SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Pajzsmirigybeteg vagyok. Alulműködésre szedek Euthyrox 75mg-os tablettát. A szemem kidülledt és ödémás. A Doktor Úr fentebb írja egy válaszlevelében, hogy vannak már olyan gyógyszerek és infúziós kezelések, amelyek ezekben a szembetegségekben eredményesek. Kérem írja meg nekem az eredményre vezető módszereket, kezeléseket, valamint a gyógyszerek nevét, hogy felirathassam és gyógyulhassak általuk.

A pajzsmirigybetegségem miatt magas a koleszterinszintem is. A segítségét szeretném kérni: van-e olyan eljárás, módszer vagy szer a gyógyszereken kívül, ami le tudná vinni a 7,5-ös magas szintet?

Köszönettel várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínüséggel autoimmun pajzsmirigybetegsége zajlott le. Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
A Basedow kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegség, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek (Metothyrin, Propycil) viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. (06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-05 07:44:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A problémám a következő.
2008.szeptemberétől-2010.szeptemberéig Basedow kórral kezeltek az endokrinológián.Mind 2 év alatt panasz és tünet mentes voltam,a laborértékeim a TSH-t kivéve végig normál tartományba voltak(T3,T4,antitestek stb.).Orvosom gyógyultnak nyilvánított az ősszel ,akadályát a tervezett terhességemnek nem látta.
De novembertől hiába probálkozzunk-sikertelen még ez idáig a dolog.Kb.decemberztl számomra rohamosan nől a testsúlyom,ami soha nem volt Rám jellemző,159cm-hez,53-59kg-ig mozogtam,soha nem tornáztam ,se nem diétáztam.Ezt a testsúly növekedést a koromra és ülő munkámra fogtam részben.Hiú nőként rögtön neki állatam futni,almaecetet inni,fülakupunkturás kezelésre járni-teljesen erdménytelenül.Mivel a baba sem jött,nőgyógyászhoz fordultam -minden vizsgálatom,vérvételem negatív lett,kivétel a prolacton szintem,az kb.duplája a megengedettnek.Azóta Bromocriptintszedek este 1/2 tbl-t.A súlyom folyamatosan nő-már 70kg vagyok,és szép lassan megörülők.Már alig eszek de a mérleg már lassan kiakad.Kérem segítsen.Rendezzi-e a tbl. a prolactin szintemet és kb.mikor?Teherbeesek-e vagy mi lehet még a gond?Mitől ez a súlytöbblet?Csinos nő voltam,de lassan az utcára sem merek kimenni,és mi lesz ha várandós leszek 1 mázsa leszek.


Segitsen.Virág .
Tisztelt Virág!

Több olyan kérdést tett fel, amelyre levélben – a leírta adatok birtokában - nem lehet szakszerű és főleg kielégítő választ adni. Számomra több dolog nem világos ezekből (pl. az sem, hogy a pajzsmirigy túlműködésének valóban a Basedow kór volt-e az oka???...).
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel.
Ezzel ellentétben a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg). A betegség gyakran a prolactin szint emelkedésével is járhat.
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:21:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
27 éves vagyok és a közeljövőben a párommal családot szeretnénk alapítani.Januárban magas pulzusszám miatt orvoshoz fordultam, aki teljes vérképvizsgálatot kért.Kiderült, hogy magas a TSH ( 7,05), de emelett a a T3 T4 normál tartományban volt.A pajzsmirigy ultrahangon sem találtak eltérést.Kérdésem, hogy mennyire fogja ez befolyásolni a terhességet? Kell-e ezt gyógyszeresen kezelni, esetleg sűrűbben ellenőriztetni?
Válaszát köszönöm: Berni
Tisztelt Berni!

A pajzsmirigy és tehesség közötti kapcsolat ismert, ezen a honlapon ismételten írtam erről az összefüggésről. A csaladalapítás időszakában részletes kivizsgálást javaslok!
Jó egészséget kívánok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:11:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.Balázs Csaba!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz,hogy március 18-án rosszul lettem szapora volt a pulzusom,egyszer fáztam, egyszer melegem volt,szédültem nem forgó jelleggel,kezem jéghideg volt.Elmentünk az ügyeletre és azt mondták vizsgáltassam ki magam.Pár napig még szédültem és rossz volt a közérzetem majd szépen lassan jobban lettem már csak fáradékony vagyok egy kicsit.Megjött a labor eredményem amiben 2 csillag volt Összkoleszterin: 5.8, TSH: 9.95. Ez pajzsmirigy alulműködés? Ez hogyan gyógyítható?
23 éves vagyok 160 cm 47 kg
Fogamzásgátló befolyásolhatja a TSH szintet?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel:M.A.
Tisztelt N.A.!

Korábban már erről részletesen írtam ezen a honlapon, hogy a fogamzásgátlók hatnak a pajzsmirigyre és fordítva.
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:09:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A véleményére lennék kíváncsi a problémáimmal kapcsolatban.Történetem a következő.36 éves vagyok, négy éve szeretnénk kisbabát, több nagyon korai vetélésem volt.Férjem leletei trökéletesek, és eddig az enyémek is azok voltak. A természetes úton történő próbálkozás után, a nőgyógyászom gyógyszeres rásegítéssel próbálkozott, majd a reprodukciós intézet következett nagyjából egy évvel ezelőtt. Minden eredményem jó volt, így 4 inszemináció következett eredménytelenül, majd a lombik. A lombik sikerült, bár csak 2 petesejtet tudtak leszívni, de minkettőt vissza is ültették, egyikük meg is tapadt, de csak a 8. hétig jutottam, csak a petezsák nőtt, így művi befejezésre volt szükség.Ezután kezdődtek bajaim, a műtét után kb. 2-3 órával iszonyúan szédülni keztem,és rezgett a szemem(mint később kiderült nystagmusnak hívják), meg egyebek.Akkor hazaengedtek, de 2 nap múlva visszamentem, és a neurológiára kerültem, volt minden vizsgálat:CT, BERA, hallásvizsgálat,látásvizsálat, MR(igaz ez egy hónappal később).Minden negatív.Diagnózis:vestibularis neuronitis, amit valószínűleg vírus okozott(de ez irányú vizsgálatok nem történtek).
Értágító gyógyszereket és B vitaminokat kaptam, ill. két hónappal később amikor még mindig eléggé szédültem Rivotrilt(felet este).Jártam nyaktornára és nyak masszázsra, amiknek nemigen éreztem hatását.Közben nőgyógyászom elküldött minket genetikai és immunológiai vizsgálatra.Mindkét vizsgálat negatív minkettőnknek. Szédülni azóta is szédülök, nem nagyon, de igen zavaró, és néha felerősödik, és elég sokszor fáj a fejem. Január óta elhúzódó hőemelkedésem, torokjfájásom, izületi fájdalmak, levertség, fáradság stb.van így háziorvosom elküldött mikrobiológiai vizsgálatokra, és kiderült Parvovírus B19-em van(IgM 2.1; IgG 5.1 IU/ml)az ismételt mintavétel eredménye majd csak a jövő héten vagy azután lesz meg, vitaminokat kell szednem rá.Voltam sima laborvizsgálaton is, ott pedig a TSH értékem alacsony(0.091 mE/l) a FT3 értékem pedig emelkedett(7.5 pmol/l).Így kaptam beutalót pajzsmirigy-nyaki ultrahangra, de mivel sokára kapnék időpontot(3 hét),így kénytelen vagyok magánrendelésre menni, aztán endokrinológushoz is megyek a jövő héten.Azért számít az idő, mert májusra vagyok előjegyezve a következő lombikra, bár nem tudom hogy így lehetséges-e.
Kérdésem az lenne, hogy ön szerint lehet-e összefüggés a dolgok között, és hogy esetleg van-e olyan vizsgálat amit érdemes lenne elvégezni?

Válaszát előre is köszönöm!

Katalin
Tisztelt Katalin!

Igen, a dolgok összefüggenek. A gyulladások (vírusos, bakteriális és autoimmun ) egyarán okozhatnak ilyen bajt. Sajnos a leírása alapján végleges véleményt nem tudok, nem is szabad mondani. Nyílván célszerű volna a korai vetélés, ill.meddőség okának tisztázása.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 13:01:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr ! Az Ön betege vagyok.Subklinikus hypothyreosis dig.-sal.Szedem a felírt terápiának megfeleő Eu thyrox 75 mg. 1 tbl. és napi 2 x 1 szelént.Sokáig panaszmentes voltam,de most kb 1-2 hete ismét fázékony vagyok,torkom fülem érzékeny és zúg reggeli vércukor értékem is emelkedett./ 5,8 ról 6, 1 ill.3 ra.Biztosan a gyulladás aktivizálódott a pajzsmirigyben mert duzzadtabbnak is érzem.Kérdésem forduljak-e a házi orvoshoz vagy orr-fül gégészhez,ha mindez a pajzsmirigy állapotával függ össze.Március végén szerettem volna kontrollra menni Önhöz,de csak május hó 2.án találkozunk.Nem szeretnék semmilyen gyógyszert feleslegesen a hormon mellé bevenni,remélhető hogy lassan magától is javulni fog az állapot.?Várom megtisztelő válaszát,Üdvözlettel:Mária
Tisztelt Mária!

Valóban az évszakváltáskor szokott ilyen ingadozás bekövetkezni a pajzsmirigy betegekben.
Amennyiben nincs láza, hőemelkedése, akkor sűrgős teendőt nem látok. A rendelésen - sajnos nem ritkán a betegek nem jelennek meg - ilyenkor ha kéri, akkor a kolléganők soron kívül értesítik!!!!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:49:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Sajnos évek óta hiába szeretnék áldott állapotba kerülni, nem sikerül, pedig most már 40 éves vagyok. Volt már két sikertelen inszeminációm. 3 évvel ezelőtt derült ki a hormonvizsgálatok során, hogy a pajzsmirigyem alulműködik. Jelenleg reggelente étkezés előtt 1 órával 87,5 Thyroxint kell szednem. Február 25-én az alábbi értékeket mérték a vérvétel során: TSH: 3,210 mlU/L; Szabad T4: 12,71 pmol/L; Szabad T3: 4,61 pmol/L; Anti-TPO: 730,7 U/mL; LH: 1,96 U/L; FSH: 2,62 U/L; Prolaktin: 562,8 mlU/L; Ösztradiol: 862,3 pmol/L; Progreszteron: 23,5 nmol/L; Tesztoszteron 2,0 nmol/L.
A nőgyógyász, aki megnézte az eredményeimet azt mondta, hogy hiába kezelnek nőgyógyászatilag, ha nincs rendbe téve a pajzsmirigyem, mert így nem fogok teherbe esni. Korábban jártam endokrinológus nőgyógyásznál is, akinek az volt a véleménye, hogy ezzel a problémával hiába szeretnénk kisbabát. Gyógyszerrel ugyan tudják pótolni a pajzsmirigy hormont, de ez szerinte nem elegendő és sajnos a bajomra nincs segítség.
A 2008-as pajzsmirigy vizsgálat során az alábbiakat írták:
„Gyermeket szeretnének, laborvizsgálatok során TSH: 5,1 ill. 7,3 mU/l volt. Progreszteron szint ovulációra utalt. Hypothyreosis alakult ki. Javasolt 1x50 mg Letrox szedése. 2009.01.22. TSH: 3,1; a TPO: >1000 U/ml. Pajzsmirigy UH: Mindkét lebeny normális nagyságú (16x14x38 mm), a jobb lebeny kp. harmadában, mediálisan egy 6x5 mm-es echoszegény terület ábrázolódik. Az isthmus nem szélesebb (3 mm vastag). A pajzsmirigy környezetében megnagyobbodott, kóros nyirokcsomó nem látható. Vélemény: Kis echoszegény göb a jobb lebenyben. UH és TPO eredmény autoimmun chr. Thyreoditist igazol.”
Szeretném megkérdezni, hogy lehet-e segíteni a problémámon a gyermekvállalás tekintetében?
Szíves válaszát és segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel: Erika

Tisztelt Erika!
Az elmúlt hét végén Velencén voltam és éppen erről a témáról tartottam referátumot az endokrinológusok számára, ezért késtem egy-egy válasszal.
A kérdése és betegsége is összetett, ezért igyekszem részletes választ adni.
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás (1. ábra) esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
A tanulmányból a legfontosabbak emelem ki:
1. A kimutatott (manifeszt) és szubklinikus hiportireózis lényegesen növeli a meddőség és a spontán vetélések kockázatát
2. Az autoimmun gyulladás, a pajzsmirigy elleni antitesteknek meghatározó szerepük van a meddőségben és a korai vetélésekben
3. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik. A pajzsmirigyhormon relatív hiánya fokozza a magzat szellemi fejlődésének kockázatát. Az alkalmazott hormonpótlás dózisa változik a terhesség ideje alatt (!)
4. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval!
5. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva (ezért a terhesség első 3 hónapjában az anyai pajzsmirigyműködés fokozódása élettani folyamat,TSH alacsony!)
7. A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. Ez a mennység egészségesekben 250-300 mikrogram naponta. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedők anorganikus jódot nem fogyaszthatnak! Ennek oka az, hogy az autoimmun folyamat fellángolását válthatja ki.
8. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
Panaszai további kivizsgálást és oki kezelést igényelnek (06-30-631-9309).
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:44:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

36 éves vagyok és pajzsmirigy alulműködésem van. 2010. novemberében emelték a gyógyszerem letrox 150 mg-ra. Most "elvileg" rendben vagyok. Májusban kell újra vérvételre mennem. Ami kérdésem volna hogy mit tegyek hogy fogyni tudjak a betegségem mellett? Mióta kialakult 20 kg-ot szedtem fel és az utóbbi időben örülök ha nem hízok tovább nem hogy le menjen egy pár kiló ! Kérem segítsen, mit és hogy csináljam hogy fogyni tudjak? 162 cm-es magasságomhoz a 80 kg nagyon sok! Mit ajánl ilyenkor a hasonló cipőben járóknak? Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel, Kissné Mária.
Tisztelt Kissné Mária!

A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Tehát mindenek előtt tisztázni kellene a csökkent működés okát, van-e kísérő más (pl agyalapi folyamat) a háttérben. Nem a laboratóriumi leletet, hanem a beteget célszerű kezelni,.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:32:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Tisztelt Doktor Úr!Enyhe fokú hirsutizmusom van.24 éves vagyok,a menstruációm 15 évesen jött meg és sose volt rendszeres,18 évesen 3 hónapig szedtem Lyndinettet, utána a nőgyógyászom körülbelül 2009-ben felírt nekem Norcolutot ,ezután rögtön át kellett állnom Milligestre (3 hó).Utána kezdődött a szőrösödés. Elmentem endokrinológushoz.A TVS, alaphormon + anrogén,17-OHP, APC res. eredményeim rendben voltak bár az LH szintem alacsony volt. 6 hónapig cipromixet kellett szednem.Azért kellett abbahagynom,mert már havonta 4-5 alkalommal volt migrénem.Érdekes módon a szőrösödés enyhült, már nem is volt zavaró,a combom hátsó részéről el is tűnt. A doktornő szerint a szőrtüszőim fokozottan érzékenyek az androgénekre,így csak a kozmetikai kezelést javasolta. Tudom,hogy hormonálisan rendben vagyok,de kiskorom óta a nemi szervem meg van nagyobbodva (ezt az endokrinológián nem említettem) és migrénben szenvedek, elég erős, és változó mikor jön elő, ezenkívül mindig mosolygós és jókedvű voltam, 'hiperaktív' is.Néhány tünet egyezne az agyalapi mirigy bajainak figyelmeztető jeleire pl.: Fejfájás, depresszió, hangulatváltozások, düh (kitörés),memória problémák,alvászavarok, letargia , közöny, terméketlenség,szabálytalan ciklus,hideg végtagok,fráradtságérzet,’erőteljes’szőrnövekedés és még jópár. Régen csináltak EEG-t, CT-t és MRI-t.Nem találtak semmmit.Így Maga szerint lehet-e az agyalapi mirigyemmel probléma és Ön javasona-e természetes fitoösztrogén források fogyasztását szőrösödésre?Válaszát előre is köszönöm!
 

Tisztelt Kérdező!

Több dolgit kellene tisztázni a kezelés előtt. Nem egyértelmű a leírtak alapján, hogy hirsitizmusa vagy virilizmusa van? Van-e agyalapi folyamat a háttérben?
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:
 



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-04-04 12:25:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Én egy 27 éves anyuka vagyok. A teherbe esésem nehezítette a pajzsmirigy alulműködésem, annak autoimmun gyulladása(ATPO535), valamint PCOS. Eutyrox 25, majd 50 szedésével és más természetes gyógymódokkal, 11 hónap próbálkozás után sikerült teherbe esnem. A kérdésem a következő, hogy az alapból anyajegyes bőröm(valószínűleg genetikailag is) a szülést követően még több jelent meg rajtam, amelyek a hasamon és a mellemen összpontosulnak. A hajam is elkezdett nagyon hullani, bár ezt tudom, hogy normális jelenség. Az anyajegyek nem csupán esztétikailag zavarnak, hanem talán összefügg a hormonális változásokkal is. Okozhat-e hormonzavar ilyen eredetű bőrproblémákat? Tudok-e esetleg tenni valahogy ellene? Jövő hónapban megyek endokrinológushoz ellenőrzésre. Érdemes ott is rákérdezni a problémámra?

Tisztelettel és köszönettel: egy 3 hónapos kisfiú anyukája
Tisztelt egy 3 hónapos kisfiú anyukája!

A szülés után ún. autoimmun tünetegyüttes szokott kialakulni, amelynek részjelensége mindaz a tünet, amelyet leírt (beleértve a hajhullást is!)A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek. A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében, a hajhullás megállításában A legújabb kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre.
A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A folyamat létrejöttéért az autoimmun folyamat a felelős.
Ilyenkor immuno-endokrin kivizsgálás és immunmoduláns kezelés válhat indokolttá.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 12:32:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor úr!
34 éves leszek és bő 15 éve megállapították nálam a Bechterew-kórt, amit édesanyámon keresztül nagyapámtól örököltem. 2 éve annyira rosszabbodott az állapotom hogy „elkezdtük” a Humira injekciós kezelést, amelyet már bő másfél éve kapok. Sajnos már nincsen olyan eredménye, mint az első időkben. Hónapok óta nagyon dagadt a lábam nagyon fáradékony voltam és a szokásos kontroll vizsgálatnál kért az én Drága Seszták főorvos asszonyom egy TSH vizsgálatot is. Ennek az eredménye 0,0045, az utóbbi időben 18-35 közötti vérsüllyedésem WE:80 lett, az alacsony vérnyomásom mellett a pulzus számom 120 körül szokott lenni és kitapintott egy kis göböt a nyakam jobb oldalán.
A főorvos asszony Önhöz irányított, de sajnos az asszisztenciától megtudtam, hogy nem tartozom oda.
Természetesen a Humirás kezelést fel kellett függeszteni, amíg nem tisztázódik az állapotom körüli helyzet.
Az utóbbi időben nagyon fáradt, levert vgyk, állandóan fázom. Az étvágyammal nincs különösebb gond, mégis szűk 3 hónap alatt kb. 4-5 kg-ot fogytam és az elmúlt hetekben nagyon felgyorsult anyagcsere működésem az elfogyasztott étel néhány óráig \"tart\". Gyakran szédülök, hányingerem van, olykor probléma merül fel a látásommal, minimális megerőltetésnél majd „kiesik a szívem”.
Abban kérném szépen a segítségét, hogy elég hosszú idő van még a megkapott időpontomhoz, amit kaptam oda, ahová tartozom. Szeretném tudni az eshetőségeket, illetve mi az, amit én tudok tenni magamért.
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét, jó egészséget és szép napot kívánok: Szilvia
Tisztelt Szilvia!

Az autoimmun betegségek gyakran társul(hat)nak egymással. Ezért a Bechterew-kórt is kísérheti más autoimmun betegség (így pajzsmirigybetegség is!). Az alacsony TSH érték nem feltétlen jelent túlműködést, vannak olyan kóros, főleg gyulladással járó betegségek, amikor a TSH alacsony, pedig a betegsnek nincs túlműködées (szakszóval:"Non-thyroid illness"). Tisztázni kellen azt is, hogy gyomor-bélrendszeri okai nincsenek-e panaszainak.Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Összegezve az alapbetegségnek megfelelő kezelést javaslok és célszerű volna (ha eddig nem tették volna meg) a kezelését D vitaminnal is kiegészíteni.
A D vitamin szerkezete alapján ún. szterán vázas vegyület. Bebizonyosodott, hogy jelenősen és kedvező mértékben befolyásolya az immun és az autoimmun folyamatokat.
Mi a teendő?
• A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők minél előbb gondoljanak erre a betegségre. Különösen fontos azoknál, akik fokozott rizikójú csoportba tartoznak: nők (változó kor után), bizonyos gyógyszereket szedők (szteroidok, fájdalom-csillapítók), dohányosok, keveset mozgók, bél- és hasnyálmirigy- máj-betegségben is szenvedők.
• Korábban azt gondolták, hogy elegendő a csont sűrűségének megmérése (DEXA), azonban ma már tudjuk, hogy a csontanyagcsere számos „markerének”, többek között a D vitamin szintnek a meghatározása fontos.
• A pajzsmirigy működésének legalább évenkénti kontrollja indokolt.
• A megfelelő ételek (kálcium tartalmú ételek fogyasztása fontos
• Dohányzás elhagyása!
• Mindezek mellett a D3 vitamin bevitele azért is lényeges, mert a betegségben a D3 vitamin már eleve kevés a szövetekben (az értékek laboratóriumonként eltérőek, de általában 75-100 nmol/ l között található a normál tartomány).
• Másrészt a D vitamin (D3 vitamin) kedvező hatású más betegségek megelőzésére: javítja az izomerőt, csökkenti a görcskészséget, javítja az immunrendszer működését, csökkenti az emlő, a prosztata daganatok kialakulásának valószínűségét. A D3 napi dózisa életkortól eltérő, ezért ezt célszerű figyelembe venni
06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 12:20:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Professzor Úr!

Évek óta autoimmun thyreoiditisem van, szülés után pár hónap átmeneti túlműködés után állapították meg.anti tpo: 294,42 H IU/ml volt 2007-ben. Azóta euthyreoid állapotban vagyok. Évente járok kontrollra. Minden évben az előzőhöz képest kicsit emelkedett a Tsh normál pm hormonok mellett. Egy éve 1,533 mIU/L volt. Amin meglepődtem és igazából erre vonatkozik a kérdésem: a legutolsó leletem szerint alacsony egy kicsit a tsh (0,22 mIU/l), T4 1,63pg/ml,T3 3,73.
Ahhoz képest, h kontroll előtt attól félek, h ne legyen emelkedett a tsh, most pont az ellenkezője történik.Ez az alacsonyabb tsh nem tudom mennyire fér bele a betegségem lefolyásába.
A vérvétel előtt egy hónappal volt egy 5 hetes terhesség elvesztése, nem tudom, hogy ez mennyiben lehetett befolyásoló tényező.
Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel:Elvira
Tisztelt Elvira!

1. A szülések után 12-70%-ban alakul ki autoimmun gyulladás, amelyet gyaktan nem ismernek fel.A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!) . A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!. 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 12:00:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Én egy 21 éves lány vagyok. Autoimmun pajzsmirigy gyulladásom van, normál funkciókkal, nem is szedek semmiféle gyógyszert. Az egyik dolog amiért írok, pár napja a barátnőm "véletlenül" (csak hülyéskedtünk) elég erősen megszorította a nyakamat és így gondolom a pajzsmirigyemet is. Ebből lehet valami gond? (hogy ugye gyulladásom van)
A másik, hogy egy ideje elég erősen korpásodik a hajam, ennek lehet valami köze a pajzsmirigy állapotához?
Olvastam, hogy a szelén jó hatású és el is kezdtem szedni napi egy szemet. Milyen mennyiségben kellene szednem? C-vitaminnal, vagyis a sima (por állagú) aszkorbinsav mellett lehet szedni, nem akadályozza a szelén felszívódását? Hány mg amit még lehet a szelén mellette szedni?
Köszönettel,
Mónika
Tisztelt Mónika!

A gyógyszer elkezdése előtt részletes immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 11:55:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Az Epasel-lel kapcsolatban már kérdeztem Önt a mai nap folyamán, de egy gondom lemaradt! Állandóan ingerült, feszült vagyok. A munkahelyemen még úgy-ahogy tartom magam, ám ahogy haza érek robbanok és ennek a családom látja kárát. Sem a munkámban, sem a magánéletemben nem történt változás az elmúlt években a Pm-en kívül. Elképzelhető, hogy L-Thyroxin adag növelésével visszanyerhetem a nyugalmam?
Üdvözlettel
Katalin
Tisztelt Kérdező!
Ez lehetséges, de egyelőre a dózis további emelésére nem biztatom, csak további immuno-endokrin vizsgálat után.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 11:53:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A következő lenne a kérdésem. Pajzsmirigy ultrahangon mindkét lebenyben 6mm-es göböt találtak. A TSH, T3,T4, értékem normális. Az anti TPO érték referenciaértékét a labor 6-12 között határozta meg. Az enyém 25 lett. egy éve nincs menstruációm. Nagyfokú fáradékonyság, rekedtség, fogyás, izomgyengeség, izomfájdalom miatt az ideggyógyász myastheniára gyanakszik. Az EMG vizsgálatra csak júniusban kerül sor. Az ideggyógyász megállapítása: hiányzó lágyszájpad reflex, néma talp, renyhe felső és kissé élénkebb alsó végtagi reflexek. Ön szerint mire számíthatok? Valóban autoimmun betegségem van?
Tisztelt Kérdező!

Kérdésére a leírottak alapján nem lehet szakszerű választ adni. További kivizsgálás szükséges ennek eldöntésére (a myasthenia egyébként autoimmun betegség).
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 11:51:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm a kérdésemre pár nappal ezelőtt adott válaszát. Kértem is már időpontot Önhöz, sajnos csak júliusra volt szabad hely, érdeklődöm, hogy máshol is rendel-e Ön ahova lehetne esetleg hamarabb időpontot kapni? Azért kérdezem, mert május végére várható a 3. lombik kezelésem, és szerettem volna addig az immuno - endokrin vizsgálatot elvégeztetni, hogy biztosan tudjam ezirányban nincs az eddigi sikertelenséget okozó tényező.
Tisztelettel és szép napot kívánva,
Andrea
Tisztelt Andrea!

Éppem az ilyen problémák miatt külön rendelést iktattam be: pl. április 22.-t (itt még valószínüleg lesz üres hely!). Egyébként, ha valaki lemondaná a megjelenést ,akkor a kolléganőim értesíteni szokták.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-30 11:49:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Hat évvel ezelőtt emelkedett TSH szintet mutatott ki a laborvizsgálatom, két éve gyógyszeres kezelést kapok Hashimoto-betegségre (antitesteket kimutattak, Letrox 50-t, 75-t szedek váltva.) Két kérdésem volna.
- Okozhat-e a szükségesnél nagyobb dózisú gyógyszer szedése álmatlanságot, rémálmokat, idegességet, heves szívdobogás-érzést? Ha csak a Letrox 75-t szedem, ilyesmit tapasztalok, orvosom mégis indokoltnak tartaná, hogy azt szedjem (annak ellenére, hogy a legutóbbi vizsgálatkor már jó volt a TSH értékem).
- A másik kérdésem a gyermekvállalással kapcsolatos. Azt olvastam, hogy nem maga a konkrét autoimmun betegség öröklődik (esetemben Hashimoto), hanem az autoimmun betegségekre való hajlam. Egy konzíliumi jegyzetben találtam, hogy 25% esélye van lánygyermeknek a Hashimoto-betegség öröklésére, 1-2% a fiúnak. De mekkore az esélye annak, hogy a gyereknél valamely más autoimmun betegség jelentkezik? Nem túl kockázatos a gyermekvállaás így? 27 éves vagyok, meddig vállalhatok biztonsággal babát?

Válaszát, segítségét nagyon szépen köszönöm!
Tisztelt Kérdező!
1. Mindenek előtt azt kellene tisztázni, hogy mit jelent " a nagyobb dózisú gyógyszer". Az Letrox50 és 75 ilyetén történő kezelés helyett a Letrox50-t szedje!
2.A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (4-5:1). Sajnos a konkrét betegség is öröklődhet, de a lényeg az, hogy más autoimmun betegség is társulhat a pajzsmirigybetegséghez.
Nem túl kockázatos a gyermekvállalás, ma volt bent nálam egy ifjú anya (Hashimoto thyreoiditises!), aki most várja a 8.-ik babáját!!!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:19:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

A napokban írtam Önnek, hogy megtudhassam a testtekercselés és a vákumos kezelés esetleges hatásait a pajzsmirigyre és a szemre. Kérte a Professzor Úr, hogy írjam meg a csökkent pajzsmirigybetegség okát: Hosszú éveken keresztül túlműködött a pajzsmirigyem, amit gyógyszeresen nem tudtak a normális értékekre beállítani, ezért a műtétet javasolták. A műtét során a pajzsmirigy nagy részét eltávolították, ezért most alulműködésre kell az Euthyrox 75mg-os gyógyszert szednem.

Köszönettel várom az újbóli válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az nem derült ki, hogy a túlműködést mi okozta. Amennyibenem autoimmun volt , akkor végezheti a testtekercselés és a vákumos kezelést.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:12:25
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Amikor pajzsmirigy-műtét miatt kórházban feküdtem, feküdt ott egy másik beteg is, aki rám nézve azt mondta, hogy neki is ilyen kidülledő, ijesztően kiálló szemei voltak, de az orvosa írt fel neki egy gyógyszert, amitől teljesen rendbe jött. Valóban úgy nézett ki a szeme, mint bárki másnak. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy írja meg nekem a gyógyszer nevét, és bármilyen egyéb tanácsot, ami segíthet az én most is dülledt szemeim állapotán, mert akkor olyan állapotban voltam, annyira nem tudtam gondolkodni sem, hogy még az sem jutott eszembe, hogy elkérjem tőle a gyógyszer nevét.

Még egy témában szeretném a véleményét kérni: alulműködő pajzsmirigyre Euthyrox 75mg-os gyógyszert szedek. Szabad-e nekem jód-ot enni, és ha nem, akkor miért? Hogyan védekezhetek én egy esetleges sugárfertőzés ellen?


Köszönettel várom megtisztelő válaszát.
Tisztelt Kérdező!
1.A szem nem vagy nehezen gyógyuló gyulladásai hátterében pajzsmirigy-betegség állhat. Mivel a szemtünetek megelőzhetik, ill. több hónappal követhetik a pajzsmirigy immunológiai ("autoimmun") megbetegedését, ezért a diagnózis hónapokat késhet, pedig ebben a kórképben a minél előbbi kórisme és kezelés a beteg szeme világának megmentését jelentheti.
A klinikai tünetek egyes betegekben és a betegség különböző stádiumaiban eltérőek lehetnek. Kezdetben domináló a fényérzékenység, fokozott könnyezés, fejfájás, idegentest-érzés, később lép fel a szem körüli duzzanat (ödema), kötőhártya gyulladás, látászavar, homályos, majd kettőslátás. Feltűnő lehet a szem "kidülledése", a szaruhártya károsodása, szemizmok hegesedése. Az első szakaszban dominálóak a gyulladásos tünetek (ún. "nedves szem"), később a gyulladásos tünetek "kiégnek" és már sajnos hegesedéssel járó szimptómák váltják fel.
Mikor gondoljon a beteg pajzsmirigybetegséghez társuló szembetegségre?
Ha nem vagy nehezen befolyásolható fentebb említett panaszok lépnek fel és korábbiakban pajzsmirigybetegség miatt kezelték, ha az allergiásnak tartott szembetegség az addig alkalmazott kezelésre nem javult. A diagnózishoz nem elegendők a hormonális vizsgálatok, hanem szakirányú immuno-endokrin kivizsgálás, részletes speciális immunológiai tesztek és az esetek egy részében CT is szükségesek. Lényeges, hogy a minél korábban elkezdett speciális immunológiai ("immunmoduláns") gyógyszeres, gyakran infúzós kezelés eredményes
Mi tehet a beteg a megelőzés érdekében?
Először is gondoljon mind a háziorvos, a szemészorvos és a beteg erre a lehetőségre. A legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása, mert a betegség kialakulásában és romlásában a cigarettázás meghatározó fontosságú. A USA-ban a betegek kezelését el sem kezdik, amíg a beteg nem hagy fel ezzel a kóros szenvedéllyel. Napjainkban már vannak olyan készítmények, amelyekkel megelőzhető ez a betegség. Nem egyféle gyógyszer létezik!
2. Euthyrox mellé ne szedjen jódot.
3. A sugárvédekezésről kérem olvassa el ezen ahonlapon általam írt cikket.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 12:10:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Nemrég kaptam tanácsot Öntől,amit köszönettel megfogadtam.Voltam kivizsgáláson,ahol IR-t állapítottak meg.2*850mg Meforalt szedek rá+diéta+kevés mozgás.Értékeim:
Glucose 0p: 4,0 mmol/L
120p: 4,2 mmol/L
Inzulin 0p: 5,6 mIU/L
120p: 46,5 mIU/L
APC-Resistentia negatív
Anti TPO 15,3 IU/mL
Anti TG 20 IU/mL
A múltkori értékeim ezek voltak:
koleszterin: 5,82mmol/l /ez több az ajánlottnál/
A 2.napi vérvétel eredményeim:
TSH 0,801 nIU/ml
T3 4,28 pmol/l
thyroxin 14,62 pmol/l
LH 2,98 mU/ml
FSH 4,65 mU/ml
prolactin 237,00mU/l
oestradiol 231,00 pmol/L
17-alfa-OH-progesteron 0,21 ng/mL
testosteron 1,45 nmol/L
Shbg 58,20 nmol/l
DHEA-szulfát 3,94 nmol/L
A 21.napi progeszteron 47,70 nmol/L
1.Az orvos szerint ha az inzulint rendberakjuk,hamar teherbe esek,mert más bajom nincs./38 éves vagyok/
Ön szerint se utalnak ezek az eredmények pajzsmirigybetegségre?
2.Rásegítésnek szedhetek Selenort,Cinket,E-vitamint,Femibiont?Vagy ezekből melyek a legfontosabbak?
Előre is köszönöm válaszát!Tisztelettel:lili
Tisztelt Lili!

Az eredmények valóban jók, csak egy dolog hioányzik:megtapintották a pajzsmirigyét? A pajzsmirigy UH felvételen nem találtak ún. "hypoechoic triangle"-t. Kizárható az autoimmun pajzsmirigybetegség?
Ebben az esetben a készítményeket szedheti.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-03-29 07:48:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja