SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr,

36 éves vagyok, és az Ön betege. 2017 decemberében a terhesség előtt már jártam önnél viziten. Ekkor Pm infra: aktivitásfokozódás jo-i túlsúllyal, Pm UH: jl megnagyobbodott, helyenként inhomogén szerkezetű. Dg: Autoimmun thyreoditis, subclinikus hypothyreosis, kolpitis. Ezért 1 caps Syntroxin 13ug-t, 2tbl Normoxilt, és 1tbl 3000NE D3 vitamint írt fel. Akkori vérvételi eredményeim:
TSH: 1,293 mIU/L
szabad T4: 10,42 pmol/L
Anti-TPO: 0,3 U/mL
Progr: 33,3 nmol/L

Árpilis 10-én az I. trimeszteri vizsgálaton (6 hetesen) a gyulladás javult. Ekkor Pm infra: aktivitásfokozódás jo-i túlsúllyal, Pm UH: jl megnagyobbodott, noduláris jellegű, helyenként inhomogén szerkezetű. Dg: Grav. Mens. II. Autoimmin thyreoditis, substituált hypothyreosis. Ekkor nem emelt az addig is már szedett 1tbl 13 ug Syntroxinon13-on, és a 3000NA D vitaminon, de a Normoxilt csökkentette napi 1 szemre. Akkori leleteim:
TSH: 1,844 mIU/L
szabad T4: 13,59 pmol/L
Anti-TPO: 0,3 U/mL
Progr: 53,6 nmol/L
HCG: 44001,0 U/L

2018 április 24-én, (8 hetesen) Két hétre az első trimeszteri professzori vizit után a nőgyógyász kérésére készült újabb leleten a TSH már nagyobb értéket mutatott:
TSH: 2,67 mIU/L
Anti-thyroperoxidase (MAK): 5,8 IU/mL
Ac. anti-récepteurs TSH (TRAK): <0,30 IU/L
25 Hydroxyvitamin D3: 43,9 ng/mL

2018 május 23-án készült a legfrissebb lelet (12 hetesen):
TSH: 3,16 mUI/L
T4 szabad: (1,35 ng/dl =) 17,37 pmol/L
T3 szabad: (2,67 pg/ml =) 4,1014 pmol/L

Ma június 20-án, 16 hetes terhes vagyok és szeretném tudni, hogy a két utolsó fent leírt leleteim alapján kell-e emelni a 13 mikrogr Syntroxint. Aggódom, hogy már régóta nagyobb dózist kellene szednem.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Minden jót Kívánok!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos a TSH értékek eléggé eltérők lehetnek, főleg graviditás esetén.
További vizsgálat válhat szükségessé, egyelőre (ha panaszt nem okoz!) a Syntroxine13 dózisát 2 tbl-ra emelheti.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-21 12:09:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm Professzor Úr!

Viktória lányom 19 éves látássérült lányka.Betegsége eléggé összetett és kérném a segítségét ha lehet. Látássérülése látóideg sorvadás miatt van(Csőlátó) ,az agy része is sorvadt sajnos.Szívritmus miatt a Városmajori klinikán gondozzák ill Id készülékkel figyelik a szívritmust ami nagyon változó,időnként 180-240 pulzus.Endokrin és inzulinrezisztencia és menstruációs zavarai is vannak. A mostani endokrin eredményei:TSH:0,040 T4:29,840 T3:11,850 Vércukor:4.5 Inzulin 53,10. Szeretném megkérdezni hogy mi a teendőnk már nem gyerek,de még nem is felnőtt Hova fordulhatunk segítségért? Az alacsony TSH érték mit jelent? 1,5 évvel ezelőtti eredmények:TSH:7,870 T4:13,530 T3:5,220 AAT>1300.0 ATG:423,00 Mellékelem a koponya MR-T Okozhatja e a sorvadás az endokrin betegségeket?
Előre is köszönöm a válaszát és segítségét! Tisztelettel:Margó
Tisztelt Margó!

Az alacsony TSH érték lehet a mellékletben küldött agyi folyamat eredménye. Felvetődik autoimmun folyamat és IR lehetősége is, ezért endokrin kivizsgálás indokolt.

Jó egészséget , mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-21 12:06:55
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Professzor Ur! Ma voltam Önnél vizsgálaton (nekem volt a kilyukadt PIP implantátumom ami autoimmun betegseget okozott) de egy valamit elfelejtettem megkérdezni. Mi a véleménye a serrapeptase enzimről? Gyulladás csökkentésre és elhalt hámsejt eltávolítására ajánlották nekem. Meg is vásároltam az enzimet (Serratia markajú, 250,000 SPU kiszerelésben) és elkezdtem 3 x 1-et bevenni. Szédülni kezdtem tőle ezért 2 nap után abbahagytam a szedését. Sok jó tapasztalatot olvastam ezzel az enzimmel kapcsolatban olyanoktól akik szedték. Elképzelhető, hogy túl nagy dózisban kezdtem el szedni és ezért okozott szédülést? Mennyire tartja Professzor Úr jónak illetve biztonságosnak ezt az enzimet? Illetve milyen dózisban érdemes szedni? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel, Agi
Tisztelt Ági!

A Serratia enzimmel kapcsolatban nincsenek egyértelmű gyulladásgátló eredmények.Jóllehet a serrapeptáz plazmában kimutatható a kezelés után, a standard per os dózis a szerrapeptáz esetében alacsony, ami azt jelenti, hogy nagyon kevés a bélben felszívódik. Ez lehet az egyik oka annak, hogy a szerrapeptázzal kapcsolatos eredmények nem egyértelműek.Kimutatták,hogy képes csökkenteni a bakteriális biofilmeket (csökkentve a baktériumok azon képességét, hogy tapadjanak a felületekhez és egymáshoz). További kutatásra van szükség a pontos indikációk megerősítéséhez.
Nem látom akadályát, hogy a már beszerzett készítmény alkalmazását elkezdhesse!
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-19 17:22:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor ur.2014ben volt Basedow korra egy radiojod kezelesem.Azota sem tudjuk beallitani a tsh-t.Napi 100mg thyroxant szedek es egy nap 125mg.Ha picit noveljuk akkor alulmukodom ha kevesebbet akkor tulmukodom.A Trak enyhen emelkedett.A latasom romlik.Kettos latasom lett de a szemeszeten semmit nem talaltak.Nincs a szememnek semmi bajaazon kivul hogy 0.75 szemuveg kene de en sosem hordyam mert sosem zavart es soha ilyen furcsan nem lattam.A lakasban is napszemuveget hordok es mostmar uvegtesti homaly is lett a szememen..ha utcara megyek ugy latom a vilagot mintha masnapos lennek..tul elesen a szineket..hasznalok szemcseppet...gob,struma,stb negativ volt anno,csak a tsh es trak miatt kaptam a kezelest..a kerdesem az lenne hogy miert ugral a tsh??egy eve 10naponta verzek..nincs szervi oka..mindenki tarogatja a kezet..babat szeretnek 42eves vagyok..koszonom valaszat.
Tisztelt Kérdező!

Valóban fontos kérdésre hívta fel a figyelmet és a megoldás is komplex megközelítést igényel.
Mindenek előtt az alapkérdésről mit érdeme tudni?
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
A kezelés minden esetben a kiváltó ok függvénye.
-Gyógyszeres kezelés: a pajzsmirigy működésének gátlását vagy a kiesett működés pótlását, az immun folyamatok gyógyítását szolgálja.
-Izotópos terápia: a túlműködő és megnagyobbodott pajzsmirigy kezelését szolgálja. Előnye, hogy fájdalommentes, ismételhető és daganatos betegséget az alkalmazott dózisokban bizonyítottan nem vált ki. Sajnos az esetek nem kis hányadában szembetegséget válthat ki.!!!!
A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú diabetes mellitus
• A bőr festékhiányos betegségei (vitiligo)
• Ismételt vetélés, terméketlenség
Egyénre szabott kezeléssel (nem csak a TSH értéken), hanem a panaszokon is lehet segíteni. A gyermekvállalás sem lehetetlen, amennyiben az ehhez szükséges hormonális és immunológiai feltételek adottak. Ebben korban a TSH-val egyidejűleg fontos az AMH szint mérése.
Miért?
Az AMH mennyisége az életkorral, a petesejtek érése során folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
Amennyiben például az AMH értéke alacsony, nincs esélye az in vitro fertilizációs központokban alkalmazott stimulációs módszer, azaz egy bizonyos mesterséges megtermékenyítési eljárás sikerének.
Az AMH segítségével fiatal korban is meg lehet becsülni az esetleges korai menoapuza bekövetkeztének valószínűségét. A hölgyek mintegy 10 százaléka válik az átlagosnál jóval korábban, akár már a huszas éveik végére terméktelenné, és mivel egyre többen vállalnak gyermeket későbbi életkorban, lényegessé válhat a klimax várható időpontjának megismerése.
Háttérinformációk:
A petefészek kapacitás, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkor előre haladtával, csökkentve a nők teherbeesési képességét. Az érésre kész petesejtek mennyisége már az élet nagyon korai szakaszában eldől, melyből pubertás korra 300-500 korai fejlődési stádiumban levő előalak marad, és amely nagy része a fejlődése során elvész, kivéve abban az esetben ha FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) stimulus éri. A túlélő petesejtek közül általában mindössze egy válik dominánssá, ami az LH (Luteinizáló Hormon) hatására megérik (ovuláció). Ez a ciklikus folyamat egészen addig zajlik, amíg a petefészek ki nem merül, tehát a menopauza (klimax) eléréséig. A menopauza előtt a megtermékenyítési képesség jelentősen csökken és a menstruációs ciklus általában rendszertelenné válik. Számos olyan kórképet ismerünk, amely nagyban befolyásolhatja a petefészek működését, például a korai menopauza vagy a policisztás ovárium szindróma (PCOS).
Az egyéni petefészek kapacitás (stimulálható petesejt tartalék) meghatározásra általában a ciklus korai szakaszában mért szérum FSH és ösztradiol mérést alkalmazták. Napjainkban ez kiegészült néhány helyen már az inhibin-B szint meghatározással is. Mivel mind az inhibin-B, mind az ösztrogén szintézise az FSH szabályzása alatt áll és ezek egy közös visszacsatolási (feed-back) rendszer részét is képezik, ezen három hormon meghatározása közel sem tekinthető függetlennek egymástól. Ezért vált a klinikusok számára nagyon hasznossá egy nemrégiben igazolt olyan szérum marker, amely szintjét nem a gonadotropinok szabályozzák és pontosan jelzi a petefészek fennmaradó kapacitását. Ez az új hormon az AMH, amelyről nemrégiben olvasni lehetett e lapokon is. Az AMH mennyisége csökken a petesejtek érése során. Ez a specifikus tulajdonsága teszi alkalmassá az AMH-t, hogy az éretlen petesejtek számáról pontos képet alkossunk. Amennyiben a mért szérum AMH értéke alacsony, akkor a petefészek rezervoár kimerült és ekkor a jelenleg ismert, az in-vitro fertilizációs (IVF) centrumokban is alkalmazott stimulációs módszerekkel sem lehet sikert elérni. Ezért egy IVF kezelés előtt mindenképpen érdemes AMH szintet is mérni, hiszen így az ab-ovo sikertelenségre ítélt megtermékenyítési procedurákat el sem kell kezdeni, megkímélve a betegeket. Az AMH arra is használható, hogy fiatal korban megbecsüljük az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét egyes nőkben
Egyénre szabott kezeléssel lehet segíteni, jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-16 17:21:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
43 éves vagyok, 28 éves korom óta állandó ízületi fájdalommal és szemgyulladással élek, hozzászoktam mondjuk úgy. Immunológiai kivizsgáláson szinte minden eredményem negatív, de azért megállapították nálam a sjögren szindrómát annak ellenére, hogy nincs antitest a véremben. 2016. októbere körül viszont már rosszabb tünetek is társultak ehhez, borzasztóan szédültem, sokszor el is estem, felvizesedett a testem, állandóan fáztam, fájt a fejem folyamatosan, a szemeim merevek, olyan furcsák, nehezen mozognak. Az addigi alacsony vérnyomásom 160/ 130-ra ment fel, nem tudtam normálisan menni, remegtem, pánikszerű félelmeim voltak. Kivizsgáltak újra, a fülészeten megállapították a vestibuláris neuritist, neurológia negatív. Kaptam rá gyógyszert rosszabb lett. Voltak jobb és rosszabb időszakok is.
Azóta több mint 1,5 év telt el, glutén és tejmentesen étkezem, kerülöm a finomított szénhidrátokat.
Viszont sokszor szédülök néha remegek annyira, hogy le kell ülnöm, mert elesnék, reggel nehezen kelek fel, fel van puffadva az arcom a szemhéjam, fáj mindenem, elalszom állva, este 9 körül elfehéredek, szinte elájulok. Éjjel nem tudok aludni, én aki fázós voltam, most ver a víz. Teljesen elbutultam, nem tudok gondolkodni a szemeim hát mondjuk úgy csodálkozó tekintet, fájnak gyulladtak. Ezt sjögrennel magyarázzák. Rengeteg hajam kihullott. A vérnyomásom az az egy ami helyrejött és 12 kg-ot fogytam.
A fenti tüneteim alapján kutakodni kezdtem és eljutottam a pajzsmirigyig, saját magam mentem el endokrinológushoz, ultrahangra és vérvételre. A tsh normál értéken belül van, viszont az Ft4 az összes leletemen csillagosan kevés. A doktornő 3 ilyen vérvétel után is azt mondta laboratóriumi tévedés vagyok. Nem részletezném tovább, a kérdésem csupán annyi, hogy a fent felsorolt tüneteket okozhatja-e az alacsony Ft4 vagy bármi más ami hormonális eredetű. Fájhat-e az összes ízületem és a szemem ettől? Gondoltam már arra is, hogy amikor szinte el akarok ájulni és remegek nem-e alacsony vércukortól, de jó minőségű szénhidrátot eszek, azt nem hagytam el, nálam az nem működik.
Ha elmennék az Ön rendelésére milyen vizsgálatokat kellene előre megcsináltatnom, amiből kiderülne mi is a gond.
Pm. ultrahang negatív, viszont kisebb lebenyek vannak: 16x20x36; 13x16x34 ( 1 éves lelet)
Legutolsó laborom: TSH 2,580 (0,4-4), ft4 11,2 ( 11,5-22,7), ft3 4,45 (2,7-6,3) ATpo <10 a többi is hasonló.
Tudom bonyolult vagyok, de ráment erre a fiatalságom. Gyógyszert nem szedek semmit, mert nem látom értelmét a fájdalomcsillapítóknak.
Előre is köszönöm szépen a válaszát! Krisztina
Tisztelt Krisztina!

Valóban bonyolult problémakör, amelyben sok tényező játszhat szerepet. Az autoimmun pajzsmirigybetegség és a pánik szindróma társulása nem zárható ki. Ilyen irányú további vizsgálatok célszerűek.
Integratív (holisztikus) megközelítést és egyénre szabott kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-14 11:02:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
2017 májusában pajzsmirigy alulműködést (hypothyreosis k.m.f.) állapítottak meg, akkor a TSH értékem 6,34 miU/L volt. Ekkor Letrox 50 ug irtak fel napi 1 szemet. 2017 júliusban voltam kontrollon, akkor TSH értékem 1,24 mIU/L volt, Anti TPO értékem : 392,30 IU/ml, a pajzsmirigy UH-n gömb nem látható. Az antitest vizsgálat Hashi-moto thyreoiditist igazolt Ekkor folytatták a Letrox 50 ug kezelést. Majd december kontroll érték THS 3,59 mIU/L volt, ekkor is tovább folytatták a Letrox 50 ug kezelést. 2018.06.08 laborértékem eredménye TSH vonatkozásában 9 mIU/L lett a Letrox 50 ug folyamatos szedése mellett. Tanácsot szeretnék kérni, hogy az emelkedett TSH miatt mi a további teendő, a Letrox 50 ug adag kevésnek bizonyul? Segitségét előre is köszönöm! Tisztelettel : Veszelovszki László
Tisztelt Veszelovszki László Úr!

Köszönöm levelét.
Válaszom tömören a következő:
1. Az emelkedett TSH érték nem azonos sem a Hashimoto thyreoiditissel , sem a hypothyreosissal. Ezek az értékek eltérnek a laboratóriumok által megadott un. referencia értékektől, de nem a TSH-t célszerű kezelni, hanem a beteget
2. Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
3. Egyénre szabott, célzott kezelést javaslok.
Tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-13 16:30:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! 2017 márciusában pajzsmirigy alulműködést állapitottam meg nálam, hypothyreosis k.m.n. TSH értékem : 6,34 mIU/L volt, ekkor Letrox 50 ug gyógyszert irtak fel, amit a mai napig szede napi egy szemet. 2017 júliusban kontroll, TSH 1,24 mIU/L, Anti TPO 392,30 IU/ml, diagnózis : antitest vizsgálata Hashi-moto thyreoiditist igazolt. UH : göb nem látható, therápia : Letrox 50 ug, majd 2017 decemberben ismét kontroll TSH 3,59 mIU/l - therápia : Letrox 50 ug napi egy szem. 2018 június 08-án laboreredményem alapján a TSH 9 mIU/l a Letrox 50 ug folyamatos szedése mellett. Szeretnék tanácsot kérni, hogy mi okozza a gyógyszer szedése mellett a megnövekedett TSH értéket, mi a teendőm, a napi 50 ug Letrox már nem elegendő? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel : V.L.
Tisztelt V.L!

Sajnos a TSH értékek nagyon ingadozóak és ezek alapján nem célszerű kezelést beállítani.
Miért?
Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Fontos: a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi ugynis a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: fájdalomcsillapítók, amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontosnak tartom megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése.
„Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Egyelőre -tekintettel az évszakra is- a Letrox50-t szedje tovább, a későbbiekben előzetes vizsgálat után (!)a kezelés módosítható annak függvényében, hogy pajzsmirigy autoimmun gyulladása fennáll-e.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-12 17:20:56
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

Varga Kamilla vagyok, az ön betege! Jövő év elejére kaptam időpontot önhöz. A múltkor elég jó hírekkel távoztam. 3 hónapja nagyon beteg lettem és teljes nyaki ultrahangot kellett készíteni, mert nyálmirigy gyulladásom lett egy fertőzést követően.

A felvétel azt mutatta, hogy minden göb felszívódott a pajzsmirigyemből és teljesen normális! ( A fertőzésből már kigyógyultam szerencsére.) Viszont egy hónapja azt vettem észre, hogy a szívem össze-vissza ver és általában nagyon álmos vagyok, zsong a fejem és émelygek, kicsit olyan mintha víz alatt lennék, nem nagyon tiszta a fejem. Igaz ez egy időben kezdődött a frontokkal és ezzel a párás meleggel és viharokkal. Nem igazán hagyom el a lakást és 26 fokban ülök a légkondinak hála így a meleget nem szenvedem. Nem hullik a hajam és nem híztam, az anyagcserém is tökéletes.

Mint tudja Hashimotom van és diétásan étkezem immár 7 éve. A kérdésem az lenne, hogy mivel minden göb felszívódott létezhet-e az, hogy a 100 mikrogrammos Letrox esetleg már nem hat ideálisan és a túladagolás tünetei jelentkeztek rajtam? Nagyon furcsán érzem magamat és meg vagyok ijedve picit.

Vagy, a szerv sorvadásának következében, mindegy, hogy a göbök eltűntek ezt az adagot már tartani kell és ez a rosszullét a frontoknak köszönhető? Nagyon hipochonder lettem a fertőzésem óta és félek valami nem stimmel a gyógyszer adagommal. Köszön előre is szíves válaszát, szép nyarat kívánok önnek!

Tisztelettel!
Tisztelt Varga Kamilla!

Köszönöm levelét. Örülök a jó hírnek. Sajnos-miként tapasztalta - a laboratórium adatok és a klinikai tünetek nem feltétlen esnek egybe.
A leírtak alapján korábbi időpontban volna célszerű kontroll vizsgálatra jönnie. Hallom a válaszát: "nehéz időpontot kapni....." Ez valóban igaz lehet, de a fő ok az, hogy a kedves betegek "elfelejtenek bejönni", mai is két beteget tudtam volna fogadni.A betegek tehát egymással"tolnak ki". Van lehetőség soron kívüli kontrollra éppen az ilyen esetek miatt.
Egyelőre az eddigi kezelést folytassa, a továbbiak a vizsgálat eredményétől függenek.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-11 17:28:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! M.P., egyetemi hallgató vagyok. Pajzsmirigy-problémáink okán testvéremmel együtt már évek óta az Ön betegei vagyunk. Öcsém jelenleg több éve fennálló NDC -je, bizonyított keresztcsont-gyulladása, korpuszkuláris hemolízise és obs. ad SAPHO syndromája okán napi 12 mg (váltakozva 8 mg) Medrolt szed. Szeretném megkérdezni Öntől, hogy a szteroid mellé szedhet-e testvérem pycnogenolt, valamint szelént tartalmazó készítményt (példaként Topevid kapszulát), mert bizonytalan vagyok a tekintetben, hogy ezek immunerősítő vagy immunmoduláns hatásúak -e. Válaszát előre is nagyon köszönöm! Tisztelettel: M. P.
Tisztelt M.P.!

A szteroid kezelés mellett pycnogenolt és szerves szelént szedhet (Topevidet is!).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-10 17:10:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

Azt szeretnem megkérdezni, hogy véleménye szerint szedhet-e a lányom Basedow túlműködés mellett méhpempőt?
Sehol sem találtunk erre vonatkozóan semmi ellenjavallatot, viszont azt sem, hogy ajánlott a túlműködés rendezése érdekében.
Szíves válaszát előre is köszönjük,

Üdvözlettel,
Lieber Tünde
Tisztelt Lieber Tünde !

A Basedow betegség kezelése nem a méhpempő.
Egyébként szedheti, de csak a hazai készítményt, mivel a többi összetétele kétséges és veszélyt jelenthet!

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-09 14:32:07
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztet Doktor Úr!

Évek óta szedek pajzsmirigy alulműködésre gyógyszert ("Letrox 75"), félévente labor és ultrahang kontroll mellett.
Eredményeim évek óta hozzávetőlegesen hasonlóak voltak - csatoltan a 2016 március és 2017 december közötti eredmények.
• TSH ≈ 2-2,2
• FT3 ≈ 4-4,7
• FT4 ≈14,4-16,8
• ANTI TG ≈198
• ANTI TPO ≈1300
A jelenleg vizsgálatnál (szintén csatoltan) elkeseredve konstatáltam, hogy a TSH szint hirtelen a korábbinál magasabb értéket mutatott (3,8) annak ellenére, hogy változás nem történt – a gyógyszert ugyanolyan adagolásban és dózisban szedem, egyéb gyógyszer(eke)t nem kezdtem szedni, életkörülményeim nem változtak...stb.
Kérdésem lenne, hogy mi okozhatja ezt a „hirtelen” változást, illetve mi a következő a teendő? Tekintettel arra, hogy családtervezés kapcsán kértem a jelenlegi kontrollt, fokozott figyelemmel igyekszem a részletekre odafigyelni és tudom, hogy a TSH érték ez irányú elmozdulása nem a legszerencsésebb...

Válaszát várom és előre is köszönöm,
Üdvözlettel,
Viktória
Tisztelt Viktória!

Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Alig telik el nap, hogy ne kapnék a betegeimtől is ilyen kérdéseket. Sokan azt gondolják, hogy a laborleletből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. A mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok,  szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital, egyes VITAMINOK!
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban Balázs professzor fontosnak tartja megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-08 09:59:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Ur !
40 éves fiam állapota miatt aggodom, erről szeretném Önt kérdezni. Látását zavaro úszkálo és fekete pontokkal kezdődtek a problémái. Vizsgálatain túl van, megállapították, hogy "Birdshot Coriorethinopathia" "Posterior Uveitis" Autoimmun: HLA-A29 pozitív.
Elkezdődött a kezelés: 1 honap Medrol , a gyogyszer mellékhatásai aránylag elviselhetőek voltak. Fokozatos elhagyás után kezdődött az Immurán szedése, melynek mellékhatásaként hasnyálmiriggyulladást kapott. Kérdéseim: 1. Van e lehetőség a szemgyulladás megszüntetésére ? 2. Nem fogja elveszíteni a látását ?
Én, az édesanyja pajzsmirigy beteg vagyok, Hasimoto tyreoditises. Az Ön betege voltam és javaslatára, nagyon sokat javult az állapotom. Ezért bízom benne, hogy a fiamnak is teszik tudni segíteni.
Tisztelt Kérdező!

Fiának valószínüleg autoimmun eredetű gyulladása van, amelynek esetében szteroid kezelés hatásos. Az eddigi kezelés remélhetően teljesen hatásos lesz.
Mielőbbi gyógyulást kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-07 17:45:58
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

38 éves nő túlsúlyos nő vagyok, nincs gyermekem. Gyermekkoromtól kezdve küzdök súlyproblémával, felnőtt koromban 75 kg-ot tudtam tartani. De az elmúlt 5 évben sokat híztam, ebből január óta 12 kg-ot. Jelenleg 100 kg vagyok. 10 éve nem eszem cukrot, lisztet és az ebből készült ételeket. Napi 5-ször eszem keveset 3 óránként. Csak zöldséget, csirke és pulyka húst merek enni. Edzőterembe járok, gyalogolok. Fokozott szőrnövekedésem van, arcon, nyakon. Állandóan melegem van. Bal petefészkem tele van cisztával. Volt januárban méhszájplasztikám, túlságosan összefort a méhszájam, azzal még kezdeni kell valamit. Ami nagyon zavar, hogy előtte sosem volt hasam, a műtét óta úgy nézek ki mint egy hat hónapos terhes. Doktor úr mi lehet a baj? Háziorvoshoz fordultam a fogyás problémámmal, a leletek alapján (hormon, terheléses cukor) azt mondta minden rendben van. Szeretném kikérni az ön véleményét is a következő eredmények kapcsán:
Éhgyomori plazma glükóz meghat: 5,2
Glükóz terhelés 120 perc: 7,0
Se inzulin meghat: 14,50
Se inzulin 120 perc: 69,20
Ha valóban nincs inzulin rezisztenciám, esetleg mit teheték még, hová fordulhatok még fogyásom érdekében?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Tóth Gabriella
Tisztelt Tóth Gabriella!

Sajnos nincs minden rendben! Már a panaszi is betegségre utalnak, a laboratóriumi adatai is felvetik az inzulin rezisztencia lehetőségét.
Az inzulin rezisztencia gyanúja esetén (tünetek pozitivitása) elvégzett terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) eredményeit a WHO által meghatározott kritérium rendszer szerint értékeljük, aminek használatát az ADA (Amerikai Diabetes Szövetség) és az EASD (Európai Diabetes Szövetség) is elfogadja.
A WHO kritériumainak alkalmazása egységes megítélést biztosít. A 0’VC (éhomi vércukor) értéket normálisnak tekintetjük, ha az 6,0 mmol/l vagy ennél kisebb, IFG (emelkedett éhomi vércukor – impaired fasting glucose) fennállását állapítjuk meg, ha a 0’VC ≥ 6,1 és 0’VC < 7,0 mmol/l, a 7,0 mmol/l-t elérő vagy meghaladó 0’VC értéket pedig lehetséges diabetes mellitus jelzéssel minősítik.
Az inzulinkoncentrációkat 0’INS esetén 25 µU/ml, a 120’INS koncentrációt 45 µU/ml érték felett tekintjük kórosnak. Az inzulinrezisztencia kiszámítását az éhomi vércukor és az éhomi inzulinszintek felhasználásával a HOMA-IR értékekkel jellemezhetjük, amit 4,0 felett minősítettek kórosnak.
Ennél egyszerűbb és pontosabb eljárás az utóbbi időben fenti szerzők által javasolt adiponektin index.
Populációalapú keresztmetszeti vizsgálatba 100 egészséges nőt és 99 policisztás petefészek szindrómás beteget vontak be. Az euglikémiás-hiperinsulinémiás módszert, mint un. arany standard módszer is elvégezték. A keringő ADI-szinteket ELISA-val határozták meg.A policisztás petefészek-szindróma és a policisztás petefészek-szindróma plusz a MetS-vizsgálati alanyoknál magasabb volt az éhomi trigliceridek terméke és glükóz (TyG), inzulinrezisztencia homeosztázis modell értékelése (HOMA-IR), a görbe alatti terület nagyobb aránya inzulin / a görbe alatti terület glükózra (AUCi / AUCg), de alacsonyabb ADI index az egészségesekhez képest. Részleges korreláció az összes populációban végzett analízis azt mutatta, hogy az M-érték szignifikánsan negatívan korrelált a HOMA-IR, a TyG, a TG / HDL és az AUCi / AUCg, és pozitívan korrelált az ADI index-el. Az ADI index és az M-érték közötti Pearson-korreláció r értéke nagyobb volt mint a HOMA-IR, a TyG, a TG / HDL-C és az AUCi / AUCg közötti korrelációé. Az ADI index optimális levágási értéke (cut off) az IR detektálása 0,67 volt, 89,4% -os érzékenységgel és 88,1% -os specifitással, míg a MetS kimutatásához 0,32 volt a 88,7% -os érzékenység és a 71,0% -os specifitás.
Az ADI index tehát pontos marker az IR és a MetS kimutatásában!
Tehát további kiegészítő vizsgálat és oki kezelés szükséges, aminek egyik fontos része a megkezdett diéta folytatás és egyénre szabott gyógyszeres kezelés.
Szakrendelésünkön ilyen betegek fokozatosan fogynak, az addig meddőnek mondott hölgyeknek gyermekeik születnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-06 07:38:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba!

27 éves vagyok. Egészségügyi problémáim már 6 hónapja tartanak. Több tucat orvosnál jártam már, rengeteg vizsgálatot végeztek. Pontos megoldással nem tudnak szolgálni, mert a gyökérokban sem biztosak.
Most, nem egyértelműsített, de erősen feltételezett mandula-góc és annak szanálása okán tüdőröntgent, szívultrahangot és vérvételt kellett készíttetnem. Első kettőn problémának nincs jele, de a vérvétel eredménye miatt a háziorvosom elvetette a műtétet, mivel máj.16.-án >75 a TSH értékem (szabad T4 - 4,77; szabad T3 - 3,07), ismételt vérvételen, 24.-én TSH még mindig >75, szabad T4 - 5,52; T3 - 3,86.
Háziorvosom fölhívott egy endokrinológust, csak a TSH értékét olvasta be neki és javaslatára kiírta nekem az L-Thyroxin Henning 50mikrogramm szedését, addig is, amíg meg nem vizsgál az endokrinológus. Ez a héten szerdán esedékes.
Mivel a hormon tájékoztatópapírján az szerepel, hogy mellékvese-elégtelenség, ill. az agyalapi mirigy rendellenes működése esetén ez a kezelés csak súlyosbíthatja a problémát és engem még nem vizsgáltak meg ezekre, ezért nem mertem elkezdeni szedni a hormont.
A múlt csütörtöki ultrahang nem mutatott elváltozást.
Lehetséges, hogy csak jódpótlásra volna szükség? Vagy akár idült fertőzés kiváltotta pajzsmirigyzavarról lehet szó? 6 hónap alatt lefolyt: arcüreggyulladás, mononukleózis, ASO érték márc.óta változatlanul 280, Staphylococcus 3 torokvaladéktenyésztésből kétszer kitenyérszett, elhúzódó ízületi fajdalmak miatt is feltételezett gócos mandula.
Valamint úgy tudom túlzott röntgensugárzásra is reagálhat rosszul a pajzsmirigy!?
6 hónap alatt 11 volt: arcüreg, fogpanoráma, 2tüdő, 7gerinc-medence-csípő.

Decembertől kezdődően lábujjelfehéredések-elérzéktelenedések is jelentkeztek, belső 3-3 lábujjon, de csak egyessével-kettesével, változóan, 0°-tól. Illetve a márciusi meleg óta csak a bal nagylábujjamon és a talp, ujjak felőli puha részén majdnem állandó bekékülések-szürkülés-kipirulás, kéz ujjai rendben. (Gerincsérvem is "balra húzódóan nagyobb", arrafelé fáj jobban és éppen azon az oldalon van ez a probléma a nagylábujjal.)

Januárban: TSH 4,79 volt, szabad T3 - 4,21; T4 - 12,10; gyulládásra utaló értékek jók voltak. A márciusi vérképem szerint vérsejtsüllyedés 4(3-21-es tartománynál); TSH 1,54 (T3,T4-et nem kértek), D-vitamin "nem megfelelő" 68,9; Anti-streptolisin 270 (0-200)
Március végén magánvérvétel: TSH 0.99 (T3-4-et sajnos nem tudom), intakt Parathormon 18.9 (18.5-88); Reumatoid Faktor <10; AST 280

Jelenleg az ízületi fájdalom nem kifejezett, a kimerültség-lassúságérzés, nehéz koncentráció kb. egy hete-10 napja; hasmenések és szorulások váltják egymást (vagy az idegességtől vagy ettől); a torokfájás pedig 4-5 napja egyre kifejezettebb és zavaróbb. (Fázékonyság - lábujjkékülés hónapok óta - felvetett autoimmun probléma, de az immunhiányos lehetőségét egy autoimmunszakértő immunológus áprilisban elvetette. Az ízületi problémáját pedig inkább reaktív artritisznek tartja.)

Feltétlenül szükséges azonnali hatállyal szednem a hormont vagy megvárhatom a szerdai vizsgálatot...? Nagy kárt okozhattam ezzel a bizonytalan "várakozással"?
Teljesen tanácstalan és tájékozatlan vagyok, sajnos...!

Őszinte köszönettel,
Tisztelt Kérdező!

Leírása alapján valóban összetett tünetekről van szü amelyek mögött a valódi kórképet kellen megtalálni.
A laboratóriumi értékek nem varásgömbök, amelyek alapján kezelést lenne célszerű indítani. Vonatkozik ez a TSH-ra is.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

A felmerült kérdése jogos,
Miért?.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó?
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?

Fontos! A pontos diagnózis után egyénre szabott, oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-06 07:22:52
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Érdeklődni szertnék, hogy gyerekeknél hány éves korig van lehetőség tudatosan fejleszteni a szerzett immunitást és annak milyen módját javasolja?
Válaszát tisztelettel köszönöm:
Dóra
Tisztelt Dóra!

A pubertasig lehetséges a szerzett immunitás fejlesztése. Fontos tudni, hogy a teljes stril környezet ártalmas lehet. Erre jó példa, ha a kísérleti egereket teljesen steril környezetben tartjuk, akkor egy idő után elpusztulnak, mert saját immunrendszerük nem fejlődik.
Vírusok, baktériumok, gombák, élősködők, hogy csak néhány veszélyforrást említsünk, ami a természetben leselkedik ránk. Az, hogy a különböző kórokozók mégis csak néha képesek kisebb-nagyobb bajt okozni, azt a szervezetünk egy olyan rendszerének köszönhetjük, ami gyorsan és hatékonyan áll ellen a bajt okozó fertőzéseknek. Az immunrendszer bámulatos és különös működése sok bajtól óv meg minket. Ám néha ez a védelem is meggyöngülhet. Testünk védelmét bonyolult folyamatok irányítják: ezek során számos sejtféleség és különböző molekulák kölcsönhatása alakítja ki a megfelelő immunválaszt. Rengeteg úton és módon érhet minket kívülről támadás: sok vírus cseppfertőzéssel, a légző rendszer útján jut a szervezetbe, bizonyos betegségeket okozó baktériumok a táplálékkal kerülnek be, más kórokozók pedig sérülések kapcsán - például a bőrön át behatolva - fejtik ki káros hatásukat. „Így érthető, hogy az immunrendszerünknek ahhoz, hogy gyorsan és hatékony vegye fel a harcot az idegen behatolókkal szemben, az egész testet behálózó hadsereggel kell rendelkeznie: a katonák szervezetünk szinte bármelyik pontján harcra készen állnak. S – maradva az előbbi hasonlatnál - azt mondhatjuk, hogy különböző feladatokra szakosodott, más és más fegyverrel rendelkező egységek veszik fel a küzdelmet a kórokozók különböző fajtái ellen, így a vírusok, a baktériumok, a különböző gombák és paraziták ellen. Erre azért van szükség, mert a kórokozóknak is eltérő, nagyon változatos eszközeik és kifinomult, meglehetősen ravasz módszereik vannak a gazdaszervezet károsítására, fertőzésére és az élősködésre. Ezért fontos tehát, hogy megfelelő gyorsasággal és a megfelelő helyen alakuljon ki a válaszreakció”. Az élővilág evolúciója során számos olyan mechanizmus alakult ki, amely az idegen behatolók nagyon gyors elpusztítását vagy hatástalanítását biztosítja, így akadályozva meg a kórokozó elterjedését, illetve nagymértékű elszaporodását a megtámadott szervezetben. Ismerve a káros mikrobák gyors szaporodási ütemét - számos baktérium tömege például húsz percenként megduplázódhat, ami persze függ a környezeti tényezőktől is - a hatékony azonnali reakció a gazdaszervezet túlélése szempontjából alapvető fontosságú. A kórokozó mikrobák, a patogének azonnali elpusztításában döntő szerepe van az úgynevezett természetes vagy veleszületett immunrendszernek, amely a szervezetbe jutó kórokozót rögtön felismeri és elpusztítja: ennek köszönhető, hogy sokszor észre sem vesszük a káros mikrobák támadását. Ahogy az immunológus mondja, az említett, a születésünk pillanatától jelenlévő immunrendszer mellett, az idő múlásával egy másik védekező-mechanizmus is kialakul – ez a szerzett immunitás –, ami folyamatosan „tanulja” az addig ismeretlen, új kórokozók azonosítását. „Míg a velünk született immunitás a fagocitákra, addig a szerzett immunitás a limfocitákra épül, ami egy másik fehérvérsejt-típus. Nagyon leegyszerűsítve: amikor a kórokozó a szervezetbe kerül, az a limfociták átalakulását indítja el. Ennek a folyamatnak a végén válik képessé a limfocita arra, hogy az adott idegen anyagra kialakítsa a hatásos pusztító mechanizmust. Így jönnek létre az immunglobulinok, amelyek a konkrét baktérium, gomba, parazita ellenanyagai. És még egy érdekesség: a memeóriasejtek – ezek is a limfocitákból alakulnak ki – tovább keringenek s szervezetben, s mivel emlékeznek egy-egy adott kórokozóra, egy újbóli találkozás alkalmával sokkal gyorsabban képesek aktiválni a szükséges immunválaszt. Nézzük, mi történik akkor, ha köhögő, tüsszögő emberrel utazunk a villamoson. A levegőbe ilyenkor influenzavírusok repülnek, amiket belélegzünk, ám – s ezt mindenki tapasztalta már -, nem minden esetben betegszünk meg egy-egy ilyen találkozás után. Ez annak köszönhető, hogy az előbb bemutatott, állandóan készenlétben álló sejtek és molekulák megakadályozzák a kórokozó-fertőzést, lehetetlenné teszik a vírus nagymértékű elszaporodását.
Előfordul azonban, hogy a tüsszentés nem marad hatástalan: a szervezetünkbe jutó kórokozó eléri, hogy másnapra-harmadnapra belázasodjunk, fájjon a fejünk, gyengének, egyszóval betegnek érezzük magunka. Ennek leggyakoribb oka az, hogy olyan nagy mennyiségű vírus jut a szervezetünkbe, aminek a leküzdésére a természetes immunrendszer elemei már nem képesek. Ekkor válik szükségessé a jóval bonyolultabb, de nagyon hatékony rendszer, a már említett szerzett immunrendszer aktiválása.
Környezetszennyezés, bizonyos gyógyszerek, élelmiszerek, stressz – hogy csak néhányat soroljunk azok közül a tényezők közül, amik mind alkalmasak arra, hogy összezavarják az immunrendszerünket. Az effajta kisiklás kóros folyamatok kialakulásához vezethet: ilyen eset például az, amikor az immunrendszer saját struktúrákkal szemben kialakult toleranciája megszűnik, különböző okok miatt a szervezet anyagait tekinti idegennek, és a saját sejteket, szerveket támadja meg. Ezek a folyamatok vezetnek az úgynevezett autoimmun betegségek – ilyen például a szklerózis multiplex -, amik a lakosság 6-7 százalékát érintik. „Az is betegségekhez vezet, ha az immunrendszer egy jelentéktelen külső anyagot - virágpor, porszem -, ellenségként kezel, s hevesen, túlzott reakcióval csap le rá: ez tapasztalható az allergiás reakciók során” – említ példákat az immunrendszer sérült működésével kapcsolatban a szakember. Egyébként immunrendszerünk védelme és erősítése érdekében mi magunk is sokat tehetünk: bár csodaszerek és csodamódszerek nincsenek, de a testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a vitaminok és nyomelemek megfelelő mennyiségű bevitele, és - ne feledjük - a stressz csökkentése mind az immunrendszer jó működéséhez vezet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-05 08:14:32
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a munkáját, és hogy válaszol nekünk. Tudom, hogy nem szokás látatlanban lelet alapján diagnózist felállítani, és ezt nem is kérem. Viszont még nem sikerült időpontot kérnem Önhöz, így egy kérdést tennék fel addig is. Voltam laborban előző hónapban, pm csomagot kértem, prolaktin-t (mert a bal mellem nagyon megnőtt, és ezt ajánlotta nézetni az előző orvosom), cukorterheléses inzulint is nézettem, plusz a férfi és női nemi hormont (túlzottan erős, férfias helyeken megjelenő sötét szőr miatt). Viszont a lényeg, az inzulin és a glükóz értékeit nem értem, nincs referencia érték megadva, plusz nekem mlU/L-ben adták meg, és így ijesztően magas.. Meg tudná esetleg mondani, hogy van-e szó inzulinrezisztenciáról, és ha igen, mennyire súlyos? Ide másolom lejjebb a lelet tartalmát. Köszönöm a válaszát!

Éhgyomri glukóz (plazmából) 5,0 mmol/l 3,8 6,0
60 perces glukóz 7,3 mmol/L --- --- 120 perces glukóz 6,3 mmol/L 4,1 7,8
Inzulin 11,8 mIU/L 3,0 25,0
Inzulin 60 perc 181,9 mIU/L --- ---
Inzulin 120 perc 127,3 mIU/L --- ---
Inzulin rezisztencia (HOMA index) 2,62 + 0,00 2,00
FT4 18,06 pmol/l 11,50 22,70
FT3 5,51 pmol/L 3,50 6,50
TSH 1,380 mIU/l 0,550 4,780
Prolaktin 216,0 mIU/l --- --- Postmenopausa 38,0 430,0
Premenopausa 59,0 619,0
Ösztradiol 193,1 pmol/l --- --- Follicularis fázis 71,6 529,2
Ovulációs fázis 234,5 1309,1
Luteális fázis 204,8 786,1
Postmenopausa 0,0 118,2
Pubertás előtt 0,0 100,0
Tesztoszteron 1,200 nmol/l --- --- Postmenopausa 0,000 1,699
Premenopausa 0,420 2,060

Kortizol 239,4 nmol/L 7 - 9 óra: 118.6 - 618.0
nmol/l
15 - 17 óra: 85.3 - 459.6
nmol/l

--- ---

Anti-TPO < 28 IU/mL 0,0 60,0
Anti-thyreoglobulin < 15 IU/ml 0,0 60,0
Tisztelt kérdező!

Valóban nem értékelhetem a leleteit. A referencia értékek nem zavarnak, mert azokat nemtől és kortól függetlenül adják meg, amely értelmetlem! Az valószínünek látszik, hogy az inzulin értéke és a HOMA emelkedett. Ez az inzulinrezisztenciára utalhat, de ennél sokkal érzékenyebb módszert állítottunk be az un. Adiponectin indexet.
A prolactin szintjének kisfokú emelkedése a stressz következménye is lehet.
Egyébként kolléganőimtől soron kívüli bejelentkezésre is van mód.
Jó egészséget kívánok,tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-04 18:41:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr,
36 éves még gyermektelen nõ vagyok.
Serdûlõként PCO Syndromával diagnosztizáltak, ami késõbb mûtéti úton megoldódott ( a konzervatív terápia nem hozott eredményt). A mûtét óta ( kb 13 éve) természetes ciklusaim vannak, hormont nem szedek.
Tüneteim az elmúlt 3 évben kezdödtek.
A tünetem erõs éjszakai izzadas ovulatiós ( mivel a ciklusaim hosszabak , átlag.32 nap, az ovulatiót csak a testi tüneteim alapjàn tudom behatàrolni) és menstruaciós szakaszt megelõzõen.
Az izzadàs kezdetben csak ritka volt 1-1 éjszaka 1-1 ciklus soràn.
Jelenleg 2x3 éjszakàról beszélünk ( ovulatio körül és menstruatio elõtt).
Egy éve jelezve a nõgyógyászomnak egy teljes hormon vérképet csináltattunk. Annak eredménye nem mutatott eltérést egy normál PCO-s vérképtõl.
Ismételjem meg a vizsgálatot? Lehetséges hogy premenopausalok? A gyerevállalás lehetséges még ebben az idõszakban?
Válaszat elôre is köszönöm!
Tisztelettel,
Adrienne
Tisztelt Adrienne!

Mindenek előtt azt kell hangsúlyoznom, hogy a PCOS (miként nevében is van "szindróma") nem egy egysége betegség, több tünete van, amelyek közül a következőket kell kiemelni:
• Menstruációs zavarok, terméketlenség, vissza-visszatérő vetélése
• Elhízás (hiábavaló fogyókúrák), terméketlenség,
• Férfias típusú szőrnövekedés (bajusz, szakáll, has-comb).
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás

Nem tudom, hogy eddig milyen vizsgálatokat végezte, de beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
A lényeg az, hogy lehet segíteni. Nem egyszerűen a vizsgálatok megismétlését, hanem célzott vizsgálatot javaslok.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-04 06:35:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor ur.
20 éves férfi vagyok.Pajzsmirigy alulműködéssel és inzulinrezisztenciával kezelnek. Gyógyszereim: syntoxine 75,merckformin xr 500. Ezek a problémáim megoldódtak,laborérték szerint,a pajzsmirigy cisztás volt,ultrahangot azóta nem csináltak. Sajnos 3 éve mindennap émelygek,reggelente hányok (refluxot mondtak,állítólag stressz miatt de fogták már sok mindenre semmi sem hatott). Ezek még a mai napig fennállnak. Éjszakánként nehezen alszom el,de sajnos délig is eltarthat az alvásom. Az émelygés fejfájás napközben is előjön.Látótér vizsgálat negatív. Pszchiátriai kezelésre nincs szükségem a vizsgálat szerint,neurológiaira sem. Laborra elküldtek fenti fejfájásos panaszaim miatt:
-hgh 0,06 és 2 hónap múlva 0,07.
-IGF-1: 485 +-os.
-Prolaktin ingadozó valamikor pluszos de általában nem mutatt eltérést.az orvosok szerint.

Sella mr történt: 2,5mm legnagyobb átmérőjű elváltozás található,ami felveti a mikroadenóma lehetőségét.Hipohysysnél nem deviál. Ez szerepel a leleten.

Az kezelőim szerint nem kell a fent említett mikroadenómával,sem a fejfájással hőhullámokkal,leletekkel foglalkozni,így többet a fent leírt vizsgálatokat nem végzik el.

Az lenne a kérdésem hogy mi a véleménye a fenti labor értékekről? (sajnos a kórházban sem mondanak semmit,csak annyit hogy ők ezzel nem foglalkoznak,így nem tudom hogy jó e ha az egyik érték nagyon magas)
Mit tanácsol milyen kivizsgálásokat hogy a fent leírt tüneteim megszűnjenek?
-
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt tisztázni kellene, hogy van-e agyalapi mirigy elváltozása.Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat

Egyre többet hallunk arról, hogy a stressz is felelős ennek a betegségnek is a kialakulásáért. A munkahelyi feszített tempó, a családi gondok és a pénzügyi nehézségek mind nyomot hagynak a testünkön, és akár a szervezet sav-bázis egyensúlyát is felboríthatják. Mit tehetünk ellene?
Védekezne, ha hagynánk
Vérünk egy különleges folyadék, mely, ha kimozdul a 7,35 és 7,45 közötti Ph-tartományból, akár meg is hallhatunk. Szervezetünk ezért többszörös védelmi rendszert működtet. A tüdőnk által szállított oxigén, a veséink és a hasnyálmirigyünk is komoly munkát végez ahhoz, hogy ez a kémiai egyensúly ne boruljon fel. Ha ezek a szervek valami miatt másként kezdenek dolgozni, a vér sav-bázis szintje elmozdul. „A savasodás szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belemarja magát a vénába és artériába, mint ahogy nyomot hagy a sav a márványba”. Vigyáznunk kell, mert védelmi rendszereink működését könnyen tönkreteheti az egészségtelen táplálkozás, de a mindennapi komoly feszültség is.
A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre. Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz helyzetbe.
7 javaslat stressz ellen
1. Ismerjük fel, hogy bajban vagyunk és stresszes életet élünk. Keressük meg a konkrét okot! Tegyük fel magunknak a kérdést: a munkahely, az otthoni légkör, emberi kapcsolatok okozzák a problémát?
2. Ismerjük be, hogy ezen változtatnunk kell. Ha tehetjük, kerüljük el a stresszes helyzeteket és tűzzünk ki új célokat magunk elé.
3. Ha gyökeresen nem tudunk változásokat elérni, próbáljunk meg kevésbé érzelmesen és hevesen reagálni a stresszre. Ne gondolkodjunk visszafelé, ne mondogassuk magunknak „hogy mi lett volna, ha…” Mindig előre tekintsünk.
4. Tanuljuk meg kezelni a stressze adott válaszreakciónkat. Járjunk jógázni, sportolni, keressünk olyan lehetőséget, amivel elsajátíthatjuk a mély légzés- és izomlazítás technikáját. Ismerjük meg a zeneterápia lehetőségeit. Végső esetben használjunk gyógyszeres vagy gyógynövényes feszültségoldást.
5. Változtassunk életmódunkon: szokjunk le a dohányzásról és a kávéról, aludjunk rendszeresen.
6. Próbáljuk meg stabilan tartani az érzelmeinket. Ápoljuk emberi kapcsolatainkat, találkozzunk rendszeresen barátainkkal és rokonainkkal.
7. Törekedjünk arra is, hogy megfelelő önismerettel rendelkezzünk és mindig elérhető célokat tűzzünk ki magunk elé.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-03 18:01:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Profeszor Úr! Családtervezéssel kapcsolatosan szerettem volna fel keresni.Kis babát szeretnénk de sajnos alami oknál fogva nem esem teherbe.Már van egy 5 éves kislányom ő is segitséggel lett Clostil-lal és méh átfuvással.De sajnos azóta nem esem teherbe újra.Voltam vizsgálatotokon ahol az derült ki hogy közép idő után leesik a progeszteron szintem kaptam rá gyógyszert (DUPHASTONT) SZEDTEM 2*1-VEL, de sajnos eredménytelenül.Már a 2.kurát is be szedtem és még semmi.Azt mondta a dokim ha nem sikerül akkor sajnos lombik.Nem tudom esetleg lehet e még valami vizsgálat ami ki deritené mi is a valodi oka hogy nem esek tehetbe.Segitségét kérném benne hogy esetleg merre induljak el vagy mit tanácsolesetleg???Előre is köszönöm!!!
Tisztelt Kérdező!

Az eredménytelenségnek több hormonális és immunológiai oka van, amelyet célszerű kivizsgálni és ennek alapján oki, egyénre szabott kezelést alkalmazni.
Melyek a főbb területek?
Röviden:a magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában megtapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Immunológiai mechanizmusok
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.

A citokinek szerepe a vetélésben
A Th1 sejtek által termelt anyagok ún. citokinek a terhesség kimenetele szempontjából kedvezőtlen hatásúak. A Th1 csoportba tartozó gamma interferon (INFγ) citotoxikus T sejteket aktivál, amelyek károsíthatják a magzatot. Egerekben az INFγ-val történő kezelés a terhesség megszakadásához vezetett. Ennek az anyagnak az emelkedését figyelték meg az ismételten vetélő nőkben is. A Th1 citokinek termelését indukáló vírusfertőzésekről ismert, hogy szerepük van a spontán abortuszok kiváltásában.
Kapcsolat az autoimmun pajzsmirigybetegség, a meddőség és a spontán vetélések közt
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából.
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.
Az NK és uNK sejtek
Az NK sejtek természetes ölő sejtek (NK= natural killer cells) fontos szerepet játszanak a daganatok kialakulásának gátlásában, mivel a tumor sejteket képesek elpusztítani. Ennek vizsgálata azért is fontos, mert kiderült, hogy a vérben lévő fokozott számú és funkciójú NK sejt káros lehet a magzatra és vetélését okozhat.
Az NK sejtek (ún. CD56 sejtek) meghatározása sejtszeparátorral történik. Sikeres reproduktív folyamathoz szükséges, hogy az NK limfocita sejtarány értéke kevesebb legyen 15%-nál, ideális esetben pedig 12% alatt. Az emelkedett NK sejtarány és/vagy a fokozott NK funkció sikertelen IVF-t, ismétlődő vetéléseket és beágyazódási zavarokat okozhat.
További érdeklődést váltott ki, hogy az NK sejteknek (CD56-al jelzetteknek) van egy fontos alcsoportja, az uNK sejtek, azaz a méhben lévő sejtek. Ezeknek az aktiválódása szerencsére védi a magzatot a kilökődéstől. Ez az elmúlt hónapban leírt felfedezés új értelmezést jelent, másrészt a kezelésben is új távlatokat nyit meg. A jelentősége az, hogy a perifériás vérben lévő NK sejtek számának és funkciójának csökkentése, az uNK sejtek működésének fokozása lehet a cél.
Kiderült, hogy több olyan kezelési mód van, amelyekkel az eddigi eredmények biztatóak. Egyrészt igazolódott, hogy a pajzsmirigy hormonjainak szerepe van ezeknek a sejteknek a működésében (fokozza működésüket!), másrészt a szteroid hormonoknak (mellékvese és a progeszteron), ill. a hCG-nek, a szelénnek kedvező hatása van az NK sejtek működésének kedvező alakításában. Bízom benne, hogy a legújabb eredmények további reményt és lehetőséget adnak a még gyermektelen házaspároknak.
Jó egészséget, további kivizsgálást javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-03 17:55:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr! 24 éves nő vagyok. Tshm 3,19 lett, 2 éve csak 1,6 volt.
Voltam endokrinológusnál aki azt mondta , mivel d vitamin hiányom is van, sokat vagyok fáradt, ciklusom sem teljesen szabályos, hogy nyomelempótlás lenne először szükséges, így d vitamin, cink, króm, szelén,jód szedését ajánlotta valamint myo inositol szedését mivel inzulinrezisztancia tünetei (állandó éhség, gyümölcstől falásroham) állnak fenn. Ezt nem nézték terheléssel, de azt modnta, a jelenlegi problémám, ha nem is súlyos IR-ről van szó, de okozhatják e tüneteket, ezért javasolt a myo inositol.
De azt nem írta, mennyi a napi adag ebből.
Két nagyon eltérő készítményt találtam a neten, és nem tudom melyiket rendeljem, az orvosomat meg a napokban nem tudok elérni, illetve nagyon tele van a naptára, így lehet, a közeljövőben vissza sem tudok menni, ugyanis csak őszre kaptam kontrollt.
AZ egyik készítmény a Wise Tree Naturals készítménye, melyben L cisztin, alfa liponsav , króm és fahéj kivonat is, van, ebben 400 MILI gramm myo inositol van, ebből ajánl a gyártó napi egy két tablettát.
VIszont a többi, 100% myo inositolt tartalmazó készítmény esetében azt olvastam, napi 2-4 GRAMM az ajánlott, ami ugye 2000-4000 miligrammot jelent, ez pedig majdnem tízszerese (4 g esetén) egy Wise Tree Naturals-os kapszula tartalmának.
Nem merem így elkezdeni, nem tudom melyik a jó. Eleinte erre a komplecx készítményre gondoltam amit kifejezetten az IR tüneteire ajánl a gyártó honlapja (Wise Tree Naturals) de ha ez csak tizede annak ami kéne az inositolból, akkor lehet nem hatna. De én ennél tovább persze nem értek hozzá, kérem segítsen, ,melyiket válasszam hogy jobban legyek, vagy akár kombinálni kellene a kettőt?
Köszönöm szépen a segítséget.

https://vitaltrend.hu/inozitol.html
https://wisetreenaturals.hu/etrendkiegeszitok/myo-inozitol-komplex
Tisztelt Kérdező!

Az inzulin rezisztenciának jól körülhatárolható laboratóriumi kritériumai vannak. Ezeket vizsgálták-e? Melyik módszerrel?
Mi is az Inzulinrezisztencia: magas cukor, magas inzulinszint
Az anyagcsere-egyensúly felborulásának jellegzetes formája, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájaként is szoktak emlegetni. Az inzulinrezisztencia lényege, hogy a szervezet sejtjei nem érzékelik az inzulin hatását, „rezisztenssé” válnak. A szervezet ezt így próbálja javítani, hogy egyre több és több inzulint termel. A magas inzulin szint azonban már önmagában is sok szövődményt okoz és végül az inzulint termelő béta- sejtek kimerüléséhez, cukorbetegséghez vezet.
Az inzulinrezisztencia azért veszélyes, mert mindössze olyan, kevésbé markáns tüneteket okoz, melyek más problémára is utalhatnak, így a diagnózis felállításáig hosszú idő eltelhet. Intő jel a menstruációs zavar, a nehezebb teherbeesés, a fokozott szőrnövekedés illetve a bőrproblémák kialakulása és a hízás. A normálisnál magasabb inzulinszint megemelheti a vérnyomást és a koleszterinszintet is, hosszú távon elhízáshoz, menstruációs zavarhoz és meddőséghez is vezethet. A magas inzulinszint mellett a magas vércukorszint is állandósulhat, így nagyon fontos a megfelelő étrend betartása és az orvosi kontroll. Kiderült, hogy az inzulinrezisztencia autoimmun betegség és keresni kell más betegség jelenlétét is. Az öröklődés mellett óriási szerepe van a betegség kialakulásában az életmódnak: nagyobb kockázat, amennyiben sok finomított szénhidrátot és telített zsírsavat eszel. A gyógyulásban is kulcsfontosságú a teljes őrlésű gabonafélék, a rostdús ételek, a hüvelyesek, a telítetlen zsírsavak és a magas magnéziumtartalmú ételek (pl. hal, spenót, babfélék) fogyasztása.
A legjobb készítmény a Normoxil, amelyben myoinoztol és szelén is található, de szedését egyénre szabva célszerű beállítani.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-03 09:48:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja