SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba

Laktózintoleráns vagyok (genetikai vizsgálat és hogy a laktózmentes diéta után eltűnt tünetek igazolják.)
Hashimotom van. Augusztusban fedeztük fel.
Testi tüneteim nem voltak feltűnőek. Ingerlékenyebb voltam (egyébként is lobbanékony alkat vagyok) Délutánonként ólmos fáradtság tört rám. Minden nap 1 órát kerékpározom de ennek ellenére nehezemre esett fellépcsőzni a harmadik emeletre. (ezeket a kevés alvásnak vagy a munka és más teendők okozta stressznek tudtam be. Libidóm gyakorlatilag nulla. Menstruációmmal minden ok kivéve hogy két menzesz között néha kis barna pecsételés jelenik meg. (ezüst-arany HORMONMENTES minispirált viselek 2015 óta)

TSH 8,59 (0,4-4,2)
FT4 13,67 (11,5-22,7)
FT3 4,38 (3,5-6,5)
Anti TPO 759
Anti TG 119
Az UH vizsgálat nem talált megszúrandó vagy különösen izgalmas jelenséget a pajzsmirigyen.(bal oldal: 9*7 mm-es echodús göb)(jobb oldal: 2mm-es cystosus épélet)

Az endokrinológus (II. kerület) nagyon szűkszavú és nem segítőkész. Felírta a hormont és ennyi. Hormonspecialista természetgyógyászhoz fordultam. Darázs ERZSÉBET.
Ő a következő laborleleteket kérte még ki:

Ferritin 7 ug/l ( 10-200)
folsav 20,8 nmol/l (6-39)
B12 341 nmol/l 142-725)
Kortizol (reggel 8-10 között) 334,015 nmol/l (151,6-739,6)

Inzulinrezisztencia vizsgálat
glükóz éhgy. 5,1 nmol/l (3,9-5,8)
60 percnél 5,2 nmol/l
120 percnél 4,5 nmol/l
Inzulin éhgy. 4,59 mU/l ( - 6-27 )
60 perc 32,3 mU/l
120 perc 11,5 mU/l

A ciklus 21 napján mért
progeszteron 26,2 nmol/L (3-68)
ösztradiol 360 pmol/L (101-905)

(A termgy. szerint és a neten talált adatok szerint is alacsony a progszeteronom) Ezt mondjuk teszt nélkül is ki lehetett találni mert a nagyon magas libidómból egy év alatt nulla azaz 0 lett.

A term.gy. az inzulin tesztre azt mondta hogy bár kiszámolva jónak látszik, de problémás hogy a cukor megivása után alig ugrik meg a glükóz. Ez mutathat hajlamot inzulinrezisztenciára. Ezért reggelente jobb lenne ha nem ennék gyorsan hasznosuló cukrokat mert az csak ront a helyzeten. Doktor úr ezt hogy látja? Ez az eredmény tényleg elővigyázatosságra hívja fel a figyelmet? Ha igen akkor mit javasol?

Ferritinem egyértelműen alacsony ( a vasam jó) 11,1 umol/l (8,8-27) teljes vaskötő kapacitás 53 umol/l (40-67)
A B12 az alsó tartományban van. (angol szaklap szerint ez már utalhat gondra)
Kortizol a természetgyógyász szerint alacsony. (Ebben az időpontban minden szakoldal és tanulmány magasabb eredményt vár el)

Egyes szakirodalmak azt írják hogy a pajzsmirigyhormont mellékvese kimerülés esetén nem szabad akárhogyan elkezdeni szedni mert azzal csak nagyobb lesz a baj.
A hormont még nem szedem. Maga mit javasol? ezzel a kortizolszinttel és a többi adattal együtt kezdjem el szedni a hormont?
A természetgy. gluténmentes diétát és tejmentes étkezést ajánlott. (Lehúzandó a fehérjebevitelet és ezzel a gyulladást ezzel pedig az antitpo/tg számát) Valamint szelén komplex éterendkiegészítőt (wisetree) (pajzsmirigyre) és rózsagyökér étrendkiegészítőt (wisetree) (mellékvesére) A progeszteronhiányra progeszteron krémet (wisetree) és D3 vitamin cseppeket. (Egy hónap múlva E-komplex és B-komplex)

Amióta nem eszem glutént (3 hete) az állóképességem sokkal jobb, a délutáni fáradtság eltűnt. A felírt termékeket még nem szedem. A hormont sem.

A NAGY kérdésem a doktor úrhoz a fentieken kívül hogy ajánlja-e a pajzsmirigy hormon szedésének elkezdését vagy várjam meg azt a 3-5 hónapot hogy a diétára és a vitaminokra étrendkiegészítőkre hogyan reagálok.
A term.gy. nem pártolja hogy elkezdjem szedni a hormont csak ha a decemberi kontrollon sem változik a TSH FT3 FT4 szint.

Mivel nem vagyok szakember Ön viszont az kérem segítsen nekem okos döntést hozni. A tegnapelőtöt is kiolvastam Hashimotó kérdéskörben és értem hogy miről szól a betegség és a hogy elvileg gyógyíthatatlan.
Ha van bármilyen jó tanácsa, javallata, ellenjavallata, esetleg híre autoimmun betegségek kutatásaival kapcsolatban szívesen veszem. Nem szeretnék életem végéig hajnalban éhgyomorra hormont szedni illetve ha muszáj akkor minél később de a bosszantó tünetek: fáardékonyság és nulla libidó megszüntetésével.

Adalék: glutén vérteszt eredménye
(tTG) IgA negatív (0-10)
transzglutamináz szűrés 2,8 U/mL (0-15)
(tTG) IgG negatív (0-10)
Ebből csak annyit értek hogy negatív de hogy a 2,8-as érték mit jelent azt nem tudtam kikaparni az internetek sűrűjéből.
Ha ezt is segítene értelmezni nagyon örülnék

Köszönettel
Niki
Tisztelt Niki!

Ez a betegség nem természtgyógyászati, hanem orvosi kezelést igényel!
Kezdjük az elején:
1.Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok? Libidó csökkenés?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
2. A Hashimoto thyreoiditis- ha időben felismerik- kezelhető és gyógyítható.
3. Mi okozhatja a nők libidójának csökkenését?


Külső és belső okok
Tény, hogy a női libidó csökkenésének hátterében több ok is állhat. Jól működő kapcsolatban is problémát jelenthet a stressz, a túlhajszoltság, ezen túl pedig egészségügyi problémák is okozhatják, ha a nő nem, vagy csak alig fogadja párja közeledését. A libidó csökkenése gyakori jelenség a menopauza időszakában lévő hölgyek esetében, de kiválthatja a depresszió elleni gyógyszerek tartós szedése, vagy a megszakítás nélkül adott hormonális fogamzásgátlás. A szexuális vágy csökkenését a hormonális egyensúly felborulása is kiválthatja, melynek leggyakoribb oka a pajzsmirigy alulműködésére vezethető vissza. Az elváltozás hosszú időn át, lappangva alakul ki, így a szerteágazó tünetek miatt a betegek gyakran későn részesülnek megfelelő kezelésben.
Pajzsmirigy és libidó összefüggései
Mint minden szokatlan tünet, vagy fájdalom esetében, ne az legyen az első megoldás, hogy egy pirulával akarjuk megszüntetni a panaszokat. Így sokszor csak a tünetet fedjük el, de a valódi probléma kezeletlen marad. A libidó kedvezőtlen alakulása gondos endokrin kivizsgálást igényel, amelynek része a tünetek, előzmények megbeszélése, a hormonok meghatározása és a kezelés elindítása, ellenőrzése. A fizikális vizsgálat mellett a legfontosabb hormonális és immunológiai tesztek elvégzése, emellett a pajzsmirigy izotópos, illetve ultrahangos vizsgálata lehet indokolt.
Megfelelő kezeléssel a nemi vágy is visszatér
A kezelés a hiányzó hormonok bevitelében áll, a hatás jellemzően néhány héten belül érezhető. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akiknél a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állt. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek csak egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Jól tudjuk, hogy a tesztoszteron szint férfiakban magasabb, ez a hormon felel többek közt a férfias jelleg – izomzat, fokozott szőrösödés – kialakulásáért. A tesztoszteron szint nők esetében lényegesen alacsonyabb, külső forrásból, ellenőrizetlenül történő bevitele ezért előre nem látható következményekkel járhat.

Összegezve: az okok feltárása után komplex egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-07 16:03:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön páciense vagyok pm. gyulladással műtve, 34. hetes várandósan. Gyakori megfázás kapcsán homoktövis kapszulát javasolt a Professzor Úr; én Echinaceaval kombináltat (Herbária termék) találtam. Érdeklődöm, hogy állapotosan ilyen formában szedhető-e vagy válasszak más készítményt esetleg Béres cseppet?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:Orsolya
Tisztelt Orsolya!

Egyelőre a homoktövis kapszulát javaslom, de az Echinaceaval kombinált forma is előnyös. A Béres csepp extra is nagyon jó, de nem várandós állapotban.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-05 10:54:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A fiam 43 éve 4 éve pajzsmirigy alulműködés miatt kezelésben részesül.
Fél éve Euthyrox 175 ug os tablettából napi ½ szed.
Supradin energia 50+ vitamin komlexet vásároltam, ami tartalmaz 75 ug jodid-t. Szeretném tudni, hogy az Euthyrox mellett szedheti e ezt a vitamin készítményt.
Másik kérdésem az pajzsmirigy, prolactin, tesztoszteron hormonvizsgálatra van e valamilyen javaslat, mely napszakban célszerű a vérvétel elvégeztetni. Legutóbb előző nap délután vették le a vért. Befolyásolja e az eredményeket, hogy mikor történt a mintavétel.
Prolactint szintje több alkalommal magas volt, Sella MRI vizsgálat eredménye negatív.

Legutóbbi labor eredményei HTSH (ultraszenzitiv, ECI.IA ) 11,233 mIU/l ( ref.t. 0,38-5,33 )
FT4 ( szabad triroxin, ECLIA) 11,1 mmol/l ( ref.t 7,86-14,41)
FT3 (szabad trijód - tironin ECLIA) 5,08 mmol/l ( ref.t. 3,8-6,00)

Köszönöm válaszát, üdvözlettel
Tisztelt Kérdező!

1. A pajzsmirigy gyulladásos betegségében az Euthyrox és a jodid együttes kezelése nem szerencsés!

2.A TSH , a Prolactin, testosteron meghatározását lehetőleg reggel célszerű elvégezni.

3. A mellékelt leletei nem megnyugtatóak.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-04 17:31:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
TSH értékemet rendszeresen ellenőrzi a háziorvos. Költözés miatt új endokrinológust szeretnék választani. A kérdésem az lenne, hogy miből kell friss leletet készíttetnem?
Terheléses (3pontos) vizsgálatom volt 2014. márciusában (akkor minden rendben volt)
Immunpanel is készült 2015. januárban (itt az anti TPO volt csak magasabb)
Ezeket a vizsgálatokat milyen gyakran kell ismételni?
Köszönöm szépen a segítségét.
Csilla
Tisztelt Csilla!

Ez függ a betegség természetétől (pl van-e göb?., milyen tapintatú a pajzsmirigye, van-e más autoimmun betegsége, milyen gyógyszereket szed? stb.).
Egyelőre a TSH-t,FT4-t , anti-TPO-t javaslom.

Egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-04 17:26:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzorúr!

Műtét (graves indikálta) miatt L-thyroxine henninget szedek. A hotmonszint eredményeim jók! Perenniális allergia miatt most próbaképpen rhinocort aqua 64-et majd ha nincs orrberkekben változás, dymistát kell használnom levocetirizin mellé. Mivel a thyroxin tájékoztatójában szerepel, hogy a glükokortikoszteroid gyulladáscsökkentők befolyásolják a gyógyszer hatásosságát, érdeklődni szeretnék, hogy a progesszorúr hány óra különbséggel javasolja az alkalmazásukat? (Thyroxinból 75mgot szedek, glükokortikoidből 2*2-2 puffot használok/ez a max adag fele) Válaszát köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

2 óra különbséget javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-03 17:25:27
Olvasói értékelés: 5/5
jo napot kivánok. laborvizsgálaton ez az eredmeny jott ki tsh 9,100 miu/l* 0,400-4,000
szabad t4 6,71 pmol/l 7,75-15,21
szeretnem megkerdezni mit jelent, mien problemám van?
Jó napot kívánok!

Ez az érték kóros, ennek alapján további vizsgálat és egyénre szabott kezelés javasolható.



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-03 10:44:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

SZékrekedésre mucofalk oringet ajánlották ami jó is napi 4 kanállal, de ez nélkül nem sikerül a lágy széklet soha, hogyan helyettesíthető étellel vagy bàrmilyen más módszerrel?

Köszönöm

K.
Tisztelt K!

A Moxalole-t ajánlom.
Milyen típusú gyógyszer a Moxalole és milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Moxalole segít Önnek, hogy megfelelő bélmozgásai legyenek, még abban az esetben is, ha hosszabb ideje fennálló székrekedése van. Amennyiben megbeszélte kezelőorvosával, a Moxalole nagyon súlyos székrekedés (úgynevezett besült széklet) kezelésére is alkalmazható.
A makrogol 3350 megnöveli a széklet térfogatát a víz megkötése révén, és ezáltal normalizálja a vastagbél mozgását. Ennek élettani következményei a lágyabb széklet könnyebb haladása a bélben és a székelés megkönnyítése. A készítmény sói segítenek fenntartani a szervezet normális só- és vízháztartásának egyensúlyát.
Tudnivalók a Moxalole szedése előtt
Ne szedje a Moxalole-t:
- ha allergiás a makrogolra, nátrium-kloridra, kálium-kloridra vagy nátrium-hidrogénkarbonátra vagy a gyógyszer egyéb összetevőjére.
- ha Önnek elzáródás van a beleiben , átlyukadt a bélfala vagy súlyos fokú gyulladásos bélbetegsége van, mint fekélyes vastagbélgyulladás (kolitisz ulceróza), Crohn-betegség, toxikus megakolon vagy bélelzáródás.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Moxalole szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ha Ön gyengének érzi magát, nem kap levegőt, nagyon szomjas és fáj a feje, szívelégtelenségben szenved vagy bedagad a bokája, hagyja abba a Moxalole szedését és azonnal forduljon orvosához.
Ne szedje hosszabb ideig a Moxalole-t, kivéve, ha orvosa ezt mondja Önnek, például ha olyan gyógyszereket szed, amelyek székrekedést okozhatnak, vagy olyan betegségben szenved, amelyek székredéssel járnak pl. Parkinson-kór vagy szklerózis multiplex (SM).

Hogyan kell szedni a Moxalole-t?

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerészeáltal elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény ajánlott adagja székrekedés esetén:
1 tasak naponta 1-3-szor. A normál adag a legtöbb betegnél 1-2 tasak naponta. Az egyéni válaszreakciótól függően napi 3 tasak is szükséges lehet. Az adag az Ön székrekedésének súlyosságától függ. Néhány nap után ez a legkisebb hatásos adagra csökkenthető. A kezelés időtartama általában két hét. Amennyiben tünetei két hét után is fennállnak, forduljon orvosához.
Egy tasak tartalmát keverje el fél pohár vízzel (kb. 125 ml). Keverje az oldatot addig, amíg a por feloldódik és igya meg. Amennyiben szeretné, gyümölcslevet és szörpöt is tehet hozzá közvetlenül a bevétel előtt.
Amennyiben a Moxalole-t besült széklet kezelésére alkalmazza, 8 tasak tartalmát elkeverheti 1 liter vízben. Az elkészített oldat hűtőszekrényben tárolható.
Szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegek:
Besült széklet kezelésekor az adagot úgy kell elosztani, hogy a bevétel óránként maximum két tasak legyen.
Vesekárosodásban szenvedő betegek:
Sem a székrekedés, sem a besült széklet kezelésekor nem szükséges az adag módosítása.

Mit tartalmaz az Moxalole?
- A készítmény hatóanyagai: makrogol 3350 (polietilén-glikol 3350 néven is ismert) 13,125 g, nátrium-klorid 350,7 mg, nátrium-hidrogénkarbonát 178,5 mg, kálium-klorid 46,6 mg.
- Egyéb összetevők (segédanyagok): aceszulfám-kálium (E950) (édesítőszer), citrom aroma.
13,8 gramm össztömegű tasak, 2, 6, 8, 10, 20, 30, 40, 50, 60 és 100 tasak dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Moxalole segít Önnek, hogy megfelelő bélmozgásai legyenek, még abban az esetben is, ha hosszabb ideje fennálló székrekedése van. Amennyiben megbeszélte kezelőorvosával, a Moxalole nagyon súlyos székrekedés (úgynevezett besült széklet) kezelésére is alkalmazható.
A makrogol 3350 megnöveli a széklet térfogatát a víz megkötése révén, és ezáltal normalizálja a vastagbél mozgását. Ennek élettani következményei a lágyabb széklet könnyebb haladása a bélben és a székelés megkönnyítése. A készítmény sói segítenek fenntartani a szervezet normális só- és vízháztartásának egyensúlyát.
Keresse fel kezelőorvosát, ha tünetei 2 héten belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.
Amennyiben nagyon súlyos székrekedéssel kezelik (úgynevezett besült széklet), kövesse kezelőorvosa utasításait.
Tudnivalók a Moxalole szedése előtt

Ne szedje a Moxalole-t:
- ha allergiás a makrogolra, nátrium-kloridra, kálium-kloridra vagy nátrium-hidrogénkarbonátra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.
- ha Önnek elzáródás van a beleiben , átlyukadt a bélfala vagy súlyos fokú gyulladásos bélbetegsége van, mint fekélyes vastagbélgyulladás (kolitisz ulceróza), Crohn-betegség, toxikus megakolon vagy bélelzáródás.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Moxalole szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ha Ön gyengének érzi magát, nem kap levegőt, nagyon szomjas és fáj a feje, szívelégtelenségben szenved vagy bedagad a bokája, hagyja abba a Moxalole szedését és azonnal forduljon orvosához.
Ne szedje hosszabb ideig a Moxalole-t, kivéve, ha orvosa ezt mondja Önnek, például ha olyan gyógyszereket szed, amelyek székrekedést okozhatnak, vagy olyan betegségben szenved, amelyek székredéssel járnak pl. Parkinson-kór vagy szklerózis multiplex (SM).
3. Hogyan kell szedni a Moxalole-t?
Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerészeáltal elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A készítmény ajánlott adagja székrekedés esetén:
1 tasak naponta 1-3-szor. A normál adag a legtöbb betegnél 1-2 tasak naponta. Az egyéni válaszreakciótól függően napi 3 tasak is szükséges lehet. Az adag az Ön székrekedésének súlyosságától függ. Néhány nap után ez a legkisebb hatásos adagra csökkenthető. A kezelés időtartama általában két hét. Amennyiben tünetei két hét után is fennállnak, forduljon orvosához.
Egy tasak tartalmát keverje el fél pohár vízzel (kb. 125 ml). Keverje az oldatot addig, amíg a por feloldódik és igya meg. Amennyiben szeretné, gyümölcslevet és szörpöt is tehet hozzá közvetlenül a bevétel előtt.
A készítmény ajánlott adagja besült (impaktálódott) széklet esetén:
Felnőttek: a szokásos adag 8 tasak naponta. A 8 tasak tartalmát minden nap egy 6 órás időtartamon belül kell bevenni, maximum 3 napig, amennyiben ez szükséges. A kezelés időtartama besült széklet esetén általában nem haladja meg a 3 napot.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-02 13:40:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi leleteredmény értékei, milyen kezeléssel / terápiás módon gyógyíthatók. Sikertelen teherbeesés miatt végeztettem a vizsgálatot.

Celluláris immunstátusz: A T és B lymphocyta sejtarány normális, az NK lymphocyta sejtarány emelkedett (26,66%).
Az aktivált T lymphocyta sejtarány normális. A helper/szupresszor sejtarány normális. NK funkció: A flow citometriával végzett (K562-s target sejtek segítségével számolt citotoxicitás index) NK funkciós vizsgálatnál normál aktivitást mértünk: 82% (normálérték: 80-120%) Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK lymphocyta sejtarány értéke <15% legyen, ideális esetben 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.

Előre is köszönöm a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Általában nem a laboratóriumi leleteket célszerű kezelni, hanem a betegeket. Tudni kellen, hogy ezen adatoknak mi áll a hátterében, ehhez a kórtörténet és egyéb kiegészítő vizsgálatok is szükségesek.
Kicsit részletesebben:
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.
A citokinek szerepe a vetélésben
A Th1 sejtek által termelt anyagok ún. citokinek a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) citotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Egerekben az INFγ-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. Ennek az anyagnak az emelkedését figyelték meg az ismételten vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában.
Kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések közt
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából.
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.
Az NK és uNK sejtek
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Kiderült, hogy több olyan kezelési mód van, amelyekkel az eddigi eredmények biztatóak. Egyrészt igazolódott, hogy a pajzsmirigy hormonjainak szerepe van ezeknek a sejteknek a működésében (fokozza működésüket!), másrészt a szteroid hormonoknak (mellékvese és a progeszteron), ill. a hCG-nek, a szelénnek kedvező hatása van az NK sejtek működésének kedvező alakításában. Bízom benne, hogy a legújabb eredmények további reményt és lehetőséget adnak a még gyermektelen házaspároknak.
A háttére tisztázása után az immunmoduláns kezelés eredményes szokott lenni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-01 18:15:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ur
60 eves vagyok Kb. egy es fel eve borzalmasan erzem magam. Ejjel es nappal is kiszámithatatlan idöszakokban lever a viz, ejjel a párnám vizes Reggel neha meg a macrac is. Aztán hidegrázás Hol felveszem a köntöst a pizsamára, hol leveszem meg a pizsamát is...igy a nem alvás miatt gondolom en, mindig hulla fáradt vagyok. Reggel, vagy ha delután lepihenek, olyan büdös vagyok, hogy naponta többször tusolok, föleg ha meg mert a hidegrázás es a forroság elönt, felváltva nyugalmi helyzetben is....Az elmult 2 evben 22 kg ot hiztam Sokszor remegek, ver a szivem, majd kiugrik a helyeröl. Voltam EKG-n nincs baja a szivemnek.. Csinált az orvosom, sima vervetelbol pajzsmirigy vizsgálatot, mert szerinte is ez lehet a gond, de negativ lett, mint máskor Több evvel ezelött is volt ilyen gondom, az eröszakossságom miatt sikerült vegre, hogy elküldjön az orvos endokrinologushoz Kiderült, hogy pajzsmirigy gondom van Gyogyszert is kaptam.....jobban lettem Akkor nem voltak ilyen nagyfoku tüneteim....mit tehetnek, ha az orvos nem hajlando komolyan venni es komolyabb vizsgálatot kerni??,
köszönöm a válaszát
eva
Tisztelt Éva!

Örülök, hogy joban érzi magát. Sajnos arra nem terjedhet ki a hatásköröm, hogy endokrin vizsgálatot minél előbb kérjenek.
A jobb tájékoztatás,oktatás céljából írom a közleményeket és könyvrészleleteket erről a témáról az orvosoknak, és a népszerüsítő cikkeket a kedves Olvasóknak.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-01 13:12:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Ezek az értékek jónak számítanak? (A ciklusom 3.napján vett vérvételből) Babával próbálkozunk, 25éves vagyok, enyhe inzulinrezisztenciával.
TSH: 3,5mU/l
FT-4: 15,4pmol/l
FT-3: 6,1mol/l
Köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Kérdése alapján felvethető, hogy elegendő a hormonszint mérése a diagnózishoz?
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat!!!
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Fontos a TSH értékek nem függnek a ciklustól
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-01 13:07:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Prof. Dr Balázs Csaba

Tisztelt Professzor Úr!

37 éves nő vagyok, és több mint 8 éve próbálkozom gyermekvállalással, eddig sikertelenül. Túl vagyok több ciklus monitorozáson, 3 inszemináción és 2 lombik kezelésen - ezek egyikéből sem lett terhesség. Tavaly nyáron természetes úton sikerült teherbe esnem, de sajnos a baba a 8. héten elment.
Eddig enyhe IR-el kezeltek korábban, az elmúlt időszakban pedig magas prolaktin értékkel (612, mely bromicriptin hatására lényegesen csökkent) de egyebekben a meddőségi központban más kizáró okot vagy kezelendő területet nem találtak.
A sikertelenségek okán próbáltam immunologia irányba is elmenni - különös tekintettel arra, hogy édesanyám SLE betegségben szendvedett.
Mivel professzor úrhoz csak jövő év júniusára kaptam időpontot, igy az alábbi eredmények alapján kérném szíves véleményét, hogy egyáltalán milyen irányban erdemes tovabb lépni, okozhatják-e ezek az értékek a meddőséget. Olvastam tovabb az IVIG kezelésről - jelenthet ez megoldást az en esetemben?

TSH: 3,04 mIU/l
Szabad T4: 10,7 pmol/l (ref.: 7,75 - 15,21)
Szabad T3: 6,6 pmol/l (ref.: 3,8 - 6,00)
Prolaktin: 58,1
Androsztrendion: 15,2 (ref.: 1,0 - 11,5)
Anti-Müllerian hormon: 3,28 (ref: 0,03 - 7,15)
Tesztoszteron: 1,14 nmol/l
Szabad tesztoszteron %: 1,51
Biológiailag aktív tesztoszteron%: 40,1%
ANA(ELISA): 9,4 U/ml
ENA screen: negatív
Ds-DNA: negatív
Kardiolipin G/A/M: 6,3 IU/ml (ref.: 0-10)
Kardiolipin IgG: negatív
Kardiolipin IgM: negatív
B2-GPI IgG/IgA/IgM: 2,7 U/ml (ref.: 0-10)
B2-GPI IgG: negatív
B2-GPI IgM: negatív
Annexin V IgG: 2,1 U/ml (ref: 0-8,0)
Annexin V IgM: 4,6 U/ml (ref: 0-8,0€
Protrombin elleni AT: 5,6 U/ml (ref.: 0-20)
Anti TPO: 29 IU/ml (ref.: 0-60)
Anti c1q: 19,7 (ref.: 0 -10)
Foszfatidilszerin IgG elleni antitest: 1,5 GPL-U/ml (ref.: 0-12)
Foszfatidilszerin IgM elleni antitest: 1,6 GPL-U/ml (ref.: 0-12)
Cellularis immun státus: A T es B lymphocyta sejtarány normális, az NK lymphocyta sejtarány emelkedett (20,1%). Az aktívakat T lymphocyta sejtarány normális. A helper/szupresszor sejtarány normális. Sikeres reproduktiv folyamathoz szükséges, hogy az NK sejtarány értéke <15% legyen.

Válaszát előre is köszönöm!
Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Köszönöm levelét. Az eredmények alapján személyes konzultációt javaslok. Erre lényegesen korábban sor kerülhet!!!(soron kívül!)
Bízom benne, hogy lesz megoldás. Egyelőre további laboratórimi vizsgálatot nem kérek, de ezeket és az előzményekre vonatkozó adatait hozza magáva.
Kérem az alábbi e-mail cimek egyikére jelentkezzen:
szekelymelinda66@gmail.com vagy Szekelym@vipmail.hu vagy
vagy info@endokrinkozpont.hu

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-29 15:46:04
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves doktor úr.
A Múltkor én írtam önnek. https://www.csaladinet.hu/szakertok/prof-dr-balazs-csaba-endokrinologus/faq/?qid=115504.

Sajnos pajzsmirigy téren nincs változás,magasabb dózis ellenére is magasabb lett.. A Prolaktin szintem is magas.
LH,FSH alacsonyabb. SHBG szintén. Inzulinom az újabb terhelésen rosszabb lett,erre merformin xr 750 megy még mindig.
Történt sella MR is,ott 2,5mmnyi microadenómát állapítottak meg. Ez okozhatja ezeket a hormon problémákat,amik nem nagyon változnak (pajzsmirigy gyóygszerre sem) ha jól gondolom?
Sajnos már több éve fenn állnak a pajzsmirigy alulműködés,és az inzulinrezisztencia és a microadenoma tünetei.
Volt szemvizsgálat is,látóideget nem nyom az adenóma.

Az lenne a kérdésem hogy a hormonrendszerem megfelelő működéséhez érdemes-e kezeltetni a microadenómát? Hogyan szokták?
Sajnos ahol ez történt (endokrinológia) ott azt mondták hogy ehhez nem értenek,nem szakterületük. Így most itt állok a tüneteimmel,és nem tudom mi tévő legyek,.
Tisztelt Kérdező!

A microadenoma kezelésa- amennyiben a prolactin szint emelkedett - mindenképpen szükséges.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-28 10:23:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr !

24 éves fiatal hölgy vagyok. 8 éves korom óta szenvedek pajzsmirigy túlműködésbe,és szinten tudják tartani kisebb-nagyobb sikerrel a methotirin gyógyszerrel. Az úgynevezett Trak értékem ingadozó, van hogy 9-es de van,hogy 1-2-es, a tsh-m a normál tartományba mozog. Azt mondták nekem,hogy azért nem tudjuk abba hagyni a gyógyszert,mert ez az érték néha jó,és néha rossz. A párommal gyermeket szeretnénk hamarosan. Javasolták a radiojód terápiát, mivel a magas Trak érték miatt fejlődési rendellenesség léphet fel a babánál. Őszintén, kissé kétségesen tekintek felé.
A kérdésem Önhöz az lenne,hogy a babavállalás hányas TRAK értéknél megengedett ahhoz,hogy babát vállaljunk a párommal,és nem veszélyes?
Valamint,hogy Önnek mi a véleménye a radiojod kezelésről?
Nagyon szépen köszönöm megtisztelő válaszát!!!

Gabriella
Tisztelt Gabriella!

A babavállalás nem a TRAK értéktől függ. Sajnos azóta nem oldották meg a problémáját, de lehetséges. Mit kellene, ill. kellett volna erről a kérdésről tudni?
A pajzsmirigy betegségei a hazai lakosság 6-12%-t érinti. Jelentőségét azonban nemcsak a betegek nagy száma jelzi, hanem az alábbiak is:
A betegek sokszor késve kerülnek felismerésre, mivel a kórképek „szubklinikus” formában fordulhatnak elő.
A betegségek gyakran társulnak más kórképekkel
Gyakran elmarad a részletes anamnézis, fizikális vizsgálat és az esetek nem kis hányadában a funkcionális diagnózist nem követi a kiváltó okok keresése.A pajzsmirigy betegségek hagyományosnak tartott beosztása az éppen aktuális hormonális státusz alapján megtévesztő lehet, mert túlműködést okozhatnak jóindulatú daganatok (adenomák), gyulladások is. Ennek ellenkezője is igaz, a Basedow-Graves (BG) kór nem jelenti a hyperthyreosist, mivel a betegség egyes stádiumaiban hypo-thyreosis állhat fenn. A korszerű diagnosztika lehetővé teszi az egyes kórformák pathogenetikai és funkcionális elkülönítését. A betegségeket két fő szempont szerint csoportosíthatjuk:
Szervspecifikus autoimmun kórképek (BG kór, autoimmun thyreoiditisek)
Nem autoimmun betegségek (adenomák, carcinomák, euthyroid kolloid strumák).
Diagnosztika
Hangsúlyozni kell, hogy a legújabb vizsgálati módszerek nem teszik feleslegessé a részletes kórelőzményt (családi is!), a beteg egészének vizsgálatát, amely kiterjed a bőrre, a szemre, a szívre, a nyirokcsomók tapintására is Fontos a pajzsmirigynek és környezetének tapintása, konzisztenciájának megállapítása. Az utóbbi években több in vitro és in vivo eljárás vált ismertté és került be diagnosztikus arzenálunkba:
A perifériás hormonok meghatározása már nemcsak radiológiai technikákkal, hanem kemilumineszcens módszerekkel is lehetséges. Fontos hangsúlyozni, hogy az így mért hormonszintek nem a biológiailag aktív hormonmennyiséget jelzik, hanem immunológiailag mérhető koncentrációkat. A pajzsmirigy aktuális funkciójának meghatározásában a szérum TSH meghatározása az első módszer. A TSH szint „normál” értékeinek meghatározása körül bizonytalanság volt az elmúlt években. A 0.4 -2,5 mU/l tekinthető az elfogadható élettani tartománynak azzal a megkötéssel, hogy befolyásolhatják genetikai, napszaki és évszaki változások is. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) meghatározások lehetővé tették a szubklinikus hypothyreosis meg-különböztetését. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót.. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is fontos, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem az anamnézist, az autoantitesteket, kóros lipidszintet, korábbi spontán abortuszokat, gyógyszereket is vegyük figyelembe venni, azaz ne a laboratóriumi értékeket kezeljük!. Feltétlen ki kell térni arra, hogy a TSH szint a terhesség alatt változik, ezért csak az u.n. trimeszter-specifikus értékek tekinthetők relevánsnak. A terhesség első trimeszterében fiziológiás hyperthyreosis van, ezért általában alacsonyabb értékeket kapunk (1). A szabad T3 és T4 (FT3 és FT4) értékek meghatározása kiegészíti a funkcionális diagnosztikát.
Az immunológiai vizsgálatok közül a pajzsmirigy egyes komponensei elleni antitestek meghatározása fontos:
Thyreoglobulin (Tg)(kolloid antigén): A Tg egy nagy homodimer (2x330 Kd) glikoprotein, amely a follikulusok által képzett acinusokban tárolódik. A Tg felületén megy végbe a pajzsmirigy hormonjainak, a T3-nak és a T4-nak a szintézise. Igazolták, hogy Tg elleni antitestek citotoxikus hatása az antitest-dependens celluláris cytotoxicitással függ össze. A Tg molekula szintje a differenciál pajzsmirigy daganatokban megnövekszik, ezért tumor markerként is szolgál.
Mikroszomális antigén/thyreoidea eredetű peroxidáz enzim (TPO): A pajzsmirigy mikroszomális frakciójáról bebizonyosodott, hogy azonos a T3 és T4 szintézisében kulcsfontosságú thyreoidea eredetű peroxidáz enzimmel. Autoimmun thyreoiditisben szintjük jelentősen megemelkedik.
TSH-receptor (TSH-R): a TSH-R a G-proteinkapcsolt, 7 hidrofób transzmembrán-szegmentumot tartalmazó receptorcsaládba tartozik. A TSH-R-t kódoló gént ismerjük, klónozása is megoldott. Gyakorlati jelentősége két szempontból van.
- A receptor mutációi felelősek a hyperthyreosist okozó toxikus göbök kialakulásáért. A mutációk által kiváltott hyperthyreosist gyógyszeresen befolyásolhatjuk, de gyógyulását nem várhatjuk (csak a defintív megoldástól: műtét, ill. radiojód kezelés).
- A TSH-R elleni antitesteket tartjuk ma felelősnek a BG kórban létrejövő hyperthyreosisért és a szemtünetek kialakulásáért. A rendelkezésre álló módszerekkel (TRAK, TSH-R elleni antitest ELISA, ECLA) az antitest jelenlétét tudjuk kimutatni, de funkciójukról nem kapunk információt (2).
A képalkotó eljárások közül az ultrahang (UH) már bevonult a gyakorlatba. Az eljárás értéke függ a vizsgáló gyakorlatától, a készülék kapacitásától. Alkalmas arra, hogy a pajzsmirigy felépítéséről, echogenitásról információt kapjunk. Az UH vezérelt vékonytű biopsziához segítséget nyújt (FNAB= fine needle aspiration biopsy), sőt a cysták leszívásában, szklerotizációban nélkülözhetetlen. A FNAB ma már rutinszerű eljárás a potenciális daganatok műtét előtti vizsgálatához. A radioaktív izotópok továbbra is fontosak a pajzsmirigy egyes göbök funkciójának megállapításában. A fokozottan halmozó göböket „meleg” vagy forró göbnek, a csökkent felhalmozást mutatókat hűvös, ill. hideg göbnek tekintjük. A 24 h-ás jódfelvétel korábban a pajzsmirigy működésének megítélésében fontos eszköz volt, napjainkban radiojód-kezelés előtti jódfelvétel becslésére, a dózis kiszámításához használjuk. A CT, az MRI, a PET-CT vizsgálatok ritkán szükségesek. Egyrészt a malignus tumorok kiterjedésének meghatározásához, másrészt az endokrin ophthalmopathia differenciál diagnosztikájához szükségesek.
A molekuláris genetikai vizsgálatok még nem tartoznak a mindennapi eljárások közé, azonban. egyes kórképek, pl. a MEN-2 diagnosztikájához nélkülözhetetlenek.
BASEDOW-GRAVES KÓR (BG kór)
Autoimmun pathogenezisű endocrinopathia, amelynek színes klinikai tüneteit az alábbi entitások társulásai hozzák létre: struma, hyperthyreosis, ophthalmopathia, pretibialis myxoedema. A betegség öröklődésében, az egyes entitások társulásaiban, a betegség súlyosságában immungenetikai tényezők játszanak szerepet. A hyperthyreosis kialakulásában a stimuláló típusú TSH-R elleni autoantitesteknek fontosak és diagnosztikus értékűek. Hangsúlyozni kell azonban, hogy a BG kór nem azonos fogalom a hyperthyreosissal. Jóllehet a betegség kezdetén az esetek döntő többségében a pajzsmirigy fokozott működése mutatható ki, azonban az autoimmun folyamat eredményeképpen a thyreoidea működése károsodik és a betegség hypothyreosisba mehet át. A betegség prevalenciája: 2,5-4,7/ 1000 nő és 0,3-0,5/ 1000 férfi. A női dominancia feltűnő, ugyanis a nő-férfi arány 5,1-10,2:1 között van. A leginkább veszélyeztetettek a 45-60 év közötti nők, de 15 éves kor alatt is előfordul. Az örökletes tényezők szerepét már régen felvetették, erre utaltak az egypetéjű ikrekben és a családvizsgálatokban tett megfigyelések. Immungenetikai ismereteink bővülése után összefüggést kerestek egyes HLA antigének és a BG kór között. Mivel a betegek egy részében (15-50%-ban) mutathatók ki csak örökletes tényezők, ezért környezeti kiváltó faktorokat kerestek. A jód potenciális hajlamosító szerepére utaltak azok a megfigyelések, amelyek azt erősítették meg, hogy azokban a fejlődő országokban, ahol a jódpótlást elkezdték, növekedett a BG kór incidenciája. Klinikai tünetek: típusos esetben a kórkép könnyen felismerhetők. A pajzsmirigy túlműködést kísérhetik autoimmun thyreoiditises jelek („Hashitoxicosis”). A strúma mellett, jellegzetes szemtünetek (ophthalmopathia), dermatológiai (pretibialis myxoedema), cardiovascularis (tachycardia, ritmus zavarok), gastrointestinalis (hasmenés), neurológiai (megrövidült Achilles reflexidő), myopathiás tünetek változó mértékben mutathatók ki.
Laboratóriumi eltérések két csoportba oszthatóak:
a.) Nem immunológiai vizsgálati eredmények: leukopenia, relatív lymphocytosissal, hypocholesterinaemia, magas pajzsmirigy hormonszintek: emelkedett szabad T4 (FT4) és T3 (FT3), alacsony vagy szupprimált TSH szint. A normális FT4 és FT3 szint mellett a csökkent szuperszenzitív TSH szint már önmagában a hyperthyreosis mellett szólhat (szubklinikus hyperthyreosis).
b.) Immunológai vizsgálatok és leletek: A TSH-R elleni antitestek titere magas. Ez utóbbiak jelenléte pathognomikus értékű és vizsgálatukra feltétlen törekednünk kell. A Tg és a TPO elleni antitestek titere emelkedett az esetek 60-80%-ban
Kezelés, kórlefolyás
Az autoimmun folyamat kezelésének alapja a BG kór pathomechanismusában alapvető tényezők: a pajzsmirigysejtek működésének és az autoantigén kiáramlásának gátlása.
A gátlószeres kezelések két formája terjedt el: metimazol és propiltiouracil. Mindkét gyógyszerben közös, hogy a peroxidáz enzim gátlásával a hormon szintézis csökkenését okozzák és immunmoduláns hatásuk van. A gátlószeres kezelés átlagos időtartama 12-18 hónap. A TSH-R elleni antitestek kimutatásának nemcsak a diagnózisban, hanem a prognózisban is jelentősége van. A BG kóros anya placentáján a TSH-R elleni antitestek átjuthatnak és a csecsemőkben hyperthyreosist okozhatnak. Amennyiben a kezelő orvos gondol rá, nem okoz diagnosztikus problémát. A placentán átjutott autoantitest a keringésben átlagosan 12+/- 2,6 napig mutatható ki, ezért thyreostatikus kezelést nem igényel, ritkán van szükség béta-receptor blokkoló terápiára.
Radiojód (RAI) kezelés: a betegség recidívája, ill. nem megfelelõ együttmüködés esetén ez az elsőként javasolt kezelési mód. A RAI kezelés indikációja az utóbbi években kiszélesedett, csupán a terhesség alatt, szoptatás idején és ophthalmopathiás betegekben kontraindikált..
A műtéti kezelés még napjainkban is alkalmazott módszer. Elsősorban a nagy strúmával (kompressziós tünetekkel) járó kórképek képezik a strumectomia indikációját. Relatív indikációt képez a terhesség alatti hyperthyreosis.
További kivizsgálást és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-27 12:43:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
47 éves vagyok, két éve 2015-ben vérvizsgálat alapján kimutatták, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, amire euthyrox 100 m tablettát írt fel a házi orvosom. Évente ellenőrizzük a TSH szintemet, ami a gyógyszertől az értékhatáron belül van. Orvosom tanácsára Selenorgot és Jodid 100 mg szedek naponta. A betegség kezdete óta 20 kg híztam, annak ellenére, hogy odafigyelek arra, hogy mit eszek, szinte állandóan éhezek, fogyókúrázom. Rendszeresen, heti 2-3 alkalommal futok, de ezek ellenére a testsúlyom nem csökken, csak nagy odafigyeléssel szinten tartom. Szeretném megtudni, hogy lehetséges az, hogy lefogyjak, mit kell tennem az eredményes testsúly csökkentése érdekében?
Várom válaszát.
Üdvözlettel:E
Tisztelt E!

Az alulműködés egyik jele a testsúly növekedés. Sajnos az nem derült ki, hogy mi okozta a pajzsmirigybetegségét. Mindenesetre a Jodid tbl szedését megfontolnám. Az okok kezelése miatt további vizsgálatot javaslok. A fogyókúra sajnos nem mindig elegendő.
További vizsgálatot és oki kezelést kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-27 09:33:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor úr!

09.25-én jártam önnél és elfelejtettem megkérdezni még valamit a sok kérdezés közepette. A TSH értékem most 3,3 volt és a múltkorihoz képest magasabb, viszont mondta a gyulladás szinte elmúlt és a göb is kisebb. Mitől nőtt akkor az érték TSH téren?

Visszanéztem , hogy egy-két leletemben a 2,7 (majdnem 3-as) értékem lement 2,1-re. Most pedig 2,1-ről lett 3,3. Ez normális ön szerint és vissza tud még menni, vagy hormont kell majd emelni? Amikor 2,1-en olt sokkal jobban éreztem magamat és több energiám volt, szeretném visszaállítani nagyon!

Köszönöm a válaszát és elnézést az aggodalmaskodásért!
Tisztelt Kérdező!

Ilyenfokú ingadozás nem jelent gondot, ezért a dózison nem kell változtatnia.
Kontrollra várom, kjó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-26 17:23:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Igen tisztelt Professzor Ur !
Fiam, 27 eves, ket eve diagnosztizaltak Nala pajzsmirigy tulmüködest. Atesett a szükseges vizsgalatokon s ez ev aprilisaban megtörtent a radioizotopos kezelese is. Fiamnak (születesi rendellenesseg miatt) egy szemes latasa van. Ma erkezett vissza szemeszeti felülvizsgalatrol, ahol ugy tajekoztattak, hogy amennyiben allapota nem javul zaros hataridön belül, mar csak müteti beavatkozas lehetseges, amelyet viszont (tekintettel egy szemes latasara) nem javasolnak.
Meiid kell varni ahhoz, hogy egyertelmüen megtudhassuk: eredmenyes volt-e a radioizotopos kezeles ? Ha nem, akkor meg fog vakulni a Kisfiam...!?...

Kerem, varom valaszat... Tisztelettel: Nemeth Otto
Tisztelt Nemeth Otto!

Általában 4-6 hónap után az izotóp kezelést követően a pajzsmirigy göbök megkisebbednek és a funkció is elkezd normalizálódni. Ez persze függ az izotóp dózisától és a túlműködés okától.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-26 17:21:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Rutin UH vizsgálat megállapította,hogy a pajzsmirigy bal lebenyben 11mm-es vegyes szerkezetű göb és több kisebb 2-3 mm-es echoszegény terület látható. A jobb lebenyben 2-3 mm-es echoszegény és 8 mm-es echodús elváltozás látható, mindkét lebeny normális nagyságú. TSH érték 2,12 Panaszom nincs.
Kérdésem hogyan tovább? Nyugtalanít, ha bármi rendellenességet tatlálnak nálam 69 éves vagyok.
Üdvözlettel
Horváth Ilona
Tisztelt Horváth Ilona!

További endokrinológiai vizsgálatot javaslok. A Framingham tanulmány alapján ugyanis a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre
o Tumor marker (pajzsmirigy specifikus) vizsgálat

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasolható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Ezek után a tünetei és az eredmények komplex, holisztikus értékelését javaslom.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-26 17:18:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Pénteken egy általános általam kért nyaki ultrahang vizsgálatkor derült ki minden panasz nélkül, hogy van a pajzsmirigyemben egy 9*5 mm-es göb, valamint van mindkét oldalon nyirokcsomó nagyobbodás is. Az egyik 19*6 mm, a másik oldalon 15*7 mm, ezek a legnagyobbak és van mindkét oldalon két kisebb is. 53 éves vagyok, eddig a pajzsmirigy értékeim rendben voltak (labor) és göb sem volt. Utoljára 8 hónapja nézték. Most ez váratlanul derült ki és nagyon megrémültem amiket olvastam, hogy ha nyirokcsomó nagyobbodás is van az már nem jelent túl sok jót. Holnap megyek laborvizsgálatra. Nem vagyok megfázva, korábban 8 hónapja nem voltak nyirokcsomóim sem. Merre induljak tovább? Köszönöm szépen válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Nem kell megijednie, de további endokrin vizsgálatok indokoltak a kiváltó okok feltárására.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-25 13:19:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
45 éves vagyok. 2007-ben eltávolították a pajzsmirigyemet, azóta L-Thyroxint szedek. 2016-ban született meg harmadik gyermekem. A terhesség alatt kéthavonta ellenőriztük a TSH szintet, mindig rendben volt. A szülés után 10 hónappal a TSH nagyon alacsony értéket mutatott, akkor a 150 mikrogramm L-thyroxint az orvosom 125-re csökkentette. A két hónap múlva ellenőrzött TSH szint addigra rendeződött, határértékeken belül maradt. Ezt követően 3 hónap múlva kezdődtek az azóta is fennálló panaszaim. Légzési nehézség, ami abban nyilvánul meg, hogy többször érzem azt, hogy "nem megy le a levegő". Az L-thyroxin mellékhatásai közt szerepel a nehézlégzés, így az orvosommal egyeztetve a 125 mikrogramm L-Thyroxin helyett 100 mikrogramm Syntroxine-t kezdtem szedni. TSH ellenőrzés ekkor nem történt. A panaszaim továbbra is fennálltak, bővülve szívdobogásérzéssel, fáradtsággal, ritkán vérnyomás emelkedéssel, fejben lüktető érzés, feszültség, erősen repedező sarok, enyhe hajhullás. Így orvosi javaslatra pszichiáterhez fordultam, aki generalizált szorongást diagnosztizált. Két gyógyszert is próbáltunk bevezetni, de az erős mellékhatások miatt sikertelenül. Jelenleg Eleniumot szedek. Valamelyest javult a helyzet, de a panaszok továbbra is jelentkeznek. Ébredés után jól érzem magam, de délutánra mindig rosszabbodik a helyzet. A decemberi TSH ellenőrzés után a következőre idén júniusban került sor. Ekkor már két hónapja a Syntroxine-t szedtem. Eredmény: TSH: 11,95, T4: 1,46, T3: 2,52. Ekkor a Syntroxine-t az orvosom 125 mikrogrammra emelte. A következő ellenőrzés augusztus végén lesz esedékes. Kb. egy hónapja mindkét lábamon Baker cyszta jelent meg valamint erőteljesen kezd visszeres lenni. EKG, vérkép, tüdőröntgen készült, eltérés sehol nem mutatkozott. Azt szeretném kérdezni, hogy összefüggés lehet-e a felborult TSH és a nehézlégzés valamint a többi tünet között, vagy ezek okozója a generalizált szorongás? Pl. a lábproblémák kapcsolódhatnak a szorongáshoz? Esetleg a gyógyszerváltás okozhatja az állapotromlást, a megjelenő újabb tüneteket? Tanácsos lenne-e visszatérni az L-Thyroxinhoz? A gyógyszert mindennap reggel veszem be az előírás szerint. Az, hogy délutánra jelentkeznek jobban a tünetek, összefügghet-e a pajzsmirigyhormonokkal?
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül terápiás tanácsot adni helytelen volna.
Mi okozhatta a panaszait?
A posztpartum tireoiditisz (PPT) a leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.

Oka:
A PPT autoimmun eredetű destruktív tireoiditisz, mely a terhesség immuntoleranciáját követően exacerbálódik. Fokozott a rizikó a DR-3, DR-4 és DR-5 HLA haplotípusokat expresszáló nőkön. PPT kialakulása során a CD4+/CD8+ arány emelkedik. A humorális immuneltérések (tireoida-peroxidáz elleni antitest /aTPO/, tireoglobulin ellenes antitest stb) mellett a celluláris immunitás is számos eltérést mutat: az NK sejtek aránya és a monocyta polarizáció csökken, az aktivált T sejtek aránya nő, főleg az aTPO pozitív, klasszikus kórlefolyású esetekben. A szövettani képet limfocita infiltráció vagy diffúz destrukció jellemzi.
Tünetek, diagnózis, terápia
A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken).
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket). Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hypotireózis .A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit.
A tüneteket okozó hipotireózist egyénileg kezelik (hasonlóan, mint az egyéb okú csökkent működést).
További vizsgálatot, oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-24 16:22:48
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Önhöz járok vizsgálatra, és 1,9 cm-es pajzsmirigy göbbel biopsziára küldött. A biopsziát viszont csak az után csinálják meg, ha előtte izotópos vizsgálat történt. Az izotópos vizsgálat esetében viszont úgy tudom, hogy jód bevitele történik, amit Ön nem engedélyez számomra (legalábbis a jódozott sóról letiltott). Az volna a kérdésem, hogy káros lehet-e az izotópos vizsgálat a pajzsmirigy számára? Kb. 4 évvel ezelőtt már voltam ilyen vizsgálaton, nem volt semmi problémám, viszont utána a biopszia alkalmával olyan kemény volt a pajzsmirigy, hogy alig tudták megszúrni és azt mondták, nincs is pajzsmirigyem. Ugyanakkor az eredmény negatív lett. Utána viszont eltűntek a pajzsmirigy göbök, és csak 1-2 évvel később jelentek meg újra. A kérdésem tehát az, hogy nem jelent-e problémát az autoimmun pajzsmirigybetegség számára az izotópos vizsgálat, ha az orvos csak ezt követően küldhet biopsziára? Vajon a pajzsmirigy 4 évvel ezelőtt nem a jód hatására vált olyan "keménnyé" a vizsgálatkor?
Köszönöm tisztelt válaszát!
Egy tisztelője
Tisztelt Kérdező!

Az izotópos vizsgálat nem jóddal, hanem technéciummal történik, így ennek nincs kóros hatása. Ez nem befolyásolja biopsziát.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-23 16:47:54
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja