SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!
Emelkedett HCG -szinetm van, 450, és kb 4 hetes terhes lehetek, de az ultrahang semmit nem mutat, tüneteim sincsenek! TSH értékem 6, 48 volt pár hete...lehetséges, hogy ez a TSH-szint emelheti meg a HCG-t?? Kérem mondjon valami nyugtatót, mert ilyen TSH-val, autoimmun betegségel most nem vállalhatok babát! Volt már pár éve olyan, hogy súlyos alulműködéskor kimaradt a menstruációm...Köszönöm!
Zsuzsi
Tisztelt Zsuzsi!

A története, a leírt jelek sok kérdést vetnek fel bennem. Ezekről nyilvánvalóan szeretne hallani, de leginkább a saját helyzetéről , egyelőre.
Mindenek előtt az Ön helyzete is mutatja, hogy a laboratóriumi teszt nem azonos a terhességgel.
A TSH és a hCG között immunológiai "rokonság" áll fenn, ezért álpozitiv eredményt adhat.
Tisztázni kell(ene), hogy a hCG milyen eredetű. Tudniillik, hogy ez nemcsak a terhesség esetén képződhet, hanem más szerve betegsége esetén és a pajzsmiriggyel is összeföggésben lehet. Mindenek előtt az ultrahang megismétlését javaslom, ennek negativitása esetén endokrinológiai részletes vizsgálatot.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-13 07:37:11
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Endokrinológia leletemmel kapcsolatban érdeklődöm: 25-hydroxi-D vitamin 55.00 nmol/l évek óta hasonló vagy még kevesebb D vitamin az eredmény. Naponta kétszer szedem a 1000 NE tablettát. Csontritkulásom van, és a bal csípőm fájdalma erősebb, mint a másik oldal. Tudom, hogy létezik magasabb D vitamint tartalmazó készítmény is. Mi a teendőm?
Másik kérdésem a kreatinin, ami nálam 1124 umol/1 ez a veseműködésemről mit jelez, mit tehetek? Harmadik kérdésem, hogy a B 12 és a Folsav ugyancsak jó lenne, ha növelhető lenne. A B 12 értéke 146.8 A Folsavé 22.09
Ezek injekciós formában a háziorvos javaslatára kapható? Szükséges lenne, 70 éves vagyok. Úgy érzem, az idegrendszerem erősítése is fontos lenne.
Köszönöm szépen válaszát, és türelmét, tisztelettel: Bács Ildikó
Tisztelt Bács Ildikó!

Több kérdést tett fel, amelyre megfelelő információ hiányában etikai és jogi okokból nem tudok részletesen válaszolni.
A második kérdése már megválaszolható: sajnos a veseelégtelenség egyes stádiumaiban a mellékpajzsmirigy működése fokozódik és ez növelheti a csontritkulás, ill.a törés veszélyét. A helyzet kicsit hasonló a pajzsmirigybetegségekhez, ugyanis mind a csökkent, mind a fokozott működés fokozza a törés kockázatát.
Harmadik kérdésébena házirovosa az illetékes.


Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-11 13:02:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr,

nem olyan régen fordultam itt Önhöz endokrinologiai ügyben tanácsért, és akkor volt szíves egy nagyon részletező választ adni a problémával kapcsolatban. Azóta sajnos vannak ez ügyben fejlemények, és ismét az Ön szakértelmére lenne szükségem. Akkor a hormonegyensúly felborulásáról kérdeztem, és annak esetleges pszichikai, viselkedésbeli vagy orientálódási következményeiről. A férjemnek ösztrogéndominanciája van, ez megmutatkozik külső jegyek formájában is, pl gynecomastia, és a nemzőképessége elvesztésében stb. is. Fél éve jár egy endokrinologushoz, akit amiatt keresett fel, hogy mi okozhatta a benne megindult lelki és testi változásokat (mtf-nek érzi magát). Rengeteg vizsgálaton átesett, pszichiátriai teszteken, urológiai vizsgálaton, ultrahangon, stb. és a konkrét választ, hogy mi okozta nála az ösztrogéndominanciát, nem kaptuk meg. Kezelés, továbblépésre két alternatív módot ajánlott, hormonkezelést vagy egyik irányban vagy a másik irányban. Őszintén szólva, minden tiszteletem mellett, nem vagyok elégedett ezzel a válasszal. És hála Istennek a férjem is hajlik arra, hogy konzultáljon erről mással is. Nem értem, hogy mondhatta azt, hogy eldöntheti és ő megkezdi a hormonkezelést (az átalakítót is akár), ha a férjem azt választja. Ahogy én erről tájékozódtam anno, ez nem ilyen egyszerűen kezdhető el, például több együttes szakvéleménynek kell kimondania, hogy megengedhető a hormonkezelés, folyamatos pszichiátriai megfigyeléssel, és legalább egy év a választott nemnek megfelelő életvitellel. Ezek után talán nem tűnök nagyon kötekedőnek, ha ellenérzésem támadt a dologgal kapcsolatban, és szakértői konzultációt szeretnék, főleg mikor egy család élete múlik rajta. Ráadásul az orvosai abban sem egyeztek meg, hogy szükséges-e nála a pajzsmirigy bővebb megfigyelése, és esetleges kezelése, holott már a tsh értéke a felső határ felett van. Emiatt úgyszintén szeretnénk egy szakvéleményt kapni. Professzor Úr esetleg tudna-e nekünk segíteni, ha kérnénk egy időpontot, és elmehetnénk-e személyes konzultációra, tudom nem szokványos a kérdésem, és bármilyen választ is ad, megértem Önt.
Megköszönve figyelmét és esetleges válaszát, üdvözlöm: Csorba Györgyné
Tisztelt Csorba Györgyné!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Két dologra szeretnék még kitérni:
1. Az ösztrogén dominancia gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Erről szándékszom írna, ha ilyen irányú igényt tapasztalok. Az Ön által leírt kórkép nem „egyszerűen ösztrogén dominancia „, hanem egy összetett pszicho-endokrin-szociális kórkép. A hormonális elváltozások, amelyekről írt valóban lehetnek kívülről bevitt hormonok (erről nem írtam , ill. hormonszerű anyagok, ún EDC anyagok, ezeket ezen a honlapon megtalálhatja), ill. vannak olyan daganatok, amelyek hormont termelnek. Ebbe az irányba valószínűleg vizsgálták.
2. Ami a konzultációt illeti valóban a megfelelő kivizsgálás után több szakmát is érintő konzultáció következménye lehet, ezt a telemedicina útján megoldani nem volna szerencsés próbálkozás, ráadásul ez egy egyszerű ambuláns vizsgálattal nem feltétlen oldható meg. A több szakértő megkérdezése további nagyon fontos szakmai problémát vet fel. A kérdés általánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok, akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-11 12:53:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt DR UR!
Erekelne a velemenye a kovetkezo labor eredmenyrol:
T3 - 1,91 (1,3-3,1)
T4 - 144,3 (66-181)
TSH -3,63 (0,27-4,2)
Anti TPO - 505,4 ( <34)

Nagyon szepen koszonom a valaszat !
Udvozlettel Krisztina.
Tisztelt Krisztina!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de - legnagyobb sajnálatomra - a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte. Az egyes laboratóriumi módszerek ugyanis nagyon eltérőek, ezért a vizsgálatok értékelésében a laboratórium orvosai és kezelőorvosai lehetnek segítségére, akik ezeknek az információknak birtokában vannak, „validálják” az eredményeket.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-11 12:35:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Köszönöm gyors válaszát.2 éve kezdődött a hajhullásom,több száz szál naponta.A fejtetőmön kilátszott a fejbőröm.Keresték az okokat,de semmit nem találtak.Minden eredményem rendben volt.Ezért mondták azt,hogy dht érzékenység.Mert ez normális laborértékek mellett is kialakulhat.Most vagyok 36 éves.A diane bevált a hajamra,de híztam tőle,és a lábamon lévő hajszálereknek se tett jót,ezért keresek más megoldást.Erre javasolták a verospiront.Már nem tudom milyen orvost kereshetnék fel.Voltam nőgyógyászaton,fogászaton,gégészeten,endokrinológián.Semmi.Több oldalnyi leletem van,kétszer volt hormonvizsgálat.Se pco,se ir,se vesedaganat,se rossz fog,se pajzsmirigy.Tanácstalan vagyok.Az összes kórelőzményem annyi,hogy 23 évesen petefészek cisztáim voltak,amiket laporoszkópiával eltávolítottak.26 évesen szültem,semmi terherléses cukor problémám nem volt.A verospiront az endokrinológus doktornő javasolta,mert szerinte hosszú távon alkalmazható.De mielőtt elkezdeném szedni,kérném az ön véleményét is.
Köszönettel
Tisztelt Kérdező!
Köszönöm megtisztelő ismételt bizalmát. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból azoktól kaphatja meg, akik a vizsgálatokat végezték és a gyógyszeres szedés módosítását indikálták, ill. a felvilágosítást adták, ill. ismerik a gyógyszerek rövid és hsszútávú mellékhatásait. Nagyon fontos szakmai problémát vetett fel. A kérdés ltalánosságban úgy fogalmazható meg, hogy mi a helyzet akkor, ha egy adott betegséggel kapcsolatban több orvosi vélemény van, akkor melyik igaz? A helyzet az, hogy ezekben a szakmai kérdésekben a helyes orvosi vélemény nem „demokratikus” szavazás kérdése, amikor a többségi vélemény dönt. A tudományban a Keplertől- Semmelweisen át mindig kisebbségben voltak azok akiknek később igazuk lett. Ezért nem tartom jónak azt az elterjedő gyakorlatot, hogy „ több orvost megkérdezünk és a többségi véleményt fogadom el”. Ráadásul, miként írja, én csak évekkel ezelőtt láttam és adtam javaslatot. Ezért nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Bizonyára belátja, hogy a megfelelő információk hiányában az eltérő orvosi véleményekben nem foglalhatok állást, mivel etikai és jogi kötelékek kötnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-10 12:18:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Már írtunk Önnek,választ is kaptunk,van időpontunk Önhöz ,de addig is a tanácsa alapján szeretnénk eljárni.
Lányom 19 éves 1 hónapja a Tsh értéke 5,4, 6 hónapja 3,26 volt.Az fT3 és ft 4 normál tartományon belüli értékek.
Új információk,hogy az ultrahangvizsgálat eredménye teljesen negatív,az antiTPO és antiTG értékek határértéken belüliek,a most mért Tsh pedig 3,2 .
Az őt először kezelő orvos tapintásos vizsgálatot is végzett ,eltérést nem észlelt, 50 mikrogramm letrox tabletta szedését javasolta.
Ön több válaszában is írta,hogy a Tsh eltérés okát kell először megtalálni,nem pedig az értéket állítgatni.
Még nem váltottuk ki a gyógyszert,várjuk az Ön véleményét.
Szívesen próbálkoznánk alternatív megoldásokkal -szelénbevitel,diéta ,mozgás stb -is.
Az 5,2-es tsh értéket megelőzően antibiotikum szedése történt(sőt,a legelső kóros értéket megelőzően is),probiotikumot csak később szedett.
Lehet ennek eredménye a legutóbbi 3,2 -re csökkent érték ,ill.az antibiotikum befolyásolhatja-e a tsh-t?
Próbálkozzunk-e szelén szedésével?
Mit tegyünk addig,amig nem jutunk el Önhöz?

Várjuk válaszát.

Tisztelettel:Zsolt
Tisztelt Zsolt!

A gyógyszerek valóban hatnak a hormonok termelődésére és a gyulladások is. Egyelőre vizsgálat nélkül a kezelés elkezdését nem javaslom. Ugyanis amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-10 07:50:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!
Kérdésem az lenne,hogy a diane 35 hatását ki lehet-e váltani verospiron nevű vízhajtóval?Előzmények:2 évvel ez előtt teljes kivizsgálás után(nőgyógyászat,fogászat,endokrinológia,gégészet)dht érzékenységet állapítottak meg nálam.(minden eredményem rendben volt,se pco,se ir,se pajzsmirigy)A panaszom hajhullás volt.Erre kaptam a diane 35 gyógyszert,ami tökéletesen bevált.De mivel hosszabb ideig nem szedhető,ezért javasolták a verospiront,ami nem tartalmaz hormont,és sokáig lehet szedni.Mivel ragaszkodom a hajamhoz megpróbálnám a vízhajtót.Mi az Ön véleménye?
tisztelettel
cukor
Tisztelt Cukor!

A Diane35 és Verospiron teljesen más hatásmechanizmusú gyógyszer. A gyógyszerváltás előtt tisztázni kellene, hogy mi okozza hajhullását. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Stressz
• Hormonok
• Fogamzásgátló,
• Autoimmun betegség
• Mérgező anyagok g
• Gyógyszerek,
• Sugárkezelés,
• Táplálkozási rendellenességek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-10 07:45:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
dTisztelt Professzor Úr! A pajzsmirigy problémámmal kapcsolatban szeretnék kérdezni: Ultrahang leletem a következő: a jobb pajmirigy lebeny 16x18x50 mm,a bal oldali 20x22x60 mm-es, bennük több 5 mm körüli és alatti echoszegény és cysticus göb látszik, illetve bal oldalon a caudalis polusnál egy 16-16x28 mm-es cysticus, illetve mellette cranialisan egy 20x27x24 mm-es inhomogén izoechoicus, cysticus területet is mutató göb látszik. A TSH 0,092 mU/L FT4: 15,72., FT3 : 7,03 , A körzeti orvosom eegyszerre 2x1 Methotyrint javasolt, két hétre kerültem endokrinológushoz, és ő azt mondta nem kell szedni gyógyszert esetleg egy felet. Izotóp vizsgálatra küldött. Kérdésem az, hogy az ultrahang lelet alapján Ön szerint szükség van-e mütétre, vagy gyógyszerrel is gyógyitható? Másik kérdésem az hogy az egy éve tartó foginygyulladás okozhatta-e a pajzsmirigy túlmüködésemet, mert kb. egy éve csináltattam új fogsort és azóta sajnos mindig vérzik a foginyem, vagy a pajzsmirigy túlmüködés okozhatja-e inygyulladást. Még egy kérdésem hogy három hónapja voltam szivizotóp vizsgálaton a szapora sziverés miatt / nem találtak semmi eltérőt a pajzsmirigyrendellenességre akkor még nem is gondoltak/ és most ujra kellene mennem pajzsizotóp vizsgálatra hogy ez igy egymás után nagyon nem-e veszélyes?? Szeretném megkérdezni a Professzor úrtól hogy nincs-e valami alternativ gyógymód ami a pajzsmirigy túlmüködést gyógyítaná. ?? Várom válaszát amit nagyon köszönök: Üdvözlettel: Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Tömören:
1. A fogíny gyulladás és a pajzsmirigybetegség között akkor lehet kapcsolat, ha a kezelés során bejódozták!
2.Mind a csökkent, mind a fokozott pajzsmirigyműködés árt a szívnek. A túlműködés eredményeképpen gyors szívműködés és ritmuszavarok alakulnak ki. Ez legjellemzőbb az un. meleg göbök esetében. A pitvari eredetű ritmuszavar (pitvari fibrilláció) az esetek 20-25%-ban túlműködő, gyakran kicsiny „meleg” göb áll. A göb gyógyításával a ritmuszavar is megszűnik. A csökkent pajzsmirigyműködés szívelégtelenséghez, lassú szívműködéshez („mixödemás” szívbajhoz”) vezet. További gond, hogy ezekben a betegekben lényegesen magasabb a koleszterin szint és megnő az érelmeszesedésből származó szívbetegség kockázata is.
Tehet tisztázni kell, hogy van-e pajzsmirigy túlműködése és ha igen akkor mi okozza.
Az oki terápiát javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-09 07:50:28
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

A tanácsát szeretném kérni. Egy nőgyógyászati vizsgálatot követően voltam hormon vizsgálaton is, ahol a kapott lelet alapján kiderült, hogy a 1,200 mIU/L, a szabad T3 szintje 3,71 pmol/L, a szabad T4 szintje 10,44 pmol/L, a prolaktin 255,3 mIU/L. Rendszeresen sportolok (min. heti négy alkalommal), az étkezésre odafigyelek - ennek ellenére nem sikerül fogynom. A hajam hosszú ideje hullik, és sajnos az államon egyre több szőr jelenik meg, ami elég erősnek mondható. Nagyon elkeserít ez az állapot. Mindezeket okozhatja az alacsony T3 szint? Mit tehetnék? Szelén és jód szedése segíthet? Hová forduljak?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel,
Viktória
Tisztelt Viktória!

Mindenek előtt tisztázni kelelne, hogy milyen nőgyógyászati panasza van és panaszait mi okozza. A kérdés nem olyan egyszerű, hogy a laboratóriumi értékre szedjen valamilyen gyógyzsert, mert árthat is vele!
Bizonyára tudja, hogy a pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont trijódtironint (T3-t) és thiroxint (T4-t) termel,. Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza (fontos megjegyezni, hogy a TSH nem a pajzsmirigy által termelt hormon!). Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelki (pszichés)állapotunkat. Is. Fontos tudni, hogy jóllehet a T3 és a T4 , a TSH szintjét a vérből meg tudjuk határozni, azonban az egyes laboratóriumokban kapott értékek eltérést mutathatnak. További gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni. Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítanak nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy! )meddőség, menstruációs zavarok, végtagzsibbadás magas vérnyomás, testszerte vizenyő (ödema) lépnek fel. Életkortól és egyéntől függően naponta 60-100 hajszálat hullatunk el. Az is természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja. A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerülnek. Ez az összes hajszál 10-15%-át is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. A Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism folyóiratban 2009-ben közölt kutatási eredmények kimutatták, hogy a nőkből kozmetikai műtétek során kivett hajhagymák növekedése hogyan változik pajzsmirigy hormonok hatására. A kivett hajhagymákat tenyésztették és vizsgálták az egyes fázisokat a pajzsmirigy két hormonjának: a trijódtironinnak és a tiroxinnak a jelenlétében. Meglepetésükre azt figyelték meg, hogy ezek a hormonok növelték az anagén fázis hosszúságát, sőt fokozták a bőr pigmentációját is. A kísérlet azért jelentős, mert felhívja a figyelmet arra, hogy a pajzsmirigy hormonjainak hiánya felelős lehet a nők fokozott hajhullásáért, másrészt reményt is ad a hatásos kezelésre Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a hajhullás gyakran nem csak a csökkent pajzsmirigyműködés következménye, hanem a hajhagyma elleni autotoimmun folyamat következménye is lehet, amelyet szintén lehet gyógyítani (utalok az ebben a témában ezen a honlapon korábban általam írottakra).
A csökkent pajzsmirigy működése elhízáshoz vezet. Ez a folyamat lehet fokozatos és viszonylag gyors is. Jellemző, hogy a beteg viszonylag kevés ételt fogyaszt, diétázik és ennek ellenére nem tud fogyni. Ilyenkor a legkülönbözőbb diétával kínozzák magukat, pedig a megfelelő kezeléssel a testsúly fokozatosan redukálható. Az elhízás gyakorta fokozott szőrnövéssel is társulhat, mivel a zsírszövet aktívan vesz részt a hormontermelésben és elősegíti nőkben a szőrnövekedést (férfias típusú szőrösödés). Ilyenkor a legfontosabb, az elhízásban szerepet játszó hormonok szintéjnek meghatározásával diagnózishoz tudunk jutni és el lehet kezdeni az oki kezelést.
Másrészt, a stressz-szindróma elsősorban a nőket érintő jelenség, gyakran ösztrogén dominanciához vezethet.. Ők azok, akik természetükből adódóan hajlamosabbak többet rágódni egy-egy problémán, miközben az anya-, feleség-, és munkahelyi szerepekben való tökéletes helytállásra törekednek. Egyre többet hallunk stresszről, menedzser betegségekről, pánikrohamokról, de mi vár azokra, akik megmagyarázhatatlannak látszó tüneteikkel orvoshoz fordulnak és mi az, amit saját maguk is megtehetnek a gyógyulás érdekében?
A stressz a XX. és a XXI. század betegsége. Krónikus, megoldhatatlannak tűnő problémák életünk számos területén akadhatnak, legyen az munkahelyi konfliktus, családi gondok, vagy pénzügyi nehézségek.
A stressz-szindrómaként definiált állapot tünetei:
- Nyak, ill. fejfájás
- Szívdobogásérzés
- Izzadékonyság
- Álmatlanság, a koncentráló képesség csökkenése
- Gyengeség
- Gombócérzés a torokban
- Szájszáradás
A stressz és az endokrin betegségek (pajzsmirigy), az immunrendszer kapcsolatát egyre inkább megismerjük. Az elmúlt évtized egyik váratlan és nagy jelentőségű biológiai felismerése volt, hogy a psycho-neuro-endokrin- és az immunrendszer nem csak kölcsönhatásban van egymással, hanem közös biokémiai jeleket használ. Ennek a közös "nyelvnek" a megfejtése a molekuláris biológia és genetika legújabb eredményeinek segítségével vált lehetségessé. Ma még nem tudjuk ennek a sokrétű kölcsönhatásnak minden részletét, azonban jelen ismereteink már elégségesek annak kimondására, hogy nem egymástól elkülönült, hanem egy integrált psycho-neuro-endokrin-immunrendszer felelős a szervezet homeosztázisának megőrzéséért Az emberi szervezet regulációját összefoglaló integrativ nyelv kódjainak megfejtése új irányt nyitott a medicinában.A mindennapi gyakorlatban a korábban autonómnak vélt rendszerek közötti interakciókra számos példát említhetünk. A hormonok (szteroidok, prolactin, pajzsmirigy hormonjai) befolyásolják az immunrendszer fiziológiás és kóros működését egyaránt. Az immunrendszer által termelt biológiailag aktiv anyagok (citokinek) elleni gyógyszerek, antitestek pedig a napi gyakorlatban már alkalmasak az autoimmun pathomechanizmusú endokrin kórképek gyógyítására. A krónikus stressz nem egyszerűen idegességet jelen, hanem a szervezet egészének a betegsége, ezért szerepe van az egyre gyakoribb betegségek: így a pajzsmirigy betegségeinek kialakulásában. A csökkent pajzsmirigy betegséghez gyakrabban társul depresszió, a l depresszóban feltűnő a pajzsmirigy betegségeinek magas száma. Ezt még az is növeli, hogy bizonyos, a psychiátriában alkalmazott gyógyszerek (litium, anti-depresszánsok) befolyásolják a pajzsmirigy funkcióját és az immune reakciókat. A feltett kérdésre a válasz igen. Ezért stressz vizsgálata és kezelése egyben a pajzsmirigy betegségeinek megelőzését és kezelését is szolgálja.
Talán a fentiekből kitűnik, hogy a kérdései további tisztázást ígénylenek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-09 07:46:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt professzor Ur!Elkeseredésemben irom e levelem Ön tud e segiteni?Ez év március óta járom az orvosokat magánrendelésen de senki nem segit.Bal oldali fülzúgással és bal oldali fejzsibbadás szédülés egyensulyzavar nyaki szorito érzés amit öklendezés követ sav nem jön fel,és rossz közérzet.Először ideggyogyászhoz mentem vérvétel és koponya mri vizsgálatra küldött ez negativ.Ő ajánlt egy kardiologust hozzá is elmentem mivel magas vérnyomásom van gyogyszerváltás volt decemberben ABPM re beállitva.Ő befektetett a klinikára gyogyszert váltott nebilet portiron norvasc cardura xl re.Labor lett kérve aldoszteron 321 érték.Hasi mri vese izotop negativ.Közbe fülorrgége renben szemészet rendben és egyre rosszabbul érzem magam.Kb 2 hete a lábaim feszülnek és szédülök nyaki kipirosodásom is van alig tudok dolgozni mezögazdasági munkában vagyok és teherautot vezetek van hogy több száz kilométert.A látásom is homályos néha kettős .,ezek a panaszok váratlanul jönnek.Most endokrinologusnál voltam és gyogyszert váltott mondván hogy a labor a gyogyszertől magas aldoszteron most isoplin norvasc cardura xl szedek legközelebb vérvétel egy honap mulva renin aldosrteon adrenalin fsh tsh .Egyik orvos küld a másikhoz nem vagyok ideges de már jo lenne ha segitene valaki.Az ideggyogyász nem talált semmit frontint szedhetek .Már elfordulnak tőlem mondván hogy pszihologust keressek.5 éve szedem a vérnyomás csökkentöt és kb 3 éve potencia zavarom is van erre viagrát irtak nem hiszem hogy 35 évesen igy leamortizálodtam.Szedem a gyogyszert rendesen nem iszom nem dohányzom.Most is várok a ho végi vérvételre utána kb a doktornő szerint 1 vagy 2 honap mire meglesz az eredmény .Ö is szabadságon lesz szeptemberbe fogad ujra.Nagyo n kérem a segitségét fejfájás bal oldali fejzsibbadás egyensulyzavar végtaggyengeség.A párommal kiegyensulyozott életet élünk nincs idegeskednivalom.Májusi véreredményem tsh 1.8,t3 6,09, t4 15,73.Nyaki ultrahangon is voltam nincs szükület.2009 ben vanil mandulasav negativ.Labor na 142,k 4.1, cl 102,glu 4.5 a cukorterhelés is rendben.A vérnyomásom néha a gyogyszertöl is 166/100 pulzus is változo.Szüleim is magas vérnyomásuak ök napi egy szemtöl jolvannak.Kezem lábam nem nött a sulyom is tartom.Mi lehet az oka és hova forduljak???Már több napja probáltam önt keresni de megtelt a limit.Bocsánat hogy kicsit összevissza irtam a bajom de örültem hogy lehetöségem van irni.Nagyon hálás lennék ha irna és segitene!Elöre is köszönöm Tisztelettel Jácint
Tisztelt Jácint!

Problémája valóban összetett és ezért részletes kivizsgálást ígényel. Az erdményei egy része bíztató, tehár lehet segíteni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-09 07:37:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Az Ön betege vagyok, jelenleg 19 hetes terhes. Január óta szedek napi 6000 NE Bioextra D vitamint, mert akkor az értékem csak 31,9 nmol/L (ref.: 75,0 - ) volt. A terhesség 3. hónapja táján az Ön tanácsára lecsökkentettem a D-vitamint 3000 NE-re, ma megnézettem megint ugyanabban a laborban az értéket, most 112,2 nmol/L (ref.: 75,0 - ) lett, tehát jócskán túllépem a referencia tartományt. Ön szerint hagyjam abba teljesen a D-vitamint, vagy térjek át a Fresenius 1000 NE/nap változatára, esetleg maradjak a 3000 NE Bioextránál naponta? Napon most nyáron is aránylag keveset vagyok, mert veszélyeztetett terhesként itthon töltöm a lakásban az idő nagyobb részét.
Köszönettel, Nóra
Tisztelt Nóra!

A Fresenius1000-t javaslom, másnaponta 1 tbl-t.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-09 07:34:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

Kedves Professzor Úr! Az Ön Hashimoto-s betege vagyok, pár napja írtam, csak elfelejtettem megkérdezni még valamit. Ugye a háziorvos csinált TSH-t, ami 6,42 lett, illetve adott egy beutalót izotópdiagnosztikai ambulanciára! Ő abszolút nincs tisztában azzal, hogy én már diagnosztizált beteg vagyok, nem is látott! Csak a vérkép alapján adta a beutalót! A kérdésem az lenne, hogy mi célt szolgál az izotópdiagnosztikai vizsgálat, és nekem valóban indokolt lehet?? Köszönöm!
Szép napot!Zsuzsi

Kedves Zsuzsi!

A Hashimoto thyreoiditis diagnózisához nem szükséges az izotóp vizsgálat, az a göbök működéséről adhat több információt.A pajzsmirigy göbös betegségei azért fontosak, mert ide tartoznak a jó és rosszindulatú daganatai is. Ezek egyrészt fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon-meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható (!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Fontos: ezek nem autoimmun betegségek!
A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az un. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
Mellékele egy képet a meleg göbről.

 

A pajzsmirigy bal lebenyében túl sok hormont termelő daganat un. „meleg göb”



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-06 10:04:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr! Voltam Önnél márciusban, legközelebb szeptemberben kell mennem, jelenleg a pajzsmirigyemre semmilyen gyógyszert nem szedek. 3 éve kezel Ön engem, soha menstruációs zavarom nem volt, kicsit előbb, vagy erősebb a methotyrin szedése alatt előfordult, az idén viszont két hónap kimaradt, majd teljesen felborult, végre 10 év könyörgés után elküldött hormonvizsgálatra a nőgyógyász, de most meg kéthetente menstruálok,egyszerűen nem tudok elmenni vérvételre, elkezdtem hízni, mellfeszülésem van, már hetek óta (nem vagyok terhes!). Elkeseredésemben - mivel évek óta rendszeresen járok ellenőrzésre - a neten utánanéztem, hogy a progeszteron hiány okozhatja ezeket a tüneteket: mellfeszülés, félidő utáni vérzés, hajszárazság, puffadás, hányinger, mióma, ciszta stb. az összes tünet szinte teljesen rám illik (26 éves korom óta van miómám, egy petefészkemben csokiciszta volt, így azt a petefészkemet el is távolították). Az lenne a kérdésem, hogy olvastam, hogy van krém, ami pótolja a progeszteront, és ez viszont a pajzsmirigy alulműködésre is kedvezően hat, befolyásolja-e a betegségem (Hasimoto thr.)???, nekem általában inkább kicsit túlműködésre hajlik, idén kellett is szednem év elején rá gyógyszert. Kicsit tartok attól, hogy megint majd kezelnek valamit, ami egy másik problémát előhoz...úgy veszem észre, két hónap után változás áll be nálam, hízok-fogyok, hangulatingadozások terén is, fizikai teljesítőképességemben is, évek óta két-három havonta egyikből a másikba billenek, függetlenül a gyógyszerszedéstől. 39 éves vagyok, annyira szeretnék már végre évek óta "normális" nőként!! élni, lelkileg egyre nehezebben viselem el, hogy folyamatosan változik a testem, hirtelen fogyok, aztán hízok, hajam elhullik, aztán meg sörényem nő, nőként már teljesen jelentéktelennek tartom magam. Nem vagyok depis, tornázom, kerékpározom, soha nem dohányoztam, nem szedtem soha fogamzásgátlót, kerülöm az egészségtelen ételeket, a csapvizet, már mindent megnéztem mi okozhat hormonborulást, úgy érzem maximálisan mindent megteszek, de eredmény évek óta nincs. A kérdésem, ha elkezdik kezelni a női hormonhiányt, nem lesz rosszabb a pajzsmirigybetegség?? Üdvözlöm, Meme Veszprémből
Tisztelt Meme!


Köszönöm ismételt kitűnő kérdését, ill. korábbi kedves válaszait, levelét. Levelével, kérdésével megelőzött, mert már régóta szándékozom erről a témáról írni,de eddig ebben több tényező is gátolt. Az Ön levele arra ösztönzött, hogy erről majd a korai jövőben esetleg írjak. Értetlenül állok az Ön által leírt procedúrák előtt. Örülök, hogy a pajzsmirigygyulladása szépen alakul, de cisztával kapcsolatos kérdéseke nem olyan egyszerűek. A progeszteron valóban hatékony hormon, de a kezelés előtt célszerű volna egy részletesebb vizsgálat. Lehetséges ugyanis, hogy ösztrogén dominanciája van. A tünetek az ösztrogén dominanciáról akkor beszélünk, ha az ösztrogén szintje túl magas.
Ennek számos tünete van ( a teljesség igénye nélkül)
• Megváltozik a menzesz jellege
• Pajzsmirigybetegségre fokozott hajlam
• Az ösztrogén megváltoztatja a glükóz toleranciát
• Növelheti az emlőrák kialakulásának kockázatát
Minden bizonnyal az immunológiai és hormonális státusz tisztázás után megtaláljuk a megoldást!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-05 07:49:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

felritkulás

Tisztelt Professzor Úr! Az utóbbi hónapokban többször is éreztem az állkapcsom bal oldali részén az áll alatt enyhe fájdalmat illetve, nem láthatóan, de tapinthatóan azon a részen kb. cseresznye nagyságú enyhén fájó gombóc volt pár napig. Ez előtt pár héttel egy alkalommal a bal oldali hónaljban egy kis cseresznye nagyságú fájdalmatlan gombóc, volt kb 3-4 napig, amely magától elmúlt. Ezek miatt nyaki és Carotis Doppler vizsgálaton voltam.
Leletem: A pajzsmirigy mindkét lebenye norm. nagyságú, mindkét lebeny kissé inhomogén szerkezetű, mindkét lebenyen néhány apró 2-5mm nagyságú echoszegény foltos jellegű felritkulás látszik. Ezeken kívül a többi a leleten minden szabályos vagy normális. A leleten Pajzsmirigy hormonvizsgálatot írtak elő.
Ezt megelőző héten vérvizsgálaton voltam ahol a TSH érték 3,572 mIU/L (Ref.: 0,35-4,94) A vérképemen minden érték normális.
Miómám van, ami elég kicsi, nem okoz tüneteket nem vetettem ki Gyerekkorom óta gyógyszerallergiám van, amit nem tudnak meghatározni mire. Gyógyszert nem szedek, gerincsérvem van, egyéb betegségem nincs. Nem kávézok, cigarettázok és nem fogyasztok alkoholt. 40 éves nő vagyok, hasonló vizsgálaton még nem voltam. A családban nem volt ilyen betegség.
Kérdésem, hogy mit jelent a lelet, az inhomogén szerkezet és a 2-5mm nagyságú echoszegény foltos jellegű felritkulás? Mennyire kell tartanom pl. rákos elváltozástól, milyen vizsgálatokkal lehet kideríteni? Jelenleg babaprojektbe szeretnék belevágni, ehhez szeretném tudni mik a kilátásaim a jövőre nézve. A pajzsmirigy elégtelen vagy túlműködésre jellemző tünetek szerintem nem illenek rám.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Rammy
Tisztelt Rammy!

MIndenek előtt a legfontosabb, hogy a leírt tünetek gyógyíthatók (már amennyire az eddigi vizsgálatokból megállapítható). A pajzsmorogy göbök sokfélék és eltérő kezelést is ígényelnek.
A Framingham tanulmány alapján a pajzsmirigy göbök a nők 6,4%-ában, a férfiak 1,6%-ában voltak kimutathatóak. A hazai adatok ezeknél az értékeknél magasabbak, amely összefüggésben lehet azzal, hogy nálunk az ivóvíz viszonylag jódszegény. Az epidemiológiai tanulmányokból az is kiderült, hogy nemcsak nőkben, hanem idős korban és külső besugárzás után is gyakoribbak a szoliter vagy multiplex göbök. A göbök nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek, hanem a meleg göbök hyperthyreosist okoznak, a hideg göbök pedig a malignus átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Általában az 1 cm-nél nagyobb göbök tapinthatóak jól. Az ultrahang (UH) diagnosztika térhódításával lényegesen kisebb göbök jelenlétére is fény derül, s ilyenkor szembesül a beteg és orvosa azzal a problémával, hogy mit tegyen.
I. Endogén (genetikai, örökletes) faktorok:
A hideg göbök kialakulásában mind genetikai, mind epigenetikai faktorok (azon tényezők összessége, amelyek megváltoztatják egy gén aktivitását mutáció nélkül) meghatározóak. Ezekben a betegekben a thyreocyták specifikus génjeinek: a TSH-receptornak (TSH-R), a nátrium-jód symporternek (NIS), a thyreoglobulinnak (Tg) és a pajzsmirigy peroxidáznak (TPO) működése csökkent. A pajzsmirigy-specifikus gének expressziójának gátlásában az apoptotikus és anti-apoptotikus gének egyensúlyának felborulása, a sejtek differenciálódásának és funkciójának zavara mutatható ki. A genetikus tényezők között a mutációk a legfontosabbak. A fentebb említett gének mutációit csoportosíthatjuk aszerint, hogy a mutáció milyen sejtet érint. A germinális mutáció az ivarsejtekben alakul ki, minden utódsejt hordozza, öröklődik, a szomatikus mutáció azonban csak az adott testi sejtek génállományának sajátja. A mutáció funkcióbeli következménye funkció-növekedés (aktivációs mutációk) vagy funkciócsökkenés (inaktivációs mutációval jellemezhető hideg göb) lehet.
II. .Környezeti tényezők:
Mind a jódhiánynak, mind a dohányzásnak (ez Önre tehát nem vonatokozik!) meghatározó szerepe van a hideg és meleg göbök kialakulásában egyaránt. A jódhiány és a terhesség kérdésének vizsgálata hazánkban is a népegészségügyi kutatások egyik fontos része.
A göbök kivizsgálásában a tapintás után az ultrahang vizsgálatnak, az izotóp diagnosztikának és a tűbiopsziának, ill. a tumor marker szintek meghatározásának van szerepe.
o Fontos: az UH vizsgálat akkor adhat jó támpontot, ha megadják az ún. TIRADS kategóriát is
o Az izotóp vizsgálat segít a funkció eldöntésében
o A tumor marker segít a göb jóindulatúságának megítélésében
o A biopszia a rosszindulatúság kérdésében van segítségünkre

A göbök kezelése a göb természetétől, a göb funkciójától, a szövettani eredménytől függ:

• A rosszindulatúságra gyanús göb műtéte indokolt. A további kezelés a szövettani eredmény kiértékelése után javasoltható
• A tömlők, ciszták kezelés injekciós kezeléssel (sclerotizáció) is gyógyítható
• Az ún. meleg göbök (túlműködéssel járnak) kezelése gyógyszeres, de a végleges megoldás rendszerint az izotópos kezelés vagy a műtét. A leírtak alapján felvetődik pajzsmirigygyulladás lehetősége és ebbe az irányba a tervezett gyermekvállalalás miatt is további vizsgáltok válhatnak szükségessé.
Fontos, hogy a műtét után endokrinológiai gondozás szükséges.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-05 07:38:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr,
szeretném véleményét,tanácsát kérni és előre is elnézést kérek a hosszabb lélegzetvételű levélért. 34 éves vagyok és már 4 hónapja húzódó nagyon furcsa tüneteim vannak, amik az egész testre kiterjednek. Refluxal kezdődtek a panaszaim, majd hólyagüritési problémáim voltak (visszamaradt vizelet). A hólyagtükrözés negatív lett. Majd bőrünetek jöttek elő, amik a mai napig vannak: kipirosodás, vörös foltok, (égő fájdalom kíséretében) apró piros sebek, pöttyök, főleg alkaron és a lábszáron, a vörös foltok közül van ami elmúlik pár perc alatt, van, ami vágási nyomra emlékeztető heggel gyógyul,viszketés; testszerte zsibbadás, Tos szindróma mindkét karon (ezt most diagnosztizálták), pulzusom eltünik a karok felemelésekor,nagyon hamar zsibbad az egész karom, de ez mostanra már az egész testemre igaz, mindkét hónaljban fájdalom, izomgörcsök, izommerevség, remegés, egész testre kiterjedő izomlázszerű fáldalom, csontok, izületek, gerinc fájdalom, fejben és nyakban állandó nyomás érzés, szédülés fej és koponyacsont fájdalom, kézfej fájdalom (negatív kapillármikroszkópia), vérvételnél apró piros pöttyök jelnnek meg a kézhajlatban és piros folt. Nagyon erős égő fájdalom az egész testre kiterjedően. Ujjak zsibbadása, rossz közérzet, nyelvem sokszor nagyon vörössé válik és ég, a lágyékomban mindkét oldalon babszemnyi nyirokcsomó (a cytológiai vizsgálat szerint csak reaktív csomók), gyengének érzem az újjaimat, karomat, ha megyek mindkét lábamon a vádlim bekeményedik, lábújjaim zsibbadnak, lábszáraim fájnak. Majd ráadásként mindezekre egy hónpja magas vérnyomás, és nagyon magas pulzusszuám alakult ki, amelyekre gyógyszert kell szednem. Sajnos tudom, hogy bizzarul hangzanak ezek a tünetek, de ezzel élek hónapok óta, úgy, hogy nem tudom mi lehet mögötte. Bennem felmerült már paraneopláziás szindróma gyanúja is. Van egy hat hónapos koromban diagnosztizált betegségem: myasthenia gravis, aminek a kongenitális genetikai eredét kizárták, genetikai vizsgálatokkal, viszont a hagyományos kezelésekre (szterod, mestinon stb.) sosem reagált. A mostani tüneteim alapján felvetődött, hogy esetleg rosszul lettem diagnosztizálva és valamilyen mitokondriális betegségem van, MELAS betegségre genetikai vizsgálatot indítottak, aminek az eredményét még nem tudom. A vizsgálatok amik eddig történtek: egy kopony MRI, két hónapja, kontraszt anyag nélkül negatív lett. A ritun vérképem negatív, gyulladásra utaló jelek nicsenek benne. Immunpanel negatív lett két hónapja. Hasi ultrahang egy hónapja volt, ahol a bal oldalon minimális folyadékot találtak, ettől eltekintve negatív. Endokrinológiai vizsgálatok is történtek: a tüneteim kezdetekor (márciusban) nyaki ultrahangon voltam, ahol a jobb oldalon egy 13x10x10 mm-es pajzsmirigygöböt diagnosztizáltak. Két héttel ezelőtt megint történt egy ultrahang, ahol már 15X11 mm-es volt. Tűbiopsziát vettek és kolloid strummának bizonyult. Megnézték a pajzsmirigy-és mellékpajzsmirigy hormonokat, amik rendben voltak, mellékvesét is néztek Chromogranin A-ra, az eredmény:59.7 volt. Viszont a calcitonin szintem 11lett, ami magas. A kérdésem az lenne Önhöz Kedves doktor úr, hogy egyrészt ez a calcitonin szint elfogadható-e még, esetleg ezen tünetek hátterében állhat - e endokrinológiai probléma, érdemes lenne-e valamit még megnézni. A körzeti orvosomban felmerült még a tüneteim alapján valamilyen érbetegség is, esetleg vaszkulitisz, vagy polineuropátia és dermatomyositis is. Viszont az immunpanelem negatív. Jelenleg már nem tudom kihez, vagy hova fordulhatnék, egyre rosszabbul érzem magam, dolgozni nem tudok.
Köszönöm türelmét, hogy végigolvasta hosszú levelem és tisztelettel várom válaszát, tanácsát.
Minden jót kívánok: Anita
Kedves Anita!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, szakszerűek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem. Amennyiben indokoltnak látja, kérem, hogy keressen fel személyesen, ahol remélhetőleg mindent részletesen átnézhetünk, értékelhetünk, a megoldást megtalálhatjuk. A gyorsabb átfutási idő miatt, kérem, hívjon a következő telefonszámon: 0630/631-9309, vagy amennyiben megad egy telefonszámot, felhívjuk időpont-egyeztetés végett. Amennyiben további kérdés merül fel, kérem, forduljon hozzám bizalommal!
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-05 07:30:27
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!
29 éves vagyok. Két éve 2 sikertelen IVF-en vagyunk túl (ICSI eljárással).
Ekkor minden értékem rendben volt. Tavaly újra belevágtunk és elmentem a hormonvizsgálatokra. A tsh a felső határ fölött volt egy picit. Az endokrinológusom Euthyroxot adott 25mg. Ennek hatására lecsökkent de nem eléggé (4.71 volt 0.3 - 6.2 referencia értéknél) Ekkor 50 mg kezdtem szedni, de a nőgyógyászom a meddőségi központban 75mg javasolt. Ennek hatására lecsökkent 0.4re, így az adagot 50mg csökkentettem és 0.6 lett az érték de rá két hétre 0.1. Az endokrinológusom 3 nap gyógyszerszünetet mondott és 25 mg folytatom tovább a gyógyszerszedést.
A kérdésem a következő:
1. miért ingadozik ennyire a tsh szint és mennyi lenne az ideális adag? (most 25mg szedek)
2. Melyik tsh értékhatár felelne meg az IVF elkezdéséhez és közben milyen sűrűséggel kell ellenőrizni a tsh szintet. Az adagot kell-e változtatni ilyenkor.
3. Terhesség alatt is kell majd szednem a gyógyszert? Meddig? Életem végéig?

Válaszát tisztelettel köszönöm előre is!


Tisztelt Kérdező!

Arra gondoltam, hogy ezekre a konkrét kérdésekre azoknak az orvosknak volna módjuk a választ megadni, akik az Ön pontos vizsgálati eredményei birtokában vannak. A feltett témáról ezen a honlapon is sokat írtam, s ezek feltalálhatók korábbi írásaimban.
A kérdései nagyobbára módszertani jellegűek, ezért ezekre is igyekszem válaszolni, hozzó kell azonban tenni, hogy a pontos diagnózishoz és a kezelés beálításához a vizsgálat is feltétlen fontos.

ad. 1. A TSH olyan fehérje természetű hormon, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? Hozzá kell tenni, hogy ez csak nagy általánosságban igaz. A TSH lehet alacsony és ekkor is lehet csökkent pajzsmirmyűködés (pl. az agyalapi mirigy gyulladása utáni állapotban)
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét

Ad 2. A TSH- t illetően további gond, hogy az un. normál (referencia értékeket) nem a hazai körülményekhez viszonyították, pedig azok jelentős földrajzi és genetikai különbséget mutathatnak az egyes kontinenseken. Fontos tudni azt is, hogy a hormonoknak a mennyiségét mérik, azonban azok funkcióját nem. Erre jó és gyakorlati példa, hogy a TSH (tehát az agyalapi mirigy által termelt hormon) szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).A TSH biológiai „erőssége” is egyénenként, évszakonként is különböző lehet, ráadásul egyes gyógyszerek (szteroidok), betegségek (pl láz) is befolyásolják. A hormonok mérése tehát fontos, de mindig egyénenként, a beteg panaszainak függvényében kell értékelni.
Utaltam rá, hogy a pajzsmirigy-betegségek detektálása gyakran a TSH kóros értékén alapul, így a TSH referenciatartományának meghatározása nagyon fontos, egyúttal igen nehéz feladat. Az utóbbi három évtizedben a TSH felső határa a legújabb immunoassay-k megjelenésével a 10mIU/l szintről 2,5 mIU/l szintre csökkent. A TSH heterogén glikoproteinként található a keringésben; a különböző immunoassay-k specificitása pedig heterogén, így a TSH más-más isoformjait képesek detektálni. Ennek következtében a különböző vizsgálatok összehasonlítása nehézségekhez vezethet. A „normális” pajzsmirigy status meghatározása, a referencia populáció kiválasztása ugyancsak komoly problémákat vethet fel. Az Egyesült Államokban végzett National Health and Nutritional Examination Survay III (NHANES III) az anti-tireoglobulin antitest (TgAb) prevalenciáját 10%-nak, a tireoidea-peroxidáz (anti TPO) prevalenciáját 20%-nak találta a teljes populációban. Az ultrahang vizsgálattal detektálható hipoechogén inhomogenitás is gyakori eltérésnek bizonyult. A TSH referenciatartomány meghatározásában tulajdonképpen csak a következő kritériumoknak megfelelően lehet eljárni: vérvétel reggel éhgyomorra olyan betegekből, akik családi anamnézisében nem szerepel pajzsmirigy betegség, nem szednek gyógyszert, nincs látható illetve tapintható golyvájuk, a pajzsmirigy ultrahang képe eltérést nem mutat és sem anti TPO, sem anti TG pozitivitás nem detektálható. A NHANES III vizsgálatban az anti TPO pozitivitás a TSH növekedésével együtt emelkedett (5.5% 0.4-1.0 mIU/l TSH szintnél, 30.6% 3.5-4.0 mIU/l TSH szintnél, míg 80-90% 10 mIU/l feletti TSH esetén) így egyértelműnek mondható az immunrendszernek a TSH szintet befolyásoló hatása. Az előbbiek szerinti pajzsmirigy betegségektől mentes, 13344 személyből álló referencia tartományban a NHANES III szerint a medián TSH érték 1.39 mIU/l, a 2.5 és 97.5%-os percentilis határérték 0.45 illetve 4.12 mIU/l volt. Mindazonáltal a TSH érték nem követte a klasszikus gaussi eloszlást, tekintve hogy a referencia populáció mindösszesen 9%-ának volt a TSH értéke 2.5 mIU/l felett. Ezt az ún. okkult (antitest negatív) autoimmun pajzsmirigybetegségek TSH-t emelő hatásával lehetett magyarázni. A normál tartomány meghatározásánál figyelembe kell venni azt, hogy a NHANES III az USA-ban készült felmérés, ahol jól ismerten a jódellátottság –az állati takarmányok jódozásának is köszönhetően- normális.

ad. 3. A terhesség alatt is kellene szedni a gyógyszert, annak dózisa terhesség alatt változó, mert az ún, normál értékek is változnak!!!! A kezelés függ az terhesség alatti immunológiai történésektől. A hormonok hatnak az immun rendszerre és fordítva, ráadásul a magzat mint sajátos transzplantátum, szemiallograft még tovább szinezi a történéseket és bonyolítja az esetleges kezeléseket. Az anyai immunválasz alkalmazkodása az immunológiai szempontból szemiallogén magzathoz, alapvető a termékenység, a terhesség sikeres kihordása és a szülést követő betegségek elkerülése szempontjából. A napjainkban felfedezett szabályozó T sejtek olyan sejtek, amelyek gátló aktivitásúak és alapvető szerepet játszanak a károsító immunválasz kivédésében és az autoimmun betegség megelőzésében. A terhesség alatt a Th1 (sejtközvetített immunitásért felelős) és a Th2 (humorális immunitásért felelős) sejtek egyensúlyára feltétlen szükség van. A terhesség első felében a Th1 cytokinek túlsúlyát a Th2 cytokinek képződésének fokozódása követi. Amennyiben ez a Th1-Th2 váltás kóros, akkor az a gyulladásért felelős cytokinek túltermelése miatt a terhesség megszakadását eredményezheti. A kényes immunhomeosztázisban fontos a HLA-G molekulák szerepe. Ezek a MHC I. osztály molekuláitól eltérően alacsony polimorfizmust mutatnak. A HLA-G molekulák expresszálódnak a placentán, a thymuson, azonban az MHC I osztály további antigénjei (HLA–A és B) nem mutathatók ki. A HLA-G molekuláknak és azok szekretált, szolubilis formáinak lényeges szerepe van az autoimmun folyamat megakadályozásában. A pajzsmirigy és a gonadális tengely kölcsönhatásban van a terhesség előtt, alatt és a szülés után. A pajzsmirigy autoimmun betegségei lényegesen gyakoribbak a terméketlen, mint a fertilis nőkben. Jóllehet az autoimmun folyamat önmagában nem akadályozza meg az élettani implantációt, azonban a korai vetélések arányát lényegesen növeli. A szubklinikus és manifeszt hypothyreosis a terhességgel kapcsolatos betegségek rizikóját fokozza. Egyelőre a terhesek szisztémás szűrése még nem elfogadott, a legújabb tanulmányok azonban azt bizonyítják, hogy a TSH és az autoantitestek meghatározása előnyös a magas kockázatú és főként az infertilis nőkben.
Bízom benne, hogy alég részletes információt adtam, a továbbiakat a válaszadás keretei korláozzák.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-04 07:52:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
MEN vizsgálattal kapcsolatban szeretném a tanácsát kérni. PHPT-om volt adenóma vagy hyperplasia miatt, a szövettani leletből a vizsgáló orvos nem tudta egyértelműen megmondani, de adenómára gondol, abból kiindulva, hogy egy darab mellékpajzsmirigy elváltozása volt igazolható Uh-on, és szcintigráfiás vizsgálaton is. Doktor úr, ez teljesen elfogadható, hogy a kettő között nem tudnak különbséget tenni, hasonló a morphológiai képe az adenómának és a hyperplasiának? Érdemes csináltatni teljes hormonszűrést, mellékvese, agyalapi mirigy, pajzsmirigy és azután, ha indokolt a MEN szűrést kérhetem magamnak, vagy milyen esetben szükséges elvégeztetni, és hol? A TSH értékeim jók voltak, egyebet nem néztek, 36 éves vagyok. Természetesen félek az eredménytől, de közben tanácstalan is vagyok ezzel kapcsolatban, hogy mennyire jó, ha pozitív az eredmény és tudom, viszont van 3 gyermekem, akikért felelősséggel tartozom, ezért kérem a Professzor úr véleményét.
Köszönettel: Peka
Tisztelt Peka!

A MEN szűrést kérheti, sőt a genetikai vizsgálatot is.
Hely: SE II.sz Belklinika Genetikai Laboratórium.
Ne féljen, lehet segíteni!
Jó egészsége kívánok

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-03 12:31:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
Az ön Hashimoto-s betege vagyok, október végére van időpontom. Csináltattam kíváncsiságból egy vérképet, ahol a TSH 6,42 lett. Viszont a háziorvos nem kérhet FT4-FT3-at - ezt mondták.
Csak a TSH-ból kikövetkeztethető, hogy mennyi Euthyrox-ot szedjek?! Jelenleg 100-asat szedek. Köszönöm szépen!
Üdvözlettel, Zsuzsi
Kedves Zsuzsi!

Kiszámoltam az értékeket. FT3 2,54 FT4 13,04 Egyelőre ebben a meleg időben ne szedje több Euthyroxot!
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-03 12:19:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Jo napot kivanok tisztelt Professzor Ur !
A kovetkezo volna a problemam ,sajnos mar evek ota nagy a TSH , a FT 4 meg a Anti TPO ertekek viszont jok .A TSH egy ideig stabil volt ,de mar 6 honapja egyszer kicsi maskor meg nagy .L-thyroxint szedek 75 mg igen kicsi -0.16 ,65 mg meg mar 6.16. Nem tudom mit tegyek. Inszeminacio elott allok .A kerdesem az volna ,hogy van e esejem a sikerhez ha nem megfelelo a TSH ertek?Koszonettel
Tisztelt Kérdező!

A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy .
módosítjuk a terápiát. Tehát nem csak a TSH-t kell vizsgálni és kezelni, hanem a beteget.
A megfelelő beállítás a területen jártas szakember feladata, tőle kérhet konkrét segítseéget.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-03 07:45:49
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Már egy jó éve próbálkozunk, de még mindig nem sikerült teherbe esnem. (Már van egy egészséges két éves kisfiam, vele majd egy év alatt sikerült teherbe esnem). A háziorvosom (más okból kifolyólag) elküldött vérvételre, ahol néztek tsh-t is. Kiderült, hogy van egy kis eltérés. 4.260 lett az eredmény (ref.tartomány:0.4-4). Kaptam beutalót pajzsmirigy ultrahangra, 16.-ára van időpontom. Voltam nőgyógyásznál, aki szerint ezzel nem kell foglalkozni, kicsi az eltérés. Próbálkozzunk nyugodtan tovább, annyit javasolt, hogy szedjek Premens tablettát, az majd rendbe rakja a hormonjaimat. (vasat szedek egyenlőre csak, mert eléggé vérszegény vagyok). Semmi más hormont nem néztek amúgy, a nőgyógyásztól szerettem volna kérni, hogy legalább nézzük meg, hogy hogy állok. Most készülök elmenni egy másik orvoshoz is. Endokrinológiára is elszeretnék menni minél előbb, csak több hónap mire kap az ember időpontot. Az lenne a kérdésem, hogy valóban nem kell ezzel foglalkozni, nagyon kicsi az eltérés? Lehet próbálkozni? Olvastam, hogy ez még vszínű, hogy kezdődő alul működés lehet, de ehhez meg kellene nézni a többi hormont is (FT4,FT3). Az értéket 2 alá kellene levinni, hogy ideális legyen a teherbeeséshez. Meg hogy egyáltalán sikerüljön teherbe esni. Ha nincs kezelve így tényleg lehet baja a babának, ha így esnék teherbe? Nőgyógyásznál is lehet kérni, hogy ezt és más hormonokat is nézzenek meg? (oda hamarabb bejut az ember). Ha szükséges lenne gyógyszert szednem azt esetleg ő is vagy a háziorvos is felírhatná ennek alapján? Természetesen mindenféle képen mennék endokrinológushoz is. Vagy inkább célszerű egy magán rendelést felkeresni (ahova hamarabb bejut az ember). Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszát!

Tisztelettel: G.K.Henrietta
Tisztelt G.K.Henrietta!

Kérdése összetett. Erről a témáról ezen a honlapon is sokat írtam.
A lényeg:
I. Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek? A legutóbbi ún. normál értékeket az 1. sz. táblázat mutatja. Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van. Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
III. A pajzsmirigy betegségeiben szenvedők között lényegesen több nőnek van PCOS betegsége. A legutóbbi kutatások az erősítették meg, hogy a pajzsmirigygyulladás lényegesen gyakoribb a PCOS-ben szenvedőkben (Prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome Arch Gynecol Obstet. 2012 Mar;285(3):853-6. Epub 2011 Aug 25). Ez is arra utal, hogy az esetek döntő részben nem elegendő egy-egy vizsgálat, hanem a holisztikus megközelítés elengedhetetlen. Erre már a Rotterdami kritériumok is figyelmeztettek: A diagnózis akkor állapítható meg, ha: két tünet jelen van a következő háromból:
a. menzeszzavar
b. inzulin rezisztencia, férfihormon túlsúly
c. ultrahanggal igazolt petefészek ciszták.
IV. Ami a barátcserjét illeti:Az orvosi egyetemen szinte unalomig használt kifejezés volt, hogy „már ezt a görögök is tudták!” Mielőtt az elmúlt héten Görögországba utaztam végigolvastam az ókorban általuk leírt számos tanulmányt és írást. Eddig is tudtam, hogy a görög orvoslás Európa legfejlettebb gyógyító tevékenysége volt, s a Kr.e. IV. században már olyan magas fokon művelték, hogy a Perzsa Birodalom királyi udvaraiba is görög orvosokat hívtak a királyi család ellátására. A görög orvoslás megalkotta az egészség és a betegség ellentétpárját, az emberek hittek az ellentétek harmonikus egyensúlyában és a természet gyógyító erejében. Éppen ezért az Aszklépiosznak, és egyéb gyógyító isteneknek szentelt templomaikat – melyek a legelső kórházak voltak – gyönyörű és nyugalmas környezetben építették. E templomok szanatóriumként is funkcionáltak, mert a betegek hitték, hogy álmukban meglátogatják őket az istenek. Kiválónak bizonyultak a pszichoszomatikus betegségek kezelésében is. Tanulmányozták a természeti törvényeket, prognózist és diagnózist állítottak fel. A Kos-szigeti iskola fontos szerepet játszott az olyan jelentős gyakorlatok kialakításában és elterjesztésében, mint a diagnózis és prognózis tanítása, pontos kórtörténet felállítása, vagy a beteggel való együttműködés hangsúlyozása! A hippokratési iskola legnagyobb vívmánya azonban az, hogy nyíltan szakított a filozófiával, azaz a spekulatív orvostudománnyal. Ehelyett a közvetlen tapasztalást tartotta fontosnak. A betegségek megfigyelése az általánosítás miatt volt fontos. A görög orvoslás fejlődésének történetében kiemelkedő jelentőségű volt az elméleti eredmények gyarapodása. Az egyetemes természet eredetét és okát kutató görög tudósok kiemelt helyen foglalkoztak az ember külvilághoz való viszonyával. A századunkig meghatározó, számtalan formában átvett és zsinórmértékül szolgáló görög orvosi-elméleti rendszerek (pl. a hippokratészi iskola tanításai) az egészség megőrzését, a betegségek megelőzését, a holisztikus szemléletet hangsúlyozták, és nem magát a gyógyítást. Számomra egyik legmeglepőbb és legkevésbé ismert az endokrinológiai (hormonális) kezelésekre vonatkozott (Endocrinology in ancient Sparta, Endocrinology in ancient Sparta HORMONES 2007, 6 (1):80-82, Medical School, University of Crete, Heraklion, Crete, Greece), amelynek legfontosabb gyakorlati, aktuális részleteit szeretném megosztani kedves Olvasóimmal. Jóllehet a szónak mai értelmében orvostudomány 3 ezer évvel ezelőtt még nem létezett, de számos olyan megfigyelést tettek, amelyek mai is lenyűgözők. A legfontosabbnak azt tartom, hogy egyes növények gyógyító hatásait ismerték és alkalmazták. Ezek egyike volt a barátcserje (Vitex agnus-castus L.), amelyet alapvetően hormonális zavarok kezelésére használtak (1. ábra). Megfigyelték, hogy hatására lényegesen csökkent a meddőség, a menstruációs, klimaxos panaszok száma és mértéke. Korunk orvoslása kétkedve fogadja ezeket a módokat. A régi elvet, „de omnibus dubitandum est” (vagyis mindenben kételkedni kell) én is osztom, ezért mentem utána ennek a problémának és kerestem a választ arra a kérdésre, hogy ez a növény, ill. növényi kivonat valóban hatásos-e. Meglepődve tapasztaltam, hogy a barátcserje hatásai valóban meggyőzőek. Az egyik legismertebb orvosi lap, a British Medical Journal közölte, hogy 1634 nőbetegben ez a készítmény csökkentette az ún. premenstruációs tüneteket, rendezte a menstruációs zavarokat és jelentősen csökkentette a meddőséget is. Ezt a megfigyelést egészítették ki azzal, hogy a csökkent pajzsmirigybetegségben szenvedők számára is kedvező hatásúnak bizonyult, jelentősen mérsékelte az autoimmun gyulladás tüneteit is. Ezt a növényi kivonatot javasolta 2010-ben az európai orvosok szövetsége.Ezek után joggal merül fel a kérdés, hogy miképpen hat ez a természetes anyag, milyen dózisban érdemes alkalmazni, mikor nem szabad szedni?
• A barátcserjében különböző biológiailag hatásos anyagok vannak, többek között flavonoidok és glükozidok. Fontos tudni, hogy hormonokat nem (!) tartalmaz, jótékony hatásának éppen az a lényege, hogy az agyalapi mirigy működését serkenti, szabályozza – különösen az LH-hormon (luteotrop hormon) szintet növeli. Ez közvetett módon fokozza a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. Lényegesen javítja meddőség esetén a fogamzás esélyét. Fontos megállapítás volt az is, hogy a prolaktin szintet viszont csökkenti. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akiknek melle a menzesz előtt nyomásra érzékeny (PMS=premenstruális szindróma). Ennek a természetes növényi anyagnak hatására csökkent autoimmun pajzsmirigybetegségben az antitestek szintje (TPO elleni antitest).
• Az alábbi betegségben szenvedőknek javasolható:
o Meddőségben
o Menstruációs zavarban
o Klimaxban hőhullámok esetén, éjszakai izzadásban
o PCOS-ban
o Pajzsmirigy autoimmun gyulladásában
o Kóros elhízás esetén
o Depresszióban
Adagolás: a frissen szedett magvakat tisztítás után átdarálják, üvegbe teszik. Felöntik 96%-os alkohollal, tetejét csavaros tetővel lezárják. 10-14 napig érlelik, mindennap kétszer alaposan felrázzák. Az érési idő lejárta után leszűrik, az ázalékot vízzel átforralják. Szűrés után annyit adagolunk belőle az alkoholos kivonathoz, amennyivel 38-40 százalékosra hígíthatjuk. Naponta háromszor 10-20 cseppet fogyaszthatunk. A növény magjából készült porból napi 2 g, vagy 2-4 kapszula, 1-2 teáskanálnyi, a gyárilag előállított cseppből 20-30 csepp (180 mg) javasolt.
Az alkalmazása legalább 3 hónapon át szükséges a kívánt hatás eléréséhez. Mellékhatásokat nem észleltek.
• Nem szedhetik:
o Terhesek
o Fogamzásgátló készítményeket szedő nők
o Szoptatás ideje alatt
Összegzve: a megoldás a komplex immuno-endokrin kivizsgálás és oki kezelés
(06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2012-07-02 12:28:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja