SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Balázs Professzor úr!

Több mint tíz éve kezelt Hashimoto Thyreoditisem van ( jelenleg 150mcg/nap euthyrox ). Emellé társul az elhízás, a 2 tipusú kezelt cukorbetegség, inzulin rezisztencia (Competact tabl). Nem eszsem cukros ételeket, diétázom, emellett mégis lassan, de folyamatosan hízok. Egy évig rendszeresen jártam edzőtermi tornára is, de ettől függetlenül csak jönnek fel a kilók. Lehetséges e ,hogy leptin rezisztencia is társul az inzulin rezisztenciámhoz? Ha igen, hogyan tudnám ezt a rezisztenciát csökkenteni, és megállítani a folyamatos testsúly növekedést?
Válaszát előre is megköszönve
Tisztelettel R. Márta
Tisztelt R. Márta!

Miként erre egyik írásomban –ezen a honlapon is utaltam – valóban lehet leptin rezisztenciája. Ennek mérése és meghatározás után lehet oki kezelést kezdeni (ennek több formája ismert).
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-16 11:38:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

A vérvételi eredményem jó volt a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatán a jobb lebeny alsó harmadában 5 mm-es meszesedést tartalmazó echo szegény göböt találtak, viszont a tüneteim megmaradtak fáradékonyság, hízás, végtagzsibbadás, depresszió hajlam megmaradt. Mit lehetne ezzel tenni?
Tisztelt Kérdező!

A legfontosabbat írta le! A beteget kell megvizsgálni és kezelni, nem a laboratóriumi leletét.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-16 11:34:58
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr.Most már több mint két éve hogy tudom hogy van egy alulműködő pajzsmirigyem.Amire L-thiroxint szedek.Nagyon nehezen állt be nekem de végre úgy néz ki hogy jó.De most egy kicsit magasabb az értékem,és az orvosom a mostani vérvételkor Pestre külte fel.Megjött az eredményem és nem valami jó az én meglátásom szerint. Leírom az eredményeimet kérem segítsen megfejteni.A TSH- az most 4,020 az még azt mondják jó mert ugye ennyit ingadozhat.De van olyan Tireoglobulin 64,9.a Tireoglobulin antitest 120.A tireoidea peroxidáz antitest 641 ez nagyon sok,mert 0 és 35 között kel lennie.A többi értékem megfelelő.Kérem ha tud válaszoljon nekem.Köszönettel Pineztisné.
Tisztelt Pineztisné!

Ne a TSH értéket akarják feltétlenül kezelni, hanem a panaszait!. A leírtak alapján valószínüleg autoimmun pajzsmirigygyulladás áll fenn, amely további kezelést ígényel.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-16 11:33:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
36 éves /153 cm, 80 kg/vagyok. Túlsúlyom miatt fogyni szeretnék. Ha napi 500 kcal-nál többet eszem, a súlyom nem változik. Laborvizsgálat eredményei: FVS, VVT, HGB, HTC, MCV, MCH, MCHC, RDW, THR, MPV, PDW, NEUT, LYMP, ONO, EOS, BASO, LUC, MPXI,LI, CRP, nátrium, kálium, klorid, , tCa, Mg, Foszfát, Glükóz, Fruktózamin, Urea, Keratinin, GFR, tBil, kBil, tpotein, albumin, CK, GOT, LDH,AP, Kolinészter, amiláz, lipáz, triglicerid, koleszterin, HDL-C, sTSH, fT3 értékek referenciatartományon belül, GPT:51(7-50), fT4:11.8(12-22)Inzulin:28.2(2.1-22) C-peptid.619(295-969).Gluk. toler. teszt: se glu 0 min: 5,6 mmol/L, 30 min: 44,4, 60 min:12,5, 90 min:11,7 120 min: 7,8. Az lenne a kérdésem, hogy megítélése szerint a csökkent glükóz tolerencia és a pajzsmirigy eredmény miatt szükséges-e gyógyszeres kezelés? Ha igen, milyen?

Köszönettel: Erika
Tisztelt Erika!

A helyzet annyival komplikáltabb, hogy a referencia tartományok elég eltérőek (gyakran laboratóriumonként!).A pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt.
A pajzsmirigybetegséggel gyakran társul(hat) az inzulin rezisztencia.
Azt javaslom, hogy mindezek figyelembe vételével, hogy a problémáit együttesen, gyógyszeresen (az okok feltárása után) holisztikus módon próbálják megoldani.
Jó egészséget kívánok :


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-16 11:29:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Egy 2gyermekes(4 év, 6év) 32éves anyuka vagyok!A véleményét szeretném kérni a betegségemmel kapcsolatban.Nálam 2éve találtak egy 6mm-es microadenomát,melyet emelkedett prolaktin(egyéb labor rendben) , menses zavar, tejcsöpögés kísért, fejfájással.
2010.08. Mr vélemény:a sella nagysága normális.A hypophysis állomány bal felében dorsalisan kontrasztanyagot lényegesen nem halmozó,kb. 2x4x6mm nagyságú eltérés figyelhető meg,amelynek mérete hasonló a korábbi felvételen láthatóhoz(2009)Egyebekben az adenohypophysis normális volumenű,homogén halmozású.A hypophysisnyél középvonali helyzetű.A sinus cavernosusok nem szélesedtek ki.
.Erre Bromocriptint kellett szednem.A prolaktinom rendeződött mostanáig. Nem toleráltam a gyógyszert így le kellett cserélni Norprolacra(idén).Mostanában erősen fáj a fejem és a cataflánt is hiába szedem be, sajnos nem segít olyankor,emellett szétszórt és nagyon fáradékony is vagyok..Ezt említettem is az orvosomnak akinél nemrég jártam és mondta,h a vérvétel(1hónappal ezelötti)prolaktin emelkedést mutat,a felső határ 3x át. Ezért kért egy sella MR kontroll vizsgálatot.
melyben ezt írják: Összehasonlítva az előző lelettel(2010.08)Lényeges változás nem látható.A sella bal felében dorsalisan az állományt enyhén comprimaló cystosus képlet látható,mely növekedést nem mutat.Egyebekben a hypophysis-állomány homogén halmozású, a nyél középvonali helyzetű. A suprasellaris cisterna szabad. A nyél mögött a középvonalban egy secunder apró cysta helyezkedik el. A sinus cavernosusok nem szélesedtek ki.vélemény:Változatlan cystusos laesio a sella bal felében dorsalisan.
Sajnos csak Júliusra van időpontom és az orvosomat nem érem el,h megkérdezzem tőle, mit is jelent az amit a lelet tartalmaz! Kérem szépen írja le nekem Doktor úr, mit jelent az ,h "A sella bal felében dorsalisan az állományt enyhén comprimaló cystosus képlet látható,"A nyél mögött a középvonalban egy secunder apró cysta helyezkedik el" Ezek mit jelentenek?
Mi várható Ön szerint, nőni fog a ciszta vagy felszívódik?
Ez azt jelenti,h két valami van a fejemben, aminek nem kellene ott lennie?
Ezzel magyarázható a fejfájásom(halánték,fejtető,szem) Ön szerint?

Kérem tiszteljen meg válaszával! Hálás Köszönettel ,

Üdvözli Judit
Tisztelt Judit!
Az információ, ami rendelkezésemre áll nem elegendő ahhoz, hogy minden részletében kielégítő választ tudja adni (ez a kezelő orvosának feladata). Az eredmény és a tünet, amelyrő beszámol nem jó. A véleményhez az MRI képet is kellene látnom. A leírás felveti az ún. üres sella lehetőségét. Mi is ez? Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella turcica űrterében hypophysis nem (vagy csak dorzálisan) detektálható, a sella űrtere pedig legtöbbször tágult és liquor tölti ki. Amennyiben az elváltozáshoz jellegzetes tünetek együttese társul, üres sella szindrómáról beszélünk.
Okai:Primer forma anatómia variációnak tartható, azonban kialakulásában a fokozott intracraniális nyomásnak is szerepet tulajdonítanak. Ezt igazolja, hogy gyakrabban fordul elő benignus intracranialis hypertoniában. A másodlagos üres sella intraselláris kórfolyamatok következménye. Kialakulását a sella űrterét kitöltő szövetmennyiség csökkenése és a diaphragma sellae károsodása okozza. Nem daganatos hypophysis állománycsökkenés következtében is létrejöhet (pl.: Sheehan-syndromában). Társuló tünetek (üres sella syndroma) nem feltétlen velejárói az anatómiai elváltozásnak, ahhoz ugyanis, hogy manifeszt klinikai tünetek kialakuljanak, a hypophysis állományának legalább 60-70%-os pusztulása szükséges.
Osztályozás, típusok
A sellát felülről lezáró diaphragma sellae nyílásának veleszületett vagy szerzett elégtelensége miatt a subarachnoideális liquortér beterjed a sella űrterébe, így azt liquor tölti ki, hátrafelé diszlokálva a hypophysist. A sella csontos űrtere megnagyobbodik. A hypophysisnyél vongálódása és következményes dopamingátlás-csökkenés hyperprolactinaemiához vezethet. A komprimált hypophysis funkciója csak ritkán károsodik, ez inkább a másodlagos formákra jellemző. Szintén gyakoribb másodlagos formában a chiasma opticum károsodása, melyet részben postoperatív adhéziók, részben maga a chiasma prolapsusa vált ki (bitemporalis hemianopsia).
Panaszok: Leggyakrabban tünetmentes, de secunder formákban a megelőző hypophysis műtét vagy irradiáció az anamnézisben felveti az empty sella lehetőségét. Típusosan megjelenő panaszok együttesét üres sella syndromaként jelöljük (legtöbbször középkorú, elhízott nő, aki fejfájásra!!! Látászavarra!!! panaszkodik).
Kezelése a tünetektől és a kiváltó okoktól függ.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-13 10:28:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Én egy egyszerű, de mégis bosszantó \"problémával\" fordulok Önhöz. Szomorúan tapasztaltam, hogy Önhöz egyre nehezebb eljutni kontrollvizsgálatokra. Hosszú évek óta a professzor úrhoz járok és nem is szeretnék máshoz fordulni, maximálisan megbízom Önben, ráadásul emberileg is Ön az ORVOS számomra.
Dehát a rendszer...
Az a baj, hogy a kórházban már nem fogadnak mert nem vagyok területi lakos, az Allergiaközpontban meg szeptemberre(!) tudnak időpontot adni.
Tudom hogy nem magán múlik, csak gondoltam megkérdezem, hogy lehet e valamit tenni, vagy marad a várakozás és a magamban morgolódás?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel;
H. Erika
Tisztelt H. Erika!

Köszönöm megtisztelő bizalmát és bízom benne, hogy fogok tudni segíteni.
A kérdése valóban rendkívül aktuális.
1. Mindenek előtt lesz megoldás. Az elmúlt hónapban is külön rendelési napot iktattam be a BAK-ban. Sajnos a betegek 1/3-a elfelejtett bejönni!......
2. Tervezek újabb időpont beiktatását a jövő hónapban, majd júliusban is.
3. A betegek egy része jelez, ha valami előre nem látható akadály miatt nem tud bejönni. Ilyenkor a kolléganő- persze ha kérik - akkor értesítik a beteget.
4. Vanna terveim - belátható időn belül - a kapacitás további bővítésére és bízom benne, hogy at egyre növekvő ígéyeket ki fogom tudni elégíteni.
5. Szomorúan tapasztalom, hogy a kollégáim, munkatársaim nem akarnak erre pályára lépni. Talán érthető, hogy "nem"-t mondanak, ha megtudják, hogy a 6 év egyetem után további 5 év az endokrin és 5 év az immunológiai szakvizsga. És ekkor még csak kezdőnek számítanak, a tudományos és oktató tevékenységről, ügyeletekről már nem is szólok. Ezért a nem távoli jövő nem biztató. Tudok olyan kollégáról, aki 85. évében rendel.......
Jó egészséget kívánok, tisztelettel

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-13 10:18:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
A torokban érzett idegentest érzés miatt, gégészeti kivizsgáláson derült fény arra, hogy a pajzsmirigyemmel probléma van. Az ultrahang mindkét oldalon több göböt 1-1 kisebb cisztát, valamint jobb oldalon egy 12x17x17mm-es nagyobb cystosus területeket is tartalmazó, vegyes echogenitásu göböt állapított meg. Az izotópos vizsgálat szerint azon a területen csökkent működésű göb lehetséges. A laborlelet: TSH 1.13 mIU/L, ft4 12.38 pmol/l, ft3 4.59 pmol/l, TPO AAT 29.23 IU/ml Thyreoglobulin AAT 470 IU/l. Pajzsmirigy szakrendelésre 5 hét múlva kaptam időpontot. Kérdéseim:
1. a több hetes várakozás nem okozhat-e jóvátehetetlen időveszteséget, (ebben az esetben esetleg keressek-e egy
magánrendelést?) 2. elképzelhető-e, hogy ez a ciszta okozza az idegentest érzést? (gégész nem talált rá okot, gasztroenterológára szintén időpontra várok, esetleges reflux miatt). 55 éves vagyok, valószínűleg változó korban, bár ennek semmi jelét nem tapasztalom, édesanyámnak több "hideg" göbös pajzsmirigye van, ami panaszt nem okoz, hugomnak pedig már "leszívtak" egy cisztát 6 éve, ami szerencsére azóta nem telt újra.
Válaszát előre is nagyon köszönöm, tisztelettel Z.Éva
Tisztelt Z.Éva!

1. Mivel a családban van pajzsmirigybetegség, ezért annak fennállása valószínüsíthető.
2. A kivizsgálást feltétlen javaslom.
Az előjegyzési időt illetően sajnos nem vagyok optimista, mert ez a terület nem vonzó a kollégák számára. A szakvizsga megszerzése a belgyógyászattal együtt 11 év! (szemben más szakokkal, ahol 1-2 év). Ráadásul egyre többen dolgoznak külföldön az ismert okok miatt.
Elérhetőségem: 06-30-631-9309
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-12 11:41:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Megdöbbenten olvastam alapos válaszait. Gratulálok, türelméhez, szakértelméhez, alaposságához, empátiájához!

34 éves nő vagyok, ez év februárban fedeztek fel nálam egy pajzsmirigy göböt.

Uh: A pm. jobb lebenye norm. nagyságú és szerkezetű. Bal lebeny: 48x21x20 mm. Alsó harmadában 30x18 mm echoszegény kontúrú, isodens göb van, nagyobb folyadéktartó részekkel. Mindkét o. a m. sternocleidomastoideus alatt több, 10x2-12x3mm echoszegény konturú centrálisan echodus nyirokcsomó ábr. A jobb submandibuláris nyálmirigy alatt 24x7 mm hasonló szerk. nycs.

Labor: TSH, T3, T4 norm. értékek

Szcintigráfia: A pm jobb lebenye norm. nagyságú. Az izotóp felvétel az átlagosnál fokozottabb, az eloszlás egyeletlen. A bal lebeny cetrumában 2,5 cm-es „hideg” göb észlelhető. Tc-99m uptake 3,16%

Biopszia: Híg, helyenként feltöredezett kolloid mellett, thyreocytákból álló sejtlemezek, melyekben helyenként folliculáris formáció ismerhető fel. Más látótérben thyreophagocyták jelennek meg nagy számban.

Malignitás nem igazolható C-2) A cytológiai kép regresszív jeleket mutató adenomatosus strumagöb jelenléte mellett szól, szoros méretkontroll jav.

A diagnózis ellenére mégsem nyugodtam meg. Elhiszem, hogy most nincs más teendő, mint a méret változás figyelése, de a következő kérdések mégis nyugtalanítanak:

-A biopszia eredményét elmagyarázná nekem? Melyik típusú sejt mire utal stb. (pl. folliculáris formáció, stb.) Jól gondolom, hogy ez azért rosszindulatúságra hajlamos "összetétel"?

-Létezhet olyan, hogy jobb minőségű minta annyira más eredményt hoz, hogy a malignitás is szóba jöhet, ami így nem látszódott? Ugyanis az orvos még egyszer szúrni akart, mert nagyon véres volt a minta, és azt mondta mindenképp kell egy másik, de én nem egyeztem bele.

-A nyirokcsomók mire utalhatnak ez esetben?

-A jobb lebeny fokozott izotóp felvétele, annak egyeletlen eloszlása mire utal?


Elnézést kérek, nem tudtam rövidebben leírni. Várom megtisztelő válaszát! Üdvözlettel: Kovács Inez
Tisztelt Kovács Inez!

Sajnos a leírtakat egyértelműen megmagyarázni nem volna szakszerű, mert ehhez kevés az információ. Ez olyan, mint amikor egy fényképet kapok és ebből próbáljam eldönteni, hogy az illető milyen irányba halad (ha halad egyáltalán?). Nagy valószínűséggel gyulladásos betegség volt, ill. van. A fentiek miatt szoktam az ultrahang, a laboratóriumi vizsgálatokat, a biopsziát magam végezni és értékelni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-12 11:31:46
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Dr. Úr!

Nekem évekig volt kezeletlen a pajzsmirigy alulműködésem, ezért sokáig ödémás volt a szemem. Most már kapom a kezelést fél éve azóta az ödéma kisebb, de látszik. Nagy része csak estére múlik el. Megváltozik tőle a tekintetem. Délelőtt különösen szembetűnő. Ez már mindig így marad? (34 éves vagyok családban nem jellemző a táskás szem)
Az alulműködéses évek a hajam, bőröm -az ödéma pár nap alatt szaladt le és a bőröm nem tudta követni-is elcsúnyították, de még is a tekintetem a legzavaróbb.
Sajnos nekem akkor derült ki a betegségem amikor már alig éltem, vékony testemen (diétáztam-éheztem) 8 liter ödéma volt. Akkor is azért derült ki, mert a nővérem háziorvosa gondolt rá és ő is alulműködött. Valamiért az én háziorvosom nem gondolt rá, azt mondta fiatal vagyok, igaz akkor már az ödéma miatt amorf voltam és a koleszterin szint növekedés bőrkinövéseket okozott a szemhéjamon. Tényleg az idősek betegsége ez? Ugyanis egyre több fiatal anyával találkozom, akiknek szintén van pajzsmirigybetegségük.

Válaszát köszönöm
Melinda
Tisztelt Melinda!

Nagyon fontos kérdéseket tett fel, ezeknek egy részére igyekszem válaszolni.
1. Az autoimmun pajzsmirigybetegség öröklődik . Éppen erről tartok a jövő héten referátumot. Ebből nagyon sok dolog következik, de a legfontosabb, hogy gondoljanak rá és a családtagokat is megvizsgálják.
2. A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. A USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka autoimmun folyamat. Nőkben a betegség lényegesen gyakoribb, mint férfiakban (10:1).
3. A pajzsmirigybetegség nem az idősek betegsége. A látszat abból adódik, hogy az évek óta fennálló autoimmun folyamat ekkorra már a lakosság nagyobb részének pusztítja el a pajzsmirigyét.
4. Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Végezetül: a fentiek miatt szoktam mondani, hogy időben gondoljunk erre a betegségre és igyekezzünk az okokat minél előbb kideríteni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-12 11:23:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr !
Vérvétel eredményem a következő lett:
ATPO 84,66 Referencia tart: 0.00-63.00
TSH 0.56 Referencia tart: 0.35-4.94
T4 1.23 Referencia tart: 0.70-1.80
Azután szeretnék érdeklődni, hogy ebből az eredményből mit lehet megállapítani.
Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Dia
Tisztelt Dia!

A laboratóriumi eredményekből többféle következtetés is levonható. Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása.
A laboratóriumi vizsgálat nem helyettesíti a személyes találkozást és a vizsgálatot. "Ne a laboratóriumi eredményeket kezeljük, hanem a beteget". Ezt az amerikai pajzsmirigybetegek szövetsége úgy fogalmazta meg: " mi betegek vagyunk és nem laboratóriumi értékek".
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-12 07:42:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton az alábbi eredményeket kaptam:

Név Eredmény Egység F Referencia Státusz
----------------------------------------------------------------------------------
Glucose 4,8 mmol/L 3,8 - 6,0 Szendrei d
60 perces glucose 8,9 mmol/L Szendrei d
120 perces glucose 8,1 mmol/L Szendrei d
Inzulin 30,5 mIU/L * 3,0 - 25,0 Horváth K.
Inzulin 60 perc 195,9 mIU/L Horváth K.
Inzulin 120 perc 282,6 mIU/L Horváth K.
----------------------------------------------------------------------------------

Kérem mondjon valami bíztató az eredményekkel kapcsolatban, mert ahogy láttam a neten több helyen az inzulin szint túlságosan is magas. Mi lehet a megoldás?
Várom mielőbbi válaszát!
Üdvözlettel: Horváth Zsuzsanna
Tisztelt Horváth Zsuzsanna!

A megoldás összetett: részben dietetikai, részben gyógyszeres. Ez függ attól, hogy milyen okból végezték a vizsgálatokat, milyen panaszai és tünetei vannak.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-12 07:33:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiszteld Dr. Úr!Pajzsmirigy probléma miatt fordulok Önhöz véleményért.Túlmüködést állapítottak meg nálam,kb 1 hónapja:Eredményeim:Tsh:keveseb mint 0,01
T4 szabad frakc:48 pmol/l
T3szabad frakc:18.81pmol/l
Nyaki UH:A pm mindkét lebenye normális nagyságú,durván inhomogén szerkezetű.Nyálmirigyek szabályosak.Kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem mutatható ki.Vélemény:Thyreoditis
Szcintigráfia:A pajzsmirigy mindkét lebenye kissé megnagyobbodott,az isthmus szélesebb.A lebenyek alsó pólusa a jugulum szintjéig ér.A lebenyek aktivitáseloszlása inhomogén.Funkcionálisan egyértelműen elkülönülő terület nem ábrázolódott.
Felirtak 2x methotyrint és 2x1/4 huma-pronolt .Kb 10 nap szedés után ismételt hormonok:t3 és t4 határon belül,szépen rendeződött(a dr Úr szavaival élve,de pontos adatott nem mondott)a Tsh legalább már mérhető,de mennyi azt sem tudom,és folytassam a methotyrint,mindaddig amig nem érzek javulást.Azt úgyis érezni fogom és akkor csökkenthetem az adagját,és újabb kontroll 1 hónap múlva.
Különben 32 éves nő vagyok és van egy 20 hónapos kisfiam.Nagyon szeretnénk neki kistestvért,és ezérk kérdezem a Dr Úrat,hogy mi az Ő véleménye ez ügyben,figyelembe véve a propycil mellékhatásait,amelyeket terhességben szoktak felirni,illetve azt a tényt,hogy a túlmüködés általában alulműködésbe szokott átcsapni és olyankor is nehéz a teherbeesés és kellenek akkor is a gyógyszerek.A Dr Úr szerint postpartum thyreoditis a diagnózisom,és hozzá teszem,hogy nyeléskor látszódik a pajzsmirigyem.Köszönöm előre is a válaszát!Tisztelettel:Alexandra
Tisztelt Alexandra!

A tüneteit és a leleteket igyekezett pontosan leírni. Ennek ellenére nem világos, hogy jelenleg milyen betegség miatt kezeik. Az érthető, hogy túlműködés fennáll, azonban az csak tünet, az valamilyen folyamatnak a következménye (miként a láznak is mindig keressük az okát). Amennyiben t post-partum thyreoditis a betegsége, akkor nem világos, hogy miért kell most a Metothyrint szednie. Azért, hogy érthető legyen mire gondolok, kicsit részletesebben. Az immunrendszer feladata a szervezet saját szöveteinek és sejtjeinek („integritásának”) védelme. Amennyiben ebben hiba támad, akkor az immunrendszer sejtjei és az általuk termelt fehérjék (antitestek) saját szöveteik, „antigénjeik” ellen támadnak és ez a sejtek működésének gátlásához, esetleg a működésük növekedéséhez vezethet. Az autoimmun betegségeknek didaktikai okokból elkülönítjük a szisztémás és az egy-egy szervre lokalizálódó szerv-specifikus formáit. Ezekre a betegségekre jellemző, hogy öröklődnek, főleg nőkben fordulnak elő és gyakran társulnak egymással (pl. pajzsmirigybetegség cukorbetegséggel, meddőséggel stb).. Az autoimmun eredetű szerv-specifikus pajzsmirigybetegségeknek két fő formája ismert: az autoimmun pajzsmirigygyulladás (Hashimoto betegség) és Basedow-Graves kór.
A krónikus autoimmun gyulladás kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, tömött tapintatú strúmával, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat már a betegség kezdetén előfordulhat. A pajzsmirigy komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet. A betegség korai felismerése azért is fontos, mert a tünetmentes forma („szubklinikus”) is jelentős rizikófaktora számos betegségnek. A betegség lefolyásában négy stádiumot különíthetünk el: l Hiperfunkciós stádium: betegség kezdetétől számított 1-6 hét. A tünetek a sejtek károsodása miatt felszabaduló jelentős mennyiségű hormon következtében jönnek létre („destruktív hyperthyreosis”, ilyenkor túlműködés van!)). 2. Hipofunkciós stádium: a betegség kezdetétől számított 8. héttől 4-6 hónapig. 3. Regenerációs stádium: A betegség kezdetétől számított 7-12 hónap. 4. Definitív stádium: ha a regeneráció teljes, akkor a beteg gyógyult, míg a betegek többségében súlyos, enyhe, esetleg szubklinikus hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van). A hypothyreosis egyes formáinak meghatározásában alapvető az élettani TSH szint definiciója. A szuperszenzitiv TSH (sTSH) módszerek lehetővé tették a szubklinikus és az enyhe hypothyreosis megkülönböztetését. A sTSH 2.5 mU/l felső szintjét (!) az irodalom általában elfogadja, de számos, a szerzők által is leírt megkötést is megfogalmaz. A fiziológiás TSH szint felső határának 4,5-ről 2,5- mU/l-re csökkentése azt is eredményezte, hogy az Egyesült Államokban a szubklinikus hypothyreosisos betegek száma meghaladja a 20 milliót. A TSH meghatározásának fontosságát senki nem vonja kétségbe, de annak abszolutizálása félrevezető lehet. Ezért is lehet támogatni azt a legújabb véleményt, hogy a diagnózis megállapításakor ne csak a TSH értéket, hanem a familiáris adatokat (előfordul-e pajzsmirigybetegség a családban?) az immunológiai tesztek eredményét, spontán abortuszokat, egyes gyógyszerek fogyasztását (anorganikus készítmények:pl. Cordaron, betadin kúp, oldat) is célszerű figyelembe venni. Fontos, hogy még akkor ismerjük fel a betegséget, amikor a gyulladás már fennáll (antitestek magasak!), de még a pajzsmirigy működése nem csökkent (élettani hormonértékek!). A kezelés szerencsére nem a műtét, hanem a megfelelő, egyénre szabott immun-moduláns gyógyszeres kezelés, esetleg pajzsmirigy hormonpótlás (egyéni mérlegelés alapján). „Ne a laboratóriumi értékeket kezeljük, hanem a beteget”!.
Amennyiben Basedow kór okozza a betegségét, akkor a helyzet más. Ez is a pajzsmirigy autoimmun eredetű betegsége, amelynek kialakulásában egy másik antitest: a TSH receptor elleni stimuláló antitest játszik szerepet. Szintén örökletes betegség, amelyre kezdetben a pajzsmirigy jelentős túlműködése, strúma és az esetek 5-10 %-ban gyulladásos szembetegségek jellemzőek. A betegségre jellemző klinikai jelek, panaszok, strúma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitása alapján a diagnózis megállapítható. Fontos tudni, hogy ez az antitest a magzatba is átmehet és túlműködést okozhat, ezért is kell a terhesség előtt a teljes endorinológiai és immunológiai gyógyulást elérni. Napjainkban ez a betegség már gyógyítható. Hangsúlyozni kell, hogy az alkalmazott gyógyszeres, a pajzsmirigy működését gátló szerek viszonylag hamar (4-6 hét alatt) képesek normalizálni a túlműködést, de az immunológiai folyamat gyógyulása hosszabb időt vesz igénybe (minimum 1 évet!). Ezért nem elegendő a hormonok szintjének mérés, az immunológiai folyamatok követése is szükséges. A kezelésre nem reagáló esetekben a pajzsmirigy műtéte és izotóp kezelése is indokolt lehet. Fontos tudni, hogy az izotópkezelés fokozhatja a szemtünetek kialakulásának kockázatát!
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait. Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.
Összegezve: az ok megtalálása után az oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-11 14:01:51
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kérdés: Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba! Kb 1 hónapja diagnosztizáltak
nállam, nőgyógyászati és labor vizsgálatok után (policisztás ovárium
syndrómát) A doktornő akinél voltam, a diagnosztizáció után
laparoszkopos műtét lehetőségét vetette fel, én akkor műtétet nem
szerettem, volna ezért fölirt egy norcolut nevű gyógyszert, amit 7 napig
kelett szednem, ezután megjött a menstruációm, ami 6 napig tartott! A
doktornő javasolta az endokrinológiai kivizsgálásomat, ugyanis
aztmondta, ezt egy endokrinológussal kell megnézetnem, ugyanis itt a
hormonháztartásom borult fel, és ennek hátterében lehet akár Cushing
Szindróma is! Ennek ellenére ő nem adott beutalót endokrinológiára,
javasolta keressem fel a háziorvosom, és majd ő ir beutalót?! Kérdésem
az lenne,hogy hogyan tudnék, önhöz időpontot kérni, illetve milyen
vizsgálatokra számíthatok, hogy kiderístük mi is a pontos diagnózis ami
a PCOS-t okozta! CT,MR vizsgálatot végeznek ilyenkor? Várom Válaszát!
További Szép Napot! Köszönettel: Renáta
Tisztelt Renáta!
Köszönöm, hogy bizalmával tüntetett ki. Mindenek előtt kérésre megadom elérhetőségemet: 06-30-631-9309
A PCOS egy összetett kórkép. Néhány dolgot leírok, mert talán erről nem biztos, hogy felvilágodították. A PCOS jelentése policisztás (sokhólyagú) ovárium szindróma Bár az elnevezés csupán a petefészek (ovarium) betegségére utal, mégis számos hormonális és anyagcsere eltérés is áll hátterében, melyek szerteágazó tüneteket produkálnak. A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
A PCOS tünetei:
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Kifejezett férfias szőrzet az arcon hason, végtagokon („hirsutizmus”)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Lényeges, hogy az egyes tényezők összefüggenek és ok-okozati viszonyban is vannak egymással. Ugyanis az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a ”metabolikus szindrómának” nevezett kórképpel. A „metabolikus szindróma” jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek, magas vérnyomás. Ez is mutatja, hogy a zsírszövet nem egyszerűen energiaraktár, hanem fontos endokrin szerv. Az utóbbi évek kutatásai felhívták figyelmünket arra is, hogy a PCOS-s betegek egy részében a rendelkezésre álló érzékeny ultrahang vizsgálat sem tud cisztát kimutatni. Ez is azt mutatja, hogy a ciszta csak egy kóros folyamat eredménye és nem okozója.
A PCOS gyakorisága
A betegség előfordulása gyakori, de a betegek számát csak becsülni lehet. A legújabb kutatások adatai szerint a nők 5-10 százaléka szenved ebben a betegségben. Az alábbiakban részletezett tünetek is azt mutatják, hogy a menstruációs zavarokkal és a meddőséggel küszködők jelentős hányadában lehet a PCOS-t kimutatni és a mi fontosabb gyógyítani. Egyéb férfias típusú un. „hyperandrogen” állapotok másodlagosan is okozhatnak PCOS-t. Fontos, hogy a betegség jelenlétére minél előbb gondoljunk, hogy idejében felismerésre kerüljön. A korai diagnózis és az időben elkezdett komplex kezelés (diétától a gyógyszerekig) hozhat eredményt.
Hol van a hiba?
A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők Hallom a figyelmes olvasó kérdését: „amennyiben örökletes ok van a háttérben, akkor miképpen lehetséges, hogy anyámnak nem volt ilyen betegsége nekem pedig igen?„Erre a válasz kettős: egyrészt korábban a betegséget nem vagy alig ismertük. A legfontosabb azonban az, hogy az örökletes háttér inkább a hajlamot jelenti és a környezeti tényezők a meghatározó fontosságúak ahová számos anyag: vegyszerek és mérgező anyagok, hormonszerű rovarirtó szerek, növényi hormonok (u.n. EDC anyagok, erről ezen a honlapon a fuzárium gomba kapcsán az elmúlt évben már írtam) sorolhatók. Az egyértelmű fogalmazás megköveteli, hogy sokféle anyaga lehetséges, sőt azok együttese lehet a felelős, de ma a tudomány nem ismer egyetlen „bűnös anyagot„. A PCOS kialakulása általában már a pubertás előtt megindul, létrejöttében számos bonyolult mechanizmus játszik szerepet, amelynek részletezésébe azért nem kezdek, mert attól tartok, hogy ez a megértést inkább gátolná, mint elősegítené. A lényeg leegyszerűsítve az, hogy hyperandrogén (férfias) típusú hormonális változások jönnek létre.
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át (éveken), folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
Melyek a PCOS tünetei?
• Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
• Meddőség
• Sok, apró ciszta a petefészekben
• Aknés, pattanásos bőr
• Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
• Férfias jellegű szőrzet az arcon és a testen (hirzutizmus)
• Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
• Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznünk, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, emelkedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Melyek a legfontosabb lépcsői a PCOS-nak?
• Genetikai, örökletes tényezők (családi adatok ismerete fontos
• Kifejezett inzulin rezisztencia- Ez azt jelenti, hogy az inzulin szint ugyan magas, de hatását nem tudja kifejteni. Ennek sokféle oka van, leggyakoribb a kóros elhízás. Ez egy ördögi kört eredményez. Minél magasabb az inzulin szint, annál nagyobb az étvágy és növekszik a testsúly, romlik a PCOS tünet együttes, majd a további szövődmények: magas vérnyomás, cukorbetegség is felléphet. A magas inzulin szint . csökkenti mind a szex-hormon kötő fehérje (SHBG), mind az inzulinszerű növekedési faktor (IGF) kötő fehérje szintjét, aminek fokozott nemi hormon lesz a következménye. Ez utóbbi fokozza egyrészt a petefészek kóros működését, másrészt viszont szintén növeli a mellékvese „stressz hormon”(kortizol) metabolizmusát. Ez az összetett folyamatok kóros önerősítési köröket hoznak létre, s magyarázzák, hogy a PCOS súlyosbodását sokszor súlygyarapodás idézi elő.
• Megváltozik az agyalapi mirigy hormonjainak (LH, FSH, prolactin) termelődése
• A petefészek fokozott mértékben termel férfi nemi hormonokat
Diagnózis
A PCOS diagnózisa a Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha
két tünet jelen van a következő háromból:
a/ oligo- vagy anovuláció,
b. androgén túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,
c. ultrahanggal igazolt PCOS és
A beteg vizsgálata
A beteg kikérdezése és vizsgálata alapvető fontosságú (ne előzze meg a hormonális vizsgálatokat!)
Mit célszerű vizsgálni?
• Vizsgálni kell a hirsutismus súlyosságát
• A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
• Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
• Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
• A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
• Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
• Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
• A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A PCOS kezelése:
Rendkívül összetett feladat és gyakran eltérő, mivel a kiváltó okok is azok!
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardiovaszkuláris betegségek
A fentebb vázolt önerősítési körök magyarázzák, hogy különböző módokon lehet a PCOS-t okilag kezelni. Ezek:
1. Az inzulin szint csökkentése (életmódi kezelés, inzulin-érzékenyítő gyógyszerek)
2. A nemi hormon hatások normalizálása
A kezelési mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a hyperandrogen bőrtünetek és/vagy társuló negatív vérzészavar és/vagy a meddőség kezelése. A hyperandrogen bőrtünetek kezelése általában csak részlegesen sikeres. Súlyos acnés állapotban, a kellően tájékoztatott beteg határozott igénye alapján – a lokális kezelés mellett – isotretinoin kezelés is indokolt.
Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
Tekintettel arra, hogy a PCOS progresszív betegségnek tekinthető, hosszú távú következményekkel, a kezelés nemcsak átmeneti javulást eredményezhet, hanem a progressziót megállítva, gyógyulást eredményezhet.
Kezelési formák:
• Életmódi kezelés
Az életmódi kezelés fontos része a kezelésnek, célja az inzulin érzékenység fokozása, ami a hyperandrogenaemiát és reproduktív potenciált egyaránt javítja, csakúgy, mint a metabolikus szindrómát és a cukorbetegség kockázatát. Ezt az átlagosnál egészségesebb táplálkozással és napi rendszerességgel végzett, legalább fél órás, közepes intenzitású aerob, többlet-testmozgással lehet elérni. A tanácsolt étrend legyen változatos, három egyenlő részre osztott, zöldségben, gyümölcsben gazdag, telített zsiradékokban szegény. Fontos a teljes kiőrlésű gabona arányának növelése, a megfelelő mennyiségű zsírszegény tej-, tejtermék, dióféle, növényi olaj és halétel fogyasztása. Testsúlycsökkentés 80 cm haskörfogat felett indokolt, 88 cm felett pedig feltétlenül szükséges. A kalóriabevitel 600 Kcal-val való csökkentése tanácsos. Az elsődleges cél 7-10% súlycsökkenés, majd annak megtartása. A súlyfelesleg mértékétől függően, amennyiben az elsődleges cél stabilan teljesíthető volt, további tartós fogyást kell megcélozni. Fogyasztó hatású gyógyszer is indokolt, ha a testtömeg index 30 feletti vagy, ha manifeszt metabolikus szindróma is társul, már 27 felett is. Fontos annak megértése, hogy az életmódi kezelés lényege az életmódban történő, jó irányú, tudatos változtatások következetes folytatása. A folyamat logikájából következik, hogy ez általában csak lépcsőzetes változtatások sorozata révén válik sikeressé és rendszerint a visszarendeződési tendenciák számos kudarcával terhelt. Ebben a folyamatban a páciens általában fontos támogatást igényel kezelőorvosától. Hasznos, ha a beteggel konkrét, leleteiben rögzített terápiás megállapodást kötünk. A PCOS-ben szenvedő nőbetegek életkorából következik, hogy egészség-tudatosságuk más, mint az idősebb korosztályé. Az orvos figyelje meg, hogy a beteg miként motiválható megfelelően. Lehet ugyanis, hogy adott esetben a kozmetikai, illetve fertilitási előnyök nagyobb mozgósító erővel bírnak, mint a cukorbetegség ,vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése.
A kezelés nagyrészt gyógyszeres, az esetek egy részében műtéti.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-10 12:32:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Pajzsmirigy alulműködés miatt szedek Letrox 50ug-ból felet.3 hónapja szedem .Először csökkent a TSH értéke, majd ismételt vérvételnél, megint emelkedett igaz kicsit 4 fölé.
Lehet, hogy a gyógyszerhez hozzá szokott a szervezet ezért emelni kellene az adagot ? A tüneteim szépen kezdtek elmúlni, mostanában viszont erőteljesebbek. A társbetegségek tünetei is erősebbek, például a szemem szinte hetente begyullad, a bőrkiütések is gyakrabban jönnek elő. Szeptemberre kaptam időpontot Önhöz ,addig nem tudom mit tegyek.
Köszönöm segítő válaszát!
Üdvözlettel:Bea
Kedves Bea!
Azt tanácsolom, hogy a Letrox50-ből ½ tb-t szedjen (főleg a meleg időszak miatt)
Nem a TSH érték a perdöntő.Napjainkban – sajnos- a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran csak a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális. A magyarországi viszonyoknak talán jobban megfeleltethető az a németországi felmérés (NACB), amelyben 453 egészséges véradó TSH szintjét mérték. Ebben a csoportban a TSH alsó tartománya 0.4 mIU/l, míg a felső tartomány 3.7 mIU/l volt, és a NHANES III-hoz hasonlóan ez sem követte a gaussi eloszlást. A felső normális értékekben észlelt alacsonyabb százalékos arány a TSH receptor gén polimorfizmussal valamint TSH mikroheterogenitásával is magyarázható. A különbség az USA-ban és a Németországban észlelt eredmények között az előbbiben észlelt –kiegyensúlyozottabb jódellátottsághoz köthető- magasabb Hashimoto thyreoiditis arányra, míg az utóbbiban észlelhető –csökkent jódbevitelhez köthető- magasabb autonóm adenoma előfordulásra vezethető vissza. Magyarország speciális helyzetben van, hiszen a jódellátottság földrajzi régiónként jelentősen eltérő lehet. Ismert tény, hogy az Alföld északi része (leginkább a Jászság), Békés megye egy része az artézi kutak vizének köszönhetően jódban gazdag területnek minősül, míg az ország többi része leginkább jódban szegény területnek számít. Magyarországon eddig populációspecifikus, a jódellátottságot is figyelembevevő referenciatartomány-meghatározás nem készült, így ennek elvégzése mindenképpen hiánypótló lenne. Addig is a magyarországi TSH referenciatartománynál a német populációban mért eredmények figyelembevétele célszerű. Ebben az esetben is igaz, hogy a TSH adott értéke nem jelenti annak biológiai hatásosságát. Ez azt jelenti, hogy pl. egy 3.0 TSH érték biológiai hatásosság egyezi a 8,0 IU TSH hatékonyságával!!!!.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-10 12:24:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
41 éves vagyok 5 éve küzdök myelóma multiplexel.Átestem két transzplantáción és most tavasszal visszatért a betegségem.Olvastam arról hogy a myelóma szoros összefüggésben ál a szervezet interleukn 6 szintjével.Ha ezt lehetne csökkenteni akkor vajon elérnénk-e valamit?Amúgy kapok kezeléseket .Ez csak mint kiegészítő lehetőség merült fel bennem.Kiváncsian várom válaszát vajon van-értelme ennek az iránynak . Köszönettel László
Tisztelt László!

Sajnos a betegségével kapcsolatban már sok tapasztalat van és ismeretre tett szert. Az IL-6 szint valóban egy a szervezetben megtalálható és mind az endokrin-, mind az immunrendszer által termelt anyag. Napjainkban a biológiai kezelések divatját éljük, de más kevésbé agresszív, ill. nem agresszív kezelési módok is léteznek. A citokinek (TNF alfa és az IL6, ill. IL-6 receptor szintjét kedvezően befolyásolhatja a pentoxifillyn (Trental), hasonlóan kedvező lehet a szadgyökfogók használata.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-10 12:18:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Vérvétel eredményemet szeretném ha értékelné.

hTSH: 1,81 uIU/ml (0,37-4,64)
Szabad T4: 0,92 ng/dl (0,71-1,85)
Szabad T3 ezt nem mérték, mert az előző kettő rendben volt.

glükóz 0: 4,40 mmol/l (3,5-5,8)
glükóz II.: 6,22 mmol/l (ref. tartomány nincs megadva)

inzulin 0: 2,77 uIU/ml (6,00-27,00) csillagozva van
inzulin 120: 52,2 uIU/ml (ref. tartomány nincs megadva)

CA125: 24 U/ml (<21) csillagozva van.

A Ca125 azért ekkora, mert endometriózisom van, tavaly októberben a csokoládéciszta eltávolítása előtt ez az érték 75 volt. Akkor maradt még a hasüregben pár csomó. Fájdalom, panaszom nincsen.

A többi értékre az endokrinológus azt mondta, hogy rendben van.

Megkérdeztem az inzulint, hogy az nem magas-e (inzulinrezisztencia miatt), azt mondta, rendben van, és a két kémiai terhesség (1 hetes késéssel jött meg, pozitív tesztek voltak), meg az egy missed ab (5. hét végén) nem ettől volt.

Önnek mi a véleménye? Van inzulinrezisztenciám? Esetleg az endometriózistól lehetnek a vetélések?

Köszönöm!

Katalin
Tisztelt Katalin!

A kapott eremények nem zárják ki az inzulin rezisztencia fennállásátnak lehetőségét.
Endometriosis alatt olyan működő méhnyálkahártya szigeteket értünk, amelyek a méh üregén kívül helyezkednek el- bárhol a szervezetben, és képesek a női szervezet hormonális állapotának megfelelően önálló életet élni.Az endometriosis jóindulatú megbetegedés.
Az endometriosis egyike a leggyakoribb benignus női nemi szervi megbetegedéseknek. Előfordulás gyakorisága egyes irodalmi adatok alapján 2-50 % közé tehető. Kezdetben a betegséget csak a klinikai tünetek és panaszok alapján valószínűsítettek. A laparoscopia elterjedése kapcsán az előfordulás gyakorisága megemelkedett. A reproduktív korban való előfordulás arányát csak valószínűsíteni lehet, hiszen a pontos diagnosis felállítása csak laparotomia vagy laparoscopia útján lehetséges.
Számos kísérlet történt az endometriosis betegség specifikus serummarkerének megismerésére, amely szűrőmódszerként is alkalmazható. A kísérletek közül a legmegbízhatóbbnak a CA 125 meghatározás tűnt. A coelomahám sejtfelszíni antigénje a CA 125, amely az epitheliális ovarialis carcinomák monitorizálásában ismert és jól bevált serum marker. Endometriosis esetekben is gyakran emelkedett a CA 125 szint és értéke korrelál a betegség kiterjedésével és az alkalmazott kezelési módszer hatékonyságával. (Barberry, Pittaway). A vizsgálómódszer sensitivitása azonban alacsony ahhoz, hogy a módszert szűrőeljárásként alkalmazzuk (Franssen). Megemlítendő, hogy a CA 125 szint magasabb lehet terhesség, acut kismedencei gyulladás, leiomyoma és menstruatio során is.Az endometriosis kezelése a legkevésbé hálás orvosi feladatok közé tartozik. A betegség gyakran kiszámíthatatlan, progrediálhat, regrediálhat, ami nehézzé teszi a megfelelő kezelést. Némelyik betegben nehéz vagy lehetetlen a fájdalmat és infertilitást gyógyítani, míg másokban a betegség, különösen kezdetben, tünetmentes és nem igényel kezelést.
Az endometriosis esetében a kismedencei fájdalom, a dysmenorrhoea, a dyspareunia és a meddőség a leggyakoribb tünet. Az endometriosist – figyelembe véve a beteg életkorát, panaszait és reprodukciós tervét- egyedileg kell kezelni. A terápia során azonban figyelembe kell venni az alkalmazandó módszer rövid és hosszú távú mellékhatásait is.
Az eredményesség megítélésben a nemzetközileg elfogadott és jelenleg is használt American Fertility Society pontrendszere nem megfelelő, mivel a gyógyszeres kezelés az endometriosist gyógyítja, de a következményes elváltozásokat (adhaesio) nem. Így a pontszámban történő változás nem a megbetegedésben bekövetkező változást mutatja. Hasonlóan érvényes ez az ovarialis endometriomákra, ahol az endometrioma méretében a gyógyszeres kezelés változást alig okoz.
Jelen ismereteink alapján a sebészi és a gyógyszeres kezelés egyedileg megválasztott kombinációja jelenti az optimális megoldást. Az eredményes operatív kezelés után alkalmazandó gyógyszeres kezelési lehetőségek, melyek tartósan biztosítják a beteg tünet és panaszmentes állapotát, jelenleg is kutatások tárgyát képezik.A danasolt (17-aethynyltestosteron izoxasol származéka) 1960- ban állították elő. endometriosisban való alkalmazásáról Greenblatt és mtsai (1971) számoltak be.
Hatást különböző mechanismusok útján fejti ki. Direct hatása van az intracelluláris steroidreceptorokra. Nagy affinitással kötődik a testosteronreceptorokhoz, ahol agonista hatást fejt ki. Közepes affinitással, vegyes agonista-antagonista hatást fejtve kötődik a progesteron és glycorticoid- receptorokhoz. Közvetlen hatása van a steroidsynthesisre, amelyet a steroidtermelésben résztvevő enzimek (20, 22 -desmolas, 17-hydroxysteroid-dehydrogenas, 11 és 21 - hydrolas) bénításán keresztül fejt ki. A danasol a serumban steroidkötőfehérjékhez is kötődik, így az SHBG-hez és a CBG-hez, ezáltal megemeli a szabad, hatékony testosteron és cortisolszintet.
Összességében a danasol hypooestrogen, hyperandrogen állapotot eredményez a gonadotropin szint változatlanul hagyásával.
A mellékhatások közül kiemelendőek az androgen mellékhatások: súlygyarapodás, izomgörcs, zsíros bőr, acne, hirsutismus, hőhullám, emlőméret-csökkenés, libidocsökkenés.
Azt gondolom, hogy ez a rövid áttekintés is igazolja, hogy egy-egy laboratóriumi tesztből nem helyes végleges doagnózist mondani. Remélem az is kitűnik, hogy panaszaira van emgoldás.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-10 07:46:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Subklinikus hypothyreosis dg.-sal kezelt betege vagyok.Találkozásunk óta eltelt időszakban normális vérnyomás értékekek mellett megnövekedett pulzusszámot mérek reggelente/./ 95-100/ és az éhgyomri vércukor értékem is 6 körül van,ami az előző normál értékhez emelkedést mutat.Euthyrox 75/1 tbl.szedek jelenleg napi 1 tbl.szelén Vital Béres mellett.Míg eddigi tüneteim javultak és jobban éreztem magam,a pulzusszám emelkedés és a vércukorszint emelkedés miatt változó a közérzetem. Háziorvoshoz készülök laborvizsgálatra,indokolt-e a TSH érték ellenőrzése is ill. a hormontabl.csökkentése?A legközelebbi találkozónk csak augusztus hónapban lesz,ezért szeretném tudni merjek-e változtatni a gyógyszerszedésen?Üdvözlettel:Mária
Tisztelt Mária!

A panaszai lényegesek és fontosak. Miként télen a "pajzsmirigy működését téliesíteni " kell, ami a dózis emelését jelenti, addig tavasszal és nyáron a dózis csökkentése indokolt.
A legfontosabb, hogy az Euthyrox dózisát csökkentse, tehát a 75ug-ból 1/2 tb-t szedjen!!!!
Sajnos a TSH érték néha megtévesztő lehet, mert függ a laboratóriumoktól is az érték. Másrészt ingadozik napszakonként évszakonként.
Az alábbiakban csak néhány gyógyszerfélét sorolok fel, amely a nyári poggyászba kerülhet és bajt okozhat:
o Fájdalomcsillapítók (pl:prokain, benzokain)
o Antibiotikumok: baktérium okozta fertőzéses megbetegedések elleni szerek. (pl: tetraciklin, gentamicin, izoniazid, , pirimetamin, penicillin)
o A diabetes mellitus (cukorbetegség) kezelésére szolgáló gyógyszer (pl. glibenklamid), továbbá édesítőszerek: cukorhelyettesítő anyagok, ill. szintetikus édesítőszerek, melyek többek között diabetikus élelmiszerekben fordulnak elő (pl: szacharin, ciklamát)
o Allergia elleni szerek ún. antihisztaminok: olyan orvosságok, melyek növelik vagy csökkentik a hisztamin (természetes átvivő anyag) hatását (pl: prometazin, triprolidin, difenhidramin)
o Epilepsziás görcsrohamok kezelésére vagy elkerülésére szolgáló gyógyszerek (pl: difenilhidantoin, trimetadion)
o Gomba ellenes gyógyszerek egész sora
o Szteroidhormont nem tartalmazó gyulladáscsökkentő hatású szerek (pl: ibuprofen, ketoprofen, piroxikám, indometacin, oxifenbutazon, fenibutazon)
o Vízhajtó szerek (Pl: furoszemid) magas vérnyomás esetén
o Szív-keringés megbetegedése esetén alkalmazandó szerek, mint pl: nifedipin, minoxidil, hidroklórtiazid, triamteren, klórtalidon, amilorid, klórtiazid, quinidin, metildopa
o Pszichés zavarok és idegrendszeriai betegségek kezelésére szolgáló készítmények (pl: barbiturát, diazepam)
o Bőrhámlasztó hatású anyagok, melyeket aknés bőr kezelésére használnak
o Rezorcin: fenolok közé tartozó vegyület, ekcémára alkalmas kenőcsökben és ecsetelőkben használják (pl: castellani oldat)
o Az illóolajok szintén növelik a bőr fényérzékenységét: Ha a bőr kapcsolatba kerül velük, majd UV sugárzás éri, akkor gyulladáskeltő anyagok fejlődnek ki, melyek bőrgyulladáshoz vezetnek, vörösödést, és hólyagképződést okoznak (bergamotolaj, egyes kölnivizek)
A továbbiakat a következő vizit alkalmával megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-09 10:55:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Én az Ön betege vagyok, pajzsmirigy alulműködéssel kezel.Úgy tűnik sokat alakultam, ezt így is érzem ill. a véreredmények is ezt támasztják alá.Ezt ezúton is köszönöm Önnek. Most amiért írok, egy kicsit talán kényes téma, de úgy érzem kell róla beszélnem.A férjem 34 éves , de nagyon kicsi a szexuális "étvágya", ha szabad így fogalmaznom.Elvan nagyon jól, ha egy hónapban egyszer-kétszer vagyunk együtt. Már arra gondoltam, hogy ennek valamilyen hormonális oka lehet.A kérdésem az lenne, hogy ennek vizsgálata endokrinológushoz tartozik , vagy kihez? Andrológusnál már jártunk,mert ráadásul babát szeretnénk és sajnos nem sikerül, emiatt kellett sperma vizsgálatra mennie.Annak az eredménye tökéletes lett, mind számát, mind mozgását tekintve.Szóval kissé elkeserítő a helyzet, mert havi 1-2 együttlét rendkívül kevés, számomra is, mert én azért ettől többet igényelnék szerintem érthető módon.A teherbeeséshez is azt gondolom, ez nagyon kevés.Azt mondja egész egyszerűen nem kívánja. Nem tudom mitévő legyek?Kérem, megtisztelő válaszát.Zs
Tisztelt Zs.!
Örülök, hogy jobban van. Az már elszomorító, amit férjéről írt. A csökkent libidónak több oka lehet.
Rendkívül aktuális kérdéseire igyekszem tömören válaszolni:
1. Az endokrin rendszer hormonjaival hat a pszichés működésekre, a nemi szerepekre. Nem véletlen, hogy számos betegség befolyásolja a lelki folyamatokat. Rövidesen arról fogok orvosoknak előadni, hogy miképpen hat a csökkent pajzsmirigyműködés az alvásra, a viselkedési zavarokra.
2. A panaszok hátterében gyakran ún. EDC anyagok állanak.Egyre több ismerettel rendelkezünk az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekről és azok forrásairól. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!Az emberi tevékenységből fakadó civilizációs ártalmak egyik legveszélyesebb válfaját máig alulértékelve, egyes esetekben elhallgatva kezelik. A közelmúltban egy hazai város ivóvízellátó rendszerében találtak súlyos hormonhatású növényvédőszer-maradványokat, a megengedett egészségügyi határérték mintegy húszszorosát elérő koncentrációban. Az egyebek mellett az ösztrogénhatású atrazint tartalmazó ivóvíz akár tartósan, hosszú időn keresztül is szennyezhette az adott térség ivóvíz-készletét. Több más kémiai vegyülethez hasonlóan az atrazin drasztikus mértékben avatkozik be az élőlények androgén-ösztrogén hormonegyensúlyába, rendkívül súlyos ösztrogéndominanciát előidézve: állatkísérletek során hasonló dózis megváltoztatta a kísérleti állatok nemét! Szakemberek véleménye szerint hosszútávon az ilyen hormonhatásnak kitett gyermekek szervezetében nemkívánt irányt vehet az ivarmirigyek fejlődése, melynek következménye akár hermafroditizmus is lehet.
A hazánkban a hatvanas évek elejéig engedélyezett és rendkívül nagy mennyiségben alkalmazott növényvédőszer, a DDT (dietil-difenil-triklóretán) is hasonló hatással rendelkezett. Klinikai vizsgálatok azt mutatják, a DDT bomlástermékei gyakorlatilag minden, ma élő ember szervezetében megtalálhatók, az idősebb korosztálynál éppúgy, mint a fiatal anyák tejében. E vegyület lebomlási ideje ugyanis rendkívül hosszú, becslések szerint akár 100 év is lehet, ráadásul a DDT-t egyes országokban továbbra is alkalmazzák, így az onnan érkező zöldségek és gyümölcsök révén mind a mai napig reális veszélyforrást jelent hazánkban is. A DDT fő mellékterméke, a DDE a testben rendkívül erőteljes anti-androgénként viselkedik, vagyis gátolja a férfihormon hatásait.
A dioxin az iparilag alkalmazott fehérítési folyamatok mellékterméke, erőszakos xenoösztrogén (idegen ösztrogén). Elsősorban olyan termékekben található meg, amelyek fehérítési eljáráson estek át, mint például a tamponok, betétek, a fehérített toalettpapír, zsebkendők, pelenkák. Gyakran bukkannak rá mezőgazdasági termékekben, mivel évtizedeken át jelen volt a növényvédő szerekben is. A leggyakoribb dioxin-forrás az iparilag tartott állatok húsa, és ebből adódóan tejtermékekben szintén előfordulhat.
Egyáltalán nem pesszimista becslések szerint jelenleg közel százezer (!), a hormonháztartást befolyásoló vegyület van forgalomban a világon. Ezek a kémiai anyagok sokkal nagyobb koncentrációban lehetnek jelen a szervezetünkben, mint a saját hormonjaink, hatásuk tehát rendkívül erős. A természetes ösztrogének óriásmolekulákhoz, ösztrogén-receptorokhoz kapcsolódva lépnek működésbe. A xenoösztrogének szintén ezekhez a receptorokhoz kapcsolódnak, és ugyanazt a hatást fejtik ki, mint a természetes ösztrogének: a különbség az, hogy a mesterséges hormonok és hormonhatású vegyületek több receptort tudnak aktiválni, ezzel erősebb az ösztrogénhatásuk. A xenoösztrogének elterjedése lehet az egyik magyarázata egyebek mellett a metroszexuális típus férfiak körében történő megjelenésére: ezekre a férfiakra jellemző egyebek mellett a szőrtelenség és a terméketlenség.
EDC-K A SZAKEMBER SZEMÉVEL
Az EDC-anyagok hormonháztartást megzavaró vegyületek, amelyek károsítják a természetes hormonok termelését, kibocsátását, transzportját, kötődését, reakcióját és kiürülését - mondja Dr. Balázs Csaba endokrinológus professzor. - Az EDC-ket egyre nagyobb mennyiségben állítják elő, és egyre számottevőbb dózisban kerülnek ki a természetbe, így az eddig elhanyagolható veszélyforrásnak hitt szennyezések jelentősége felértékelődött. Ilyen irányú kutatások korábban nem, illetve elvétve voltak, ezért csak napjainkban kezdjük felismerni a hormonhatású anyagok valós rizikófaktorait és következményeit: az orvostudomány, a biológiai és a biokémia már helyén kezeli a benne rejlő elképesztő veszélyeket, hiszen az EDC-k számtalan, erőteljes változást idézhetnek elő az emberi szervezetben. A felismerés egyik első állomása volt a hetvenes években a klórozott szénhidrogéneket tartalmazó növényvédő szerek káros hatásainak észlelése. Kutatók felfigyeltek arra, hogy a DDT hatására sirálypopulációkban relatíve rövid időn belül eltolódott a nemek aránya, a nőstények javára. Egyes országokban az ösztrogén-dominanciát kiváltó dioxin-szennyeződésnek tudták be, hogy a megfigyelt időszakon belül arányaiban közel felére csökkent az újszülött fiúk száma. EDC-hatású anyagok a levegőben is megtalálhatók: a gumi, a műanyagok égéstermékeinek belélegzésével kerülnek be a szervezetbe. Nem szabad szótlanul elmenni az éppen aktuális japán nukleáris katasztrófa egyik mellékhatásaként a pajzsmirigy működésében beálló változások mellett sem, melyek szintén megzavarják a hormonegyensúlyt.
Hormonhatású anyagok azonban minden háztartásban megtalálhatók: mosószerekben, mosogatószerekben, öblítőkben, kozmetikumokban, műanyagedényekben. A helyzetet súlyosbítja, hogy az EDC-k természetbeni elegyeinek hatáskombinációja egyelőre még feltáratlan, de az ösztrogén-szinergizmus nem pusztán feltételezés, hanem bizonyított tény. A hormonhatás észlelésére enzimtesztek és biológiai megfigyelések is alkalmasak. Az EDC-k kimutatására a helyi adottságoknak megfelelő monitoring-fajokat (Sentinel Species) érdemes alkalmazni, amelyek érzékenyebbek, mint más állatfajok és az emberi szervezet, így kellő időben felismerhetők a káros hatások, még mielőtt azok humán vonatkozásban jelentkeznének. Legkönnyebben a közvetlen EDC-hatások észlelhetők, melyek abnormális nemi viselkedésben, a nemek arányának eltolódásában és a hermafroditizmus kialakulásában nyilvánulnak meg, figyelmeztet Balázs Csaba professzor.
FOGAMZÁSGÁTLÓK AZ IVÓVÍZBEN
A háztartásokból távozó szennyvíz nagy mennyiségben tartalmaz női hormonokat. A vizsgálatok szerint ezek nagyobb része terhes nőktől és alapesetben a női szervezetből származik, kisebb hányadát a fogamzásgátló szerek maradványai adják. A szennyvízben megtalálható EDC-k detektálása és kiszűrése egyelőre megoldatlan probléma. Vízügyi szakemberek állítják, az ösztrogénszármazékok maradványainak emberi szervezetre gyakorolt hatása elhanyagolható, még akkor is, ha nyilvánvalóan óriási mennyiségű hormonhatású anyag áramlik természetes vizeinkbe, veszélyeztetve egyrészt közvetlenül a vizek élővilágát, közvetve pedig a tápláléklánc révén a szárazföldi élőlényeket, ezzel a szennyeződés kibocsátóját, az embert is. A szennyvízben található hormonhatású vegyületek jelenlétét igazolják azok a megfigyelések is, melyek arról számolnak be, a szennyvízkiömlések közelében élő halak nemi jellege igen rövid idő alatt megváltozik.
Balázs professzor szerint a fogamzásgátlók maradványainak kezelése nagyon fontos feladat. Szakmai körökben ismert, egy gyógyszergyár fogamzásgátló szereket előállító részlegében a levegőből a szervezetbe kerülő hatóanyagok hatására az ott dolgozó férfiak hormonszintje olyan mértékben megváltozott, hogy megindult a mellnövekedésük. A fogamzásgátlók veszélyei mellett azért sem lehet elsiklani és hatásukat alábecsülni, mert az emberi szervezetbe számtalan, hasonló vegyület kerül be, melyek hatása összegződik.
VESZÉLYES MOSÓSZEREK, ÖBLÍTŐK
Még a növényvédő szereknél és a fogamzásgátlóknál is veszélyesebbek a háztartásokban mindennap használt, a bőrön keresztül is felszívódó, mosó-, mosogató- és tisztítószerekben és az öblítőkben fellelhető hormonhatású vegyületek. Ezek többezer tonnás mennyiségben szennyezik a környezetet, jelenlétük esetenként kimutató ivóvízből is. Nagy kockázatot hordoznak a klórszármazékokat tartalmazó tisztító- és fertőtlenítőszerek (például uszodák vizében, háztartási fertőtlenítőszerekben). Hormonhatásaik ellen nem elegendő kesztyűvel védekezni, hogy a bőrfelületen át ne jussanak be a szervezetbe, gondoskodni kell arról is (például maszkkal), hogy az orr nyálkahártyáján keresztül se lélegezzük be. 
Hormonháztartást befolyásoló kémiai anyagokat tartalmaznak a teflonedények és a konzervek: a konzervek belső felületét egy műanyag borítással látják el, annak érdekében, hogy a tárolt élelmiszer ne kapjon fémes ízt. Kiderült, ez a borítás BPA-t tartalmaz. A BPA (biszfenol-A) radikális hatású xenoösztrogén, elsősorban a hőre lágyuló műanyagokban található meg, mint például az ásványvizek és az üdítőitalok palackjai: a BPA veszélyeivel maguk a gyártók is tisztában vannak, de azzal védekeznek, hogy az csak hő hatására oldódik ki. A gyakorlatban azonban ellenőrizhetetlen, hogy egy palack hányszor és milyen mértékben volt kitéve hő hatásának, mire eljut a fogyasztóhoz, illetve míg a benne tárolt italt elfogyasztják.
Miután évente számtalan új vegyi anyag kerül kereskedelmi forgalomba, majd a felhasználásukat követően a környezetbe, az újabb és újabb mosószerekkel, kozmetikumokkal, műanyag-adalékokkal, festékekkel, a jövőben a rendelkezésre álló vizsgálati módszerek segítségével rendszeresen ellenőrizni kellene, hogy ezekből ténylegesen milyen mértékben szabadul fel hormonhatású anyag.
BIZTONSÁGOSAK-E AZ ÉLELMISZEREK?
Egyes források szerint az iparilag nevelt állatoknak rendszeresen adnak xenoösztrogéneket, hogy ezáltal gyorsabban hízzanak és legyen vízvisszatartásuk. Az 1970–80-as években Puerto Ricóban a három-négyéves lánygyermeknél a pubertáskor kezdetére jellemző testi változásokra lettek figyelmesek, kisfiúknál pedig mellnövekedést tapasztaltak. A feltételezett ok: az elfogyasztott húsokban nagyon magas volt az ösztrogéntartalom. Az állattenyésztésben felhasználható adalékanyagokra vonatkozóan az elmúlt évtizedben Európában számtalan tiltó rendelkezés lépett életbe, ám a megbízhatatlan forrásból származó húsok még mindig rizikófaktort jelenthetnek.
A kozmetikai termékek tartósítására használt parabenek is xenoösztrogének, s bizonyos mennyiségben a bőrrel való érintkezés során, vagy a bőr alá jutva azonnali sejtburjánzást indíthatnak el. A felsoroltakon kívül a mindennapok során számtalan xenoösztrogénnel kerülünk kapcsolatba: ilyenek az avasodásgátlók az élelmiszerekben és a kozmetikumokban, de kockázatot jelentenek az ételszínezékek, a fakonzerválók, a rovarirtók és a napozószerek egyes alapanyagai is.
MEDDŐSÉG, STERILITÁS, IVARARÁNY-VÁLTOZÁS
Férfiaknál az utóbbi években-évtizedekben egyértelműen kimutatható a spermiumok számának és minőségének csökkenése, a meddőség, a sterilitás, melyek szintén az EDC-k számlájára írhatók. Lányoknál korábban indul meg a nemi érés, előbb jelentkezik a menstruáció, fiúknál nőies jelenségek mutatkoznak, a születendő gyermekek ivararánya a lányok javára billen el. Dr. Balázs Csaba szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az elmúlt évtizedekben már közvetlenül az egymást követő generációkon is megfigyelhető, korábban akcelelerációs jelenségnek titulált 5-10 cm-es magasságbeli növekedés oka szintén nemkívánt hormonhatás, a növekedésihormon-szint EDC-k hatására történő megemelkedése.
A hormonhatású anyagok veszélyeire történő figyelemfelkeltés az első lépést jelenti a megoldás felé vezető úton. Az élelmiszerek minőségellenőrzésének társadalmi szinten történő felvállalása, a kemikáliák alkalmazásának visszaszorítása nagy előrelépést jelentene, de az egyén szintjén is tudatosabbá kell válni a megbízható minőségű élelmiszerek fogyasztása terén. Hazánkban átlagosan már minden második ember nem túlsúlyosnak, hanem kifejezetten elhízottnak tekinthető, ami köszönhető a nem megfelelő táplálkozásnak. Az elhízás okai azonban visszavezethetők a hormonhatású anyagok hatásaira is. Az ösztrogén ugyanis a zsírszövetben elraktározódik, és minél nagyobb egy szervezet zsírraktára, annál több ösztrogén termelődik. A felhalmozódott zsírraktárak pedig méregraktárként és egyfajta hormontermelő, endokrin-depóként funkcionálnak. A fogyás, de főleg a hirtelen súlyvesztés elsősorban azért veszélyes, mert a zsírszövetben tárolódott méreganyagok hirtelen, nagy mennyiségben jutnak be a véráramba, és a szervezetben rendkívül rövid időn belül drasztikus válaszreakciókat indítanak el.
MIT TEHETÜNK?
Az elénk kerülő termékek káros hatásait elkerülni nehéz, ennek ellenére tudatosan sokat tehetünk egészségünk érdekében:
Élelmiszert csak megbízható, hazai forrásból vásároljunk
A friss zöldségek, primőrök veszélyt hordozhatnak (kemikáliák)
Kerüljük a puhább műanyagokat: minél puhább a műanyag, annál könnyebben válik ki belőle xenoösztrogén
Ne tároljunk, és soha ne melegítsünk ételt műanyag dobozban, mikrohullámú sütőben, főleg ne fóliával letakarva
Kerülni kell a teflonbevonatú edények használatát
Ne hagyjunk műanyagpalackos vizet vagy üdítőitalt meleg helyen, napon, kocsiban: hő hatására kioldódik belőle a méreganyag
Egyszerű összetételű mosóport és mosogatótablettát használjunk, minél alacsonyabb vegyszertartalommal
Ruhamosást követően ne használjunk öblítőt
Ne alkalmazzunk klórszármazékokat tartalmazó tisztítószereket
Kerüljük az olyan kozmetikumokat, amelyekben paraben van: használjunk biotermékeket
Mellőzzük a körömlakk és a körömlakklemosó használatát
Természetes alapanyagú parfümöt használjunk: sok parfüm és légfrissítő tartalmaz parabent
Óvakodjunk a mérgező anyagokat tartalmazó festékektől, rovarirtóktól
Fogyasszunk szabadgyök-fogókat: E-vitamint, szelént
Az iparilag fejlett országokban már kezdik helyén kezelni a hormonhatású anyagok rendkívüli veszélyeit, annak érdekében, hogy az EDC-k jövőbeli beláthatatlan következményeit megakadályozzák. A veszély valódi mértékének felismerését némiképp gátolja, hogy humán kísérleteket hormonhatású anyagokkal természetesen nem lehet végezni, és hogy az EDC-k hatásmechanizmusa és egyes, nekik tulajdonítható következmények közti összefüggéseket sem lehet egzakt módon megállapítani. Ráadásul egy részük évek alatt fejti ki hatását.
Ami biztos: a mindennapokban jelen lévő hormonhatású anyagok óriási veszélyeket hordoznak. Csodálkozunk, korábban ismeretlen hormonális problémák felszínre kerülésén, elméleteket gyártunk az egyre gyakoribb nemi identitásváltozások tudományosan egyelőre még nem igazolt genetikai hátterét firtatva, figyelmen kívül hagyva a legkézenfekvőbb potenciális okokat: a hétköznapok hormonhatásait.
3. Természetesen nem lehet megoldás a férfi hormon széles körű, tartós alkalmazása, hiszen a mellékhatások közül csak egy, hogy hajhullást eredményezhet. A hormonrendszerbe egy ponton történő beavatkozás kihat az egész szervezet működésére . A menzeszzavar, a libido csökkenése azonban felhívja a figyelmet más endokrin zavar jelenlétére
Részletes kivizsgálás javasolt. ( elérhetőség:06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-09 10:44:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr.úr.
Nekem egy nagyon személyes kérdésem lenne egy cytomel nevű gyógyszerről.Én egy kicsit túlsúlyos vagyok és azt olvastam,hogy a cytomel az egyfajta pajzsmirigy hormon és segít az anyagcsere felpörgtésében,testépítők is használják és ezáltal a zsírégetés is felgyorsul igen nagy gyorsasággal,tudom,hogy tiltott szer és nagyon veszélyes is,de még gondolkodóban vagyok a használatával kapcsolatban.Interneterneten olvastam hogy a használata előtt érdemes megvizsgáltani a pajzsmirigyünket,hogy egészséges e.Ilyen vizsgálatot hol tehetem meg?tudom,hogy veszélyes szer de ki is tudna a legjobban segíteni a használatában mint egy szakember.Remélem,hogy tanácsot azért kahatok,(hol?)mert én mindenképp szeretném használni vagy valami hasonló anyagcsere pörgetésre való gyógyszert.Nem szeretném hogy a tudatlansággal meg esetleges félrevezetéssel kárt tegyek magamban.Iszonyat sok fogyókúrát megpróbáltam már de semmi se jött be,mert én nagyon szeretek enni.A segítséget előre is köszönöm a legnagyobb tisztelettel.
Tisztelt Kérdező!

A gyógyszer szedését kivizsgálás nélkül semmiképpen nem javaslom. Endokrin szakrendelésen célszerű a vizsgálatokat elvégezni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-09 10:35:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Balázs Csaba Professzor Úr!
Lányom most 24 éves. Négy éves korában állapítottak meg alopecia areatat nála, nem találtak semmi gócot a szervezetében, a manduláját kivették, hátha segít. Gyakran fáj a feje és fáradékony, amúgy temperamentumos. Tizenkét éves korában pajzsmirigy túlműködés miatt szedett orvosságot, egy év múlva egy másik orvos tanácsára abbahagyta. Serdülő korától nagyon fájdalmas menstruációs görcsei voltak, a lába is elzsibbadt. Térdizületeit évekig fájlalta, sokszor be is dagadtak. Ahányszor kivizsgálták, semmi rendellenességet nem találtak sehol. Évente körülbelül két periódusban nagy gondjai vannak az elalvással és az alvással. Legutóbb, három hónapja több napig nem tudott aludni, súlyos depresszióval, viselkedészavarral került pszichiáterhez. Rexetint, Helexet, Rivotrilt, Hunpedral-Richtert szed. 15 Kg-ot hízott. Két hete kérte hormonvizsgálatát:\"TSH:10.48, Prolaktin:3619.00, PEG precipitációt követő PRL szint:3090, A visszanyerés>60%: a minta többségében prolaktin monomert tartalmaz.\" Erre az eredményre szed a többi orvosság mellé egyenlőre fél tabletta Letroxot.
Milyen vizsgálatokat javasol Professzor Úr?
Köszönettel és
Tisztelettel, Veronika édesanyja
Tisztelt Veronika Édesanyja!

A pajzsmrigy betegségei és a hajhullás gyakran összefüggnek.
A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért. Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
A legújabb kísérleti adatok igazolták, hogy a pajzsmirigy hormonjainak jelentős szerepe van a nők hajának növekedésében. Ezt kísérletekkel bizonyították. Azt vizsgálták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, A száraz és ritka haj mellett pajzsmirigyhormon szint csökkenésére utalhatnak az alábbi tünetek: fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, csökkent a libidó (nem vágy). A bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy gyulladása, ill. csökkent működése jól kezelhető gyógyszerekkel.
Jó egészséget és immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2011-05-09 10:33:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja