigy-betegek számára ajánlott vitaminok és kiegészítők szedéséről:
1. Vitamin C: 3 000-5 000 mg per day;
2. Vitamin B12 (hydroxil or methyl cobalamine): injected- 1000-5 000 mxcg per day for 30days;
3. Magnesium (chelated: 200-400 mg per day;
4. Vitamin B6: 50 mg per day;
5. Cats Claw: 600-900 mg per day;
6. L-Carnitine 1-2 gm/ day.
In.: David Brownstein, M.D., Overcoming Thyroid Disorders, pp. 137-138.
Köszönöm a megértését, szívélyes üdvözlettel, hozsu
Tisztelt hozsu!

Ebben egyedül az L-Carnitine 1-2 g, amelyik a pajzsmirigí betegségeiben jelentkező izompanaszokra hat.
Jó egészséget

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-06-21 16:05:21
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja